LaatsU Beuckten s Ochtendbeurs Amsterdam DINSDAG 5 MAART 1940 HAARLEM'S DAGBLAD Nieuwe ontdekking van Byrd's expeditie. Zes eilandjes WASHINGTON, 5 Maart. Op het departement van marine werd bericht ontvangen dat Byrd's expeditie zes kleine eilanden voor de kust van het Alexander-eiland, ongeveer achthonderd mijl ten Zuiden van Kaap Hoorn heeft ontdekt. De ontdek king werd gedaan toen de „Bear" door de sneeuw en den mist naar den ingang van de Marguerite- baai in Palmerland dreef. De eilanden waren kale toppen van met sneeuw- bedekte rotsen, omringd door zwaar pakijs. On- dertusschen is het bevoorradingsschip „North Star" uit Valparaiso bij de Marguerite-baai aangekomen. Beide schepen hebben het plan een voorraadbasis ten zuiden van Kaap Hoorn aan te leggen, terwijl ondertusschen een westelijke basis in Klein-Ame- rika gevestigd is. (United Press). Amerikaansch pessimisme ten aanzien van Sumner Welles' reis. NEW YORK, 5 Maart (Reuter). Naar aanlei ding van de Europeesche reis van Sumner Welles schrijft de „Boston Herald": „De kans, dat de reis van Sumner Welles tot eenig resultaat van beteekenis zal leiden is ongelukkigerwijs niet groot". De „Boston Post", sprekende over de eischen, die Duitschland gesteld zou hebben, schrijft: „In dien dit Duitschland's vredesvoorwaarden zijn, is het stellig nutteloos een vredesactie te beginnen of zelfs maar te overwegen. De Duitsche opvatting van den vrede leert de wereld genoeg, wat er zal gebeuren indien Duitschland overwint". De „Washington Star" zegt: „Hitler's voorstel len beteekenen voorwaarden die de westelijke mogendheden niet in overweging kunnen nemen tenzij zij bereid zouden zijn politieken zelfmoord te plegen en de wereldhegemonie aan de natio- naal-socialistische autocratie toe te vertrouwen". De „Washington Post" tenslotte schrijft dat Hit- Ier niet gebluft heeft en dat daaruit volgt dat de missie van Sumner Welles, voor zoover zij wel licht als een peilen van de vredeskansen be schouwd moest worden, geëindigd is. Duitsclip luchtmacht op verkenning. Vluchten boven Oost-Frankrijk: BERLIJN 5 Maart (D. N. B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Tusschen Moezel en Pfalzer wald deels levendiger artillerievuur en wederzij dsche activiteit van pa trouilles. Naar reeds in een extrabericht werd meegedeeld, heeft een van een langdurigen reis teruggekeerde duikboot het tot zinken brengen gerapporteerd van 36.000 bruto registerton scheepsruimte. Het luchtwapen heeft Maandag ondanks de on gunstige weersgesteldheid zijn verkenningsvluchten over oostelijk Frankrijk voortgezet. Oude vrouw verbrand. MEPPEL, 5 Maart. De alleenwonende 87-jarige weduwe K, W.uffen te Eemster, gemeente Dwingelo, werd Zondagavond door een harer zoons, die haar eenige malen per dag komt bezoeken, brandend in haar woning aangetroffen. De kamer stond vol rook. De oude vrouw is vermoedelijk met haar kleeren te dicht bij de kachel gekomen en in brand geraakt. Hoewel de vlammen onmiddellijk werden gedoofd, kwam de hulp te laat en is de vrouw aan de ge volgen bezweken. De V. P. R. O. krijgt een nieuwe studio. HILVERSUM, 5 Maart. Door de ontwikke ling van zijn werk daartoe gedwongen heeft de V. P. R. O. het besluit genomen over te gaan tot het bouwen van een nieuwe studio. Door en kele vrienden daartoe in staat gesteld heeft de V. P. R. O. in Hilversum een terrein gekocht. Urk door ijsvelden ingesloten. URK, 5 Maart. Tengevolge van verandering van de windrichting zijn rondom Urk groote ijs velden komen aandrijven. Hierdoor is de "verbin ding per boot met den vasten wal weer onmoge lijk. Gisteren heeft de postboot jhr. „Von Geusau" nog een poging tot uitvaren gedaan, doch het ijs was zoo zwaar en dik, dat men er niet door kon komen. De boot is toen naar de haven van Urk te ruggekeerd. Vanochtend is de post naar Lemmer per ijsvlet weggebracht. Halverwege is zij op den dijk over genomen door een handkar, waarmede de post van den vasten wal werd aangevoerd. De ijsvlet keerde toen met de post van Lemmer naar Urk terug. IJs tusschen Marken en Monnikendam gescheurd. MARKEN, 5 Maart, In het ijs tusschen Marken en Monnikendam is thans een groote scheur ont staan, waardoor de verbinding van het eiland met den vasten wal groote moeilijkheden ople vert. Vanochtend is men er nog in geslaagd een tocht met de ijsslede naar Monnikendam te ma ken. Wanneer de scheur breeder wordt zal het niet meer mogelijk zijn het eiland over het ijs te bereiken. Het is in verband met den toestand van het ijs buitengewoon gevaarlijk zich te voet van Monnikendam naar Marken te begeven. BURGERLIJKE STAND HAARLEM 5 Maart. Bevallen: 2 Maart: C. Ch. Spoor-Sala d. 3 Maart: G. A. A. Sprengers-van Kordelaar, z. K. C. Duijndam- van Lieshout, d. G. E. Spaargaren-Kaptijn, z. M. Eichhorn-Mantel, d. 4 Maart: J. van der Meij-Plooijer, z. J. P. L. Gelaudie-Vink, d. C. G. A. van Workum-Sengers, z. M. S. Markus- Rieu d. Rectificatie: 1 Maart: H. A. van Veller-van Abs d. Overleden: 27 Februari: J. J. Vermeulen 35 j.. Oranjeboom- straat. 2 Maart: G. Sturm-Borst 63 j., Nic. v. d. Laanstraat. H. Pirsch-Fieke, 61 j., Wilhelmi- nastraat. L. van der Voort, 92 j., Indischestraat. 3 Maart: P. Peters, 80 j„ Vergierdeweg. J. C. E. Frenaij-Klein. 68 j.. Gen. Joubertstraat. 4 Maart: L. D. van den .Houten, 79 jJoh. de Breuk straat. M. de Ridder, 17 j., Dr. Leijdsstraat. P. J. Gelaudie 17 j., Van Zeggelenplein. C. J. Steenhoek, 58 j., Witte Heerenstraat Jaarbeurs paraat ook in oorlogstijd. 42ste Nederlandsche Jaarbeurs heden geopend. UTRECHT. 5 Maart. Een week vroeger dan in andere jaren is vanmorgen onder, de omstandigheden in aanmerking nemende, alleszins bevredigende belangstelling de 42ste Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs ge opend. Het vervroegen van den termijn der voor jaarsbeurs houdt verband met het feit, dat wij dit jaar een zeer vroege Paschen hebben. Wan- •neer de voorjaarbeurs op den daarvoor gebruike- lijken tijd zou zijn gehouden, zou de tweede Jaarbeursweek zijn samengevallen met de stille week voor Paschen. In 1932 is dat ook het geval geweest en toen hebben de deelnemers daar zeer veel last van ondervonden. Reeds in Juni 1939 heeft daarom het jaarbeursbestuur besloten de voorjaarbeurs in 1940 een week vroeger te houden dan anders. Dit is de tweede jaarbeurs in dezen oorlogs tijd. Ondanks de oorlogsomstandigheden heeft het jaarbeursbestuur niet geaarzeld ook nu de organisatie met groote kracht aan te vatten Het bestuur is van meening, dat de oorlogsom standigheden het Nederlandsche jaarbeurs- instituut voor een nieuwe taak stellen. Het jaarbeurs-intermediair heeft in de gewijzigde behoeften van het bedrijfsleven te voorzien en het bestuur is er van overtuigd dat de jaar beursschakel deel uitmaakt van de economische verdediging van ons land. Op een wijze waaraan de handel onder de huidige omstandigheden het meest behoefte heeft, brengt de Jaarbeurs vraag en aanbod tot elkaar. Het totaal aantal deelnemers aan deze Jaar beurs is bijna gelijk aan dat van die van het vorige jaar, namelijk 1994, waaronder 366 buiten- landsche tegen 2032, waaronder 474 buitenland- sche in het voorjaar van 1939. Ook de verhuurde oppervlakte is slechts 400 vierkante meter kleiner dan het vorige jaar en bedraagt 17.100 vierkante meter. Op den ochtend van de opening der jaarbeurs heeft de secretaris-generaal, de heer W. Graadt van Roggen, in een persconferentie, welke ook door den president, den heer Fentener van Vlis- singen, en de overige leden van den raad van beher werd bijgewoond, een uitvoerige uiteen zetting gegeven omtrent de totstandkoming en de beteekenis van deze jaarbeurs. De voorjaarbeurs 1940 aldus de secretaris generaal weerspeigelt den ernst van 't oor logsjaar, waarin zij wordt gehouden. Het ge wapend conflict in West-Europa heeft ons land gebracht in een toestand, die naar alle zijden en opelk gebied waakzaamheid, weerbaarheid en werkzaamheid vereischt. De 42ste Nederlandsche Jaarbeurs is opgebouwd als een defensie-werk in de verdedigingslinie der Nederlandsche volks huishouding. De oorlogseconomie heeft de Nederlandsche Jaarbeurs tot plicht gesteld een zoo sterk moge lijke economische vesting te zijn voor den strij denden handel, in de worsteling, welke Neder land begonnen is voor zijn economisch zelfbe houd. Met deze voorjaarbeurs meldt het Neder landsche Jaarbeursinstituut zich tot dien strijd paraat. De heer Graadt van Roggen deed mededeeling van verscheidene aangekondigde bezoeken. Z.K.H. Prins Bern hard is voornemens Vrijdag 8 Maart en Woensdag 13 Maart de Voorjaarsbeurs te bezoeken, de minister van Koloniën zal op Woensdag 13 Maart, de ministers van Economische Zaken en Waterstaat zullen op een nader te bepalen dag komen. De nieuwe gezanten van België en Dene marken hebben voor Maandag 11 Maart hun be zoek aangekondigd. Engeland dwingt Italiaansche schepen in oorlogsgebied, zegi de „Diplo". BERLIJN, 5 Maart (D.N.B.) De Britsche actie tegen de Italiaansche steenkoolverschepingen uit Rotterdam, schrijft de „Deutsche Diplomatisch-Po- litische Korrespondenz", opent een nieuwe étappe in het onwettige optreden van Engeland en open baart de ware Engelsche houding tegenover de le vensbelangen en rechten van de niet-oorlogvoe rende landen. De Engelsche maatregelen hebben niet zoozeer ten doel den Duitschen export te tref fen doch veeleer om Italië te dwingen in een toe stand, waarin het moet toegeven aan bepaalde En gelsche importwenschen en tevens genoodzaakt zou kunnen worden definitief zijn schepen tot het halen van Engelsche steenkool in de gevaarlijke zóne van het Britsche oorlogsgebied te brengen. Ambassadeur Kennedy terug in Europa. ROME, 5 Maart (D.N.B.) De Amerikaansche ambassadeur in Londen, Kennedy, is op de terug reis uit de Vereenigde Staten gisteravond in Rome aangekomen, waar hij tot Woensdag denkt te blij ven. DE ONDERGANG VAN HET M.S. „DEN HAAG". ROTTERDAM, 5 Maart. Vanochtend is op de R.-K. Begraafplaats te Rotterdam de teraardebe stelling geschied van den heer J. H. Uilenbroek, die bij den ondergang van het m.s. „Den Haag'' om het leven is gekomen. Aanwezig waren de heeren ir. J. A. Beukers, F. J. C. Barten en S. S. Ulrich namens de directie van de Standard Amerikaensche Petroleum Comp., de eigenaresse van het verongelukte schip. Ook de kapitein van het sohip, de heer C. Wij- ker, was met verschillende geredde leden van de bemanning aanwezig om den gevallen zeeman de laatste eer te bewijzen. AVONTUURLIJKE REIS VAN DE KATWIJK 10. De snurrevaatkotter KW 10 is op zijn laatste reis nauwelijks den dans ontsprongen. Weinig heeft het gescheeld of deze laatste reis was ook inderdaad de laatste van het scheepje geweest Evenals de meeste kustvisschers vischte de KW 10 om platvisch te vangen in de nabijheid van de mijnenvelden ten N. van Terschelling. Op den 4en dag toen het weer stormachtig was. zag een der opvarenden, de IJmuidensche matroos Jan sen een mijn bij het schip drijven. Hij greep snel naar een voorwerp om de mijn weg te kunnen duwen en het eerste het beste wat hij vond waseen bezem. Met den steel duwde hij de mijn af, een manoeuvre die slaagde, maar met de mijn gleed ook de steel weg, met het gevolg dat Jansen over boord viel. Op zijn hulpgeroep kwamen zijn makkers toe snellen. Gelukkig is Jansen een goed zwemmei zoodat hij zich drijvende wist te houden. Met veel moeite slaagde de bemanning er in den drenkeling weer aan boord te krijgen. Twee beruchte figuren gegrepen. AMSTERDAM, 5 Maart Het forceeren van winkelruiten bij juweliers schijnt in de oogen van hen, die er een gewoonte van hebben gemaakt, goederen van anderen te ontvreemden, een lucra tief bedrijf te zijn. Kort geleden slaagde een der gelijke poging bij een juwelierswinkel op het Ko ningsplein en in den afgeloopen nacht is hetzelfde geschied, hoewel de politie nu zeer snel kon over gaan tot aanhouding van de vermoedelijke daders. Vanmorgen vroeg merkte een rechercheur dat een auto met een GZ-nummer door de Kalver- straat in verboden richting reed. Hy noteerde net nummer van den wagen en ging daarna op onder zoek uit. Spoedig bleek dat inbrekers geprobeerd hadden door het forceeren van de étalage van den juwelierswinkel, toebehoorend aan de firma Goldmann, voorheen Schoorl, in de Kalverstraat. een grooten slag te slaan. Een smalle zijruit in het portiek was gedeeltelijk uitgesneden of uitge slagen. Het ontstane gat was net groot genoeg om een arm door te steken. In de Italage lag een groot aantal kostbare sieraden, welke een waarde had van ongeveer 20.000. Glassplinters en siera den lagen dooreen, zoodat op dat oogenblik niet kon worden vastgesteld of er iets was vermist. De politie van het bureau Singel informeerde naar den eigenaar van de auto met het nummer GZ-5811. Toen bleek, dat deze wagen toebehoorde aan een woonwagenbewoner W. in Haarlem. De Haarlemsche politie bracht een bezoek aan het woonwagenkamp, doch zoowel de auto als de woonwagen waren verdwenen. Inmiddels was ook de Amsterdamsche politie ver der op onderzoek uitgegaan. De naam W. heeft geen goeden klank, temeer niet omdat de gebroe ders F. W. en Th. W. beiden behoorden tot hen die door de recherche werden gevolgd. Daar F. W. een huis op de Heerengracht be woont, ging commissaris Jutte met eenige recher cheurs daar naar toe om te trachten W. te ar resteeren. De bewoner verschafte de politie geen toegang, zoodat de deur werd geforceerd. Een dei- beruchte broers werd daarop aangehouden. De politie vermoedde dat ook Th. W. zich in Amsterdam ophield. Inderdaad kon hij in de bin nenstad worden gearresteerd. Het is duidelijk dat de recherche een zeer goede vangst heeft gedaan, hoewel de beide inbrekers natuurlijk niet bekennen de poging tot inbraak op hun geweten te hebben. Het onderzoek wordt met kracht voortgezet, omdat de politie het ver moeden koestert dat de mannen nog meer in braken hebben gepleegd. MARKT PURMEREND. Gemeentelijke Kaasbeurs. Verhandeld 18 par tijen, wegende 20.000 K.G. Handel matig.Hoogste prijs f 26.50. Gewicht 276. Handel goed. Hoogste prijs f 26 per 50 K.G. Boter f 1.60—1.65 per K.G. Runderen totaal 482 stuks. Vette koeien 275, 6688 ct. per K.G., Gelde koeien 95, f 130—170 per stuk. goed: Melkkoeien 100. f 160—240 per stuk. matig: Stieren 12. 5660 ct. per K.G. matig: Paarden 15. f 110250 per stuk, matig; Vette kalveren 42. 7805 ct. per K.G.. matig; Graskalveren f 45—65 per stuk. matig: Nuchtere kalveren voor de slacht 1475 f 512 per stuk, matig; Nuchtere kalveren voor de fokkerij f 1318 per stuk. matig; Vette varkens v.oor de slacht 140. 5862 ct. per K.G., vlug: Magere var kens 54 f 2030 per stuk. matig: Biggen 409, f 1218 per stuk matig; Schapen 944 f 1635 per stuk, goed; Bokken 22, f 314 per stuk. matig; Kipeieren f 55.30 per 100 stuks; eenden eieren f 4.75 per 100 st. Noord Hollandsche Blau wen (kuikens) 800, f 0.951 per K.G.. oude kip pen en hanen «wit en rood) 3600. f 0.450.50 per K.G., Oude kippen en hanen (blauw) f 0.55 per K.G., Konijnen f 0.301.75 per stuk. Eenden 900, f 0.400.60 per stuk. Duiven .f 0.40 per paar. Coöperatieve Centrale Eierveiling, Purmerend G.A. Aanvoer 11000 eendeneieren f 5.05—5.10 75.000 kippeneieren f 5.105.70. Koersen van de Ochtendbeurs te Amsterdam van heden van 10.30 uur tot 11.25 uur. Kon. Olie 242»/2243Va Philips 112—113 AKU 37 5/8 Anaconda 22 11/16—22 3/4 WISSELKOERSEN AMSTERDAM 10.15 uur. Londen 7.36 1/4 Berlijn 75.50 Parijs 4.17 1/4 Brussel 31.82 Zwitserland 42.19 New York 1.88 1/4 12.uur. Londen 7.33 3/4 Berlijn 75.50 Parijs 4.16 Brussel 31.80 Zwitserland 42.21 Kopenhagen 36.37Vi Stockholm 44.85 Oslo 42.77'/i New York 1.88 1/4 Vrije lire 9.56; reïslire 7.95; Bankpapier 6.00. VOORREURSOVFRZICHT. De Amsterdamsche wisselmarkt stond hedenmor gen geheel en al onder den invloed van het zeer geaccentueerde karakter van een verdere daling van het pond sterling. Er bestond een vrij omvang rijk aanbod, hetgeen tot gevolg had, dat het Brit sche devies een gevoelig koersverlies onderging De ongetwijfeld reeds vrij aanzienlijke behoefte aan ponden voor normale handelstransacties ver mocht op den koers geen invloed uit te oefenen, of eenigen steun te verlecnen. Bjj opening werd aan vankelijk op den vorigen officieelen koers van 7.36 gehandeld. Vrijwel onmiddellijk echter daalde de noteering beneden dit niveau, zonder dat er sprake was van een tijdelijk herstel. Pas toen de koers tot 7.33y2 was gedaald, werd steun verleend. Dit had tot gevolg, dat het devies tot 7.33 3/4 kon aantrek ken. Vergeleken met de koers van een week gele den is de noteering thans gedaald van 7.43 V2 tot 7.33'/a. In gezaghebbende kringen is men van mee ning, dat dit onophoudelijke terugloopen van de Britsche valuta moet worden toegeschreven aan den algemeenen toestand van het Britsche rijk. De zware eischen, die aan Engeland wordert gesteld, in verband met de financiering van den oorlog, zijn dermate hoog, dat dit op den duur wel tot een ver zwakking van de nationale valuta moet leiden. Door Engelsche exporteurs worden derhalve reeds goe deren geleverd tegen betaling in buitenlandsche valuta's welke bedragen bij de Engelsche controle instanties moeten worden ingeleverd. Ook de Fransche franc was heden lager. De no teering bedroeg 4.16, tegen 4.17 gisterenmiddag. De overige noteeringen waren slechts weinig ver anderd. De Amerikaansche dollar gold wederom 1/4, de Zwitsersche franc werd tegen 42.21 ver handeld. Belga's werden tegen 31.80 afgedaan, Duitsche marken tegen 75.50. Voor de Scandinavi sche valuta's werden de volgende koersen geadvi seerd: Kopenhagen 36.37\2, Stockholm 44,85 en Oslo 42.77V2. Op de termijnmarkt was het disagio voor het pond sterling met 1 1/16 cents voor 1 maands pon den en 3 1/16 cents voor 3 maanden ongewijzigd. Ook het agio voor den dollar was met 5/16 voor 1 maand en 15/16 voor 3 maanden onveranderd. Op de ochtendbeurs was de niet-officieele effec tenhandel van weinig beteekenis. Vooral de locale fondsen, als Amerikaansche shares lagen prijshou dend in de markt. STATUTENWIJZIGING AMSTERDAMSCHE BANK. Heden werd te Amsterdam een algemeene ver gadering van aandeelhouders gehouden, waarop een voorstel tot wijziging van de statuten aan de orde was. Op de vergadeirng d.d. 26 Februari j.l. gehouden, was het vereischte quorum niet vertegenwoordigd om dienaangaande wetsgeldige besluiten te nemen, zoodat een nieuwe vergade ring ter behandeling van het desbetreffende voorstel moest worden uitgeschreven. Na opening door den voorzitter, den heer Gotifr. H. Crone> werd geconstateerd, dat in deze vergadering thans besluiten konden worden ge nomen met drie-vierde der vertegenwoordigde aandeelen. Geconstateerd werd, dat vertegenwoordigd waren 2971 aandeelen recht gevende op een ge lijk aantal stemmen. Met uitsluiting van de blanco stemmen, werden de voorstellen aange nomen. BENESJ EEREDOCTOR TE OXFORD. LONDEN, 5 Maart. (Havas.) De universiteit van Oxford heeft besloten op 7 Maart den ver jaardag van wijlen president Masaryk, dr. Benesj het predicant doctor honoris causa te verleenen. Bij die gelegenheid zal Benesj een rede over Ma saryk houden. FEESTAVOND. De voetbalvereeniging Zeemeeuwen organi seert op Zondag 24 Maart voor haar leden en donateurs een feestavond in Groot Badhuis. De tooneeivereeniging D. I. U. te Haarlem zal en kele éénacters en schetsen opvoeren. Verder zal optreden een muzikale parodist in een komisch repertoire. Voor de dansmuziek zorgt Engel Paap en zijn band terwijl de balleiding in handen is van den heer J. Stol. BEVERWIJK Een schrijver over zijn werk. Causerie van A. den Doolaard. Naar aanleiding van de Nederlandsche Boeken week heeft gisteravond de bekende auteur A. den Doolaardin de bovenzaal van het veilingebouw „Kennemerland" in de Breestraat een causerie ge houden over zijn reizen en werken. De belangstelling hiervoor was zeer groot. Burgemeester H. J. J. Scholtens heeft in deze bijeenkomst een inleidend woord gesproken, De burgemeester verheugde zich, dat Beverwijk op deze wijze de boekenweek kon meevieren niet alleen door dankbaar te bedenken, hoezeer het goede en mooie boek ons leven voortdurend ver rijkt en stuurt en stuwt, maar ook door een samen komst als deze, waar wij gemeenschappelijk daar van kunnen getuigen. Spr. vond het zeer prettig een der meest boeiende romanschrijvers te mogen begroeten en ditmaal zijn levendige en plastisch uitgebeelde gedachten uit zijn mond te mogen hoo- ren voordragen. Goede boeken lezen, aldus eindigde burgemees ter Scholtens. goede boeken bezitten zijn als wacht woorden genoemd voor de Nederlandsche boeken week. En daarbij denken wij nog heel in het bij zonder aan het Nederlandsche boek, dat zoozeer behoort tot de schatkamers van onze eigen cultuur. Hierna was het woord aan den schrijver A den Doolaard, die een causerie hield over het onder werp „Reizen en schrijven". Op onderhoudende en vaak geestige wyze vertelde hij van zijn omzwer vingen door Frankrijk, den Balkan, Macedonië enz. en over het tot stand komen van zijn romans, o.a. van de „Oriënt Express" en „De Bruiloft der zeven zigeuners". Den Doolaard moge groote talenten be zitten als schrijver, als causeur heeft hij die niet minder. Het talrijke publiek heeft met groot genoegen naar hem geluisterd en hem in gedachten met groote aandacht op zijn omzwervingen gevolgd. In „hooger sferen", behoefde niemand te vertoeven, want wat Den Doolaard te vertellen had was realisme, voor het romantische verwees hy naar zijn werken. En zoo werd bewaarheid het woord, dat de bekende auteur in den aanvang sprak, namelijk, dat hij geen ^letterkundige was, die zich opsluit in een ivoren toren". Wel, dat hij tot zijn grootste vijanden rekende het eeuwige aether-trio: „Snip en Snap, Tino Rossi en Peter Pech". In de pauze plaatste Den Doolaard vele hand teekeningen in zijn boeken, die ter vergadering konden worden aangekocht. En dit is ook realiteit: zaken zijn zaken. Tenslotte vermelden wij nog, dat een serie lan taarnplaatjes leiddraad voor de causerie vormde. HAARLEMMERMEER AANRIJDING. Op het kruispunt van den Kruisweg met den Oostelijken oprit, van den rijksweg Amsterdam- Den Haag kwam twee wielrijders met elkaar in botsing, nadat één der wielrijders door een vrachtauto was aangereden en dwars over den rijweg werd geduwd. Eén der wielrijders kwam zoo ernstig te vallen, dat hij zich onder genees kundige behandeling moest stellen. VORSTSCHADE. In de Haarlemmermeer vinden we tal van koolzaadvelden die tengevolge van de vorst ge heel vergeeld zijn. Deze velden toonen een geheeJ ander aspect dan de tarwevelden, waar we nog frisch groene stukken aantreffen, die hoop geven op een gedeeltelijken opkomst. SANTPOORT HULP AAN FINLAND. Het alhier gevormde comité tot steun aan Fin land mocht na overmaking van een bedrag van f 850 ,'an den Finschen consul te 's Gravenhage, den heer A. J. Th. v. d. Vlugt, een zeer waardeerend schrïj •en ontvangen. Het comité is niet, zooals aanvankelijk ir. de be doeling lag, ontbonden. Giften kunnen nog steeds gestort worden op de postrekening van den pen ningmeester, den heer Joh. Th. N. v. Been (No. DE IEPZIEKTE. Gisteren heeft weer een aantal betrekkelijk jonge iepeboomen langs den Hagelingerweg, die door de Iepziekte waren aangetast, het veld moeten ruimen. Hoeveel slachtoffers van deze ziekte hier reeds met den bijl van den houthakker hebben kennis gemaakt, moge blijken uit het feit, dat langs een deel van den Hagelingerweg waar oorspronkelijk ongeveer 60 iepeboomen een plaatsje vonden, er thans nog maar 11 staan. En daar geen nieuwe boomen tot dusverre, wer den aangeplant, we vermoeden, dat het wachten is op het tijdstip, waarop deze weg daar ter plaatse in zijn geheel onder handen genomen kan worden wordt het straatbeeld er niet fraaier op. ZANDVOORT GYMNASTIEKVEREENIGING O. S. S. Zaterdag 30 Maart geeft de gymnastiekver- eeniging O. S. S. onder leiding van den heer en mevrouw Van Pagee haar jaarlijksche uitvoering in Groot Badhuis. Na afloop volgt een bal. VEREENIGING VOOR LUCHTBESCHERMING. De Ned. Vereeniging voor Luchtbescherming is van plan op Maandag 18 Maart een alge meene vergadering te beleggen in het Patro naatsgebouw. Op deze vergadering zal de heer P. v. d. Mye een inleiding houden over: de organi satie van den dienst in de te treffen zelfbescher mingsmaatregelen. HEEMSTEDE BURGERLIJKE STAND. Getrouwd: Dr A J. Verhage en W. J. Kruij- mel: Th. van Kesteren—F v. d. Lubbe. Bevallen: G. Dijkstra—Fortgens, z.; M. A. v. Noppen—Tensent, d.; M. H. Mauvev. d. Broeke, d. Overleden: B. v. d. Pols. 56 j.. geh.; J. P. J. Tushuizen. 79 j.. wed C. F. Vader. 46 J., ongeh. KENNEMER BRIDGECLUB. Door de Kennemer Bridgeclub is in het Bridge-home „Lucky Seven" te Heemstede een Nijmegen-drive gehouden. Er werd gespeeld in twee pouies. Zoo vlot werd er gewerkt, dat reeds te half twaalf kon worden begonnen met het uitrekenen van den uitslag. Spoedig daarna kon de voor zitter tot het uitreiken der prijzen overgaan. De uitslag luidt: Groep A, Noord-Zuid Lijn 1; Dames Göbel—Uriot 10 p., twee en drie dames Vuyk—Lazet en de familie van Kalken 14 pun ten. Oost-West Lijn: 1. Heeren Tegelaar—Wfce- nink, 12 punten, 2. heeren KirchlechnerLo- huis 14 p. Groep B. Noord-Zuid lijn: 1. Mevr. DilsHr. GÖbel 10 p. 2. Familie Cats 13 p. Oost-West lijn: 1. heeren Schultsz—Visser 9 p., 2 en 3 Familie Schaap en dames Guldemond— Weening, elk 14 punten. NED. BIJBELGENOOTSCHAP. De afdeeling Heemstede-Bennebroek van het Nederlandsch Bijbelgenootschap houdt Vrijdag avond in het gebouw voor Christelijke belangen aan den Voorweg, haar jaarvergadering. Deze wordt gevolgd door een openbare vergadering, waarin ds. H. v. d. Brink, zendeling te Makassar zal spreken over het werk van het Bijbelgenoot schap in Ned.-Indiè. Voorts zal ds. v. d. Brink, door middel van lantaarnplaatjes, iets van het Zendingswerk op Celebes laten zien. BLOEMENDAAL PAASCHVACANTIE HARTENLUSTSCHOOL VERSCHOVEN. Naar wij vernemen hebben B. en W. van Bioe- mendaal, in qvereenstemming met den Inspecteur van het Lager Onderwijs, voor de Hartenlustschool besloten, het leerplan voor den loopenden cursus in zooverre te wijzigen, dat de dit jaar buitengewoon vroege Paaschvacantie zal duren van 22 tot en met 25 Maart. De eigenlijke voorjaarsvacantie zal nu .met Pink steren worden gegeven, en wel van 30 April tot en met 14 Mei. In verband hiermede is de uitreiking dei rapporten vastgesteld op Zaterdag 20 April e.k. Zooals men zich zal herinneren heeft het Kenne mer Lyceum te Overveen dezelfde regeling getrof fen. Zoowel met het oog op een juiste verdeeling dei werktijden en vacanties als op de weersgesteld heid. IJMUIDEN Minister Albarda bezocht bet S taats visscliershavenbcdrijf. En nog andere belangstelling voor IJmuiden. IJmuiden stond heden en gisteren in het centrum van de belangstelling van de hoogste autoriteiten des lands. Gisteren heeft de nieuwe directeur-generaal van den Rijkswaterstaat Dr. Ir. L. H. Wentholt een be zoek gebracht aan het bureau van den Rijkswater staat. Geruimen tijd heeft de heer Wentholt op het bureau vertoefd. Hedenmorgen negen uur kwam de Minister van Waterstaat Ir. J. W. Albarda een bezoek aan IJmui den brengen. De Minister was vergezeld van den Directeur-Generaal en van den directeur Mr. J. Draayer. Onder leiding van den heer C. Oud en Ir. A. Eggink hebben de hooge bezoekers eerst de vischhallen bezichtigd, waarna zij in 't kantoor van den directeur een kop koffie gebruikten. Daarna begaf men zich naar de sleephelling, waarbij Ir. Eggink den bezoekers den bouw uiteenzette. Ver moedelijk zal na afloop van het bezook aan de sleep helling nog >ezoek aan de sluizen worden ge bracht. Omroepbedrijven In actie. Ook eenige omroepbedrijven hebben heden be langstelling voor IJmuiden aan den dag gelegd. De K R. O. vervaardigde een reportage van de hulp- mijnenvegers en de Phohi toonde een bijzondere be langstelling voor het visscherijbedrijf. Het spreekt vanzelf, dat al deze bedrijvigheid de aandacht trok van degenen, die in en om de visschershaven werk zaam zijn. Jammer dat deze bezoeken niet een dag eerder werden gebracht. Dan had men IJmuiden kunnen zien zooals men het slechts weinig aantreft, n.l. met byna allen hóllen vol visch en een buitengewoon groote bedrijvigheid in de halgebouwen en de pak huizen. Er was heden maar weinig drukte, daar er slechts drie trawlers en eenige kotters en loggers binnen waren. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Woensdagmarkt: Utrecht IJM 73. Vangst: 30 ni. schelvisch en braadschelvisch. 45 m. wijting, 60 m. radio, GO m. gul en blanke koolvlsch, 40 m. kool visch, 10 m. platvisch, 5 m. varia. Totale vangst 250 m. bene vens 1400 st. stijve kabeljauw. Poolaee IJM 77. Vangst: 25 in. Diversen, be nevens 1350 st. ijskabcljauw en 1000 st. stijve kabeljauw. Libra IJM 98. Vangst: 50 m. makreel, 40 m. braadschelvisch, 40 m. radio, 140 m. gul en kabel jauw. 10 m. koolvisch, 50 m. varia, 100 m. wijting. Totaal 430 m. benevens 200 st. stijve kabeljauw en leng en 60 st. heilbot. Marktberichten en besommingen. Tarbot 116—104 ct per K.G. Tong 124—84 ct. per K.G. Griet f 36—f 18 per 50 K.G. Groote schol f 14—f 12 per 50 K.G. Middel schol f 18—f 17 per 50 K.G. Zetschol f 27.50—f 23 per 50 K.G. Kleinschol f 22—f 14.50 per 50 K.G. Bot f 8—f 6 per 50 K.G. Schar f 15—f 6.80 per 50 K.G. Groote gul f 13—f 12 per 50 K.G. Kleine gul f 16—f 11.50 per 50 K.G. Wijting f 9—f 7.70 per 50 K.G. Kabeljauw f 46—f 23 per 125 K.G. Besomming trawlers: Marden' 280 Knikker IJM 4 f 308O 375 Maria IJM 95 f 4400 10 Perseus IJM 45 f 3040 Besomming logger: KW 173 f 980 Besomming kotters: E 290 f 1340 KW 94 i 1110,

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7