Haarlem's Dagblad 011 door sleepboot geramd SOVJET-AANVALLEN AFGESLAGEN. Opvarenden op twee na gered? vMOORSEL Boot naar ondiep water gesleept Ongeluk vóór de haven van den Helder geschied Mijn bij Callantsoog ontploft Vreemde techniek. Tlatuudifk NIEUWE VOORJAARS- STOFFEN Mishandeling met doodelijken afloop ActikeCea- via het ijs 57e Jaargang No. 17397 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N V Bureaux Groote Houtstraai 93, bijkantooi Soendaplein 37 Postgiro- diensi 38810 Drukkerij Zuidei Bulten Spaarne 12. Telefoon. Directie 13082 Hoofdrad 15054, Redactie 10600. Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Woensdag 6 Haart 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regel» ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35 Reclames ƒ0.60 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Groentjes zie rubriek. DE NEDERLANDSCHE ONDERZEEBOOT O. 11 IS HEDEN MORGEN OM TWAALF MINUTEN OVER TIEN BIJ HET UITVAREN VAN DE HAVEN VAN DEN HELDER DOOR EEN SLEEPBOOT GERAMD. VOOR HET LEVEN VAN TWEE OP VARENDEN WORDT GEVREESD. Het ongeluk geschiedde midden voor de haven aan den kant van het fort Harsens. De onderzeëer, die naar buiten voer werd daar door een sleep boot van de marine geramd. De sleeper trof de O. 11 midscheeps en binnen twee minuten was de onderzeeër gezonken. Enkele der opvarenden, die zich aan dek bevonden, waren overboord ge sprongen. De andere leden der bemanning zijn ongeveer een half uur later uit de boot gered, op twee man na, die vermoedelijk tijdens het ongetuk in de boegbuiskamer waren. De O 11 DE opvarenden, die in het water hadden kun nen springen, doordat zij zich op het dek van de duikboot bevonden tijdens de aan varing, zyn later opgepikt en naar den Helder ge bracht. Een van hen moest in het marine-hospitaal worden opgenomen. Zoodra voldoende hulp ter plaatse was, is men terstond begonnen met de O 11 naar ondiep vaar water te sleepen, teneinde het voorste gedeelte, dat zich nog onder water bevond, boven de oppervlakte te krijgen. Om half elf kwam de periscoop van den onderzeeër weer boven water, doch even later verdween zij weer. Na vijf minuten kwam de duikboot opnieuw aan de oppervlakte. Een groot gedeelte van het vaartuig kwam toen boven water. Onmiddellijk voeren een aantal sloepen en een sleepboot te hulp. Opvarenden van deze booten wisten den commandotoren van de onderzeeboot te openen, en de be manning van dit vaartuig over te nemen. Er bestaat nog onzekerheid omtrent het lot van twee leden der beman ning, die zich vermoedelijk tijdens het ongeluk in de boegbuiskamer be vonden. Ruiten en dakpannen bij honderden gesneuveld Vannacht om kwart over één is op honderd meter bezuiden Callantsoog een mijn welke door den krachtigen Noord- Westenwind op de kust was gedreven, tot ontploffing gekomen. De geweldige knal, waarmede de ontplof fing gepaard ging. wekte het geheele dorp. Zeer vele ruiten werden door den luchtdruk in scherven geslagen en tal van dakpannen moesten het ontgelden. Speciaal in de lijn van villa Dora in Zuid-West-Noord-Oost richting naar het dorp was de schade groot Aan hotel De Haan is aan de Westzijde geen ruit meer heel en het dak is zwaar gehavend. Verscheidene etalageramen zijn verbrij zeld en in den diepen nacht zag men tal van gedupeerde eigenaars voorzieningen tref fen om hun uitstallingen te beveiligen en hun woningen zoo goed en zoo kwaad als het ging te herstellen. Men vermoedt, dat de mijn tegen een golfbreker is geslagen en aldus zijn ver woestende uitwerking hééft gekregen. De marinesleepboot, die de aanvaring veroor zaakte, was de „Amsterdam". Het ongeluk ge schiedde op het oogenblik, dat een filmoperateur van de maatschappij Cinetone op den commando toren van de O 11 bezig was mét het maken van opnemingen van het uitvaren van een aantal on derzeebooten voor de film „Ergens in Nederland". De O. 9 was reeds het zeegat uit. De filmoperateur sprong na de aanvaring over boord en wist zwemmende den kant te bereiken. Enkele films zijn verloren gegaan. Onmiddellijk na de aanvaring was de O. 11 door motorsloepen omringd. Door alle tanks leeg te bla zen vermoedelijk ook olietanks, want spoedig dreef een zwarte oliemassa op de golven kwam de onderzeeër dadelijk weer gedeeltelijk boven water. De veertien manschappen, die zich op het oogenblik van de aanvaring op het dek bevonden, waren te water gesprongen en inmiddels door de sloepen aan boord genomen. Tevergeefs trachtte men van den kant af met een tros de half onder water liggende onderzeeër naar den kant te slee pen. Terwijl de boot dwars voor den haveningang lag, met den boeg In den bodem en den achter steven omhoog, zoodat de commandotoren nog boven het water uitstak, werd de bemanning, die zich nog in 't binnenste van de boot bevond, via den toren van boord gehaald en met sloepen naar den wal vervoerd, waar ziekenauto's ge reed stonden om haar naar het marinehospitaal te vervoeren. De commandant der marine, schout bij nacht H. Jolles en kapitein ter zee J. G. van den Berg, chef van den staf der zeemacht in de stelling van Den Helder, begaven zich in een van de sloepen om het reddingswerk van nabij gade te slaan en de leiding daarvan op zich te nemen. Enkele manschappen, die zwemmende het fort Harsens hadden weten te be reiken, zijn later, in dekens gewikkeld, per motor boot naar het hospitaal gebracht. Toen alle man schappen, voor zoover zij bereikbaar waren, van den onderzeeër waren gered, werd de O 11 door een marinesleepboot omgetrokken, zoodat het vaartuig niet meer dwars voor de haven lag, doch recht voor de haven. Met alle hulp, die aanwezig was de sleepboo- ten „Amsterdam" en de „Hector", de reddingboot ,,Dorus Rijkers" en enkele marinesleepbooten probeerde men daarna de O 11 naar ondiep water te sleepen. teneinde den voorsteven boven water te krijgen en zich zekerheid te verschaffen, omtrent het lot van de twee opvarenden, die zich nog steeds in een der boegcompartimenten bevonden. Het zag er echter niet naar uit. dat men daarin zou slagen. Het schijnt, dat de O 11 dieper in den modder weg zakt. Intusschen bevinden zich tien schepen voor den haveningang, welke niet naar buiten mochten va- en. Ook de Texelsche boot, die voor het vertrek gereed lag, kon niet uitvaren. De O 11 werd in 1922 te Rotterdam op stapel ge zet bij de Maatschappij voor Scheeps- en Werktuig bouw „Feijenoord" en werd 18 Januari 1926 voor het eerst in dienst gesteld. De lengte is 54,7 Meter, de breedte 5.7 Meter en de diepgang in zeewater 35 d.M. De bodem heeft 2 schroeven en de boot heeft een snelheid van 12 zeemijlen aan de oppervlakte va rende en van 8 zeemijlen onder water. De bemanning bestaat uit 29 koppen, terwijl het geschut bestaat uit een kanon van 8,8 c.M. no. 2 en een mitrailleur no. 3. De boot heeft vijf lanceerbuizen voor torpedo's. (Te Sittard loordt onderzocht naar de ■praktijken van een sergeant, die zich hij gemobiliseerden als tand- technicus aandiende, gouden kro nen ter reparatie kreeg en voor schotten op kunstgebitten, maar geen werk afleverde.) Een waakzaam Nederlandsch soldaat, Is altijd, dag en nacht, paraat. En niet slechts wakend, maar ook slapend, Steeds tot de tanden dus gewapend. Toen kortelings dus een sergeant, In 't krijgskleed van zijn vaderland, Zich als tandtechnicus kwam melden, Kreeg hij, naast werk, zelfs voorschotgelden. Maar als men gouden kronen gaf, Kwam 't werk op deze kroon niet af, Wie zoo de kroon op 't werk moest missen. Kreeg gaandeweg bekommernissen. Wie voorschot gaf op een gebit, En trouw verwachtend dat hij dit Gauw krijgen zou, maar werd vergeten. Raakte per slot op hem gebeten. Nu wordt, al had hij 't niet bedoeld, Hij zelf eens aan den tand gevoeld, Die hem door al dit valsch-gebitten, Den mond vol tanden kan doen zitten. Dan is dat in ons vaderland, Het eerste beeld van een sergeant, Die van den tand leeft in de hand De eerste ook,' die bovendien, Anderer tanden wel misschien, Maar d'eigen niet kan laten zien. WILT U iets overtolligs wegdoen? Een Groentje in Haarlem's Dag blad vindt voor U het adres waar men het gebruiken kan. voor naar GROOTE HOUTSTR. 31 BIJ ANEGANG Vierjarig meisje door haar vader geslagen. J.l. Zaterdag vervoegde zich aan het Haar- lemsche Politiebureau een 25-jarige los-werk- man uit Haarlem met de mededeeling, dat zijn vierjarig dochtertje 's morgens was overleden. Hij kwam van het sterfgeval persoonlijk aan de politie kennis geven, om daarmee, zooals hij beweerde, te voorkomen, dat men hem later van iets ernstigs zou betichten. De politie, die dit natuurlijk een vreemd ver haal vond, stelde onmiddellijk een onderzoek in en nam het lijkje van het meisje in beslag, beneinde er sectie op te doen verrichten. Dit werd opgedragen aan dr. J. P. L. Hulst te Leiden. Deze sectie wees uit, dat er sprake was van een gewelddadigen dood. Er werd een bloeduitstor ting geconstateerd. Op last van den Officier van Justitie werd de vader toen gearresteerd en door de politie aan een nader verhoor onderworpen. Na aanvankelijk ontkend te hebben, bekende hij tenslotte, dat hij zijn dochtertje verleden week Woensdagmorgen, toen hij zich erg driftig had gemaakt omdat het kind niet wilde eten een harden 'klap tegen de rechterzijde van het hoofd te hebben gegeven, waardoor het rechter oor opzwol; later werd het linkerbeentje mach teloos. Zaterdagmorgen is het meisje gestorven Onmiddellijk hebben de zeer verschrikte ouders den huisdokter ontboden, aan wien zij mede deelden, dat het kind een paar dagen geleden gevallen was. De dokter, die het kind nog een injectie toediende, kon helaas geen hulp meer bieden. Het is gebleken, dat het lijk van het kindje eenige blauwe plekken vertoonde, zoodat het vermoedelijk meermalen ruw behandeld is. Het was het eenig kind van het echtpaar. De vader, die thans zeer veel berouw toont, is in het Huis van Bewaring opgesloten; hij 'zal Donderdag aan de Justitie worden voorgeleid. De moeder van het kind, die eveneens op het politiebureau gehoord werd, waarbij zij de mede- deelingen van haar man bevestigde, is weer op vrije voeten gesteld. Het woord is aan Victor Hugo:" Hoop op morgen, en dan weer op mor gen, steeds op morgenLaat ons in de toekomst gelooven. Japansche troepen lauden in Kwantoeng. Gebruikmakend van den mist zijn de Japanners er gisteren in geslaagd, troepen aan land te zetten te Tongka en Hioengtsjau, in de provincie Kwantoeng. Gisteravond waren de Japanners ongeveer 6 K.M. landinwaarts opgerukt. Bij hun opmarsch stuiten zij op krachtig verzet van de zijde der Chineesche troepen. Duizenden vluchtelingen trekken Macao binnen. Japansch transportschip tot zinken gebracht. Een telegram van het Chineesche front meldt dat op den Jangtse nabij Hoekau het 900 ton groote Japansche transportschip „Habama Maroe" met 200 officieren en soldaten tot zinken is gebracht. Andere Japansche schepen zouden gebombardeerd zijn. Als represaille, aldus het telegram, hebben dfe Japanners dorpen in brand gestoken en de bewo ners vermoord. HEDEN: 10 PAGINA'S. Nadere bijzonderheden over onze ambulance naar Finland pag. 2 K. de Jong: Zevende Bachtcon- cert. pag. 2 J. H. de Bois: Kunst in Haarlem en daarbuiten. pag. 3 Gladiolus- en Irisbollen niet zeer geschikt voor veevoeder. pag. 4 W. J. H. Mulier viert Zondag as. zijn 75sten verjaardag. pag. 4 B. de Jong van Beek en Donk: Be langrijke parlementaire dagen in Zwitserland. pag. 5 Van een bij zonderen Parijschen medewerker: Twee merkwaardige Fransche boeken. pag. 9 Laatste Berichten op pagina 7 ^nniiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifliiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiniuiiiiiiMi.i'iiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiieiiiüiiniiiiiiiii^ (Adv. Ingez. Med.) Russische ski-troepen poogden over de Fin- sche Golf te trekken. HELSINKI, 6 Maart (Havas) De krijgs verrichtingen van gisteren werden vooral geken merkt door de pogingen der Russen, zich aan de westkust van de Golf van Viborg te nestelen. De Russen hebben verder, gesteund door een krach tig geschutvuur en hier en daar door vliegtui gen, vele aanvallen op de door de Finnen bezet gehouden eilanden en op de versterkte punten aan de kust gedaan. Deze aanvalsmethode brengt veel gevaren met zich, doordat geschut vuur en vliegtuigbommen scheuren in het ijs veroorzaken. Een groot aantal aanvallers is dan ook verdronken of door het Finsche vuur gedood. Niettemin blijft de toestand ernstig. Aan de rest van het front op de Karelische landengte werd nog steeds hevig gevochten. Tenslotte hebben de Finnen alle aanvallen van de golf van Viborg tot Vuoksi afgeslagen. Het tweede kindervliegtuig van de K. L. M. te Batavia. Na aankomst van de „Emu" op Tjililitan werden aan de air-hostess, mej. G. van Leeuwen Boomkamp, onder wier hoede de kinderen hadden gereisd, door een der moeders bloemen aangeboden. Het sensationcele nieuws van den dag was de aankomst van een Russisch skibaltaljon op het ijs van de Finsche golf. Op het eiland Hogland hadden de Russen een sterke troe penmacht samengetrokken en vandaar ruk ten de ski-afdcelingen op. Zij werden door de Finsche luchtmacht gebombardeerd. In den sector-Kuhmo hebben de Russen, toen zij trachtten tot den aanval over te gaan 500 man verloren. De Finnen zetten een tegenaanval m en brachten den Russen bloedige verliezen toe. United Press verneemt uit Helsinki: De gedurfdste aanvallen van den geheelen oorlog waren de Russische aanvallen over het ijs van de Finsche Golf, die gericht waren tegen de Haapassari en Virolahti-eilanden en die wer den uitgevoerd door lichte tanks en gemotoriseer de troepen. De aanval werd afgeslagen door het moordend vuur van de Finsche kustbatterijen. Virolahti werd aangevallen van de Koivisto- archipel uit. Volgens Finsche militaire autori teiten werd Haapassari aangevallen van het eiland Suursaari uit dertig kilometer ten zuiden van Kotka. Suursaari en drie andere eilandjes, die verderop in de Finsche Golf liggen wa ren niet te verdedigen en werden door de Russen begin December buitgemaakt. In Finsche mili taire kringen gelooft men dat deze eilandjes sinds dien een basis zijn voor de lichte bewa pende troepen, die in staat zijn om over het ijs de kust aan te vallen. De Finnen hebben per radio een waarschuwing uitgezonden aan alle kustgarnizoenen om ten zeerste op hun hoede te zijn in verband met komende aanvallen van zee uit. Bommen op ziekenhuizen. Een stad in midden Finland, waarin zich geen militaire objecten bevonden, heeft volgens Uni ted Press, van een hevig bombardement te lijden gehad. Ongeveer vijftig personen werden ge dood en tweehonderd gewond. Een groep van veertien Russische vliegtuigen liet zware explo sieve en brandbommen bij een militair hospitaal vallen. Vijftig minuten later dook plotseling een tweede groep van achttien Russische bombarde mentsvliegtuigen uit de laaghangende wolken en wierp bommen van een hoogte van naar schat ting zevenhonderd meter. Het hospitaal werd vijf maal direct getroffen. Ook een schuilplaats werd direct getroffen, waardoor naar schatting vijf en twintig bejaarde vrouwen en kinderen gedood werden. Havas maakt melding van het bombardeeren van in totaal drie Finsche ziekenhuizen, die vrij ver van het front gelegen zijn. In een ziekenhuis werden tien zieken gedood, in een tweede vielen vier slachtoffers. In alle drie gevallenwaren de daken der ziekenhuizen duidelijk met het Roode Kruisteeken gekenmerkt. Russische vliegtuigen hebben verder de plaatsjes Mikkeli, Kiopio en Lahti, die geenerlel militaire belangen hebben, gebombardeerd. In Lahti vielen verscheidene dooden. Reizigers, die gisteravond in Helsinki zijn aangekomen, vertellen dat hun trein in het ge bied van Lahti met machinegeweervuur door Russische laagvliegende toestellen is bestookt.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1