Rademlamr Raadselachtige geschiedenis Brood wordt 1 cent duurder. Weer erwten en boonen Steradent MAANDAG 11 MAART 19415 H'AAREEM'S DX'GREA'D S Kustvaarder door vliegtuig gesommeerd te stoppen. Drie salvo's troffen het schip niet. Gisternacht om half één is in IJ muiden bin- nengeloopen het 260-ton metende Nederlandsche stoomschip „Dïna" van Gruno's Scheepvaartbe drijf. Het schip kwam uit Londen met een lading cacaoboonen en copra voor Amsterdam. Onderweg heeft het vaartuig een merkwaardige gebeurtenis meegemaakt. Buiten de Zeeuwsche kust. op tien mijl bezuiden Middelbankboei, twee mijl buiten de territoriale wateren, vlogen Zater dagmiddag omstreeks vier uur 2 vreemde vlieg tuigen over het schip heen. Zij cirkelcden eenigen tijd rond het schip en seinden in morse, dat de „Dina" moest stoppen. De „Diena" gaf hieraan gevolg, waarop de vreemde vliegtuigen verdwe nen. De ItDina" bleef eenige oogenblikken liggen en voer toen verder. Korten tijd daarop keerden de vliegtuigen terug. Een der beide toestellen daalde tot op 50 meter hoogte; het tweede bleef hoog vliegen. Tien minuten ongeveer cirkelden de toestellen rondom de „Dina en plotseling vuurde het laagvliegende toestel, toen het recht voor het schip lag, drie salvo's af. Zeer klaarblijkelijk waren de schoten niet op het schip gericht, anders zoo vertelde de stuurman ons had het schip onvermijdelijk geraakt moeten worden. De vliegtuigen zijn zoo lang in onze nabijheid geweest en het vurende toestel vloog zoo laag, dat, wanneer het gewild had, het ons ongetwijfeld had kunnen treffen. Na net lossen der schoten verdwenen de twee toestellen zonder eenig nader teeken te geven. Een uur later zagen wij ze terugkeeren uit Noordelijke richting. Zij vlogen toen zeer hoog en passeerden ons en andere schepen, dien toen in onze nabijheid voeren, zonder ook maar de geringste aandacht aan ons te schenken. Bij aankomst is de „Dina" duchtig onderzocht, waarbij gebleken is, dat het schip inderdaad niet is getroffen. Wat echter de bedoeling van de schoten geweest zou zijn, blijft voor de op varenden een raadsel. De „Dina" heette vroeger „Mitropa". Kort geleden is het echter herdoopt. Zes bekende Nederlanders hebben in dit blad verklaard, hoe zij van pijnen in ledematen, gewrichten, spieren en zenuwen bevrijd zijn door het gebruik van Togaltabletten. Een van deze verklaringen luidde o.a.„Ik heb Togaltabletten gebruikt en het resultaat was werkelijk prachtig en verrassend. Ik was sedert jaren rheumatieklijder en kon niet meer knielen of loopen. Na gebruik van eenige flacons Togaltablet ten waren de pijnen en stramheid geheel verdwe nen. Ik werd leniger in al m\jn ledematen en kon als vroeger weer knielen en wandelen." „Door doelmatig gebruik van Togaltablet ten ben ik verder van Rheumatische pijnen bevrijd gebleven. Daarom kan ik alle lijders als ik met veel vertrouwen de Togaltabletten aanbevelen." Iedereen moet Togaltabletten gebruiken, want zij verwijderen alle onzuiverheden uit het lichaam. Daarom helpt Togal ook zoo goed tegen hoofd-, kies- en zenuwpijnen, zoowel als tegen pijnen in de ledematen, gewrichten en spieren, bekend als Rheuma- tiek, spit, ischias, enz. Togal is onschade lijk voor hart, maag en nieren en dus ook zeer geschikt voor zwakke gestellen. Bij apothekers en drogisten a 0.80 en 2.per flacon O.B. (Adv ingez. Med.) O. 11 naar Rijkswerf Willemsoord overgebracht. Hr. Ms. O. 11 is Zondagmorgen om tien uur door een sleepboot van de marine weggesleept van de zandbank achter de haven, waarheen hij Donderdag door drijvende bokken was getrans porteerd en gebracht naar de rijkswerf Willems oord. Na een onderzoek omtrent de door de aan varing ontstane schade, zal beslist worden, of de O 11 op de werf in den Helder of elders zal worden hersteld. De minister van Economische Zaken heeft besloten den verkoopprijs van buitenland- sche tarwe met 2.25 per 100 K.G. te ver- hoogen. Dit heeft tot gevolg, dat de prijs van de broodbloem ook hooger wordt, en dientengevolge kan een stijging van den broodprijs met één cent per brood van 800 gram worden tegemoetgezien. De minister van Economische Zaken deelt ter toelichting het volgende mede: Van het begin van den oorlog af heeft de regeering ernaar gestreefd, door haar prijzen politiek een stijging van de prijzen voor de eer ste levensbehoeften zooveel mogelijk te voor komen. Zelfs is iedere prijsstijging van tarwe bloem en tarwemeel, bestemd voor broodberei ding, tot nog toe vermeden, ondanks het feit dat de tarweprijzen op de wereldmarkt "sinds het uitbreken van den oorlog sterk gestegen zijn en daarenboven de kosten van den aanvoer (vrach ten en verzekeringspremies) zijn opgeloopen tot een veelvoud van die, welke in normale tijden golden. Zoo steeg de tarweprijs op de wereld markt van 3.20 midden Augustus 1939 tot 5.35 op eind Februari 1940. De vrachten stegen in datzelfde tijdvak van 7 tot 27.50 per ton, terwijl de molestpremie, welke voordien een te verwaarloozen kostenfactor vertegenwoordigde, thans circa 3 pCt. van de waarde bedraagt. Dit beteekent, dat de kostprijs van uitheemsche tarwe, waarop wij hier te lande voor circa 65 pCt. bij de bereiding van broodbloem zijn aan gewezen, is gestegen van 3.90 tot f 8.35 per 100 K.G. Indien de regeering geen maatregelen had genomen, zou het gevolg hiervan zijn ge weest, dat de broodbloem hier te lande met een bedrag van 3.75 per 100 KG in prijs zou zijn ge stegen, hetgeen uitkomt op een kostprijsstijging van het brood van ruim 2 cent per brood van 800 gram. Tot nu toe is een broodprijsverhooging als ge volg van vorengenoemde factoren in haar geheel voorkomen, doordat de regeering is voortgegaan de grondstoffen en de ingevoerde bloem tegen den vroegeren prijs ter beschikking te stellen Welke groote bedragen hiermede gemoeid zijn geweest, wordt wel duidelijk geïllustreerd door het feit, dat bij de genoemde prijzen- en kosten- verhoudingen de regeering een nadeel van in totaal 2.000.000 per maand heeft. Het is begrijpelijk, dat hiermede niet onbeperkt kan worden doorgegaan. Hoezeer de minister zulks ook betreurt, de huidige omstandigheden dwingen hem wel een deel van deze groote lasten op den consument af te wentelen. De minister heeft daarom thans besloten den verkoopprijs van de buitenlandsche tarwe met 2.25 per 100 K.G. te verhoogen, waardoor de bloem prijs hier te lande met een bedrag van 1.70 per 100 K.G. zal stijgen, hetgeen metterdaad kan leiden tot een prijsstijging van 1 cent per brood van 800 gram. Uit het voorgaande blijkt wel, dat dit slechts een gedeeltelijke vergoeding is voor de hooge kosten, welke de staat in dit opzicht heeft te dragen. VOORJAARSTENTOONSTELLING DER „ONAFHANKELIJKEN" GEOPEND. Zaterdagmiddag is in het Stedelijk Museum te Amsterdam onder groote belangstelling, de voor jaarstentoonstelling van de vereeniging van beel dende kunstenaars „De Onafhankelijken" ge opend. Urker postboot zat een uur in het ijs vast. De Urker postboot „Insulinda", die Zaterdag in het ijs in Urk was vastgeraakt, is Zondagmor gen om negen uur te Urk aangekomen. De boot die 25 passagiers aan boord had. be gon Zondagmorgen om vijf uur los te raken en door voortdurend voor een achteruit in het ijs te varen gelukte het na vier uur de haven van Urk te bereiken. Daar het erg mistig was. moest men ter oriënteering op het geluid van den misthoorn van Urk afgaan. Met ingang van Vrijdag a.s. Bon wordt nog bekend gemaakt. Met ingang van Vrijdag 15 Maart a.s. zullen weder peulvruchten (capucijners, grauwe erwten, witte booi\en, tuinboonen, bruine boonen en andere gekleurde boonen) worden gedistribueerd. De te distribueeren hoeveelheid zal gelijk zijn aan die van de eerste distributieperiode, n.l een kwart kilo gram per hoofd van de bevolking voor een tijdvak van vier weken. Nader zal worden bekendgemaakt, welke bon van de rijksdistributiekaart met ingang van 15 Maart a.s. op het koopen van de genoemde peul vruchten recht geeft. Aangezien gebleken is, dat zich met betrek king tot tuinboonen het misverstand voordoet, dat deze niet onder de distributieregeling voor peulvruchten zouden vallen, wordt er de aandacht op gevestigd, dat ook droge tuinboonen, tenzij vaststaat, dat deze niet bestemd zijn voor men- schelijke consumptie, uitsluitend mogen worden gekocht, afgeleverd en vervoerd met inachtne ming van de ter zake bestaande distributiemaat regelen. Het publiek zal derhalve eerst met ingang van 15 Maart weder tuinboonen mogen koopen. met dien verstande, dat per kwart kilogram een exemplaar van de nader aan te wijzen bon der rijksdistributiekaart bij den winkelier moet wor den ingeleverd. Mutatie bij Defensie. Naar ons ter oore komt is met ingang van 18 Maart benoemd tot hoofd van de afdce- ling n b. van het departement van defensie (afdeeling Generale Staf de luitenant-kolo nel A. H. Nijhoff, thans chef van den staf der lichte divisie. De kapitein van den generalen staf K. van Rijn, die, na de benoeming van den heer Dijxhoorn tot minister, de zorg voor de af- deeling practisch heeft waargenomen (het eigenlijke hoofd der afdeeling luitenant-ko lonel D. van Voorst Evekink vertoefde als militair attaché te Parijs) en die bij de jong ste mobilisatie een belangrijke rol vervulde, zal voor troependienst naar het veldleger ©vergaan. EDUARD KARSEN GEHULDIGD. Zondagmiddag heeft de maatschappij „Arti et Amicitiae" den tachtig jarigen schilder Eduard Karsen in haar gebouw te Amsterdam een recep tie aangeboden. Deze had een buitengewoon ge animeerd karakter, zoowel door de opgewekte stemming als door het zeer drukke bezoek. Wet houder Boissevain bood den jubilaris de zilveren medaille der stad Amsterdam aan. Des avonds boden eenige intieme vrienden den schilder en zijn familie een diner aan. Verbond Haarlenische Speeltuin- vereenigingen. Jaarlijksche algemeene vergadering. Het Verbond van Haarlemsche Speeltuinver- eenigingen hield Zaterdag onder leiding van zijn voorzitter, den heer A. van Viersen, zijn tweede algemeene vergadering in het gebouw St.-Bavc Smedestraat, te Haarlem. De voorzitter heette in zijn openingswoord in het bijzonder welkom voorzitter eri*secretaris van de N. u. S. O. (Ned. Unie van Speeltuinor- ganisatis de heeren J- Dubois en Jac. Hille- sum en het bestuurslid dier organisatie, den heer W. Klaren. Spr. vestigde de aandacht op de ontreddering in Europa en zeide verder, dat juist nu opbouwend werk moet worden verricht en gemeenschapszin onder de jeugd moet wor den aangekweekt. Van hen die anders aan de speeltuinbeweging deelnemen zijn velen onder de wapenen. De aan gesloten speeltuinvereniging Westerkwartier heeft zich helaas niet kunnen handhaven; ge poogd zal worden, door een tuinfeest enz., haar nieuw leven in te blazen. Bij een andere vereeni ging was er oneenigheid tusschen bestuur en le den, maar er is nu in den toestand weer verbe tering gekomen. Nog een andere vereeniging be dankte, maar is tot ander inzicht gekomen en teruggekeerd. Zóó moet het zijn. Voor alle speeltuinverenigingen moet er één centraal punt zijn, dat is het Verbond. Tenslotte deelde spr. mede. dat de Kon. goedkeuring der statuten spoedig verwacht wordt. De heer Dubois, voorzitter van de N.U.S.O. ge waagde van den band tusschen N.U.S.O. en het Verbond en bracht hulde aan de mannen en vrouwen, die dit tot stand gebracht hebben. Spr. wees er verder op dat de ouders ten opzichte van hun kinderen een zware verantwoordelijkheid hebben; bij moeten hun kinderen in saamho righeidsgevoel en eensgezindheid vóórgaan, elkaar opvoeden in die taak en de kennis van het jeugdwerk vermeerderen. In Haarlem ligt nog een geweldig groot werkterrein. Er is hier plaats voor veel méér dan 8 speeltuinorganisaties. Te Haarlem moeten wel 10.000 a 12.000 kinderen be reikt worden. Dat kan. Bij het woonwagenkamp bijv. zou een tuin zeer gewenscht zijn. De voorzitter deelde naar aanleiding van de laatste opmerking mede dat er een speeltuin zal komen in de buurt van het Woonwagenkamp. De secretaris, de heer Ophuysen, zeide, dat be richt van verhindering was ingekomen van den wethouder van onderwijs, den heer D. J. A. Wes- terveld en dat de heer H. L. Warnier, chef der afd. Lich. Opvoeding ten stadhuize, het tweede gedeelte van de vergadering zou komen bij wonen. De jaarverslagen van secretaris en penning meester werden goedgekeurd. Bij de bespreking van het beleid van het bestuur, maakte de heer Wehnes er aanmerking op, dat in 1939 de algemeene vergadering besloot tot het houden van een oliebollenweek. Dit besluit is niet uitgevoerd. Het bestuur moet toch zooveel mogelijk trachten, uitvoering te geven aan de besluiten der alge meene vergadering. Overigens gaf spr. toe,, dat het bestuur veel gedaan heeft. De heer Wesselius bracht hulde aan het be stuur, dat het zeer druk heeft gehad. Men heeft „schoon schip gemaakt" en het organisatorisch werk komt nu wel. Zeer gewenscht is het, daar bij aan de moreele en geestelijke herbewapening te denken. De voorzitter zeide, dat het bestuur waarlijk de besluiten der alg. vergadering niet naast zich neerlegt, maar de mogelijkheid van uitvoering moet er zijn. Die was er niet in het geval van de oliebollenweek. De tijdsomstandigheden waren er niet naar, dat ook maar eenig succes moge worden verwacht. De heer Wehrues wilde dan toch een oliebollen week in 1940. De voorzitter zeide toe, dat het Verbondsbe- stuiur deze zaak nog eens onder de oogen zal zien. De begrooting voor 1940 werd goedgekeurd; de contributie bleef op hetzelfde bedrag ge handhaafd Over de subsidieverdeeling vroegen verschil lende afgevaardigden het woord. Algemeen was men van oordeel dat, naarmate het speeltuinwerk in Haarlem groeit, een verhoogd subsidie zeer dringend noodig wordt. Een door het Verbonds- bestuur ingediende aanvraag daartoe bleef zon der resultaat. Het voorstel van het Verbondsbe- stuur, met het doel meer evenredigheid te brengen, in de verdeeling der subsidies, werd ten slotte met groote meerderheid aangenomen. Na de pauze werd overgegaan tot de bestuurs verkiezing. Voorzitter en penningmeester, pe riodiek aftredende, werden bij acclamatie her kozen. In de ontstane vavature door bedanken van de heeren A. W. Wesselius en W. J. v. d. Kamp. werd voorzien door benoeming van de heeren B. Karst en J. Kensen. Tijdens de besprekingen over het maandorgaan bleek duidelijk dat deze uitgave veel zorgen brengt. Tot redactieleden werden benoemd de heeren B. Karst. A. W. Wesselius en Stoof. De eindredactie blijft berusten bij den voorzitter van het Verbond. In de geschillencommissie werden gekozen de heeren H. J. J. Wehnes, J. Poppen en H. C. Hart man. Een voorstel om den N.U.S.O.-dag als een al- gemeenen speeltuindag voor de Haarlemsche jeugd te beschouwen, werd aangenomen. Er zullen weder spelleiderscursussen worden georganiseerd. Te half elf sloot de voorzitter onder dank zegging aan den heer H. L. Warnier de welge slaagde vergadering. Vrede en Welvaart'' vierde haar jaarlijkschen feestavond. Ofschoon vrede en welvaart in deze dagen twee 1 egrippen zijn, die om het zacht uit te drukken 1 iet overal even goed worden verstaan, liad de -ouwen Reisvereeniging van dien naam toch ge- j eend den jaarlijkschen feestavond te moeten 1 ouden. Dat dit een gelukkige gedachte van het bestuur was geweest bleek wel uit de zeer groote opkomst. De zaal van den H. K. B. was Zaterdag avond bijna te klein. De voorzitster mevr. v. d. Burg opende den avond met een hartelijk wel- 1 omstwoord, waarbij ze tevens nog eens het vele werk, dat „Vrede en Welvaart" voor de verschil- flmde vluchtelingen heeft gedaan, naar voren bracht. Het vereenigingslied werd enthousiast meege zongen. Het eerste couplet: Hoort, hoe de roep naar Vrede Overal luid weerklinkt. Vrede brengt Welvaart mede, Hoort wat de Vrede zingt, is misschien nooit zoo actueel geweest als thans. De avond werd verder gevuld met het optreden van den jeugdigen humorist John Pimp en de cabaretière Betty Morelii, beiden geen onbeken den voor het Haarlemsche publiek. Zijn vlotte conférences en zijn natuurlijke begaafdheid lie ten Johnny Pimp ook dezen avond weer niet in den steek en zijn succes was dan ook groot. Betty Morelii heeft er uitstekend slag van om de juiste feeststemming onder haar toehoorders te brengen en haar voordracht is altijd levendig en pakkend Vooral haar liedjes en in het bijzonder met de .Huwelijksadvertentie" vielen zeer in den smaak. Het bekende accordeon-ensemble „The Mari- nucci's" verzorgde het muzikale gedeelte van den avond, zoodat ook dit in goede handen was. Een geanimeerd bal o. 1. v. den heer H. van Meurs be sloot dezen geslaagden avond. Auto tegen lichtmast gereden. Gisternacht om half een is op den Bredaschen weg in de kom van de gemeente Tilburg de lui tenant-vlieger A. uit Lenden, van het vliegveld Gilze-Rijen met zijn auto tegen een lichtmast gereden doordat hij een stilstaande taxi te laat opmerkte. De officier was op weg van Tilburg naar Breda. De auto werd aan den voorkan' geheel ingedrukt. De bestuurder werd zóó ernstig gewond, dat hij korten tijd later is overleden. (Adv. Ingez. Med.) REDDEN VAN DRENKELINGEN. Door de Oudercommissie van de Tetterode- school te Haarlem is de heer A. J. Meijerink uit- genoodigd om op Woensdagavond 13 Maart een voordracht met lichtbeelden te houden over: De hygiënische beteekenis van het zwemmen en het redden van drenkelingen uit zee. Voor Vrijdag 15 Maart is hij uitgenoodigd door het bestuur van de zwemvereeniging te Westbroek (Utrecht) om daar te spreken over: „Het nut en de noodzakelijkheid de zwemkunst machtig te zijn en het redden van drenkelingen uit. het binnenwater". Het bestuur van de afd. Heenvliet (Z.-H.) van Het Nut van het Algemeen heeft hem uitgenoo digd op Woensdag 20 Maart een causerie te houden. Monseigneur Van Vlijmen 70 jaar. Heden herdenkt Mgr. Henricus Theodorus Jo annes van Vlijmen, bisschop van Haarlem der Oud-Katholieke Kerk van Nederland zijn zeven tigsten verjaardag. Mgr. van Vlijmen wérd te Dordrecht geboren en ontving zijn opleiding aan het Oud-Katholiek Seminarie te Amersfoort. Den 18en November 1894 tot priester gewijd, dus reeds meer dan 45 jaren het geestelijk ambt bekleedend, was hij eerst als kapelaan en sedert 1903 als pastoor ge durende 22 jaren werkzaam in de groote gemeente te Egmond aan Zee, waar hij in dit groote vis- schersdorp veel lief, maar ook heel veel leed heeft gedeeld. In 1916 werd de beminde priester op 21 September tot bisschop van Haarlem gekozen. Hij heeft zich metterwoon te Haarlem gevestigd en bediende tot 1927 naast het veelomvattende bis schopsambt het pastoraat dezer gemeente. Velen zullen zich, nu sedert twee jaren de nieuwe O.-K. kerk aan den Kinderhuissingel in gebruik is, de oude Zolder-schuilkerk aan de Koksteeg nog her inneren. Bij allen, die mgr. van Vlijmen van nabij ken nen, staat deze hoogvereerde prelaat in hoog aan zien, niet alleen door zijn hooge ambt maar ook, omdat hij buiten het terrein van zijn bisdom zich zoovele vrienden heeft verworven door zijn veelal stillen arbeid op sociaal gebied. Het zal dezen nog steeds vitalen apostolischen dienaar op dezen voor hem zoo gedenkwaardigen dag ongetwijfeld niet aan bewijzen van waardee- rende belangstelling ontbreken. Velen zullen dan ook naar Garenkokerskade 66 trekken om hun persoonlijken gelukwensch aan te bieden. UW KUNSTGEBIT blijft rein door het dagelijksche onderhoud met (Adv Ingez. Med.) HOE DE AANVAL OP DE „SABA" GESCHIEDDE. Bom kwam op lien meter afstand van het schip neer. DE STUURMAN VERTELT. In de Amsterdamsche haven is het Nederland- che motorschip „Saba" aangekomen, dat op weg van New Castle naar Oostende door een onbe kend vliegtuig is aangevallen. Het vliegtuig liet f als men weet, een bom vallen en bestookte i ama het schip met machinegeweervuur. Wij hebben den eersten stuurman van de „Saba", den heer R. Kuyper, in zijn woning te Rotterdam opgezocht en met hem een onderhoud over het gebeurde gehad. Zaterdag 2 Maart vertrokken wij omstreeks kwart over vijf met een lading steenkool van Newcastle, aldus de heer Kuyper, en om acht uur waren we zes mijl O.Z.O. van de Tyne. Mijn wacht was juist om en de kapitein, de heer W. Acda, kwam mij aflossen. Wij bleven nog even napraten toen een vliegtuig aan de voorzijde van het schip naderde. Juist toen de vlieger boven ons schip was, zagen wij rondom ons het water opspatten, terwijl een regen van kogels neer daalde. De andere leden van de bemanning, die uit zeven personen bestond, bevonden zich aan dek en de kapitein gaf opdracht direct naar be neden te gaan. Het vliegtuig, een groote bommen werper, was inmiddels verder gevlogen, zwenkte echter weer om en vloog ten tweeden male over het schip, waarbij het een bom liet vallen, die op tien meter afstand van het schip in het water ontplofte. Door de geweldige explosie werd de „Saba" geheel uit het water getild en in de hut ten werd een groote verwoesting aangericht, lam pen werden verbrijzeld en de marmeren wasch- tafels werden losgerukt en geheel evrnield. Direct na het begin van den aanval had de kapitein de machines stopgezet en de lichten aten dooven, zoodat het schip in het donker gehuld, vrijwel stil lag. Toen de vlieger, na den bom te hebben ge worpen, weer doorvloog, gaf de kapitein bevel een van de reddingbooten te vieren, aangezien hij vreesde dat het schip verder gebombardeerd zou worden. De bemanning stond op het punt aan dek te komen, toen het motorgeronk weer luider werd en de vlieger voor de derde maal terugkwam. De stuurman had de tegenwoordigheid van geest om nog te roepen: „Allen beneden blijven" en daar op daalde wederom een regen van kogels op het dek neer. De beide mannen, die bezig waren met de sloep, zochten dekking onder de boot en daar aan hebben zij waarschijnlijk hun leven te dan ken. Na dezen laatsten aanval liet het vliegtuig zijn prooi los en verdween naar de monding van de Tyne. waar juist een convooi van ongeveer der tig schepen op het punt van vertrek lag. Dit con vooi werd ook gebombardeerd en de ontploffingen waren zóó hevig, dat de „Saba", die op een halve mijl afstand lag, er van trilde. De oorlogsbodems, die bij het convooi lagen, openden het vuur op den aanvaller en van de „Saba" af kon men de vuurstralen van de kanonnen z' xn. Men heeft echter niet kunnen bemerken of het vliegtuig werd neergeschoten. Na den aanval heeft de „Sa ba", die ernstig beschadigd w-, met gedoofde lichten de reis voortgezet. De navigatielichten wa ren stuk geschoten, terwijl de verschansing door verschillende kogels doorboord was. Ook in de zij kanten van het schip zijn kogelgaten te zien, terwijl een projectiel dwars door het plafond van de stuurnut sloeg en de voorruit verbrijzelde. De kapitein werd door glasscherven aan de hand gewond en een matroos, die aan het roer stond, kreeg een kogel zoo rakelings langs het gezicht, dat hij een bloedende wonde aan den lip opliep. Deze gewonden werden door den stuurman ver bonden. Daarna werd de reis naar Oostende voortgezet. Vandaar is de „Saba" leeg naar Am sterdam vertrokken. De „Saba" meet 530 ton en behoort toe aan den heer Roorda te Voorburg. Nederland bouwt bruggen - een overzicht van de wei Aza^mheden aan de Hoornbrug in den Rijksweg Den Haag Rotterdam. Links de Rijkswijkscheweg met een gedeelte van de oude brug, waarachter voorheen de bekende uitspanning .Het Molentje" lag. Op de plaats, waar rechts het bruggehoofd wordt gebouwd, is men thans bezig met heien TOEKENNING GOUDEN WERTHEIM SALOMON SON - MEDAILLE. Het bestuur van de Wertheim Salomonson- stïchting heeft besloten de gouden Wertheim Salomonson-medaille toe te kennen aan mej. dr. B. Levie, assistent-geneeskundige van het kan ker-instituut te Amsterdam en aan dr. G. J. v. d. Plaats. Röntgonoloog van het ziekenhuis Calva- riënberg te Maastricht, voor de bewerking door beiden afzonderlijk van een door de stichting uitgeschreven prijsvraag. De uitreiking zal op een nader bekend te ma ken datum en plaats geschieden. De tweede naclit van den Stillen Omgang. De tweede nacht van den Stillen Omgang trof het met het weer niet zoo goed als den eersten Zondag. Was het verleden week zacht vriezend weer, dezen keer viel er meestentijds motregen. Doch niemand, die het voornemen had gemaakt aan de pelgrimage deel te nemen liet zich hier door afschrikken. Een groote drukte kenmerkte dezen omgang. Dit vond voor een goed deel zijn oorzaak in de deelneming door de Amsterdam mers, maar hun opkomst was grooter dan in andere jaren. De schatting van het totaal aantal deelnemers ligt tusschen de 45.000 en 50.000. Kwamen de pelgrims verleden week uit ken- nemerland. het Gooi, Zeeland, Eindhoven, Sal- land, Nijmegen, Drechterland en de Zaanstreek om de groote contingenten te noemen dit maal trokken o.h. Arnhem. Friesland, de Veen- streek. Amersfoort, Noord-Limburg, Groningen, Rotterdam, Hilversum en Haarlem, Utrecht en de kop van Holland naar de heilige stede op. On der hen bevond zich de Bisschop van Haar lem, mgr. J. P. Huibers.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5