Haarlem's Dagblad lüeei tivee v&dmw gegaan Vandaag de Finsche beslissing Finsche delegatie vermoedelijk vandaag uit Moskou terug. I l Het woord is aan Zweden helpt Finland, maar blijft neutraal. Finland's kabinet en parlement moeten over devoorwaarden beslissen 't Is droevig. KEIP Voetbalmatch BELGIEHOLLAND TledexCandscPie schepw- De de 7Amor" van de K.N.S.M. en „Eulota" van „La Corona" N' „iutota" qetcwpedeeid? Actikeien^ 57e Jaargang No. 17402 Uitgave Lourens Costet, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N V Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37 Postgiro- dienst 38810 Drukkerij Zuide< Buiten Spaarne 12. Telefoon. Directie 13082 Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Dinsdag 12 Haart 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand /1.1H per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regel» ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15 Groentjes zie rubriek C. E. van Koetsveld: Zedelessen zijn meestal niet anders dan hagel op een olifant. DE KWESTIE VAN EEN RUSSISCH VLOOTSTEUNPUNT VANDAAG zal de beslissing van Finland ten aanzien van de Russi sche vredesvoorwaarden, volgens Reuter, waarschijnlijk bekend worden gemaakt. Volgens hardnekkige geruchten, welke te Helsinki de ronde doen in poli tieke kringen, zouden de moeilijkste onderwerpen, welke bij de Finsch- Russische besprekingen behandeld worden, zijn: Ten eerste: De spoorweg van Viborg naar de Russische grens. Ten tweede: Het toekomstig politiek en militair bewind van Finland. Ten derde: De status van Hangö. Reuter zegt dat blijkens betrouwbare te Parijs ontvangen inlichtingen de Sovjetregeering de aan Finland bij 't begin der loopende onderhandelingen aangeboden vredesvoorwaarden aanzienlijk heeft gewijzigd. Zoo zou Moskou zijn eisch inzake den afstand van Viborg en Petsamo laten vallen en er in toegestemd hebben zekere deelen van de Mannerheim- linie in Finsche handen te laten. Reuter meent verder te weten, dat de gisteren door Chamberlain afgelegde verklaring inzake eventueele hulpverleening aan Finland terstond is doorgezonden aan de Finsche delegatie te Moskou en eveneens aan Erkko, den Finschen gezant te Stockholm. (Chamberlain heeft gezegd dat Finland onmiddellijk verdere hulp van de geallieerden kon krijgen, als het er om vroeg Men zie pag. 5. Red.). De Finsche gedelegeerden zullen waarschijnlijk in den loop van den dag per vliegtuig in Finland terugkeex'en. Te Helsiriki worden de kansen voor oorlog en vrede gelijk geacht. De correspondent te Kaunas van Stockholm* Tidningen meldt dat de besprekingen te Moskou tot vroeg in den ochtend hebben geduurd en dat de Russische bewindslieden hun laatste voor waarden hebben kenbaar gemaakt. Volgens hetzelfde blad maakte Stalin eer. Bij de Finsch-Russische besprekingen geen contact met Duitschland, zegt Minister Günther. Handhaving van den Zweedschen handel met de oorlogvoerenden. In een interview met den correspondent van Reuter heeft de Zweedsche minister van Bui- tenlandsche Zaken. Günther, gezegd dat het doel van de Zweedsche regeering is datgene te doen, wat het best is voor Finland en Zwe den. De omstandigheden maakten het duide lijk dat de beste wijze om Finland te helpen was zelf neutraal te blijven en Finland zoo veel mogelijk te voorzien van materiaal en vrijwilligers. Dit is in groote mate geschied en in de meest hartelijke samenwerking met de Finsche regeering geschiedt dit nog. Ten aanzien van de huidige Finsch-Russische besprekingen zeide minister Günther dat van het begin tot het eind van deze onderhandelingen geen contact met Duitschland is geweest. Ook is niets gedaan om op een of andere wijze druk uit te oefenen op de Finsche regeering. De Russische voorstellen en het Finsche antwoord zijn door de Zweedsche regeering overhandigd. Er is verder niet gesproken over een Zweedsche garantie aan Finland indien een vrede zou worden gesloten. In antwoord op een vraag over de mogelijkheid van een beperking van den uitvoer van Zweedsch ijzererts naar de oorlogvoerenden, teneinde beter de neutraliteit te handhaven zeide de minister dat dit zijns inziens het tegenovergestelde effect zou hebben. De beste garantie is het handhaven van den gewonen handel met beide partijen. Tenslotte zeide hij te hopen dat de traditioneele betrekkin gen met Engeland gehandhaafd zullen blijven. vriendelijke opmerking aan het adres van den Finschen gedelegeerde Paasiviki. Hij zeide dat de oorlog zou zijn voorkomen, als Paasiviki tot het einde der onderhandelingen in het najaar de leiding van de Finsche delegatie had gehad, inplaa's van te worden vervangen door Tanner, den tegenwoordigen minister van buitenlandsche zaken, die naar Staiin zeide, te Moskou veel minder populair was. „Social Demokraten", het belangrijkste Zweed sche sociaal-democratische dagblad, bespreekt de Finsche kwestie sedert de onderhandelingen te Moskou en de gisteren door Chamberlain afgeleg de verklaring en wijst erop dat, wat er ook moge gebeuren, de toestand van dien aard is dat de zaak van Finland, welke ook die van Zweden is, het best gesteund wordt door een krachtiger Scan dinavische hulpactie. De trek van vrijwilligers en burgerarbeiders en de inzamelingen zullen ver dubbeld moeten worden. Zelfs als vrede gesloten wordt, zullen enorme materieele hulpbronnen ge mobiliseerd moeten worden om weder op te bou wen hetgeen door de .Russische barbaarschheid" is vernield. Het Finsche volk zal moeten voelen, dat bij ons levendige solidariteit heerscht met zijn lot en zijn wil, een onafhankelijk leven te leven als een vrij volk en als Noordsche demo cratie Geen Amerikaansche deelneming aan de onderhandelingen. Cordell Huil heeft in een persconferentie te Washington verklaard dat Steinhardt, de ambas sadeur der Ver. Staten te Moskou, niet heeft deel genomen aan de onderhandelingen tusschen Fin land en de Sovjet-Unie en dat de besprekingen, welke hij gehad heeft met de Finnen en de Rus sen zuiver van informatieven aard waren, ten einde Washington op de hoogte te houden van het beloop der onderhandelingen. Cordell Huil heeft hieraan nog toegevoegd dat de ambassade der Vereenigde Staten niet heeft gediend als plaats voor de onderhandelingen, zooals in sommige berichten werd gezegd. Finsche kringen in Londen hebben Reuter er vanmorgen van in kennis gesteld dat de definitieve beslissing van Finland over de vraag of de Sovjet Russische vredesvoorwaar den al of niet zullen worden aanvaard, niet over slechts enkele uren kan worden ver wacht. De te volgen procedure zou aldus zijn: in de eerste plaats moet de Finsche delegatie te Moskou een besluit nemen over de vraag of de Russische voorwaarden van zoodanigen \ard zijn dat zij aanbevolen kunnen worden •oor aanvaarding door het Finsche kabinet Vervolgens, wanneer de voorwaarden aan bevelenswaardig bevonden zijn, moeten zij naar Helsinki worden gezonden en moet het In het Mauritshuis te den Haag zijn op een der plaatsen, waar kunstwerken hingen, die nu vei lig opgeborgen zijn, de volgende regelen op de muur geschilderd: t Is droevig, dat de oorlog vergt, Dat men 's lands kunst voor 't oog verbergt. 't Is waar, wat daar te lezen staat, Want het is droevig inderdaad. De muren zijn er kaal en wit, Waar eens een kostbaar kunstbezit, Als een genot voor oog en geest. Ons volk tot vreugde is geweest 't Is droevig, dat de mensch die graag Naar kunst kwam kijken in den Haag, Of waar dan ook, in welke stad. Een hang naar schilderkunstwerk had, Met zijn aanschouwing wachten moet. Tot niet de kunst meer hoeft behoed Uit droeve noodzaak, voor de kans Van een vernieling zooals thans Ja, het is droevig inderdaad, Maar als men verder denken gaat Dan voelt men, niet de kunst alleen, Die woorden gelden algemeen. 't Is droevig dat de oorlog vergt Van meer nog, dat men niet verbergt, Dat men niet voor de dreiging van Een oorlog veilig bergen kan. Als men voor alles in ons land Een woord wou schrijven op een wand, Dan kwam het simpel hierop neer: 't Is droef dat d' oorlog! zonder meer. Zoodra er iets beters is IN BRILLEN levert KEIP het GR. HOUTSTRAAT naast Luxor E (Adv mgez. Med.) Wordt door ae PHOHI naar indié uitgezonden. Indien een oenoorlijke ontvangst mogelijk blijktt zullen wij aeze reportage ook aoorgeven. CENTRALE KADIO ONTVANGST, HAARLEM. TELEFOON 1UU1Ü. (Adv. ingez Med.) kabinet beslissen of het ze goedkeurt of niet. Wanneer dan het kabinet besloten heeft er goedkeuring aan te hechten, moet het par lement bijeengeroepen worden om over de kwestie te stemmen. De voorwaarden kunnen niet beschouwd worden als definitief goed gekeurd door het Finsche volk voor de Land dag deze aanvaard heeft. STOCKHOLM, 12 Maart. (Reuter). Svenska Dagbladet overweegt de mogelijkheid dat Fin land gedwongen zou kunnen zijn de Sovjet- Rusissche voorwaarden te verwerpen. In dat ge val, schrijft het blad, dient Zweden te begin- ninen complete eenheden naar Finland te zen den. Het blad meent dat Duitschland zich niet tegen zulk een optreden zou verzetten en het vervolgt: Wij moeten den Westelijken mogendheden te verstaan geven dat hun inmenging niet door Zweden of Noorwegen zou worden geduld. Wij wenschen niet dat Scandinavië en Finland ge maakt worden tot slagveld voor den noordelijken vleugel der geallieerden. Evenmin hebben wij een zoodanig vertrouwen in hun militaire kracht dat het lot van Polen ons niet met vrees ver vult. Ais Finland de Sovjet-eischen verwerpt, moet er onmiddellijk een reorganisatie komen van de Zweedsche regeering. met een veel strekere mili taire vertegenwoordiging, omdat alleen de defensieleiders in staat zijn de noodige besluiten in zulk een situatie te nemen. Pakhuis en slagerij met bovenwoning door brand vernield. In het pakhuis van koloniale waren der firma Dekkers aan de Hoofdstraat te Ravenstein, is Maandagavond brand uitgebroken. De brandweer werd gealarmeerd, doch deze kwam eerst een uur nadat de brand was uitge broken ter plaatse. Het vuur was intusschen overgeslagen op de naast gelegen slagerij van den heer Verhoeven en aan de andere zijde op de schilderijenzaak van den heer de Bresser. Van behoud van het pakhuis, dat geheel met goederen was gevuld was geen sprake. De brand weer beperkte zich dan ook tot het bescher men van de aangrenzende perceelen, zij kon evenwel niet verhinderen, dat behalve, het pak huis ook de slagerij en de daarboven gelegen woning van den heer Verhoeven geheel werden verwoest. SUMNER WELLES OP BUCKINGHAM PALACE. Sumner Welles en de Amerikaansche ambas sadeur Kennedev hebben Maandag de thee als gasten van den Koning en de Koningin van Engeland op Buckingham Palace gebruikt. Tevoren had Sumner Welles een onderhoud van een uur met Halifax gehad. Bemanning van beide schepen gered I EDERLAND'S koopvaardijvloot heeft weer ernstige verliezen geleden. Maandagochtend is het s.s. „AMOR" van de K.N.S.M., dat met een lading stukgoederen, graan, gerst en katoen van Cristobal onderweg was naar Antwerpen, op vijf mijl ten Westen van de Fairbank-boei, in de nabijheid van het lichtschip West-Hinder dus in de omgeving, waar in de laatste dagen zooveel schepen zijn vergaan op een mijn geloopen en ge zonken, en Maandagavond is het motortankschip „EULOTA" van de N.V. Petro- leummaatschappij „La Corona", dat in ballast naar Curasao voer, door een ont ploffing verloren gegaan. De bemanning van de beide schepen is gered. De 33 leden der bemanning van de „Amor" zijn door het Engelsche s.s. „City of Bremen" aan boord genomen en in Vlissingen aan wal gezet; de 42 koppen van de „Eulota" zijn door een Engelsch oorlogsschip aan boord genomen. nv p het station te Vlissingen troffen wij Maan- C dagavond de leden der bemanning van de ,Amor" aan, die reeds op weg waren naar hun haardsteden. Men vertelde ons, dat de „Amor" Zondag was vertrokken uit Plymouth. Des nachts bleef het in Duins liggen, omdat men het niet raadzaam achtte in den nacht te varen. Om zes uur gister morgen besloot de kapitein H. Beuker de reis voort te zetten. Enkele uren later te 10.20 uur deed zich plotseling een hevige explosie hooren, gevolgd door een luid gekraak. Het schip brak middendoor en het water stroomde aan twee kanten binnen. De op varenden, die zich in het logies bevonden, stonden in een ommezien tot boven de knieën in het water. Van het in veiligheid brengen der bezittingen was geen sprake meer. Allen renden naar het dek. Hier bleek, dat de bakboordsloep in stukken was gesla gen. Aan stuurboordzijde kan men de sloep niet strijken doordat het schip aan één kant overhelde. De positie der opvarenden was daardoor alles behalve benijdenswaardig Daar de antenne kapot was geslagen, was het niet mogelijk per radio assistentie te vragen. Opeens draaide het schip een slag om zijn horizontale as. De stuurboordsloep kwam vrij en snel wisten de 33 opvarenden nu het schip te verlaten. Men was nauwe lijks twintig meter van het schip verwijderd, Brand in Noord-Iersche Kathedraal. Kwaadwilligheid vermoed. LONDEN.. 12 Maart (Havas) Een brand, die naar men gelooft, door Iersche terroristen, be- hoorende tot de IRA. is aangestoken, heeft van nacht ernstige schade aangericht in de parochie zaal van de Romaansch-Gothische kathedraal van Darmagh in Noord-Ierland. Deze zaal. die op het oogenblik ter beschikking van het leger staat, had kortgeleden voor de huisvesting van soldaten gediend. De brand brak uit na een ontploffing Er volgde daarop eenige minder hevige ontplof fingen en de brandweer moest derhalve zeer voorzichtig te werk gaan. Niettemin slaagde zij erin den brand meester te worden. Nieuwe Chineesche regeering spoedig in functie. Wang Tsjing Wei heden naar Nanking. SJANGHAI, 12 Maart. Naar vernomen wordt zou de regeering aan Wang Tsjing Wei nog voor April haar werkzaamheden aanvangen Wang zal zich vandaag op weg naar Nanking begeven. Zijn boot wordt begeleid door vijf Japansche torpedopagers. Tokio zal deze week" een verklaring publiceeren, waarin de Japansche houding tegenover de nieuwe Chineesche regee ring tot uiting komt en waarin de nadruk wordt gelegd op het feit dat Japan geen territoriale eischen meer heeft en prijs stelt op een „onaf hankelijk China". (United Press). De Fransche legerbericliten. Gevecht ten Zuid-Oosten van de Nied. Maandagavond: „Een vrij hevig plaatselijk ge vecht ten zuidoosten van de Nied. Artillerievuur ir. de Vogezen. Bedrijvigheid van de luchtmacht nan beide zijden". Dinsdagmorgen: „In den loop van den nacht viel er niets bijzonders te vermelden". Fransch vliegtuig neergehaald. BERLIJN, 12 Maart (D.N.B.). Het opperbevel der weermacht maakt bekend: „Aan het Westelijk front geen bijzondere ge beurtenissen. Het luchtwapen heeft verkennings vluchten gehouden boven Oost-Frankrijk. Een Fransch vliegtuig van het type Potez 63 is •door iuchtafweergesohut neergehaald". toen de „Amor" zonk en in de diepte ver dween. In zeven minuten speelde zich dit heele drama af. In de onmiddellijke nabijheid van de plaats, waar de „Amor" onderging, voer het Engelsche s.s. „City of Bremen" De bemanning van dit schip kreeg de boot spoedig in de gaten en een kwartier nadat de mannen in de sloep waren gegaan, bevonden zij zich reeds aan boord van het Engelsche schip. Diegenen van de schipbreu kelingen. die nog in nachtgewaad waren, werden van vollediger kleeding voorzien. Aangezien de „City of Bremen" geen radio aan boord had, kon men de K.N S.M. niet op de hoogte stellen van het verlies van de „Amor". In den laten middag bereikte het Engelsche schip de haven van Vlissingen. De schipbreuke lingen begaven zich te voet naar hotel „Goes", waar zij hun werkpakken tegen andere Kleeding konden verwisselen. Hier werden ook een stoker, die een onbeteekenende wonde aan het been had opgeloopen en een scheepsbediende, die enkele vingers had gebroken, door een geneesheer ver bonden. De leden der bemanning van de „Amor" waren van meening, dat het schip op een magne tische mijn was geloopen. Nadat kap. Beuker de reederij van het gebeurde op de hoogte had ge steld en allen gegeten hadden, begaf men zich naar het station om vandaar spoedig naar huis te reizen. De „Amor" was een schip van 2325 bruto ton en was in 1911 gebouwd op de scheepswerf v.h. Rijkee en Co te Rotterdam. De „Eulota", die 9000 ton groot is, was op 8 Maart an Rotterdam in ballast naar Curacao vertrokken. Het schip werd gisteravond door de ontploffing, die het verloren deed gaan, op 48 gr. 35 min. N.B. cn 8 gr. 22 min. W.L. getroffen. Dit is op ongeveer 100 mijl ten westen van Oucssant. Dc „Eulota" is dus, daar ter plaatse geen mijnen kunnen voorkomen, vermoedelijk getorpedeerd. Welke reden voor deze daad zal moeten worden aangevoerd is in dit geval wel heel moeilijk te gissen, daar het vaartuig zonder lading van een neutrale haven naar een neutrale haven onder weg was. De Eulota", welke in 1936 is gebouwd, was van paravanes voorzien. Gezagvoerder was kapitein B. Elzinga. De petroleummaatschappij ,.La Corona" is een dochter-maatschappij van het Koninklijk Shell- concern ywilt iets, dat niet meer noodig is, nu wel kwijt. Een ander, die het noodig heeft, wil het wel hebben. Een Groentje in Haarlem's Dagblad brengt het contact tot stand. HEDEN: 12 PAGINA'S. Mr. E. Elias: Van „Frisco" naar Cu- ragaö pag. 3 H. St.: Weerzien. pag. 3 Melis Stoke; Boekenweek. pag. 3 J. B. Schuil: Romain Rolland's Spel van Liefde en Dood; ..In een smal straatje". pag. 4 en 2 Laatste Berichten op pagina 9 ^iir.BiiiJjniiuiinnnriiiiwïïiTiiiii!iiiiiiinnïïiiiifiiiifiiiiiiiiiïïïïffliiirainjiirniTiinuTffmiii!Niiii;iii',iaamia'ii

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1