Jiunst 2)e meCadie ixcut JiaittmaUcz Begrooting van Waterstaat aan de orde. ,$(kd TTlgnAa/uM' maciM U goed" U hebt het zélf in de hand... MAGGI5 AROMA WOENSDAG 13 MAART 1940 HAARLEM'S DAGBLAD 3 „Je suis du Dix Huitième". Dit is een uitdrukking, die men menige Montmartroise bij de eerste kennismaking met eenige trots hoort uitspreken: Ik ben uit het achttiende arrondissement. Dat is: ik woon op Mont- martre. De Berg in het Noorden van Parijs, waar Gustave Charpentier. zittend in de Auberge (herberg) „La Mère Cathérine" (nu nog in volle fleur op de Place du Tertre) geïnspireerd werd voor zijn Opera „Louise", waar Pierre Renoir zijn doeken van het Parijsche leven ten tijde onzer grootouders schilderde, waar de Parijsche Revue haar hoogtepunt beleefde en in den schilder Toulouse Lautrec zijn ..maitre" bezat, waar Steinlen en Adolphe Willette hun typische „crocquis" (teekeningen) zaten te maken, en waar het chanson van Parijs wordt geboren. Komt u eens even mee naar het onaanzien lijke eethuisje in de Rue Véron (zijstraatje Rue Lepic) of naar „Ohez Titine" in de buurt van „Bal Tabarin". Hier eet men voor zestig cent een „diner" (inclusief wijn), maar men zit er rustig en goed, ver af van de bewoonde wereld, hoewel in een overbevolkt stadsdeel. Kijk, daar in een hoekje zit Ninon, die straks mee moet werken in de Revue van het Europeen. Dat zij „bien coiffée" is, wel, dat hoort zoo. Maar dat zwarte meisje, dat naast haar zit.. Wie is dat ook weer? Zij is „coiffée comme un mouton"., heeft het haar in een hooge chignon. Oh ja, zij is het helpstertje uit het winkeltje in de Rue Duperré, waar ze heiligen beeldjes verkoopen en tweede- handsch bijouterietjes. Als Yvonne, het kellne- rinnetje, een „terrine" voor haar zet met een watersoepje („croüte au pot") zegt die met een fijn buiginkje van de kin: „Voila. mademoiselle Rosette". Waarop deze terugvriendelijkt: „Merci chérie". Boven de twee meisjes hangt de teekening van Steinlen, een zijner mooiste: „Mimi Pinson, tu iras en Paradis". Het is de Place Pigalle bij winter, bedekt met een fijn laagje sneeuw, dat het pleintje zooveel intiemer nog maakt. Voor een kar staat een oud paard te bibberen. Mimi, die met haar jongen de Rue Frochot uit komt, is de „Rat Mort", het café op het hoekje, waar het paard voorstaat, al ge passeerd, als zij zioh, nog juist even bedenkt. Zij laat den arm van haar Gaston los, wendt zich om en drukt het paard in verteederd medelijden een zoen op zijn oude neus. En daarom zegt Steinlen onder z'n kleurenteekennig, zal zij komen in het Paradijs. Zóó denkt Montmartre nu nog en omdat de wereld in het algemeen niet meer zoo fijntjes denkt, is het geen overdrijving te zeggen, dat men hier ver is van de confectie-ge- voelens. „Ah, si la vie était un long baiser, J'aurais choisi ta lèvre pour demeure, J'aurais voulu sentir pour m'en griser L'exquis parfum de ton souffle a toute heure". De adem van Montmartre, zijn sfeer, zijn par fum. het is iets, dat zich niet in woorden vangen laat. Hoe dikwijls ben ik, als de nevel laag hing de Rue Constance, een markant zijstraatje van de Rue Lepic, naar boven gegaan omtrent midder nacht, en hoe even, maar raak. heeft dan de „flic", de agent, die daar schilderde, met zijn rug naar mij toe. maar toch even steels achterwaarts kijkend, mij gemonsterd, of ik geen „kwade" Was: „Un brave agent de son talon sonore, Souligne la chanson: C'est la Valse brune des chevaliers de la lune..." Dan, als de klok twaalf heeft geslagen, ont waakt Montmartre pas goed. In de groote tijden, toen Edward, Prins van Wales (de latere koning van Engeland) en de Russische grootvorsten hier nog naast u kwamen zitten op de café-bankjes van rood peluche, deed dit illustre gezelschap el- Netto-winst der Kasvereeniging daalde. Blijkens het jaarverslag van de Kas-Vereeniging over 1939 bedroeg de nettowinst f310.437 (v. j. f434.701). Voorgesteld wordt hieruit een dividend uit te keeren van 2V2 pet. (v. j. 3 pet.). Naar nieuwe rekening wordt dan f22.937 (v. j. f48.129) overge bracht. De resultaten behaald in het afgeloopen jaar zijn aldus vervolgt het verslag, wat de rente aangaat, gunstiger dan het vorig jaar; daarentegen wijst de provisierekening, als gevolg van de geringe leven digheid in den effecten- en goederenhandel in 1939, een lager cijfer aan. Aan rente verdienden wij f896.526 (v. j. f665.477), terwijl de provisierekening een saldo aanwijst van 707.527 (v. j. 770.061). Ons onkostencijfer, dat in 1938 f 1.005.094 bedroeg, is teruggeloopen tot f989.610. Uit deze cijfers blijkt dat de zuivere bedrijfsresultaten, de tijdsomstan digheden in aanmerking genomen, niet ongunstig afsteken tegen die behaald over het jaar 1938. Twee Nederlandsche vliegtuigen bleven in Aalborg steken. Dinsdagmorgen zijn twee Nederlandsche vlieg tuigen, de „Tapuit" en de „Mees" en een Zweedsch vliegtuig, kort na elkaar van Schiphol naar Ko penhagen vertrokken. Boven het vliegveld van Kopenhagen hing evenwel een dichte mist. zoo dat de gezagvoerders van deze vliegtuigen het raadzaam achtten naar Aalborg te vliegen, waar het zicht beter was. In den namiddag zijn de „Tapuit" en het Zweedsche vliegtuig van Aalborg naar Kopen hagen gestart. E3 ..Mees" zou hedenochtend den tocht voortzetten. Aan boord van een der toestel len bevindt zich prins René van Bourbon, die op weg is naar Finland. Montmartre omstreeks 1850. ken avond zijn „tournée des grands dues", van Place Blanche naar Place Pigalle om dan nog net even in „Bal Tabarin" de „Cancan" te gaan zien, waar, in de jaren voor dezen oorlog, danseressen als Rapo en Rénelly in schitterden. Tabarin. waar het wemelde van Montmartre's „petites ouvrières", de meisjes van de Butte: „Le petit coeur de Ninette, je vous le dis tout bas, A tout venant se prête, mais ne se donne pas, Tant pis pour qui s'embéte a lui faire la cour, Qui veut aimer Ninette, en doit souffrir un jour". Neen, hier is het toch wat roezemoezig, zeiden ze dan en zakten maar waar liever af naar „Graff", naast de Moulin Rouge, waar de crème van Montmartre's artisten in die dagen zijn „afzakkertje" nam en te droomen zat tot laat in den nacht: Je m'embarquerai, si t-u le veux, Comme un gai marin quittant la grève, Sur les flots dorés de tes cheveux Dans le paradis fleuri du rêve Mr. H. M. MERKELBACH. Nederlander wegens spionnage gearresteerd. De politie te Arnhem heeft een Nederlander ge arresteerd, die verdacht wordt van spionnage. Hij is in het politiebureau te Arnhem in voorloopige hechtenis gesteld. INBRAAK IN JUWELIERSZAAK TE AALSMEER. In den afgeloopen nacht omstreeks twee uur is ingebroken in de zaak van den heer B. Copini, horlogemaker en juwelier aan de Zijdstraat te Aalsmeer. Vermoedelijk heeft men met een steen een der étalageruiten verbrijzeld en daarna een greep gedaan naar de uitgestalde voorwerpen. Doodslag uit minnenijd. Zes jaar tegen dader geëischt. Voor de rechtbank te Arnhem heeft Dinsdagmid dag terecht gestaan de 42-jarige grondwerker C. van O., uit Rossum, die eenigen tijd geleden zijn medeminnaar J. van M. heeft opgewacht en hem met een knipmes een ernstige verwonding in de liesstreek toebracht. Na eenige dagen is het slacht offer aan de opgeloopen verwondingen bezweken Het O.M. heeft wegens doodslag tegen verdachte een gevangenisstraf van zes jaren geëischt. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Koninklijk besluit is aan J. H. Nannenga op zijn verzoek met ingang van 15 April 1940 eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Beerta, met dankbetuiging voor de bewezen dien sten, met benoeming tevens tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. EERSTE KAMER DEN HAAG Dinsdag. De heer T e r H a a r (c.h.), die zeer in den breede onder meer over het verkeersfonds en in dat ver band over allerlei kwesties van financieelen en fis calen aard sprak, zou eigenlijk alle heffingen tot één, te weten 'n heffing op de benzine gemaakt willen zien. Spoorwegen, binnenscheepvaart enz., dienen tot 'n vrijwillige coördinatie te komen. Spr. consta teerde dat de wegenverkeerswet al 5 jaren wacht op invoering en onderwijl ontwikkelt het verkeer zich steeds. Het aantal door dezen senator aangeroerde onderwerpen scheen onbeperkt. Fietsen, voorrangs wegen, auto's met dubbele roode achterlichten, ben zinestations, slagboomen (niet allen te vervangen door flikkerlichten), onze via mala (slechte weg) te weten de weg AmsterdamUtrecht dat alles en nog veel meer bracht hij op de proppen. De heer v. d. Bilt (s.d.), die het o.a. ook noodig vond de Eerste Kamer bezig te houden met de vraag of de rangeerlocomotieven met 1 dan wel met 2 personen bemand moeten worden, wijdde uit over de sociale positie van mijnwerkers en spoorwegpersoneel; voorts over het prachtige middel, dat de groote wer ken kunnen opleveren, met het oog op werkloos heidsbestrijding. De heer De Jong (R.K.) bepleit te grootere winstuitkeering van de mijnen aan den staat, waarna Mr. Jansen (R.K.) zich ook met mijn-aangelegenheden pensioenen van de mijn arbeiders en loonkwesties bezig hield. Mr. v. Rappard (lib.) verklaarde zijn lust niet te kun nen bedwingen om z'n stokpaardje te berijden, te weten het door hem verlangde verbod voor wiel rijders om met meer dan twee personen naast elkaar te peddelen. Voorts drong spr. op spoed aan wat de brug bij Doesburg betreft. De heer Sikker (s.d.) waarschuwde tegen her haling van het drama met de toegangswegen tot den afsluitdijk; er moet dus tijdig zorg worden gedra gen voor de op den N. O. polder aansluitende weg verbindingen. Over de verkeersveiligheid en voorrangswegen, las de heer Janssen de Limpens (R.K.) het een en ander voor, waarbij hij het voor minder goedhoorende automobilisten op nam! Met den heer v. d. Bilt beval spr. bij Verkeersongevallen bloed onderzoek aan, ten einde na te gaan of er alcohol misbruik had plaats gehad. E. v. R. Geen bevordering van rijks ambtenaren dit jaar? De regeering zou overwegen dit jaar de bruikelijke promoties van ambtenaren ach terwege te laten. Eenbeslissing hieromtrent is echter nog niet genomen. VERSCHERPTE BEPALINGEN VOOR HET DUITSCH-NEDERLANDSCHE GRENSVERKEER MET INGANG VAN 15 MAART A.S. OLDENZAAL, 12 Maart. Naar wij vernemen zullen ingaande 15 Maart van Duitsche zijde nieuwe verscherpte grensbepalingen voor het z.g kleine grensverkeer in werking treden. Neder landsche grensbewoners moeten voor het pas- seeren van de grens voorzien zijn van een spe ciale machtiging van den Duitschen Landrat te Bentheim. Aan de Duitsche grensbewoners zal slechts bij hooge uitzondering het passeeren dei- grens worden toegestaan. DE INBRAAK BIJ DE FIRMA BOUMAN TE ENSCHEDE Naar wij vernemen is in verband met de in braak bij de juweliersfirma Bonman te Enschede een nieuwe arrestatie verricht. Aangehouden is A. van de D. uit Den Haag. Hij is in het huis van bewaring te Almelo ingesloten. De gearresteerde mej. B. C. uit Den Haag is uit de preventieve hechtenis ontslagen. GEEN GESLOTEN VISCHTIJD VOOR ZEELT. De minister van Economische Zaken heeft be paald, dat in 1940 voor de zeelt geen gesloten visch- tijd wordt vastgesteld. iAdv ingez. Med.) De Roode Kruis-ambulance voor Finland. Indien nadere berichten uit Finland hiertoe aan leiding geven, zal het Nederlandsche Roode Kruis in overleg met de Finsch-Nederlandsche Vereeni- ging zich in verbinding stellen met de bevoegde autoriteiten in Finland, teneinde alsdan te verne men of uitzending der Nederlandsche ambulance gehandhaafd kan blijven. Hevige vechtpartij tussclien twee pachters. Eén van hen levensgevaarlijk gewond Dinsdagochtend kwam het tusschen den in de gemeente Woubrugge wonenden 62-jarigen land bouwer J. van Vliet en den eveneens 62-jarigen G. van der Lip tot een gevecht. Van der Lip, die de door Van Vliet bewoonde boerderij onder de nieuwe pachtwetregeling had gepacht wilde met twee zoons het land bewerken. Hij werd in het land echter opgewacht door Van Vliet en diens zoon, die blijkbaar met de opzeg ging van de pacht niet accoord gaat. In een ge vecht, dat ontstond werd Van der Lip met een mestvork aan gelaat en handen gewond. In drift ontstoken gingen Van der Lip en zijn zoon Van Vliet te lijf. Zij brachten hem met een voorstuk van een boerenwagen een zoodanigen slag tegen het hoofd toe, dat van V. bewusteloos neerviel. On middellijk werd doktershulp ingeroepen. Voor het leven van Van V., die zijn woning is binnenge bracht, wordt gevreesd. AMSTERDAMSCHE UNIVERSITEITS - VEREEMGING. In de Dinsdag in het gebouw der gemeente lijke Amsterdamsche Universiteit, gehouden al- gemeene vergadering der Amsterdamsche Uni- versiteitsvereeniging, heeft de voorzitter, prof. dr. J. J. van Loghem, over het afgeloopen jaar verslag uitgebracht. Met dankbaarheid vermeldde de voorzitter daarbij eenige belangrijke schenkingen aan de vereeniging gedaan. In het bijzonder stond prof. Van Loghem stil bij de plechtige herdenking van het vijftig-jarig bestaan der vereeniging op 18 December j.l. MEISJE DOOR AUTOBUS OVERREDEN. Een veertienjarig meisje, dat op den Bou levard den rijweg wilde oversteken, werd door een autobus van de gemeente aange reden. Zij werd in ernstigen toestand naar het ge meente-ziekenhuis overgebracht, waar zij kort na aankomst is overleden. NOODLOTTIG ARBEIDSONGELUK Op de scheepswerf van de N.V. P. Smit arn den Stadionweg te Rotterdam is Dinsdagmiddag de negentienjarige ijzerwerker G. A. de Reus uit IJsel- monde met het hoofd bekneld geraakt tusschen het vaste en het draaiende deel van een hijsch- kraan. De jongeman kreeg een schedelfractuur en was op slag dood. POSTZEGELCOLLECTIE VERDUISTERD. Dinsdag hebben zich voor de Almelosche Recht bank twee broers moeten verantwoorden, waarvan de een, J. T., te Oldenzaal, en de ander, H. 1., te Enschedé woonachtig is. Zij stonden terecht in ver band met een postzegelaffaire, waarvan een Duit sche emigrant, dr. G., de dupe geworden is. J. T. had namelijk afgesproken, dat hij voor den Duit- scher een collectie waardevolle postzegels over de grens naar Nederland zou smokkelen, zoodat de bezitter naar Palestina kon vertrekken. T. liet het echter voorkomen, dat alle postzegels door de Duit sche douane in beslag waren genomen. In werke lijkheid was dit maar gedeeltelijk het geval. De rest van de collectie wilde T. ten eigen bate ver koopen en zijn Enschedesche broer was daarbij be hulpzaam. Tegen elk werd een gevangenisstraf van zes maanden geëischt. om succes met Uw maaltijden te oogsten. Ook in deze tijden is Maggi's Aroma het ideale hulpmiddel om Uw soepen, bouillon, stamppotten enz. in smaak te verbeteren. NAGEVULD VOORDELIGER: Flesje No. Alle bliksoepen maakt U met een tikje Maggi's Aroma smakelijker! En de beproefde, ongeëven aarde kwaliteit van Maggi's Aroma waarborgt een uiterst zuinig gebruik. 'Adv ingez. Med.) GRENSREGELING MET DUITSCHLAND. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp inge diend tot goedkeuring van het op 13 Juni 1938 te Berlijn tusschen Nederland en Duitschland ge sloten verdrag houdende vaststelling van een grensregeling aan het Schoonebeekerdiep, aan de Worm. (Wurm), tusschen de gemeenten Losser en Bardel. aan de Rammelbeek (Rammelbach) en van een gebiedsruil met bijbehoorend slot- protocol. in Haarlem en daarbuiten. EDUARD KARSEN TACHTIG JAAR. De laatste overgeblevene van wat eens, in haar boek over de Hollandsche Schilderkunst, door mejuffrouw Marius de „reactie-der Amster damsche jongeren" genoemd werd. heeft on langs zijn tachtigsten verjaardag temidden zij ner vrienden en bewonderaars gevierd. Wat. zij met reactie bedoelde, was de neiging der tóen „jongeren", den weg van het romantisch realisme der Haagsche school te verlaten om dien zij weg in te slaan waarop aan de innerlijke „stem ming" van den schilder ruimer plaats werd in geruimd dan bij het louter visueel genot, waar uit de Hagenaars plachten te putten, mogelijk en gebruikelijk was. Die jongeren vormden de groep van Allebe-leer- lingen, door vriendschap verbonden aan vele let terkundige artisten der beweging van tachtig, voor een goed deel zelf ook niet van een meer algemeene eruditie ontbloot en tevens open staand voor de maatschappelijke beroeringen, in dien tijd door den groei der socialistische idéé te weeg gebracht. Zij zijn thans van het tooneel verdwenen, de mannen die veertig, vijftig jaar geleden ook in de schilderkunst een nieuwen klank deden hooren: Witsen, Derkinderen, Van Looy Holst, Van der Valk en de anderen. Eduard Karsen overleefde hen allen en staat nog steeds vol belangstelling voor de kunst die zijn liefde had, het leven gade te slaan. In die jeugdjaren hadden zijn vrienden in de kunst rubriek der bladen uit dien tijd hun inzichten verdedigd en die artikelen met het pseudoniem „Stemming" onderteekend. Karsen schreef naar ik meen aan die orationes pro domo niet mee, doch zoo er één onder hen was, die de stemmingskunst met het penseel verdedigde, dan was hij het. Zijn stemming was die van een weinig luid- ruchtigen droomer langs de wegen, wanneer de avond gaat vallen of op den dag de lucht be wolkt is en de huizen roerloos staan in een haast onwezenlijke stilte, die ze omvat. Rondom zijn huizen is geen gerucht, zijn pleinen droomen weg in een verfijnd half licht, het is de realiteit tot iets onreëels geworden onder de handen van den peinzer, voor wie verlevendiging door figuratie, door lichte kleurenpartijen geen zin had. Zijn kunst is een inzichzelf verloren genieten om wat den meesten orftgaat, de schoonheid der stilte, der roerloosheid van wat uit de historie over bleef als reliquie van vroegere grootheid in rust. Het werk correspondeert met die neiging op een volkomen natuurlijke wijze; er Is nooit iets on echts iets aanstellerigs of geposeerds in Karsen's kunst geweest. Evenals bij moeilijke gedichten geldt van Karsen's schilderkunst dat men er al of niet van houden kan. doch altijd de uiting van een voornaam heer naast zich voelen zal Hij was steeds een voornaam, soms wat brom merig intimist met overmatig wantrouwen jegens wie hem oppervlakkig leeg of quasi-gevuld toe scheen, in overeenstemming daarmee was zijn werk technisch allerminst virtuoos, doch wel briljant door de voorzichtige liefde, waarmee hij het verzorgde. Het is die zorg voor het mooi- gevulde oppervlak waardoor hij vaak met den zeventiende-eeuwer Jan van der Heyden verge leken kon worden. Het is diezelfde zorg voor een gave voordracht, die de soms voorkomende onbe holpenheden in een figuur van mensch of dier, schaarsch overigens in zijn oeuvre, vergeten doet. Door de besten uit zijn omgeving werd Kar sen's vriendschap gezocht, zijn werk hoogelijk gewaardeerd. De eerste deed onverbrekelijke banden ontstaan met wie hem in naar-binnen- gekeerd-leven gelijk stonden, met den dichter Albert Verwey- en den schilder Floris Verster Het moeten voor den tachtigjarige tegelijk wee moedige, doch ook heerlijke herinneringen zijn aan de avonden met die vrienden ih den tuin van Verster's buitenplaats Groenoord, buiten Leiden of in Verwey's woning in Noordwijk doorge bracht. Maar ook een niet veel pratend kunste naar als Breitner of een zich in zijn uitingen zeer beheerschend artist als Witsen, hadden voor Karsen's kunst ongeveinsde waardeering, een waardeering die trouwens van Karsen's kant voor al deze mannen wederkeerig was. Als jongmensch heeft schrijver dezes lang ge leden eens het voorrecht gehad een drietal we ken met Karsen samen te zijn op een uitstapje, dat wij naar Brugge en verder door Vlaanderen heen naar Parijs, ons hadden voorgenomen te maken. Er bestond tusschen ons een groot leef tijdsverschil, in den loop der jaren wel schijn baar verminderd doch vooral toen aanzienlijk. Karsen had steeds de reputatie „zwaar op de hand" te zijn; zeer bepaalde vooroordeelen die hij tegen zeer bepaalde menschen en instellingen koesterde en waarvan hij moeilijk af kon stap pen, zoo zijn gedachten en gesprek éénmaal in hun richting geraakt waren, maakten hem In derdaad voor den zooveel jongere een ietwat te vreezen reisgenoot. Maar ik heb na zooveel jaren aan die reis wei nig andere dan aangename herinneringen. Het jonge mensch van toen heeft zich daarvan mis schien niet direct rekenschap kunnen geven. Hoe meer hij echter later met kunst en kunstenaars van doen kreeg, des te scherper besefte hij, in zijn reisgezel een artist van hooge levensopvat ting en haast religieuze liefde voor zijn ar beid gehad te hebben. Moge hij nog jaren Arti's Nestor blijven. J. H. DE BOIS. Tweiitsche Bank N.V. Keert 4V$*/» uit. Aan het verslag der Twentsche Bank N.V. over het jaar 1939 wordt het volgende ontleend: Voor het bankwezen kan het afgeloopen jaar niet tot de gunstige worden gerekend. Ondanks de bevredigende resultaten der overige winstbron nen bleef door den aanzienlijken teruggang der baten uit ons effectenbedrijf ons winstcijfer niet onbelangrijk bij dat over 1938 ten achter. De effectenbeurs had onder den voortdurenden druk der omstandigheden over het geheel genomen een lusteloos aanzien. Ofschoon wij gespaard ble ven voor verliezen bij de realisatie van een groot deel onzer effectenportefeuille is de winst van het effectenbedrijf in totaal ruim f 1.750.000 lager dan over 1939. De winst op vreemde wissels en arbi trage vertoont een vermeerdering vait 450.000 in vergelijking met het voorafgaande jaar. Vermeerderde credietbehoefte van eenige be- teekenis deed zich nog niet gelden, de aantrekkende rente maakte de korte beleggingen evenwel meer remuneratief. De rentewinst over het afgeloopen jaar is 250.000 hooger dan over 1938; de winst op provisierekening 60.000 lager. De posten onkosten en salarissen en tantièmes zijn 250.000 lager dan over 1938. Evenals in het voorafgaande jaar behoefde uit de bedrijfswinst niet te worden afgeschreven op debi teuren. Voorzoover nog enkele voorzieningen waren gewenscht, konden deze plaats hebben uit in het jaarverslag vrijgekomen reserveeringen van vorige jaren. Onze instelling was geen participant in de syn dicaten, de grootscheepsche buitenlandsche lee- ningobjeeten betreffende, welke leidden tot de déconfiture van de firma Mendelssohn en Co. In den loop van het verslagjaar gaf een verdere afwikkeling van in onze boeken voorkomende ge heel afgeschreven posten ons de beschikking over een bedrag van f 950.000. In overleg met onzen raad van commissarissen bestemden wij hiervan een som van 700.000 tot deelname in een door ons op 1 Februari 1939 met derde opgerichte beleg- gingspool, welke deelname wij direct op 1 te boek stelden, terwijl wij de overige 250.000 toevoegden aan de bijzondere reserve zonder be paald omschreven bestemming, onder crediteuren in onze boeken voorkomende. Het reservefonds vermeerderde door toevoeging uil de winst 1938 met f 250.000 en komt derhalve op de balans per 31 December 1939 voor met £10.250.000. Aan dit reservefonds zal, wanneer de voorgestelde winstverdeeling door u zal worden goedgekeurd, uit de winsten over 1939 een bedrag van f250.000 worden toegevoegd, waarna het zal bedragen 10.500.000. De reserve voor verleende pensioenen vermeerder de door gekweekte rente met f 80.395,33. Door uit gekeerde pensioenen verminderde zij met f 183.612.73 n door koersdaling van de belegging met f 32.636.34, •aardoor zij per resto verminderde tot f 1.678.789.94. De winst- en verliesrekening wijst een saldo winst aan van f 2.671.845,19. Wij stellen u in over leg met commissarissen voor hiervan overeenkomstig al. 3 van art. 9 onzer statuten f 127.142,86 extra aan het statutaire reservefonds toe te voegen en f 558.988,05 op nieuwe rekening over te brengen. Uit laatstgenoemd bedrag zal te zijner tijd de dividend- en tantièmebelasting resp. de aanslag in de winstbelasting worden voldaan. Bij verdeeling volgens de bepalingen der statuten komt ter dispositie van aandeelhouders f 1.800.000, waaruit een dividend kan worden uitgekeerd van 4Vü pet. en aan het statutaire reservefonds een be drag van f 122.857,14. Het reservefonds zal dan in totaal bedragen f 10.500.000 tegen f 10.250.000 op 31 December 1938. Balans per 31 December 1939, Activa: Kas en kassiers 8.405.906,16 Nederl. schatkistpapier 69.391.836,43 Ander overheidspapier 7.737.753,50 Wissels 5.421.764,68 Bankiers in binnen en buitenland.. 15.887 352,41 Eflecten 3.604.528,49 Syndicaten en diverse waarden 482.230,84 Prolongatiën en voorschotten tegen eflecten 24.907.755,56 Debiteuren 69.954.987,73 Deelnemingen (incl. voorschotten).. 1.590.690,16 Gebouwen 4.000.000,— Tezamen 211.370.805,96 Belegde reserve voor verleende pensioenen 1.789.001,28 Effecten van aandeelhouders in leendepöt 14.864.250, Totaal 228.024.057,24 Passiva: Kapitaal 40.000.000,— Reserve 10.250.0' Deposito's op termijn 23.759.675,38 Crediteuren 119.990.928,81 Idem in vreemde valuta 13.692.328.36 Geaccepteerde wissels 649.943,51 Door derden geaccepteerd 356.084,71 Saldo winst 2.671.845,19 Tezamen 211.370.805,96 Reserve voor verleende pensioenen 1.789.001,28 Aandeelhouders voor effecten in leendepöt 14.864.250, Totaal 228.024.057,24 Winst en verliesrekening over 1939. Debet: Onkosten 1.178.026,14 297.846,68 4.637.013,51 481.322.09 Afschrijving gebouwen Salarissen en tantièmes Storting pensioenfonds .Leengeld effecten van houders Saldo winst Tezamen Credit: Onverdeeld saldo anno passato Provisie Winst effectenbedrijf Vreemde wissels en arbitrage Rente Dividenden deelnemingen 78.539,62 2.671.845,19 9.344.593,23 391.440,83 1.461.983,90 1.903.627,48 1.314.631.90 4.194.534,89 78.374,23 Tezamen 9.344.593,23 Nieuwe gezant voor ons land te Bern. Binnenkort is de benoeming te verwachten van mr. J. J. B. Bosch ridder van Rosenthal. Hr. Ms. buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister bij de Poolsche regeering, tot buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister te Bern. BRUINE KANDIJ VOOR MEDISCHE DOELEINDEN. Met ingang van heden valt de verkoop van bruine kandij, uitsluitend wanneer vaststaat dat deze voor medicinale doeleinden wordt gebruikt, buiten de distributieregeling voor suiker. De ver koop van bruine kandij in geringe hoeveelheden, bijv. voor het bereiden van hoestdranken, zal derhalve niet meer tegen inwisseling van een con sumentenbon voor suiker behoeven te geschieden.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5