Uit Haarlem's Gemeenteraad 2iet JOient en Jan ÖÜe&ol. 0 DONDERDAG 14 MAART 1940 HXAREEM'S DXGBEAD Weer een verward debat over de Vermakelijk heidsbelastingB. en Wbeloofden een soepele heffing voor besloten bijeenkomsten van cultureele- en sociale vereentgingen. Bouw van een kleed kamer op het speelterrein aan de Kleverlaan. Minder draagkrachtigen en de verplichte verduiste ring bij luchtaanvallen De vermakelijkheidsbelasting Woensdagmiddag had de burgemeester Haarlem's vroede vaderen weer naar het Prinsenhof laten ko men. Ook nu was er dus slechts twee weken rust geweest, terwijl het toch de gewoonte is, dat de raad om de drie weken vergadert. Dit komt even wel omdat er nu nog een erfenis was van de be- grootingszittingen. De voorstellen tot wijziging van de Vermakelijkheidsbelasting waren toen, om een avondvergadering uit te sparen, van de agenda af gevoerd. Het gevolg was dat wij aan dat onderwerp een groot deel van de vorige raadsvergadering moesten besteden. De discussie werd ook weer om van een avondvergadering af te komen afge broken toen de eerste ronde van het debat achter den rug was. Uitgepraat waren de dames en heeren evenwel nog niet, en het was dan ook niet buiten de ver wachting dat de sluizen der spreeklust thans weer geopend werden. Nu lagen de volgende voorstellen ter tafel: Van B. en W. om vrijstelling van belasting te verleen en aan ondernemers van tooneel-, muziek-, zang- en dergelijke uitvoeringen welke een gods dienstig karakter hebben en anderzijds ten aanzien van jeugdorganisaties voor het geven van feestelij ke bijeenkomsten van opvoedkundigen aard. De vrijstelling vervalt als beroepsartisten medewerken. De heer Castricum (r.k.) steldt voor de vrij stelling te verleenen voor bijeenkomsten van gods dienstige of sociale strekking. De heer Peper (communist) wilde dezelfde gun stige bepalingen hebben voor politieke bijeenkom sten. Van de heeren v. d. V e 1 d t (r.k.) en Mars (soc. dem.) de volgende motie: „De Raad, gehoord de besprekingen, van oordeel dat de besloten bijeenkomsten van cultureele en sociale vereenigingen door de thans geldende regeling van de verordening op de heffing van een belasting op vermagelijkheden ernstig worden belemmerd in de vervulling van haar cul tureele taak, verzoekt Burgemeester en Wethouders daarvoor een zoodanige regeling te ontwerpen, welke de oude berekening naar de oppervlakte nabij komt". Van den heer v. d. Storm (Vrije Kiezers) om de muziekbelasting voor cafés (thans 1.per avond) te stellen op 2.50 voor de heele week. Bij de gedachtenwisseling die nu den middag vulde werden niet veel nieuwe argumenten ter tafel gebracht. De heer Peper (communist) drong er nog eens op aan zijn voorstel om ook de politieke bijeenkom sten vrij te stellen van de vermakelijkheidsbelasting aan te nemen, anders zullen alleen de R.K. organi saties van de wijziging profiteeren en dat is onbil lijk. De heer Mars (S. D. A. P.) meende dat er alles voor te zeggen is de cultureele en sociale vereeni gingen voortaan voor besloten bijeenkomsten weer oppervlaktebelasting te laten betalen. Spreker ver wees naar zijn motie, die hij aan den raad gezonden heeft, over de vermakelijkheidsbelasting, die in an dere gemeenten betaald moet worden. Daaruit bleek dat Haarlem thans veel te veel belasting van die vereenigingen vraagt. Met niet minder klem verdedigde de heer v. d. Storm (Vrije Kiezers) zijn voorstel. De caféhou ders gaan thans gebukt onder de verschillende be lastingen, zoodat eenige verlichting gewenscht is. Een enquête onder belanghebbenden bewees, dat de caféhouders eiken avond muziek willen maken als dit althans financieel wordt mogelijk gemaakt. Wat een lawaai zou dat worden! zoo riep de heer Drilsma (S.D.A.P.). De heer Bakker (A.R.) gaf in overweging de motie v. d. Veldt-Mars zoo te wijzigen dat de raad uitspreekt, dat het gewenscht is voor alle bijeen komsten (dus niet alleen de besloten bijeenkom sten) van cultureele en sociale organisaties de oude oppervlakte-belasting te laten betalen, maar dan geen vrijstellingen van belasting te verleenen. De heer v. d. Veldt (R.K.) zuchtte: Het wordt er niet gemakkelijker op. Er zitten knappe koppen in den raad, maar geen der heeren kan blijkbaar een voorstel indienen dat belichaamt wat de meerder heid van den raad wil en toch ook de bezwaren die tegen de ingediende voorstellen geopperd worden,, ondervangt. Zouden wij de zaak nog niet eens uit stellen? Komt tijd, komt raad! Mevrouw De Clercq (C.H.) vreesde dat de vereenigingen geen beroepsartisten meer zullen la ten optreden om daardoor vrijstelling van belasting te krijgen. Mr. Bijvoet (R.K.), wethouder, was het met den heer v. d. Veldt eens, dat de steen der wijzen voor dezen aangelegenheid nog niet gevonden is. Uitstel van beslissing zal niet veel helpen. Geen van de sprekers is in staat geweest een bevredigen de oplossing te vinden. Dat komt omdat het eenvou dig niet mogelijk is. De bestaande Vermakelijkheidsbelasting is vroe ger onjuist toegepast. Daaraan moet een einde ko men. Misschien is het niet tactisch geweest dit zon der aankondiging te doen, want er werden verschil lende vereenigingen door getroffen. De organisaties werden in dien ouden tijd niet gelijk behandeld en dat was onbillijk. Vandaar dat een gelijke toe passing werd gelast. Daardoor moeten vereeni gingen die vroeger ten onrechte oppervlakte-belas ting betaalden, nu belasting betalen die gebaseerd is op een geschatten toegangsprijs voor hun uitvoe ring. De voorstellen die door raadsleden zijn inge diend zouden niet de uitwerking hebben die zij bedoelen. Bovendien zou het hek van den dam zijn en de weg open staan voor veel ontduiking. Hoc is te Haarlem alsnog een bevredigende re geling te maken die aan de bezwaren van de hee ren v, d. Veldt en Mars tegemoetkomt? Dit zou mogelijk zijn door wat soepeler te zijn bii liet schatten van den toegangsprijs voor zulke bijeen komsten. Schat de belastingambtenaar die wat la ger, dan wordt het bedrag der belasting immers ook lager. Natuurlijk zal dit beperkt moeten blijven tot de besloten feestavonden die vereenigingen een of twee keer per jaar organisecren voor hun leden om den ouderlingen band te versterken. Laat de raad de uitwerking van deze toezegging van B. en W. eens afwachten. De motie v. d. Veldt-Mars is niet uit te voeren, evenmin het amendement dat de heer Bakker daar op heeft ingediend. De heer v. d. Veldt was dankbaar voor de toe zegging van B. en W., daarom trok hij zijn motie in. De heer Mars verklaarde zich nog niet bevre digd. Propaganda-bijeenkomsten zullen immers buiten de soepele toepassing vallen. De heer Castricum trok ook zijn voorstel in. De h?er Noordhoff (s.d.a.p.) betoogde, dat het gevaarlijk is een belastingverordening soepel toe te passen. Beter is de billijkheden in de ver ordening vast te leggen. Dat moet mogelijk zijn. De heer Reinalda (s.d.a.p.), wethouder, zei, dat alle politieke, cultureele en sociale bijeen komsten vrijgesteld zijn van belasting mits die niet uitwassen tot vermakelijkheden. Blijkbaar is de ver makelijkheid nu voor verschillende organisaties hoofdzaak geworden en is het geestelijke op den achtergrond geraakt. Misschien is het verwording van den tijd. Dan moet men er geen doekjes om winden en is het billijk dat er belasting betaald wordt. De Coezegging van B. en W., wat de lagere schatting van de entreeprijzen betreft is van be- teekenis, maar zij geldt alleen voor ledenbijeen komsten, niet op propagandavergaderingen. De heer Mars vulde zijn motie aldus aan „bij eenkomsten van cultureele, godsdienstige en so ciale vereenigingen". De heer Bakker trok zijn amendement in. Gestemd werd over de motie Mars; deze werd verworpen met 22 tegen 15 stemmen. Het amendement Peper kreeg slechts 2 stemmen. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen met 22 tegen 15 stemmen. Met 34 tegen 1 stem werd tenslotte het voorstel v. d. Storm verworpen. De wethouder van finan ciën had tevoren gezegd, dat dit f 4000 inkomsten aan de gemeente zou kosten. Speelterrein Kleverlaan. Voor de stichting van een gebouw met kleed- en waschruimten op het sportterrein ten Z. van de Kleverlaan (tussehen de spoorbaan en de Delft) vroegen B. en W. een crediet van f 11.100. Inder tijd is door den raad al f 44.110 toegestaan voor den aanleg van het terrein, welk werk nu voltooid is. Het is de bedoeling dat het gebouw nog voor het speelseizoen (September of October) klaar komt. Dit voorstel werd zonder discussie aangenomen. Alleen vroeg de heer Castricum (r.-k.) hoe wordt dit werk uitgevoerd, in werkverschaffing, als werkfondsobject, of normaalwerk. De heer Reinalda (s.d.a.p) wethouder, ant woordde: er wordt in het voorstel van B. en W. niets daarover gezegd, dus is het normaal werk. i Evacuatie van vee? Als er evacuatie in ons land noodig mocht zijn, zal ook vee geëvacueerd worden. Dan zal een groot aantal koeien aan de Slachthuizen geslacht worden en ingeblikt. In verband daarmede stelden B. en W. voor de tarieven van het slachthuis voor die gelegenheid te verlagen. De raad had hiertegen geen bezwaar. Over het rooien van een boom. De heer Angenent (R.K.) zette bij de be spreking der ingekomen stukken een boom op over een adres van een. ingezetene die vroeg een boom voor haar Woning te willen rooien, omdat zij last van muggen heeft. Wij moeten zoo zei dit raads lid zuinig zijn op onze boomen, want die zijn een sieraad der stad. Als men boomen zou willen rooien om in Haarlem van de muggen af te komen, zou men de heele stad moeten uitroeien. Ik zou nog verder gaanToen de heer Angenent dit zei, schaterde de raad van het lachen en maakte de heer Reinalda (S.D.A.P.), wethouder, er een einde aan door te verzekeren, dat hét gemeente bestuur ook zuinig wil zijn met de boomen. Verduisteringsmateriaal. Tenslotte waren aan de orde vragen van den heer H a p p (V.D.) over de beschikbaarstelling van verduisteringsmateriaal voor minder draagkrach tigen. Hij had gelezen dat in eenige andere ge meenten zoo iets geschiedt, zoodat er reden is te vragen of te Haarlem ook zoo iets kan plaats heb ben. Elk geval zal evenwel op zichzelf door de Ver- eeniging voor Luchtbescherming bekeken moeten worden. De voorzitter zei dat B. en W. zullen in- formeeren hoe het in andere gemeenten werkt en dan overwegen of ook te Haarlem zoo iets kan worden ingevoerd. De raad zal dan evenwel een crediet moeten toestaan. Heemstede heeft de hulp van werkloozen verkregen voor dit werk, maar dat kan Haarlem niet doen, want het zou in strijd zijn, met de rijkssteunregeling. Heemstede valt niet onder die bepalingen. Benoemingen. Benoemd werden tot leden der commissie tot wering van schoolverzuim: W. J. Speller Sr., E. Geerts Wzn., E. de Groot, J. W. v. Hezel, W. G. F. Sant, 'H. W. de Rijk, R. M. v. d. Hart, H. de Vries, D. Spaargaren en D. W. Miezerus (allen, aftre dend). Tot tijdelijk leerares aan de Meisjesschool mej. H. C. Nienhuis. Tot tijdelijke leeraren aan de 2e H.B.S. B. H. Krabbe en ir. J. Thomassen. Tot tijdelijk leerares aan de 2e H.B.S. B. mej. J. T. Hylkema en tot tijdelijk leeraar aan die school C. Hensbroek. WAT SEN IK AL EEN RAAS, HAAR IK DRINK OOK IEDERE DAG "tomaten S/XP Benig fatrikante MijDe Bet we Tie l A/V. (Adv. Ingez. Med.) Britsch-Indische muziek bij de English Association. Causerie met demonstratie van muziek en dans door prof. K. N. Swamy. Professor Krishna Narayana Swamy, musico loog uit Travancore (Br. Indië), heeft Woens dagavond voor de Haarlemsche leden van de English Association een causerie met demon straties gegeven over de inheemsche muziek van Britsch-Indië. Prof. Swamy, die met eenige hartelijke woor den door den voorzitter, dr. F. P. v. d. Voorde, welkom werd geheeten, zette uiteen dat de muziek een buitengewoon belangrijke plaats in de Indische samenleving inneemt. Dat blijkt wel uit het feit, dat zij een niet weg te denken factor bij de opvoeding van de jeugd is. Elk jong meisje krijgt onderricht in het bespelen van een muziekinstrument en de vaardigheid, die zij zich daarbij eigen weet te maken bepaalt voor een niet gering deel haar meerdere of mindere kans op een goed huwelijk. Dat de muziek dientengevolge nauw aan het gezinsleven verbonden is, ligt voor de hand. In elke familie schaart men zich in de avonduren om de tafel om de inheemsche muziek naar den alouden trant te beoefenen. De muziek heeft haar hooge aanzien in Indië nimmer verloren. De Britsch-Indische artist zal zijn kunst alleen dan ten gehoore brengen wanneer er een vol komen aandachtig publiek om hem verzameld is, want zijn spel draagt een gewijd karakter. Vele oude gebruiken zijn in den loop der eeuwen nok in Britsch-Indië verdwenen, doch het waardige aanzien der inheemsche muziek bleef altijd bewaard. Met de waardeering der muziek is het in dit deel der aarde niet anders gesteld dan overal elders. Misschien is slechts één percent zich ten volle bewust van de diepe beteekenis, die aan de composities ten grondslag ligt. Maar wel kan als vaststaand worden aangenomen dat het ge- heele Britsch-Indische volk de muzikale uitvoe ringen apprecieert. Het vindt er, al naar mate zijn stemming, vreugde of vertroosting in en het kan urenlang luisteren naar de typische monotone Indische liederen, die feitelijk alleen maar uit een „leidmotief" bestaan. Voor een „Westerling" is zoo iets vrijwel onmogelijk, maar niettemin had spreker bij zijn tournées in Europa de ervaring opgedaan, dat er ook in dit wereld deel groote belangstelling voor de inheemsche muziek van Britsch-Indië bestaat. Prof. Swamy gaf daarop eenige muzikale demonstraties, die door de aanwezigen met Vakkundige reparatie van alle merken stofzuigers (Adv. Ingez. Med.) VOOR DE KINDEREN Zooiets kan alleen professor Knap ant woordde de oude. Jullie zien zeker wel in, dat het geen bluf is, wat ik jullie vertel. Ik meen ook beslist, dat ik Jullie hier houd voor mijn experimenten. Op zoo' nmeevaliertje heb ik nu al zoo lang gewacht, en vergenoegd wreef hij zich ln de handen Krent en Oliebol wisten niet goed hoe ze het hadden. Maar, vroeg de Dikke wat wilt U dan eigenlijk met ons? U hebt het recht niet om ons gevangen te houden, daar protesteeren wij tegen en woedend balde hij zijn vuist tegen den proiessor. groote aandacht werden gevolgd. Hij werd daar bij geassisteerd door twee Haarlemsche muziek liefhebbers, resp. op viool en drum. Op de bam boefluit, de z.g.n. „murali", speelde hij het In dische lied Deis en daarna zong hij, zich zelf op het Bomibay-orgel, den z.gn. „swarmanda!" begeleidend, één der oudste liederen uit zijn geboorteland, het prachtige Kamassl. Om het effect van de inheemsche xylofoon te demon- streeren bediende prof. Swamy zich vervolgens van met water gevulde kommetjes, waarmede hij ook de kwarttonen kon bereiken. Met opmer kelijke virtuositeit bespeelde hij dit geïmprovi seerde instrument. Men hoorde hem bovendien als zanger in een Indische melodie op Nederlandschen tekst. Ook demonstreerde prof. Swamy eenige dan sen: de Kathak, die de ontmoeting van de God heid Krishna en zijn geliefde Radha tot uitdruk king brengt en de Kathali, den Lotus-dans, Vooral in dezen laats ten dans, waarbij het gelaat den overgang van de duister nis naar het licht ei) de handen het langzaam opengaan van de bloem tot uitdrukikng bren gen, kon men gebaren en mimiek van den kun stenaar bewonderen. Dr. v. d. Voorde bracht den dank der aan wezigen aan prof. Swamy over en zeide dat deze er in geslaagd was aan zijn hoorders iets bij te brengen van datgene, dat vele Britsch-Indische generaties hebben opgebouwd tot een cVitus van schoonheid. „NIEUW LEVEN". De Contact- en Propaganda-commissie van de Geheelonthouders Tooneelvereeniging „Nieuw Leven" organiseert voor de leden een Paaschbal, dat op Zaterdag 16 Maart a.s. in café-rest. „Dreefzicht' zal worden gehouden DE MUNTERSLAAN. Door het bestuur van de vereeniging Haarlem Zuid-West worden adhaesiebetuigingen ingezameld voor een actie welke zou kunnen leiden tot ver betering van den toestand bij de Munterslaan. Door de bebouwing van het woningencomplex in het Zuid Westelijk deel der gemeente heeft de Mun terslaan meerdere beteekenis gekregen. Vele be woners en zelfs talrijke kinderen maken van dezen gevaarlijken spoorwegovergang gebruik. Er zal daarom naar een oplossing moeten worden gezocht. Als dit landweggetje niet kan worden verbeterd ware in overweging te nemen om den gevaarlijken overweg geheel af te sluiten. NIEUW LID VAN PROV. STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Ter voorziening in de vacature, ontstaan, door dat de heer M. Harmsen te Aalsmeer heeft opge houden ingezetene dezer provincie te zijn, is door den voorzitter van het centraal stembureau voor de verkiezing van de leden van de Staten der provin cie Noord-Holland benoemd-verklaard tot lid van de Staten der provincie Noord-Holland, de heer P. Kuiper, te Wormerveer. PRODUCTIEKOSTENTOESLAG VOOR TARWETELERS. Te rekenen van 22 Augustus 1939 af wordt uit het landfoouwcrisisfonds aan iederen tarweteler boven het op den richtprijs gebaseerde bedrag, het welk hij ontvangt ingevolge het bepaalde in de crisis-steunbeschikking 1939 tarwe (oogst 1939) een productiekosten toeslag verleend van f 1.per 100 K.G. voor elke hoeveelheid door hem geteelde tarwe, welke hij heeft ingeleverd. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP VRIJDAG 15 MAART Progr. 1: Hilversum II. Progr. 2: Jaarsveld en Hilversum I. Progr. 3: 8.Keulen 8.20 Pauze of diversen 9.3( Keulen 9.50 Deutschlandsender 10.10 Pauze of Di versen 11.20 Ned. Brussel 1.20 Pauze of diversen pl.m. 1.30 Deutschlandsender pl.m. 1.50 Danmarks Radio 2.35 Pauze of diversen 3.05 Danmarks Radio 3.20 Keulen 4.20 Fr. Brussel 6.20 Parijs Radio 6.50 Beromunster 7.Diversen of gramofoonmuziek 8.05 Deutschlandsender 9.20 Beromunster 9.50 Boedapest 10.20 Pauze of diversen 10.40 Boedapest 11.20 Pauze pl.m. 11.30 Deutschlandsender. Progr. 4: 8.Ned. Brussel 8.20 Engeland 9.20 Pauze 9.35 Engeland 10.20 Pauze 10.25 West Regio nal, 11.20 Fr. Brussel 1.20 West Regional 3.35 Enge land 4.20 West Regional pl.m. 4.55 Ned. Brussel. 5.20 Danmarks Radio pl.m.5.35 Ned. Brussel 7.20 Fr. Brussel 7.50 Ned. Brussel 10.20 Parijs Radio 10.50 Engeland 11.05.Parijs Radio Progr. 5: 8.005.00 Diversen. 5.005.09 Scheve- ningen-Ber Dep v. Justitie. 5.097.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconeert. „Inter nationaal Cabaret". 1. Blonde Mientje, P. Muyselaar, W. Walden; 2. Ce sont des mots, Cora Madou; 3. Bel Ami, Orkest Os kar Joost, Zang: Schuricke Terzett; 4. Luftcharmö- ren, Duo Ja; 5. What good am I without you, Lay ton and Johnstone; 6. Dan Dan the yodelling man. Har ry Torrani; 7. De bridgeclub Kijk voor je, Louis Da vids; 8. Wir Ziehen durch die Heimat, Meistei'sextet; 9. Le roi de musette, Musetteork. V. Marceau; 10. One sweet kiss, A. Johnson; 11. Te dire pourquoi je t'aime, Cora Madou; 12. Joj-joj-joj, Oskar Joost's Ork. met Schuricke Terzett; 13. Hör du flicka lilla. Duo Ja; 14. I'm wearing our my heart for you, Lay- ton and Johnstone; 15. Sitting in a jail house, Harry Torrani; 16 Leentje uit de Lange Niezel, Louis Da vids; 17. Uns geht's immer fabelhaft, Meistersextet: 18. Liza, Al Johnson; 19. Au Luxembourg, Musette- orkest Victor Marceau. 8.0012.00 Diversen. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1 890. 14 Maart; OPENBARE BELASTINGKOHIEREN. Thans zijn de belastingkohieren geheim. Alleen de ontvanger en zijn ambtenaren weten hoeveel belasting iemand betaald. Vroeger was dit anders, want in een verslag van den Haarlemschen Gemeenteraad van 14 Maart 189U lezen wij „Toen kwam er een kleine discussie over regeling der traktementsverhoogingen van de onderwijzers. Die is namelijk zoo in gericht onderwijzer A. wordt benoemd in Februari 1890 heeft na een dienstjaar recht op ƒ25.— verhooging, dus in Fe bruari 1891. Maar zulke verhoogingen gaan alle tegelijk in op 1 Januari. A. moet dus 11 maanden langer wachten voor hij de verhooging krijgt Is dat billijk? „Volstrekt niet," zei het raadslid, de heer De Kanter. De wethouder van onderwijs, de heer Waller, zei niet dat het wel billijk was, maar beweerde, dat het zoo'n klein verschil maakte, hoogstens 11/12 van ƒ25, dus ongeveer ƒ23. De heer De Kanter„Maar m'nheer Waller, voor iemand die ƒ500 a ƒ600 ver dient is 23 een lang niet onbeduidend be drag. Het bedraagt 4 a 4.y2% van zijn inkomen. Sla ik het kohier van de ge meentebelasting op, dan vind ik U daarin voor ƒ7200 inkomen, 4 procent daarvan is 288, een bedrag dat ook U niet onver schillig zal zijn." Het is maar gelukkig dat thans de leden van den Haarlemschen Raad elkaar niet meer kunnen vertellen voor hoeveel zij op de kohieren zijn aangeslagen! „Eenheid door Democratie". Finsche avond. De afdeeling Haarlem van de Nederlandsche Beweging voor „Eenheid door Democratie" hield Woensdag in hotel „De Leeuwerik", Kruisstraat, te Haarlem, een openbare vergadering, waaraan de naam „Finsche avond" was gegeven en waar als sprekers optraden dr. H. B. Wiardi Beekman en mr. J. J. R. Schmal. De voorzitter dr. J. W. Berkelbach v. d. Sprenkel zeide in zijn openingswoord, dat men den strijd in Finland den strijd had te zien tussehen de democratie en te totali taire macht en wees er op, welk een zware dag de Woensdag voor Finland was geweest. Voorts bracht spr. dank aan het Muziek-Ensemble on der leiding van Willem de Vries, dat dezen avond zijn muzikale medewerking verleende en eerst het Finsche Volkslied ten gehoore bracht en daarna Valse Triste van Sibelius. Het Finsche Volkslied werd staande door de aanwezigen aan gehoord. Hierna was het woord aan dr. Wiardi Beek man, die begon met te zeggen dat wat Finland betreft één feit vast staat: dat er geen enkele aanleiding bestaan heeft voor den aanval van Sovjet Rusland op Finland. Die aanval was ab soluut onrecht. Is het toeval dat de dictatoriale machten nu telkens aanvallen doen op kleine staten? Neen, het behoort bij him gewelds- leer. Het kenmerk van elke democratie is de eer bied voor de rechtsnorm of voor iedere mensche- lijke persoonlijkheid. Dictatuur weet zich alleen te handhaven door het niet-achten van de nor men van het recht. Het is noodig met alle ge matigdheid en nuchterheid een oordeel uit te spreken over Ruslands aanval, ook omdat het geweten niet mag inslapen, het zedelijk oordeel niet mag verslappen. Dit zou verderfelijk zijn voor ons volk in zijn geheel. De onverschillig heid voor het onrecht is helaas één der gevolgen van de dictatoriale propaganda. Finland heeft drie maanden den strijd volge houden en militair verslagen is het zeker niet, Het is een voorbeeld voor alle vrije, kleine vol ken, die zouden kunnen worden aangevallen. On danks zijn prachtig verzet heeft Finland een nederlaag moeten accepteeren. Wij weten nog niet precies: waarom? In ieder geval: de Finnen hebben maar weinig hulp gehad. Zij hebben ruimer hulp verwacht van Noor wegen en vooral van Zweden. Maar de Zweed- sche regeering had wellicht, als zij hulp had verleend, behalve Rusland ook Duitschland te genover zich gekregen. Frankrijk en Engeland stonden in Februari al klaar met ruime militaire hulp en ook de vervoermiddelen voor die troe pen waren gereed. Maar een officieel verzoek van Finland om hulp is uitgebleven. Misschien wel, omdat Noorwegen en Zweden die hulptroepen niet wilden doorlaten en omdat men in tegen stelling met de dictatoriale staten scrupules voelde en eerbied had voor het eigen recht van Noorwegen en Zweden. Het is thans niet te overzien wat de gevolgen; van den vrede tussehen Rusland en Finland zul-' len zijn. Zeker is wel, dat het noodig is onze eigen verdedigingskracht te versterken. Die kracht is trouwens in den laatsben tijd al veel sterker geworden. Voor de versterking der mo- reele verdedigingskracht kan een organisatie als E. D. D., zeer veel doen. Het is noodig ook bin nen de grenzen van ons land de waakzaamheid te betrachten, want er zijn elementen, die in stilte werken en wroeten. Daartegen moet het Nederlandsche volk zich aaneensluiten, dus te gen fascisme, nationaal-socialisme en commu nisme. Want wij willen het eigen erf houden in eigen land. Dat ieder in eigen kring daarvoor werke Nadat het Muziek-ensemble zich in twee num mers had doen hooren, sprak mr. Schmal. Wij leven in een apocalyptischen tijd, zoo begon spr. En nu zijn er menschen, gelukkig niet zoo veel, die alleen denken: hoe onttrek ik me aan de moeilijkheden van dezen tijd? Maar velen toonen zich bewust van de verplichtingen, die deze tijd ons oplegt. Er is bewogenheid over wat zich op het oogenblik voltrekt. Spr. deelde voorts het een en ander mede over de geschiedenis van Finland. Het leefde tot 1809 in staatkundig ver band met Zweden; toen kwam het onder Rus land. Spoedig rijpte een groeiend verzet tegen de Russische overheersching, omdat Rusland wel in het begin maar niet op den duur zijn woord hield wat betreft de aan Finland toegezegde autono mie. Tegenover Rusland heeft Finland nooit op gehouden een beroep te doen op het recht. Daardoor zijn in het Westen de gewetens wak ker geschud. Tegen het einde van den wereldoor log 1914-^-1918 was het de tijd voor Finland zich los te maken van Rusland. Helaas waren er toen twee partijen in Finland maar Mannerheim slaagde er toch in, de onafhankelijkheid voor Finland te winnen. En toen kwam na ruim 20 jaar, de aanval van Rusland. Spr. wekte ten slotte op, Finland ook financieel zooveel mogelijk te helpen. Na de pauze volgde de vertooning van een cul tureele film over Finland die een uitstekend beeld gaf van land en volk en middelen van be staan in Finland. Aan den uitgang werd gecollecteerd voor het Finsche Roode Kruis.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 6