Haarlem's Dagblad Massale verhuizing in Finland aan den gang BON 14 De Geniepigen. BERICHT K E IP Meer ooievaars. Roode Kruis-ambulance gaat naar Finland. Actikeletv- 57e Jaargang No. 17405 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N V Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij. Zuidei Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082. Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie; P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur; ROBERT PEEREBOOM Vrijdag 15 Maart 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarleven op aanvraag Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Groentjes zie rubriek. Gisteren heeft de Eerste Kamer de begrooting van Justitie aangenomen na een rede van minister prof. mr. Gerbrandy waarin deze byzonderen na druk legde op maatregelen ter beveiliging des lands tegen spionnage en verraad. Hij overweegt een maximale straf van vijftien jaar vast te stellen. Hij zal bevoegdheid vragen om gevaarlijke lieden te kunnen interneeren. En hij zei eenige dingen over de uitvoering van de taak der politie, die hun in druk zullen maken. Hij zei dit: „Als men tot voor eenige maanden zoo weinig van spionnage hoorde en nu veel meer komt dat doordat de politie nu alles van dag tot dag bekijkten ontdekt. Het belangrijkste is dat men weet wat in werkelijkheid ondergronds omgaat en over de maatregelen be schikt om het te bedwingen. Een maand of vijf ge leden was de toestand, ofschoon men er toen weinig van hoorde, veel gevaarlijker dan nu. Hoewel men er nu veel meer van verneemt is de organisatie juist veel beter paraat geworden voor tijdig ingrij pen". Dit klinkt niet aangenaam voor de geniepigen, die in oorlogstijd hun gemeene bedrijf ook in een neu traal land als het onze plegen te beoefenen. Hun positie is, voorzoover zij al niet tegen de lamp ge- loopen zijn, met den dag gevaarlijker geworden. En laten wij ons daar in verheugen want het is in zoo ernstige tijden wel een bijzonder bittere gedachte dat men gevaar zou loopen, bij alle inspanningen en opofferingen die een klein volk zich toch al temid den van den strijd der grooten getroosten moet, achter zijn rug te worden verraden en verkocht. Het soort menschen dat deze dingen bedrijft be hoort in den regel tot dat schuim der samenleving, dat te beroerd is om zijn brood te verdienen met een eerlijk stuk werk. Er komen ook gevallen van anderen aard voor, maar er bestaat ten allen tijde een internationaal soort van avonturiers dat gebo ren schijnt voor intrige, voor achterbaksch ge knoei. Hun verstandelijke eigenschappen zouden hen voor een-behoorlijke maatschappelijke taak ge schikt doen zijn, maar hun karaktereigenschappen houden hen ver daarvan. In vredestijd ziet men het type vaak in verdachte financiëele zaakjes optre den en in het algemeen in alle dingen, waaraan geld te verdienen is zonder daarvoor te werken. Want. van hard werken heeft het een ingeboren af keer. Het is lui en houdt van geniepigheid. Is het in oorlogstijd eenmaal op den weg der spionnage gekomen, dan kan het dien gewoonlijk niet meer vex-laten. Want de lastgevers weten te veel van den man en hij voelt zich in hun macht. Vaak belandt hij in steeds ingewikkelder intriges, tot hij er zich zelf in versti'ikt en daaraan ten onder gaat. Het ia bekend dat er altijd spionnen geweest zijn die „voor beide partijen" spionneerden, d.w.z.: ook hun last gevers verrieden. Daarop verdacht, zonden die weer contra-spionnen achter hen aan, met geen andere opdracht dan hun gangen te beloeren en daarover te rapporteex-en. Dat stelsel is tijdens den vorigen oorlog veel toegepast en zal nu ongetwijfeld ook weer in werking zijn. Men moet in dezen tijd met het bestaan van de ondergrondsche organisaties rekening houden en erop verdacht zijn. Daar is niets aan te veranderexx. Ze zijn er nu eenmaal. Dat wil niet zeggen dat men in een voortdurenden achtex-docht tegen al wat vreemdeling is moet gaan leven. Allerminst. De meeste menschen, verreweg de meeste menschen, missen gelukkig zoowel de eigenschappen als de neiging om zich tot spionnage te leenen en voelen een instinctmatigen afkeer van dit gemeene onder grondsche gewroet. Maar er zijn ook menschen die in hxxn nuchteren Hollandschen aard een al te groote argeloosheid aan den dag leggen, meenen dat zulke dingen alleen maar in sensatie-romannetjes staan en vooral niet gelooven kunnen, dat zij zelf ooit met zooiets in aan raking zouden kunnen komen. Die worden wel slim mer als zij de werkelijkheid eens gaan pogen te be seffen. Er wordt in alle landen tijdens een grooten oox-log ondergronds gewroet en het onze is geen uit zondering. Zijn het Nederlandex-s die spionnage vex-x-ichten, geldt het dus landverraad, dan wox-dt de zaak npg veel erger. Dat behoeft geen uitweiding. Het is bekend, en de litteratuur over den wex-eld- oorlog heeft het in feiten vastgesteld, dat meerma len vx-ouwen aan het spionnage-wex-k meedoen. Maar ze zijn niet talrijk. Het „vak" vereischt trou wens sterke zenuwen. Schoonheid en charme ple gen haar wapen te zijn en gelddorst haar beweeg reden. Gevallen van ambtenaren die in spionnage betrokken raken zooals zich in Den Haag hebben voorgedaan, waar er gisteren twee terecht hebben gestaan doen zich gelukkig maar zelden voor. Hoofdzaak is dat wij de zekerheid hebben, dat er met alle kracht tegen spionnage en vexTaad wox-dt opgetreden, dal men tegen de zaak opgewassen \s. Haar met wortel en tak uitroeien is in een tijd als deze helaas niet denkbaar. R. P. H. M. DE KONINGIN SPREEKT MORGEN VOOR AMERIKAANSCHE ZENDINGSCONFERENTIE. 's-GRAVENHAGE, 15 Maart In den loop van den dag van morgen zal H.M. de Koningin een radio-x-ede houden voor de Foreign Missions Confe rence of North America. De rede zal door vei-schillende Amerikaansche zenders wox-den verspreid. De opening van liet Holland House te New-York. Radio-redevoeringen van minister Van Kleffens en den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië. 's-GRAVENHAGE, 15 Maart. Ter gelegenheid van de opening van het Holland House te New- Yox-k op 19 Maart a.s. zullen de minister van bui- tendsche zaken mr. E. N. van Kleffens en de Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië. jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Stax-kenborgh Sta- chouwer, radioredevoeringen uitspreken voor Ame rikaansche zenders. Zesde deel der bevolking naar nieuwe haardsteden Bijna een zesde van Finland's totale bevolking zal een nieuwe woonplaats moeten vinden en op het oogenblik is dan ook waarschijnlijk de grootste massa-verhuizing van dezen tijd aan den gang. Volgens schattingen, die men, volgens Reuter, te Stockholm hoort, zijn in totaal 400.000 Finnen op weg naar hun nieuwe woonplaatsen Vee wordt meegevoerd. Te Viborg hebben de laatste drie dagen groo te groepen burgers alle waardevolle zaken welke vervoex-d konden worden, uit de stad verwijderd. Uit het gebied ten westen van het Ladogameer zijn 50.000 koeien, paarden en varkens geëvacueerd. Reeds toen de toestand in het najaar ex-nstig be gon te worden heeft de Finsche regeering een vol ledig plan opgesteld, waarin vastgesteld werd welke landsdeelen geëvacueerden uit de grensdistricten moesten opnemen. De inwoners van ieder dorp worden bijeen gehouden en gezamenlijk naar een ander dorp overgebracht. Alle Finsche spoorwegen zijn voor de evacuatie gemobiliseerd en van alle automobilisten is de me dewerking ingéx-oepen. De kosten van deze volks- verhuizing zijn enox-m. Zelfs reeds tijdens den oor log kostte het onderhoud van de uit de groote ste den geëvacueerde vrouwen en kinderen den staat reeds meer dan 100.000 gulden per dag. Wat de oppex-vlakte van het door Rusland verworven gebied betreft: de Sovjet Unie krijgt pl.m. 30.000 vierkanten kilometer erbij, d.i. minder dan een tiende deel van het totale oppervlak van Finland. Drie belangrijke plaatsen komen aan de de Sovjets t.w. Viipuri (Viborg), de derde stad van Finland met 80.000 inwoners, Kexholm of Kakisalmi met 6.000 inwoners en Sortavala met 5.000 inwoners. Havas meldt dat 45.000 bewoners van het gebied van Karelië naar het gebied van Nyland worden overgebracht. Men vraagt zich af wat moet ge schieden met de inwoners van Sortavala, Viborg en Kexholm, hoofdzakelijk bestaande uit arbeiders, handwerkslieden en kantoorbedienden. Een groot deel van het vee moet geëvacueerd worden, daal de boeren niet onder overheersching der Sovjets willen leven. Tenslotte zullen ook de Russische min derheden verplaatst moeten worden en in het bij zonder de orthodoxe monniken v.an het klooster van Valam, die eeuwenlang in Finland hebben ge woond. Van het schiereiland Harigö zullen 2.000 personen naar het centrum van Finland worden overgebracht. Hetzelfde pex-sbureau zegt dat de 50.000 lijken van Russische soldaten, die in de sneeuw begraven liggen, een geheele streek ten noorden van het La dogameer tot een ongezond oord zullen maken. Zoodra het zal beginnen te dooien, zal dit een af schuwelijk kex-khof zijn, waar geen grassprietje meer kan groeien. De evacuatie zal in den sector van Viipuri op 19 Maart gereed moeten zijn, op 23 Maart in den. sector van Hangö en op 26 Maax-t in Sortavala en Zij, die zich met ingang van 1 April per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Maart nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Een bril behoeft niet duur te zijn om goed te zijn. Komt U eens bij ons kijken, het loont. GR. HOUTSTRAAT naast Luxoi (Adv. Ingez. Med.) Vartsila. Men laat de keuze der nieuwe haardste den voor de geëvacueerde bevolking aan het in dividueel initiatief over. Zij, die ouders of vrienden in het binnenland hebben, zullen eerst daarheen gaan. De anderen zullen waarschijnlijk op kosten der regeering on dergebracht worden in kantonnementen, die voor bereid worden. Uit Stockholm wordt nog vernomen dat besloten is, dat de evacuatie van invaliden en gewonden uit den oorlog naar Zweden voortgezet zal worden. Russen trekken terug. Volgens een bericht uit Noord-Finland zijn de Russen begonnen terug te trekken. De Finsche troe pen en de vrijwilligers aan dit deel van het front blijven in hun stellingen in afwachting van orders. Stichting van Karelische republiek? De Moskousche correspondent van het Zweedsche „Aftonbladet" meldt dat Rxxsland op de thaps door Finland afgestane landengte een Kaï-elische repu bliek wil stichten waarvan Viipuri de hoofdstad zou worden, en waarin de leidende regeeringsposten ge geven zullen worden aan thans in Rusland wonende Finsche commxxnisten. Engelsche marinetrawler in gevecht met duikboot. De onderzeeër gezonken? Een Britsche trawler, welke dienst doet als hulp vaartuig der marine, heeft een gevecht geleverd met een Duitsche duikboot. Dit gevecht heeft zich voorgedaan bij de noordoostkust van Schotland en eindigde met de vernietiging van de duikboot, aldus meldt Reuter, de trawler werd eenige keeren ge troffen. De machinekamer geraakte vol water. Niettemin kon een snelheid worden bereikt van 18y2 knoop de eigenlijke maximumsnelheid bedraagt 15 knoop, zoodat de duikboot kon worden ingehaald en tot zinken gebracht. Van de bemanning der duikboot heeft men niets hxeer gezien. Een defensief verhond der Scandinavische landen. Rusland zou er geen bezwaar tegen hebben. Men gelooft te Moskou volgens Reuter dat de Sovjet-regeex-ing geen bezwaar heeft tegen het tot stand komen van een zuiver defensief vex-bond tus- schen Zweden, Noorwegen en Finland, waartoe de Scandinavische regeeringen zich reeds bereid heb ben verklaard. Een speciaal tegen de Sovjet Unie gei-ichte combinatie zou echter onvereenigbaar met het Finsch-Russische vx-edesverdrag geacht worden. Ontstemming onder de Zweedsche vrijwilligers. STOCKHOLM 15 Maart (Havas). Het blad der Zweedsche vrijwilligers is, naar de correspondent van „Stockholm Tidningen" aan het noordelijk front in Finland meldt, vandaag met een zwarten rouwrand verschenen. De vrijwilligerskrant toont zich uiterst verbitterd tegenover de Zweedsche re- geex-ing. De commandant der vrijwilligers. Linder, heeft geweigex-d een verklaring af te leggen. De vrijwilligers zijn van oordeel dat het belache lijk is thans te spreken van een verdedigend vex~- bond met Finland, nu dit land zijn verdedigingsmid delen heeft verloren. Zij stellen de vraag, waarom dit verbond niet is gesloten toen Finland nog sterk was en zich kon verdedigen. Japan viert de stichting van zijn keizerrijk. De nationale feestdagdie vooral te Tokio officieel werd gevierd, telde als een der hoogtepunten een tocht met versierde vaartuigen op de Sumida. (Geconstateerd is dat het aantal ooievaars in ons land weer toe neemt.) Men kan 't niet voldoende pi-ijzen Dat er altijd menschen zijn Die ons goeden dienst bewijzen Op 't statistische terrein. Ik had meer dan eens vernomen Dat de goede ooievaar Nog wel naar ons land wou komen. Maar toch schaarscher, jaar na jaar. En dat mocht plezierig wezen Voor de kikkers in de sloot, Maar toen ik het kreeg te lezen Heeft het me wel zeer begroot. Als men nu komt openbaren: Zie, er komen er weer meer, Kan 'k de oorzaak niet verklaren, Maar het feit verheugt me zeer. Bij de vogel occupatie Van ons lieve vadei-land Hoort de ooievariatie Krachtens een alouden band. Als wij zitten in de nesten, Zitten w'allen met elkaar Nog het liefste en het beste In dat van den ooievaar. Uu> 3$iit MM Salens HET BESTE GIERSTRAAT 27 - Tel. 16764 (Adv. IngezMed.) voor capucijners en boonen. Gedurende het tijdvak van heden tot en met 11 April a.s. geeft de met „14" genummerde bon der rijksdistributiekaart recht op het koopen van een kwart kilogram, biniine boonen, witte boonen of andere gekleurde boonen, tuinboonen, capucijners of grauwe erwten. Aangezien gebleken is, dat zich met betrek king tot tuinboonen het misverstand voordoet, dat deze niet onder de distributieregeling zouden vallen, wordt er de aandacht op gevestigd, dat voor menschel ij ke consumptie bestemde tuin boonen uitsluitend mogen worden gekocht, afge leverd en vervoerd met inachtneming van de ter zake bestaande distributiemaatregelen. Het Nederlandsche Roode Kruis heeft Donderdagavond van het Finsche Roode Kruis te Helsinki een telegram ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat liet Finsche Roode Kruis er zeer dankbaar voor zal zijn, wanneer de Nederlandsche ambulance ook thans nog komt. Inlichtingen werden ge vraagd omtrent datum van vertrek en de te volgen route. In verband hiermede deelt het Nederlandsche Roode Kruis mede, dat de Nederlandsche am bulance eerdaags naar Finland zal vertrek ken. De juiste datum van vertrek alsmede de te volgen route worden nog nader vastge steld. Sprookje van bloemen in de Apollo-hal. Amstelflora door minister Steenberghe geopend. Ook al heeft de winter gedurende de afgeloopen maanden koude banden van ijs om ons land gelegd en al beleven we momenteel een Maartsche periode van sneeuw en vorst, in de Apollohal te Amsterdam hebben nijvere handen een lentefeest gearrangeerd, dat alleen door de voortdurende inspanning van de Nederlandsche bloemenkweekers zoo feeëriek kon worden. In bonte verscheidenheid van kleur er. soort wachten de bloemengroepen de bezoekers af, die binnen vier muren kunnen genieten van een schoon heid, welke de ontluiking van een periode van nieuwen wasdom beteekcfit. Vanmiddag is de tentoonstelling Amstelflora 1940 door dun minister van Economische Zaken, mr. M. F- L. Steenberghe, geopend. Bij het binnenkomen van de hal bevindt men zich in een serie, welke reeds dadelijk de illusie wekt, dat men in een kweekersbedrijf wandelt. In de hal 7elf ontioll zich dan het kleurenbeeld als een sprookje. Op de galerij zien we de rijke orchideeëngroepen van de 1 weekers Hacke van Mijnden, Feenstra en de Jong, terwijl ook „Artis" hier een plaats heeft voor haar orchideeën, waartusschen een aquarium is opgesteld. In de zaal treft men alle mogelijke bloemsoorten in alle variëteiten van.de eenvoudige, algemeen be kende tot de zeer exotische en vreemd-schoone exemplaren. Er zijn groote inzendingen van bekende oloem- bollenkweekers uit de Hollandsche duinstreek. De firma Tubergen uit Haarlem is de eenige, die haar i inzending op gras heeft staan. De gras werd gezaaid op linnen en ligt op de Amstelflora als een groen ta pijt uitgerold. 1 Het woord is aan Prof. Huizinga: De leidende mannen zijn slechts een blaadje of takje op den eeuwigen en on- peiIbaren stroom van het alzijdig gebeuren. (Adv. Ingez. Med.) De „Times" over geallieerde inmenging in Finland. LONDEN, 15 Maart. (Reuter). De militaire medewerker van de Times komt in een artikel tot de conclusie dat intex-ventie in Finland den geal lieerden niet noodzakelijk materieele voordeelen zou hebben opgeleverd. Het zou, schrijft hij, dwaas zijn te zeggen dat wij materieel, zoowel als mo reel niet hebben geleden. Het zou verkeerd zijn een rooskleurig beeld op te hangen van een denk- beeldigen Finschen veldtocht, dien wij met succes ondernomen zouden kunnen hebben, als wij onze kansen zouden hebben gegrepen. Zulk een veld tocht had integendeel grimmig en verwoed kunnen zijn, met slechts enkele tastbare voordeelen. De schrijver acht het hoogst onwaarschijnlijk dat een Fransch-Britsche veldtoaht in Finland, hoe deze ook verloopen zou zijn, rechtstreeks tot een beslissing ten nadeele van Duitschland zou hebben geleid. Poolsch expeditiecorps stond voor Finland gereed. Ten aanzien van de deelneming van Polen aan het plan tot .hiüpverleening aan Finland deelt het Poolsche Telégraafagentschap mede: De opperbevelhebber van het Poolsche leger had besloten dat het Poolsche leger deel zou nemen aan een actie in Finland en eenheden van zijn land leger, zijn vloot en zijn luchtmacht zou voegen bij de geallieerde strijdkrachten. Er was reeds ei-gens in Frankrijk een belangrijk Poolsch expeditiecorps geheel gereed op marsch te gaan. De opperbevelheb ber van het Poolsche leger had dit Poolsche corps reeds geinspecteerd Weinig kans op Olympische Spelen in Finland? HELSINKI 15 Maart. Intieme vrienden van J. W. Rangel, pi-esident van het Finsche organisatie comité voor de Olympische Spelen, tevens lid van het Internationale Olympische Comité, zeiden van daag dat er zeer weinig kans bestaat dat de Olym pische Spelen dit jaar in Finland gehouden zullen worden, zelfs nu de oox-log afgeloopen is. Naar ver luidt heeft Rangel hiervoor twee hoofdoorzaken ge geven. Ten eerste: de meeste leden van het comité heb ben thans militaire bezigheden. Ten tweede: De Spelen zouden een enorme financieele uitputting voor Finland beteekenen, in het bijzonder nu al het beschikbare geld noodig is voor dringender doel einden, zooals voor hulpacties en opbouw van vex-- woeste gebieden. (United Press). Weer arrestaties in het Protectoraat. PARIJS, 15 Maart (Havas) Sedert begin Fe bruari hebben volgens het Tsjecho Slowaaksche persagentschap opnieuw arrestaties op groote schaal plaats gevonden in het gebied van Bohemen en Mp- ravië. De slachtoffers van deze massa-arrestaties zijn vooral légionaires, reserve-officieren, leden van de patriottische vereeniging der sokols en katholieke priesters. Ook zijn talrijke arx-estaties verricht onder de radio-luisteraars. Visscliers op ijsschotsen afgedreven. Aantal hunner door vliegtuigen in veiligheid gebracht. MOSKOU, 15 Maart (D.N.B.). Naar de Prawda meldt, zijn door het plotseling wegzakken van het ijsdek op de Kaspische Zee honderden visschers op ijsschotsen naar de open zee afgedreven. Tal- x-ijke vliegtuigen zijn opgestegen om hen te red den. Reeds zijn daardoor 250 visschers aan land of op het vaste ijs teruggebracht. Bovendien hebben 263 menschen en 177 paarden en wagens den weg naai- den oever weten tei-ug te vinden. Volgens de jongste berichten zijn nieuwe groepen visschers naar zee afgedreven. Er zal nu een ijsbreker uit varen om hen te redden. HEDEN: 16 PAGINA'S Onder den invloed achter het stuur. Donderdagmiddag om half vier reed een auto. waarin twee visschers uit den Haag waren gezeten, cp den Kerkweg onder de gemeente Ter A'ar, bij het uitwijken voor een wielrijder van den berm van den weg, waax-bij het voertuig omkantelde en zwaar be schadigd werd. Het bleek, dat de bestuurder onder den invloed van sterken drank verkeei-de en dat hij niet in het bezit was van een rijbewijs. Beide mannen hadden snijwonden opgeloopen. Zij zyn naar het politie bureau overgebracht. R. P.: De Geniepigen. pag. 1 Van een specialen verslaggever: Er wordt geknoeid door burgers en mi litairen. pag. 3 W. G. de Bas: Het zilveren lustrum van het Koningschap van Vader- land's Vorstenhuis. pag. 4 E. E. J.P.: Modeshow H. Koster. pag. 4 In het Duitsche frontgebied, pag. 5 C. J. Groothoff: De wedstrijd tegen de Belgen. pag. 6 Voor de Jeugd pag 8 Laatste Berichten op pagina 13 ^liiuimiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1