AGENDA. QeCuk eerst dan Hlieitijdecs Alba" LEDEREN KLEEDING Sneeuwval. Ochtendbeurs Amsterdam VRIJDAG 15 MAART 1940 H A A R E E M'S DA'GBE 'A D 2 Het dreigend conflict bij de Brockway Bus Mij. Zondag in ieder geval geen staking. De samenwerkende vakorganisaties, waarbij het personeel, werkzaam bij de Haarlemsche Brockway Bus Maatschappij, is georganiseerd hebben heden aan dit personeel de volgende bekendmaking per circulaire gedaan: „Door den Rijksbemiddelaar, Mr. S. C. de Vries, werd aan de Directie van de Haarlemsche Brockway Bus Maatschappij en de besturen van uw organisatie een uitnoodiging gezonden voor een bespreking op Donderdag 14 Maart 1940 De onderhandelingen, welke heden onder leiding Van den Rijksbemiddelaar plaats vonden, zullen nog worden voortgezet op Donderdag 21 Maart a.s. op het Departement in den Haag. Dientengevolge ver zocht de Rijksbemiddelaar aan de besturen, den af loop dezer onderhandelingen eerst af te wachten en dus a.s. Zondag het dreigende conflict niet te doen plaats vinden. De besturen hebben aan dit verzoek gehoor gege ven, zoodat a.s. Zondag het werk gewoon voortgang moet hebben. Na de tweede conferentie op 21 Maart zullen de besturen het personeel.tot een vergadering oproe pen, teneinde het eventueele resultaat mede te deelen." Vrijz.-Dem. Jongeren Organisatie. De heer Roemers over „Het socialisme in dezen tijd." Donderdagavond sprak voor bovengenoemde orga nisatie de heer D. Roemers over: „Het socialisme in dezen tijd". Het socialisme, aldus spr. is in alle tijden geken merkt door: 1. Streven naar sociale rechtvaardigheid (op zich zelf niet genoeg om haar van andere stroomingen te onderscheiden). 2. Als middel om die te verwezenlijken de sociali satie van de productieve middelen. Spr. behandelde voorts de huidige economische sociale en politieke vragen. Wat het economische betreft, zien wij in de eer ste plaats dat de uit de meerwaarde afgeleide con- centratietendenz van Marx in de huidige Maat schappij met sterke tegentendenzen te kampen heeft. Van zeer groot belang is verder dat de vraagstuk ken die zich aan het socialisme opdringen van an deren aard zijn. Het gaat^niet meer in de eerste plaats om de verdeeling "van het sociaalproduct, maar om structuurveranderingen, zooals de inper king van de werkloosheid en de conjunctuurvervlak king. Tenslotte zien we dat door de ontwikkeling in onze maatschappij de socialisatie van de beschik kingsmacht primair is geworden boven die van den eigendom. Wat het sopiale betreft, wees spr. op de z.i. juiste gedachte van den klassenstrijd. Het ontstaan van het socialisme uit de productie-verhoudingen (het his torisch materialisme) wil hij evenwel minder zien als een direct verband, dan wel zoo, dat bepaalde productieverhoudingen een noodzakelijke voorwaar de zijn er voor. Dat het niet noodwendig is blijkt uit het bestaan van andere arbeidersbeweringen dan de socialistische. T. a.v. het politieke is dit veranderd dat niet meer het woord van Marx geldt, dat de arbeiders geen vaderland hebben, d.w.z. geen deelhebben aan de cultuur van hun vaderland. Ook de houding te genover den staat is veranderd; deze is immers van onderdrukkingsinstituut gegroeid naar organiseerend instituut. Tenslotte besprak spr. nog de levensbeschouwing van het socialisme en de houding tegenover den oorlog. Na een geanimeerd debat -sloot de voorzitter drs. P. F, R. Stol, met een woord van dank aan den spreker voor zijn interessante inleiding, den avond WERKVERSCHAFFING IN NOORD-HOLLAND STOPGEZET. De inspecteur van den rijksdienst voor de werk verruiming in Noord-Holland maakt, bekend, dat de werkverschaffingen, welke Donderdag wegens de weersomstandigheden zijn stopgezet, eerst op Maandag 18 dezer weer zullen aanvangen. KIENAVOND VAN „DE OOSTHOEK". Op Zaterdag 16 Maart houdt de Overijselsche-, Geldersehe-, Dreritsche Vereeniging „De Oosthoek" te Haarlem een kienavond in het gebouw Olympia. OUDERAVOND TETTERODESCHOOL. De ouderavond van de Tetterodeschool te Haar lem was druk bezocht: de geheele gymnastiekzaal was nagenoeg gevuld. Het schoolhoofd opende den avond met eenige mededeelingen over de school. De voorzitter der oudercommissie, de heer G. A. van Schaik, sprak een welkomstwoord tot deri heer A. J. Meijerink, die zou komen spreken over het nut en hygiënische beteekenis voor baders en zwemmers in zee. £Ja de pauze verschenen duidelijke lichtbeelden op het witte doek. De voorzitter dankte den spreker voor zijn voor dracht. De ouders onderhielden zich daarna met het onderwijzend personeel. CREDITEURENLIJS Het weekblad Handelsbelangen neemt op de crediteuren in het faillissement A. Koster, architect te Haarlem, Deze lijst telt 50 crediteuren waarvan 1 met een betwiste vordering. Het totaal passief bedraagt 217.294.09 waarvan preferent 48.330.90 en betwist 5.275.64. De baten zijn nog niet vol ledig bekend. De voornaamste crediteuren zijn: N.V. Ing. Bur. „Eksteen" geleverde goederen en rente 28.299.05: H. Kaufmann en Co.'s Bank geld- leening, rente en borg preferent 28.459.68; mevr. Jonkergóuw Randag hoofdsom en rente 21.000. - VRIJDAG 15 MAART Gem. Concertzaal: Beethoven Cyclus door dg O. V., 8.15 uur. Ned. Protestantenbond, Berkenstraat: „Harmonia" Psychometrische séance. 8.15 uur. Gebouw Theosofia, Nassauplein 8: Lezing van den heer Kortman, 8.10 uur. Luxor Theater: „Slavenjacht", 2.30, 7 en 9.1.5 uur. Frans Hals Thelter: „Zaza", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „De dwaze maagd". Op het tooneel „Rel'ala", muzikale surprise. 2.30, 7 en 9.15 u. Cinema Palace: „De verloren zoon" en „Bedekte oogen", 2 en- 8.15 uur. Moviac Theater: Spionnagefilm „Ik was een spion" Frans Hals Museum: Tentoonstelling schilderijen J. M. Graadt van Roggen, 104 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en van 79 uur. ZATERDAG 16 MAART La Gaité, Raaks: Nachtfeest. Remonstrantenhuis, Wilhelminastraat 22: Bijeen komst Ned. Bond tot bestrijding der Vivisectie, 8 u. Moviac Theater: Kindervoorstelling „Dik Trom", 2.30 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds Frans Hals Museum: Tentoonstelling schilderijen J. M. Graadt van Roggen, 104 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en van 79 uur. Onderwijzer werd in Duitschland van spionnage verdacht. Na enkele dagen vrijgelaten. De heer A. Sanders, onderwijzer aan de bij zondere lagere school te Putbroek, gemeente Echt die Vrijdagavond j.l. te Waldfeucht in Duitsch land werd gearresteerd en naar Aken werd over gebracht, is bij Kerkrade over de grens gezet. Hij werd door het „Schnellgericht" te Aken ver oordeeld tot vijf dagen gevangenisstraf met af trek van voorarrest, subs. 50 mark boete. Hij was verdacht van spionnage ten gunste van Ne derland, doch daaromtrent kon hem niets worden ten laste gelegd. Hij werd tot genoemde straf veroordeeld, omdat hij zich in November van het vorige jaar naar Gladbach had begeven, zonder in het bezit te zijn van geldige papieren, hetgeen door hem werd bevestigd. ZILVEREN JUBILEUM J. SMOLDERS. Heden is het 25 jaar geleden dat. de heer J. Smolders chauffeur bij de firma A. Evers en Zoon, waschinrichting aan de Brouwersvaart te Haarlem, bij genoemde firma in dienst trad. De jubilaris werd hedenmorgen op het kantoor hartelijk toegesproken door zijn patroon, die hem een enveloppe met inhoud overhandigde. Van het personeel kreeg de heer Smolders een mooie klok en bloemen. Ook de clientèle liet door telegram men, bloemen en cadeaux haar belangstelling in dit jubileum blijken. De jubilaris had verder den dag vrij. met een ring van Groote collectie trouw- en verlovingsringen 8, 14 en 18 kar. en wit goud BARTELJORISSTRAAT 2. (Adv. Ingez. Med.) Een huldiging. Hannie Boogaard heeft op 19 Februari een jon getje gered, dat dooi-'het ijs van. de Leidsohe vaart was gezakt en op het oogenblïk, dat Hannie over het weglbrokkelende ijs kroop en het kereltje uit het wak trok zal ze wel niet gedacht hebben, dat ze hiermede een daad van menschlievendheid ver richtte, waarop ze ongetwijfeld haar leven lang met voldoening mag terug zien. Dat is haar later natuurlijk .wel verteld en dat mocht. Met den zevenjarigen geredde in het eerste gelid, die haar, na een dag provoost arrest onder de dekens, met een bloemetje kwam bedanken zijn er vriendelijke menschep geweest, dié van hun belangstelling in het gebeurde bi ijk hebben gege ven en ongetwijfeld" zal Hannie in die dagen wel eens hébben verzucht, dat je beter kleine jonge tjes kunt redden dan de daaraan verbonden lof tuitingen aanhoor en. Met dat al kwam Hannie er zoo niet af. Het Dr. W. E. Merensfonds had kermis van een en ander genomen en aan de jeugdige redster een blijvende herinnering aan haar moedige daad toegedacht. En zoo is Donderdagmiddag Hannie met haar moeder op bezoek bij het bestuur van het Dr. Merensfonds geweest en was er het voorwerp van een intieme huldiging. In de directiekamer van het gebouw van den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst had de plechtigheid plaats, waarbij Dr. W. B. Smit, die met de heeren Joh. M. Schmidt en Dr. Huizinga hei bestuur vertegenwoordigde, het woord voerde. Hij bracht het gebeurde op 19 Februari in herin nering en roemde de flinke wijze, waarop Hannie was opgetreden. In dezen tijd, aldus Dr. Smit, nu er zoo dikwijls en zoovele levens verloren gaan heeft 't redden van één menschenleven een gansch bijzondere beteekenis en wie daartoe medewerkt heeft aanspraak op erkentelijkheid en hulde. Tot zulk een daad van menschlievendheid biedt het reddend zwemmen gelegenheid en het is het Dr W. E. Merensfonds, dat de herinnering bewaart aan den man die voor dit reddend zwemmen zoo veel heeft gedaan, dat in een geval als dit met een stoffelijk blijk van waardeering een blijvende her innering pleegt te schenken. Spr. wenschte Hannie en haar moeder geluk met het moedig optreden, waardoor een kinderleven gered werd en zeide, te gelooven, dat het gebeurde voor menigen oudere een voorbeeld kan zijn. „En dat zeggen wij je hier, Hannie", zoo besloot hij, „niet om je verwaand te maken, maar om er op te wijzen, dat ook iemand van jouw leeftijd veel voor anderen in het leven kan wezen". Daarna reikte Dr. Smit Hannie het loffelijk ge tuigschrift van het Dr. Merensfonds over en daar na de medaille. Deze vertoont aan de eene zijde een redding en aan den anderen kant de volgende inscriptie: Dr. W. E. MERENSFONDS HAARLEM HANNIE BOOGAARD REDDING FEBRUARI 1940. De «poeder bedankte den voorzitter en Hannie schudde de heeren de hand. De fotograaf ver eeuwigde het gewichtig moment en de eenvoudige huldiging was hiermede ten einde. Raleigh - Humber B. S. A. Phoenix - Simplex - R.S. Albion en Adelaar rijwielen vindt U in groote sorteering bij GR. HOUTSTRAAT 158 Jet 15426 (Adv. Ingez. Med.) Verwachting geldig van hedenavond tot morgen avond ongeveer 19 uur: Zachter des nachts, overdag weinig verande ring in temperatuur. Zwaarbewolkt tot betrok ken, later tijdelijk opklarend. Enkele buien: Krachtige tot matige, aan de kust tijdelk, stormachtige zuidwestelijke tot noordweste lijke wind. THERMOMETERSTAND: Hoogste gisteren F 34 Laagste hedennacht F 36 Hoogste heden F 38 De depressie, die gisterenmorgen over ons land was gelegen, heeft zich in oostelijke richtingen naar Polen en Rusland verplaatst. Aan haar achterzijde, over onze omgeving, begon de barometer gisteren in den loop van den dag zeer snel te stijgen, tijdelijk zelfs bijna 5 mbar per uur. Dit ging gepaard met stormachtigen wind en sneeuwbuien, waarbij hier en daar zelfs onweer voorkwam. Te Maastricht daal de gisteren de temperatuur van +11 graden om 13 uur tot 1 graad om 18 uur. Thans ligt een rug van hoogen luchtdruk over ons land, waarvan de as in den nacht al in oostelijke richting is gepasseerd. Dientengevolge klaarde het weer op. In de oostelijke provinciën daalde de tëmperatuur tot 4 graden on der het vriespunt. Nabij Schotland trekt een depressie van ongeveer 985 mbar in de richting van ons land. Zij veroor zaakt op de Faroër stormachtigen wind, en tevens is er eenige neerslag gevallen. Ook bij Jan Mayen is een minimum van 995 mbar gelegen. Over IJsland wordt zeer koude lucht in zuidelijke richting ge transporteerd, de temperatuur is daar plaatselijk 12 graden onder nul. In Scandinavië blijft het eveneens zeer koud, in Zuid-Noorwegen vriest het hier en daar 22 graden. Het oude minimum bij de Azoren van 985 mbar is vrijwel stationnair. Over Noord-Spanje trekt een storing van 1010 mbar. Op den Balkan heerscht on stuimig weer. BAROMETERSTAND: Stand van gisteren 738 m.M. Stand van hedenmorgen 10 uur 757 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van CAREL v. HUIZEN, Opticien. KL Houtstraat 13. Telef. 14112. BELANGRIJKE TELEFOONNUMMERS: Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht 14141. Politie 11850. Brandweer 15333. SYNAGOGEDIENSTEJf NED. ISRAëL. GEMEENTE. Sabbath: Vrijdagavonddienst te 5.45 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Middag-dienst te 1 uur. Avonddienst te 6.48 uur. Werkdagen: Ochtenddienst te 7 uur. Avonddienst te 7.45 uur. Ta'Anies Esther: Donderdag: Ochtenddienst te 7 uur. Middag en Avonddienst te 6 uur. Talmoed Torah: Sabbath te 12 uur. Werkdagen 's avonds te 7.15 uur. Zondag 's avonds te 7 uur. Donderdag niet. De diensten op de werkdagen met inbegrip van Ta'anies Esther, alsmede Talmoed Torah, worden verricht in het Gemeentegebouw, Lange Wijngaardstraat 14. De overige diensten vinden plaats ter Synago ge, Lange Begijnestraat 11. VOOR DAMES, KEEREN en KINDEREN. LEDEREN MANTELS vanaf <f s* 90 Diverse kleuren. JL H LEDEREN JEKKERS ...vanaf 99 50 Zwart en Druin. LEDEREN JASSEN vanaf 24.90 SPECIALISTEN IN MOTOR- EN FIETSKLEEDING. Gratis onderhoud. Eigen fabrikaat Het Amerikaansche Huis BARTELJORISSTRAAT 20. JACK MORRIS Telef. 13439. (Adv. Ingez. Med.) Gisteren heeft Dr. W. B. Smit, directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen- en Gezondheidsdienst als Voorzitter van het Dr. W. E. Merensfonds de 13-jarige Hannie Boo gaard, die op 19 Fe bruari met levensgevaar een kind redde, toege sproken en haar het Loffelijk Getuigschrift en de medaille van het Fonds overhandigd. Hierboven Dr. Smit, mevrouw Boogaard, Hannie en de heer Joh. M. Schmidt, voorzitter van de Haarlemsche Joh. Brands overleden. Al die sneeuw, die weer kwam vallen Op ons landje, was wel mal, 't Was een soort van laatsten uitval Van den winter, vóór zijn val. Onverwacht kwam die terugval In een aanval van de kou, 't Was als kreeg de vorst een inval, Dat hij afval loozen wou. Het was wel een tegenvaller, 't Weer leek net wat meer stabiel, Dat de tempratuur niet meeviel, Kwam dóórdat ze mede viel. Midden Maart, dan zijn de takken Hoewel kaal nog, al in knop, Als dan plots de sneeuw nog neervalt, Dan. valt ze natuurlijk op. Zelfs de jeugd vertoont geen bijval, Als er nog bij vallen zal, 't Blijft met dezen laatsten aanval Almetal een raar ge-val. P. GASUS. Directeur van „Vox Humana". Joh Brands. SANTPOORT Vrijdag In den ouderdom van 56 jaar is te Alkmaar over- leden Joh. Brands, directeur van het plaatselijk koor „Vox Humana". De tijding van zijn heengaan kwam in „Vox Humana"-kringen niet onverwacht. Reeds geruimen tijd was de heer Brands de oude niet meer, doch met ijzeren energie sleepte hij zich voort om toch maar de repetities van zijn koren te kunnen leiden Totdat hij absoluut niet meer kon In Joh. Brands verliest „Vox Humana" een direc teur, die het koor jarenlang met succes geleid heeft. Dat men hem in „Vox"-kringen waardeerde, moge blijken uit wat het bestuur ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het koor over Joh Brands schreef: „Over Joh. Brands, onzen tegenwoordigeD directeur, behoeven we zeker niet veel te zeggen, daar het overbekend is, dat hij in „Vox" is de juiste man op de juiste plaats, de directeur, onder wiens leiding de leden gaarne de edele zangkunst be oefenen". Treinverkeer ernstig door sneeuwval gestagneerd. Gistermiddag omstreeks vijf uur kon het spoorwegverkeer van Amsterdam uit weer vrij normaal plaats hebben. De draadbreuken in Haarlem, Maarssen en Noordwijkerhout waren voorloopig gerepareerd en hedennacht heeft men de laatste hand aan de reparatie gelegd, zoodat vanmorgen het treinverkeer weer nor maal verliep. Intusschen zijn zeer veel reizigers door deze na- ligheid, welke een gevolg was van een Maartsche „grap", gedupeerd geweest. In verband met de draadbreuk op de Spaarne- brug te Haarlem moest het geheele baanvak tus- seïién, Santpoort en .deze brug,, met inbegrip van h,et1 5,ta]|oö 'Haarlem stroomloos worden' gemaakt, zoo-' Jat "geen énkele eléctrische irein hetstation meer bereiken kon. Er werden maatregelen genomen om de reizigers met autobussen naar Santpoort te ver voeren, vanwaar zij per trein verder konden gaan. Op drukke momenten werd het tramverkeer tus- schen Haarlem en Amsterdam met autobussen aan gevuld. Om twee uur vertrok uit Haarlem een eleetrisehe trein naar Amsterdam, welke echter door een stoomlocomotief werd getrokken, daar de herstel werkzaamheden te Noordwijkerhout nog in vollen gang waren. Lijnen der N. Z. H. T. M. in Water land waren gestoord. Ook de lijnen van de N. Z. H. T. M. in Waterland waren in de ochtenduren tengevolge van ijzelvor ming op de bovenleiding gestoord. De eerste trams kwamen, doordat contact tusschen beugel en leiding bijna onmogelijk was, met de grootste vertraging binnen. De dienst is toen tot elf uur stop gezet, waarna deze geleidelijk kon hervat worden. Om twee uur was het verkeer weer normaal. Reizigers van en naar Purmerend mochten in dien tusschentijd van den trein gebruik maken. Ook in andere deelen van het land heeft men overlast van de sneeuw ondervonden. Mutaties bij den diplomatieken dienst. Dr. G. W. baron De Vos van Steenwijk naar Boedapest. Naar wij vernemen is binnenkort de benoe ming te verwachten van mr. G. W. baron de Vos van Steenwijk, Hr. Ms. buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister in China tot buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minister te Boedapest en van mr. W. F. L. graaf van Bij- landt, zaakgelastigde te Caïro, tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister in China. Mr. G. W. baron de Vos van Steenwijk is ge boren op 14 Mei 1895 te de Wijk (Dr.) Hij stu deerde aan de universiteit te Leiden rechtswe tenschappen en trad in 1917 in diplomatieken dienst achtereenvolgens te Sofia, Washington, Constantinopel, Parijs, Rome en 's-Gravenhage. Sinds 1935 is Baron de Vos van Steenwijk gezant in China, Mr. W. F. L. Graaf van Bijlandt is geboren op 31 December 1896. Hij bezocht het gym nasium te 's-Gravenhage en studeerde aan de universiteit te Leiden rechtswetenschappen. In 1921 slaagde hij voor het doctoraal examen. In 1923 werd hij benoemd tot gezantschapsattaché, in 1926 tot gezantschapssecretaris tweede klasse en in 1930 tot gezantschapssecretaris eerste klasse. In 1934 volgde zijn benoeming tot ge- zantschapsraad. Als zoodanig is graaf van Bij- landt sinds 1937 zaakgelastigde te Caïro. Pr i js stij gingen. Huurverhooging in Ilaarlem-Noord. Door de woning exploitatie maatschappij „Es- perance", welke een groot aantal woningen ex ploiteert in Haarlem-Noord, namelijk in de In dische Buurt, werd aan de bewoners mededee- ling gedaan dat met ingang van 1 April a.s. de huurprijs der woningen, welke thans f 4.75 en f 5 bedraagt, met vijftig cent zal worden ver hoogd. Over dezen maatregel heerscht onder de bewoners groote ontstemimng en er worden reeds pogingen in het werk gesteld om door be middeling van de autoriteiten deze verhooging geen doorgang te doen vinden Overigens hebben reeds een aantal bewoners besloten de huur overeenkomst op te zeggen en elders te gaan wo nen. van Maart en zijn buien zijn de grootste vijanden van lij ders aan Rheumatische pijnen. Kou en vocht, af gewisseld door een verleidelijke dag van zoel, zacht weer, spelen U parten en ge krijgt, met het voor jaar voor de deur, de ellende van ondragelijke pij- 1, lijden en ongemak, als het'ware thuisgebracht. —Laat dat ditmaal anders zijn: neem Kruschen Salts. Dat spoort Uw ingewanden aan tot de krachtiger werking, die noodig is om weer zuiver bloed in de aderen te krijgen. De wintermaanden, waarin ge minder lichaamsbeweging neemt, maken ook die organen traag en zoodoende Uw lichaam bevattelijk voor de verschijnselen van Rheumatiek, die in on zuiver bloed hun oorzaak vinden. De Heer T. R. schrijft: „Ongeveer 25 jaar geleden kreeg ik een lichte aanval van rheumatische pijnen in mijn armen en schouderEn dat werd erger en ergerik kon geen stoel meer verzetten tot dat ik nu ongeveer een jaar geleden een fleseh Kruschen Salts kocht. Toen ze leeg was, mocht ik mij verheugen in een lichte verbetering!. en ik ging er mee door. de pijn is-verdwenen. en ik heb er nooit last meer van. Dit is een van de vele gevallen, die U zeker iets zeggen. Neem toch ook Kruschen Salts doe óók een bloedzuiverende kuur! Ge zult weer opleven en U een ander mensch voelen weer tot alles in staat. Kruschen Salts is verkrijgb. bij apoth. en drog a f 0.40, f 0.75, en f 1.60 (extra groot pak). Fabr.: E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland). Op gericht 1756. (Adv. Ingez. Med.) Koersen van de Ochtendbeurs te Amsterdam 'van heden van 10.30 uur tot 11.25 uur. Kon. Olie 236—238Vi. AKU. 381/2. Beth. Steel 56 1/8. U. S. Steel 41 7/8. Anaconda 22. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 7.00 3/4. Berlijn 75.52'/3 Parijs 3.971/2. Brussel 31,97Vs. Zwitserland 42,21. New-York 1.88 5/16. 12.— uur. Londen 6.97. Berlijn 75.55. Parijs 3.951/2. Brussel 31,99 3/4. Zwitserland 42,22. Kopenhagen 36.371^. Stockholm 44.87,/3. Oslo 42.80. New-York 1.88 5/16. Italië: Vrije lire 9.55. Reislire 7.95. Bankpapier 5.75. BV AND IN EEN BROCKWAYBUS. Hedenmorgen te ongeveer, half 10 ontstond in een Brockwaybus aan de Leidschevaart bij het Emmaplein een brandje door kortsluiting. De brandweer was spoedig ter plaatse en bluschte het brandje binnen korten tijd. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1 890. 15 Maart: KOOPEN OP AFBETALING. 14 Maart 1890 werd te Haarlem het eerste magazijn op afbetaling geopend. Het was dat van de firma A. Winter Co., geves tigd in de Koningstraat 39. Er werden ver kocht: dames7) heeren- en kinderkleeding, schoenen, laarzen, hoeden, manufacturen, bedden, meubels, kachels enzoovoort. Wfe dus „uitgekleed" naar den winkel ging, kon er uitkomen als heer of dame en trouw lustigen konden er hun heelen inboedel koopen. Maar er werd natuurlijk alleen ge leverd aan personen 'die in staat werden geacht hun Verplichtingen na te komen. .Er werd in de aankondiging van de opening der zaak verzekerd, dat de prijzen der artikelen niet hooger zouden zijn dan in winkels waar-a contant verkocht werd. Wie bij Winter Co. kwam koopen met geld in zijn hand kreeg 5 korting. Het openen van dit magazijn was inder tijd in onze stad een gebeurtenis. Vooral de gevestigde winkeliers namen er stelling tegen maar dit verzet baatte niet veel. In den eersten tijd werd koopen op af- betaling als iets afkeuringswaardigs be schouwd. Ouderwet-sche degelijkheid ver zette er zich tegen. Wie er zijn toevlucht t-oe nam ging bij voorkeur tusschen licht en donker naar den winkel, opdat hij door geen hekenden zou worden gezien. De zaak van Winter Co. is reeds lang verdwenen, andere zaken zijn er voor in de plaats ge komen, want het koopen op afbetaling heeft in den loop der jliren een grooten omvang genomen.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2