Strafmaximum voor spionnage binnenkort hooger. tc uiacdt geknoeid dooc êucgets en Andere bevoegdheden om tegen bedenkelijke publicaties op te treden? Emser-Zout ,MIJNHARDTJES' Collecte. HEBT U EEN KOP? VRIJDAG IS MAART 1940 HAARDE M'S DAGBLAD EERSTE KAMER Inferneering van gevaarlijke personen overwogen Tengevolge van storing in den treinenloop dank lil het ijzelen, ontbrak 's ochtends om 11 uur en jok nog om 12 uur het vereischte aantal (helft plus ►en) senatoren. Zoo kon men pas om halt twee beginnen, toen Mr Rappard (lib.) mededeelde, dat een aantal eden twee uur op een weiland hadden doorge dacht, daardoor hadden ze niet op tijd kunnen :omen. Deze afgevaardigde hield zich vooral bezig met e ten scherpste door hem gelaakte opstokende pu- ilicaties in nat. soc. organen, nadat hij vóór dien iad aanbevolen een eenvoudig spionnage-artikel r het Strafwetboek op te nemen. Aanvulling van ns strafwetboek om de door dien afgevaardigde ledoelde publicaties te kunnen straffen, was noodig. ievr. Ribbius—Pel le tier (s.d.) zag voor- Dopig misschien nog meer noodzaak in scherpe toe- lassing van de bestaande strafbepalingen. Haar iartijgenooten S i k k e s en Mr. In 't Veld had- en het respectievelijk vooral over administratieve echtspraak en huurverhoogingen alsmede beter eregelde boekhouding in gestichten Mr. v. V ess em (nat. soc.) verklaarde het eens zijn met de sterke afkeuring van Mevr. Ribbius 'elletier over de misleiding die sommige nat. socia- isten met bepaalde pamfletten hadden bedreven, ioch tevens wees hij er op, dat men de N. S. B. als oodanig hiervoor niet aansprakelijk kon stellen, iervolgens bepleitte spr. eer- en rechtsherstel voor Ie marechaussee-brigade Oss en voorts beperking an naturalisatie; zoo moest men b.v. ex-Duitsche lienstmeisjes die zich volgens dezen afgevaardigde an „civiele desertie" hadden schuldig gemaakt, net in de Nederlandsche gemeenschap opnemen, ierkeerd is ook, dat men zulks gedaan heeft met luizenden emigranten, waaronder tal vaD Joden, lie propaganda maken aldus spr. tegen Juitschland, waarmee zij zich in oorlog beschou wen; in dit verband brak de nat. soc. senator nog tens 'n lans voor het plan-Mussert om Joden naar lederlandsch- en Britsch-Guyana te doen emigree- en. Van zijn kant klaagde spr. over een blaadje, lat z. i. op ongepaste wijze optrad tegen Nederland- che nat. socialisten alsmede over het feit, dat aller- onbehoorlijke uitlatingen aan het adres van de S. B. en haar volgelingen toegelaten zouden wor- len zonder dat vervolging door het O. M. daarop 'olgt. Het is niet goed, dat de Regeering zulke lingen toelaat, maar er is nog erger, te weten, dat ie Minister van Justitie eenigen tijd geleden in de Tweede Kamer een paar in „Volk en Vaderland" rerschenen artikelen o.m. „ergerlijke, bijna land- erraderlijke dingen" had genoemd. Overigens be treed Mr. v. Vessem de juistheid van minister ïerbrandy's kritiek, want de inhoud van bedpelde rtikelen, door hem onwaar geheeten, bleek juist 'olkomen met de feiten in overeenstemming te zijn. ledroevend achtte spr. het, dat er van overheids wege zonder eenige gegronde reden tegen nat, ocialisten wox-dt opgetreden. Gaarne sluit spr. zich bij Mr. Kalff's betoog aan, ware straffen voor landverraad vragende, dat zou lan volgens hem ook moeten gelden voor die politici, vier schuld hij het acht, dat we grooten defensie- ichterstand hadden. Minister Gerbrandy erkende allereerst tegen in te hebben tegen een „te veel" aan wetgeving, waarmee niet gezegd is, dat hij niet wil meewerken ian het tot stand komen van regelingen, welke pnn- lipieel van belang zijn. Bezwaar heeft hij echter egen een te spoedig aantasten o.a. van onze codifi- atie, aangezien op dat gebied vooral rechtspraak in wetenschap een zeer belangrijke plaats innemen. Wanneer 'n wet nauwelijks tot stand is gekomen iient met niet weer veranderingen te verlangen, wat veelal het geval is met hen, die tegen de wet waren; „men moet ook zijn verlies kunnen nemen. Allersmakelijkst schetste spr. wat zich kan voor- loen met stichtingen, toen hij het er over had, hoe lij eens als Gedeputeerde den prior van bet Tabor- ilooster had te vertegenwoordigen. Voorloopig cheen de bewindsman er nog niet veel voor te voe- en wettelijke voorschriften betreffende stichtingen roor te stellen. Ook een algemeene technische herziening van ons VV. acht de Minister niet zoo eenvoudig voor el- ;aar te brengen. Zeker hij kan daarvoor wel één urist met de voorbereiding belasten, maar dan is iet nog niet zoo eenvoudig om zulk een persoon ta liezen, aangezien er zich nu eenmaal allerlei ver- ehillende principieele opvattingen en tegenstellin- ;en op dit terrein voordoen. De bewindsman bleek lan ook beducht voor de mogelijkheid, dat hij in de- groote kans zou loopen monnikenwerk te ver- ichten. Deze minister, die een in menig opzicht degelijke rede hield, verstaat de kunst telkenmale zijn gehoor smakelijk te doen lachen Zoo kwam b.v. op 'n gege ven ooaenblik allerkoddigst uit z'n mond, toen hij het had over continuïteit of gebrek aan continuïteit' „ik kan het niet helpen, dat we in 3 jaar tijds 24 1/Jinisters gebruiken". Wat Mr. v. Rappard's betoog betreft „met het eer ste gedeelte daarvan te weten diens kritiek in verband met het verzenden van exploiten per post ben ik het niet eens" aldus de bewindsman met het tweede (handhaving van het gezag enz.) wel. dus de som komt precies op nul uit." (gelach) Nadat we vernomen hadden, dat de politieele sa menwerking met 't oog op de veiligheid tusschen Justitie en Defensie over het algemeen uitnemend is, ontkende Mr Gerbrandy ten stelligste dat er t.a.v. klachten met twee maten zou worden gemeten. „En nu de artikelen in „Volk en Vaderland", waarvoor nog altijd een cent schuldig ben". De Minister van Buitenlandsche Zaken had zich over de buitenge woon ergerlijke publicati.es tot zijn ambgenoot van Justitie gewend met de opmerking, dat daartegen toch eigenlijk wat gedaan moest kunnen worden In de uniformen-zaak is het noodig den opspo- renden ambtenaren volop gelegenheid te geven tot voltooiing van 't onderzoek en daardoor kan 'n der gelijke zaak zeer lang in den molen blijven. De Pachtwet is niet berekend op belanghebbenden, die rare dingen gaan doen: intusschen wil de Mi nister thans niet tot wijziging der wet overgaan. Evenmin voelt de Minister voor een regeling op het stuk van de administratieve rechtspraak als Prof. Kranenburg had verlang 1 Wij hebben in dezen den typisch eigen, nationalen. weg gevolgd en daar van moet men niet afwijken Men dient o.m wel te bedenken, dat het onjuist ware Nederland en Frankrijk ten opzichte dezer materie over één kam te scheren. Vergeleken met alle andere landen in de wereld is Nederland t.a.v administratief-rechterlijke kwesties heusch begenadigd „Als men mij vraagt - aldus de Minister „wat hebben uw voorgangers in dezen gedaan, dan zwijg ik. maar ik zeg eerlijk' ik doe niets." Mr. Janssen had het geval in herinnering geroe pen van het wegsleepen van een zandbak in Haar lem Daar was van formeele onrechtmatigheid geen sprake en evenmin van détournement de pouvoir. welnu, bij toepassing van de formule der commis sie-Kooien zou dit geval voor administratie recht spraak niet vatbaar geweest zijn. En nu de handhaving van de openbare orde enz. dat achtte spr. wel 't allerbelangrijkste waaraan hij zich had te wijden. Van groot belang is in dit verband o.m. de kwestie van de organisatie der politie, waaraan hard gewerkt wordt. Als men tot voor eenige maanden nog zoo wei nig, nu veel meer van spionnage hoort, komt dat o.m. doordat bedoelde organisatie thans alles van dag tot dag bekijkt (en ontdekt). Het allerbelang rijkste is dat men weet wat er in wezen onder gronds omgaat en dat men over de maatregelen beschikt om dat te bedwingen. Een maand of vijf geleden was de toestand, schoon men er toen weinig van hoorde, veel ge vaarlijker dan nu hoewel men er thans veel meer van verneemt: de organisatie is thans nl. veel meer paraat voor tijdig ingrijpen. Derhalve komt de kwestie van de aanvulling van ons wetboek van strafrecht pas in de tweede plaats. Op een oortje na gevild is het maken van een speciaal voorschrift tot uitvoe ring van art. 100 van het W. v. Str. in verband met den strijd tegen de lichtpijlen, al is over 't algemeen genomen de vrees door de bevol king gekoesterd overdreven, gezien wat er nu aan den dag is getreden. Er moet een bevoegdheid koipen voor inter neering van door en door gevaarlijke perso nen. Ook dienen nog andere bevoegdheden tot stand te komen om tegen bedenkelijke publi caties zooals „De Misthoorn" te kunnen optre den. De minister kondigde aan ernstig te zullen overwegen voor te stellen aan het spionnage- en landverraadartikel een strafmaximum van 15 jaar te verbinden. Voorts bleek hij bereid het gedeelte van het ontwerp-Goseling. dat materieele beleediging van volksgroepen straf baar wil stellen verder te behandelen, maar datgene wat daarin betrekking had op de mo gelijkheid een verschijningsverbod voor een krant bij rechterlijke uitspraak te doen vast stellen wilde minister Gerbrandy nog eens rus tig bekijken. @Het Echte Natuurlijke Let op 's a"een verkrijgbaar in dit vierkante glazen flacons. H<merk'1 Prijs per flacon f 1.10. (Adv. ingez. Med.) Dat was nil. zooiets aparts in ons strafwetstelsel, dat hij er vreemd tegenover stond en het ware zeker beter iets anders te doen tegen bedenkelijke persuitingen. Hier scheen de minister te denken aan de mogelijkheid de wet op den staat van oor log en den staat van beleg te veranderen. En wel zoo. dat ook in het gebied, dat alleen in staat van oorlog verkeert wat met heel ons land 't geval is! de (burgerlijke) over heid allerlei bevoegdheden tot ingrijpen, o.m. mede tegen ontoelaatbare publicaties, krijgt, die thans alleen aan de militaire autoriteiten daar, waar de staat van beleg is afgekondigd (slechts eenige stukken van ons land), toeko men. De bewindsman drukte zich juist ten opzichte van dit vraagstuk in ietwat vage, trouwens niet heel goed verstaanbaar geweest zijnde, termen uit, maar we gelooven met 't bovenstaande toch wel de hoofdstrekking van dit deel van zijn betoog te heb ben weergegeven. Met behulp van bestuurlijke bevoegdheids-maat regelen zal men in dezen abnormalen tijd tegen abnormale dingen moeten ingaan. Als hij er in zou slagen zorg te dragen voor het afdoènd waken voor alles wat de vrijheid en vei ligheid van ons land raakt, dan zou Mr. Gerbran dy zich, door het bereiken van resultaat t.a.v. dit allerbelangrijkste deel van zijn taak als minister van Justitie, reeds afdoende beloond achten voor het feit, dat hij er zich voor heeft laten vinden deze portefeuille op zich te nemen. (Teekenen van instemming). Na een repliek van Mr. v. Vessem nam de Kamer de begrooting van Justitie z.h.st de nat. soc. fractie liet aanteekenen tegen te zijn aan. E. v. R. COR HERMITS BIJ HET XEDERLANDSCH TOONEEL. Cor Hermus zal het volgende seizoen als acteur regisseur aan het Nederlandsch Tooneel zijn ver bonden. DE HEER COHEN NEEMT ONTSLAG ALS LID DER TWEEDE KAMER. De heer M. M. Cohen heeft den griffier der Tweede Kamer medegedeeld. dat hij wegens langdurige ziekte zich verplicht voelt ontslag te nemen als lid - der Kamer De heer Cohen had sinds 1936 zitting in de Tweede Kamer voor den Vrijz.-Dem Bond. (Adv Ingez. Med.) De remedie: „ledereen in het Nederland sche leger houde ooren en oogen wijd open/' Geruchten, welke in vele gevallen overdreven zijn, waren door het geheele land rond. (Van een specialen verslaggever). UTRECHT, 13 Maart Het is jammer te moeten constateeren, dat zich sinds de afkondiging van de mobilisatie in ons land, verschillende gevallen van fraude hebben voorgedaan, bedreven door burgers en militairen. Op den voorgrond zij gesteld, dat het niet op onzen weg ligt aan de veelal overdreven geruchten, welke in Nederland omtrent knoeierijen met leve ranties aan legeronderdeelen, of diefstallen, door militairen alleen of in samenwerking met bur gers gepleegd voedsel te geven. Maar het is wel van algemeen belang, dat aan verschillende ge vallen, welke ontdekt zijn, ruchtbaarheid gegeven wordt, opdat mede daardoor aan de- geruchten, welke in verschillende deelen van ons land o.a. de Vechtstreek rondwaren, een einde gemaakt kan worden. Wij hebben, naar aanleiding van vrij alarmee- rende berichten, welke o.a uit de Vechtstreek af komstig waren, een globaal onderzoek ingesteld, daarbij diverse instanties, die tot oordeelen be voegd zijn, inschakelend. Het resultaat? In de eer ste plaats de algemeene conclusie, dat er en dan niet alleen in de tot garnizoenen gepromoveerde gemeenten aar de Vecht gestolen wordt Inder daad: door de mobilisatie zijn militairen zoowel als burgers in de gelegenheid gekomen zich op slink- sche wijze en ten koste van 't Rijk! te ver rijken. Maar daaraan zij direct toegevoegd, dat de militaire autoriteiten, zoodra zij de lucht van knoeierijen bespeuren, op de meest stringente wijze ingrijpen. De Nederlandsche burgerij heeft dit kunnen constateeren bij het enkele maanden gele den ontdekte geknoei bij den aanleg van verdedi gingswerken. Een simpele uitlating van eer ont slagen uitvoerder, ten aanzien van gebouwde ka zematten. die in tijden van gevaar niet voldoende dekking aan de inatterden zouden bieden (deze fraude is in de Vechtstreek ontdeki en wij stellen er prijs op te verklaren, dat dit geen werken be trof. welke onder leiding van Stellmgbouw ston den en staanheeft toen geleid tot een uiterst scherp onderzoek Het gevolg was. dat verschillende ka zematten, waarvoor veel te weinig cemeni en bo vendien nog zand van inferieure kwaliteit gebruiki was. gesloopt zijn om opnieuw te worden gebouwd De gedroomde winst van de knoeiers zou enkele duizenden guldens bedragen hebben indien deze manipulaties niet ontdekt waren Een tweede ge val van fraude lekte uit te Bilthoven. waar mili taire koks. in samenwerking met burgers, levens middelen wisten machtig te worder en vooi eigen rekening verkochten Weer een ander geval betrof het geknoei met het vervaardigen van uniformen <de wattengeschiedenis) een vierde geval deed zich voor bij het keuren van gerequireerde auto's, waarbij steekpenningen een zeer belangrijke rol speelden, om wagens af te laten keuren, c.q. boven de werkelijke waarde te taxeeren. Een vijfde geval betrof Muiderberg een zesde Amersfoori (zandrii- ders) Keeren wij terug naar de Vechtstreek Ook daar make men zich niet al te ongerust. En men blaze vooral niet het vuur der geruchten aan. Want ook dóór wordt een uiterst scherp onderzoek inge steld naar de gestes van militairen en burgers, die zich ten koste van het Rijk meenen te kunnen ver rijken. Voorop gesteld zij. dat men in een gemeente als Breukelen b.v. in den soldatenmond heet dit dorpje „Oss-aan-de-Vecht" inderdaad stof praten heeft. Herhaaldelijk heeft burgerij langs achterdeurtjes vernomen, dat „eer weer één" door de politietroepen gearresteerd zou zijn. Herhaalde lijk ook heeft men verschillende der aldaar ge- egerde militairen met een lid van het zod.uitste kend werk verrichtende Korps politietroepen, zien vertrekken En meteen wist men dan te vertellen, dat een nieuwe arrestatie aan de talloos vele was toegevoegd. Hoevee) militairen terug kwamen en -komen, wordt niet verteld. „Men" fluistert alleen, dat er thans reeds 25 arrestaties zijn verricht. Weten doet men het niet! En gezien het feit, dat het onderzoek in tal van gevallen nog gaande is, laten de betreffende instanties zich daarover recht niet uit! Toch blijkt er in Breukelen wel het één en ander gebeurd te zijn. Zoo zijn daar een menage-meester en een dienstplichtig korporaal gearresteerd, om dat zij „onder één deken" bleken te liggen Het geval, waarover de tongen danig in beweging zijn gekomen .ligt aldus, dat de korporaal, die in de burgermaatschappij een engros-zaak in dekens heeft, steekpenningen heeft gegeven aan den me nagemeester voor elke deken, welke de laatste voor het Rijk aankocht Mits de zaak van den kor poraal de leverantie had. Voorts is men, door fouilleering van met verlof vertrekkende soldaten, tot de ontdekking gekomen, dat er diefstallen uit de cantine werden gepleegd Ook hier is dus een onderzoek met resultaat ingesteld. En zoo zijn er meer. kleinere of groo- tere affaires, welke de militaire autoriteiten en de politietroepen genoopt hebben tot een diepgaand en ernstig onderzoek. Wij doelen hier o.m. op de in de gemeente Ter Aa ontdekte knoeierijen bij de militaire admi nistratie Een vaandrig, die op een gegeven oogen- blik aldaar de boeken en bescheiden moest overne men. constateerde, dat er verschillende posten dub bel ingeboekl waren Hij maakte deze zaak aan hangig bij zijn superieuren, waarna onmiddellijk een uitgebreide controle werd gehouden Het daarbij gebleken dat verschillende kunsttoeren in de boeken waren verricht om deze sluitend te ma ken De schuldigen zijn van hun functie ontheven en zullen zich waarschijnlijk voor den Krijgsraad ie verantwoorder hebben. Dan zal ook moeten blijken of het hier inderdaad een oplichtingsaffairp betreft Want het staat nog niet vast of de boeken- vervalschers het Rijk door hun handelingen be nadeeld hebben Mogelijk is ook dat zij. uit angst dat de boeken niet kloppend te krijger waren ge fingeerde uitgaven hebben geboekt en evenzoo ge fingeerde betaalbewijzen hebben uitgeschreven Zeker: men zal allicht geneigd zijn uit het boven staande de conclusie te trekken, dat het bij het le ger niet in orde is. Dan vergeet men echter, dat er ook in de burgermaatschappij, goede en kwade ele menten zijn. Welnu: in het gewone leven bestraft men de kwaadwillenden en al diegenen, die zich aan een andermans eigendom vergrijpen Dat laat ste geschiedt bij hel leger evenzoo. Er is geen reden om aan te nemen, dat de militaire autoriteiten gevallen van knoeierijen met gesloten oogen voorbij gaan. Integendeel: Haagsche spionnage-zaak. Twee en een half jaar tegen v. H. geëischt Invrijheidsstelling van mevr. H.v. A. gevraagd, doch geweigerd. Nadat de Haagsche rechtbank gisterochtend de zaken tegen twee der bij de bekende Haag sche spionnage-kwestie betrokkenen had be handeld tegen inr. B. werd twee jaar gevan genisstraf geëischt, tegen mevr. v. H.v. A. een jaar heeft gistermiddag de heer v. H. terecht gestaan. Tegen hem werd 21/jaar gevange nisstraf geëischt. De verdediger van mevr. van H.-van A., mr. E. G. S. Bourlier, die nog in de morgenzitting met zyn pleidooi was begonnen, heeft dit in de middagzit ting voortgezet. Aan het eind ervan heeft mr. Bour lier onmiddellijke invrijheidsstelling van mevr. van H. gevraagd. De rechtbank heeft dit verzoek afgewezen. Hierna moest de heer van H. terecht staan, wien ten laste is gelegd, dat hij geheime stukken lijsten van het bureau zeescheepvaart, waarin vermeld stonden de namen van Nederlandsche schepen, wel ke in het buitenland waren aangehouden in han den heeft gespeeld van een vreemde mogendheid door ze aan den genaturaliseerden Duitscher S. te laten zien, die getracht heeft ze aan een vreemde mogendheid te zenden. In deze zaak, die ook met gesloten deuren werd behandeld, werden als getuigen gehoord de genatu- raliseeerde Duitscher S., de ambtenaar mr. B., die 's ochtends terecht had gestaan en de directeur van den economischen voorlichtingsdienst, dr. T. P. van der Kooy, terwijl op verzoek van de verdediging nog gehoord werd de echtgenoote van van H. In zijn requisitoir, dat omstreeks half vier beëin digd was, heeft de officier van justitie tegen van H. wegens poging tot het misdrijf van art 98 W. v. S. een gevangenisstraf voor den tijd van twee en een half jaar geëischt. Hierna was het woord aan de verdediging, welke ;edeeltelijk door mr. Bourlier en gedeeltelijk door verdachte zelf werd gevoerd. De heer van H. zeide, dat hij zich in deze zaak ge heel onschuldig gevoelde. In verband met de rijks- levensmiddelendistributie voor armlastigen er werkloozen, welke hij organiseerde, wilde hij op de hoogte zijn van den aanvoer van levensmiddelen naar Nederland en daartoe had hij aan mr B. de lijsten van in het buitenland aangehouden Neder landsche schepen gevraagd om te zien hoeveel stag natie er in den aanvoer zou zijn. Op den avond van Vrijdag 14 November kwam van H. met deze lijsten thuis en het was een heel werk ze allemaal door te nemen en over te schrijven. Van H. had een geleend fototoestel in huis en S zou nu tegen hem gezegd hebben: „waarom fotogra feer je die lijsten niet, dat is toch veel eenvoudiger" Daar van H. het fijne werk van stukken fotogra feeren niet meester was heeft S. aangeboden dit te doen. Intusschen was ock mr. B. binnengekomen en gezamenlijk keken zë toe, hoe S. het fotoapparaat in- telde om de lijsten te fotografeeren. Later is gebleken, dat S. zich de negatieven heeft toegeëigend met het doel ze aan een vreemde mo gendheid uit te leveren, doch dat heeft van H., zoo deelde hij tot zijn verdediging mede, niet geweten Hij wist ook niet, dat de stukken geheim waren. Ze waren gestencild en iedereen op het departement kon ze krijgen. De uitspraak in alle drie deze zaken is vastge steld op 28 Maart. Spionnage op Ameland. De officier van Justitie bij de rechtbank te Leeuwarden heeft heden tegen den 39-jarigen J. B en den 44-jarigen A. de F., beiden uit Den Haag respectievelijk vier maanden en vier jaar gevange nisstraf geëischt wegens spionnage op Ameland. Diefstal van militaire kleeding- stukken. Twee militairen en een burger in arrest. De gemeentepolitie te Sittard heeft twee aldaar gedetacheerde militairen en een burger aangehou den, terzake van diefstal, resp. heling van militaire kleedingstukken. In de woning van den burger werden verschil lende militaire kleedingstukken aangetroffen en in beslag genomen. Het daarop ingestelde onderzoek leidde tot de aanhouding van de beide militairen, die ter beschikking van de militaire autoriteiten zullen worden gesteld. Deze diefstal werd ontdekt te Nieuwstadt, waar een inwoner in het bezit bleek te zijn van een mili air kleedingstuk men treedt er zoo streng mogelijk tegen op, al of niet met behulp van de politietroepen. die wanneer zij zich eenmaal in een knoeiersaffaire hebben vastgebeten, pas loslaten, als de knoeiers ziin gevat Gelukkig telt het Nederlandsche leger, naast de kwade elementen, ook en dat is het gros mi litairen, die zich in geen geval met knoeierijen be zig houden. Een prachtig voorbeeld daarvan is een in de Vechtstreek gelegerd dienstplichtig korporaal, die, met verlof in zijn woonplaats zijnde tot zijn verwondering constateerde, dat bij zijn moeder thuis mannen aan de deur tegen een uitersl „zacht" prijsje levensmiddelen en goede waar ook' te koop aanboden. Hij vertrouwde hei niet. maakte zijn superieuren deelgenoot van zijn vermoedens waarop direct aan de politietroepen verzocht werd een onderzoek in te stellen. Deze namen de zaak ter hand en slaagden er in binnen enkele dagen, in samenwerking met de gemeentepolitie, te Amster dam en andere plaatsen een aantal militairen en burgers aan te houden. De militairen maakten zich nl., meester van aan het leger toebehoorende le vensmiddelen. Deze werden door burgers „goed koop" gekocht heling! en later met een zoet winstje van de hand gedaan. En thans. de weg naar verbetering! Wij. var onzen kant. zouden een bepaalde instantie of een bepaald onderdeel van het Nederlandsche leger niet graag de schuld geven van het feit. dat er door kwade elementen munt geslagen kan worden ten koste van het Rijk! uit de algeheele situatie zooals deze tijdens en na de mobilisatie geworden is. In de practijk zullen degenen die willen knoeien altijd wel kans zien hun slag te slaan Men kan du? o-mogelijk zeggen, dat het hier tekortkomingen betreft van een bepaalden diensttak Daarmede zou men diegenen, die zich ten doei gesteld hebben hun taak in 't leger zoo goed mogelijk te verrichten on verdiend beschuldigen. Wel kan er en dan zeer in het algemeen der nadruk op gelegd worden dat men „ooren en oogen" wijd open zal moeten houden Dat geldt voor iedereen, die in het Nederlandsche legei diensi doet Opletten, uitkijken en. zoo veel mogelijk controleeren Ziedaar de remedie tegen vee) onge rechtigheden, welke zich in en om 't leger hebben afgespeeld, zich nog wel afspelen en ook nog wel zullen afspelen. Houde men zich daaraan, dan zal het aantal knoeigevallen binnen korten tijd tot zeer geringe proporties slinken, temeer omdai en in de Vechtstreek ls dit duidelijk gebleken streng optreden en ingrijpen een heilzame uitwer king heeft. (Nadruk verboden). Eenmaal 's jaars komt men u vragen Voor een zeer lofwaardig doel; Eenmaal (u hebt niet te klagen) Moet dan ook die aanslag slagen, Op uw beurs en uw gevoel. Zaterdag zal 't nu weer komen Tot die eene maal per jaar; Dus de beurs ter hand genomen, Dat bescheiden giften stroomen, Tot een prachtsom bij elkaar. Ik hoef nauwlijks te vermelden, Wat u vaak reeds hebt gehoord; Vele niet te werk gestelden Moeten het nog steeds ontgelden, In den dubblen zin van 't woord. Wilt u daaraan even denken. Als men morgen u weer vraagt, Dan zult u zonder mijn wenken, Ook uit medeleven schenken. Voorzoover uw beurs 't verdraagt. Als ik even aandacht wekte, Voelt u wel dat ik dit dêe, Opdat het tot voordeel strekte Van de jaarlijksche collecte Van het Crisiscomité Ik doe mee, doe gij ook mee! Wie een smal gezichtstype heeft, kan het best een hoed kiezen met een zeer smallen rand. Dat staat bij zonder goed; vooral als U er de Juiste tint bij kiest. Bij KOSTERMANS hebt U keuze uit ruim 1450 model len, tinten, maten en prij zen, en dèsgewenscht ter zake kundig doch be scheiden advies. KL. HOUT5TR. 58 GEN. CRONJ ESTR. 5 (Adv. ingez. Med.) DE TORPEDEERING VAN DE „BURGERDIJK". Raad voor de Scheepvaart onderzoekt de zaak DUIKBOOTKAPITEIN WAS ONVERBIDDELIJK. Opnieuw was gistermiddag de raad voor de scheepvaart bijeen voor het onderzoek naar het verloren gaan van een Nederlandsch schip. Thans gold het het Nederlandsche vrachtschip „Burger- dijk" van de Holland Amerika Lijn, dat op 10 Februari op 15 mijl ten Zuiden van Bishop Rock door een Duitschen onderzeeër aangehouden en daarna getorpedeerd is. De „Burgerdijk" was op 30 Januari van New- York naar Rotterdam vertrokken, geladen met re- geeringsgoederen, graan en soya-boonen, bestemd voor de departementen van Defensie en Economi sche Zaken. Verder was het schip geladen met 250 ton stukgoederen. De „Burgerdijk" mat 6835 bruto register ton. Aan boord bevonden zich 41 personen, namelijk 33 man van de equipage en 8 passagiers. Alle opvarenden werden gered door het Neder landsche schip „Edam", eveneens van de Holland- Amerika Lijn, dat dezelfde route bevoer en in de nabijheid van de „Burgerdijk" was. Nadat de duikbootcommandant het schip had aangehouden, gaf hij den opvarenden gelegenheid het schip in de sloepen te verlaten, voordat de boot in den grond werd geschoten. Allen begaven zich in de booten, waarna zij door de „Edam" wer den opgepikt. Voor dit onderzoek was de raad voor de scheep vaart samengesteld uit prof. mr. B. M. Taverne, voorzitter, en de heeren J. N. Egmond, C. J. Can ters en C. L. Julsing, leden. Gehoord werden de kapitein van de „Burger dijk", de heer L. M. Scriwanek, en de eerste stuurman, de heer J. H. C. Dijk. Als eerste getuige werd de stuurman gehoord. Op een vraag van den president antwoordt de ge tuige. dat het schip regelrecht naar Rotterdam zou gaan. De Engelsche consul in New-York had den kapitein gezegd naar Falmouth te gaan, doch de kapitein was niet van plan zich hieraan te houden. Getuige: Om 4 uur 's middags op 10 Februari kwam ik boven. Toen zag ik een zwarte stip 4 streken aan bakboord. De kapitein dacht, dat het een van de rotsen van Bishop Rock was. De koers was 10 mijl ten Zuiden van Bishop Rock. We zijn toen direct op de Zuid gegaan. President: Vermoedde u geen gevaar? Getuige: Neen, niemand dacht aan een duikboot. We ging dadelijk looden. President: Hoe lang bleef u dien koers varen? Getuige: Ongeveer een half uur. Toen loodden we opnieuw. Uit de diepte van het water bleek, dat we geen rots van Bishop Rock gezien konden hebben. We gingen daarop streek voor streek den ouden koers loopen Toen verscheen plotseling een duikboot op 50 meter afstand. De Duitscher vroeg om onze papieren. We streken een boot en ik ging '.aar de duikboot toe. President Waar was die duikboot? Getuige: De onderzeeër bleef aan bakboordzij. We konden niet heelemaal in de nabijheid van de luikboot komen. Op vier voet bleef de sloep liggen. Toen ben ik aan boord gesprongen. Op den com mando-toren stond de commandant. Hij was een ïonge man. Hij vroeg waar we naar toe gingen en velke lading we hadden. De papieren interesseerden hem niet. Hiwas er verbaasd over, dat we o.a. 4000 leege vaten aan boord hadden en vroeg wat we daarmee deden. Tenslotte gaf hij drie redenen op waarom hij ons zou torpedeeren en wel: le. seinen met een Engelsche haven: 2e. aanloopen van een Engelsche haven en 3e. zigzag varen. Alle weerleggingen bleven nutteloos. We kregen een half uur tijd om in de booten te gaan. Vijl minuten vóór dit tijdstip moesten we het licht op het woord „Holland" uitdraaien. Daarna mocht de marconist de positie seinen. De verklaring van den kapitein werd voorge lezen. omdat de heer Scriwanek door de treinver- raging niet tijdig aanwezig kon zijn. Deze verklaring kwam overeen met die van den tuurman. De duikboot was X-2 genummerd De raad zal later uitspraak doen.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5