liet JOient en OCie&aC. SINATRAN Sloan's Z' Liniment MODESHOW H. Koster V R IJ DAG 15 MAART 1940 HXAREE M'S DAGBLAD 16 Maart 181516 Maart 1940 f <Kzt Ziiaecen tustcum aan het JCaninyschap aan Vadedand en Vacstenhuis. De Treveszaal aan het Binnenhof te 's-Gravenhage, thans deel van het Departe ment van Waterstaat, waar het Koninkrijk der Nederlanden op 16 Maart 1815, 's ochtends om half elf, werd geproclameerd Door Maioor b. d. W. G. DE BAS. f ATERDAG, zestien Maart, 's ochtends om half elf, wanneer alles in Nederland z'n gewone gangetje zal gaan, beleven wij —ongemerkt een zeer belangrijk na tionaal en historisch jubileumOp dien dag en op dat uur zal het vijf en twintig maal vijf jaren geleden zijn. dat de souvereine-vorst, Willem Frederik van Oranje-Nassau, zoon van den laat- sten Stadhouder Willem V, tijdens een buiten gewone vergadering der Staten-Generaal in de Trèveszaal (thans deel van het Departement van Waterstaat) aan het Binnenhof te 's-Graven hage de vereeniging van Noord- en Zuid-Neder land proclameerde en de Koninklijke waardig heid aanvaardde. Aanstaande Zaterdag, om half elf 's ochtends „beleeft" ons Volk dus niets meer en niets minder dan het zilveren lustrum vaar het Koninkrijk der Nederlanden zoowel als dat der Koninklijke Waardigheid van zijn Regeerend Vorstenhuis, voorwaar een jubileum, dat vooral onder de tijdsomstandigheden van thans alleszins waard is een oogenblik in devote dankbaarheid te overdenken. Drie Koningen, één Regentes en onze tegenwoordige Koningin, die sinds dat gedenkwaardige oogenblik ons Land regeerden, zagen dynastieën ten gronde richten, rijken van de kaart wegvagen, grenzen wijzi gen, tronen wankelen en ineenstorten, kronen afrukken, Keizer- en Koninkrijken ontstaan en weer verdwijnen, republieken stichten, bonden vormen, tractaten sluiten en als waardelooze vodjes papier negeeren, vriendschap in. vijandschap ontaarden en omgekeerd te genstellingen in steun verkeeren. Maar wat ge durende die vijf kwart eeuw hecht bestand bleek tegen den tand des tijds was „ons" constitutio neel „Koningschap" dat door een onzer grond wetcommissies werd gekenmerkt als „de" voor ons Land en Volk meest geëigende regeerings- vorm en daarmede de „Koninklijke" waardigheid van ons Regeerend Vorstenhuis. Sedert 1 November 1814 stelden Pruisen, Rus land, Oostenrijk, Engeland en Frankrijk tijdens het Congres te Weenen het welzijn van Europa geducht op de „proef". In Februari had dat Congres besloten Noord- en Zuid-Nederland tot één Koninkrijk te vereenigen en hét Huis van Oranje Nassau tot de Koninklijke Waardigheid te verheffen. Terwijl het Congres daasde, danste en dineerde, ontvluchtte Napoleon zijn bannings- oord Elba, keerde naar Parijs terug en veroor zaakte hiermede algemeene ontsteltenis over ge heel Europa. Toen deze jobstijding op 11 Maart den Haag bereikte, mobiliseerde de Souvereine Vorst onze weermacht; zijn oudste zoon, de Prins van Oranje, vestigde het hoofdkwartier te Brussel. Gelet op het dreigend gevaar uit Frankrijk voor verstoring van het staatkundig evenwicht in Europa, besloot de Souvereine Vorst geheel in den geest van het Congres en in het welbegrepen belang der algemeene veilig heid de ontvangst der officieele bescheiden uit Weenen niet af te wachten, maar de vereeni ging van Noord en Zuid te bespoedigen en de Koninklijke Waardigheid zelfstandig te aanvaar den tijdens een buitengewone vergadering der Staten-Generaal, die hiervoor op 16 Maart in bijzondere zitting werden bijeen geroepen. Tusschen 12 en 16 Maart had Den Haag niet voldoende tijd gehad, om zich in feestdos te steken. Toch werd er op dien zonnigen Donder dag van medio Lentemaand 1815 nagenoeg al gemeen gevlagd. Het carillon in den toren van de grijze Groote of Sint-Jacobskerk, waaruit evenals anderhalf jaar geleden ten teeken van Neêrlands bevrijding de Oranjevaan wapper de, strooide kwistig z'n vroolijkste wijsjes over de Hofstad, waar een dichte, deinende menigte zich verdrong achter een afzetting door schutterij, landmilitie en linietroepen langs den weg, dien de vorstelijke stoet van het paleis aan het Noord einde naar het Binnenhof zou volgen. Precies om tien uur dreunde het eerste saluutschot in het Malieveld ten teeken, dat „Zijne Hoogheid" zich op weg had begeven naar de buitengewone ver gadering der Staten-Generaal. De kleurrijke stoet, met z'n galakoetsen, waarin tal van hoogwaardigheidsbekleeders in statiekleedij, z'n koetsiers met gepoederde pruiken, lakeien, stal meesters, rijknechts en bereden militairen in bonte uniformen, bood denzelfden sprookjesach- tigen aanblik als die, welke wij thans nog op eiken derden Dinsdag van September van dat zelfde paleis aan het Noordeinde naar datzelfde Binnenthof zien voorbijtrekken. In dien stoet be vonden zich ook tal van particuliere rijtuigen met eigen livrei. De Souvereine Vorst en z'n jong ste zoon, Prins Frederik der Nederlanden, die te Leiden studeerde beiden in generaals-uni- form, waren gezeten in een galakoets, getrok ken door acht gitzwarte paarden met wit tuig, die geleid werden door rijknechts te voet in scharlaken, rijk met goud geborduurde jassen, witte rijbroeken en hooge, glimmende kaplaarzen. Op het Binnenhof werd de Souvereine Vorst ont vangen door verschillende hooge gewestelijke en gemeentelijke autoriteiten en door een commis sie uit de Staten-Generaal langs de trap der tegenwoordige Eerste Kamer, naar de Trèves zaal geleid, aldus.genoemd naar de voorbereidin gen welke aldaar in 1609 werden getroffen voor het twaalfjarig bestand en die ruim uitzicht biedt ovar den Hofvijver en op den Vijverberg. De Souvereine-Vorst nam plaats op een spe ciaal aangebrachten troon, met Prins Frederik aan zijn zijde; de Prins van Oranje mocht zijn mobilisatiestandplaats niet verlaten en kon dus geen getuige zijn van de proclamatie der verhef fing van het stamhuis tot de Koninklijke Waar digheid. Een schitterend gevolg van autoriteiten Willem Frederik, eerste Koning dei- Nederlanden (1815). en hoogwaardigheidsbekleeders schaarden zich om beide vorsten; op de trappen van den troon stelden zich de pages op. Trommelslag en ba zuingeschal door tambours en trompetters, opge steld voor de Ridderzaal, kondigden den aanvang der plechtigheid aan. Li staande houding en met gedekten hoofde las de Vorst een troonrede voor, waarin hij de Staten-Generaal kond deed van de vereeniging van Noord- en Zuid-Nederland en van zijne aanvaarding der Koninklijke Waardig heid: „Op Zoodanige gronden besloten heb bende, het oppergezag over al de Nederlanden, en tevens de Koninklijke Waardigheid te aan vaarden, maak ik het tot mijn eerste zorg, die bepaling aan de trouwe Vertegenwoordigers mij ner Landgenooten mede te deelen... Mijn titel alleen verandert; mijn hart blijft zoo vurig en vaderlijk, als ooit, voor het heil mijner onder danen kloppen, en alle deze gevoelen zullen zij wedervinden in de Proclamatie, bij welke ik hun, in dit merkwaardig tijdstip, hunne bestemming en mijne uitzigten voorgehouden heb". Het was de grijze voorzitter der Staten Gene raal: Gijsbert Karei van Hogendorp, de vermaar de Drieman uit de veel bewogen Novemberdagen van 1813 en de ontwerper van de grondwet, welke de Souvereine Vorst een jaar tevoren had be zworen, wien het voorrecht beschoren was Wil lem Frederik in een hooggestemde en van op rechte vaderlandsliefde getuigende rede, vol van historische herinneringen, voor het eerst met „Sire" en „Majesteit" toe te spreken: .„Wij wensc'hen Uwer Majesteit hartelijk geluk met dezen nieuwen luister voor Uwen Persoon en voor het Huis van Oranje, en wij begrijpen, dat de luister van dit Volk, in het midden van hetwelk Uwe Majesteit geboren is, niet dan toenemen kan door het meerd'er aanzien van deszelfs Opper hoofdGa dan voort, Sire, onder een Godde lijker! zegen, ga voort op Uwe glansrijke en deugd zame loopbaanga voort, toegejuicht door alle Volken, krachtiglijk ondersteund door Uw Volk, welks harten zich allen vereenigen tot één gevoel, welks monden allen uitroepen met ééne stem: leve de Koning!" Buiten, op het Binnenhof, vóór de Ridderzaal, staken de bazuinblazers hun klaroenen; de trom mels werden geroerd en de koning van wapenen riep met luider stem„Lang leve Willem Frederik, Koning der Nederlanden, Hertog van Luxem burg!" Een onafzienbare menigte stemde luide en geestdriftig met dien heilwensch in. Daarop begaven de koning van wapenen en z'n herauten, voorafgegaan door muziek, en gevolgd door de leden der Staten Generaal, verschillende auto riteiten en een groote volksschare zich naar ver schillende punten der stad ter afkondiging van de proclamatie: Rn alzoo Wij willen, dat de benaming zelve van den nieuwen Staat reeds dadelijk ten onderpand strekke van de nauwe en broederlijke verbindtenis, die tusschen alle Onze onderdanen plaats vinden moet, hebben Wij Ons bewogen ge vonden om te verklaren, zoo als Wij verklaren bij deze, dat alle Landen tot denzelven behoorende, van nu af, vormen Het Koninkrijk der Nederlan den. hetwelk als zoodanig door Ons en Onze wettige Nakomelingen, volgens het recht van eerstgeboorte, moet worden bezeten; en dat Wij, voor Ons zeiven en voor de Vorsten die, na Ons, den alzoo opgerichten troon bekleeden zullen, de Koninklijke Waardigheid en Titel aannemen" Op gelijke wijze, als de „Souvereine Vorst" uit zijn „vorstelijk" paleis naar de buitengewone vergadering der Staten-Generaal was opgegaan, keerde de „Koning", geestdriftig toegejuicht door zijn Volk. van daar naar Zijn „Koninklijk" paleis terug, met dit onderscheid echter, dat 'de Minis ters, de Leden van den Raad van State en andere hooge functionarissen, die op den heenweg een „Hoogheid" voorafgingen, op den terugtocht een „Majesteit" volgden. Helpt Uw kinderen den winter door «net het Nederlandïche product van Levertraan met den smaak van Sinaasappel. Flacom 6 200 gram I. 1.05 bij ?aCh,eS* V. J. DaenCa.e fc.ll. (Adv. Ingez. Med.) De troepen legden in het Malieveld den eed van trouw aan den Koning af. 's Middags en 's avonds verleenden Hunne Majesteiten audiënties tot gelukwenschlng. Den Haag was alom geïllumineerd. Deze heugelijke, historische dag eindigde met een groot gala-bal in de Sint-Joris Doelen. Lang nadat het feest gewoel in de straten Zijner Residentie was ver stomd, werkte de Koning tot diep in den nacht aan de voorbereidingen ter verdediging des Rijks. Vijf en twintig maal vijf jaren zijn sedert voorbij .gegaan. Onder oorlogsomstandigheden werd ons Koninkrijk der Nederlanden in 1815 ge boren; onder oorlogsomstandigheden herdacht het in 1915 z'n eeuw-jaardag; onder oorlogsom standigheden beleeft het thans z'n zilveren lustrum. Maar wat ook in die vijf kwart eeuw wisselde, „ons" Koninkrijk der Nederlanden bleef, en onwrikbaar daarmede verbonden de Konink lijke waardigheid van „ons" Regeerend Vorsten huis. Na dri$ Koningen en één Regentes zetelt, thans reeds veertig, jaren weldra langer dus dan één Harer voorouders een waardige vrouwelijke Nazaat van Neerlands eersten Koning óp „onzen" troon, die, onder zeer moeilijke omstandigheden, met vaste hand, het beproefd Schip van Staat stuurt door de fel bewogen wereldbranding. Moge Haar hand nog tal van jaren, op dezelfde kloeke, vastberaden, beleidvolle wijze, de roerpen blijven omklemmen en moge, tot in lengte van dagen, telgen uit het eewenoud, doorluchtig Huis van Oranje-Nassau. bekleed met de Koninklijke Waar digheid, regeeren over „ons" Koninkrijk der Ne derlanden, dat zestien Maart, 's ochtends om half elf, met z'n Regeerend Vorstenhuis, in stille bescheidenheid een Zilveren Lustrumbe leeft". (Nadruk verboden). EXAMENS. Academische opleiding. Bevorderd aan de Gem. Universiteit te Am sterdam tot arts de heeren M. A. ten Berge (Alkmaar) en W. N. Lulofs (Vorden), Geslaagd voor het artsexamen eerste gedeelte de heer A M. Smit (Amsterdam). Geslaagd voor het doc- toraal-examen pharmacie de heer Njo Tione Han, dierkunde mej. G. J. E. M. Dierick, schei kunde de heer L. B. Nanninga, plantkunde me.i F. Hespe, geologie de heer T. B. Haites; voor he examen candidaat wis- en natuurkunde (L mej. L. v. d. Kamp, mej. A. F. Decks en de heer J. M. van Sonsbeeck, voor het candidaatsexa men rechten de heeren J. van Terthoïen en E. V Hissink. THé DANSANT VAN DE .AMERICAN CLUL Zondag 17 Maart organiseert „The Americ, Club" een thé-dansant met medewerking van John Lemlijn en zijn orkest in hotel „De Leeuwerik" tf Haarlem. „WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN" Sophiastraat 2d Haarlem heeft veel oude menschen, Die zoo bescheiden zijn in hun wenschen, Een oude japon, een paar laarzen, een jas, Die komen bij hefi nog zoo goed te pas. Telefoon 12255 Postgiro 212793 BEROEP WEGENWET. B. en W. van Haarlem brengen ter openbare ken nis, dat een Commissie uit Ged. Staten van Noord- Holland in verband met een ingevolge art. 5, 5e lid, der Wegenwet ingesteld beroep ter zake van het tot openbaren weg bestemmen van een gedeelte i den Spaarndamscheweg van de Briniostraat en de Bonifaciusstraat op Donderdag 21 Maart a.s. des middags om pl.m. 2.15 uur ter plaatse een on derzoek zal instellen. Daarna zal om 3 uur in het gebouw van het Provinciaal Bestuur aan de Dreef no. 3 alhier, een openbare zitting worden gehouden. .In deze zitting zal aan belanghebbenden gelegenheid worden gegeven hun standpunt voor genoemde Com missie toe te lichten. Het toerisme Nederland—België— Luxemburg. Op initiatief van de Touringclub van het Groot hertogdom Luxemburg zal a.s. Zaterdag te Luxem burg een bijeenkomst worden gehouden om het vraagstuk van het Nederlandsch-Belgisch-Luxem- burgsche toerisme ten aanzien van het komende seizoen, alsmede de instelling van toeridentiteits- kaarten, welke alle envoor Nederland, België en Luxemburg geldig zijn, en in elk geval het opheffen van het paspoort voor de Nederlandsche, Belgische en Luxemburgsche nationaliteiten te bespreken. Afgevaardigden van de drie landen zullen alle kanten van het vraagstuk bestudeeren. EEN ZWERFTOCHT OVER DE ZEE. Schipper J. G. Kuyt vertelt van zijn tocht met de „Holland" Schipper J. G. Kuyt heeft Donderdagavond voor de leden van de Kon. Vereeniging Oost en West, af- deeling Haarlem in hotel „De Leeuwerik" een lezing gehouden over zijn reis per zeilboot naar Suriname en Curasao. Hij ondernam deze reis met een jongen metgezel Dirk Hofman, die evenmin als hij veel verstand van varen had. Tegen Amerikanen, die hem., kwamen interviewen, zei dat hij zijn neus in de Wind stak en op die wijze wist welke kant uit te varen, en toen verscheen dat met dikke letters in de kranten! Het schip de „Holland" was voor den oorlog geconstru eerd, in den tijd toen men aldus spr. nog een ziel in elk schip legde. De constructeur is dezelfde die ook voor Fridjof Nansen booten heeft gemaakt. Op een Zondag, 22 Augustus, 's morgens 5 uur, vertrok het schip in stilte uit IJmuiden. Het plan wasieen wereldreis, maar door de ziekte van den helper ging dat niet door. Er was bijna geen wind maar oude zeerotten we ten daar raad op. Dan moet je „aan de mast krab ben". En dat deden we. Aan de Engelsche Zuidkust liepen we Shoreham binnen. Dat wil zeggen we liepen een haven binnen, en later hoorden we dat het Shoreham was. Na twee dagen voeren we op Startpoint af, waar we op den morgen van den 31sten Augustus, op den verjaardag van onze Koningin, aankwamen. Daarna werd naar de Golf van Biscaje gevaren. Midden op zee riep ik een Engelsch jacht aan, voer gelijk op, schreef intusschen een brief, en gaf die over. De brief werd gepost en kwam terecht. U ziet, op zee heeft men veel voor elkaar over! We kregen golven van een meter of 5, zes. Dat was, een gek idee in het begin. Want ik dacht: wanneer' die golf eens over me heen komt! Maar dat ge beurde niet, ze rolden onder ons door. Op de reis leerde ik met de sextant, die ik gekregen had, werken. In Portugal maakten we kennis met Pedro, een Portugees, die tien jaar in Rotterdam was geweest en vloeiend Hollandsch sprak. Pedro wou naar Brazilië want hij wou Portugal uit met zijn vrouw. Ik dacht; hij weet iets van het roer af en zij kan kooken, de „Holland" wordt op die manier een paradijsje. Bij de lcust van Afrika zagen wij voor het eerst haaien. Helene, Pedro's vrouw, had wonderteenen, want daarmee kon ze voelen wat voor weer er kwam. Dat was voor de navigatie een voordeeltje! Maar in Da kar hebben we ons gezelschap aan land gezet, want ze begonnen ons te vervelen. We namen er water en petroleum in, en zeilden in Zuidwestelijke richting op de kust van Brazilië af. Toen kreeg Dirk het was 5 November koorts an de Afrika zon. Hij ging te kooi. Ik stuurde toen Zuidwest, en er brak een tijd vol zorgen aan. Een maand lang zeilden we in verkeerde richting, zon der iets op te schieten. Drie weken lang volgde een haai ons. We wisten de „kwade geest" met onze pri mitieve middelen te dooden. Eensklaps dacht ik' wat is dat? Daar zagen we het licht van een vuur toren. Na 82 dagen lieten we het' anker vallen in Cayenne. Van West Indië ging de tocht terug naar het vaderland. Er was toen een kameraad aan boord bij gekomen. Een onvergetelijk oogenblik was het toen bij het vertrek van Curasao het garnizoen ;tond „aangetreden". Van de reis werden lichtbeelden en een film ver toond. De voorzitter van „Oost en West" de heer P. Woudsma heette aan het begin van den avond de aanwezigen welkom en sprak er zijn vreugde over uit dat vooral de jeugd zoo goed vertegenwoordigd was. Pijn wijkt snel voor Sloan's. Even betten vóór U slapen gaat. Niet wrijven. Sloan's werkt zelfstandig. Sloan's werkt on middellijk. Frisch bloed doorstroomt de pijnlijke plek. U voelt de pijn verdwijnen! U is weer in staat, kilo meters onbekommerd af te leggen! doodt (Adv. Ingez. Med.) VOOR DE KINDEREN En tóch blij'ven jullie hier, herhaalde de professor. Ik zal jullie door Minah laten bedienen en jullie zullen zien, dat het je aan niets zal ontbreken, mits jullie precies doen wat ik zeg. Kijk, hier is Minah al, zij zal jullie je kamer wijzen. Daar zij wel begrepen, dat ze hier niet ge makkelijk vandaan zouden komen, besloten zij Minah te volgen, die hen door een sche merige gang leidde. Het lijkt wel of nier alles m 't duister gebeurt, fluisterde Krent tegen den Dikke. Heelemaal pluis schijnt het mij ook niet, fluisterde de Dikke terug HOEDEN Fa. H. P. Malle. Het is nu geen tijd voor modeshows, zegt mij vriendin-op-bezoek met een ietwat misprijzend g( zicht. Waarom niet: jij kleedt je straks ook naar d nieuwe mode, je laat je van alles toonen, je pa zoolang tot je dat gevonden hebt, wat het best na; je zin is, waarom zou men dat ons „en bloc" ni toonen, om te laten zien, wat wij straks toch zulle gaan dragen? Dat er muziek bij is, of dat er mai nequins rondloopen, of dat er thee bij wordt g; dionken, maakt geen verschil: strijkjes, mannequii en thee met koekjes zijn er in dezen tijd zoo goe als verleden jaar, en zoolang wij vrouwen ons nii smaak en goed verstand weten te kleeden, is er c een modeshow niets tegen. Waarop ze met me mei ging naar de modeshow van H. Koster, die Dondei dagmiddag werd gehouden in Hötel Duin en Da; in Bloemendaal. Wie een uitgesproken militaire reactie in c huidige mode verwacht, komt bedrogen uit: zeke er zijn enkele symptomen als rechtlijnige garnei ring, hooge boordjes die van voren sluiten, ee zwart jurkje met vier sterren gegarneerd, ee donkerblauw jongemeisjestoiletje met witte fbur; geres over den linkerschouder, en meer dergelijk Maar over het algemeen is de mode nog steet typisch vrouwelijk. Voor overdag is ze daarbij spoi tief met korte rokken, de vele tailormade mante pakken, waarvan er menige in lichtgrijs was gekt zen en de coquette, platte hoedjes met lint- e bioemengarneering. Deze laatste komt ook veel voor op het meer gt kleede genre, terwijl ook heel wat veeren en zei heele vogeltjes erop worden verwerkt. Een aardig modelletje was van zwart stroo mi bouquetjes lelietjes van dalen, een ander zwart ha als versiering twee wit- met roode vogeltjes, terwi een donkerblauwe met een rechtopstaande blauw veer een pittig effect maakte. De hoeden worden weer meer naar voren en nii erg schuin opgezet, wat een vrij groote veranderin in het silhouet teweeg brengt, vooral als het hoed; dan plat van bol en van rand is. Aardig was ook een platte stroobaret met ee 'paar bloemen op den bol, terwijl de hoedjes mi nétgarneering vele zijn: het wil mij voorkomen d; het voor iemand met bepaald mooi haar niet aan l bevelen is, want het bedekt die schoonheid bijn heelemaal. Behalve mantelpakjes en veel getailleerde mar tels met zakken de mode voor het komende se: zoen, waren er beige mantels en complets, waarva rok en mantel van dezelfde, meest lichte stof warei terwijl de taille een andere kleur had, zooals bi; voorbeeld een wit strandcomplet met roode tail waarbij een wit vilten tropenhelm werd gedragèj Een zwart japonnetje had een wit plissé overjurl beginnend vóór aan de schouders en doorloopen •ond de rok, wat ook een nieuwtje is, en wat in vei variaties terugkomt, terwijl eveneens een nieuwij heid de groote ruimte achter in de rok brengt. Een maisgeel complet had op de mantel een capi chon met hartblauw gevoerd, ook dat is nieuw e het lijkt meer op een aardigheidje dan op ee serieuze modeverandering. Zeer vrouwelijk is ook de avondjapon of het n een crinoline bereft of een slank model, de vrouwi lijke lijn overheerscht, evenals dit het geval is b het gebloemde en- zeer flatteuse middagjurkje nu giad schouderstuk, of het effen lichtgrijze mi zwart geborduurd, een cretatie waarin ook de mar nequin zichtbaar schik had! Tenslotte nog een twee-in-één japon in paste groen met zwart; het middagjurkje met de modieui hooge zwarte rok en de korte groene taille; vot avondtoilet sloeg de mannequin een zeer ruin: groene rok om en de metamorphose was vó. komen. Een mooi toilet, dat wel het mooiste was va een smaakvolle collectie avondtoiletten in lich' grijs, zwart met blauw, bruin met beige en nc andere. De show was zeer geslaagd, zij duurde niet zc lang dat de belangstelling door een teveel vei flauwde, alleen is het moeilijk om in verrukking i komen over strandtoiletjes als de sneeuwstorm bu; len alles met zijn kille, witte laag bedekt. Maar d; was dan ook zuiver en alleen de schuld van hi weer. E. E. J.—1 PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADI CENTRALE OP ZATERDAG 16 MAART 1940. Progr. I. Hilversum II: Progr. II. Jaarsveld en Hilversum I. Progr. III. Keulen 8.00; Pauze 8.20; Keulen 8.3! Parijs Radio 9.20; Pauze of diversen 11.05; Net Brussel 11,20; Danmarks Radio 1.20; Pauze 1.5( Fransch Brussel 1.55; Ned, Brussel 2.20; Keulen c diversen 4.05; Pauze 4.20; Deutschlandsender pl.n 4.30; Ned. Brussel pl.m. 5.05; Danmarks Radio 7.2( Ned. Brussel of diversen 7.50; Ned. Brussel 9.2( Pauze 11.20; Deutschlandsender pl.m. 11.30. Progr. IV. Ned. Brussel 8.00; ingeland 8.20; Pauz 8.35; Engeland 8.50; Fransch Brussel 11.50; Wei Regional 1.20; Engeland 3.05; West Regional 4.2( Danmarks Radio 5.20; Fransch Brussel 5.35; Enge land 6.05; Beromunster 6.50; Engeland 7.20; Deutsch landsender 8.20; Sottens of diversen 9.20;Boedapes 9.50; Engeland 10.20. Progr. V. 8.003.00 Diversen; 3.003.09 Scheve nmgen, Ber. Dep. v. Justitie; 3.097.00 Diverser 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Verzoek programma; 8.0012.00 Diversen. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Armband, Roosenhart, Leidschevaart 454, bri koker, v. d. Eynden, Pijlslaan 132, foxterriei Luitjes, Obistraat 93, manchetknoop, Van Houten Pijnboomstraat 85, oorbel, Creuter, Holsteynstraa 1 rood, damesparapluie, Thuis, Oranjeboomstr. 17 rijwielplaatje, Van Meurs, Oost-Ldiestraat 122 lage heerenschoen, Van Oosten, Adr. de Jonge' straat 24, schooltasch met boeken op naam, Alders Ged. Raamgracht 19 B, vulpotlood, v. d. Droes Spaarnwouderstraat 124. HAARLEMSCHE REDDINGSBRIGADE. Blijken-s het jaarverslag telde de Brigade op 3! December 1939, 154 leden en candidaat-leóen; 8! leden zijn in het bezit van één of meer Bondsdi ploma's. Er zijn 47 leden aangesloten bij den On> gevaüendienst. Uit de rapporten blijkt dat in 10! gevallen hulp werd verleend, bij verdrinkings verstikking- en straatongevallen. Vele leden be' haalden een medisch diploma. Aan tal van nationale wedstrijden namen leder deel; zij behaalden daarbij 5 eerste, 2 tweede er 2 derde prijzen. Bij de Bondskam-pioenschappei werden behaald 5 kampioenschappen, 1 tweeder en 1 der-den prijs; bovendien behaalde een ploe* der H.R.B. den hoogsten bekerprijs, nl. den Bierlee- beker. De mooiste technische, en medische wedstrijt in Nederland is nog steeds de strijd om den Dr W. E. Merens-beker, die ook in 1939 werd gehou den. Meermalen werd op verzoek van den Ongeval- lendienst by verschillende feestelijkheden assis tentie verleend. Bij de luchtbeschermingsoefenin gen op 14 en 15 November werden langs alle wa terwegen in Haarlem posten uitgezet. Op verzoek werden, ook geheel belangloos, 9 boottochten ver gezeld. De brigade demonstreerde vele malen bij zwem wedstrijden om propaganda te voeren voor hel zwemmen en zwemmend redden. De brigade was ook dit jaar aangesloten bij het Bureau voor Medische Sportkeuring. Door een groep padvinders werd verzocht aan hen een in structeur te willen toewijzen voor het opleiden tot zwemmend redder; de heer A. G. Geerts ver klaarde zich hiertoe bereid.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 6