£aaUte> BetiM&i jBcoeken ftaat dtegdl daar staagtu attijdü BURGERLIJKE STAND mxot ARROND. RECHTBANK. VRIJDAG 15 MAART 1940 HAARLEM'S DAGBEA'D 13 Gevecht in een vliegtuig. Bestuurder en passagier raakten slaags. NEW-YORK, 15 Maart. (Havas) Boven de baai van New-York is in een sportvliegtuig een gevecht geleverd door den bestuurder en zijn passagier, die hem op het Floyd Bennet vliegveld gevraagd had hem vliegen te leeren. Het gevecht eindigde met den val van het toestel nabij het vrijheidsbeeld, waarbij de passagier gedood werd. Helsinki herademt. Weer licht en verkeer in de Finsche hoofdstad. De autoriteiten van Helsinki hebben de maat regelen ingetrokken, welke bij het begin van den oorlog waren genomen voor de passieve verdediging. Voor den eersten keer sinds 106 dagen was de stad Donderdagavond weer ver licht. De trams rijden en ook de auto's hebben de lichten weer aan. De étalages der winkels zijn weer ontstoken. Wel bevinden zich nog stapels zandzakken langs de huizen en om monumenten. Dante Alighieri. Lezing van mevr. Alma Klein ObbinkSchiavon. Het was een loffelijke gedachte voor de slot vergadering van dit seizoen een vrouw uit te noodigen, en nog wel een vrouw die over de vrouwen spreken zou. Hoe zijn de Italiaansehe vrouwen? Zijn zij anders dan de Hollandsche? Uiteraard zijn zij anders, verklaarde mevrouw Schiavon, daar zij tracht te beantwoorden aan het specifieke ideaal, dat de man, de Italiaan sehe man zich van zijn levensgezellin schept. Het groote, verschil van klimaat en maatschap pelijk verkeer stelt andere eischen aan den Zuiderling. In het Zuiden is het leven muzikaler, weelderiger, meer gesteld op genot en uiterlijke sierlijkheid. Alles is meer gesteld op schoonheid, en de vrouw is het symbool bij uitstek der schoonheid. Haar wezen wordt geïdealiseerd als typisch model eener ideëele volmaaktheid. Is de man het symbool van het heden, de vrouw is het symbool van de toekomst, uit wie het ver jongde leven steeds oprijst. In het Noorden daarentegen past de vrouw zich meer aan bij het karakter van den man om dat diens strijd om het bestaan harder is, meer gespeend van schoonheidsdroomen. Inmiddels heeft de moderne tijd heel wat verandering ge-( bracht ook in het Zuiden. De gewijzigde sociale en' economische omstandigheden hebben ook het leven der vrouw aanzienlijk beïnvloed, doc'h de zin voor schoonheid werkt heilzaam en behoedt het Italiaansehe leven tegen verruwing en grof heid. Het zakelijke heeft de idealistische aspira ties der Italiaansehe ziel niet verdrongen. Ook in het maatschappelijke leven heeft de vrouw de plaats weten te behouden, welke haar in de orde van het algemeene leven toekomt. Zij ont houdt zich van eenzelvige strevingen, die in tegenstelling zijn met de bestemming van haar wezen. Haar positie is er slechts door versterkt tegenover haar man, haar gezin, de maat schappij. Mevrouw Klein ObbinkSchiavon schetste hierna een historisch overzicht van de wijze, waarop de Italiaansehe vrouw in Italië vereerd werd. Hoofdzakelijk stond zij stil bij enkele vrouwenfiguren uit het Renaissance-tijdperk: Isotta du Rumini, ter welker eere de „Tempio Malatestiano'' door Alberti werd ontworpen, Isabella d'Este die vereeuwigd werd door Titiaan en Leonardo da Vinci, en Vittoria Oolonna die Michel Angelo inspireerde en een toonbeeld was van deugdzaamheid, kunstzinnigheid en gods dienstzin. De spreekster hield haar voordracht in zeer levendigen stijd en boeide door de prettige wijze waarmede zij de vrucht van veel studie en inzicht wist" bver te brengen. Voor den mooien avond bedankte mevr. C. Vandervelden—Vijgh, presidente der vereeniging. in hartelijke bewoordingen. GROENTEN IN BLIK VOOR WERKLOOZEN. Door den minister van Sociale Zaken is mede gedeeld, dat de voorraad groenten in blik geheel is uitgeput en in verband hiermede de distributie van dat artikel moet worden gestaakt. De in deze gemeente aanwezige voorraad groenten in blik, is voldoende om de distributie daarvan in de week van 1016 Maart 1940 geheel, en in de week van 1723 Maart 1940 gedeeltelijk te ver- EEN ANTI-DUURTE-COMITé. Men deelt ons mede dat door bewoners van de Vogel- en Rivierenbuurt in Haarlem-Noord een. Anti-duurte Comité is gevormd, waarbij ook bur gers van het Vondelkwartier zich zullen aansluiten. OM ONDANKS DE JAREN TOCH "IN VORM" TE BLIJVEN is Het onvermijdelijk zoowel de zwaar lijvigheid als het urinezuur in Uw or- 8anisme te bestrijden. Voor dat doel is rodonal het aangewezen middel. Het verwijdert overtollig vet en zuivert Uw orgonisme van het urinezuur. Urodonal houdt U jong en veerkrachtig, voorkomt fheumatiek en zwaarlijvigheid en be schermt U tegen vroegtijdige ouder- domsbezwaren. Eiken dag een koffie lepel Urodonal zal ook bij U veel goeds verrichten. 8ij apothekers en drogisten. (Adv. Ingez. Med.) Sovjets weer slaags niet Japanners? HONGKONG, 15 Maart. Havas) Volgens een niet-bevestigd bericht uit Charbin zouden Russische en Japansche troepen naar aanleiding van incidenten nabij Nomanhan met elkaar slaags zijn geraakt. De Sovjet-troepen zouden reeds tot op 5 mijl van de Mandsjoekwosche grens zijn opgerukt en hun opmarsch op het oogenblik nog voortzetten. Oppositie tegen Gandhi. Subhas Chandra Bose, voormalige president der Britsch Indische Congrespartij, heeft zijn plan aan gekondigd een splitsing in de Congrespartij teweeg te brengen wegens Gandhi's houding in de tegen woordige omstandigheden. In een interview met United Press viel Bose Gandhi aan en noemde hem „weekhartig in de ma nier waarop hij afstand deed van den strijd om de onafhankelijkheid, daar Engeland in oorlog is". Bose heeft een program van drie punten opgesteld. Ie. de fundamenteele verhouding tusschen Indië en Groot-Brittannië. Wij wenschen volledige onafhan kelijkheid, terwijl Gandhi tot een compromis bereid is; 2e. Gandhi wenscht de campagne uit te stellen, wij wenschen de campagne voort te zetten ondanks de internationale siutatie; 3e. de opvattingen van het bestuur. Wij wenschen vooruitstrevende in dustrialisatie, terwijl Gandhi blijft bij zijn stok paardjes, zooals drankverbod en handenarbeid. Toen Bose gevraagd werd wat hij met volledige onafhankelijkheid bedoelde, zei hij: „Hetzelfde als wat "de Vereenigde Staten hebben, terwijl Gandhi tevreden zou zijn met den Dominionstatus zooals Canada. Ir. VV. J. BERDENIS VAN BERLEKOM GEHULDIGD. De hoofdinspecteur van het vervoer der Neder- landsche Spoorwegen in de hoofdinspectie Amster dam, ir. W. J. Berdenis van Berlekom, heeft heden den dag herdacht, waarop hij 25 jaar geleden bij de Nederlandsche spoorwegen in dienst trad. Ter gelegenheid van dit jubileum heeft het per soneel van de hoofdinspectie hem hedenmorgen ge huldigd in een bijeenkomst in de eerste klas wacht kamer van het Centraal Station. Japansch offensief in Kwangsi. TOKIO, 15 Maart (Domei). Het hoofdkwartier van het Japansche expeditieleger in Zuid China heeft vandaag een communiqué uitgegeven, waarin gemeld wordt dat de Japansche troepen in de provincie Kwangsi op 15 Maart een nieuw offensief begonnen zijn tegen verscheidene afdeelingen Chi- neesche troepen, die hun activiteit hervat hadden in het gebied ten oosten van den verkeersweg tusschen Yamtsjau en Nanning. De Japansche verrichtingen, aldus het communiqué, verloopen met goed succes. HAARLEM, 15 Maart. Bevallen 12 Maart: A. M. van KampenGarret- sen, z.; 13 Maart: J. Koning—Koper, d.; C. van LeeuwenBorn, z.; 14 Maart: A. KruijerHiel- kema, z.; A. C. SnijderHermus, d.; J. C. van Gel dorpSchuijt, d.; J. C. van der VeldtNooij, d.; A. H. J. M. KoenraadHoefsloot, z.; 15 Maart: A. S. M. Kottmanvan Soest, z.; P. Laarhovenvan de Merwe, d.; Overleden 13 Maart: A. ter Haak—Wiering, 83 j., Verspronckweg; 14 Maart: C. Venneker, 75 j., Gen. de la Reijstraat; 14 W., 3 j., z. v. I. Imanse, Kamperlaan. TWEEDE CONCERT BEETHOVEN-CYCLUS. Hedenavond wordt het tweede concert van de Beethoven-cyclus der H.O.V. gegeven. Dit concert, dat onder leiding van Toon Verhey staat, wordt begonnen met de ouverture „Coriolan", waarna de solist, Stefan Askenase, het vierde piano-concert zal vertolken. Na de pauze wordt de vijfde Symphonie uitge voerd. GEVOLGEN DER ACTIE VAN „NED. FABRIKAAT." Verleden jaar schreef de Vereeniging „Neder- landsoh Fabrikaat" een prijsvraag uit. Geleverd moest worden een beschouwing over de gevolgen, welke er voor onze Nederlandsche volkshuishou ding uit voortvloeien, indien hier te lande een ge zonde voorkeur aan binnenlandsche artikelen bo ven buitenlandsche wordt gegeven. Het bekroonde antwoord, waarvan wij nu dën tekst ontvangen, was dat van de heeren Ed. van Cleeff en mr. H. A. Foyer. De schrijvers beginnen met na te gaan, wat de gevolgen zijn voor de binnenlandsche bedrijvig heid en dus voor de werkloosheid en komen daar bij tot de conclusie, dat voorkeur voor Nederland sche producten., die zich richt op artikelen, die vroeger geïmporteerd werden, onze bedrijvigheid gunstig kan beïnvloeden, mits men de afweermaat- regelen van het buitenland zooveel mogelijk tracht te beperken. Betreft de voorkeur nieuwe, vroeger niet of weinig geïmporteerde goederen, dan zal vrijwel a 11 ij d meer bedrijvigheid volgen. In een tweede paragraaf wordt er dan op gewe zen, dat een permanente voorkeur voor Neder- landsch fabrikaat de economische en sociale struc tuur van onze maatschappij gunstig beïnvloedt. De schrijvers wijzen op drie volgen: de grootere on afhankelijkheid in economisch opzicht van ons land, vooral in oorlogstijden; de grootere stabili teit van ons economisch leven door den losseren band met de wereldconjunctuur en: de mogelijk heid van een geleidelijker en harmonischer ont wikkeling van ons bedrijfsleven. Van de twee wegen, waarlangs een land kan streven naar meer bedrijvigheid, onafhankelijkheid en stabiliteit: protectie, contingenteering enz. èn: versterking van voorkeur voor Nederlandsche pro ducten willen de schrijvers zooveel mogelijk den laatsten weg volgen. HAARLEMSCHE GEMEENTERAAD. Mevrouw A. D. L. de Clercqvan Lennep ver zoekt ons een aanvulling te plaatsen op ons ver slag van het door haar gesprokene in de ver gadering van den Haarlemschen gemeenteraad, waarin de wijziging van de vermakelijkheidsbe lasting ter sprake kwam. Hetgeen mevrouw de Clercqvan Lennep ge zegd heeft komt in het kort hierop riëer: In de vrijstelling van uitvoeringen met een godsdien stige strekking schuilt een bevoorrechting van een bepaalde groep der bevolking, maar breidt men die vrijstelling uit ook tot uitvoeringen met sociale en cultureele strekking, dan vraagt men zich toch af waar de grens komt te liggen; immers het zal wel zelden voorkomen, dat een uitvoering geen strekking heeft, die met eenigen goeden wil aan het begrip „cultureel" kan beantwoorden. In de motie v. d. Veldt zou spr. toch in elk geval ook de godsdienstige vereenigingen opgeno men willen zien, waartoe zij een amendement indiende, dat met 2611 stemmen werd aange nomen VRIJWILLIGE BURGERWACHT. De heer C. A. Schagen is bevorderd tot hoofd man bij de Haarlemsche Vrijwillige Burger wacht. Ned. Middernachtzencling- Vereeniging. Wat zij in 1939 deed. De Ned. Middemachtzending Vereeniging hield Donderdagmiddag in hotel Lion d'Or te Haar lem haar jaarvergadering onder leiding van haar voorzitter, ds. H. E. Beker, die in zijn ope ningswoord den vorigen voorzitter, wijlen ds. C. J. van Paassen herdacht, die zooveel voor de ver eeniging heeft gedaan. Aan het jaarverslag van den secretaris, den heer P. P. Hartendorf. is het volgende ontleend: In 1939 werd 153 dagen en nachten gepost Van het begin der mobilisatie af werden bij dit posten betrekkelijk weinig militairen aangetrof fen. anders dan in 19141918. Gedurende 3 avonden per week werd ook „de wacht betrokken" bij het Rutgershuis; circu laires werden daarbij uitgereikt aan hen die dat gebouw betraden. Tegen de 400 huisbezoeken werden door mevr. Hartendorf afgelegd. Op het Bureau werden bij de 1100 bezoeken ontvangen. Deze bezoeken hielden verband met onderzoek naar het vaderschap, raad aan ouders zoowel voor henzelf als voor hun kinderen, enz. Dikwijls werd zoo echtscheiding voorkomen. Wat bij die bezoeken vaak geconstateerd werd was: gebrek aan verantwoordelijkheidsgevoel bij velen. Dik wijls werd de bemiddeling van het Bureau ge vraagd door ongehuwde moeders; door tusschen- komst van het Bureau werden verscheidene alimentatievorderingen aanhangig gemaakt en werd een totaal bedrag van f 2742,92, aan ali mentatie betaald. Zoo weinig mogelijk wordt de band tusschen moeder en kind verbroken. Ook de nazorg werd in practijk gebracht: met veel ongehuwde moeders werd het contact onderhou den. Wat de reclasseering betreft: eenige voor waardelijk veroordeelde mannen stonden onder toezicht. Er bestond een goede samenwerking met de zusterverenigingen en met den Voogdijraad. Aan het eind van het verslag bracht de secretaris dank voor den moreelen en materieelen steun in 1939 ondervonden. De heer Hartendorf vond het, vooral met het oog op de vele militairen die Haarlem thans her bergt. niet goed, dat het sluitingsuur der cafés en tapperijen op Zaterdag is verlaat. Het be stuur zal overwegen, een verzoek tot den burge meester te richten, dat sluitingsuur weer te ver vroegen. Nieuw gevaarlijk gebied op de Noordzee. Ongerustheid onder de xeevisschers. Er is deze week, zoo vernemen wij, via Scheveningen Radio, aan zeevarenden bekend gemaakt, dat volgens verschillende berichten een nader aangegeven gebied op de Noordzee als gevaarlijk moet worden beschouwd en daarom vermeden moet worden Bij het uitzetten van het genoemde gebied op de kaart blijkt dit te zijn een paralleivor mig gebied waarvan de Zuid-Oost-punt onge veer 25 mijl ligt yan het officieele Duitsche mijnenveld, nl. tot 53.49, 3 graden N.B., 4.05 graden Oosterlengte, terwijl de Noord-West punt gelegen is tegen de Doggersbank. De boven en grondlijn van het parallelogram zijn circa 20 mijl, terwijl de afstand der beide lij nen ongeveer 36 mijl bedraagt. Het gebied ligt dus op de vischgronden der groote kustvisscherij, terwijl het de naar en van het Noorden stoomen.de booten noodzaakt tot het maken van een omweg. Het radiobericht heeft zooals wij van verschil lende zijden vernemen, veelontsteltenis onder de bemanningen der zich op zee bevindende trawlers veroorzaakt vooral onder die, welke zich toen zij het bericht opvingen, in of nabij het aangegeven gebied bevonden. Men verwacht dan ook dat het zijn terugslag op den gang van zaken in het visscherijbedrijf niet zal missen. Inmiddels hebben wij te bevoegder plaatse na dere informaties ingewonnen. Onze zegsman wees er op, dat het hier niet geldt een nieuw Engelsch mijnenveld, zooals velen veronderstellen, doch dat het is een gebied dat om de een of andere reden, bijvoorbeeld omdat men er veel drijvende mijnen heeft waargenomen, als gevaarlijk moet worden beschouwd. Inmiddels zijn eenige trawlers binnen gekomen, die daags vóórdat en ook nog op denzelfden dag, dat het bericht werd uitgezonden, het bedoelde gebied zijn gepasseerd. De Eveline is er jl. Dins dag doorheen gestoomd, de Alma heeft 4 dagen in dit gebied gevischt, o.a. Dinsdag en Woensdag, en wel in alle richtingen. Geen van beide schepen heeft echter iets bijzonders gemerkt. De aanwezigheid van dit nieuwe gevaarlijke ge bied heeft den visschers niet weerhouden uit te varen. Heden zijn nL zes trawlers naar zee ver trokken. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactit zich niet verantrooordelljk Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet ge plaatst wordt de kopij den inzender niet terug- qegeven PERSONALIA. Mr. L. G. van Dam te Haarlem is benoemd tot rechtskundig adviseur der Haarlemsche Handels- vereeniging. Zaterdag 16 Maart collecte voor het Crisis-Comité. Een laatste opwekking. Moge deze slagen en de kas van dit Comité weder vullen, teneinde menig hulpbehoevend medeburger te kunnen helpen in zijn gebrek aan voldoende kleeding:, dekking enz. Stadgenooten, het was een goede gedachte des tijds bij de opheffing van het Nat. Crisis Comité de plaatselijke afdeelingen te doen voortbestaan. Onlangs hebt u in de plaatselijke bladen kunnen lezen, wat in den loop der jaren door genoemd Comité is verricht. Nog in 1930 kon 't Comité veel nood lenigen. In het jaarverslag wordt o.a. vermeld, dat alleen aan kleeding meer dan f 6000 is ver strekt. Had het Comité over meer middelen be schikt. het had o zoo gaarne meer aanvragen inge willigd dan nu het geval was. Toch is menigeen van het allernoodzakelijkste voorzien. Wanneer men eens goed op de hoogte was, hoe het vooral met onder- en bovenkleeding, bij me- nigen werklooze en behoeftige gesteld is, de col lecte zou zeker slagen. Men zou zich in geweten verplicht achten door het offeren van een grooter of kleiner bedrag in dit nijpend gebrek te helpen voorzien. Bij een barren winter als nu achter den rug is, zijn de geldmiddelen van het Comité verdwenen als sneeuw voor de zon. Stadgenooten, helpt mede het „Crisis-Comité' weder een gevulde kas te bezorgen, om daarmede velen onzer medeburgers goed te kunnen helpen W. J. B. VAN LIEMT Wethouder Soc. Zaken. DE SPECIAALZAAK IN BROEKEN. 44 ANEGANG 44 (Adv. Ingez. Med.) Twee jaar wegens oplichting en verduistering gecischt. Rotterdammer gaf zich uit voor advocaat, dominé of aaniiemer. Er is maar één beroep dat deze man uitoefent en dat is het beroep van „oplichter". Hij reist het land af met pakken brieven in zijn zak en tracht van andere menschen geld los te krijgen. Hij geeft zich uit voor dominee, advocaat of aannemer en hij is vromer dan welke dominee ook. welspre kender dan de beste advocaat en bovendien een goed aannemer in de letterlijke be teekenis van dat woord: hij neemt graag geld aan. Hij komt met allerlei brieven van vooraanstaande men schen en het resultaat is dat men erin vliegt en hem geld geeft. Aldus de Officier in zijn requisitoir tegen een 55-jarigen aannemer uit Rotterdam die wegens oplichting en verduistering voor de Haarlemsche, Rechtbank terecht stond. „Men zoude verdachte reiziger in aanbevelings brieven kunnen noemen. Hij weet de menschen vaak tot tranen toe te brengen en men is vaak zoo geroerd, dat men hem geld aanbiedt. Na lang aandringen is hij dan wel zoo vriendelijk dit te accepteeren. Verhalen doen en met geld de deur uitgaan: Dat is zijn voornaamste bezigheid. De verdachte heeft daarbij een ongelooflijk geluk ge had. Juist op de meest gevaarlijke momenten weet hij den dans te ontspringen en gaat hij er vandoor. Ter toelichting moge het volgende die nen. zoo besloot de Officier. ..Ik heb eens een conferentie gehad met een dominee, een notaris en 'n handelsman. De notaris vertelde, dat er op Oudejaarsavond iemand bij hem was geweest die hem een lang verhaal had gedaan en wat geld had gevraagd. Hii had medelijden met den man en hem een tientje gegeven en hem bovendien naar zijn broer gestuurd, die hem nog eens vijf gulden gaf. Toen de notaris den naam van dezen man noemde sprongen we allemaal op, want die naam was ons allen bekend. Hij had hetzelfde spelletje ook bij de andere heeren gespeeld. Het is dus niet teveel gezegd, als ik beweer, dat hon derden menschen in Nederland door dezen ver dachte zijn opgelicht. Hij is in hooge mate ge vaarlijk en zoodra hij op vrije voeten is weer vele menschen geld afzet. De Officier besloot zijn requisitoir met een gevangenisstraf van twee jaar te eischen. Den verdachte was ten laste gelegd, dat hij op 25 Januari tegen een inwoner van Oostzaan had gezegd, dat hy zijn jas in den trein had laten liggen en dat in die jas zijn portefeuille zat. Dat was wel niet zoo erg want er zat ook een vriend van hem in den trein en die zou jas en porte feuille wel weer terugbrengen. Hij was er echter op het oogenblik door gedupeerd en vroeg daar om een tientje te leen om de reis van Oostzaan naar Rotterdam te betalen. Voorts zou hij een bedrag van f 55 hebben ontvangen om het aan een ander ter hand te stellen doch dat geld was nimmer te bestemder plaatse aangekomen. Het eerste feit werd door den verdachte ontkend terwijl hij wel toegaf de f 55 te hebben ontvangen doch hij kon zich niet herinneren wat er met het geld was gebeurd. Hij vermoedde echter dat het was gestolen. Een 30-jarige korporaal, die voor de mobilisatie radiohandelaar was had den verdachte indertijd machtiging gegeven om het geld voor hem te innen. Zooals uit de verklaring van een anderen getuige bleek was dat ook inderdaad gebeurd. De verdachte had zijn opdrachtgever telefonisch medegedeeld, dat hij het geld per giro zou over maken. Daarvan was echter nooit iets gekomen. De Officier hield daarna zijn uitvoerig requi sitoir waarin hij de ten laste gelegde feiten be wezen achtte. De verdediger Mr. J. Verlooy achtte het twijfelachtig of de verdachte inder daad het in de dagvaarding vermelde verhaal tje verteld heeft om het tientje te krijgen. De verdachte ontkent dit en het kwam pleiter ook niet zeer aannemelijk voor. Wat het tweede geval betreft mag men toch nooit de mogelijkheid uit het oog verliezen, dat de verdachte inderdaad het geld is kwijtgeraakt hetzij, dat het verloren is. hetzij dat men het heeft gestolen. Op zijn strafblad staan weliswaar drie verduisteringen, maar dat is toch geen waarborg dat hij geen geld kan verliezen. De Rechtbank zal zich moeten houden aan de nuchtere feiten zooals ze in de dagvaarding staan. De term „oplichter" die de Officier heeft gebruikt is minder gelukkig gekozen. Tenslotte concludeerde pleiter dat de Rechtbank voor het tweede feit onbevoegd verklaard moet worden, omdat het niet vast staat dat de eventueele ver duistering in dit Arrondissement is gepleegd, terwijl ten aanzien van het eerste feit, vrijspraak zal moeten volgen daar het ten laste gelegde wel wettig maar niet overtuigend is bewezen. De verdachte begon hierna een heel betoog op te zetten doch werd door de president aangemaand zich bij de zaak te bepalen daar hem anders het woord zou moeten worden ontnomen. Verdachte: Doet u dat dan maar. De president bepaalde daarop de uitspraak op Donderdag 28 Maart. (Is reeds tn een deel eener vonge oplage opgenomen). VOORBELTTSOVFRZTCHT. Op de wisselmarkt te Amsterdam kwam het van morgen tot een verdere inzinking van het Britsche devies, dat een sterk geaccentueerde neiging tot daling aan den dag legde. De wisselkoers te New York van 't pond sterling was gisteren met 3.72 3/8. tegen 3.75 op 13 Maart en 3.871^ bij het begin der week, wederom aanzienlijk lager, zoodat het geen verwondering behoeft te baren, dat de noteering ook te Amsterdam op een aanzienlijk lager niveau kwam. Aanvankelijk werd hedenochtend op een niveau van even boven de f7.00 gehandeld. Spoedig bleek echter, dat dit peil niet gehandhaafd kon blijven, zoodat de noteering geleidelijk tot 6.96 3/4 inzakte. Later in den ochtend kon men een gering herstel tot 6.97 waarnemen. Ook voor de Fransche franc, waarvan de New Yorksche wisselkoers in de laatste dagen eveneens aanzienlijk is terug geloopen, bestond een uitge sproken flauwe tendens. Kon zich de noteering gis terenmiddag niet meer op 4.00 handhaven, maar werd de officieele koers reeds met 3.99 vastgesteld, hedenmorgen werd dadelijk een stuk beneden den vorigen koers ingezet. De noteering schommelde tus schen 3.953.96, zonder dat er echter sprake was van eenige affaire. De koersdaling voor de franc moet dan ook geheel en al worden gezocht in de vastkoppeling van de Fransche valuta aan het Brit sche pond. De overige valuta's toonen weinig verandering, en werden vrijwel tegen de koersen van gisteren erhandeld. Amerikaansche dollars golden 1.88 5/16, voor Belga's bleek heden weer eenige vraag te be staan. zoodat het Belgische devies bij een officieele noteering van 31.95 gistermidag, vanmorgen tot 32.00 kon oploopen. Zwitsersche francs golden on veranderd 42.22. Duitsche marken werden verhan deld tegen 75.55. Voor zilvermarken en bankpapier waren de prijzen nauwelijks veranderd. Voor de Scandinavische munteenheden werden de volgende koersen geadviseerd: Oslo 42.80, Kopen hagen 36.37Va. Stockholm 44.87'/». Op de termijnmarkt was de affaire van geringen omvang. Het disagio voor het Britsche pond was een kleinigheid hooger met 2 1/8 cent voor 1 maand en 6 5/8 cent voor 3 maanden. Het agio voor den dollar bedroeg 1/8 cent voor 1 maand en 9/16 cent voor 3 maanden. Op de ochtendbeurs bestond in den nict-officiee- len effectenhandel een nauwelijks prijshoudende stemming. Aaandeelen Koninklijke Olie werden iets lager verhandeld, evenals Amerikaanschc waarden. BLOEMENDAAL DE ACTIE VAN HET BR EI-COMITé. Het Bloemendaalsche Brei-comité heeft besloten, nu de grootste koude achter ons ligt, tijdelijk den verkoop en het gratis beschikbaar stellen van wol stop te zetten. Gedurende den afgeloopen winter werd hier bij zonder veel voor de militairen van land- en zee macht gebreid. Aan al degenen, die hieraan daad werkelijk of met financieelen steun geholpen heb ben, wordt hartelijk dank gebracht. Talrijk waren de brieven, waaruit bleek, hoezeer er behoefte was aan al deze warme artikelen en hoe ze op hoogen prijs werden gesteld. Allereerst werd voor de gemeente Bloemendaal gezorgd, waar pl.m. 600 stuks werden uitgedeeld. Ook werden groote pakketten verzonden naar de luchtverdediging den Helder, Marine Kustwacht Amsterdam, vaartuigen munitieschepen, Amsterdam, Commandant der Marine den Helder, Kustwacht Schouwen-IIoek van Holland, Bergen aan Zee en Vc-lsen, den bewakingsdienst bovenrivieren Nijme gen, de IJsellinie, het 4e regiment veldartillerie, het 22ste reg, infanterie, Noord-Brabant, Arnhem, Rhenen, Oud-Leusden; Gorkum, in totaal ongeveer drieduizend stuks. Aan breisters, die hun werk nog niet hebben inge leverd, wordt verzocht dit zoo spoedig mogelijk te doen aan de bekende adressen: mevrouw Bierens de Haanvan Riemsdijk, baronesse van DedemZu- bii, en mevrouw van Schaeck Mathonten Bos. OVERVEEN AUTO TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Donderdagmiddag omstreeks 5 uur reed een auto bestuurd door den heer K. uit Bloemendaal op de Elswoutlaan in de richting Over veen. In de bocht kwam een tegenligger ana, die ver moedelijk door de gladheid van den weg te veel naar lniks uithaalde. Het gevolg hiervan was, dat de heer K. met zijn auto tegen een boom terecht kwam en de auto zoo zwaar werd be schadigd dat deze moest worden weggesleept. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. AANRIJDING. Een bus van de N.Z.H. kwam Donderdag van Overeen in de richting Bloemendaal. Doordat wegens een aanrijding het verkeer op den weg niet normaal was. moest de bus links rijden en kwam hierdoor in botsing met een auto, die uit de Mollaan kwam en bestuurd werd door mej. van R. uit Bloemendaal. Ook de gladheid van den weg was oorzaak dat een aanrijding niet te vermijden was. Beide auto's werden ernstig beschadigd. Er waren geen persoonlijke ongelukken. VERGADERING BLOEMBOLLENCULTUUR. De afd. OverveenBloemendaal van Bloembol lencultuur hield Donderdagavond een ledenverga dering in „Van Ouds het Raadhuis" te Overveen. De heer Cramer wees er in zijn openingswoord op, dat de kweekers hun cultures niet stop kunnen zetten zooals een fabrikant zijn fabriek. Voor het kweekersvak is vrede noodig en spr. hoopte dat op den eersten vrede spoedig de tweede moge volgen. Het jaarverslag van den secretaris werd uitge steld tot de volgende vergadering. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergade ring werden benoemd de heeren J. C. Roozen en J. Beeren. Vervolgens werd de beschrijvingsbrief behandeld. De heer Schouten, technisch adviseur van de N.V. Defa te Arnhem hield hierop een lezing over ziektebestrijding. In 1874 werd de bloembollencultuur bedreigd door de geelziekte in hyacinten. Dank zij de wetenschap weet men evenwel steeds onheilen te bestrijden en iedere kweeker kan mede werken door gezonde bollen te kweeken. Vuur in hyacinten en narcissen wordt sinds lang bestreden met Bordeausche Pap. Tulpen kunnen die niet verdragen, maar de che mische industrie kwam te hulp. Voor narcissen en hyacinten beval spr. be sproeiing met een scheikundig middel aan, deelde mede hoe gesproeid moet worden en noemde de planten die besproeid kunnen worden. Bovenal moet men zich bij de bespuiting aan de voorschriften houden. De heer Schouten vertoonde ter verduidelijking lichtbeelden met een aantal mooie opnemingen in natuurlijke kleuren, o.a. bloeiende oollenvelden en Dahlia's. Bij de rondvraag kwam nog het 60-jarig bestaan der afd. ter sprake dat op bescheiden wijze zal wor den gevierd. IJMUIDEN Marktberichten en besommingen. Tarbot 130120 ct. per kg. Tong 10274 ct. per kg. Groote schol f 1312 per 50 kg. Middel schol f 22.5018.50 idem. Zetschol f 2925 idem Kleinschol f 288.50 idem Bot f 196 idem Schar f 136.60 idem Groote gul f 12 idem. Kleine gul f 11 idem Wijting f 7.504.70 idem Kabeljauw f 3921 per 125 kg. Treilers: Manden 105 Perseus IJM. 45 f 2370 100 Zeearend KW 103 f 1210 Loggers: KW 159 f 800, 132 f 1030, 154 f 1250. 178 f 850, SCH 132 f 940. Deensche kotters E 503 f 1070.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7