In het Duitsche frontgebied. Doortocht aan gealiieërde troepen zou oorlog met Duitschland beteekenen. RIJD AG 15 MAART 194 Hï'A'RCEMrS D'A'GBJJSD INISTER KOUT: J Noorsche standpunt zake Finland. De Noorsche minister van Buitenlandsche aken Koht heeft, naar het Noorsche Tele- raafagentschap meldt, gisteravond in een ra ioredevoering gezegd, dat Finland in de laat- e dagen van Februari Zweden had gevraagd het hulp wilde bieden. Dit beteekende waar- chijnlijk dat Zweden gevraagd werd den oor- 5g in te gaan. De Zweedsche regeering heeft ierof) ontkennend geantwoord. Aan de Noor- die regeering is nimmer iets gevraagd, dodh ooals de zaken voor Noorwegen stonden, zou Noorsche regeeriDg dezelfde gedragslijn ebben moeten volgen als de Zweedsche regee- Wij moesten neutraal blijven indien wij e hoop wilden hebben uit den oorlog tusschen e groote mogendheden te blijven. Indien wij dien oorlog betrokken zouden zijn, zouden Finland niet hebben kunnen helpen. Minister Koht. Iet is geen oneer de zaken te zien, zooals zij 1. Het Storting en de regeering waren het daar- tr eens en ik heb, aldus Koht, van Finland ver- nen, dat men daar ons standpunt heeft begre- i. 'en aanzien van, militairen bijstand van de Wes- iche mogendheden aan Finland hadden wij tot >e weken geleden niets gehoord. )p 2 Maart hebben de gezanten van Groot-Brit- riië en Frankrijk te Oslo mij opgezocht om mij inileidende vraag te stellen of de Noorsche re- ring bereid zou zijn aan Britsche en Fransche ijdkrachten doortocht te verleenen, indien de ische regeering den beiden mogendheden om itairen bijstand zou vragen. De geheele aan- egenheid was vertrouwelijk en er werd ver- ard dat de formeele vraag later zou komen. De eedsche regeering heeft den volgenden dag ont- inend geantwoord, terwijl wij de zaak met de imissie van Buitenlandsche Zaken van het Stor- hebben besproken. Wij waren het er allen over .is dat wij dezelfde gedragslijn als Zweden esten volgen. De Noorsche regeering was in be- sel van opvatting dat Noorwegen de internatio- le regelen der neutraliteit moest handhaven en gewapende strijdkrachten van oorlogvoerende iden doortocht moest weigeren. Óp 4 Maart heb- j wij afwijzend geantwoord. Wij deden dit om politieke redenen, omdat rij van betrouwbare zijde de inlichting ver- tregen. dat indien wij den beiden Westcrschen nogcndlieden verlof zouden verleenen 'weedsch of Noorsch grondgebied te gebrui- ten voor oorlogsdaden tegen de Sovjet Unie Duitschland dit als een vijandige daad zou be schouwen en direct zou intervenieeren. Wij zouden dan dus in den grooten oorlog betrokken worden en het slagveld voor de jroote mogendheden kunnen worden. Op die wijze zouden wij Finland groot nadeel hebben berokkend. Indien Duitschland den oorlog tegen Finland zou zijn ingegaan, zou de Finsche ne derlaag zeker zijn. Ik zou hieraan willen toevoegen dat het gerui- m tijd zou hebben vereischt een strijdmacht van nistens 100.000 man naar Finland te sturen. Het a aan twijfel onderhevig zijn of hulp doeltref- nd zou zijn. Ik weet dat van militair standpunt zien het een voordeel zou kunnen zijn voor de estersche mogendheden den Finschen oorlog ande te houden en misschien Zweden en Noor sgen daarbij betrokken te zien. Intusschen heeft nland aan de Westersche mogendheien geen ver- ek om militaire strijdkrachten gedaan. Finland bereikte de uiterste grens van tegen- ind en de regeering heeft gedelegeerden naar oskou gezonden. Maandagavond 11 Maart heeft de Finsche minister van Buitenlandsche Zaken den gezan ten van Zweden en Noorwegen te Helsinki ge vraagd of de beide mogendheden aan troepen der Westersche mogendheden doortocht zou den verleenen. Dit was de eerste en eenige keer, dat Noor wegen een dergelijke vraag van Finland kreeg, de Zweedsche regeering heeft den ochtend van den 12en Maart ontkennend geantwoord en de Noorsche regeering gaf dienzelfden mid dag een gelijk antwoord. In de middaguren van den twaalfden Maart hebben de Britsche gezanten te Oslo en Stock holm, na een verzoek van dc Finsche regee ring, dezelfde vraag gesteld. Finland had den Westerscher. mogendheden evenwel niet om bijstand verzocht. Dienzelfden dag werd des avonds laat te Moskou vrede gesloten. Koht zeide deze zaken duidelijk te willen maken neinde te bewijzen dat de aanvallen tegen Noor egen en Zweden, speciaal in de Fransche pers, ["■gegrond zijn. En ik wil eerlijk zeggen, aldus oegde hij hieraan toe, dat ik het vreemd Vind invallen te zien van landen, welke in feite min er deden dan Noorwegen en vooral dan Zweden Finland te helpen. Zij moeten niet de verant- 'oordelijkheid leggen op kleine militair zwakke laten, die Finland zooveel zij korden hebben bij- estaan. De aanvallen in de Westeli'ke bladen hier- p neerkomende dat Noorwegen afhankelijk zou Ijn van Duitschland zijn zoo zeer in strijd met de 'aarheid dat wij ons hebben afgevraagd wat zij er lee voor hebben dergelijke dingen te schrijven, en aanzien van de „Altmark" had Noorwegen ehandeld in overeenstemming met zijn verplich- ingen als neutrale mogendheid. Het had het in- smationale recht nauwgezet in acht genomen. Wij ijn blootgesteld geweest aan Duitsche bedreigin- en, doch hebben niet toegegeven. Er zijn geen ewijzen voor de beweringen dat Noorwegen Duit- che duikbooten gebruik heeft laten maken van de loorsche wateren. In twee of drie gevallen bestond lie verdenking, doch het was onmogelijk het be- i-ijs te leveren. De bewering, dat Duitsahland al- erlei via de Noorsche' wateren zou ontvangen, zijn engegrond. In Noorwegen geproduceerde goederen gaan slechts in normale hoeveelheden naar Duitsch land. Wij hebben daartoe het recht, overeenkom stig het op 11 Maart met Groot-Brittannië gesloten verdrag., Ook de Ver. Staten houden zich met vervaardiging van synthetische producten bezig. Standard Oil bouwt een fabriek voor buna rubber". NEW YORK. 14 Maart. In de Vereenigde Staten, waar men zich nog duidelijk het tekort aan grondstoffen tijdens den wereld oorlog herinnert, tracht men thans te komen tot het ontdekken van synthetische produc ten, die de essentieele waren, zooais rubber, tin enz. kunnen vervangen. Waar de Vereenigde Staten ongeveer de helft van de wereldproductie aan rubber afneemt, zou het voor de Vereenigde Staten een ernstige slag beteekenen, wanneer de invoer uit het Verre Oosten zou worden afgesneden. Hetzelfde is het gival met den aanvoer van tin uit Britsch Malakka. Het is om dergelijke dreigingen te voorkomen dat de fabrikanten hier overgegaan zijn tot het dpen van experimenten. Wellicht de belangrijk ste gebeurtenis in dit verband is in de afgeloopen maanden geweest het besluit van de Standard Oil Company te New Yersey om kunstmatig rub ber te vervaardigen uit Petroleum. De Standaard Oil is bezig een fabriek op te richten die meer dan een millioen dollar zal kosten tot het vervaardigen van synthetische rubber, „buna" genaamd, volgens een procédé, dat van de I. G. Farbemndustrie afkomstig is. De fabriek, die jaarlijks tweeduizend ton rubber zal kunnen afleveren, zal voor het einde van 1940 in werking zijn. Al tien jaar geleden begon de Standard Oil met het experimenteeren op dit gebied en des kundigen voorspellen dat wanneer nevenfabrie- ken worden opgericht de Vereenigde Staten niet meer afhankelijk zouden behoeven te zijn van het buitenland. Wat betreft de tin beschikt men reeds over twee practisch uitvoerbare procédés. Bij een daarvan zal men gebruik maken van zilver. De ontdekking van een nieuw gebruik van zilver voor industrieele doeleinden zou een zegen zijn zoowel voor de re geering als zilverfabrikanten, sinds dit land enkele jaren geleden is begonnen met de politiek van zilver-aankoopen. De afnemers van krantenpapier zijn op het oogenblik grootendeels afhankelijk van Canada en Scandinavië, maar men schijnt ook in dit op zicht niet meer in die mate afhankelijk be hoeven te zijn van het buitenland, omdat experi menten met rubberboomen uit de Zuidelijke Staten een gunstig resultaat hebben opgeleverd. (United Pres). Metaalinzameling ter gelegenheid van Hitler's verjaardag. Oproeping van Goering. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: Generaal-veldmaarschalk Goering heeft naar aanleiding van den verjaardag van Hitier een oproeping gericht tot het Duitsche volk voor het houden van een metaal-inzamelingsactie. Op geroepen wordt tot afstand van alle voorwerpen die gemist kunnen worden en die vervaardigd zijn van koper, brons, messing, tin, lood en nik kel, bij wijze van verjaardagsgeschenk van de Duitsche natie aan Hitier op 20 Aipril In een onderhoud met den „Völkischer Beobach- ter" heeft Goering verklaard dat* deze actie geen teeken van zwakte is doch integendeel een teeken •an beleid en overleg. Nooit hebben wij ons alleen laten leiden door de behoeften van het oogenblik. doch altijd gewerkt op langen termijn, aldus het blad. Dientengevolge bezitten wij ook thans van de gevraagde metalen reeds veel grootere voorraden, dan men in het buitenland denkt en onzen vijanden lief is. Wij willen voor alle gevallen gewapend zijn. en daarom leggen wij een zoo groot mogelijken voor- aad metaal aan. De actie is geheel vrijwillig. Wie leeft krijgt een oorkonde van dankbetuiging, per soonlijk door Goering onderteekend. Generaal Von Brauchitsch inspecteert de werk zaamheden voor de versterking van de Westwall tijdens zijn bezoek aan de Duitsche troepen bij het Westelijk front. Vijfjarenplan voor den landbouw in Roemenië. Boeren worden uit den militairen dienst ontslagen. De Roemeensche minister van landbouw heeft in een radiorede een vijfjarenplan voor den landbouw aangekondigd, dat zich zal bezig houden met de rationaliseering der landbouwproducten, de ont wikkeling van den ooft- en wijnbouw ,de veeteelt enz. Voorts heeft het ministerie een spoedprogramma opgesteld dat behelst dat in het voorjaar binnen twee maanden tien millioen hectaren bouwland moeten worden bewerkt. Tot dit doel worden de onder de wapenen zijnde boeren uit den militairen dienst ontslagen. Tevens wordt de medewerking ingeroepen van de vrouwen en de jeugd. Voor het geheele land worden twee vleeschlooze dagen per week ingevoerd teneinde geen werkdieren door slachting van den landbouw te moeten onttrekken. Het ministerie stelt in ruime mate zaad ter be schikking. De nationale bank heeft voor de uit voering van het vijfjarenplan een crediet van 300 millioen lei ter beschikking gesteld. Tenslotte ver klaarde de minister dat de onlangs gesloten han delsovereenkomsten de afzetmogelijkheden voor den Roemeenschen landbouw op markten van West- Europa verhoogden. Poolsch Witboek over de voor geschiedenis van den oorlog. Documenten over de jaren 19331939. In den vorm van een witboek publiceert de in Frankrijk gevestigde Poolsche regeering een verza meling van 184 diplomatieke documenten met het doel „de wereld in te lichten over de oorzaken, die Polen er toe gebractht hebben de wapenen op te nemen om zich tegen agressie te verdedigen en den strijd voort te zetten". Het witboek behandelt de betrekkingen zoowel met Duitschland als met Rusland en bevat docu menten uit de jaren 1933 tot 1939. Het betoogt o.a. dat de stelling van het Duitsche witboek, volgens welke Polen de Duitsche eischen eerst zou hebben afgewezen, toen het de Britsche garantie had ver kregen, onjuist is. In het tweede deel, dat de betrekkingen met Rus land behandelt, wordt o.a. gezegd dat Polen steeds de gedachte van aansluiting bij het anti-komintern pact verworpen heeft. Vele slachtoffers bij autobusongeluk in Nieuw Texas. Op een spoorwegovergang nabij MacAllen is in Nieuw Texas een autobus door een trein gegrepen. Drie en twintig personen werden gedood, zeventien gewond. De meeste slachtoffers zijn Mexicaansche landarbeiders, die zich in de autobus bevonden. Beter verstandhouding tusschen Italië en Rusland? Ambassadeurs zouden op hun posten tcrugkeeren. BERLIJN, 15 Maart. Volgens goedingelichte kringen zijn Italië en Rusland op het punt de on derhandelingen over een handelsverdrag te besluiten. Dit zou een gevolg zijn van de Duitsche pogingen om Rome en Moskou nader tot elkaar te brengen. Tevens zou volgens dezelfde inlichtingen in de naaste toekomst te verwachten zijn dat de ambas sadeurs van Italië en Rusland in Moskou en Rome op hun posten zullen terugkeeren. Von Ribbentrop zou deze zaken o.a. bij zijn jongste bezoek aan Rome met de Italiaansche leiders besproken hebben. Het is algemeen bekend dat de betrekkingen tus schen Italië en de Sovjet Unie sinds het uitbreken van den Finschen oorlog slechter waren geworden De ambassadeurs zijn in dien tijd teruggeroepen. (United Press.) Chamberlain spreekt Dinsdag over den oorlog. Lagerhuis Donderdag op Paaschrecès. Donderdagmiddag heeft Chamberlain in het La gerhuis medegedeeld dat hij Dinsdag a.s. een ver klaring zal afleggen over den loop van den oorlog. Donderdag a.s. zal het Huis op Paaschrecès gaan. Fransche Senaat in geheime zitting bijeen. Interpellaties over Finland en de oorlogvoering in het Westen. Bij het begin der zitting van den Franschen Senaat heeft Daladier Donderdag ermede ingestemd ter stond alle interpellaties over Finland en over de oorlogvoering te behandelen. De Senaat nam een motie in behandeling waarin de bijeenkomst van den senaat in geheim comité verzocht werd en sprak zich eenstemmig voor zulk een bijeenkomst uit. In deze zitting zou Camille Ferrand de regeering interpelleeren over de algemeene regeeringspolitiek. Henri Laudier over de hulp der geallieerden aan Finland en den afloop van den Finsch-Russischen oorlog, Paul Boncour over de oorzaken en de gevol gen van de gebeurtenissen in Finland en over de consequenties dier gebeurtenissen voor de oorlog voering. Henri Lemary over de oorlogspolitiek der regeering en Pierre Laval over de opvatting der re geering en de diplomatieke leiding van den oorlog. Algemeene vergadering Ned. Tuindersbond. Te Amsterdam is Donderdag de zevende alge meene vergadering gehouden van den Nederland- schen Tuindersbond, welke vergadering werd bijge woond door vertegenwoordigers van verschillende Kamerfracties. In zijn openingsrede memoreerde de voorzitter, de heer W. J. van Kampen de overstelpende werkzaam heden, waarvoor het bestuur zich geplaatst zag ge durende 1939, hetwelk een zeer moeilijk jaar was. De organisatie zelf heeft zich in het afgeloopen jaar gunstig ontwikkeld en het ledental is geste gen boven de 4000. Daarnaast is de vereeniging ook gegroeid in innerlijke kracht en bewustzijn voor de groote sociale problemen van dezen tijd. De jaarverslagen, balans, winst- en verliesrekening en de begrooting 1940 werden goedgekeurd. Alle aftredende leden van het hoofdbestuur wer den herkozen. Het bestuursvoorstel, om in samenwerking met andere organisaties te bevorderen, dat wederom een afzonderlijk ministerie voor land- en tuinbouw wordt ingesteld, werd bij acclamatie aangenomen. Eveneens werd goegekeurd een bestuursvoorstel om er bij de bevoegde autoriteiten op aan te lerin gen, het vanwege het optreden van den coloradoke ver, een dergelijke inkrimping gewenscht en nood zakelijk was om de bestrijding practisch nut te doen afwerpen. i Veel kanonnen, weinig geschutvuur tusschen Bazel en Karlsruhe. Clandestiene ontmoetingen in „Niemandsland". BERLIJN, 12 Maart. De zuidelijke helft van de grens tusschen Duitschland en Frankrijk, die wemelt van kanonnen, is in elk opzicht zooals men dat in den oorlog zou verwachten, slechts met deze uitzondering dat er niet wordt geschoten. Een Uni ted Press-correspondent heeft juist een tweedaag- sche rondreis langs dit deel der Duitsche defensie linie voltooid, welke zich honderdtwintig mijl langs den Rijn uitstrekt van Bazel tot Lauterburg nabij Karlsruhe. In deze twee dagen heeft hij geen enkel schot gehoord dat aan den Rijn is afgeschoten, Na tuurlijk wordt er wel dagelijks gevochten op de an dere helft van de Fransch-Duitsche grens, n.L van den Rijn westwaarts naar Luxemburg, maar de streek waar de snelstroomende Rijn de scheiding vormt tusschen de beide legermachten vertoont alle kenmerken van een gewapenden wapenstilstand. De Duitsche officieren, die als begeleiders optra den van deze eerste groep buitenlandsche corres pondenten, wien het was toegestaan de westelijke verdedigingswerken te bezichtigen sedert Septem ber, vertelden dat sedert het uitbreken van den oor log slechts eenmaal artillerievuur was gewisseld in den Bovenrijn-sector. De Duitsche troepen, die de verdedigingswerken langs den oever der rivier be zetten zeiden dat de vredige stilte slechts hoogst zelden werd verstoord door geweer- of mitrailleur- vuur. De correspondent zag Duitsche soldaten loo- pen zoo ongeveer voor hun eerste verdedigingsli nies zonder dat dit Fransch vuur uitlokte van de stellingen, die tweehonderd meter hoogstens van hen verwijderd waren. Hij stond met Duitsche troe pen aan den oever der rivier terwijl hij Fransche soldaten onbekommerd zag loopen langs een spoor baan, die ver binnen geweerschotsafstand lag. Hij heeft dozijnen verhalen gehoord van Duitsche verdedigers van de Siegfriedlinie over clandestiene ontmoetingen in „niemandsland" 's nachts met Fransche soldaten, waarbij sigaretten werden uit gewisseld en praatjes gemaakt. De reden van deze verbazingwekkende tegenstelling tusschen het Rijn front en de wanhopige verbittering, waarmee ver der de oorlog wordt gevoerd zijn klaarblijkelijk drieërlei. Ten eerste zijn velen der Franschen, die aan den Rijn geleverd zijn, Duitschsprekende Elzas- sers, die woonachtig zijn in de omgeving, die zij ver dedigen. Zij hebben vrienden en verwanten aan de overzijde der rivier aan de Duitsche zijde. In de tweede plaats is de Rijn zelf met zijn niet over brugde breedte van bijna tweehonderd meter, wel ke een scheiding vormt tusschen twee zwaar in staat van beleg gebrachte linies, een factor die niet zeer stimuleerend werkt op het denkbeeld van een al, waar dan ook langs dit 120 mijl lange front. Ten derde is er de stilzwijgende meening dat wan neer de eene partij begint, de andere met het ant woord niet achterwege zal blijven. Dit zou ook be teekenen een vernietiging van de dorpen aan den Duitschen oever, die op een uitzondering na niet geëvacueerd zijn. Deze uitzondering is het dorpje Kehl vlak bij Straatsburg. De rondreis begon op dat punt in Zuidwest Duitschland waar de Duitsche, Fransche en Zwitsersche grenzen bij den Rijn bij elkaar ko men en ging vervolgens in Noordelijke richting naar Karlsruhe. Toen de karavaan, bestaande uit zes wagens den rug van de heuvels bereikte, vanwaar men een ge zicht op den Rijn had, die op een paar kilometer afstand stroomde, verbaasde de officier in wiens auto ik reed, aldus onze correspondent, mij ten zeerste met een kalme verklaring, dat wij ongetwij feld onder constante observatie van de Fransche uitkijkposten stonden, ondanks de heggen. Hij oegde er echter ter geruststelling aan toe dat de Franschen nog nooit op dit gedeelte van den weg hadden gevuurd. Ook een voorstel van het bestuur om de contri butie te verhoogen werd aangenomen. In de middagvergadering werden de door de af- deelingen ingediende voorstellen behandeld. Ver scheidene voorstellen hadden betrekking op de ex portverruiming voor tuinbouwproducten. Van vele kanten werd gevraagd er bij de regeering op aan te dringen op de clearingrekening met Duitschland een grooter bedrag voor tuinbouwproducten beschikbaar te stellen. Het bestuur verklaarde zich hiermede accoord. evenals mét verschillende voorstellen om er bij de regeering op aan te dringen bij het sluiten van han delsovereenkomsten met andere mogendheden, o.a. met België, betere voorwaarden voor den Neder- landsche tuinbouw te bedingen. „JAN NIEVEEN" EN „GRONINGEN 4" DE HAVEN VAN URK BINNENGELOOPEN De „Jan Nieveen" en de „Groningen 4", welke schepen Donderdagmiddag om twee uur uit Lem mer naar Amsterdam waren vertrokken, zijn we gens het stormweer en den ijsgang op het IJselmeer vanmiddag te vier uur de haven van Urk binnen- geloopen. Briefkaarten voor het Algemeen Steuncomité. Met de beeltenissen van de Prinsesjes. Bij Koninklijk Besluit is bepaald, dat gedurende een door den Minister van Binnenlandsche Zaken te bepalen tijdvak van Rijkswege ten bate van het Algemeen Steuncomité 1939 bijzondere briefkaarten verkrijgbaar gesteld zullen worden. De drie briefkaarten zullen tegen Paschen uitko men en zullen worden voorzien van de beeltenissen m: a. Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Beatrix, b. Hare Koninklijke Hoogheden Prinses Beatrix en Prinses Irene, c. Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Irene. De foto's voor deze briefkaarten, vervaardigd door Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard. zijn| door het Kroonprinselijk Paar welwillend afgestaan,1 uitsluitend ten behoeve van het Algemeen Steun comité 1939. De briefkaarten zullen worden uitgegeven in de frankeerwaarden van onderscheidenlijk 2, 3 en cent en zullen worden verkocht met een toeslag van 10, 10 en 7cent per kaart, boven de frankeer waarden. Een serie van drie briefkaarten komt dus op veer tig cent 0.40). De opbrengst van deze briefkaarten zal, na aftrek van de frankeerwaarde, de kosten van aanmaak enz. ter beschikking gesteld worden van het Algemeen Steuncomité 1939. Het Comité wil gaarne zijn dankbaarheid uitspre ken over het feit, dat door Hunne Koninklijke Hoog heden Prinses Juliana en Prins Bernhard de gele genheid is geschapen, dat de beide jeugdige Prin sesjes, die zulke beteekenïsvolle namen ontvingen, reeds nu al zijn Zijzelve daarvan nog onbewust Haar aandeel hebben in het brengen van „Geluk en Vrede" voor diegenen van de bevolking, die daar in deze moeilijke tijden het meest behoefte aan hebben. De fotobriefkaarten zullen aan alle postkantoren verkrijgbaar zijn. Dc reden werd spoedig duidclük. Op het schrille fluiten ran een spoortrein keek ik ora en zag dat er een passagierstrcin aan kwam op een baan, die evenwijdig aan de rivier liep tus schen de monden van de Fransche en Duitsche batterijen. Het was de „Rheingold Express", welke op zijn tocht van Berlün naar Bazel tweemaal per dag dezen vijftien mijl langen strook tusschen de Maginot- en Siegfriedlinie aflegt. Gedurende denzelfden dag zouden we nog drie goe derentreinen zien op dit zelfde traject, die Duitsche kolen naar Zwitserland en Italië vervoerden. Onze autokaravaan draaide vervolgens plotse ling van den hoofdweg een smallen grintweg op, die regelrecht afdaalde naar het een paar honderd me ter breede moerasland, dat door den Rijn bij hoog water overstroomd wordt. Hier verlieten wij de wa gens onder dekking van een paar boomen en sprongen wij in de loopgraaf die tweeënhalve me ter diep was en breed genoeg voor twee personen om elkaar gemakkelijk te passeeren. Om ons heen staken uit laagliggende posities op onregelmatige afstanden van tien tot vijfentwintig meter koepel vormige mitrailleursnesten op. Deze vormden de tweede verdedigingslinie. Een kronkelige loopgraaf, waarin we rechtop konden loopen, zonder ons bloot te geven bracht ons naar de eerste linie aan den oever der rivier. Hier hadden we het eerste volle dige gezicht op het Rijnfront. Zorgvuldig door een spleet kijkend in den wal, die de loopgraaf ver borg, zagen we rechts en links van ons rijen van laaggebouwde Duitsche versterkingen, die de Duitschers „hindernissen" noemen. Deze compacte afzonderlijke forten, die slechts door telefoonkabels met elkaar in verbinding stonden, lagen bijna vier meter onder den grond. Zoover wij konden zien was de oever met deze forten, ongeveer vijfendertig en twintig meter uit elkaar liggend, bezaaid. Elk van deze fortificaties met haar zware machinegeweren, munitie en voorraden is erop berekend het onaf hankelijk zeven weken zonder hulp tegen het vijandelijke vuur uit te houden. De ingang ligt naar achteren en wordt gedekt door een zwaar machine geweer waarvan de tromp door een spleet in den wand steekt. Een kanonnier legde uit dat de spleet, waardoor de loop stak, zoo geconstrueerd was dat het vuur op een zeker punt aan de Fransche zijde dat van de volgende Duitsche fortificatie kruiste. Hij legde uit dat dit systeem een bescherming vormde tegen het vuur van den overkant, daar de spleet diagonaal op den anderen oever geconstrueerd was. Naast hem lag een schets van den Franschen oever over een afstand van ongeveer zevenhonderdvijftig me ter waarop militaire objecten en afstanden aange geven waren. Het is duidelijk dat een poging van de Duitschers of de Franschen de rivier hier over te steken hen een gemakkelijk doel zou doen zijn voor een moordend machinegeweervuur. PROEKAMMA ZATERDAG 16 MAART 1940. HILVERSUM I, 1875 en 414,4 M. VARA-Uitzending. 10.0010.20 v.m. en 7.30—8.00 VPRO. Berichten A. N. P., gramofoonmuziek, 10.00 Mor genwijding. 10.20 Voor arbeiders in de continu-be- drijven. 12.00 Gromofoonmuziek. 12.15 Orgel en zang. 12.45 Berichten A. N. P,. gramofoonmuziek. 2.00 Filmkwartiertje. 2.15 VARA-orkest. 3.00 Re portage. 3.30 De Ramblers (opn.) 4 00 Gramofoon muziek. 4 304.50 Vragenbus. 4.55 Residentie-orkest 5.45 Filmland. 6.00 Orgelspel. 6.15 Uit de roode jeugdbeweging. 6.45 Kinderleesclub. 7.00 VARA- Kalender. 7.05 Felicitaties. 7.10 Politiek radiojour naal. 7.30 Cyclus „Hoe werkt de Kerk?" 8.00 Her haling SOS-berichten, berichten A. N. P. 8.15 Puzzle- uitzending. 8.30 Rosian-orkest. 9.10 Toespraak „Wacht nu niet langer". 9.15 Radiotooneel. 9.30 VARA-Harmonie orkest. 9.55 VARA-Varia. 10.00 En nu.... Oké! 11.15 Berichten A. N. P. 11.25—12.00 VARA-Strijkorkest en soliste. HILVERSUM H, 301,5 M. KRO-Uitzending. 8.00 Berichten A. N. P. 8.059.15 en 10.00 Gra mofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Melodisten en solist. (12.45 —1.10 Berichten A. N. P. en gramofoonmuziek). 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Gramofoonmuziek. 2.45 Kinder uurtje. 4.00 Musiquette. 4.30 KRO-orkest. 5.15 Film praatje. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.45 KRO-Nachte- gaaltjes. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Berich ten. 7.15 Juridische causerie. 7.35 Actueele aether- flitsen. 8.00 Berichten A. N. P., mededeelingen. 8.15 Overpeinzing met muzikale omlijsting. 8.35 Gra mofoonmuziek. 8.45 KRO-orkest en solist. 9.30 Ro- coco-octet. 10.00 KRO-orkest en leden van het KRO-koor. 10.30 Berichten A. N. P. 10.40 Causerie „Het onvergankelijke Rijk" (met muzikale omlijs ting). 11.1012.00 Gramofoonmuziek. ENGELAND, 391 en 449 M. Van 10.2011.35 n.m. ook op 342 M. 11.50 Uit Nederland: Lichte muziek. 12.20 Berich ten. 12.30 Causerie. 12.45 BBC-Schotsch orkest. 1.20 Pianovoordracht. 1.50 BBC-Harmonie-orkest. 2.35 Variété. 3.05 Versterkte Stedelijk orkest van Has tings. 3.35 Reportage. 4.05 Orgelspel. 4.20 Berichten en causerie (Welsch). 4.40 Kinderuurtje. 5.20 Be richten. 5.35 Nieuws van het Westelijk front (opn.). 5.50 Sport praatje. 6.05 Het Londensch Mozart- orkest. 6.50 Actueele uitzending. 7.20 Variété. 8.20 Berichten. 8.40 Causerie „From the Front Bench". 8.55 Reportage. 9.20 Vroolijke voordracht. 9.35 Kerkdienst. 9.50 Radiotooneel. 10.20 BBC-Zangers. 10.40 Joe Loss en zijn Band. 11.20 Berichten. RADIO PARIJS, 1648 M. 9.20 Concert. 11.10 Pianovoordracht. 11.20 Ray mond Legrand's jazzorkest. 12.05 Het Amicitia- orkest. 1.05 Cellovoordracht. 2.20 Muzikale causerie en het Félix Raugel-koor. 3.20 Radiotooneel. 3.50 Zang. 4.45 Centil-ensemble en solist. 5.20 Opera uitzending. 9.35 Lichte muziek. 10.20 Radiotooneel. 11.0511.20 Gramofoonmuziek. KEULEN, 456 M. 5.50 Gramofoonmuziek. 7.55 Amusements-sextet. 9.05 Gramofoonmuziek. 9.309.50 Kamermuziek. 10.50 Gramofoonmuziek. 1.20 Omroeporkest en so list. 1.45 Gramofoonmuziek. 2.55 Voor soldaten. 5.50 Folkloristisch programma. 5.25 en 6.50 Gramo foonmuziek. 7.4510.20 Zie Deutschlandsender om 7.35. BRUSSEL, 322 M. 11.20 en 12.30 Gramofoonmuziek. 1.25 Muzikale causerie. 2.20 Orkestvereeniging van het Koninklijk Conservatorium van Gent. 5.05 Omroeporkest en solist. 7.20 Voor soldaten. 7.50 Radiotooneel. 9.30 11.20 Gramofoonmuziek. BRUSSEL, 484 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 1.50 en 12.30 Omroep- dansorkest. 12.50 Gramofoonmuziek. 1.55 Oscardy's Musette-orkest. 2.20 Omroep-symphonie-orkest en soliste (met toelichting). 3.05 Radiotooneel. 3.45 Vervolg concert. 4.55 Omroepdansorkest. 5.35 Orgel concert. 6.05 Gramofoonmuziek. 7.20 Waalsch folk loristisch programma (tot 11.20). DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.35 Onbekend. 8.20 Omroeporkest, Kamerkoor en solisten. 9.20 Berichten. 9.40 Adalbert Lutteris orkest en pianoduo Hans Bund. (Om 10.20 Politiek overzicht). 11.20 Berichten. Hierna tot 12.20 Nacht concert. 12.501.20 Militair programma.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 9