Laatste Bedekten Eulota-bemanning op Schiphol Zoowel moeder als baby BURGERLIJKE STAND ZATERDAG 16 MAART 194Ö HAARLEM'S DAGBLAD 10 IJMUIDEN SCHOOL J BESTOND IZYz JAAR. Feestelijke ouderavond. In een feestelijke bijeenkomst met de ouders werd gisteravond in liet gymnastieklokaal der school het feit herdacht, dat het 1 Maart j.l. 12'/° jaar geleden was, dat school J in gebruik werd genomen. De oudercommissie en het personeel der school hadden gemeend, dat dit feit niet heelemaal onop gemerkt mocht voorbijgaan en daarom genoemde bijeenkomst uitgeschreven. De avond werd geopend door het hoofd der school, den heer K. Faber. Spr. heette in de aller eerste plaats welkom den wethouder van onderwijs, Dr. A. J. v. Leusen, de dames De BoerHarder, RiphagenSchol en Coppeé, den heer Reitsma, voorzitter van „Volksonderwijs" en den Centralen Ouderraad en den heer Krabbendam, den spreker van den avond en daarna de talrijke ouders. Vervolgens gaf spr. een „historisch overzicht" van de „ups and downs" van school J in de 121/® jaar van haar bestaan. Aan het eind van dit overzicht memoreerde spr. de prettige samenwerking met de oudercommissie en de ouders. In dit verband herinnerde hij aan de St. Nicolaasfeesten van school J, die een zekere ver maardheid hadden verkregen en aan het succes in den „sprookjes-optocht", welke georganiseerd was ter gelegenheid van het 40-jarig regeeringsjubileum onzer Koningin. Tenslotte wees spr. nog op het mooie beginsel, dat aan de openbare school ten grondslag lag. De volgende spreker was Wethouder Van Leu sen. Spr. meende beluisterd te hebben, dat school J ten bate van een andere school nog al eens een amputatie had ondergaan in den vorm van kinderen afstaan. Spr. begreep, dat de heer Faber en de zijnen zulks betreurden, maar zij moesten bedenken, dat zij ook op die wijze in het belang van het open baar onderwijs hadden gewerkt. Spr. wist, dat school J een goeden naam had en gaarne bracht hij den dank van het gemeentebestuur hiervoor over. De voorzitter van „Volksonderwijs", de heer Reitsma, prees school J als de school, die een leven de reclame voor volksonderwijs was, zooals „Volles- onderwijs" dat voorstaat. De heer Dijkstra, de voorzitter der oudercom missie, complimenteerde namens de ouders de jubi larissen aan de school, t.w. de dames Van Royen en Scholts en de heeren Faber en De Vries, die 12ys jaar aan de school verbonden waren. Vervolgens prees hij den goeden geest, welke op school J heerschte, wat hij voor een goed deel toeschreef aan de leiding van den heer Faber. Spreker hoopte, dat alle leerkrachten, voor zoover hun leeftijd dat toe liet, nog lang aan de school verbonden zouden blijven. Een propagandistisch woord werd gesproken door den heer P. Krabbendam uit Beverwijk. Spr. prees allereerst het als één man achter de regeering staan van bijna alle partijen in deze kom mervolle tijden. Een zekere eenheid valt aldus te constateeren. En dat in een land, dat op politiek-, godsdienstig- en onderwijsterrein zoo hopeloos ver deeld is! Deze eenheid is een abnormaal, de ver deeldheid jammer genoeg een normaal verschijnsel. De openbare school wordt godsdienstloosheid ver weten. Spr. zou hierop willen antwoorden: „Voor zooverre men het dogma aan het kind brengen, godsdienstonderwijs noemt, ja, dan is de openbare school godsdienstloos, omdat zij meent, dat het dog ma niet „des kinds" is. Dan zegt men, dat de naam van Jezus op de openbareschool niet genoemd mag worden. Geloove, wie het wil! Denkt ge nu werkelijk, aldus spr., dat men bij zijn onderwijs in geschiedenis en aardrijks kunde wel den naam van Mohammed zal noemen en niet dien van Jezus? De openbare1 school is de school, die bij de wet verplicht wordt op te leiden tot Christelijke en maatschappelijke deugden en na te laten, wat an deren in hun godsdienstige overtuiging zou kunnen krenken. Wat bovengenoemde deugden zijn, daar van zou hij een heel lijstje kunnen maken, doch hij wil er slechts één noemen: Naastenliefde. De open bare school verdeelt de kinderen niet in hokjes en vakjes, doch bewaart de eenheid en ademt verdraag zaamheid. Spr. had bemerkt, dat er op school J een prettige samenwerking bestond tusschen school en huis. Doch dit is nog niet genoeg, aldus spr., steeds weer en overal moet ge op de bres staan voor het open baar onderwijs. Zij tenslotte nog vermeld, dat de dames De Boer (zang), Coppée (viool) en Riphagen (begeleiding) met succes het kunstzinnig gedeelte van den avond verzorgden, waarvoor zij een bloemenhulde in ont vangst hadden te nemen, de zaal door de goede zor gen van den heer Dijkstra een f eestelij ken aan blik bood en het personeel en de kinderen des mor gens namens de ouders, die aan het schoolfonds bij dragen, verrast werden met gebak en chocolade. School J heeft op waardige wijze haar „koperen bruiloft" gevierd. De Gerberdina Johanna IJM 38 is naar Am sterdam vertrokken voor reparatie. spreid. Met achterlating van al zijn bezittingen moest de bewoner overhaast de vlucht nemen. Het vuur. dat voedsel vond in den voorraad chocolade, suikerwerk, fruitkisten en doozen enz., baande zich door het plafond een weg naar de bovenverdieping, die eveneens in korten tijd in lichterlaaie stond. Vervolgens nestelde het vuur zich op den zolder van het aangebouwde perceel 131, dat eveneens een prooi der vlammen dreigde te worden. Maar zoover liet de brandweer, die inmiddels ter plaatse was verschenen, het niet komen. Onder leiding van den commandant, den heer Herb. Blom werd het blusschingswerk energiek ter hand genomen. Twee krachtige stralen aan den voorkant en één aan de achterzijde van het pand waren voldoende om het vuur volkomen in te sluiten en uitbreiding van den brand naar welke zijde dan ook onmogelijk te maken. Het pleit was nu spoedig ten gunste van de brand weer beslist. Tegen de watermassa, die de motor spuit produceerde, was ook deze oogen-schijnlijk zoo felle brand niet bestand. Na een goed half uur was het vuur gebluscht. De winkel en de' bovenverdieping waren volkomen uitgebrand, evenals de zolder van het woonhuis Breestraat 131, dat met den winkel een geheel vormde. De brand in de Beverwijksche hoofdstraat trok enorme belangstelling. De politie hield de menigte op f linken afstand, zoodat de brandweer ongehinderd haar werk kon verrichten. Het verkeer werd tijdens den brand, omgelegd door de Peperstraat en de Koningstraat. Omtrent de oorzaak van den brand kan niets met zekerheid worden gezegd. De bewoner die zich even naar het postkantoor had begeven, ontdekte den brand bij zijn thuiskomst. Het pand was, evenals de inboedel verzekerd. HIL1ECOM EEN SNOEK VAN 23 POND. In de Leidschevaart is een snoek gevangen welke ruim 23 pond woog. Er waren vier man noodig om de visch op den wal te brengen. OPERETTE-UITVOERING. Mej. Rie Kruydenberg zal met haar kinderkoor op 1 April een opvoering geven van de kinder operette „Sneeuwwitje". De baten zullen ten goeds komen aan „Kindervoeding". Op 3 April wordt een kindermatinnee gegeven; op 5 April een speciale op voering voor werkloozen en hun vrouwen. Aan deze laatste opvoering is voor de bezoekers een gratis verloting verbonden. RAADSVERGADERING. De gemeenteraad is 'bijeen geroepen tegen Dinsdag 19 Maart des middags te 2 uur, ter be handeling van de volgende agenda: 1. Vaststelling van de notulen der twee vorigs vergaderingen. 2. Ingekomen stukken. 3. Vaststelling van de begrootingen voor hei dienstjaar 1940 van: a. het Burgerlijk Armbestuur, b. het Gasbedrijf, c. het Waterbedrijf, d. het bedrijf Openbare Werken, e. de Gemeente. 4. Reclames plaatselijke belastingen. 5. Comptabiliteitsbesluiten. 6. Voorstel tot vaststelling van de voorschotten op de gemeentelijke vergoedingen aan de bij zondere scholen, bedoeld in art. 101 der L. O.-wet 1920 voor het jaar 1940. 7. Voorstel tot regeling van de vergoeding voor vakonderwijs ten behoeve van het bijzon der U.L.O. 8. Voorstel tot verhooging van het toegekende subsidie uit de gemeentekas over 1933 ten be hoeve van het Burgerlijk Armbestuur. 9. Voorstel tot heibenoeming van de leden van de commissie tot wering van schoolverzuim, wegens periodieke aftreding van de heeren A. Th. Goemans, E. A. Janssen, J. C. de Koning, W. Kijne, H. J. Lycklama, G. A. Spilker en W. A. van der Wal. 10. Mededeelingen: a. Voorstel tot vernummering van de' huizen aan den Loosterweg I en II. b. Verzoek van de V. V. Hillinen tot verlaging van de huur der gemeentelijke sportterreinen. c. Verzoek van den Algemeenen Nederlandschen Politiebond inzake bezoldiging politie-ambtenaren en veldwachters. d. Schrijven van het raadslid Pijnaker, inzake sneeuwopruiming. SLUITING GEM. INSTELLINGEN. AMSTERDAM 16 Maart. Met de twee eerste K. L. M.-machines uit Londen zijn heden morgen op Schiphol gearriveerd zes opvarenden van het Nederlandsche motortankschip „Eulo- ta", dat in den nacht van Zondag 10 op Maan dag 11 Maart op 120 mijl ten westen van Ouessant tengevolge van een ontploffing is gezonken. Het waren vijf machinisten en een passagier, die vandaag per vliegtuig arriveerden. De gezagvoer der, de eerste machinist en de overige officieren en manschappen komen morgen per „Batavier" in ons land terug, behoudens een drietal, dat wegens lichte verwondingen in het hospitaal te Plymouth is opgenomen. De „Eulota", die ongeveer 9000 ton mat, was op Vrijdag 8 Maart in ballast uit Rotterdam naar West Indië vertrokken om daar lading in te nemen. In den nacht van Zondag op Maandag te twee uur voelde men plotseling een hevigen schok. De machi nes werden terstond gestopt en de wachtdoende officieren, geassisteerd door eenige uit hun kooi ge komen machinisten, stelden terstond een onderzoek in. Men nam echter niets bijzonders waar en ner gens bleek het schip eenige schade te hebben opge- loopen. De oorzaak van den schok werd niet gevon den, doch het wekt geen verwondering, dat in dezen tijd het vermoeden rees, dat de „Eulota" wellicht een duikboot geramd zou kunnen hebben. Het schip vervolgde zijn weg, met de gebruikelijke verlichting, die neutrale schepen in ooxiogstijd heb ben aangebracht en waartoe o.a. behooren sterke schijnwerpers, welke zoowel de Nederlandsche drie kleur als de met zeer groote letters geschilderde aanduiding „Holland" fel belichten. Te ongeveer kwart voor drie werd iedereen op geschrikt door een hevigen knal. Er bleek een ont ploffing te hebben plaats gehad tusschen de mid- scheep en het achterschip, precies onder de plaats waar het verlichte woord „Holland" stond, ter hoogte van de pompkamer. De te kooi liggende be manning was in een oogwenk aan dek, doch reeds toen maakte het schip sterk slagzij. Er konden drie sloepen gestreken worden en hierin vonden alle opvar&nden een plaats. De slagzij begon gevaarlijk te worden en de sloepen verwijderden zich van het schip, om op weinigen afstand de verdere gebeur tenissen gade te slaan. Nauwelijks had men de „Eulota" verlaten of uit de midscheep sloegen vlammen omhoog. Men bleef in de buurt tot het ochtend werd. Toen keerden de drie sloepen naar de „Eulota" terug, waarna eenige officieren onder leiding van gezagvoerder Elzinga aan boord gingen om de schade op te nemen en te trachten nog iets van de bezittingen der bemanningen te redden. Men kon toen echter weinig doen, want mid scheeps, voor zoover het schip daar nog niet was uitgebrand, woedden nog fel de vlammen. Boven dien maakte de „Eulota" op dat moment een slagzij van meer dan 30 graden, wat het verblijf aan boord zeer gevaarlijk maakte. Bovendien was de, door de explosie aangerichte verwoesting, zoodanig dat het gevaar bestond dat het schip in tweeën zou breken. Men ging dus terug in de sloepen, die alle voor zien waren van zeiltuig en gebruik makende van den vrij krachtigen westenwind, zeilde men in Oostelijke richting, in de hoop, op deze wijze de Fransche kust te bereiken. Na eenige uren verscheen een Fransch vliegtuig, dat bijna dadelijk de drie sloepen opmerkte en laag over hen heen scheerde. Met vlaggen en doeken ga ven de opvarenden seinen, waarna, zooals latei- bleek, de Fransche machine zich draadloos met één der marinebases in verbinding stelde. Althans na korten tijd verscheen de machine weer boven de sloepen en liet een koker vallen, waarin zich een briefje bevond, dat in de Fransche, Duitsche en En- gelsche taal de mededeeling bevatte, dat een schip op weg was om de schipbreukelingen op te pikken. Omstreeks vijf uur in den namiddag verscheen een Britsche torpedojager, die de bemanning van de Eulotaaan boord nam. De ontvangst was buitengewoon hartelijk. De opvarenden werden terstond voorzien van droge kleeren, de officieren werden naar de officiers messroom en de overige leden der bemanning naar het verblijf der onderofficieren geleid, waar zij met sigaren, sigaretten en warme bouillon eenigszins op krachten werden gebracht. Ook overigens was de verzorging aan boord van het Britsche oorlogsschip uitmuntend. Op Dinsdag 12 Maart in den namiddag bereikte uien Plymouth, waar de Nederlandsche bemanning in een hotel werd ondergebracht en een drietal hun ner in het hospitaal werd opgenomen. Wapens en munitie in woning te Belfast ontdekt. BELFAST, 16 Maart. Tijdens een inval in een privé woning is gisteravond een aanzienlijke hoe veelheid wapens en ammunitie gevonden. Een nog onbekend omstander wierp tijdens de huiszoeking uit de menigte met een steen, waardoor een agent aan het hoofd getroffen werd. De bewoner van het huis, waarin ook op zolder een geheime berg plaats die handgranaten bevatte, werd ontdekt, wist te ontsnappen. (United Press). Brand kost zes personen het leven. Te Charlotte in Noord Carolina (V.S.) is in den nacht zware brand uitgebroken in een in het centrum der stad gelegen woonhuis, dat 96 kamers bevat. De bewoners werden in him slaap verrast en verscheidenen sprongen uit de ramen. Zes per sonen, waaronder vier kinderen, vonden den dood en twaalf anderen werden ernstig gewond. De brandweer kon tegen den geweldigen vuurhaard niets uitrichten. DE RADIOREDE VAN H. M. DE KONINGIN. 's-GRAVENHAGE, 16 Maart. De radiorede van H. M. de Koningin voor de Foreign Missions Conference of North America te New-York zal door de Amerikaansche zenders worden uitge zonden te vier uur plaatselijken tijd, hetgeen overeenkomt met negen uur des avonds Neder landschen tijd. WISSELKOERSEN AMSTERDAM 10.15 uur. Londen 6.98. Berlijn 75,52>/2. Parijs 3,97. Brussel 31.99. Zwitserland 42,22. New-York 1.88 5/16. Instelling van het Protectoraat herdacht. Parade en herdenkingsbijeenkomst te Praag. Ter gelegenheid van den eersten verjaardag van de instelling van het protectoraat Bohemen en Mo- ravië is te Praag voor den rijksprotector von Neu- rath eeri groote parade van de weermacht en de politie gehouden. Op de eere-tribune bevonden zich o.a. president Hacha en rijksstadhouder Hen- lein. Voorts heeft de commissie van de Tsjechische nationale gemeenschap een herdenkingsbijeenkomst gehouden, waarop het woord gevoerd werd door den leider der gemeenschap Josef Nebesky, die, zoo meldt het D.N.B., o.a. hulde bracht aan het staatsmanschap van president Hacha, waardoor het Tsjechische volk temidden van alle verwarring eensgezind is en gespaard blijft voor het leed, dat oorlog meebrengt. De bijeenkomst werd bijgewoond door minister president Elias en zijn plaatsvervanger Krejci. Koning Carol verzoent zich met de IJzeren Garde. Organisatie treedt toe tot het „front der nationale wedergeboorte". De IJzeren Garde, de Roemeensche organisatie welke steeds tegen de politiek van Koning Carol in oppositie was, heeft zich thans met den Kon in verzoend. De Koning had allen leden der garde die toe zegden zich bij het front der nationale weder geboorte te zullen aansluiten de vrijheid be loofd. Een delegatie heeft Vrijdag den minister president Tatarescoe medegedeeld dat de IJzeren Garde de voorwaarden van den Koning aan vaardde. Zondag zal Tatarescoe naar aanleiding van deze verzoening, die beschouwd wordt als een overwinning van de „politiek van nationale een heid" der regeering, een radiorede tot het volk houden. Een van de voorwaarden, waarop de IJzeren Garde tot het z.g. „front der nationale wederge boorte" toetreedt, is, naar men verneemt, de vrij lating van de gardeleden, die in concentratie kampen zijn opgesloten. Hun aantal wordt op 800 geschat. Het is ook mogelijk dat de verbannen leiders der organisatie, van wie vele in Duitsch- land vertoeven, vergunning krijgen om naar Roemenië terug te keeren. Er is reeds een missie naar Berlijn gegaan, die de verbannenen moet polsen, doch men gelooft dat verscheidene leiders in Duitschland wenschen te blijven. Verwacht wordt, dat een lid der garde als on derstaatssecretaris tot de regeering zal toetre den. Uitbreiding van het Fransche kabinet? (Men zie ook pag 5). Alle Fransche bladen wijzen op de eenstemmig heid in den Senaat na de geheime zitting, aldus meldt Havas. De „Matin" zegt dat Daladier duide lijk gesproken heeft en dat na zijn verklaringen den voorzitters der partijen niets anders overbleef dan de motie van vertrouwen op te stellen en te teeke nen. Dat de socialistische senatoren aan deze opstel ling niet medewerkten vindt, volgens de „Excel sior", zijn verklaring daarin, dat men in politieke kringen thans van de regeering een wijziging van methoden en in het bijzonder een wijziging in het kabinet verwacht. Zoowel in den Senaat als in de; Kamer is men eenstemmig van meening dat het ministerpresidium de portefeuille van buitenland- sche zaken en die van oorlog niet in een hand kun nen blijven. Deze taak is te zwaar voor een enkel persoon, vooral wanneer hij ook in contact wil blij ven met het parlement. Men wenseht dat Daladier van het huidige ministerie een oorlogskabinet zal maken in den waren din des woords. BRITSCH SCHIP GEZONKEN. Volgens te Rotterdam ontvangen berichten is het Engelsche s.s. „Melrose" op de Noordzee ten gevolge van een mijn of een torpedo gezonken. Voor zoover tot dusverre bekend, zijn 4 opvaren den door Nederlandsche schepen gered. Nog acht leden der bemanning worden vermist. FINNEN KUNNEN ZICH IN CANADA VESTIGEN. OTTAWA, 16 Maart. Naar vernomen wordt is het voorstel om vluchtelingen uit Finland, die woonden in de aan Rusland afgestane gebieden, toestemming te verleenen zich in het Noorden van Canada te vestigen, door de regeering met in stemming begroet. Vooral in kringen van het mi nisterie van mijnbouw toonde men zich hierover zeer voldaan, omdat de oorlog het gemis aan goede werkkrachten zeer heeft doen voelen. (United Press). j»»'" I Uit de Omsheken J ^Uiliiniuiiiiiuiiniiiiniiiiiiiiiiiniuiuiiiiiui iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiipiiiiiiiiuiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiii1^ HEEMSTEDE TWEE VERKEERSVERBETE- RINGEN OP KOMST. Doortrekking van het ivandelpad langs den Heereniveg. VERBREEDING VAN DE HOUTVAARTBRUG. In de eerstkomende weken zullen door het ge meentebestuur, behoudens goedkeuring van den ge meenteraad, een tweetal belangrijke verkeers-ver- beteringen ter hand worden genomen. De eerste heeft betrekking op het wandelpad aan de oostzijde van den Heerenweg ter hoogte van het landgoed Kennemerduin, dus tusschen de Oude Posthuisstraat en de Koediefslaan. Over een vrij groote uitgestrektheid ontbreekt hier tot nu toe een trottoir en voor de wandelaars is hier alleen een zeer smal paadje achter de langs den weg staande boomen beschikbaar. Daarin zal nu verbetering worden gebracht door over de geheele lengte de boomen terooien en op de aldus vrijkomende strook grond een trottoir aan te legg.en. Aan veel ongerief voor de voetgangers zal hierdoor een einde worden gemaakt, al zullen velen het zeker betreuren, dat opnieuw een aantal boo men op den Heerenweg aan de eischen van het ver-< keer zal worden opgeofferd.' Nog niet zoo heel lang geleden vormde de be planting met de zware en hooge boomen een sieraad van dezen weg en het kan niet ontkend worden, dat er tenslotte niet veel moois meer aan den Heeren weg is overgebleven nu van de Van Merlelaan af. tot aan de grens van Haarlem toe de geheele be planting vrijwel is opgeruimd. Maar er mag niet vergeten worden, dat de boomen het uitzicht op de zen voorrangsweg geweldig belemmerden en dat menig verkeersongeluk, waaronder er waren met doodelijken afloop, hiervan een gevolg is geweest. Het ligt in het voornemen, met het rooien van de boomen en met den aanleg van het wandelpad zoo spoedig mogelijk aan te vangen, zoodat de wan delaars nog dezen zomer van de verbetering zullen kunnen profiteeren. Ook de tweede verkeersverbetering, die tot stand zal worden gebracht, betreft het westen van de ge meente. Zij is een gevolg van een adres, dat de Aer- denhoutsehe Buurtvereeniging in December 1938 tot den raad heeft gericht. In dit adres werd gewe zen op den gevaarlijken toestand, die bestaat op de Houtvaartbrug. Deze brug vormt de verbinding tus schen Heemstede en Bloemendaal, op de Zand- voortschelaan. In de zomermaanden, als de trek naar Zandvoort groot is, kan het verkeer met auto's en fietsen hier geweldige afmetingen aannemen. Op dit zeer drukke verkeer is de smalle Houtvaartbrug volstrekt niet berekend en voor de fietsers zoowel als voor de automobilisten is het gevaar dan ook niet denkbeeldig. De bestaande brug zal worden gesloopt en er zal een geheel nieuwe voor in de plaats komen, die ruim tweemaal zoo breed is. Dit zal het mogelijk maken, zoowel den rijweg als de trottoirs en de rijwielpaden aan beide kanten van den rijweg op de volle breedte door te trekken. Deie verbetering is dus wel afdoende en zij komt aan de tot uitdruk king gebrachte verlangens volledig tegemoet. Deze oplossing is mogelijk geworden, omdat ook het gemeentebestuur van Bloemendaal zich bereid heeft verklaard een evenredig deel van de kosten te dragen. Waar het hier voor Heemstede zoowel als voor Bloeméndaal als het ware een toegangspoort tot de gemeente betreft, is de bouw van een zooge naamde monumentale brug overwogen. Deskundi gen bleken echter van oordeel, dat een min of meer pompeuze brug in deze omgeving niet zou passen en dat er juist naar gestreefd moest worden, de brug zoo onopvallend mogelijk te maken. Door hei thans gekozen ontwerp zal het den weggebruiker nauwelijks opvallen, dat hij een brug passeert. De uitvoering van het werk zal zoo geschieden, dat tijdens de werkzaamheden het verkeer zoo min mogelijk stagnatie zal ondervinden, omdat de we genaanleg in deze omgeving het tijdelijk omleggen van het verkeer vrij moeilijk maakt. Ook met dit werk zal zooveel spoed betracht worden, dat het verkeer nog in den aanstaanden zomer van deze verbetering profijt zal kunnen trekken. ZANDVOORI De neutraliteit van ons land en onze persoonlijke levenshouding. Vrijdagavond sprak mevrouw A. Trompde Jong, voor de Jonge Hervormden en vele belangstellen den over: De neutraliteit van ons land en onze per soonlijke levenshouding. In haar inleiding bracht mevrouw Trom in her innering de geestesgesteldheid na den vorigen we reldoorlog, toen leuzen als: nooit meer oorlog, op geld deden en velen hun hoop vestigden op den Volkenbond. Het uitgangspunt van dezen bond is zeer mooi, zoo zeide ze, doch van het werk is niet heel veel terechtgekomen. Een nieuwe wereldbeschouwing brak baan. Meer en meer werd het democratische ideaal verdrongen door een staatsvorm waarbij be wust en zonder aarzeling gebruik wordt gemaakt van geweld. De twee systemen staan thans gewa pend tegenover elkaar en als Christen kan het ons niet onverschillig blijven welke yan de systemen de overhand zal krijgen. Er staan toch zeer groote be langen en waarden op het spel. Of de Staat als zoo danig neutraal wil blijven moet de regeering be slissen Als kerkelijke gemeenschap is neutraliteit uitgesloten, want de prediking omvat het geheele leven. De boodschap der kerk mag niet geneutrali seerd worden. Ook in een neutraal land kan hier een conflict ontstaan tusschen Kerk en Staat, doch het oordeel van de kerk kan de staatkundige neu traliteit niet schenden. Hoewel de staatkundige neutraliteit van zeer groote beteekenis is, zoolang een land daardoor wordt behoed voor de ellende van een oorlog, mag dat niet van invloed zijn op de houding van de leden der kerk. Deze toch zijn in de eerste plaats lid van de kerk en dan pas lid van het volk. Na een kleine pauze werden nog enkele vragen gesteld. Bij de beantwoording kreeg de spreekster de gelegenheid haar rede op enkele punten nog toe te lichten. BOK SDEMONSTRATIES. Gedurende het winterseizoen werd onder auspi ciën van O. en O. door den heer E. J. Jansen, in structeur van de Zandvoortsche Boksclub, be langeloos boksles gegeven aan een groep militairen. Wat hij in enkele maanden met zijn leerlingen wist te bereiken, demonstreerde hij Vrijdag in de groote zaal van Pension X, waar de militairen werden ge plaatst tegen de geoefende leden van de Z. B. C. Nadat eerst de leerlingen een demonstratie had den gegeven van de verschillende stooten, werd be gonnen met de demonstratie. Een niet onaardig nummer voor de toeschouwers was het touwtje springen. De demonstratie werd besloten met een serie vrije oefeningen. Door officieren, die bij deze demonstratie tegen woordig waren, waren drie prijzen beschikbaar ge steld. Ook enkele vereenigingen en winkeliers had den prijzen geschonken. Voordat de instructeur, de heer Jansen, overging tot de uitreiking van de prij zen, bracht hij dank aan de schenkers. Ook dankte hij den heer Karei Lotsy, die vijf paar bokshand- schoenen voor de training der militairen beschik baar stelde. Korporaal Witte dankte den instruc teur Jansen voor zijn training. Namens de leerlin gen bood hij hem een stoffelijk blijk van waar deering aan. VELSEN Mr. Helmstrijd bedankt voor zijn benoeming. Naar wij vernemen heeft mr. T. A. Helmstrijd, gemeentesecretaris te Alphen a. d. Rijn, die onlangs door den Raad van Velsen tot secretaris werd be noemd, voor deze benoeming bedankt. Men kan dus binnenkort een nieuwe aanbeveling van B. en W. vcrivachten, eventueel na een nieuwe oproeping van sollicitanten. Burgerlijke Stand. Bevallen: A. W. QuistKlement, z., Rooswijker- laan 92, Velsen N.; N. AntonisseVerschuure, z., Bloemstraat 111, IJmuiden; H. DuijkerDekens, z., Schulpweg 97, Velsen N.; W. C. M. SmitPols, d., Hoof straat 23, Santpoort; E. StormSchotvan- ger, z., Cypressenstraat 28, IJmuiden; M. Beusen- bergde Vries, z., Palmenstraat 5 rd., IJmuiden; C. M. VolmerDillewijn, d„ Kerkplein 2a, Vel sen. Overleden: C. M. de Vries, 75 j., echtgenoote v Q. Boi'gwat, Kanaalstraat 180, IJmuiden; T. Luijt. 74 j., echtgenoote v. D. Vlam, Visseringstraat 7 rd.. IJmuiden; G. Koster, 83 j., wed. v. A. Koster, Duinvlietstraat 81, Velen N.; G. D. Boerlage 68 j., echtgen. v. R. C. P. Slaap, Meervlietstraat 4, Vel sen. Marktberichten en besommingen. MARKTBERICHT IJmuiden, 16 Maart 1940 (ANP) Tarbot 134124 ct. per kg. Tong 10876 ct. per kg. Groote schol f 1713.25 per 50 kg. Middel schol f 2015.50 idem. Zetschol f 2722:50 idem Kleinschol f 2811 idem. Bot f 6.305 idem Schar f 126.60 idem Groote gul f 9 idem. Kleine gul f 9.50 idem Wijting fk 7.505.60 idem Kabeljauw f 4327.50 per 125 kg. Leng f 2 per stuk. Afslag: snoekbaars 3227 cent per kg. Trawler: Protinus IJM. 85 275 manden f 3410. Loggers: KW 173 f 680, 105 f 700, 78 f 1670, 59 f 1270, 107 f 930 35 f 1650, 125 f 1120. VERWACHTE VISCHAANVOER Thuisstoomende voor de Maandagmarkt: Caroline IJM. 26. Vangst 50 m. schelvisch 80 m. braadschelvisch, 40 m. gul en kabeljauw, 60 m. wij ting,: 400 m. radio, 40 m. poon, 10 m. haring, 10 m. diversen. Totaal 690 m. benevens 450 st. stijve ka beljauw. Hercules IJM. 196. Vangst 1500 st. ijskabeljauw, 750 st. stijve kabeljauw, 50 m. stripvisch. Haarlem IJM. 9. Vangst: 70 m. diversen, 40 m, haai, 1000 m. wijting, 50 m. braadschelvisch, 1750 m. radio, 45 m. schelvisch, 80 m. gul, 240 m. Koolvisch, 400 m. makreel, 400 m. haring. Totaal 2500 m. BEVERWIJK Felle brand in de Breestraat. Alle gemeentelijke instellingen, met uitzon- ring van het Badhuis, zullen op Goeden Vrijdag den geheelen dag gesloten zijn. RIJWIELDIEFSTAL. Twee onbeheerd staande rijwielen in de Hoofd straat zijn ontvreemd. FILMAVOND FINLAND. In samenwerking met het Finland-comité werd Vrijdagavond in het City-Theater een speciale Fin- sche avond gehouden, welke zeer druk bezocht was. In het voorprogramma draaiden Finsche cultuur films; ook werd een beeld gegeven van de ver schrikkelijke verwoestingen door de bombarde menten aangericht. Als hoofdfilm xolgde „Drie man in de sneeuw", welke ook veel succes had. On getwijfeld zal een flink bedrag aan het comité kun nen worden afgedragen. BOUWOPDRACHT. Aan de firma De Groot en Kalkers is opgedragen het bouwen van twee woonhuizen aan de Beek kade, voor rekening van de heeren Gebr. Berbee, alhier. genieten een deskundige verpleging in onze inrichting Rustige en prettige omgeving. kraaminrichting „BEAIRIX'? ZIJLWEG 198 - TELEFOON 17200 (Adv. Ingez. Med.) Winkelpand uitgebrand. Vrijdagavond heeft een felle, uitslaande brand gewoed in den winkel van den heer J. Blank. Breestraat 129. Tegen negen uur ontdekte de eigenaar vuur- verschijnselen in den winkel. Verder dan deze ontdekking kwam hij niet, want nog voor hij iets had kunnen uitrichten om den brand in de kiem te smoren hadden rie vlammen zich met groote snelheid door den geheelen winkel ver HAARLEM, 16 Maart 1940. Bevallen: 13 Maart: H. v. d. Bergdè Vries d.. 14 Maart: J. G. Kistvan Zonneveld d., C. GrootWit d., 15 Maart: M. BonkeStolwijk z., N. L. de HartLapierre z-, 16 Maart: A. A. Akerboom—Romijn z. Overleden: 15 Maart: D. Ineke, 68 j. Schoter singel; C. F. 18 m., z. van C. J. Moll, Oranje straat. Ondertrouwd: 16 Maart L..J. Roozen en N. J, Brockmann.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 14