risn A. P. DE GRAAFF Concentratie bij luchtbeschermingsarbeid n n f ^lüwuif If/" TLjv 'k 3 HET NIEUWE GEVAARLIJKE GEBIED. JX l V L -J r X r Nieuwe Eng. Stoffen Alexanderstr. 2 4, Tel. 12018 N.V. „GRANITO" Nieuwe Uitgaven. ZATERDAG 16 MAART 1940 H'AAREEM'S DAGBEAD 2 Vier regionale inspecteurs moeten rapporteeren wat ontbreekt. Explosieproeven worden genomen. De mededeeling, dat aan den inspecteur voor de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen, gep. luitenant-generaal P. H. A. de Ridder, op zijn verzoek met ingang van 1 Mei a.s. eervol ontslag is verleend, met dankbetuiging voor de als zoodanig be,wezen belangrijke verdiensten, heeft het A. N. P. aanleiding gegeven ten departemente van binnen- landsche zaken, waaronder de luchtbescherming res sorteert, te informeeren naar de plannen van den minister in dit opzicht. Wij hadden daartoe een onderhoud met den raad adviseur mr. H. W. J. Mulder, chef van de afdeè- ling binnenlandsch bestuur, die zich, nu de minister wegens ontstentenis verhinderd is een door hem reeds voorgenomen uiteenzetting van de plannen voor de radio te geven, gaarne bereid verklaarde namens den minister hierover de gewenschte in lichtingen te verschaffen. De heer Mulder deelde allereerst mede dat de minister voornemens is, bin nenkort, na zijn terugkomst ten departemente de laatste hand te leggen aan de in groote trekken voltooide nieuwe regeling. In de eerste plaats heeft de minister besloten tot concentratie van de inspectie voor de luchtbescher ming met de inspectie van de burgerwachten en het in Augustus ingestelde regeeringscommissariaat voor den vrijwilïigen burgerlijken dienst. Al deze diensten berusten op vrijwilïigen arbeid in het be lang onzer gemeenschap en op bereidverklaring tot daadwerkelijk optreden in onverhoopte dagen van gevaar ter bescherming van de burgerbevolking. het kwam den minister raadzaam voor een concen tratie van deze inspecties tot stand te brengen, welke gepaard zal gaan met een interne reorgani satie van de gecombineerde diensten. Tot nu toe hadden we den onbevredigenden toe stand, dat de gegevens, noodig voor de luchtbe scherming, vrijwel uitsluitend uit Den Haag moes ten komen. Voortaan zullen vier regionale inspec teurs, ieder in eigen rayon, optreden, die onder lei ding van den centralen inspecteur staan, doch hun adviezen rechtstreeks aan de gemeentelijke en pro vinciale besturen kunnen verstrekken, zoowel ten behoeve van de luchtbescherming als van de an dere vrijwillige burgerlijke diensten. Deze heeren zullen binnenkort gelegenheid vinden tot indivi dueel contact tussehen de inspectie eenerzijds en de burgemeesters, hoofden van luchtbeschermings diensten en de groote vrijwillige organisaties an derzijds. Naast deze vier inspecteurs zullen tien toegevoegde officieren van de burgerwachten wor den ingeschakeld. De vier regionale inspecteurs zullen Maandag a.s. hun werkzaamheden beginnen en zij hebben op dracht gekregen om op den kortst mogelijken ter mijn na te gaan wat nog aan de luchtbescherming ontbreekt, zoowel wat het personeel als het ma teriaal aangaat, en verdér met de burgemeesters overleg te plegen omtrent den verderen uitbouw van de vrijwillige diensten. Bij dit onderzoek zal bijzondere aandacht wor den geschonken aan de zelfbescherming van be drijfsgebouwen en particuliere woningen. Waar overheidsbescherming en zelfbeheersching feitelijk een geheel vormen, acht de minister eenheid in de leiding noodig en hij heeft nu de gewenschte maatregelen genomen om voor zoover die eenheid nog ontbreekt en waarover in de Kamer nog wel eens is geklaagd, op korten termijn te effeetueeren. Stellig zijn er in verschillende groote en kleine gemeenten, voor wat de zelfbescherming betreft reeds belangrijke diensten bewezen door plaatselijke or ganisaties, zooals afdeelingen van de Nederlandsche vereeniging voor Luchtbescherming, doch vermeden dient te worden dat er twee (of meer) kapiteins op een zelfde schip optreden. De algemeene leiding moet blijven waar zij volgens de wet berust, d.i. bij den burgemeester, geassisteerd door het daartoe aangewezen hoofd van den plaatselijken luchtbe schermingsdienst. GEDWONGEN DIENSTBETOON De luchtbeschermingswet biedt veel grootere mo gelijkheden dan eigenlijk wel bekend is bij de groote massa. Zoo zegt arfc. 12: „Ieder is verplicht de door den burgemeester schriftelijk van hem gevordei-de medewerking tot uitvoering van deze wet te verlee- nen en, indien bij openbare bekendmaking door den burgemeester algemeene of bijzondere gedragsregels zijn voorgeschreven, zich daarnaar te gedragen". Deze wet en in het bijzonder het zooeven genoem de artikel biedt een basis voor gedwongen dienstbe toon in geval men langs vrijwilïigen weg niet tot een volledige luchtbescherming zou kunnen komen. SCHUILKELDERS EN GASMASKERS Ook voor de twee als het ware nog zwevend ge bleven problemen, n.l. dat van de schuilkelders en dat van de gasmaskers, zal naar het zich laat aan zien, weldra een oplossing worden gevonden. Zeer binnenkort zullen 'uitgebreide explosieproe ven wórden genomen zoowel op het eiland Schok land als elders in den lande teneinde de deugdelijk heid van schuilplaatsen en van schuilloopgraven van verschillend systeem te onderzoeken. De ministers van defensie en van waterstaat heb ben voor het houden van deze proefnemingen hun volledige medewerking toegezegd. Aan de hand van deze proeven zal het weerstands vermogen van de verschillende in den handel ge brachte schuilplaatsen worden vastgesteld, zoodat ook een inzicht kan worden vei-kregen, welke ver beteringen eventueel moeten worden aangebracht om het weerstandsvermogen van de schuil gelegen heden te verhoogen. Tijdens de te nemen proeven zullen verschillende metingen worden gedaan, eenerzijds voor wat be treft de geluidsintensiteit van de zich in de lucht voortplantende-explosiegolf, en anderzijds voor wat betreft de voortplantingssnelhcid en intensiteit van de bodemtrillingen en haar afdemping, in verband met den afstand tot den explosie-haard, om een ver gelijking te krijgen tussehen de grond gesteldheden op verschillende plaatsen. Het eiland Schokland is hiervoor uitgekozen zoo wel wegens zijn geisoleerde ligging als wegens de geringe bevolkingsdichtheid, welke beide factoren het nemen van dergelijke proeven kunnen verge makkelijken. ZELFBESCHERMING. De achterstand op het gebied van de zelfbescher ming is goeddeels te wijten aan de verkeerde men taliteit waarop men hier te lande, in het algemeen ten aanzien van de gevaren uit de lucht is inge steld. De overheid kan zich daarbij niet neerleggen. Zij zal zoo noodig dwingend moeten optreden, waar toe de wet haar de bevoegdheden heeft verleend. Zooals wij hierboven reeds deden uitkomen, zijn voor vrijwel alle onderdeelen van het maatschap pelijke leven richtlijnen voor luchtbescherming vastgesteld en dit is, zoo voegde mr. Mulder hier aan toe, onder leiding van generaal de Ridder ge schiedt in een omvang en met een degelijkheid, als naar onlangs een deskundige opmerkte, in geen enkel ander land wordt aangetroffen. VERSTERKTE MATERIALEN. Tenslotte moge hier een overzicht volgen van Hetgeen tot dusverre aan de luchtbeschermings materialen' van rijkswege aan de gemeenten van de eerste en tweede gevarenklasse is verstrekt. (Voor de minst bedreigde, rul. de derde, gevaren- klasse heeft de luchtbeschermingsinspectie boven dien in vele gevallen haar tusschenkomst bij de aanschaffing van dergelijke materialen verleend) Gasmaskers zijn er ten laste van het rijk aan de gemeenten reeds ruim 65.000 afgeleverd, afgezien dei-halve van wat door tusschenkomst van de in spectie luchtbescherming voor rekening van de ge meenten is verstrekt. Ongeveer 400 volledig uitgeruste draagbare en rijdbare motorspuiten van Nederlandsch fabrikaat zijn ten behoeve van de brandweer aan de ge meenten afgeleverd. Ruim 4000 gasbeschermende kleedingcombinaties zijn deels afgeleverd, deels in bestelling. Daarnaast zijn naar evenredigheid rubberlaarzen en -hand schoenen verstrekt. Ten dienste van de alarmeéring zijn ongeveer 900 sirenes alle van Nederlandsch fabrikaat aan de gemeenten afgeleverd, terwijl de opstelling daarvan is geschied naar aanwijzingen van de inspectie. De voorbereiding van de geneeskundige verzor ging van patiënten tengevolge van luchtaanvallen is en wordt onder leiding van de inspectie intercom munaal geregeld. Het land is daartoe in ruim 70 kringen verdeeld, die elk de beschikking hebben verkregen, of nog zullen verkrijgen, over nood- ziek en inri ch tingen en geneeskundige hulpposten, Vele cursussen zijn of worden door de inspectie voor de hoofden van de gemeentelijke luchtbe schermingsdiensten gegeven. Met medewerking van het centraal instituut voor materiaalonderzoek is een centrale commissie ge vormd, die met de keuring van de in den handel gebrachte luchtbeschermingsmaterialen is belast. Uit het voorafgaande mag zeker wel worden ge concludeerd, dat de luchtbescherming en al hetgeen daarmee -voor onze bevolking samenhangt een on derwerp van speciale verzorging uitmaakt van hen, die deze zoo belangrijke zaken hebben te regelen en dat de centrale overheid paraat is om deze om vangrijke materie in goede banen te leiden. De hoop, die wij allen mogen koesteren, deze maatregelen nimmer in Nederland in praetijk ge bracht te zien, mag geen Nederlandsch staatsbur ger ontslaan van den moreelen plicht om naar vermogen en krachten mede te werken aan de voor zorgen, die juist in tijden als de tegenwoordige dienen te worden getroffen. En die, wanneer zij volledig zijn uitgewerkt, ons geheele volk een groo- ter gevoel van veiligheid kunnen verschaffen. DE GROTE VERRASSING voor het A.S. TENNISSEIZOEN is wel dat S. H. ondanks invoermoeilijkheden e.d tóch „gewoon" uitkomt met een „buitengewone" COLLECTIE RACKETS, tegen biz. voordelige prijzen Komt U dus „up to date" installeren bij (fyoii/udj- HAARLEM 'GROOTE HOUTÓTR. 123 - TELEF. 12215 „BEKEND OM 2?N SERVICE". (Adv. lngez. Med.) Centr. A.-R. Kiesvereeniging. Thans drie kiesvereenigingen. Vrijdagavond kwam, in de groote zaal van het gebouw van de Mij. tot Nut van 't Algemeen, de Centrale A. R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" onder leiding van haar voorzitter mr. A. Bruch, in jaarvergadering bijeen. In zijn openingswoord herdacht spr. het overlijden van den heer v. d. Houten en memoreerde het 25- jarig bestuurslidmaatschap van den heer G. Wolzak, terwijl hij tenslotte den heer J. Pier- hagen gelukwenschte met zijn benoeming tot burgemeester der gemeente Opperdoes. Het jaarverslag van den secretaris, den heer D. A. J. Spek, gewaagde van een opgewekt ver- eenigingsleven en het slagen van de het vorige jaar doorgevoerde splitsing in een kiesvereeniging te Haarlem-Noord en Haarlem-Zuid. Het leden tal bedraagt 806. Het jaarverslag van den penningmeester, den heer D. Bruyn, gaf een batig saldo aan van f 120.16, terwijl het jaarverslag van den penning meester van het Verkiezings- en prop. fonds, den heer R. G. Mülder, een nadeelig saldo aanwees. Als bestuursleden werden de heeren D. Bruyn en Jac. Stoelman herkozen. Besloten werd, het gebied van de Kiesvereeni ging Haaarlem-Zuid te splitsen en dus over te gaan tot uitbreiding van het aantal kiesvereeni gingen van 2 op 3. Hierna hield de heer W. C. Bakker, lid van den gemeenteraad, een korte rede over het on derwerp „Het gemeentebeleid 1939-'40". Spr. ging nog eens het verloop van de wethoudersver- kiezing na, en wijdde hierna eenige beschou wingen aan den financieelen toestand der ge meente, welke verre van gunstig is te noemen. OPENING HORLOGERIE J. A. WIERING. Heden opent de heer J. A. Wiering zijn nieuwe zaak in uurwerken en optische artikelen in het Julianapark 50. De winkel van den heer Wiering is eerst vijf jaar in de Floresstraat gevestigd geweest, zoodat hij voor de bewoners van Haarlem-Noorcl geen onbekende is. In het Julianapark beschikt de heer Wiering thans over een flinke zaak met een ruime étalage waar de groote collectie klokken, horloges, optische artikelen en het goud en zilver werk uitstekend tot zijn recht komt. Het is ver heugend, dat er in dezen tijd nog vele midden standers zijn, die genoeg ondernemingsgeest bezit ten om nieuwe dingen aan te durven. „In de Flo resstraat is het altijd goed gegaan", zei de heer Wiering, „en ik geloof, dat het in het Julianapark waar het zooveel drukker en gezelliger is, ook wel zal loopen". Als het even goed „loopt" als de uur werken, die in den winkel zijn zal de heer Wiering niet te klagen hebben. VOOR HET FINSCHE ROODE KRUIS. De op 13 Maart j.l. in „De Leeuwerik" te Haar lem door „Eenheid door democratie" georgani seerde avond bracht f 106.20 vopr het Finsche Roode Kruis op. DE KONINGIN NAAR AMSTELFLORA. Het ligt in het voornemen van H.M. de Koningin Maandagmorgen een bezoek te brengen aan de bloemententoonstelling „Amstelflora" te Amster dam. 4 4 4,. K.X 1j !T r~~! - h r. üiüa.i-aö j <r gStf t- i LJ L-4 k i «k: r~~i L 4 L i -A tT'tJ r*,!ï I"T J.Q. mé-:.. 'rWlmL-l - -v. !rr; is-JiTx tf-r-, rf I DE AVRO BOUWT EEN NIEUW KANTOOR GEBOUW. De ontwikkeling van het A.V.R.O.-bedrijf heeft sedert de ingebruikneming van zijn tegen woordig kantoorgebouw aan de Keizersgracht 107 te Amsterdam een groote vlucht genomen. Het ruimte gebrek deed zich steeds nijpender gevoe len. Reeds in 1936 zag het bestuur, dat uitbreiding in de toekomst niet kon uitblijven, zoodat als voorzorgsmaatregel de belendende panden 105 en 103 werden aangekocht. Thans heeft de A.V.R.O. besloten naast haar bestaand, een geheel nieuw kantoorgebouw te bouwen. De aanbesteding ervoor is reeds uitge schreven. Architect F. A. Warners, die ook het tegenwoordige kantoor heeft gebouwd, ontwierp een plan, waarvan wij hier een afbeelding van den gevel geven. Hierbij valt te loven, dat de ge vel van Keizersgracht 105, een huis van ouds bekend als „De Bruinvis", door hem is gespaard. Deze gevel, die een der beste voorbeelden is van den 17de-eeuwschen Rococo-stijl, blijft geheel intact, waardoor de overwegingen van de Com missie voor Rijksmonumentenzorg zijn geëer biedigd. Het gebouw zal behalve alle moderne kantoor - accomodatie ook eenige uitzend-lokaliteiten be- vabten. 0.a. de studio voor de A.V.R.O.-Mor genwijding, die naar men weet door de Am- 'sterdamsche predikanten wordt gegeven. Het nieuwe gebouw zal een inhoud krijgen van 11.OW) M3. Het tegenwoordige heeft 5000 M3 in houd. HAARLEMSCHE BESTUURD BRSBOND. In de groote zaal van „De Leeuwerik" waren Vrijdagavond een 300-tal vrouwen en meisjes bijeen gekomen ten einde den propaganda- feestavond van den Haarlemschen Bestuurders- bond bij te wonen. In zijn openingswoord werd door den voorzitter van den H. B. B. er de aan dacht op gevestigd dat het bestuur deze bijeen komst heeft georganiseerd voor hen, die werk zaam zijn in huishoudelijke diensten en bedrij ven, ten einde hun duidelijk te maken dat ook voor hen de organisatie niet alleen gewenscht doch ook noodzakelijk is. Na dit openingswoord was het verdere ge deelte van meer vröolijken aard; het werd ver zorgd door Marie Hamel en haar gezelschap, dat een groot succes had. De voordrachten en de liedjes van de leidster zelf, de dansen van twee vaardige danseressen, de geheimzinnige toeren van prof. Ali Libi en vooral het nummer van de bekende artisten Johnny and Jones oostten veel bijval. Mevrouw Barbiers—Selemeijer uit Velsen sprak een propagandistisch woord en memoreerde de toestanden die nog in wasscherijen en fabrieken heerschen, en vooral dejarbèidsvoorwaarden die daar nog gelden. Veelal worden de kinderen ge dwongen deze betrekkingen te aanvaarden om dat de vader werkloos is,., anders wordtde steun zonder meer verminderd; zoo niet geheel stop gezet. Dat de toestanden/zoo slecht zijn, evenals de arbeidsvoorwaarden, komt door de vrouwen en meisjes zelf. Er is slechts één middel en dat is „organisatie" en spreekster wekte met aan drang en kracht de aanwezigen op om thans het noodzakelijke te verrichten. fra de pauze trad'weder het gezelschap van Marie Hamel op, waarna'de voorzitter de bijeen komst met een kort propagandistisch woord sloot KERKCONCERT. Dinsdag 19 Maart a.s. geven Haarl. Geref. Vrou wenkoor en Haarl. Geref. Mannenkoor, onder lei ding van mej. Bets Nederkoorn een concert in de Wilhelminakerk, Ged. Oude Gracht 5759, alhier. Medewerking verleenen de dames Kitty Neder koorn, sopraan; Tilly Vrugt, alt; Ans van Maanen, viool; Riek Coppée, viool; Suze Tak, altviool en de heeren v. d, Klashorst, cello; Gosse Kroese, piano. De Haagsclie spionnagezaak. 'sGRAVENHAGE 16 Maart. Naar aanleiding van de eischen in de drie strafzaken van de Haag- sche spionnage-affaire vernemen wij dat de ge- ëischte straffen moeten worden gezien in het licht van de artikelen 45 lid 2 en 49 van het wetboek van strafrecht. Artikel 45 lid 2 luidt: „Het maximum der hoofd straffen op het misdrijf gesteld wordt bij pogin; met een derde verminderd". Artikel 49 luidt: „Het maximum der hoofdstraf fen op het misdrijf gesteld wordt bij medeplichtig heid met een derde verminderd". Aangezien nu de veroordeeling van de verdach ten mr. B., van H. en mevr. van H. wegens mede plichtigheid aan de poging van Sturm werd gevraagd en aangezien de hoofdstraf op het voltooide delict van artikel 98 maximaal zes jaar bedraagt, was het maximum, dat de officier kon eischen 2 2/3 jaar, immers 6 jaar minus een derde, verminderd met nog maals een derde, ofwel 2/3 x4 2 2/3. Tegen Van H. is, naar men weet, 2'/2 jaar, tegen mr. B. 2 jaar en tegen mevr. van H. 1 jaar geëischt. Schipper en zijn zoon te water. Donderdagavond heeft de motordekschuiit „Maranatha", schipper Carmiggelt uit Arnhem, eenige oogentolikken nadat zij het Twentekanaal was uitgevaren, den IJsel bij Zutfen op, haar dek last verloren. De schipiper en zijn zoon waren aan dek, doch door het zeer sterke overhellen van de boot raak ten beiden te water. De vrouw van den schipper was in de kajuit bezig den maaltijd te bereiden. Het fornuis schoof van zijn plaats en ook de overige inventaris werd door elkaar gegooid. Er ontstond brand in deze ruimte, waarbij de vrouw brandwonden aan haar beenen opliep. De schipper wist nog bijtijds de roeiboot, welke achter aan het schip werd meegesleept, te grijpen en daarin te klimmen. Hij slaagde erin zijn zoon ap te pikken. De vrouw van den schippèr zette dén motor stil en stuurde het schip naar den wal. Toen de schipper en zijn zoon weer aan-boord waren gekomen, konden zij met emmers water den brand in de kajuit blusschen. Torpedoboot jager te water gelaten. VLISSINGEN, 16 Maart. In tegenwoordigheid van vele militaire en burgerlijke autoriteiten is vanmorgen van de marinewerf der N.V. Konink lijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen de torpedobootjager „Isaac Sweers" te water gelaten. De „Isaac Sweers" is 106.3 meter lang, 10.3 me ter breed en heeff>een holte van 6.17 meter. De Voortbeweging geschiedt door twee stel stoomtur bines. Het-schip zal worden bewapend met 5 ka nonnen van 12 c.M„ 4 mitrailleurs van 40 m.M., en eenige kleinere mitrailleurs, twee viervoudige tor- pedolanceer-inrichtingen en bommenwerpers. Deze jager biedt ook plaats aan een watervliegtuig, ter wijl het achterdek zoodanig is ingericht, dat een aantal mijnen kan worden meegevoerd. Tn totaal kan de „Isaac Sweers" een bemanning van 150 koppen voeren. Ernstig vliegongeluk in Italië. Zes dooden. Bij de luchtbasis te Modena in Italië is een militair vliegtuig neergestort. Aan boord bevonden zich drie personen. Zij kwamen allen om het leven. Toen het toestel te gen den grond sloeg, werden drie in de nabijheid staande menschen door onderdeelen van het vliegtuig zoo ernstig gewond, dat ook zij be zweken. -? P!' Peter-head! I y f Aberdeen/' J i - i i - s. y 0 O s Dl 1 1 itsch Er e/s c h M ilUhlto c .n punt Sunrfer Middlasbr end J oujfc «- Flomborc uéh'HV c--\ s -- VP j 1 m,j veld nenv e'd f" 4°,\ 'ac elJolaS xsk V_ 4Spurn P 's ■J Yorrr i/ U L 1NDON# U Hl i M s? O» leo vdn Dover- u' afgeslote lo£ne rr-oet genomen'aarden r, v 4? i' xt de Dl Op het laatste officiëele kaartje der mijnenvelden hebben we het gevaarlijke gebied geteekend, zooals dit door Scheveningen-Radio is aangegeven. Het is het parallelogram midden in de Noordzee, aan den Z.O. kant van de Doggersbank. Zooals men ziet, blijft er een betrekkelijk nauwe doorvaart open tussehen dit parallelogram en de groote mijnenvelden van de Duitsche bocht. Lichte nachtvorst, overdag iets zachter dan vandaag. Aanvankelijk licht tot halfbewolkt. tegen morgenavond toenemende bewolking. Nog geen neerslag van beteekenis. Meest matige noordwestelijke tot zuidweste lijke wind. THERMOMETERSTAND: Hoogste gisteren Laagste hedennacht Hoogste heden F 42 F 40 F 42 De 'depressie, welke gisteren over de Noordzee lag, trok naar Denemarken en vult thans snel op. Het storingsfront hiervan passeerde gisterenavond ons land, hetgeen met eenigen regen gepaard ging. Een nieuwe depressie van ongeveer 990 mbar. na dert uit de richting van IJsland. Het gebied van hoogen luchtdruk over Groen land houdt nog steeds stand, aan de Oostkust be draagt de luchtdruk 1035 mbar. bij temperaturen van ruim 20 graden onder het vriespunt. Ook over Scandinavië houdt de vorst nog aan, evenals in de Randstaten waar hedenmorgen even eens temperaturen beneden minus 20 graden voor kwamen Ten Westen van de Azoren ligt nog steeds een oude depressie, met luchtdrukwaarden in het centrum onder 985 mbar., hieromheen waaien stormachtige winden. De hooge luchtdruk over Spanje breidde zich over Frankrijk uit en nam nog in beteekenis toe, zoodat over Zuid-Frankrijk en Zuid-Spanje kernen van hoogeren druk met baro meterstanden boven 1025 mbar. liggen. In Italië en op den -Balkan heerscht thans rustig, weer, evenals in Hongarije, waar echter de tempe ratuur hedenmorgen weer onder hét vriespunt was gedaald. BAROMETERSTAND: Stand van gisteren Stand van hedenmorgen 10 uur Neiging: Vooruit. 757 m.M. 762 m.M. Opgave van CAREL v. HUIZEN, Opticien. KI. Houtstraat 13. Telef. 14112. BELANGRIJKE TELEFOONNUMMERS: Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht 14141. Politie 11850. Brandweer 15333. Heeren- Dameskleermaker Bericht de ontvangst der Hef beste is steeds het goedkoopste Prima afwerking Billijke prijzen (Adv. lngez. Med.) N. BOERKOEL - Aelbertsbergstraaf 80 Telef. 14028 - Zaak: Ged. Oude Gracht 46 Alle GRANITO- en TEGELWERKEN Strak van lijnsoepel van prijs*' (Adv. lngez. Med.) Bij de Uitgevers Mij. Scheltens Giltay te Amsterdam is verschenen „Nederland is paraat", door Jhr. J. Th. Al ting von Geusau. In dit boek wordt de strategische aardrijkskundige po sitie van ons land besproken, en de beteekenis en de samenstelling van onze weermacht. Bij H. P. Leopolds Uitgevers Mij te Den Haag zijn vier Noordsche bekroonde detectiveromans verschenen, nl. 1ste Een Deensche roman „Het oorlogstestament" door Carlo Andersen, welke ons vertelt van eèn rijken Engelschen Graaf, die vermoord wordt gevonden in zijn wintertuin. De moordenaar blijkt gebruig te hebben gemaakt van een testament, dat door den graaf tijdens den wereldoorlog 1914'18 werd opgesteld. De tective Hammond en de reporter Kennedy weten den misdadiger te ontmaskeren. 2de: Een Finsche roman „Wie vermoordde mevrouw Kroll?" door Mika Waltari. Uit dit boek blijkt ons dat een rijke weduwe, mevrouw Kroll, door gasvergiftiging in haar flat te Hel sinki om het leven komt, oogensehijnlijk door een ongeluk, doch bij onderzoek blijkt opzet. Vijf menschen kunnen den moord bedreven hebben, Brigadier Palmu spoort den schuldige op. 3de. Een Noorsche roman van Max Mauser met den suggestieven titel: „Een haai volgt het schip", Hierin wordt ons verhaalt van span nende gebeurtenissen aan boord van de tankboot „Aina", waarop zich drie verstekelingen bevin den, een rijke Spanjaard, zijn nicht en een Rus. Eenige passagiers verdwijnen op geheim zinnige wijze. Men verdenkt elkaar wederkeerig. Een mess-boy ontsluiert de raadselen. 4de.: Een Zweedsche roman „Het geval Seh- ling" van Waldemar Hammenhög vertelt van een (vaak op haar leelijkst) zich doen gelden doch vankelijk zeer simpel laat aanzien. De inspec teur meent eerst met een simpel geval van ja loezie te doen te hebben, doch naderhand moet hij al zijn speurderstalent mobiliseeren om „het geval Sehling" tot een oplossing te brengen. Het nieuwe boek van Dr. Th. van Schelven, dat bij de uitgeversmaatschappij „Kosmos" te Amster dam verschenen is, wil een antwoord geven op den stroom van brieven van menschen, die tot dezen Haag'schen zenuwarts gericht werden, en die niet weten waar ze het zoeken moeten met him dage- lijksche moeilijkheden, met hun ongeluk en hun conflicten, met hun vrees voor de toekomst en voor het lot van hun kinderen. De schrijver behandelt eerst de verschillende menschentypen, de erfelijkheid, levensangst en arbeidsvreugde, de massa-psyohologie, en de le vensloop als psychologisch probleem. Vervolgens behandelt hij verschillende gevallen uit de praetijk. Bij A. J. G. Strengholt's uitgeversmaatschap pij te Amsterdam is uitgekomen „De tuin van Am sterdam", een beschouwing in woord en beeld van het Vondelpark. Het boek, dat tal van fraaie foto's bevat werd samengesteld door mr. Chr. P. van Eeghen, jhr. Six van Hillegom, Piet Kloppers en H. Kleyn en is voorzien van een inleiding door dr. W. de Vlugt.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2