Évjizinq BALLY liet JOtenl en Jan e B. I. v. Liemt AGENDA. Expositie Voorjaars modellen Ontvangen Complete ZATERDAG 16 MAART 1940 H A' A R E E M'S DAGBEA D Geest van grimmige vastberadenheid is noodig, zegt luit.-generaal Röell. Chr. Historische Jongeren bijeen. De C. H. Jongerengroep van Haarlem en Om streken had Vrijdagavond in hotel Lion d'Or een nationale bijeenkomst georganiseerd waar de lui tenant-generaal b. d. Jhr. W. Röell, oud-comman dant van het veldleger en van de vesting Holland en Ir. F. C. C. Baron van Tuyll van Serooskerken van Zuylen het woord hebben gevoerd. De bijeenkomst stond onder leiding van den heer R. Smit Jr., die in een enthousiaste toespraak de aanwezigen en in het bijzonder beide sprekers wel kom heette. Gezamenlijk werd gezongen van „Een vaste burcht is onze God" waarna de dames Hendrica Hessels (cello) en Catharina Hessels (piano) hel Adagio uit het Celloconcert in D. gr. terts van Jos". Haydn speelde. Vervolgens kreeg generaal Röell het woord. De oud-commandant van het veldleger heeft in een korte, kernachtige rede opgewekt een zekere grimmige vastberadenheid, die thans onontbeerlijk is, te bewaren. Een van de vreeselijkste dingen van onzen tijd is de totale oorlog. Die is niet uitgevon den door een der leiders van de thans strijdende partijen. Met de gedachte van den totalen oorlog gaan wij niet accoord. Vroeger vochten alleen de huurlegers, thans betrekt men echter het geheele volk en het heele land in den strijd. De oorlog is niet alleen meer een strijd met wapens doch ook met economische middelen. Iedere landbouwer of huismoeder is daardoor bij den oorlog van belang geworden. Daaruit leidt men dan het recht af om de weerlooze burgerbevolking te bombardeeren. Zoo hebben ook de soldaten van den Anti-Christ, van de Russische bevelhebbers open Finsche steden gebom bardeerd. Een woord van hulde voor de dappere Finsche soldaten en vooral ook voor de Finsche vrouwen, waarvan vooral de Lotta's zich hebben onderscheiden, is zeker op zijn plaats. Finland heeft ons geleerd, dat we zeer voorzichtig moeten zijn met het rekenen op buitenlandsche hulp. Laten we zelf doen wat er te doen is en blij zijn dat er thans wat ingehaald is van den achterstand die op militair ge bied bestond. We zijn ook blij dat eenige politieke partijen in dit opzicht hun koers hebben gewijzigd. Hopelijk zal deze gezindheid zoo blijven maar „trouw moet blycken". Finland heeft ons ook ge leerd, dat men een zeer groot aantal georganiseerde troepen moet hebben. Hadden de Finnen meer troe pen gehad dan hadden ze het veel langer kunnen uithouden. Een grimmige vastberadenheid is echter in deze omstandigheden noodzakelijk. Een land als Neder land, dat meer dan een eeuw buiten den oorlog is ge bleven loopt gevaar te veel een vriendelijke en ge zapige mentaliteit aan te nemen. Iedereen wenscht en hoopt dat Nederland buiten den oorlog blijft. Men zal dat echter als een zegen moeten aanvoelen en niet mogen verslappen. Baron van Tuyll van Serooskerken van Zuylen sprak over „Onze taak in dezen tijd". Zij, die de geestelijke kracht van ons volk hebben ondergraven zijn misschien nog schuldiger dan de landverraders, die thans opduiken. De kracht van ons volk dat is niet anders dan de geloofskracht. Onze voorvaderen streden den strijd omdat ze God gehoorzaamden. Het bewaren en het weer levend doen worden van de geestelijke kracht, de geloofskracht, dat is onze taak in dezen tijd. De volkskracht wordt ondermijnd door den Jan Salie-geest en den hoogmoed. Men moet zich daarom rekenschap geven van de dingen en beproef de geesten of ze uit God komen. Het oude recept van Willem de Zwijger „het Ver bond met den Koning der Koningen" dat is het eenige wat ons thans uitkomst kan brengen. Onze taak is telkens weer te zeggen: Hou vast, let niet op het aantal vijanden, maar houdt den rechten koers." Met het zingen van Nederlandsehe liederen werd deze welgeslaagde bijeenkomst besloten. HEEFT DE GODSDIENST BETEEKENIS VOOR DEZEN TIJD? DEBAT-AVOND Sprekers: M. v. d. BRINK, Redacteur van „DEVRIJDENKER" Ds. J. J. BUSKES, Predikant Ger. Kerk van R'dam in H.V. MAANDAG 18 MAART sav. 8.15 uur in de GEM. CONCERTZAAL Toegang 15 cent. Zaal open 7.30 uur. Toegangskaarten verkrijgb. HAARLEM: Timorstr. 138, Z. B. Spaarne 106, Gaelstr. 13, Kortenaerstraat 13, Slachthuisstraat 2, Barendsestraat 16 rd., Tetterodestraat 79 en Zijlweg 51. SANTPOORT Kruidberger- weg 21. BLOEMEND AAL: Noorder Sta tionsweg 10. AMSTERDAM: Coöperatar- hof 7. (Adv. Ingez. Med.) Heden: ZATERDAG 16 MAART La Gaité, Raaks: Nachtfeest. Remonstrantenhuis, Wilhelmïnastraat 22: Bijeen komst Ned. Bond tot bestrijding der Vivisectie, 8 u. Moviac Theater: Kindervoorstelling „Dik Trom", 2.30 uur. Luxor Theater: „Slavenjacht", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Zaza", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „De dwaze maagd". Op het tooneel „Refala", muzikale surprise. 2.30, 7 en 9.15 u. Cinema Palace: „De verloren zoon" en „Bedekte oogen", 2 en 8.15 uur. Moviac Theater: Spionnagefilm „Ik was een spion" Frans Hals Museum: Tentoonstelling schilderijen J. M. Graadt van Roggen, 10—4 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 3—5 en van. 79 uur. ZONDAG 17 MAART Gem. Concertgebouw: Een Walsdroom. 8.15 uur. Cinema Palace: Sneeuwwitje, 11.30 uur. Rembrandt Theater: Op reis door Zuid-Afrika, 11.30 uur. Luxor Theater: Orkaan. 11.30 uur. Moviac Theater: Dik Trom, 2.30 uur. La Gaité: Thé dansant. 36 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds MAANDAG 18 MAART Stadsschouwburg: Het Ned. Tooneel: Spel van de Liefde en Dood, 8.15 uur. Haarl. Kegelbond: Laschtechnische filmavond. 8.15 uur. Nieuwe Gracht 124: Alg. verg. Zuigelingenzorg, 9 uur n.m. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds Frans Hals Museum: Tentoonstelling schilderijen J. M. Graadt van Roggen, 104 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en van 79 uur. ROOSTER VAN APOTHEKEN (Samengesteld door den Inspecteur der Volksgezondheid. Voor de apotheken die toestemming gevraagd hebben, om 's avonds en 's nachts en Zondags te sluiten is door den Inspecteur der Volksgezondheid een sluitingsrooster opgemaakt. Van Zaterdag 16 Maart 8 uur tot en met Vrijdag 22 Maart zijn de volgende apotheken op Zondag des avonds na 8 uur en des nachts geopend Fa. Duym en Keur, Keizerstraat 6, Tel. 10378 Fa. Begemann en Sneltjes, Kruisweg 30, Tei 10043. Marnix Apotheek, Marnixstraat 65. Tel. 23525. Een flatteuze japon, die door de goed geko zen lengteverdeelingen zeer afkleedt, waartoe ook de schuine halslijn bijdraagt, waarin een smal vestje is gewerkt. Er is eenige ruimte boven de taille en aan de schouders, die ook over kleine uitnaadjes verdeeld kan worden. De middelste baantjes verbreeden zich naar den onderkant, waardoor een klokkend midden stuk wordt verkregen. Driekwart lange mouwen. Ben. stof van 1 M. pl.m. 4J/2 M. Patronen in de maat 52. Het patroon is volgens het linkermodel weerge geven. Prijs van het patroon 26 ct. Het is van Maan dag af gedurende een week verkrijgbaar bij de bureaux van dit blad Gr. Houtstraat 93 en Soendaplein 37. Romaiii Holland's „Spel van liefde en dood". Première voor Haarlem. Het Nederlandsch Tooneel, directeur Cor van der Lugt Melsert (artistieke leiding: Cor van der Lugt Melsert, Albert van Dalsum en A. Defresne) zal op Maandag 18 Maart a.s. in den. Stadsschouwburg alhier de première voor Haar lem geven van „Spel van liefde en dood", dooi den beroemden Nobelprijswinnaar, Romain Rol land. Regie: Albert van Dalsum. Medewerkenden: Charlotte Kohier, Tatia Wijima,Mieke van Oorschot, Albert van Dalsum, Frits van Dijk, Hans van Meerten, Ludzer Erïnga, Johan Elsensohn, Jacques Snoek e.a Vertaling: Ferdinand Koolbergen. Décor: Karei Brüekman. Costumes: Fa. J. N. Mulder, Utrecht. NOORD-NEDERLAND—VLAANDEREN. Voor de stichting Noord-NederlandVlaanderen zal de heer F. Primo een lezing houden over Guido Gezelle, Vlaamsch priester en dichter, in Dreefzicht, (bij den Hout) op Dinsdagavond 19 Maart, De heer Primo zal ook uit het werk van Gezelle voordragen. s HAARLEMSCHE HANDELSVEREENIGING. Ir. H. Grevers, Nijverheidsconsulent te Delft, zal Woensdagavond 20 Maart in het gebouw van de Haarlemsche Handelsvereeniging Wilhel- minastraat 3 een lezing houden over het onder werp: „De werkzaamheden van het Nijverheids laboratorium te Delft". DIPLOMA VESTIGINGSWET BAKKERIJ- BEDRIJVEN. De aandacht wordt er op gevestigd, dat thans voor de 4e maal een cursus voor het Diploma-Ves tigingswet te Haarlem iS' geopend door de gezamen lijke bakkerspatroonsorganisaties van Haarlem. Reeds een twintigtal cursisten gaf zich op. Er bestaat nog gelegenheid zich op te geven. gr. houtelr. - y naarlem (Adv. Ingez. Med.) VOOR DE KINDEREN Door de gang kwamen zij in het eigenlijke huis terecht, üat er al even vreemd uitzag als het bijgebouwtje, waar de professor hen had ingelokt. In een van de halfduistere hoe ken van de hal zagen zij bijvoorbeeld een ingewikkeld raderwerk en ergens een papegaai in een ijzeren kooi. Zij volgden Minah een trapje op en daar aan het eind van een gang: hield zij halt voor een zware deur, stak één van de sleutels in het slot en na de deur met eenige moeite te hebben geopend, zei ze Vooruit! En be duidde hen met haar hand naar binnen te Sociale wetgeving en werkloosheids bestrijding. Inleiding van dr. ir. Hacke voor de Liberale Staatspartij. Voor de afd. Haarlem der Liberale Staatspartij hield Vrijdagavond in de Kroonzaal van café-i-estau- rant Brinkmann,. Groote Markt, te Haarlem, dr. ir. A. H. W. Hacke, directeur-generaal van den Ar beid te 's Gravenhage, een inleiding over het onder werp: „Sociale wetgeving en wei-kloosheidsbe- strijding". De voorzitter, mr. L. J. Venhuizen herinnerde in zijn inleidend woord aan het 50-jarig bestaan van den nuttigen dienst, waarvan de heer Hacke het hoofd is. Spr. begon met te zeggen, dat er een groote om mekeer in de industrie is gekomen door de toe- pa sing_ van machines. Op den duur ontstonden allerlei moeilijkheden. Tenslotte ontstonden crisis en werkloosheid. In 1929 werd de werkloosheidsz.org in alle landen ter hand genomen. Problemen van technisehen, economischen en socialen aard vroegen om oplossing. Maati-egelen tot bestx-ijding der werkloosheid moeten altijd genomen worden in ondex'ling ver band. De grondslag van de Arbeidswet van 1919 is zuiver ethisch; zij dient xiiet om aan bepaalde volksgroepen voordeelen te bezorgen en mag nooit verstarrend werken. Wat is een werklooze? Dit is iemand die eenigen tijd gewerkt heeft, thans niet werkt en van wien verwacht mag worden, dat hij binnen eenigen tijd weer aan het werk zal gaan. Iemand die om zijn leeftijd niet meer aan het werk zal gaan, xs geen werklooze. Bij de wex-kloosheidsbestrijding moet primair zijn de vermindering van het aantal werkloozen door hun opneminig in het normale bedrijfsleven. De bedrijven moeten in staat zijn om arbeiders op te nemen en de arbeiders moeten wenschen en in staat zijn opgenomen te wox-den. Niet altijd kunnen de bedrijven aan de genoemde voorwaarde voldoen. In het algemeen kan het bedrijfsleven wel voor zichzelf zorgen, maar als dit niet kan is er reden om den toestand onder de oogen te zien. Er kan aanlei ding zijix voor verschillende maatregelen, als con- tingenteering enz. Maar zoo spoedig mogelijk moet het bedrijf weer aan zichzelf worden overgelaten. Wanneer een ondex-neming niet floreert, kan de oorzaak zijn: te hooge loonen. Deze zaak moet in onderling overleg worden geregeld. Voorts kan de oorzaak zijn: verkeerde leiding. Op het oogenblik is er gebrek in ons land aan geschoolde arbeiders. Op dit gebied heeft ook de ovei-heid een taak. In Amstex-dam is b.v. een school opgericht voor arbeidei's in de confectiebedrijven. Een belangrijk ding is verder dat bij de bepaling van „den steun" moet gezorgd worden, dat de ar beiders steeds het normale bedrijf zullen blijven verkiezen en natuurlijk mogen de werkloosheids bestrijdingsmaatregelen het bedrijf niet belem meren. Werkloozen kunnen op verschillende wijzen wor den geholpen. Ten eerste door wex-kloosheidsver- zekering. Spr. gaf een uiteenzetting van dezen maatregel. Dan is er de „steun" en de wex'kver- schaffing. Deze laatste was aanvankelijk heel „ge zocht". Als eisch wordt nu echter gesteld dat het werk zooveel mogelijk economisch nut moet heb ben. Men denkt daarbij aan cultuur-technische werken. Ook wil men wel machines uitschakelen, maar dit maakt het werk,duurder, al kunnen er dan méér arbeidex-s te werk gesteld worden. Het zou misschien het beste zijn, alle werken normaal te doen uitvoeren. Van werkloosheidsbestx-ijding behoort altijd het doel te zijn de menschep terug te brengen naar het normale bedrijf. De prikkel, daartoe terug te keeren moet er altijd zijn. De overheid kan door middel varx de Arbeidswet veel doen. 48 uur per week werken acht spr. goed. Laat men b.v. 40 uur werken dan is er kans dat het bedrijf niet langer loonend is. In Frankrijk heeft de 40-urige werkweek niet voldaan. Men is er alge meen op teruggekomen. De tegenstelling met den landbouw wox'dt bij een 40-urige werkweek voor de iPdustrie ook te groot. Opleiding van nieuwe krachten is ook een taak van de bedrijven. In de metaalindustrie in Rotter dam zijn b.v. 600 arbeiders in opleiding. Verder zijn er de scholing en de herscholing. Over 't algemeen zijn goed geschoolde arbeiders niet werkloos en ook nooit werkloos geweest. Om het aanstellen van méér ai'beiders te bevor deren kan overwerk toegepast worden, waarvoor de bedrijven moeten geholpen worden met vergunnin gen. Bij seizoendrukte lean hiervoor aanleiding be staan. Werkzaamheden die vroeger door meisjes werden verricht, gebeuren nu veel door ongeschoolde jongens. Hier en daar wox-dt dien jongens een vale geleerd. Dit zou ook moeten gebeuren met bakkers- en slagersjongens; zij kunnen dan,, na een vak geleerd te hebben, in de bedrijven worden opgenomen. Ex- zijn altijd nog genoeg andere krachten over om hun plaatsen in te nemen. Resumeerende kan gezegd worden dat goede toe passing van de bestaande arbeidswetten en opvoe ring van de vakbekwaamheid goede middelen zijn tot bestrijding der werkloosheid. Het is van groot belang de Arbeidswet te koppelen aan de werkloos heidsbestrijding. Industrie-, handels- en vervoers bedrijven zullen de werkloozen zooveel mogelijk moeten opnemen. Hierna werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK. Aanwinsten op het Prinsenhof. Algemeene werken. Elbogen. P. Geliebter Sohn; Elterntoriefe an berühmte Deutsche. 1931. Lieber Vater; Brief e bex'ühmter Deutsche an ihre Vater. 1932. Iepening, De, fen de Fryske Akademy 10 Sept. 1938. Opvoeding en onderwijs. Gi'oskarap—ten Have, Amy. Hoe hoort het eigenlijk? 1939. Ratazzi, P. Wat zegt de jeugd ervanmid delbare scholieren over problemen van dezen tijd. 1939. Spek. J. van der. Het jaloersche kind. 1939. Letterkunde. Appel, Poëtisch, 1939; verz. door J. H. de Groot en M. Mok, 1939. Huffel, A. J. van. Nederlandsehe schrijvers in vertaling. 1939. Leeuwen, W. L. M. E. van. Schrijvers en schilders; de mooiste verhalen en liederen uit Noord- en Zuid-Nederland van Veldeke tot Vest dijk. Nederlandsehe en in het Nederlandsch vertaalde romans. Andersen Nexö, M. Onder de wij-de hemel. Capek, K. Hoe een tooneelstuk ontstaat. Eyk, Henriette van. Truus de nachtmerrie. 1939. Kelk. C. J. De vos en zijn staart. 1939. Montesquieu, Ch. de. Perzische brieven (lettres persanes) 1939. Duit-sche romans. Kesten, M. Glückliche Mensehen. 1931. Knittel, J. 'via Mala. Mann. Th. Die schönsten Erzahlungen. 1939 Zweig. S. Ungeduld der Herzens. 1939. OFFICIEELE ONTVANGST. Burgemeester en Wethoudex-s zullen op Woens dag 27 Maart, des namiddags om 12.30 uur, offi cieel ten Stadhuize ontvangen de deelnemers aan het door den Nederlandschen Boekverknopersbond alhier te houden congres. De raadsleden zijn uitgenoodigd bij deze ont vangst tegenwoordig te zijn pracht sorteeringen 6 Loopers Karpetten Vitrages enz. Meubiïeering TELEFOON 12839 (Adv. Ingez. Med.) EXAMENS. Academische opleiding. Bevordex-d tot doctor in de geneeskunde op proefschrift getiteld „Over progeronanie (px-o- geria van Gilford)de heer W. A. Maxischot geb. te Winterswijk; geslaagd voor het candidaats- examen Nederlandsehe taal en letterkunde mej. G. R. M. Peegt; doet. examen rechten de heeren L. de Wolff, P. Pover, N. M. Zijp, A. Ph. Veerman en H. J. Vulsma. Aan de Leidsche Universiteit slaagde voor het doctoraal examen Nederlandsehe letterkun de mej. J. G. W. ten Holt, Bloemendaal; voor het doctoraal examen klassieke letteren slaagde mej. L. Steynen, te Haarlem. NED. NATUURHISTORISCHE VEREKNIGING. Op Dinsdag 19 Maart houdt de afdeeling Haarlem van de Ned. Natuurhistorische vex-eeni- ging een bijeenkomst in de bovenzaal van Brink mann, Groote Markt. Dr. F. P. Koumans houdt een lezing over: „Bezoek aan eenige groote! aquaria der wereld" PAASCHCONFERENTIE. In het gebouw van de Haarlemsche Jonge Mannen Vereeniging, Lange Margarethastraat 13, zal gedurende de Paasehdagen een conferen tie "worden gehouden onder leiding van den heer J. Kits, leider van de „Openlucht-Evangelisatie" te Zeist, met medewerking van de heeren J. A. Verwey, te Zwolle en W. Visee van de Belgische Evangelische Zending. De conferentie begint des Zaterdagsavonds om 8 uur. Eersten Paaschda-g worden om 10 uur, 3 uur en 8 uur bijeenkomsten gehouden om 5 uur Volgt een gemeenschappelij ke koffietafel. Tweeden Paaschdag 's morgens om 10 uur is de laatste conferentie-bijeenkomst, daar de dag verder aan jeugddiensten zal zijn gewijd. OPWEKKINGSSAMENKOMSTEN. Op Donderdag 21 Maart a.s. zal de Evangelist J. Sevensma uit Amsterdam in de Begijnhofka pel aan het Begijnhof te Haarlem een lijdens- prediking houden, hiertoe uitgenoodigd door het Comité voor Opwekkingssamenkomsten. Het zangkoor „Mararxatha" zal eenige liederen ten gehoor e brengen. HAARLEM'S OPERETTE ENSEMBLE. Bovengenoemde vereeniging geeft op Zondag avond 17 Maart een feestavond in den Stadsschonw burg waaraan medewerkt het gezelschap „Duo Hofmann". Na afloop is er gelegenheid om te dan sen in het gebouw van den H.K.B. Tempeliers- straat. VEREENIGING TOT BEHOUD VAN NATUUR MONUMENTEN IN NEDERLAND. De Vereeniging tot behoud van Natuurmonu menten in Nederland hield Vrijdagmiddag in Krasnapolsky te Amsterdam haar jaarlijksche algemeene ledenvergadering. In deze vergadering sprak de heer J. M. H. F. J. baron de Weichs de Wenne over „Het Limburg-, sche landschap in het verleden en in het he den". Na afloop van deze voordracht werd een van Burdet's Vogelfilms vertoond. ROTTERDAMSCHE EXPLOSIES OPGEHELDERD De Rotterdamsche politie is er in geslaagd klaar heid te brengen in de geheimzinnige ontploffings gevaren, welke aan het eind van de vorige week zooveel schrik in de binnenstad teweegbrachten. Twee jongemannen zijn aangehouden t.w. de zeven tienjarige J. W. S. en de achttienjarige F. M„ beiden machinebankwerker van beroep, die bekend hebben projectielen te hebben vervaax-digd en deze 's avonds in de tramrails te hebben gelegd. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1890. 16 Maart: DE ARBEIDSBEURS. De gemeentelijke arbeidsbeurs te Haarlem oestaat ongeveer 30 jaar. De dienst is klein begonnen, namelijk in een door de gemeente gehuurd lokaaltje in het gebouw „Weten exx Werken" aan de Ge dempte Oude Gracht, op dexi hoek van de Essenstraat. Het was al veel als er in dien tijd 150 a 200 wex-kzoekenden waren in geschreven waarvoor de directeur, de heer Sorgdrager, dan poogde een werkgever te zoeken. Nu is die arbeidsbeurs uitgegroeid tot de Gemeentelijke dienst van de Werk loosheidsbestrijding, waarbij in dezen tijd van werkloosheid vele duizenden werk zoekenden staan ingeschreven. 50 jaar geledexi had de vereeniging „Weldadigheid xxaar Vermogen" een arbeidsbeurs. Daar stonden in Maart 1890 ingeschreven: 1 koetsier, 2 oppassers, 1 zie kenoppasser, 4 kantoorloopers, 2 portiers 1 kantoorbediende, 1 boekbinder, 1 schoen maker, 2 schilders, 2 metselaars, 1 timmer man, 1 bakker, 1 kopergieter, 2 tuinlieden, 1 opzichter, 1 loodgieter en 6 losse werk lieden. Totaal dus slechts 30 man

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 6