Gevoelige nederlaag voor Oranjemannen in het Belgenland. Roode Duivels winnen met 7—1. Smit redt uit een vrijen s chop de eer. Na den strijd. KON. NED. VOETBALBOND [MAANDAG 18 MAART 1940 HAARD EM'S DAG BEAD 6 VOETBAL (Van een specialen medewerker). Een zwarte dag. ANTWERPEN 17 Maart. Het was vandaag een zwarte dag voor het Ne derlandsch voetbal. In Antwerpen leed de Oranje- ploeg een 71 nederlaag tegen het Belgisch elftal, aat nog nooit zoo'n groote overwinning op Neder land behaalde. En nog nimmer zagen wij het na tionale team zoo'n slechten wedstrijd spelen. Het was in alle opzichten een desillusie, welke des te grooter was omdat velen na de stevige zege in den jubileumwedstrijd te Rotterdam steevast op een overwinning van Nederland hadden gerekend. Deze wedstrijd werd onder bijzondere omstan digheden gespeeld. De oorlog heeft op België naar het schijnt een nog veel grooteren invloed dan hier te lande, want het aantal militairen, is be langrijk grooter. De soldaat geeft momenteel den toon ran bij onze Zuiderburen en ook in het sta dion was dat het geval. Duizenden militairen vul den de tribunes. En zeer frappant was het feit. dat niet minder dan 10 van de 11 spelers van Belgie 's konings wapenrok dragen. Alleen de midvoor Van Craen is „civiel persoon". En" door de bijzondere omstandigheden als ge volg van den oorlog was slechts een zee." klein contingent Nederlanders aanwezig. België had eerst op het laatste moment de grens opengesteld voor de niet-bezitters van paspoorten, maar alleen op voorwaarde, dat ze op denzelfden dag moesten terugreizen, hetgeen de animo zoodanig had be koeld, dat er slechts weinigen waren die het Ne derlandsch elftal naar de Sinjorenstad vergezelden. Welk een verschil met een lange reeks van voorgaande jaren toen de Nederlanders op den dag van den interlandwedstrijd het stadsbeeld be- heerschten en ook in het stadion den toon aanga-, VWaren de Oranjemannen door het ontbreken van den steun van 20.000 geestdriftige landgenoo- ten zoo van de kook, dat ze hun "orm niet kon den vinden? Het is moeilijk aan te nemen, want hoevele wedstrijden heeft Nederland niet gewonnen in het buitenland, terwijl slechts een handje vol landge- mooten aanwezig was. Ongewoon was het ook in Nederland zelf, waar de traditioneele radio-uitzendine achterwege bleef, teneinde de belangen van de behoeftige kassen der clubs niet te schaden. Alles was dus anders dan gewoonlijk. Nederland werd overspeeld. Het Nederlandsch elftal werd finaal overspeeld. De verhouding in het veld was van dien aard, dat men gevoegelijk kan spreken van eenïge klassen Het regende gedurende den wedstrijd onafge broken. Het veld was dus zwaar bespeelbaar. Men ■was zoo onverstandig geweest om voor de groote match een juniorenwedstrijd te laten spelen, waar door het terrein er niet beter op was geworden. De Belgen hadden merkwaardig genoeg heel wat 'minder moeite met het terrein, dan de spelers tut ons waterlandje. Vermoedelijk moet dit worden toegeschreven aan het feit, dat de Belgische spe lers over het algemeen lichter waren» Met eigen wapens geslagen. In dezen wedstrijd werd het Nederlandsch elftal geslagen met de wapens", welke het zelf zoo vaak met groot succes heeft toegepast: snelheid en schot vaardigheid. Naar onze meening zijn de Belgen m technisch opzicht altijd beter geweest, maar ze ■wisten dat niet uit te buiten. Onze Zuiderburen waren voor doel vaak weinig doortastend. Ze hiel den het spel niet genoeg open; het spel werd veel te kort gehouden en als gevolg daarvan bleef vaak de belooning voor mooi opgezette aanvallen uit. Daarentegen speelden de Nederlanders minder fraai: hun spel was meer gericht op direct succes. Met snel open spel ging. het op het doel af, er werd doorgaans goed geschoten en 'zoo brachten we België in den loop der jaren menige nederlaag toe. De 93 en de 80 overwinningen in Amster dam liggen de Belgen nog steeds zwaar op de maag, maar thans hebben ze geducht revanche ge nomen. Geen wonder, dat het „tien-tien"-geroep, dat eens in Amsterdam werd aangeheven, thans in Antwerpen met kracht werd herhaald. Ditmaal sloeg de Belgische ploeg het Neder landsch elftal met snelheid, open spel en schot vaardigheid. Daarbij kwam technische superiori teit. zoodat het duidelijk is, dat de onzen in het Stadion van Deurne ditmaal weinig te vertellen hadden. De Oranjemannen waren bijna steeds te laat: het razend snelle tempo der tegenstanders konden ze niet volgen en meestal zegevierden de roodhemden in een persoonlijk duel. Geen gelukkige wedstrijd. Nu kan men zeggen, dat het geen gelukkige wed strijd voor Nederland was. Die verzachtende om standigheid willen we niet uit het oog verliezen. Toen liet 20 voor België stond, bleef tweemaal achtereen een Nederlandsche goal. welke iedereen al telde, op haast onverklaarbare wijze uit. Het is zelfs de vraag, of de bal de lijn niet was gepas seerd. tenminste enkele van onze spelers appel leerden. Wanneer het toen 21 was geworden, zoo kan men redeneeren, zou Nederland misschien nieuwen moed hebben gekregen. Maar het werd kort daarop 3—0 en toen was het ondoenlijk, den achterstand nog in te loopen. Men bedenke echter, dat ook de Belgen wel eens pech hadden. Vlak voor de rust werd een volko men normaal doelpunt door den scheidsrechter ge annuleerd wegens buitenspel. Indien die goal was toegekend, zou de situatie bij rust voor Nederland nog hopeloozer zijn geweest. Wij zijn van oordeel, dat de 71 overwinning van België niet eens geflatteerd is te noemen. Er •was een verschil van klasse, dat tenslotte op vrij juiste wijze in doelpunten werd uitgedrukt. Een volkomen faillure. Zoo kan «en dit Nederlandsche elftal beschouwen, dat in een samenstelling, welke slechts op enkele plaatsen anders was, in Rotterdam zoo stevig van België won. Vandaar het vertrouwen, dat men ook in België in de Nederlandsche ploeg stelde. Geen wonder, dat de Belgische bladen algemeen een zege van de Nederlanders voorspelden. De lange winterrust, een andere speler op de spil plaats, het gladde veld en verschillende kleinighe den, ze verklaren wellicht het falen van het team waarvan men algemeen de overwinning verwachtte. Een belangrijke factor van het zoo hevig teleurstel len van ons elftal was het uitermate zwakke spel van onze middenlinie. Wanneer de halfs falen, is door gaans het geheele team zwak. De ruggegraat ont breekt dan, er is geen samenhang en vaak is daar van een flinke nederlaag het gevolg. Zoo gebeurde het ook thans. Stam is voor de zoo belangrijke spilplaats on voldoende. Merkwaardig is het, dat men nu eens duidelijk beseft wat een niet eens opvallende speler als Anderiesen voor het Nederlandsch elftal heeft beteekend. Lang heeft men naar zijn opvolger ge zocht, maar dien heeft men nog steeds niet kunnen vinden. En onze kanthalfs deelden in de malaise. Stijger maakte een zeer zwakken indruk. Zijn plaat sen leek naar niets. In technisch opzicht schoot hij erg tekort; werkelijk we hebben op deze plaats in Nederland wel betere voetballers. Paauwe, anders constant een speler van Masse, liep naar zijn vorm te zoeken; geen moment heeft hij zijn normale peil kunnen bereiken. Met zoo'n zwakken ruggegraat kon het Nederlandsch elftal niet veel presteeren. Voor een deel is daaraan het minder sterke spel van onze defensie, waarbij de halfs toch ook betrok ken zijn, te wijten. Het klopte niet, er werden lee- lijke fouten gemaakt en verscheidene daarvan kwa men ons op doelpunten te staan. Het is jammer voor keeper Michel, dat hij den uit stekenden indruk, dien hij in den jubileumwedstrijd heeft gemaakt, gisteren weer volkomen teniet heeft gedaan. Want enkele doelpunten zijn zonder twijfel een gevolg van zijn zwak spel. Caldenhove heeft in de eerste helft nog gered wat er te redden was, maar na de rust werd zijn spel ook gaandeweg zwakker. Het was voor hem geen gelukkige jubileumwedstrijd, maar hij heeft den troost, dat hij tenminste nog een der besten was. Wilders ruimde in den beginne flink op, maar spoedig ging het minder goed. De stoere Blauw witter werd veel gemakkelijker dan anders gepas seerd. Falende voorhoede. Onze voorhoede, de eene goal bewijst het al, faal de natuurlijk ook. Het was een heel zwak spelletje, dat onze aanvalslinie demonstreerde. Waar waren de snelle, flitsende aanvallen van vroeger gebleven. Men kan als verontschuldiging aanvoeren, dat men den bal zeer slecht kreeg aangegeven, maar daar mede komt men er niet. Wanneer de spelers den bal hadden, deden zij er weinig mee; de meeste aan vallen waren al bij voorbaat tot mislukking gedoemd Een uitermate zwakken indruk maakten Van der Veen en Vente. De Almeloër was als schakelspeler in dezen wedstrijd volkomen onbruikbaar; steeds weer liet hij zich den bal ontfutselen. Hij was veel te langzaam en zijn snelle tegenstanders namen hem herhaaldelijk het leer af. En van Vente kan even min iets goeds worden gezegd. Smit bleef ook ver beneden zijn gewonen vorm, maai- hij deed tenminste nu en dan nog eens goed werk, hoewel wij zijn spel toch ook niet voldoende vorfden. Onze buitenspelers kan men moeilijk verwijten maken. Ze kregen zelden den bal goed aangegeven en soms deden ze nog wel eens aardige dingen, hoe wel toch de verrassende attaques van vroeger ge heel uitbleven. Resumeerende: een Nederlandsch elftal, dat er volkomen uit was, dat veel tekortkomingen toonde, technisch onvoldoende was, te weinig snelheid bezat en zeer slecht plaatste. Arbiter en grensrechters. Met Engelsche scheidsrechters doet men te onzent steeds de beste ervaringen op. Want de Zwitser Wuhtrich maakte vele fouten; vaak floot hij onnoo- dig. Hij paste den buitenspelregel volkomen fout toe, door geen rekening te houden met het moment, waarop de bal werd gespeeld. Waarin hij den vier den goal van België annuleerde, is een ieder eer raadsel. Buitenspel was uitgesloten, want de betrok ken speler werkte zich zelf door de verdediging heen. De scheidsrechter werd in zijn verkeerde opvat tingen gesterkt door de beide Luxemburgsche grens rechters, die door hun vaak geheel ongemotiveerd gevlag slechte diensten aan de leiding bewezen. Het spelverloop. De Hollanders winnen den toss; Caldenhove ver kiest in de eerste helft het voordeel van den wind. In het begin gaat de strijd gelijk op; van het la ter zoo groote Machtsverschil van de Belgen is nog niets te merken. Opvallend is het, dat de bal zoo hoog wordt gespeeld. Het spel van het eerste kwar tier wettigt dan ook geen hooge verwachtingen. Het eerste gevaarlijke moment voor ons doel ontstaat als Henry uit een vrijen schop hard onder de lat schiet.. Michel stompt den bal weg, Neïis schiet opnieuw in, 2?a,ai?..^e kal §aat over. Gevaarlijker wordt het bij Belgie s eerste corner, waarbij Michel nog juist kan redden door zich op den bal te werpen. Na 17 minuten scoort Nelis het eerste doelpunt (1—0). Uit niets blijkt nog, dat het voor Nederland een debacle zal worden. Zoo verstrijkt een half uur. Wanneer er 34 minuten zijn gespeeld, boeken de Belgen wederom succes. Het is een heel fraai doel punt. Van Craen geeft over aan Eeckerman, die voorzet. Wilders kan het leer niet goed be reiken. Voorhoof krijgt den bal en schiet onhoud baar via den paal in. Na dezen goal komt er plotselïn'g een felle Ne derlandsche actie, welke succes schijnt op te le veren. Bij een scrimmage wordt de bal onder te gen de lat geschoten en geraakt daardoor nog weer uit het doel. De teleui-stelling wordt nog erger, wanneer in de 43ste minuut v. d. Wouwer doorbreekt. Michel laat den harden schuiver los en de Belgen kunnen zonder moeite doelpunten. Eenige seconden voor de rust werkt Voorhoof zich door de Nedei-landsche verdediging heen en scoort volkomen regelmatig, maar de scheidsrechter geeft buitenspel. De tweede helft. Wie dacht, dat Nederland zich in de tweede helft zal herstellen, heeft het mis. Het overwicht der Belgen is nu nog grooter en de Hollandsche ach terhoede doet erg onzeker. Al direct volgt een cor ner, waarbij Stijger op het nippertje redt. Weer volgt een hoekschop en dan duurt het niet lang of No. 4 ligt in de touwen. Na 7 minuten geeft Nelis door aan Van Craen, tevergeefs loopt Michel uit, want de Belgische midvoor schiet onberispelijk in het doel. Deze goal had echter wegens buitenspel geannuleerd moeten worden. De Belgen. Alle sombere voorspellingen ten spijt, voldeed het Belgisch elftal bijzonder-goed. Zwakke plekken wa ren er niet aan te wijzen. De oude speelwijze, het korte tik-tak spel, had men geheel laten varen. Een groote kracht voor het Belgisch elftal vorm de de sterke, hechte en zeer snelle middenlinie. Hen riet, die als spil debuteerde, deed dit uitermate ver dienstelijk, terwijl ook de beide kanthalfs zeer sterk speelden. En de achterhoede, die in Rotterdam zoo uit vorm was, deed het thans uitstekend. Niet alleen was Paverick op dreef, maar ook van Caelenberg stond zijn mannetje, terwijl De Raedt een uiterst be trouwbaar doelman bleek te zijn. Vente probeert het een paar maal, maar zonder succes. De onzen worden geheel overspeeld. Na 20 minuten spelen in de tweede helft is het al 50. Snel geeft Voorhoof door aan rechtsbui ten v. d. Wouwer, deze plaatst naar Nelis en langs den uitloopenden Michel schiet de Belgische links binnen in. Kort daarop ontgaat Nederland een doelpunt, wanneer Smit uit een vrijen schop onhoudbaar te gen de lat schiet. Verscheidene wanhopige pogin gen van Nederland om den achterstand in te loo pen, falen en dan wordt het in de 76ste minuut van den wedstrijd 60 als Wilders en Michel elkaar verkeerd begrijpen. Wilders schiet tegen den kee per aan en de bal verdwijnt in het doel. Acht minuten later wordt het 70 door een fraai doelpunt van v. d. Wouwer, die een pass van Voorhoof benut. En nog geen minuut later scoort Nederland het eenige doelpunt, als Smit uit een vrijen schop van De Harder prachtig inkopt. Dit is de laatste goal van den wedstrijd en als de scheidsrechter het einde aankondigt, heeft Ne derland- met 71 verloren. Smit scoorde met een kopbal het eenige doelpunt voor Nederland. Raymond Braine. Een redacteur van de N. R. Ct. heeft Zaterdag te Antwerpen een kort onderhoud gehad met Raymond Braine, den Belgischen international, dien het se- lectiecomiteit, gelijk men dat hier noemt, gepas seerd heeft. Braine is een goede sportman als scher- met en voetballer met een prachtige internationale loopbaan, die tegen alle naties ter wereld gevoetbald heeft en bijna steeds heeft uitgeblonken. Over zijn passeeren bewaarde hij een correct stil zwijgen, hetgeen wij niet anders verwacht hadden van hem. Hij hoopte, dat zijn land zal winnen en gaf de Belgische ploeg ook wel een goede kans, al on derschatte hij geenszins de Macht van het Neder landsche elftal. Over zijn plannen als filmspeler kon hij nog wei nig zeggen. Hij zal het probeeren en gelijk bij alles wat hij onderneemt zullen ook in deze ma terie zijn energie en zijn wil om te bereiken, wat hij zich voor oogen stelt, hem stimuleeren tot iets goeds. Onderscheiding voor Ned. Voetbalofficials. ANTWERPEN, 18 Maart (A.N.P.) Aan het banket, dat Zondagavond in „Excelsior" werd ge houden, deelde baron Holvoet, gouverneur van de provincie Antwerpen, mede, dat de heeren Dr. D. van Prooye, voorzitter van den K.N.V.B,, S. Col- dewey, vice-voorzitter en K. J. J. Lotsy, bestuurs lid van den boncf en jarenlang consul van den Kon. Belgischen Voetbalbond in Nederland, door Koning Leopold van België waren benoemd tot Officier in de Kroonorde van België. De elftallen waren als volgt opgesteld: BELGIË: De Raedt, Paverick, Van Caelenberg, Van de Kerckbove, Henriet, Henry, v. d. Wouwer, Voorhoof, Van Craen, Nelis, NEDERLAND: De Harder, Smit, Stijger, Vente, Stam, Caldenhove, Michel. v. d. Veen, Paauwe, Wilders, Eeckeman. Drager, De beide elftallen opgesteld voor den aanvang van den voetbal-landenwedstrijd in Antwerpen. Links: het Belgische team; rechts: de Oranje-ploeg Er is een groote strijd gestreden, Waar Holland in te velde trok, Het heeft een nederlaag geleden, Waarvan het niet zoo weinig schrok. Vol moed zijn onze landgenooten In dezen harden strijd gegaan, Zij konden d'aanvallên en schoten Der tegenstanders niet weerstaan. Zij mochten dikwijls zegepralen, Misschien, misschien wat al te vaak, Nu moesten zij 't gelag betalen En tegelijk was 't danig raak. Dit resultaat bergt wijze lessen, Het maakt bescheiden op z'n minst, Na al 't vertrouwen in successen En dat is geen verlies, maar winst. Terwijl w'er ons bij nederleggen Reiken wij onzen Zuidervriend Sportief de broederhand en zeggen: Proficiat, dat was verdiend De onzen konden nu niet slagen Al hebben zij hun best gedaan, Wij hopen u in later dagen Op onze beurt weer eens te slaan. Stormvogels en 9t Gooi deelen met 3—3 de punten. V. S. V. wint zonder keeper Michel den uitwed strijd tegen D. O. S. met 5—2. H. F. C. in opwaartsche beweging: D. W. V. met 5—1 geklopt. E. D. O. wint met slechts 1—0 van Beverwijk. R. C. H. behaalt in Zaandam haar eerste overwinning. Zware nederlaag voor Kinheim DE UITSLAGEN, 1—2 3—3 2—5 4—2 5—2 3—1 6—3 Af deeling I. Groep A: KFC—ADO Stormv.'t Gooi DOS—VSV Groep B: HRC—OSV WFCPurmerstr. ZaandijkSucces Alkrn. B.Helder Groep C: ZW-RCH 1—2 AFC—Kinheim 9—0 QSCZeeburgia (uitg. BeverwijkEDO 01 HFC—DWV 5—1 Groep G: CSV—Alcm. V. 2 (uitg.) Bergen—Allan. B. 2 3—1 Groep H: EDO 2—Haarlem 2 2—0 Zandv.Schoten 32 RCH 2—Hillinen 4—1 Groep I: DIO—EHS 2—5 K.mers 2-V1. Vogels 61 HFC 2—VSV 2 4—3 Groep L: Oosterp.SDS 51 Schinkelh.-Swift 25 SAVMBPC 2—0 Af deeling II. Groep A: RFC—HBS Xerxes—CW Groep C: QuickMartinit REC—Vios Holl.diaan—VDL BMT-HW Groep B: ODSEmma Nept.Gouda FluksSliedr. OvermaasDCL 0—2 5—2 4—3 2—2 2—2 0—4 4—4 0—1 0—2 2—1 Af deeling III. Groep A: NECEnschedé 10 Tub.—AGOW 2—1 Go aheadWagen. 25 Ensch. B.-Hengelo 32 Af deeling IV. Groep A: Willem II—NAC JulianaRoerm. BW—Noad Helmond—MW PSVLonga LimburgiaEindh. 2—2 4—2 0—5 STORMVOGELS-'T GOOI (3-3) De Stormvogels kregen meer dan hun toekwam. In de laatste minuten van den wedstrijd slaagde Prins er üi op fraaie wijze den bal langs Cohen te koppen en daarmee de partijen op gelijken voet te brengen. Met dit gelijke spel kreeg Stormvogels o.i. meer dan haar toekwam, want gedurende vrijwel den ge- heelen wedstrijd kon ons het pittige Gooische spel heel wat meer bekoren, dan dat der Stormvogels. Aanvankelijk klopte het zelfs in de verdediging van Stormvogels niet. Tol werd op de spilplaats vaak gepasseerd en Schippers en Gerrits bewaak ten beiden den binnenspeler met als gevolg, dat Wil- lemse steeds vrij spel had. Zelfs Haak had in den beginne moeite om vat.op het vlugge Gooische aan- valsspel te krijgen, doch hij kwam er althans ge leidelijk beter in en tenslotte is hij het voor een zeer groot deel geweest, die er voor gezorgd heeft, dat 't Gooi niet meer dan drie goals heeft kunnen maken. Na de rust werd hij in deze taak door Schippers beter bijgestaan dan daarvoor, maar toch viel het ook toen nog wel op, dat Schippers als linksback te weinig beheersching over het linkerbeen heeft. Ook over de voorhoede kunnen we niet erg en thousiast zijn. Het tempo werd niet hoog genoeg opgevoerd, positie slecht of in het geheel niet ge kozen; er werd meer opportuniteitsvoetbal dan wel overlegd spel vertoond. Als vex-zachtende omstandigheid mag misschien gelden, dat de middenlinie slecht steunde. Zooals reeds gezegd, speelde 't Gooi beter. In de verdediging zorgde men er voor, dat er tusschen de vei'schillende onderdeelen het noodige contact be stond, waardoor de voorhoede der Vogels veel min der vrij spel had dan die van 't Gooi. De Hilversumsche voorhoede speelde vooral in de eerste helft een aantrekkelijk, levendig spel; de spelers hielden den bal niet langer bij zich, dan noodig was. Aanvankelijk ging de strijd gelijk op, maar zelfs ïr deze periode viel het reeds op, dat de Gooi- aanvallen gevaarlijker waren. Vooral J. Cohen en Willemse stichtten verwarring in de IJmuider gele deren. Het duurde dan ook niet lang, of eerstge noemde zag kans, hoewel hij door Stormvogels om ringd was, te doelpunten (01). De druk van 't Gooi hield aan, doch terwijl nie mand aan een IJmuider doelpunt dacht, trok Op bergen er tusschen uit. Hij schoot in den tegenover- gestelden hoek van het doel dan Cohen verwachtte en deze stak dan ook geen hand naar den bal uit (1—1). 't Bleef ook hierna sukkelen met de Stormvogels. Er zat geen gang in de ploeg, er werd slordig ge plaatst en er werd zonder overleg gespeeld. Dit laatste had o.m. tot gevolg, dat Willemse herhaal delijk vi-ij stond en gevaarlijk kon zijn. Met één doelpunt van den voet van Beugelaar kwam Storm vogels er niet slecht af. In de tweede helft werd af en toe forsch ge speeld; het spelpeil leed daaronder. Na tien minu ten boekte Kreuning succes, na goed werk van Willemse (3—1). Mogelijk zou met dit doelpunt de wedstrijd be slist geweest zijn, als niet direct er op Cohen een houdbaar schot van Pierard had laten glippen (3-2). Nu Megen de Stormvogels weer moed. Vijf minuten voor het einde kopte Prins heel mooi een afgemeten voorzet van Van Pel in 't net (3—3). Er volgden toen nog enkele sensationeele minuten Eerst schoot Kreuning tegen de lat. Eén minuut voor het eind schoot Pierard tegen den onderkant van de lat. De terugspringende bal kwam bij Van Pel, die hem slechts in het leege doel behoefte te trap pen, doch hij schoot tegen den paal. De elftallen waren als volgt: Stormvogels: Kraak, Haak, Schipper, Wilderom, Tol, Gerrits, Van Pel, Verdam, Pierard, Prins. Opbergen. 't Gooi: Cohen, Cohen, Kreuning. Beugelaar, Willemse, Van Es, Van Dolder, Cnegten, Van Rheenen, Hulshof, Cohen.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 10