jtaaiste B BURGERLIJKE STAND Ochtendbeurs Amsterdam MAANDAG 18 MAART 1940 HA'AEEE M'S DAGBEAD 9 Sumner Welles bij den Paus. Vanmorgen op het Vaticaan ontvangen. VATICAAN, 18 Maart (Stefani). Vanmorgen kort voor tien uur is Sumner Welles, vergezeld van Myron Taylor, aangekomen bij het Vaticaan, waar hij met 't gebruikelijke ceremonieel ontvangen werd. Om tien uur werd hij geleid naar de par ticuliere bibliotheek van den Paus. De audiëntie heeft vijftig minuten geduurd. Na afloop begaven Welles en Taylor zich naar den staatssecretaris kardinaal Maglione. Wijzigingen in het Engelsche kabinet? Geruchten over toetreding der oppositieleiders. LONDEN, 18 Maart. De meeste ochtendbladen houden vandaag bespiegelingen over mogelijke ver wisselingen in het huidige Britsche kabinet, waar schijnlijk tijdens de Paaschzitting van het parle ment, welke Donderdag begint. Men gelooft dat de kabinetsveranderingen verscheidene minder belang rijke ministerposten zullen omvatten, doch er gaan ook geruchten dat aan minister van luchtvaart Kingsley Wood en minister van coördinatie van de defensie, Lord Chatfield, misschien andere posten gegeven zullen worden. Het is mogelijk dat het ook andere ministeries zal betreffen, in het bijzonder voedsel-bevoorrading en landbouw. In politieke kringen werd hier en daar geopperd dat den leiders der oppositie Attlee en Sinclair wellicht gevraagd zal worden tot de hervormde regeering toe te tre den. Zoowel de Arbeiderspartij als de Liberale partij waren tot dusverre niet geneigd in het oorlogs-coali- tie kabinet zitting te nemen. (United Press.) SCHATTEN VAN DE „THORPEHALL" MET VERHUISWAGEN NAAR HET BUITENLAND OVERGEBRACHT. VLISSINGEN, 18 Maart. De veel besproken Spaansche schatten van het Spaansche s.s. „Thorpe- hall" waarop in Juli 1937, beslag is gelegd en die toen zijn opgeborgen in de kluizen van de Neder- landsche Handelsbank te Vlissingen, zijn vanoch tend onder strenge bewaking in een groote verhuis wagen geladen. Onmiddellijk daarna is de verhuis wagen vertrokken naar het buitenland. De bestemming is echter onbekend. Engelsche bladen critiseeren het regeeringsbeleid. LONDEN, 18 Maart. De conservatieve „Daily Mail" levert ernstige critiek op het regeeringsbeleid. Het blad schrijft: ,.De gebeurtenissen schijnen al tijd een stap voorsprong te hebljen op de Britsche regeering. Deze lente begon reeds met een betreu- renswaardigen terugslag, n.l. Finland. Ons prestige heeft bij de kleine neutralen een reactie ondergaan, die absoluut ongunstig was. Terwijl de vijand han delt, aarzelen de democratieën en blijken zij chro nisch niet in staat hun beloften zooals aan Polen gegeven na te komen of vrienden zooals Finland te hulp te komen. Wij zijn in het defensief, niet alleen op diplomatiek gebied doch ook op militair gebied." Het blad vraagt dringend actie. De „Daily Herald" vraagt zich af in hoeverre de geallieerden al het mo gelijke doen om het initiatief aan hun zijde te hou den. De „News Chronicle" zoowel als de „Daily He rald" voorzien een „groot vredesoffensief in de eerst volgende dagen. Laatstgenoemd blad dringt er ech ter op aan dat de geallieerden vastbesloten zullen blijven „niet eerder het zwaard in de schede te ste ken, voordat het onrecht is terecht gezet." Wij moe ten niet onwillig schijnen vrede te maken, indien ons waarborgen worden gegeven. Wij moeten op de neu tralen in Amerika en Europa niet den indruk maken dat, terwijl Duitschland den vrede zoekt, Engeland en Frankrijk hiertegen zyn en niet naar reden wil len luisteren." I Leider der ambulance voor Finland vertrokken. 's GRAVENHAGE, 18 Maart. Naar wij van de zijde der ambulance-commissie van het Neder- landsche Roode Kruis vernemen, zijn hedenmid dag eenige leden der Roode Kruis-ambulance voor Finland per vliegtuig naar Zweden vertrok ken. Het zijn de heer F. H. Meihuizen, arts-leider der ambulance, de heer A. W. C. de Ruyter. administrateur, zuster P. A. A. Ijsdag. Een vierde deel van de bagage, die totaal uit 150 colli, ongeveer 25.000 K.G. bestaat, is in enkele dagen door de lucht naar Zweden overgebracht Ook de auto der ambulance is dezer dagen per schip verzonden. NEUTRALE EUROPEESCHE LANDEN VERGADEREN. Zondag werd te Amsterdam onder leiding van den voorzitter van het N. V. V. E. Kupers, een con ferentie gehouden van vertegenwoordigers van de bij het I. V. V. aangesloten vakcentrales uit de neutrale Europeesche landen. Afgevaardigden waren gezonden door België, Denemarken, Luxemburg, Nederland, Noorwegen, Zweden en Zwitserland. Finland had telegrafisch bericht gezonden, dat het tot zijn leedwezen verhinderd was de conferentie bij te wonen De secretaris van het I. V. V. W. Schevenels woonde eveneens de conferentie bij. De afgevaar digden verstrekten uitvoerige mededeelingen over de positie van de vakbeweging in hun land, den stand der werkloosheid, de ondersteuning van de werklooze arbeiders, de ondersteuning van de ge zinnen der gemobiliseerden, de loon- en prijsbewe ging, alsmede over andere kwesties van socialen en economischen aard. De voorzitter van het Zweedsche vakverbond A. Lindbergh, gaf een uiteenzetting over de houding an de Scandinavische landen in verband met het conflict Rusland-Fin land en in het bijzonder over hetgeen Zweden en Noorwegen ten behoeve van Finland hebben gedaan. De conferentie betuigde aan het slot haar warme sympathie met het zoo zwaar getroffen Finsche volk. Tenslotte werd be sloten regelmatig gegevens uit te wisselen over de vraagstukken, waarbij in het bijzonder de vakbe weging in deze moeilijke internationale omstandig heden is geïnteresseerd. IN STALL ATI E BURGEMEESTER PIERHAGEN. Hedenmorgen is burgemeester Pierhagen te Op perdoes geïnstalleerd. In ons nummer van Dinsdag komen wij hierop nader terug. De Duitsclie aanval op Scapa Flow. BERLIJN, 18 Maart. De commandant van het eskader bombardementsvliegtuigen dat Scapa Flow heeft gebombardeerd heeft naar United Press meldt, op een persconferentie op het ministerie voor propaganda verklaard dat drie ngelsche oorlogsschepen werden getroffen: de „Hood", .Repulse" en de Renown" en verder een kruiser, die neit genoemd wordt. Veertien Heinkelvliegtuigennamen aan de raid deel, die allen zijn teruggekeerd naar hun basis, hoewel enkelen licht waren beschadigd. De naam van den commandant is majoor Albert Dönsch (Men zie ook pag. 5.) De ondergang van de „Arendskerk" AMSTERDAM, 18 Maart. De Raad voor de Scheepvaart heeft vandaag uitspraak ge daan inzake het verloren gaan van het motor- ■chip „Arendskerk" in de Golf van Biscaje op 15 Januari 1940. De Raad is van oordeel, dat het onderzoek (duidelijk heeft uitgewezen, dat de „Arends- kerk" tusschen Ouessant en Kaap Finisterre op ongeveer 46 graden 55 minuten N. br. en 6 graden 34 minuten W. lengte, door een Duit- sche duikboot is getorpedeerd. Er kwamen twee punten voor bespreking in aan merking en wel: 1. Het brengen van den koers van 210 graden op Ï60 graden r.w. om het gevaar den rug toe te kee- ten en 2. Het beproeven van de noodinstallatie der Jjraadlooze telegrafie. Beide handelingen kuinnen voor het schip, dat lich in de positie van de „Arendskerk" bevindt, zeer ernstige gevolgen hebben. Wat de eerste handeling betreft, verklaarde de kapitein dat hij, dadelijk toen hij bemerkte met een duikboot te doen te hebben, eiken schijn vau te willen vluchten, onmiddellijk heeft opgeheven, •door over stuurboord bij te draaien. De vraag doet zich echter voor, of, in de veronderstelling, dat op vier streken achterlijker dan dwars aan bakboord een zeegevecht werd geleverd, het toekeeren van het achterschip naar de plaats van dat zeegevecht, onder de huidige omstandigheden, wel aanbeveling had verdiend. Een onderling vijandelijk treffen op vier streken achterlijker dan dwars, bracht geen dadelijk gevaar voor het schip mede, terwijl on- noodige koerswijziging zulk een gevaar wel kon opleveren. Al heeft de kapitein, bij het zien van het oorlogsschip zijn tactiek gewijzigd en al heeft hij inderdaad geen poging tot ontvluchting of tot zigzagvaren gedaan, zoo meent de Raad toch, dat, ter voorkoming van verkeerde conclusies al ware het slechts om geen voorwendsel voor zulk een conclusie te verschaffen de koerswijziging van 210 graden tot 260 graden beter achterwege ware gebleven. Hetzelfde geldt in nog sterkere mate voor het beproeven der noodinstallatie van de draadlooze telegrafie. Uit zuiver radiotechnisch oogpunt moge dit niet alleen verantwoord zijn doch zelfs toejui ching verdienen, in de gegeven oorlogsomstandig heden moeten de mogelijke voor het schip ongun stige consequenties, welke uit dit beproeven kun nen worden getrokken, prevaleeren. Overigens komt den kapitein voor zijn beleidvol optreden na de ramp, waarbij gelukkig geen men- schenlevens zijn te betreuren, een woord van lof toe. De O. 24 te water gelaten. ROTTERDAM, 18 Maart. Van een der hel lingen van de Rotterdamsche Droogdokmaat schappij Ls vanmorgen met goed gevolg te water gelaten de onderzeeboot 0 24, in aanbouw voor de Nederlandsche regeering. De doopceremonieên en het wegnemen van de laatste beletselen voor de tewaterlating werden verricht door de echt- genoote van den ingenieur der marine, den heer K. de Munter. Verkenningen tier Duitsclie luchtmacht. BERLIJN, 18 Maart (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Ten oosten van de Moezel en in het grensgebied ten Zuiden van Zweibriicken werden vijandelijke patrouilles met verliezen voor den vijand afgesla gen, waarbij verscheidene gevangenen gemaakt werden. Van weerszijden was de activiteit der artillerie iets levendiger dan op de vorige dagen. Het luchtwapen zette de verkenningsvluchten naar Frankrija en Engeland voort. Aan de Schotsche oostkust werden vijandelijke wapende koopvaardij schepen en voorpostbooten aangevallen. Een voor postvaartuig werd tot zinken gebracht". Binnen vijandelijke linies gedaald en weer opgestegen. PARIJS, 18 Maart (Havas). Een Britsch vlieg tuig is bij vergissing binnen de Duitsche linies ge land in het gebied van de Saar. De inzittenden, die meenden op Fransch gebied te zijn, werden op hun vergissing opmerkzaam gemaakt door passeerende Duitsche arbeiders of boeren, waarna zij weder op stegen en op Fransch gebied landden. DAME AANGEREDEN EN GEDOOD. Vermoedelijk doordat zij onvoorzichtig den rij weg overstak is een 72-jarige oude dame mevr. Van H., wonende aan den Parkweg te 's-Graven- hage op het gevaarlijke kruispunt Leidsche- straatweg-Zijdelaan aldaar aangereden door een mi litaire personenauto, welke bestuurd werd door een 30-jarigen soldaat. De oude dame werd op slag ge dood. ONTSLAGEN BIT VAN LEER'S WALS- BEDRIJVEN. Na het torpedeeren van de Arendskerk. eenige weken geleden, moest tengevolge van bedrijfs- stagnatie bij van Leer's Walsbedrijven N.V. een 120-tal arbeiders ontslagen worden. Langzamerhand is het grootste deel er van weer in dienst genomen, maar thans, nu de moeilijkhe den bij den aanvoer van grondstoffen opnieuw grooter geworden zijn, heeft firma wederom tot een ontslagmaatregel moeten overgaan Dientengevolge is Zaterdag jl. aan 100 arbeiders, grootendeels behoorende tot dezelfde groep als hierboven genoemd, opnieuw ontslag aangezegd. HAARLEM 18 Maart 1940. Bevallen: 14 Maart, W. J. KlaverChristiaans. r.\ 15 Maart, B. M. C. KohierSlagter, d.; J. B. Ver- weijde Winter, z.; H. H. M. Winkelaarvan Strien, z.: S. M. KempenLandstra, d.: 16 Maart, C. Koning—Hoenderdos, z.; H. J. Brauckmann— Roukema, d.; H. A. van den Klinkenbergvan der Meij de Bie, z.: G. A. LammersSchmidt ,d.: E. D. Joosten—Spruijt, z.: A. T. Dijt—Wigchert, z.; 17 Maart, M. B. van der HulstRomijn, d.; A. van HonschotenHensen, z.; A. van MeursVos van Zalinge, d.: 18 Maart, J. Baars—Mandemaker, d. Overleden: 16 Maart, J. J. de Haanten Bol- scher, 72 j„ Middenweg; M. C. Vastenouw, 70 j., KL Houtstraat: M. C. Verbaten, 77 j., Hagestraat: G. van Bakelvan Geldorp. 57 j.: Damiatestraat; P. G. van Engelen, 35 j.. Amsterdamschevaart; 17 Maart, C. van der Worp. 35 j„ Kenaupark: A. Jonk, 80 j„ Schotersingel; 18 Maart, J. C. L. Keers, 75 Brouwersvaart, Het einde der besprekingen op den Brenner. ROME. 18 Maart. (Reuter). Hitier en Rib- bentrop verlieten om 12.45 uur den trein van Mus solini in gezelschap van de- Duce en Ciano. Hitier begaf zich direct naar den Duitschen trein en ver trok om 13.00 uur naar Berlijn, vergezeld door Ribbentrop en de Duitsche ambtenaren. Voor het vertrek van den trein, leunde de Führer uit het raam van zijn wagon en schudde Mussolhvi de hand. Mussolini en Ciana vertrokken kort daarna naar Rome. In denzelfden trein reizen ook de Duitsche ambassadeur Von Mackensen en de ambtenaren vam het Italiaansche ministerie van Buitenland- sche Zaken naar Rome. STOCKHOLM. 18 Maart. (Reuter). De Berlijn- sche correspondent van Stockholms Tidninge- be spreekt de ontmoeting tusschen Hitler en Musso lini en gelooft, dat beide leiders tot het volgende besloten zijn: 1. Zich volledig accoord te verklaren wat de vredesvoorwaarden betreft, welke aan Sumner Welles ten behoeve van Roosevelt moeten worden overgebracht. 2. Tegen eiken prijs te vermijden, dat de oorlog wordt uitgebreid tot de Middellandsche Zee en het Nabije Oosten. 3. Een Duitsch-Italiaansch bondgenootschap vormen in Zuid-Oost Europa dat een ruime bron van voedselaanvoer moet worden voor Duitsch land en Italië. 4. De vorming van een gemeenschappelijk front van de ,bezitlooze staten" tegen de „plutocrati sche mogendheden". 5. De leden van dit front moeten tot overeen stemming komen over de fundamenteele richtlij r.en voor een nieuw gestabiliseerd Europa. De correspondent denkt voorts, dat Italië niet den oorlog zal ingaan, doch een gebaar zal maken in Duitschland's voordeel, VOOR DEN KANTONRECHTER Rijtijdenbesluit geldt ook voor niet in dienstbetrekking rijdende chauf feurs. De advocaa. mr. J. van der Hagen uit Den Haag heeft voor den Haarlemschen Kantonrechter de on verbindendheid bepleit van het Rijtijdenbesluit voor chauffeurs, die niet in dienstbetrekking zijn, zulks naar aanleiding van een kwestie van een kaashan delaar te Zoetermeer, die een vrachtauto bestuurd had zonder in 't bezit van een werkboekje te zijn. Mr. J. van der Hagen had aangevoerd dat para graaf 3 hoofdstuk III van het rijtijdenbesluit niet verbindend is daar artikel 46 van dat besluit alleen een werkboekje verplichtend stelt voor vrachtauto bestuurders in dienstbetrekking. De Haarlemsche Kantonrechter, die hedenmorgen schriftelijk vonnis wees, is het met dit pleidooi niet eens, want z.i. is bij de wet de mogelijkheid geens zins uitgesloten dat regeling van werk- en rusttijd toegepast wordt op hen, die niet in dienstbetrekking zijn. Uit de tusschen de x-egeering en de Tweede Kamer gewisselde stukken, blijkt wel degelijk dat het de bedoeling is geweest ook voor hen, die niet in dienst betrekking zijn, als bestuurder van een motorrijtuig de werk- en rusttijden vast te stellen; ook dezulken moeten dus in het bezit zijn van een werkboekje. De boter- en kaashandelaar uit Zoetermeer werd veroordeeld tot f 6 boete subs. 3 dagen hechtenis. De eisch van den ambtenaar van het O.M. luidde: 6 subs. 6 dagen hechtenis. BEVERWIJK De brand in de Breestraat. Bewoner in arrest gesteld. De brand, die Vrijdagavond woedde in den groen ten- en fruitwinkel van J. B. aan de Breestraat 129 heeft bij de politie ernstige vermoedens van brand stichting gewekt. Bij het onderzoek dat de politie Zaterdag in het uitgebrande perceel instelde, wer den reeds aanwijzingen gevonden, die deden ver moeden, dat deze brand niet aan een ongeluk of aan een defect aan den schoorsteen, zooals aan vankelijk de veronderstelling luidde, moest worder toegeschreven. Na overleg met de justitie werd de bewoner in arrest gesteld. Zondag werd het onderzoek voortgezef. De offi cier van Justitie bracht in gezelschap van een des kundige een bezoek aan het verbrande perceel. De "resultaten, welke dit onderzoek dat geruimen tijd vorderde, opleverde, waren van dien aard, dat de aangehoudene als verdacht van brandstichting ter beschikking van de Justitie moest worden gesteld. Hij werd naar het Huis van Bewaring te Haarlem overgebracht. Naar wij vernemen heeft de gearres teerde tot nu toe geen bekentenis afgelegd. DE INBRAAK IN „HET CENTRUM". In den nacht van 13 op 14 Februari werd inge broken in het veilinggebouw „Het Centrum" aan de Koningstraat. Na langdurige nasporingen heeft de Beverwijksche recherche als verdacht van deze inbraak aangehouden zekeren P. W., een man, die een zwervend bestaan leidt en wat men noemt een goede bekende van de Justitie is. Hij wordt boven dien verdacht van diefstal van een fiets, gepleegd op 22 Februari in de Deken Waarestraat. KERKCONCERT Dinsdagavond 19.Maart woi-dt in de Wilhelmina- kei-k Ged. Oude Gracht een concert gegeven door Haarl. Geref. "Vrouwenkoor en Haarlem Gem. Man nenkoor. Daar de directeur der koren de heer Joh. Brands na een ernstige ongesteldheid is overleden, zal Mej. Bets Nederkoorn als gastdirigente optreden. VOORBEURSOVERZICHT. De handel op de wisselmarkt was hedenmorgen van kalmen aard, doch de affaire was toch iets uit gebreider dan doorgaans bij den aanvang van de nieuwe week het geval is. De belangstelling concen treerde zich in hoofdzaak op het pond sterling, dat vrij krachtig in herstel verkeerde. Reeds Zatei'dag kon een verbetering worden waargenomen en werd de officieele noteering op 7.00 vastgesteld. Heden ochtend werd bij de opening een prijs genoemd van 7.047.06, en reeds spoedig liep de koers in snel tempo naar boven zoodat later in den ochtend werd gehandeld tegen 7.087.09, op welk peil een zekere evenwichtstoestand intrad. Ten aanzien van de stijging van het pond sterling dient in aanmerking te worden genomen, dat den laatsten tijd geregeld vrij aanzienlijke bedragen waren afgegeven, zoodat er thans niet veel materiaal beschikbaar is. De vraag, die zich hedenmorgen openbaarde, resul teerde dan ook in een flinke rijzing. De geruchten, dat alsnog vredespogingen in het werk worden ge steld, werkten een en ander in de hand. Fransche francs profiteerden uiteraard van het herstel var het Britsche pond, en golden 4.014.03. De Ameri- kaansche dollars waren 1.88 5/161.88 3/8, waarbij in de open markt ruimschoots materiaal beschik baar was om aan de vraag te kunnen voldoen. Waar het naar boven gaan van het Britsche pond op het oogenblik een verschijnsel van internationalen aard is, ziet het er niet naar uit, dat, behoudens on- vooi-ziene omstandigheden, de dollar te Amsterdam zich ver boven het bestaande niveau zal verheffen. Belga's waren 31.9932.03, Zwitsersche francs 42.2142.25, Duitsche marken 75.5275.58. Op de termijnmarkt was bijna niets te doen, en er vielen geen mutaties van beteekenis op merken. Voor de Scandinavische deviezen werden de koer sen als volgt geadviseerd: Oslo 42.80, Kopenhagen 30.37V2, Stockholm 44.90. De effectenhandel op de niet-officieele ochtend- markt bewoog zich in rustige banen. De stemming was prijshoudend, waarbij eenige belangstelling aan den dag werd gelegd voor Koninklijken. De Ameri kransche shares waren niet veel veranderd. De staalaandeelen golden in navolging van New York iets lager. Kon. Olie 233'/i—235 H. V. A. 390 Philips 118—119 AKU 38 1/4 Lever Bros 92 Ned.-Scheepvaart Unie 110 Beth. Steel 53 3/4—53 13/16 Republic Steel. 14 7/8 Anaconda 21 5/16 WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 7.05 Berlijn 75.55 Parijs 3.99'/» Brussel 32.01 Zwitserland 42.23 New York 1.88 3/8 12.uur. Londen 7.08y2 Berlijn 75.55 Parijs 4.02 Brussel 32.01 Zwitserland 42.23 Kopenhagen 36.37V2 Stockholm 44.90 Oslo 42.80 New York 1.88 5/16 Vrije lire 9.56; reislire ,7.95; bankpapier 6,25. IJMUIDEN Marktberichten en besommingen. Tarbot 140125 ct. per K.G. Tong 12076 ct. per K.G. Heilbot 108 ct. per K.G. Groote schol f 15.5013 per 50 K.G. Middel schol f 17—13 per 50 K.G. Zetschol f 27—15.50 per 50 K.G. Kleinschol f 22.50—8 per 50 K.G. Bot f 8.30—4.90 per 50 K.G. Schar f 13—6.60 per 50 K.G. Poontjes f 17 per 50 K.G. Groote schelvisch f 3025 per 50 K.G. Middelschelvisch f 29—24.50 per 50 K.G. Kleinmiddel schelvisch f 27.5022 per 50 K.G. Kleine schelvisch f 2318.50 per 50 K.G. Groote gul f 1611 per 50 K.G. Kleine gul f 17,50—9.50 per 50 K.G. Wijting f 8—5 per 50 K.G. Makreel f 10.50—8.40 per 50 K.G. Versche haring f 10.606.50 per 50 K.G. Kabeljauw f 6027 per 125 K.G. Vleet f 3 per stuk. Leng f 3.851.85 per stuk Koolvisch f 1,27—0.40 per stuk. Rog f 29 per koop. Aan afslag: 2486 K.G. snekbaars 30—27 ct. per K.G. Besommingen Manden. Trawlers. 200 IJM. 72f 2030 195 IJM. 87 i 2660 300 IJM. 77 f 3340 390 IJM. 196 f 5810 Deensche kotters: E. 96 f 1080, E. 532 f 990. Loggers: KW. 5 f 1050, KW. 4 f 1410, KW. 74 f 1670, KW. 169 f 680, KW. 24 f 1170, KW. 64 f 610. Nederlandsche kotters: IJM. 203 f 180, IJM. 77 f 1210. VERBREEDING HOUTVAARTWEG. B. en W. schrijven oa.. aan den Raad: De Houtvaartbrug heeft slechts een geringe breedte, zoodat het zeer drukke verkeer daardoor in ernstige mate wordt belem merd en vooral voor wielrijders groot gevaar oplevert. Hierover werd reeds op 6 December 1938 een adres ontvangen van het Bestuur der Vereeniging Buurtbelang ..Aerdenhout-Bentveld" welk adres door uwe vei-gadering in onze handen werd gesteld om advies. Met het gemeentebestuur van Bloemendaal is daarom overleg gepleegd over verbreeding van die brug. De plannen voor dit werk zijn opgemaakt door het gemeentebestuur van Bloemendaal, na daaromtrent niet ons gepleegd overleg. De kosten, welke worden geraamd op f 10.000, zullen uiteraard gelijdelijk door de gemeenten worden gedragen. Wij stellen u dus voor, ons een crediet te verke nen groot f5000 om daaruit te bestrijden de voor rekening van de gemeente Heemstede komende kosten verbonden aan de verbreeding van genoem de brug. EEN GOUDEN PRIESTERJUBILEUM. Vrijdag 22 Maart herdenkt Deken P. G. W. J. van der Aa, geboren Haarlemmer, thans rustend priester en verblijvend in Huize St. Bavo aan de Kerklaan te Heemstede, den dag dat hij voor 50 jaar tot priester werd gewijd. In 1907 werd hij pastoor te Wijk aan Zee, drie jaar later belastte Mgr. Callier, Bisschop van Haar lem, hem met den bouw van een kerk te Vlissingen. Te Vlissingen heeft Deken v. d. Aa veel arbeid verricht. Het R.K. lager onderwijs en M.UJL.O. daar ter plaafse en vele sociale en godsdienstige vereeni- gingen vonden in hem een ijverig bevorderaar. Onder zijn pastoraat is ook in 1912 het St. Joseph- ziekenhuis te Vlissingen gebouwd. In 1926 werd pastoor v. d. Aa tot Deken van Middelburg benoemd. In 1934 noodzaakte een ernstige ziekte hem zijn emeritaat aan te vragen. Na eerst ongeveer 3 maan den in de Mariastichting te Haarlem te zijn ver pleegd nam hij zijn intrek in Huize St. Bavo te Heemstede. Om den Goeden Vrijdag is de viering uitgesteld tot Dinsdag 26 Maart. Voor de vele vrienden van den jubilaris zij ge meld, dat er dien dag receptie zal zijn van 11.301 uur in Huize St. Bavo te Heemstede. HEEMSTEDE Aanleg zijtak lioofdriool. B. en W. stellen uitvoering; door tewerk stelling voor. B. en W. deelen den Raad mede, dat het voor het verkrijgen van een behoorlijke loozing van de rioleering van Valkenburg, van het Grot stuk van de Rijnstraat en omgeving noodzakelijk is, dat wordt overgegaan tot het maken van den zijtak van de hoofdrioleering van het Wipper plein af door de Heemsteedsche Dreef, de Camp- laan, de Van Merlenlaan en den Heerenweg naar de Rijnstraat tot een totale lengte van pl.m. 1600 M De kosten van deze werken worden geraamd op f 78.000, waarin begrepen pl.m. f 26.000 aan arbeidsloon, wanneer de uitvoering op normale wijze geschiedt. B. en W. meenen. dat dit object tevens dienst baar moet worden gemaakt aan de bestrijding der werkloosheid. Zij stellen daarom voor. dit werk te doen uitvoeren door tewerkstelling, zooveel mogelijk gedurende 4 achtereen volgende weken, van daarvoor in aanmerking komende werkloozen. De uit deze wijze van werken voortvloeiende extra kosten van f 10.000 dienen ten laste van den post „Werkverschaffing" te worden gebracht. Het totaal bedrag aan arbeidsloonen uit te be talen zal dan ongeveer f 35.000 bedragen. B. en W. bieden den Raad een ontwerp ebsluit ter vaststelling aan. AANKOOP PERCEELEN MOLENWERFSLAAN. B. en W. stellen den Raad voor, hen te machti gen voor de gemeente te koopen: van W. Beude- ker e.a. het perceel Molenwerfslaan 2, voor f 1200 en van wed. J. de Ridder-Janser. e.a. de perceelen Molenwerfslaan 4 en 6 voor f 3000. RIJWIELDIEFSTAL. Terwijl iemand Zaterdagmiddag zich enkele oogenblikken ophield in de kas van de firma C. van Empelen om een plantje uit te zoeken werd .zijn rijwiel ontvreemd, dat even voor de étalage aan den Binnenweg had gestaan. VERBREEDING HOUTVAARTBRUG. LANCKHORSTLAAN. B. en W. stellen den Raad voor, voor verbete ring en verbreeding van de Lanckhorstlaan van den heer W. J. van Vliet c.s. te aanvaarden een perceel grond, groot 720 M2„ aan de Zuidzijde van het perceel Bronsteeweg no. 14 voor 3000.— en aan den heer Van Vliet gratis af te staan een stx-ookje grond, groot plm. 5 M2. Voorts vragen B. en W. een crcdiet van 7000.- voor verbreeding van de Lanckhorstlaan, tus schen den Bronsteeweg en de Landzichtlaan. BLOEMENDAAL FEESTAVOND „SPORT VEREENT". De korfbalclub „Sport Vereent" hield Zaterdag haar jaarlijkschen feestavond in hotel „Vreeburg" te Bloemendaal. De vice-voorzitter, de heer A. J. Vink, opende met een woord van welkom en heette in t' bijzon der welkom het eere-lid den heer D. Klaij en be stuursleden der zusterverenigingen. Het komt nog steeds voor, aldus spr., dat ouders van adspïrant- lfcden geen donateur zijn. Om het goede werk der vereeniging te kunnen voortzetten, wekte hij hen op om dit alsnog te worden. Verder dankte hij allen, die gastvrijheid hadden verleend bij de repetities en de schenkers van de vele cadeaux, die de tafel sier den en die in de pauze werden verloot tot stijving an de kas. Toen begonnen de Jolly Hotmakers vroolijke mu ziek te spelen en kon men beginnen met de afwer king van het programma, ingeleid door den heer Handgraaf. Wij noemen het aardige accordeonspel van Edith Hengen met pianobegeleiding van Tini Vlaanderen, het Jingle Bell nummer met 4 zingende meisjes; de slaapwandelaarster, waar stormachtig om werd ge lachen; het danseresje en de goed geslaagde pan tomime. Na de pauze volgde het hoofdnummer: „Cel 13 is vrij", klucht in twee bedrijven van J. Braun. Dit was een groot succes, vooral wanneer wij in aan merking nemen dat het meerendeels debutantjes waren. Het spreekt wel vanzelf, dat een gezellig dansje dezen goed geslaagden feestavond besloot. NOG EEN „HANDELAAR IN SYNTHETISCHE BENZINE". Door de Bloemendaalsche politie is thans een tweede persoon gearresteerd, verdacht van in ver eeniging met den onlangs aangehouden Hagenaar bij kleinere en grootere bedrijven z.g. synthetische benzine te hebben verkocht, onder voorwendsel dat spoedig benzine-distributie zou worden inge voerd. Naar later bleek wij meldden er reeds uitvoerig over was de synthetische benzine, die tegen fantastische prijzen werd verkocht, een vrij waardeloos product. Nog regelmatig komen bij de Bloemendaalsche politie klachten binnen uit het geheele land van slachtoffers die de dupe van de „handelaars in synthetische benzine" zijn geworden. De tweede verdachte is te Bloemendaal in ar rest gesteld en zal voor den Officier van Justitie te Haarlem worden geleid. JONGENSWERK. Ook Bloemendaal heeft zijn „lichtsignalen" ge had. De recherche werd namelijk attent gemaakt op een perceel, waar uit een dakraam een sterke stralenbundel scheen. Bij een huiszoeking bleek dat schooljongens een complete apparatuur hadden samengesteld en met een autolamp uit het dakraam lichtsignalen uit zonden, echter meer om de sensatie dan om hier mede eenig verdacht doel te bereiken. De geheele installatie is door de recherche ln beslag genomen. HET SPREEKUUR VAN WETHOUDER CASSéE. De wethouder voor Sociale Zaken en Onder wijs. de heer A. Cassée, is verhinderd op Woens dag 20 Maart a.s. zijn gewone spreekuur te houden. OVERVEEN IIUISVLIJTCURSUSSEN VOLKSBOND. Zondagmiddag werden de voorwerpen, die ver vaardigd zijn op de huisvlijtcursussen van de afd. Bloemendaal van den Volksbond tegen Draxxk- misbruik tentoongesteld in het slöjdlokaal van de Julianaschool te Overveen. De voorzitster mej. Mettau deelde mede, dat het aantal leden der vereeniging door vertrek of overlijden steeds afneemt, zoodat het moeilijk valt. dit mooie werk voort te zetten. Merkwaardig is. dat nimmer leden bedanken, waaruit wel blijkt hoezeer dit werk op prijs wordt gesteld. Door het verkoopen van loten ls dit jaar een bedrag van 50.— bijeengebracht. Mevr. Piersma, de leidster, heeft 2 cursussen geleid, één te Vogelenzang met 12 leerlingen en één te Overveen met 24 leerlingen, respectievelijk op Donderdag en Woensdag en wel van Decem ber tot Paschen. In Vogelenzang, waar Donderdag jJ. een voor tentoonstelling is gehouden, was dit de eerste cursus en de bevolking was enthousiast. Niettegenstaande den korten werktijd is er veel tot stand gekomen door de groote toewijding der meisjes. De leidster had dan ook niets dan lof voor het werk. De kussens, jurkjes, tafellakens, kleedjes, schor tjes. theemutsen, boekomslagen, babykleertjes, servettaschjes enz. enz. lagen smaakvol gerang schikt op de tafels of versierden de wanden. Niettegenstaande het minder gunstige weer was er zeer druk bezoek, zoodat ook in dit overzicht de cursus uitstekend geslaagd is. V

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 13