Haarlem's Dagblad Hitier en Mussolini Besprekingen tusschen Conferentie van 2i uur op den Brenner De Leidende Idée. Geheime Conferenties. SOMBERE TIJDEN? SOMBERE KAMERS? Aciikdetv-.- 57e Jaargang No. 17407 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Maan'dag 18 Maart 194Ö Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentlën: 1-5 regels 1.75,'elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarïeven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Groentjes zie rubriek. VANMORGEN om half elf zijn aan de Duitsch-Italiaansclie grens besprekingen begonnen tusschen Hitler en Mussolini, die hiervoor Zondag geheel onverwacht hun hoofdsteden hadden verlaten. De algemeene indruk in diplomatieke en politieke kringen te Rome is, dat deze ontmoeting in verband moet worden gebracht met de reis van Sumner Welles en meer in het bijzonder met de jongste besprekingen, die de Amerikaansche staatsman gedurende het afgeloopen weekeinde te Rome gevoerd heeft. Welles zal tot Woensdag in de Italiaansche hoofdstad blij'ven vertoeven en daar men Mussolini in den nacht van Maandag op Dinsdag te Rome terugverwacht be staat volgens welingelichte kringen aldaar de kans dat de Duce, na de bespreking op den Brenner nog voor diens vertrek, een onderhoud met Welles zal hebben. De Amerikaansche diplomaat is behalve Zaterdag ook Zondagmorgen door den Koning van Italië in audiëntie ontvangen. Hij werd vergezeld door den gezant van de V. S-, Philips. In gezelschap van den ambassadeur begaf Welles zich ver volgens naar het Chigi-paleis, waar hij een onderhoud heeft gehad met graaf Ciano. Zondagmiddag werden beide heeren, in gezelschap van den Italiaanschen minister door den Duce ontvangen. Dit onderhoud duurde vijf kwartier. Kort daarop vertrok Mussolini met een specialen trein. Hedenmiddag werd ons gemeld dat de conferentie 2% uur geduurd heeft. Mussolini is daarop naar Rome teruggekeerd. Vanmorgen om halfelf hebben Hitler en Mussolini, vergezeld door Von Ribbentrop en Ciano, elkaar in het kleine Italiaansche stationnetje Brennerpas ont moet. In den trein van den Italiaanschen dictator zijn ze gaan praten. Het sneeuwde en het stationne tje was met vlaggen versierd en door troepen be waakt. Een vreemd maar schilderachtig schouwspel moet het geweest zijn, daar boven in de bergen. Het is de vijfde ontmoeting van de twee dicta tors, die zij vandaag beleven. De vierde dus vorige, was die te München in September 1938, waarbij toen ook Chamberlain en Daladier tegenwoordig waren. Ik behoef daar niet verder aan te herinneren. De vergelijking stemt niet opwekkend. Waarover de vier staatslieden anderhalf jaar gele den gingen praten wist toen de geheele wereld. Waarover Hitler en Mussolini vanmorgen gesproken hebben weet nog niemand. Misschien zullen er spoedig mededeelingen komen. Eenige hoop is ge wekt door het bericht, dat Mussolini Zondagmiddag Roosevelt's afgezant Sumner Welles opnieuw heeft ontvangen. Dus vlak vóór zijn vertrek naar den Brenner, 's Morgens was Sumner Welles bij den Koning van Italië en bij graaf Ciano geweest. Van daag brengt hij opnieuw een bezoek bij den Paus. Dat klinkt alles nogal gunstig. Nadat de Ameri kaan, die zijn Europeesche rondreis in Italië begon en toen al bezoeken bij al die persoonlijkheden bracht, in Berlijn, Parijs en Londen is geweest, bezoekt hij hen opnieuw en na zijn gesprek met Mussolini begeeft deze zich meteen naar dien berg om Hitier te spreken. Er zit wat in. Men zou het met meer hoop aanzien als Hitler in den laatsfen tijd niet zoover was gegaan in zijn eischen, dat hij den afstand van de Engelsche sleutelposities Gibral tar, Malta en Cyprus in de Middellandsche Zee en Singapore in den Indischen Oceaan door hem aangeduid als rooversnesten had gevraagd en als men van Engelsche en Fransche zijde niet telkens te hooren kreeg dat vrede sluiten met het régime- Hitier eigenlijk niet mogelijk voor de geallieerden is. Het Fransche blad „l'Ordre" heeft vandaag nog de meening te kennen gegeven dat zelfs onderhandelen met Hitier thans een nederlaag voor de geallieer den zou beteekenen. Hetgeen overigens een krasse voorstelling van zaken is, die vele Engelschen en Franschen niet zullen onderschrijven. Maar het optimisme over de ontmoeting op den Brenner kan voorloopig niet anders dan zeer gematigd zijn. Nu wilde ik over heel iets anders schrijven dat toch wel verband met het Duitsche standpunt houdt. Namelijk over prof. dr. E. F. Sauerbruch. Deze Duitsche medicus is niet alleen onder zijn vakge- nooten een man van internationale vermaardheid, maar bovendien bekleedt hij in het huidige Duitschland een merkwaardige post. Hij voert niet slechts den titel „Geheimrat", maar is meermalen opgetreden als medisch adviseur van Hitier zelf. Deze professor nu heeft in den Haagschen Kring van de Mij. tot Bevoi'dering der Geneeskunst een zeer merkwaardige rede gehouden: een lezing over Mensch en Techniek. Daarin en in een onderhoud met een verslaggever van de Telegraaf heeft hij dingen gezegd, die wel geheel anders klinken dan de betoogen van zijn hooggeplaatsten patient. Prof. Sauerbruch heeft verklaard dat de fout van dezen tijd is dat wij schitteren in technisch opzicht, maar gebrek hebben aan een leidende idée. De vo rige eeuw schoot daarin, tijdens den opbouw der techniek, al te kort. En techniek zonder idée is het gevaarlijkste wat er is. De techniek moet door een gedachte beheerscht worden, anders ontwikkelt zij krachten die wij niet meer baas kunnen blijven. De Duitsche techniek wordt z.i. thans wél door een idée, de staatsidée van het Derde Rijk, beheerscht. Het Duitsche volk, zegt hij, heeft weer een geloof, dat de techniek overheerscht. Na 1918 hadden de verant woordelijke staatslieden Europa een leidende ge dachte moeten geven. Welke? Het opgeven van winzucht en zelfzucht. Wij moeten opnieuw leeren dat wij allen menschen zijn. Allen, ook de vijand Wij moeten met het materialisme breken. De professor heeft daarop gepleit voor meer be grip tusschen Duitschers en Engelschen. Ook wij maken fouten, heeft hij gezegd. Natuurlijk! Wij moeten tot elkaar komen. Hij vindt het in Holland zoo aangenaam, omdat hier deze gedachte leeft. Het Nederlandsche volk voelt haar aan. Duitsch land heeft groote sympathie voor Nederland. Prof. Sauerbruch bewondert de voornaamheid van de Nederlandsche pers. „Wanneer men mij en een paar Engelsche col lega's om een tafel zette neen, geen bankiers of economen, want die denken alleen aan het mate- rieele, maar een paar artsen dan hadden wij morgen vrede. We konden hem zóó sluiten", heeft Hitler's medicus gezegd. En toen is hij nog wat verder gegaan: „Er is toch een Europeesch cultuurniveau, waarop men elkaar begrijpt. Oorlog is waanzin. De oorlog moet snel eindigen; dat zal niet gaan zonder wederzijdsche concessies. Een nieuw Europa krijgen wij nooit zon der dat de formidabele techniek zich onder een lei dende gedachte stelt: het besef van wat de mensch is. Wij moeten elkaar leeren verdragen: ook onze eigenaardigheden. En ik geloof dat het inzicht zal winnen, den oorlog ten spijt. In zijn rede voor de Haagsche medici heeft prof. Sauerbruch vooral betoogd dat de mensch zich niet door de techniek moet laten beheerschen en zich van haar dwang ontdoen. Dan komt hij weer in het bezit van onmetelijke irratïoneele waarden en dan komt de schoonste bloem van de menschelijke cultuur: de menschelijke goedheid, weer tot haar recht. Met Goethe heeft hij gezegd: Wat de wereld ten innigste samenbindt weten wij niet. De natuurwe tenschappen hebben niet de laatste openbaring van het laatste geheim gebracht. Wij moeten zeggen: wij weten het niet. Boven ons heerschen krachten, waarvoor wij het hoofd in deemoed moeten buigen. Ik zou meer hoop op het resultaat van den Bren ner hebben, als prof. Sauerbruch daar den boven toon had ge; erd. Maar ik vind het toch belangrijk en hoopvol dat een man als deze in zijn positie, zoo spreekt. P- Praten, praten, steeds maai- praten Doen gewiekste diplomaten, Is 't in proza, is 't in rijm? Is 't in daverende frases? Is 't in dreunende oekases? 'k Weet het niet, het is geheim. Praten, praten, al maar praten, Namens volkeren en staten, Gaat het over feller strijd? Over het herstel van rede? Over wegen naar een vrede? 't Is al geheimzinnigheid Praten, praten, alom praten En millioenen van soldaten, Staan al vele maanden klaar, Om hun plichten te betrachten, Als het woord, dat zich laat wachten, Hen beveelt van hoe en waar. Praten, praten, stiekum praten, Niemand weet van resultaten, Want er lekt geen woord van uit: En hoeveel men moog' verhalen, Men zwijgt ook in alle talen, Over plannen of besluit Praten, praten, zal dit praten, Onze wereld toch nog baten? Niemand schaft hierover raad; Vast staat slechts: millioenen hopen, Dat het nog goed af zal loopen. Zoolang er nog wordt gepraat. P. GASUS. De Fransche legerberichten. Zaterdagavond: „Wederzijdsche artillerie-activi teit in het gebied van de Saar. Onze posten heb ben ten westen van de Vogezen vijandelijke pa trouilles teruggedrongen. Eenig schieten langs den Rijn". Zondagochtend: „Niets te melden". Zondagavond: „Duidelijke bedrijvigheid der ver kenningselementen ten westen van de Vogezen". Maandagmorgen: „Een vijandelijke indringings- poging ten oosten van de Moezel is op het vuur van onze artillerie en infanterie afgestuit". Het Duitsche legerbericht. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt buiten de elders in dit nummer vermelde aanval len op de Britsche kust medef Ten Zuid-Westen van Zweibrücke is op 15 Maart een vijandelijke verkenningspatrouille teruggedreven. Een eigen verkenningspatrouille heeft op 16 Maart aan het Saarfront een Franschen waarnemingspost zonder eigen verliezen uiteen geslagen. De luchtmacht heeft verkenningsvluchten gemaakt boven de Noordzee en Oost-Frankrijk. Duitsche jachtvlieg tuigen hebben ten Westen van Breisachl een Fran sche kabelballon brandend neergeschoten. DUITSCH VLIEGTUIG OP DEENSCH GEBIED NEERGESTORT. Nabij Köbelev, in het Noordwesten van het eiland Lolland, is Zondag een Duitsch militair vliegtuig neergestort. De uit twee personen bestaande bemanning heeft zich met valschermen gered De beide Duitschers zijn, nadat zij bij een boer derij om voedsel hebben gevraagd, geïnterneerd. Dat is fout. Als de tijden somber zijn, neem dan juist een vroolijk, licht en blij behang! Dat is noodig. En 't heeft veel invloedl Alléén in moderne, prettige lichte behangsels hebben we al honderden dessins en tinten te Uwer keuze, in prijzen van 15 ct. tot 1.50. Wilt U onze stalenboekeh eens zien? Bel ons even. H. M. BAKKER Gen. Cronjéstraat 135 Haarlem Telef. 11657 (Adv. Ingez. Med.) Von Ribbentrop en Ciano reisden mee. Vanmorgen om tien uur is Hitier, vergezeld van den rijksminister van Buitenlandsche Za ken, Von Ribbentrop, op het Italiaansche sta tion Brenner aangekomen. Mussolini, die ver gezeld was van den Italiaanschen minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Ciano, wachtte Hitier op en verwelkomde hem op zeer harte lijke wijze. Na de begroeting en het inspec- teeren van de eerecompagnie aldus meldt het D.N.B., begaven zich Hitler en Mussolini naar den salonwagen van den Duce waar de besprekingen begonnen. Mussolini heeft den nacht doorgebracht in zijn specialen trein te Bressanone, niet ver van de grens, waar de trein te middernacht was aange komen. De stad, waar het sinds vanochtend sneeuwt, is evenals het station met Duitsche en Italiaansche vlaggen versierd. Op de perrons staan afdeelingen Alpenjagers en infanteristen opgesteld. Volgens het D.N.B. was de ontmoeting tusschen Führer en Duce reeds langen tijd geleden vastge steld Weer geruchten over „vredesoffensief". PARIJS 18 Maart (Havas). De „Ordre" ziet in de opeenvolging der gebeurtenissen van het laat ste weekeinde, de aanwijzing, dat een vredesoffen sief op handen is. De Duce en achter hem de Führer vleien zich met de hoop door bemiddeling van Sumner Welles hierin Roosevelt te kunnen betrekken. Wij hebben goeden grond om aan te ne men, zoo voegt het blad eraan toe, dat Sumner Welles te verstaan heeft gegeven, dat de stemming te Londen en te Parijs niet van dien aard is, dat zij de voorspelling van Mussolini: „de vrede is meer nabij dan men meent", kan rechtvaardigen. De „Jour" schrijft: ,,Er zijn aanwijzingen dat Hitler, die de Balkanstaten in zijn voordeel wil ncutraliseeren, thans Italië in zijn kring tracht te betrekken door aan Italië de verzekering te geven dat het niets te vreezen heeft van de ondernemin gen der Sovjet Unie. De kwestie van ontspanning in de Italiaansch-Russische betrekkingen hangt na tuurlijk af van de houding van Moskou op den Balkan. Het schijnt, zoo besluit het blad, dat het onder houd tusschen Hitler en Mussolini ook nog een an der doel heeft, n.l, dat Hitier nader vorm zou willen geven aan het vredesoffensief, dat door de Wilhelm- strasse en door de Duitsche propaganda op touw gezet is. Volgens de „Excelsior" is het niet geheel uitge sloten dat de Führer nauwere samenwerking tus schen Duitschland en Italië in overweging wil nemen, teneinde het bolsjewisme op den Balkan den weg te versperren en zoodoende de gunst te winnen van president Roosevelt en den Paus, van v/ie hij hoopt dat zij te Parijs en Londen zullen be middelen ten behoeve van een compromis-vrede. De „Epoque" schrijft. Na de rede van Roosevelt, waarin de voorwaarden voor een rechtvaardigen vrede zijn uiteengezet, schijnt het dat de Duitsche manoeuvres.tot mislukking gedoemd zijn. In de „Ordre" schrijft Emile Bure nog: Als Frankrijk en Engeland ermede aceoord zouden gaan met Hitier te onderhandelen, zouden zij snel afglij den naar het graf, waar zij Oostenrijk, Tsjecho Slowakije en Polen niet uit hebben kunnen trekken. Vrede zou op het oogenblik voor de geallieerden een nederlaag beteekenen Engelsch commentaar. LONDEN 17 Maart (Reuter^. Verscheidene bladen brengen de aanwezigheid van Welles in verband met nieuwe Duitsche vredesvoorstellen, die door Welles moeten worden overgebracht. De „Times" verklaart in een hoofdartikel: De eenstemmigheid, waarmede het denkbeeld van een opgelapten vrede voor de Westelijke democratieën van de hand wordt gewezen, moet Welles alleszins duidelijk geworden zijn. De indruk te Washington. WASHINGTON 17 Maart (Reuter). De aan dacht in politieke kringen is in hoofdzaak gericht op de ontmoeting tusschen Hitler en Mussolini, doch tot nu toe wijst niets erop dat Sumner Welles hierbij betrokken is. In de kringen van het staats- departement wordt geen commentaar geleverd, doch welingelichte politieke kringen zijn geneigd te ge- locven, dat de bijeenkomst eerder wijst op een Duitsch vredesinitiatief dan op het voornemen van Italië, aan de zijde van Duitschland in den oorlog te gaan. Men acht het mogelijk dat de bespreking Het woord is aan Barry Cornwall: De lielft van het leed, dat wij in onze harten bewaren, is leed, omdat wij het be waren. ten doel heeft Mussolini in staat ie stellen Duitsch- land's laatste woord aan Welles over te brengen. Vijfde ontmoeting. De conferentie aan den Brennerpas is de vijfde ontmoeting van beide staatshoofden. De vooraf gaande waren: de bijeenkomst var. Venetië in Juni 1934, de Duitsche reis van Mussolini in September 1937, de Italiaansche reis van Hitler in Mei 1938 en het gemeenschappelijke werk tijdens de conferen tie van München m September 1938. Wenschl Rusland vrijhavens aan de Zweedsclie en Noorsehe kust? Het Zweedsche „Af ton bladet" verneemt uit Mos kou dat de Sovjetregeering het voornemen heeft met Finland onderhandelingen te openen over een handelsverdrag en met Zweden en Noorwegen over conventies-, die niet alleen betrekking hebben op den goederenruil, maar ook op het transito van Russische goederen naar havens aan de Westkust van Zweden en de Atlantische kust van Noorwe gen. Het genoemde blad voegt hieraan toe dat den beiden Scandinavischen landen gevraagd zal wor den vrijhavens ter beschikking te stellen van Rus land Deze havens zijn nog niet uitdrukkelijk aan gewezen. Hongaarsclie premier naar Italië. BOEDAPEST, 18 Maart. De Hongaarsche mi nister-president, graaf Teleki, zal zich vandaag of morgen naar Triëst begeven teneinde zijn Paasch- vacantie in Italië door te brengen. Ofschoon dit bezoek een particulier karakter heeft, neemt men aan dat hij de gelegenheid zal benutten voor een onderhoud met Mussolini te Rome. Men is van oor deel dat Teleki zich bovendien van het diploma tieke contact tusschen Italië en Duitschland op de hoogte wil stellen. (United Press). DE HEER R. C. T. ROOSMALE NEPVEU OVERLEDEN. 's-GRAVENHAGE, 18 Maart. Zaterdagavond is geheel onverwachts aan een hartverlamming over leden de heer R. C. T. Roosmale Nepveu, tot Oc tober 1939 Nederlandsch gezant te Boedapest. De heer Roosmale Nepveu was op weg naar Neder land en logeerde bij vrienden te Waremme dicht bij Luik. De meeningsverschillen bij de Indische Nationalisten. Gandhi geeft zijn oordeel. RAMGARH, 18 Maart. In een exclusief'interview met den United Press- correspondent Packard verklaarde de Britsch-In- dische leider Mahatma Gandhi dat de strijd voor onafhankelijkheid van Indië onafgebroken zal voortduren. Hij hoopte dat Engeland Indië intus- schen als een vrije natie zou behandelen. Aangaan, de de anti-compromisgroep van Bose zeide Gandhi: „Er is feitelijk geen verschil van meening tusschen Bose, het Congres en mij. Wij willen alle drie de onafhankelijkheid en wel zoo spoedig mogelijk". „Wat de vraag van een algeheele onafhankelijk heid betreft, er is geen plaats voor een compro mis", aldus Gandhi verder. „Wanneer het echter een gemeenschappelijke zaak van Indië en Enge land zou worden, dan is er zeker ruimte voor een compromis, dat dan de vele practische moeilijk heden zou betreffen, die zich zullen voordoen". Op de vraag of hij de statutaire onafhankelijke zou proclameeren, nu Engeland in oorlog is, antwoord de Gandhi: „Hoe zou ik dat kunnen onder de te genwoordige omstandigheden?" Wat ik bedoel is een politieke verklaring en een onmiddellijke ac tie voor zoover deze practische uitvoerbaar is. De wettelijke machtsoverdracht zal misschien moeten wachten tot de oorlog voorbij is Intusschen moe ten wij als een vrije natie behandeld worden". „De burgerlijke ongehoorzaamheid zal eerst beginnen, wanneer ik er zeker van ben dat het parool van het niet gebruiken van geweld strikt in acht geno- mèn wordt". (United Press.) Finsclie delegatie op weg naar Moskou. (Men zie ook pag. 5) HELSINKI, 18 Maart (Havas). Paasikivi en Vaino Voionma, die namens de Finsche regeering met de Sovjets de onderhandelingen zullen voeren over verschillende details betreffende de uitvoering van het Dinsdag tusschen de Sovjet Unie en Fin land gesloten vredesverdrag, zijn vanochtend via Stockholm naar Moskou vertrokken. Woensdag a.s. zullen de ratificatie-oorkonden van het vredesverdrag worden uitgewisseld. HEDEN: 14 PAGINA'S. ^.iniutiiMim^ i vn R. P.: De leidende idée. pag. 1 Van onzen specialen verslaggever: Zakelijke bijstand van gemobiliseer- den pag. 3 Financieel Economisch weekover zicht: De invloed van den Finsch- Russischen vrede op de beurzen. pag. 4 J. B. Schuil: Gysbert Japicx pag. 2 Laatste berichten op pagina 9 g mmmm De Koningin bracht hedenmorgen in gezelschap van Prinses Juliana een bezoek aan de bloemen tentoonstelling „Amsleiflora" in de Apollohal te Amsterdam. De vorstin tijdens de bezichtiging van de expositie.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1