AGENDA. Echte Wales-Anthraciet WITTOP KONING r/St. Annaland" op de Noordzee vergaan MXANDAG Ï8 MSAST 194Ö HÏAREE M'S DAGBtAD 2 P. G. v. Engelen. In den ouderdom van 35 jaar is Zaterdagavond overleden de heer P. G. van Engelen, ambtenaar bij de N. Z. H. T. M. en oud-lid van den Haarlem- schen Gemeenteraad. De heer Van Engelen werd 26 November 1904 te Haarlem geboren, waar hij een bijzondere lagere school bezocht en verder de 5-jarige R.K. Han delsavondschool, waarna hij het diploma boek houden verwierf. De verkiezingen van Juni 1935 brachten hem ln den Haarlemschen Raad als vertegenwoordiger van de Kath. Democratische Partij. Hij trad weer af bij de vorige Raadsverkiezing wegens de op heffing van de Kath. Dem. Partij. Hij was toen le voorzitter van de afd. Haarlem en 2e voorzitter van het district Noord-Holland dier partij, tevens propagandaleider voor Haarlem en omstreken. In 1935 werd de heer Van Engelen ook gekozen tot lid der Prov. Staten van Noord-Holland, welke functie hij ook in 1939 bij de opheffing der Kath. Dem. Partij neerlegde. De overledene was lid van het Hoofdbestuur, tevens Reissecretaris, van het Ned. Toefistenver- bond „Natura". JAARVERGADERING VAN „MERCURIUS". Op Dinsdag 19 Maart zal de Nat. Bond van Handels- en Kantoorbedienden „Mercurius" af deeling Haarlem de jaarvergadering in hotel „De Leeuwerik" houden. Uit het jaarverslag dezer vereeniging blijkt dat het aantal leden per 31 December 291 bedroeg. Sedert 1938 is dit getal stabiel gebleven. De balans sluit met een voordeelig saldo van f 172. DISTRIBUTIE VAN GROENTEN VOOR DE WERKL007.EX EN ANDERE ONDERSTEUNDEN. Reecis werd medegedeeld dat de distributie van goedkoope groenten in blik voor de ondersteun den geen verderen voortgang meer kan hebben daar de beschikbare voorraden uitgeput zijn. Naar wij vernemen worden thans besprekingen gevoerd om hier ter stede te komen tot het be schikbaar stellen van ingemaakte groenten uit het vat. Binnen enkele dagen zal hieromtrent een definitief besluit genomen worden en tevens wor den bekend gemaakt waar deze inmaakgroenten verkrijgbaar zullen zijn en welke dagen. De prijs is in vergelijking met den geldenden prijs voor de hierbedoelde groenten zeer laag gesteld. ORDEVERSTORING Zaterdagavond passeerde op de Groote Markt te Haarlem een 21-jarïg te Haarlem gelegerde soldaat een korporaal van de militaire politie en verzuimde, den militairen groet te brengen. Toen de korporaal den soldaat hierop attent maakte ontstond een woordenwisseling, als gevolg waarvan de korporaal den ander wilde arresteeren. De soldaat nam hierop de vlucht, werd achterhaald en door den korperaal met assistentie van een burger naar het politiebureau gebracht, waarna hij naar de '"kazerne werd getrans porteerd. Tengevolge van het gebeurde had op de Groote Markt een ordeverstoring plaats, waaraan door de politie een einde moest worden gemaakt. Hierbij heeft een hond van de hondenbrigade een onbekend gebleven jongeman met de tanden „gestooten". POSTAGENTSCHAP VAN NESSTRAAT De waarnemend Directeur van het Post- en Tele graafkantoor te Haarlem maakt bekend, dat, wegens bijzondere omstandigheden. ..het postagentschap Haarlem van Nesstraat tijdelijk van 12.3013.30 uur zal gesloten zijn. NUT EN SPORT De pluimveevereeniging „Nut en Sport" te Haar lem houdt haar uitgestelde Kerstmisverloting op 23 Maart in het gebouw „Sint Bavo" aan de Smede- Straat. VORSTSCHADE? Laat nu Uw tuin nazien door een vakman. Geheel vrijblij vend komen wij gaarne bij U voor advies. TUINBOUWBEDRIJF afl Y.Empelen HEEMSTEDE - TELEF. 28080 BINNENWEG 18 (Adv Ingez. Med.) Heden: MAANDAG 18 MAART Stadsschouwburg: Het Ned. Tooneel: Spel van de Liefde en Dood, 8.15 uur. Haarl. Kegelbond: Lasch technische filmavond. 8.15 uur. Nieuwe Gracht 124: Alg. verg. Zuigelingenzorg, 9 uur n.m. Wilhelminastraat 51: Dirk v. d, Stam over het. Strijkquintet Op. 163 van Schubert. Gemeentelijke Concertzaal: Godsdienstdebat, 7.30 uur. Luxor Theater: „Slavenjacht", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Zaza", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „De dwaze maagd". Op het tooneel „Refala", muzikale surprise. 2.30, 7 en 9.15 u. Cinema Palace: „De verloren zoon" en „Bedekte oogen", 2 en 8.15 uur. Moviac Theater: Spionnagefilm „Ik was een spion" Frans Hals Museum: Tentoonstelling schilderijen J. M. Graadt van Roggen, 104 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en van 79 uur. DINSDAG 19 MAART Nasseuplein 4: Vergadering Kamer van Koophan del, 8 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds Frans Hals Museum: Tentoonstelling schilderijen J. M. Graadt van Roggen. 104 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en van, 79 uur. Bond voor Internationale Vriendschap. PropogancTa-feestavond. In de Kroonzalen van café-restaurant Brink- mann, Groote Markt, te Haarlem, gaf de Bond voor Internationale Vriendschap (International Friendship League; afd. Haarlem) Zaterdag een propaganda-feestavond, ter gelegenheid van het éénjarig bestaan der afdeeling, die zooals de voor zitter de hr. Hans Matzinger zeide in z'n openings woord, waarin hij vooral ook de afgevaardigden van verschillende andere afdeelingen welkom heette, het in .één jaar tijd van 18 tot 75 leden heeft gebracht. Men weet het: „vrede door vriendschap" is, kort gezegd, het doel van den Bond en men tracht dit doel te bereiken door het bevorderen van reizen, in het bijzonder van jonge menschen, het organiseeren van gezellige bijeen komsten en van internationale vacantie-centra. het maken van wandeltochten enz. Nog nader werden doel en middelen van den Bond uiteengezet door den heer N. Spijker, pae- dagogisch secretaris van den Bond, in een samen spraak met een der aanwezige dames. „Wij zijn practische idealisten", aldus de heer Spijker, „wij paren realiteitszin aan idealisme, wij trachten in contact te komen met buitenlandsche vereenigin- gen, die hier een centrum hebben. Wij geven ook wel zooals nu hier feesten en daarop is aan merking gemaakt, maar wij gelooven dat feesten kunnen opwekken tot grootere activiteit. Die ac tiviteit is tweeledig: geregeld (tochten, sportbe oefening, lezingen, cursussen en algemeene bij eenkomsten) en spontaan (b.v. het organiseeren van fancy-fairs, zooals er een gehouden is voor jonge Duitsche vluchtelingen). Dezen zomer gaan wij het merendistrict in Friesland verkennen." Hierna werd een kort tooneelspel in 4 bedrijven met propagandistische strekking opgevoerd: „Vrede door Vriendschap", door P. A. Franken, waarin de oprichting van een bond als de I. F. L. wordt geschilderd en de hoofdpersoon zich ten slotte met een geestdriftige toespraak tot zijn ge hoor richt. Het stukje had veel succes en verder vermeldde het programma nog vele muziek-, zang- en voor drachtnummers. Tot half drie zou worden ge danst onder leiding van den heer H. van Meurs. De zaal, die prijkte met internationale vlaggen- tooi, was geheel met belangstellenden gevuld. Trekking H. O. V.-Ioterij. Uitgesteld tot a.s. Donderdag. De trekking van de H. O. V.-loterij, die heden avond zou plaats vinden, is uitgesteld tot Donder dagmiddag 2 uur in Hotel „De Leeuwerik", Kruis straat 30 te Haarlem. Dit in verband met de koude dagen der afgeloopen week, waardoor de verkoop ongunstig beïnvloed werd. Het aantal nog overgebleven loten zal nu in deze dagen nog ten verkoop worden aangeboden. Nog vrij veel ijs in het IJselmeer. De te Lemmer gestationeerde reddingboot „Hilda' van de N. Z. H. R. M. is Zaterdag uitgevaren om een proeftocht te maken na den langen winter. Voorts was het doel den ijstoestand op het IJsel meer op te nemen met het oog op de scheepvaart. Het bleek, dat van den hoek van den Meerdijk, ongeveer vier kilometer van Lemmer af, het begin lag van een ijsveld, dat zich geheel langs den dijk uitstrekt tot voorbij Urk. Het ijsveld heeft een breedte van vijf tot zes kilometer. Ook werden onder Urk en tegen het Enkhuizer Zand ijsbergen gezien, die vier meter boven het water uitsteken. De „Hilda" heeft haar tocht uitgestrekt tot bij het op 7 Januari gezonken stoomschip „Friesland", du; tot ongeveer twintig kiliometer achter Urk. DE VERHEFFING VAN DEN SULTAN VAN DJAKARTA. DJOKJAKARTA 18 Maart. (Aneta-A.N.P.) Vandaag werd Goesti Raden Mas Djorodatoen op plechtige wijze verheven, eerst tot kroonprins en daarna tot sultan van Djokjakarta. IIAARLEMSOHE BESTUURDERS BOND. Voor de te houden jaarvergadering van den Haarlemsche Bestuurders Bond zijn de aftre dende bestuurders, welke herkiesbaar zijn, door verschillende organisaties opnieuw candidaat ge steld. Voor de vacature's zijn de heeren L. Viscarius, bestuurder van den Nederlandschen Bond van Personeel in Overheidsdienst; KI, de Vries, secre taris van den Algemeenen Nederlandcshen Bond van Verzekeringsagenten, Ziekenfondsboden en Incasseerders en H. C. de Zeeuw, secretaris van den Algemeenen Nèderlandsche Stucadoorsbond, candidaat gesteld. Mr. A. W. Baron Sloet. Verlaat de Griffie der Haarlemsche Rechtbank. Naar wij vernemen zal mr. A. W. baron Sloet, griffier bij de Haarlemsche Rechtbank, binnenkort wegens het bereiken van den pensioen-gerechtigden leeftijd, eervol ontslag verkrijgen. Baron Sloet promoveerde te Utrecht, was daar na eerst advocaat en procureur te Arnhem en waarnemend griffier aldaar. In 1914 werd hij be noemd tot griffier van het Kantongerecht te Har- lingen en in 1920 tot substituut-griffier bij de recht bank te Haarlem. Na het afscheid van mr. Dijkstra is hij tot griffier bij onze rechtbank benoemd. Verwachting geldig van hedenavond tot morgen avond ongeveer 19 uur: Zacht weer, meest zwaarbewolkt. Aanvan kelijk zonder regen van beteekenis, later toe nemende kans op regen of onweer. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. THERMOMETERSTAND: Hoogste gisteren F 40 Laagste hedennacht F 40 Hoogste heden F 43 De depressie bij IJsland is sedert Zaterdag aan merkelijk in intensiteit toegenomen, ons land kwam gisterenmorgen reeds onder den invloed, van de sto ringsfronten van deze depressie, welke hedenmorgen passeerden. Als gevolg hiervan viel in het afge loopen etmaal in onze omgeving veel regen. Vlissin- gen en Maastricht tapten 22 mm. regen af, terwijl de temperatuur aanzienlijk gestegen is. De rug van hoogen luchtdruk, welke Zaterdag over ons land lag, trok naar het oosten en hieruit ontwikkelde zich een afzonderlijk gebied van hoogen luchtdruk, dat thans over Midden-Europa ligt en waarin barometerstan den boven 1035 mb. aangetroffen worden. Het arcti sche gebied van hoogen luchtdruk, dat eveneens on geveer 1035 mb. bedraagt, houdt nog steeds over Groenland stand. De depressie, welke geruimen tijd bij de Azoren gelegen heeft, begint zich thans in noordoostelijke richting te verplaatsen, door het ont breken van de berichten uit die streken is het echter niet mogelijk de intensiteit van deze storing juist vast te stellen. In Zuid-Scandinavië, de randstaten en Hongarije vriest het nog steeds, in Hongarije werden heden morgen plaatselijk nog temperaturen onder 10 gra den vorst gemeld. BAROMETERSTAND: Stand van gisteren 762 m.M. Stand van hedenmorgen 10 uur 758 m.M. Neiging; Stilstand. Opgave van CAREL v. HUIZEN, Opticien. KL Houtstraat 13. Telef. 14112. BELANGRIJKE TELEFOONNUMMERS: Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht 14141. Politie 11850. Brandweer 15333. 0,a' 01 1.85, afm. 8—15 m.m. 2.45, afm. 1522 m.m. 2.SO, afm. 2235 m.m. FRANCO HUIS PER 70 K.G. HARMENJANSWEG 67 a TELEFOON 16100 (Adv, Ingez. Med.) CYSBERT JAPICX. De Reis nei de Jiehtmasters. De Friezen eeren de gebroeders Halbertsma Het is 150 jaar geleden, dat Joost Halbertsma, de oudste van de 3 gebroeders Halbertsma, diie zoo veel hebben gedaan voor de Friesche taal, werd geboren. Er was dus alle reden voor de Halbei'tsma-herdenking van Gys'bert Japicx in den Stadsschouwburg, op Zaterdagavond, waar toe de Halbertsma-Stichting haar medewerking had verleend. Niet minder dan 70 nazaten van de gebroeders Halbertsma waren voor dezen avond naar Haarlem gekomen en bezetten de Stalles van onzen Schouwburg die verder tot den nok gevuld-was met Friezen, burgers en militairen. Voor den aanvang van de opvoering van „De Reis nei de Jiehtmasters", heeft de voorzitter van Gysbert Japicx, de heer S. Metz, de groote beteekenis der gebroeders Halbertsma Joost, de dominé, Eeltsje, de dokter en Tjtilling, de koop man in het licht gesteld. Vooral Eeltsje „dokter-om" uit Grouw die ook het Friesche volkslied gedicht heeft mocht zich door zijn volksvertellingen in een groote populariteit ver heugen. In 1822 was de eerste uitgave verschenen van zijn „Lupekoer fen Gabe Skroar", welke uit sluitend nog bestemd was voor familie en ken nissen. In 1829 volgde de tweede toen publieke uitgave, welke na 3 maanden reeds was uit verkocht. Later pas zijn de verschillende ge schriften der Halbertsma's bijeengebracht in de „Riemen en Teltsjes" en het is naar fragmen ten van dit boek, dat T. G. van der Meulen het Zaterdag opgevoerde blijspel „De Reis nei de Jiehtmasters" heeft bewerkt. De inhoud van dit blijspel is zeer eenvoudig. Van intrige, ja zelfs van „tooneel" kan men moeilijk spreken. Het geeft niet anders dan de reis van den aan zware jicht lijdende boer Pibe, zijn vrouw Saske en zijn zoon Gabe over Bolsward naar een professor in Groningen en aan het slot zijn genezing en het huwelijk van zijn jongsten zoon Rommert met Sjetsje, de „foern". De charme van dit blijspel ligt als in zooveele Friesche stukken in de milieu schildering en den smeuïgen, aan humor zoo rijken dialoog en die wordt te belangrijker, om dat het een zedenschildering geeft van Friesland van ongeveer 125 jaar geleden. Wanneer men bedenka dat deze Riemen en Teltjes, welkp de stof leverden voor dit blijspel zoo oud zijn, dan wordt men getroffen door de frischheid en de realistische teekening van dit bóeren-milieu, vooral als men het vergelijkt met wat in dien tijd 'n twintig jaar vóór de verschijning toch van de Camera Obscura in ons goede vader land werd gepubliceerd. Vooral de tooneeltjes in de boerderij van Pybe deden, zooals zij door Gysbert Japicx werden gespeeld, den'ken aan genre-stukjes. Een aardig intermezzo was ook het bezoek aan de Duit sche wevers met hun „poepentaal" te Bolsward en de visite van de boerenfamilie bij den pro fessor het derde bedrijf was zoo levendig en karakteristiek, dat het na 125 jaar nog niet verouderd aandeed. Gysbert Japicx heeft zich met deze voorstel ling van haar beste zijde doen kennen. Zelden zagen wij een zoo goed verzorgde opvoering van deze vereeniging. Het werd een stukje cultuur geschiedenis, niet alleen door dit voor Fries land min of meer historische stuk, maar ook door de pittoreske oude en goed gedragen cos- tuums, de staartpruiken, de weefgetouwen en alles, wat teekening gaf aan dit Friesche milieu van het begin der 19e eeuw. Hoe aardig warep ook die oude zangen, waar van er zelfs één 'n bruiloftszang was van den dichter Gijsbert Japicx. En hoe herkende men in den rijken humor van Gabe Skroar den kleermaker het Friesche'ras. Dat is in die 125 Jaar niets veranderd. De zaal heeft er zich opperbest mee vermaakt en om zijn snedige ge- Alle opvarenden gered. ZONDAGMIDDAG om 1 uur is het 2248 bruto register ton metende stoomschip „Sint Annaland' van de Scheepva art en Steenkolen Maatschappij te Rotter dam", op de Noordzee nabij Fairy Bank door een ontploffing getroffen, tengevolge waarvan het voorschip werd vernield en het vaartuig snel begon te zinken. De ge- heele bemanning, uit 21 koppen bestaa nde, is gered door de in nabijheid varende schepen „Schieland" en „Nieuwland" aan dezelfde reederij toebehoorend. De „St.-Annaland" was met een lading kolen op weg van New-Caste on Tyne naar Sluiskil, toen het op de reeds gemelde plaats op een mijn liep. Een deel der opvarenden is dooi' het s.s. „Schie land", een ander deel door het s.s. „Nieuw land" aan boord genomen. De geredde bemanning is Zondagavond laat te Vlissingen aangekomen, het bleek dat twaalf hunner waren gered door het s.s. „Schieland" en negen door het s.s. „Nieuwland". Met een ma rinevaartuig zijn de schipbreukelingen van de op de reede liggende schepen eehaald. Door den dik ken mist. die over het water hing, bracht dit nog al moeilijkheden met zich mede. In hotel „Monopole" werden de 12 mannen van de „Schieland" waaronder dt kapitein, de heer Vinke uit Rotterdam, ondergebracht, terwijl de overige negen mannen in hotel „Albion" een on derkomen vonden. Wij vernamen van hen, dat het schip, tegelijk met de „Schieland", de „Nieuwland" en de „Schokland", alle van dezelfde reederij, Vrij dagavond. van Newcastle waren vertrokken. De schepen waren bestemd voor Sluiskil. Zij voeren achter elkaar op circa 500 meter afstand. Zondagmiddag om vijf minuten over eenen werd de „St.-Annaland" in het voorschip door een hevige explosie getroffen. De lading vloog in de lucht en het achter wek was onmiddellijk bedekt met kolen. Het voorschip zonk dadelijk weg, terwijl het achterschip overhelde naar bakboordzijde. En kele mannen lagen te slapen, doch zij slaagden erin naar dek te komen en de sloepen te berei ken. Het bleek dat ieder zijn taak precies kende, waardoor een paniek werd voorkomen. In groote haast, doch met uiterste kalmte, werden de sloe pen gestreken. Het neerlaten van de stuurboord sloep leverde eenige moeilijkheden op in ver band met slagzij. Binnen korten tijd hadden allen het schip verlaten, dat toen spoedig geheel op zijn zijde lag. Ongeveer 40 minuten na de explosie verdween het schip in de diepte. De schipbreukelingen roeiden naar de andere sche pen die onmiddellijk waren gestopt. Na ongeveer een half uur nam de „Schieland" een sloep aan boord, terwijl de „Nieuwland" de andere oppikte. Het bleek, dat niemand eenig let sel had gekregen. Voor het redden van eenig bezit was geen tijd geweest, zoodat de mannen in hun werkpunje aan land kwamen. Als oorzaak van de ramp neemt men algemeen aan, dat deze aan een magnetische mijn is te wijten, hoewel het bevreemding wekt dat de „Schieland" die toch dezelfde vaarroute had ge volgd, niet getroffen werd. Men had te voren verschillende drijvende mij nen ontmoet, doch deze op'behoorlijken afstand gepasseerd. De zee was vrij ruw, maar niet ge- vaarlijk voor de sloepen. De ontploffing ge- I schiedde ongeveer tien mijl ten zuiden van de I „Noordhinder". De opvarenden hebben hun spoedige redding te danken aan het feit, dat in verband werd ge varen. De mannen zijn van nieuwe kleeren voor zien en zullen Maandag naar Rotterdam vertrek ken. zegden herhaaldelijk gul gelachen. Ze kwamen ook uitstekend voor het voetlicht door het voor treffelijk zeggen van den heer Van Dam. De heer Van der Velde was de oude Pybe. De heer W. Kindermans, die speciaal voor dezen avond uit Leeuwarden was overgekomen, had hem een krachtigen „kop" gemaakt en Van dei' Velde's spel trof door natuurlijk realisme. Het was uitstekend. Mevrouw Roesing overtrof zich zelf als Saske en mevrouw Van der Velde maakte weer met haar levendig spel iets zeer aardigs van „Pastoorske" die stads-Friesch sprak. De „do- meny" van den heer Geertsema, Sjetsje van mevr. Slinger, Dr. Freark van den heer De Boer, de professor van den heer Metz, ze waren allen goed getypeerd en gespeeld. De heer Lahèse die ook de regie heeft gevoerd gaf kleur en leven aan den Duitschen wever. De opvoering, die ook door 'n tweehonderd Friesche militairen werd bijgewoond, had bij de stampvolle zaal een zeer groot succes. Na afloop bracht de heer Halbertsma uit Grouw de eenige Halbertsma, die nog goed Friesch sprak hulde aan de spelers en hij zeide dit met „bloemen" voor de dames. Het was een avond, welke bij allen, die hem bijwoonden zeker lang in herinnering zal blijven. J. B. SCHUIL. VRIJZ. CHR. JEUGDGEMEENSCHAP. Men schrijft ons: Het gewest Noord-^Holland van de V.C.J.G.B. hield Zaterdag en Zondag zijn jaarlijksch week end, dat dezen keer dooi' de afdeeling Alkmaar georganiseerd werd. Wegens het groote aantal (140) J. G.'ers. afkomstig uit Leiden, Zandvoort, Haarlem en Alkmaar moesten dezen verdeeld worden over de jeugdherbergen n,l. Assumburg en Koningsbos te Bakkum. In bonte, afwisseling van ernst en vroolijk- heid werden deze dagen doorgebracht. Ds. Prins van Wijngaarden uit Alkmaar las in verband met het overlijden van Selma Lager- löf een verhaal van haar voor uit „Christus legende", „Het Roodborstje" en projecteerde mooie kleurfotoê's uit de natuur. Zondagochtend na de ochtendliturgie werd een groote wandeling door de duinen gemaakt, Zondagmiddag werd een lezing gehouden over „Onze gemeenschap in dezen tijd". Hierop volgde een bespreking. NIEUWE UITGAVEN. Bij W. J. Ort te 's-Gravenhage is een brochure van kolonel Emanuel Moravec over „Tsjecho- Slowakije, slachtoffer der Westersche mogend heden" verschenen. De kolonel beschrijft hierin hoe Tsjecho Slo wakije altijd op den steun der Westersche mogend heden gerekend heeft. Duitschland werd machtig. Dit feit had Tsjecho Slowakije tot een nauwere samenwerking met Frankrijk moeten bewegen. De groeiende macht van Duitschland werkte echter ook in op Frankrijk, dat zich op zijn beurt genood zaakt zag tot hechte samenwerking met Engeland over te gaan. De Tsjecho Slowaaksche staatslieden zagen niet in dat Frankrijk gedwongen zou worden zijn Midden-Europeesche koloniën op het altaar der „vriendschap" te offeren. Door schade en schande wijs geworden weten wij thans dat bij de Westelijke groote mogendheden de belangen en le vensrechten van andere kleinere staten en volken niet meer veilig zijn. Goud, geld en goederen zijn daar in hooger aanzien. Bij de Uitgevers Mij. Scheltens Giltay te. Amsterdam is verschenen „Nederland is paraat", door Jhr. J. Th. Alting von Geusau, den dezer dagen overleden bevelhebber van het eerste legercorps. In dit boek wordt de strategische aardrijkskundige positie van ons land besproken en de beteekenis en de samenstelling van onze weermacht. en ïk-Amm WÊSmmÊÈËi Franken's Broodfabrieken HEEMSTEDE - HAARLEM - BLOEMENDAAL (Adv. Ingez. MedJ DE „ZESDE ETAGE" TE HOOG? RUMOER IN DEN HAAGSCHEN DIERENTUIN. De leden van het Koninklijk Zoölogisch Bota nisch Genootschap, hetgeen de Haagsche naam is voor den Haagschen Dierentuin, hebben Zondag middag een buitengewone voorstelling bijge woond, die hun zeker nog lang zal (heugen. Er werd namelijk een tooneelstuk in een too* neelstuk opgevoerd en dat is zelfs voor de ver wende residentiebewoners iets ongewoons. Matinee in het gebouw van den dierentuin. Een volle zaal. De tooneelvereenïgïng „Het Masker" zal „Zesde Etage" opvoeren. Een charmant stuk. Men wacht gespannen. Het doek gaat op, de voor stelling begint. De twee voorstellingen beginnen, maar dat wist men nog niet. Achter de coulissen had zich al heel wat afgespeeld. De directeur van den dierentuin, de heer W. Graaf van Bylandt had den directeur van „Het Masker", den heer IKo Arnoldi namelijk laten weten, dat hij de licht- verzorging voor zijn rekening zou nemen. In een der scènes moet het licht op het tooneel name lijk gedempt worden en dat wilde graaf van By landt niet hebben. „Dan speel ik niet", zei Ko Arnoldi, want dan ben ik artistiek niet verant woord. De scène is meer dan honderdmaal met gedempt licht gespeeld en nooit heeft iemand daar aanstoot aangenomen. Men praatte en praatte. Tenslotte werd gezegd: beginnen jullie maar. Men begon. Alles verliep uitstekend tot aan de bewuste scène. Graaf van Bylandt kwam toen achter het tooneel en deelde mede, dat de elee- tricien, die het licht zou dempen onmiddellijk ont slagen zou. worden. Het poëtische vijfde tafereel werd in het volle licht gespeeld. Doek. Achter het doek heftige ruzie. Graaf van Bylandt zou tegen Arnoldi gezegd hebben: „Je bent een knul van een kerel". Ko Arnoldi geeft.den graaf een klap. De graaf slaat terug. De graaf en de tooneel- speler vechten. Tusschen de coulissen en het vijfde en zesde tafereel. De electricien die niet mocht temperen tempert nu toch. De vechtpartij namelijk. Graaf Bylandt af. Ko Arnoldi bleek en kwaad. Het publiek mag niet gedupeerd worden. Men speelt door. Pauze. Het doek valt. Voor goed. Ko Arnoldi laat den administratéur van 't gezel schap om de gage vragen. Bij het engageeren van tooneelgezelschappen is het meestal de gewoonte in de pauze te betalen. „Ik betaal wel na afloop", antwoordt Graaf van Bylandt. „Dan speel ik niet door", zegt Ko Arnoldi. De pauze duurt een half uur. Drie kwartier. Een uur. Het publiek wordt rumoerig. Men trappelt en stampt. Ko Arnoldi springt voor het doek en zet de zaak uiteen. Een suppoost roept: „Iedereen kan zijn geld aan de kassa terugkrijgen." Blijk baar geinspireerd door de zoölogische omgeving begint het publiek te loeien. „Wij willen de voor stelling zien", schreeuwt men. Niemand gaat weg. Het wordt later. Half zes. De tooneelspelers schminken zich af en gaan naar huis. „Het Masker" moest 's avonds in Utrecht spelen. De Hagenaars verlaten teleurgesteld dc zaal. De „Zesde Etage" was te hoog. Voor den Haagschen dierentuin. BLOEMENDAAL DE HEER J. W. WILSON OVERLEDEN. In den ouderdom van zestig jaar is le Amster dam Vrijdag j.l. plotseling overleden de heer John Waterloo Wilson, wonende te Bloemendaal, lid van de firma van der Vliet en de Jonge te Amsterdam. Terwijl de heer W. met zijn auto op de Prins Hendrikkade te Amsterdam reed, werd hij plotse ling onwel; zijn auto zigzagde over den weg en kwam via het trottoir tegen de pui van een café te recht. Ijlings toesnellende voorbijgangers consta teerden dat de bestuurder overleden was. Een naast den heer W. zittende dame trachtte dooi' het uittrekken van het contactsleuteltje uit het dashboard een botsing te voorkomen, doch de vaart van den wagen was te groot. Het stoffelijk overschot wordt morgen, Dinsdag, te Bloemendaal op de algemeene begraafplaats ter aarde besteld. BENNEBROEK BURGERLIJKE STAND. Geboren: Wilhelmus Johannes Maria, zoon van W, J, M. Wubbe en M. H. E. M. Tui'kenburg. Overleden: Hillegonda Hendrikse echtgenoote van A. J. van Koert, oud 32 jaar. wonende te 's-Gravenhage. Cornells J. L. Meijs, oud 81 jaar, wonende te 's-Gravenhaee. verblilfhoude"de Stichting Vogelenzang

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2