DAMMEN SCHAKEN LAWNTENNIS SKI-SPORT ZWEMMEN. TAFELTENNIS WIELRIJDEN DINSDAG 19 MAART 19ÏÖ H A A R E E M'S D A G B E A D 5 P. G. VAN ENGELEN OVERLEDEN Zaterdagavond overleed te Haarlem in den nog jeugdigen leeftijd van 35 jaren de bekende Haar- lemsche hoofdkiasse-speler en lid der Haarlemsche Damclub P. G. van Engelen. Zijn vele vrienden in en buiten de Haarlemsche Damclub wisten de laatste weken reeds, dat het ergste moest worden gevreesd en dat er weinig hoop festond, dat hij zijn ernstige ziekte nog te boven zou omen. Zoo is dan toch nog onverwachts de slag Voor de Haarlemsche Damclub beteekent zijn heengaan een groot verlies. In deze vereeniging nam hij gedurende een lange reeks van jaren een vooraanstaande plaats in. Steeds bezette hij een der hoofdborden in het hoofdklasse-team en toonde zich deze plaats volko men waard. Zelfs behaalde hij eenmaal het hoofd klasse clubkampioenschap der Haarlemsche Dam club en hanteerde in deze vereeniging een jaar den voorzittershamer. In de wedstrijden om den meestertitel, de compe titie-wedstrijden, Haarlemsche damkampioenswed- strijden enz. was hij steeds een gevreesd, doch spor tief tegenstander en aan de successen, die zijn ver eeniging in den loop der jaren heeft behaald, had hij een zeer productief aandeel. Wij bewaren een aangename herinnering aan een der nobelste figuren, die het damspel ooit ge kend heeft. J. W. van D. Eindstrijd militair damkampioen schap te Heemstede. Vrijdagavond werd bovengenoemde wedstrijd in het Chr. Tehuis voor militairen aan den Binnenweg te Heemstede voortgezet. De uitslagen luiden: E. Krouwel wint van A. v. d, Veen; W. Wiersma wint van H. de Vries; wachtm. E. de Graaf wint van S. Talma; F. C. van Tilburg wint van P. v. d. Meulen. Clubkampioenschap van Nederland Zaterdag is te Kampen de halve eindstrijd om het clubkampioenschap van Nederland gespeeld tusschen S.S.S. (Kampen) en Het Noorden (Gro ningen), welke ontmoeting in een 119 overwin ning voor de Groningers eindigde. Het Noorden komt nu in den eindstrijd tegen den winnaar van den wedstrijd tusschen Jozef Blankenaar en de Haarlemsche Damclub. Doordat de in de vorige week te Haarlem ge speelde halve eindstrijd tusschen de Haarlemsche Damclub en Jozef Blankenaar (Amsterdam) om het clubkampioenschap van Nederland in 1010 gelijk spel eindigde, werd Zondag te Amsterdam een returnwedstrijd gespeeld. De Amsterdammers wonnen met 155, waardoor Jozef Blankenaar in den eindstrijd tegen Het Noorden (Groningen) zal uitkomen. Het Witte Paard. Voor de eerste klas-competitie van het R.-K. Schaakverband, district Haarlem is de wedstrijd „Het Witte Paard"St. Bavo Heemstede gespeeld, met het volgende resultaat: „Het Witte Paard" St. Bavo Heemstede 1 A. HablousA. de Jong Vz 2 B. WalkerF. Boting 01 3 C. v.- SoestD. Pronk 01 4 B. SpoorW. Herbst 01 M. VermeerB. Spek 1—0 6 J. de LangeJ. Olyeroök 01 7 J. ReeuwijkA. Peperkorn 10 8 A. v. KesterenD. Rump 10 9 H. Stolvoort--H. Rump 01 10 P. Stam—B. H. S'.evens 1—0 Totaal Voor de onderlinge competitie 2e klasse: Th. SchoorlP. Castenmiller G. v. d. StoopG. Nijssen P. v. DeyzenJ. Wijfjes J. LippusW. Vosse N. HooglandTh. Schoorl W. WittermanR. Hartoch iVz—ö'A 1—0 1—0 1—0 1—0 1--0 0—1 Aalsmeer 2—H. S. G. 3. Het derde tiental van het H. S. G. heeft zijn laatsten competitie-wedstrijd gespeeld tegen het tweede tiental van Aalsmeer. De uitslag luidt als volgt: Aalsmeer 2: H. S. G.: A. SmitM. v. Waard 01 P. OogtwijnJ. Leenheer VaVz J. MantelG. de Vries 01 J. K. Fiere—AJ. Mooy Vz— '/a J. MantelRené de Vita 01 D. v. OostrumH. Riphagen 10 W. de WaalJ. G. Kempérman 10 M. H. MeesterIJ. de Mes VzVa K. Mantel—W. Halsema 0—1 A. v. Zij verden—P. C. Pak 0—1 Totaal 31/2—6 Va SIMULTAAN-Sc ANCE. Op Woensdagavond 20 Maart zal de heer J. W. Marwitz een schaaksimultaan-séance geven voor de Jeugdschaakclub D.O.S, in het clublokaal Lange Margarethastraat 13. jaarvergadering K. N. L. T. B. De Koninklijke Nederlandsche Lawntennisbond kwam Zaterdagmiddag te Utrecht in jaarlijksche algemeene vergadering bijeen onder voorzitter schap van den heer D, Croll. Deze deelde mede, dat 82 tournooien zijn aangevraagd; 450 teams ga ven zich tvor de competitie op. Namens vrijwel alle aangesloten vereenigingen bood de heer C. Vreedenburgh na het openings woord een eenvoudige, doch fraaie uitgevoerde bondsvlag aan. De jaarverslagen en het rapport van de kas- commissie werden goedgekeurd. Het voorstel van het bestuur om in verband met de tijdsomstandigheden en het gemobiliseerd zijn van verscheidene officials, aan het bestuur volmacht te geven tot het nemen van noodzakelijke besluiten, zonder daarin de daarvoor aangewezen instanties te raadplegen, werd vervolgens in be handeling genomen. Een langdurige discussie toonde aan, dat voor dit onderwerp veel belangstelling bestond. Tenslotte werd het voorstel met algemeene stemmen aangenomen. De heer D. Croll werd met 268 van. de 269 stem men tot voorzitter van den bond herkozen. Tot leden van den bondsraad werden herkozen de heeren A. van der Heyden en G. Leembruggen. In de vacature van wijlen den heer J. J. B. J. Swaan. werd vooralsnog niet voorzien. 'Ten aanzien van de competitie ging de vergade ring accoord met het voorstel van den Bondsraad, die zich voor een noodcompetitie zonder promotie en degradatiewedstrijden uitsprak. Christl Cranz geslagen. Uit Freiburg: In het Zwarte Woud zijn. Zondag nog skiwedstrijden gehouden. Het was een groote verrassing, toen Hilde Gaertner in den afdalings wedstrijd ide snelste bleek te zijn en de Olympische en wereldkampioene Christl Cranz met ruim drie seconden achter zich liet. Bij de heeren zegevier de Roman Woerndle vóór Rudi Cranz. Bij de slalom heeft Christl Cranz zich fraai her steld van haar inzinking bij den afdalingswedstrijd; zij won beide loopen. Bij de heeren werd Willy Walch tweemaal winnaar. Paul Haeckel zorgde voor een verrassing door het springnummer te winnen met sprongen van 70.5 Meter en 65 Meter, vóór Toni Eisgruber, die 70 en 66 Meter sprong. Waarborg-K leeding alleen bij Kreymborg (Adv. ïngez. Med.) Jaarvergadering Kon. Ned. Zwem- bond. Deze bijeenkomst werd Zondagmiddag in Hotel Krasnapolsky te Amsterdam gehouden onder voor zitterschap van den heer J. de Vries. Deze memo reerde o.'m., dat de bond in ledental circa 12 pet. was teruggeloopen, hetgeen een. ernstige waar schuwing inhoudt. Hij adviseerde een wijziging te brengen in het lidmaatschap der zwemverenigin gen. door aan het lidmaatschap tevens de toegangs. bewijzen voor de zweminrichtingen te verbinden. Zulk een lidmaatschap zou aantrekkelijker zijn. De dames S. de Dood-Koenen te Amsterdam en F. L. A. Suttorp-Van den Berg te Rotterdam, oud bestuursleden van den bond, werden benoemd tot leden van verdienste; aan Rie Mastenbroek werd het bondsonderscheidingsteeken toegekend. De Moeder Triebels-beker werd toegewezen aan den heer A. Bierlee, voorzitter van den Bond tot het redden van Drenkelingen. De heer A. J. Meije- rink nam dezen beker met de daarbij behoorende medaille in ontvangst. De zwemvereniging Het IJ ontving de Bredius-medaille, omdat zij voor de 25ste maal het waterpolokampioenschap heeren had veroverd. De bestuursleden C. Altink, secretaris en H. J. Bitter, commissaris, werden herbenoemd. In de vacature van den heer A. W. Sabel, vice-voorzit- ter, werd op voorstel van de afdeeling Zuid-Hol land een dame gekozen, nl. mevrouw F. L. A. Suttorp-Van den Berg te Rotterdam, die na een jaar onderbreking dus weer deel van het bestuur uitmaakt. De vertegenwoordiger van den Ned. Indischen Zwembond, de heer A. F. Ruimschotel, werd even eens herkozen. Door herverkiezing kwam er in de Technisohe-, Waterpolo-, Protest- en Arbitrage commissie en de Commissie van. Beroep geen en kele wijziging. Vóór de pauze hield de heer H. Th. Manger, secretaris der Commissie voor Zwemonderwijs, een lezing over de opleiding en de aanstelling van ge diplomeerde zwemonderwijzers. Tot het streven der commissie behoort mede, er voor te zorgen, dat slechts gediplomeerde krachten worden te werk gesteld om zoodoende van goed zwemonder wijs verzekerd 'te zijn, een streven., dat door het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen wordt ondersteund. Hoewel de vertegenwoordiger van den Kring Haarlem de vergadering er op wees, dat aan het instellen van. een noodcompetitie vele en ernstige bezwaren zijn verbonden, werd het voorstel der polocommissie, om dit wèl te doen, met nagenoeg algemeene stemmen aangenomen. Er komt een noodcompetitie met een soepele regeling voor de invallers. Voorheen mocht een speler niet meer dan tweemaal voor een hooger zevental uitko men. Was dit wèl het geval, dan werd hij in het hoogere zevental ingedeeld. Deze bepaling vervalt nu gedeeltelijk. Het nieuwe waterpoloreglement werd zonder één enkele aan_ of opmerking goedgekeurd, het geen een. succes beteekent voor de samenstellers. In het wedstrijdreglement kwam een wijziging, die algemeen instemming vond. Bij verscherping van limiettijden in de verschillende klassen zal te rugstelling in een lagere klasse geschieden, indien de zwemster of zwemmer den verscherpten limiet- tijd nooit heeft bereikt. Vooral in den Kring Haar lem hebben de oude bepalingen veel stof doen op waaien. De volgende jaarvergadering zal wederom in Amsterdam worden gehouden. Zesde ontmoeting der zwem- competitie. De door H. P. C. georganiseerde zesde ontmoeting der zwemcompetitie in het Sportfondsenbad te Haarlem is zeer goed geslaagd. Verzwommen wer den de 66 2/3 Meter borstcrawl voor heeren nieuwe lingen, de 100 Meter rugcrawl voor heeren nieuwe lingen en de 66 2/3 Meter schoolslag' voor heeren junioren. De borscrawl bracht 45 zwemmers aan den start verdeeld over 7 vereenigingen. De winnaar werd W. Nieuwenhof van H. V. G. B., die een bijzonder fraaien tijd van 41.2 sec. maakte. De snelle Jonker van de Kennemer Zwemclub wist zich tweede te plaatsen. De uitslag van dit nummer was: 1. W. Nieuwenhoff (H.V.G.B.) 41.2 sec.; 2. A. Jon ker (K.Z.) 44.4 sec.; 3. G. v. Muijden (V.Z.V.) 44.5 sec. De 100 Meter rugcrawl voor heeren nieuwelingen bracht bijzondere verrassingen, doordat de beide zwemmers die recht op de eerste twee plaatsen hadden, door verkeerde keerpunten gediskwalifi ceerd werden. Dit waren de Geest van H.P.C. en L. ten Berge van D.W.R. De uitslag werd nu: 1. P. Gottmer (V.Z.V.) 1 m. 27.8 sec.; 2. J. Wijkhuizen (H.P.C.) 1 m. 29.2 sec.; 3. C. Zeeman (Haarlem) 1 m. 31 sec. Hoewel de puntentelling nog niet kon worden opgemaakt, staat nu reeds vast dat aan de Z. C. Haarlem den eersten prijs in de heeren-nieuwelin- genklasse niet is ontgaan. Voor de Junioren werd toen nog verzwommen de 66 2/3 Meter schoolslag,, waarbij de butterfly- zwèmmende deelnemers een groot voordeel hadden boven hen, die nog den ouden schoolslag zwommen. De oude cracks als Kerkhoff, de Bruyn en Van Hemsbergen werden dan ook geplaatst na de butter fly-zwemmende Behle, Bongertman en T. Sanger. De uitslag was: 1. T. Sanger (H.V.G.B.) 50.8 sec.; 2. E. Behle (D.W.R.) 51.2 sec.; 3. K Bongertman (HV.G.B.) 51.2 sec. VOETBAL „AJAX" 40 JAAR. Maandagavond heeft het bestuur van Ajax ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan een receptie gehouden in de ontvangzaal van het Ajax-stadion te Amsterdam. Vele sportclubs en andere instan ties, die in vriendschappelijke verhouding tot de Nederlandsche kampioensclub staan, gaven van hun belangstelling blijk. In de eerste plaats waren daar, namens het bestuur van den K.N.V.B. de heeren M. Sajet, en L. Boeljon, die hun felicitaties vergezeld lieten gaan van de bondsvlag. Een aardig moment was de toespraak van den heer J. Schoevaart, die namens de Indische leden een fraaien beker ter beschikking stelde voor een juniores-tournooi. Verscheidene sprekers voerden het woord; voorzitter M. Koolhaas had heel wat tijd noodig om allen te bedanken voor de vele blij ken van belangstelling. SCHAATSENRIJDEN. ILSE EN ERIK PAUSIN NAAR AMSTERDAM. Maxie Herber is ziek. Naar wij vernemen zullen de wereldkampioenen in het kunstrijden voor paren Maxie Herber en Ernst Baier Woensdag 20 Maart niet op de Am- sterdamsche Kunstijsbaan kunnen demonstreeren, omdat Maxie Herber plotseling ziek is geworden. Zij is in een ziekenhuis opgenomen. Voor hen ko men in de plaats Ilse en Erik Pausin uit Weenen, sedert jaren de tweede plaats bezettend in de we reldkampioenschappen HENGELEN FEESTAVOND „HET BAARSJE". De Haarlemsche Hengelaarsvereeniging „Het Baarsje" hield ter gelegenheid van het 23-jarig bestaan een feestavond in de zaal van den heer Van der Molen. Na een welkomstwoord dankte de voorzitter der feestcommissie de heer C. A. Pouw, allen, die voor dezen feestavond hun medewerking hadden verleend. Daarna vroegen de humoristen Van Tongeren en Loetje de aan dacht; zij hadden veel succes, dank zij ook The Creen-band. De voorzitter van „Het Baarsje" de heer H. Veen, bracht hulde aan de feestcom missie voor het oraganiseeren van dezen feest avond. Daarna reikte hij de kampioensprijzen van het seizoen 1939-1940 uit aan de volgende leden: P. Berghuis, de Bezooije-beker en een pendule als vereenigingsprijs; Jac. Bos de be ker voor de meeste baars; J. Veen een beker voor den grootsten witvisch in het seizoen; A. Wisse kreeg een gouden baars voor den grootsten baars. Tevens reikte de voorzitter aan de feestcommis sie een kistje sigaren uit voor het verrichte werk. Het bestuur kreeg van de feestcommissie een kistje sigaren voor het vele werk, voor de ver eeniging verricht. De heer Assenberg uit Am sterdam complimenteerde „Het Baarsje". Een gezellig bal besloot den feestavond. Shot. Clublokaal: Hotel Vreeburg, Kerkplein 16, Bloe- mendaal, Vrijdag 7.3010.45 uur. Secretaris: G. J. Waanders. Boschlaan 29, Bloe- mendaal. Op 22 Maart Goede Vrijdag is er geen club avond. Wedstrijduitslagen: H.T.T.C. ldShot 5 (91). Barna 1—Shot 1 (4—6). Barna 3—Shot 3 (3—7), Shot 2—L.U.T.O. 2 (7—3). Shot 3—Barna ld (82). Shot 6Zuiderkwartier (010). De competitie is voor de Shot-teams, met uit zondering van het 2de en 6de afgeloopen. Het 1ste team besloot met een 64 overwinning op Barna 1. Barna had echter wel een gelijkspel verdiend. Van der Giezen won op keurige wijze zijn 3 enkel spelen. Shot 1 eindigt door deze overwinning in het midden der ranglijst. Het 2de en 3de team wonnen beide met ruim verschil hun wedstrijd en handhaafden zich bij de leiders. Het 5de en 6de deden het minder goed; met groot verschil ver loren zij hun wedstrijden NED. TAFELTENNISBOND. Afdeeling Haarlem. Secretariaat: Heemsteedsche Dreef 9, Heemstede Wedstrijduitslagen 11 Maart15 Maart. Eerste klasse: Barna 1Shot 1 46 T.O.G. 1—L.U.T.O. 1 8—2 Heemstede 1T.O.G. 2 73 Tweede klasse A: Barna 3Shot 3 37 Zuiderkwartier 1T.O.G. 5 82 Shot 2—L.U.T.O. 2 7—3 Shot 3Barna ld. 82 Tweede klasse B: H.T.T.C. ld —Shot 5 9—1 Barna 2T.O.G. 4 46 Heemstede 2—H.T.T.C. 3 6—4 Derde klasse A: Allard's Oog 1Meerlebosch 1 Shot 6Zuiderkwartier 2 010 (a) Derde klasse B: Meerlebosch 2Allard's Oog 2 55 Zuiderkwartier 4Meerlebosch 3 55 Derde klasse C (dames): H.T.T.C. 2—Heemstede 1 3—7 T.O.G. 1Heemstede 2 55 Oosterkwartier 1—H.T.T.C. 2 37 (a) Door dezen uitslag is Zuiderkwartier 2 kam pioen van haar afdeeling. PROGRAMMA VAN 18 MAART—22 MAART. Eerste klasse: 19 Maart T.O.G. 1Heemstede 1 7.30 uur. Tweede klasse A: 18 Maart H.T.T.C. 2—Shot 2 7.30 uur. Derde klasse A: 19 Maart Barna 3d.Shot 6 7 uur en 20 Maart Zuiderkwartier 2-Oosterkwar tier 1 7.30 uur. Derde klasse B: 19 Maart T.O.G. 2d.Meerle bosch 3 7.30 uur en 21 Maart Zuiderkwartier 3 Allard's Oog 2 7.30 uur. Derde klasse C (dames): 18 Maart H.T.T.C. 3— Barna 2 7.30 uur, 19 Maart Barna 2d.Heemstede ld. 7 uur en 20 Maart Heemstede 2L.U.T.O. 1 7.30 uur Haarl. Tafeltennisclub. Secretariaat: Oranje Nassaulaan 169, Overveen, telefoon: 15684. De uitslagen van de in de afgeloopen week door de H.T.T.C.-teams gespeelde wedstrijden, luiden: H.T.T.C. ld—Shot 5 9—1 H.T.T.C. 2d—Heemstede ld 3—7 Heemstede 2—H.T.T.C. 3 6—4 Oosterkwartier ldH.T.T.C. 2d 37 Hedenavond worden nog twee wedstrijden ge speeld. namelijk H.T.T.C. 2—Shot 2 en H.T.T.C. 3dBarna 2d. waarna alle H.T.T.C.-teams uitge speeld zijn. Er resten nog eenige kampioenswed strijden waarover nog nader bericht zal- verschij nen. Alles samenvattend is het seizoen voor de H.T. T.C. met succes verloopen. „Tot Ons Genoegen". Secretaris: H, Beek, Keizer Karelstraat 30. Club avond Dinsdag van 7.3010.30 uur. Clublokaal Bellevue, Kleine Houtstraat 106. De uitslagen van de wedstrijden in de afgeloo pen week ziin -als volgt: T.O.G. 1—L.U.T.O. 1 3—2 Barna 2—T.O.G. 4 4—6 T.O.G. ldHeemstede 2 55 Heemstede 1—T.O.G. 2 7—3 Zuiderkwartier 1T.O.G. 5 82 Voor Dinsdag is de belangrijke wedstrijd T.O.G. 1Heemstede 1 vastgesteld in het clublokaal van T.O.G. Heemstede heeft reeds voldoende aan een. gelijk spel om het kampioenschap van Haarlem eerste klasse te veroveren. Wanneer T.O.G. echter op beide punten beslag weet te leggen zal nog een beslissingswedstrijd noodig zijn. Behalve dezen wedstrijd is voor a.s. Dinsdag vastgesteld T.O.G. 2d^Meerlebosch 3. Duitscliland—Nederland (32—36) Zondag is in de stampvolle Duitschlandhal te Berlijn, de landenwedstrijd Duitschland-Neder- land verreden, die in een kleine overwinning voor de Nederlandsche ploeg is geëindigd. De uitslagen luiden: Sprint: eerste rit: 1 Pronk (N.), 2 De Best (N.), 3 K. Purann (D.). 4 Uolzhuter (D.) Tweede rit: 1 Derksen (N.), 2 G. Purann (D.), 3 Preiskeit (D.), 4 Smits (N.) gedistanceerd. Achtervolging: eerste rit Preiskeit haalt Smits na* 14 ronden in, 3 T-Iolzhueter. Tweede rit: 1 Pronk, 2 Derksen, 3 G. Purann. Totaal uitslag: Ne derland 36. Duitschland 32 punten. Tot slot van den avond werd nog een ploegkoers over een uur gereden. De Nederlandsche combi natie Pronk-De Best wist in de laatste tien minu ten een ronde voorsnrong te nemen en dien te be houden tot het einde. TV Kammopn. Bovengenoemde vereeniging hield onder groote belangstelling een trainingsrit, afstand 25 K.M., voor alle klassen. De uitslag luidt: 1 P. Peters, 2 G. Gerritsen, 3 IT. v. d. Heiden. 4 A. Keijzers, 5 K. Neeft, 6 F. v. d. Heiden, 7 Keizerswaard. Vrijdag 22 Maart vergadering in het clubgebouw Flora aan het Pretoriaplein te Haarlem. H. S. V. „De Kampioen". Zondag organiseerde bovengenoemde vereeni ging een trainingsrit over 25 K.M. De ploeg bleef geheel intact, op twee deelnemers na die het tem po niet konden volgen, waarvan onvoldoende trai ning wel de oorzaak zal zijn geweest. Eenige kop stukken van de rennerswereld waren ook van de partij, o.a. P. van der Hevden van de officieels Olympische ploeg der N.W.TT.. 1939 en Paul Dnyns, winnaar van de „Prix d'Ellegaard" in Zweden 1939. Ook Jaap Laan. die in het vorige jaar een kampioenschap der nieuwelingen op den weg be haalde. was van de partij. De uitslag was als volgt: le. P. Duyns, 2e P. v. d. Hevden, 3 J. Laan. 4 W. v. d. Nes, 5 Jef. Valk- men. 6 W. v. d. Heyden. tiid 47 min. 32 sec. Piet van der Heyden had halverwege den strijd een flinken voorsprong genomen, doch werd later door het snel achter hem aanjagend peloton weer ingeloopen. zoodat de geheele groep bijna tegelijk de finish bereikte. ACHILLES Bovengenoemde vereeniging hield Zondag den eersten rit van de Wintercompetitie. De uitslag was: A-klasse: 1. Portegies in den tijd van 35 min. 20 sec. over 25 K.M.. 2. Stct, 3. Claassen, 4. Schell, 5. Klinkenberg, 6. Korthals. B-klasse: 1. C. v. Egmond, 2. Vlietstraat, 3. De Haene, 4. Ekel, 5. Hilterman, 6. H. Rustman. C-klasse: 1. H. v. Zijl. 2. Beekhuis, 3. D. Kabel, 4. Markenstijn, 5. T. de Bok, 6. M. Kabel, 7. v. d. Zijde, 8. Donkersloot, 9. Steenvoorde, 10. Schell Sr. (veteraan) 11. Jaspers, 12. J. v. Roode (veteraan).

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 10