£aatste> Bwdvtut Kou in't Hoofd? BURGERLIJKE STAND t Hit de Omstreken DINSDAG 19 MAART 1940 HAARDEM'S DAGBDAD Bejaarde dame voor duizenden guldens opgelicht. Tegen leider van oplichtersbende ZVz jaar geëischt. ARNHEM. 19 Maart. De hoofddader van een oplichtersbende S. E. S. uit Den Haag, die er in slaagde een oude dame te Arnhem duizenden gul dens afhandig, te maken, is vandaag door de Arnhemsche rechtbank veroordeeld tot twee en een - half jaar gevangenisstraf. De eisch luidde twee jaar. In verband met ziekte van den verdachte moest deze zaak voortdurend door de rechtbank worden uitgesteld. De handlangers zijn inmiddels hun straffen niet ontgaan. Afschaffing Mulo-exainengeld gevraagd. Het lid der Tweede Kamer, de heer Thijssen (s.-d.) heeft den minister van Onderwijs de vol gende vragen gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat de regelings commissie voor de z.g.n. „Mulo-examens" besloten heeft, voor de candidaten, die zich persoonlijk, d.i. buiten hun school om, voor deelneming aan het examen aanmelden, het examengeld met f 2.50 te verhoogen, onder het motief van meerdere admi nistratiekosten? 2. Is het den minister bekend, dat verscheidene Ulo-scholen slechts een gedeelte der leerlingen uit het hoogste leerjaar voor het examen opgeven, zoo. dat een vrij groot aantal candidaten zich persoon lijk moeten aanmelden? 3. Wil de minister doen onderzoeken, of inder daad de vermeerdering van administratieve hande lingen, welke de persoonlijke aanmelding vergt, de bovenvermelde verhooging met f 2,50 wettigt, en zoo neen, of dan wellicht bij het vaststellen van dat bedrag de bedoeling heeft voorgezeten, het aantal persoonlijke aanmeldingen te beperken? 4. Wil de minister voorts doen nagaan, of voor talrijke ouders een bedrag van f 12.50 voor deel neming, verhoogd met f 3.bijslagen, niet een te groote financieel offer beteekemt, vooral in ver gelijking tot de H.B.S.-examens, welke gratis wor den afgenomen? 5. Is de minister bereid: a. te bevorderen, mede door vereenvoudiging van de examens, dat de examengelden worden afge schaft of althans aanzienlijk verminderd? b. in afwachting daarvan, in ieder geval reeds te bevorderen, dat de extra-heffing voor de per soonlijke aanmeldingen worde afgeschaft? Duitscli schip Gibraltar binnen gebracht. GIBRALTAR, 19 Maart (Reuter) Het Duitsche vrachtschip „UhlenfeLs" (7.603 ton) is te Gibral tar aangekomen met een Britsche prijsbeman- ning aan boord. De „Uhlenfels" is in November in het Zuide lijk deel van den Atlantischen Oceaan niet een lading opium ter waarde van 240.000 pond ster ling door de Britsche marine buitgemaakt en naar Freetown (Sierra Leone) opgebracht. De „Uhlenfels" bevindt zich thans in het droog dok voor onderzoek. Gustaaf Sap overleden. Belgisch minister van Economische SJaken BRUSSEL, 19 Maart (Belga). De minis ter van economische zaken, Gustaaf Sap. is vannacht plotseling aan angina pectoris overleden. De leden der regeering zijn om kwart over negen bijeengekomen ter bespreking van de maatregelen, die in verband met het over lijden van hun collega genomen moeten worden. De op hedenmorgen vastgestelde bijeenkomst van de Kamer is uitgesteld. De Koning heeft zich vanmorgen naar het sterfhuis van den overleden minister begeven. Minister Sap behoorde tot de Roomsch-Katho- lieke partij. In politieke kringen te Brussel is men volgens United Press van meening dat de dood van minis ter Sap een lichte wijziging in het kabinet tenge volge zal hebben, ook al omdat minister Soudan reeds eenigen tijd ziek is en vervangen moet worden. Zeven mijnwerkers gedood. GLEIWITZ, 19 Maart (D.N.B.) In een mijn in Hindenburg (Opper-Silezië) zijn door het instorten van een mijnstut, zeven van de op de plek wer kende 19 mijnwerkers gedood en zes gewond. U ademt direct weer gemakkelijk. Een paar dezer nieuwe druppels in ieder neusgat verwijdert slijm, geneest opgezwollen slijmvliezen en lucht op. VlCKS 3* Va-tro-nol „IJswegv (Adv Ingez. Med.) verbond Finland met Zweden. STOCKHOLM, 19 Maart. Het transport systeem over den „ijsweg" over deBothnische Golf tusschen Zweden en Finland gedurende den Russisch-Finschen oorlog, dat een publiek ge heim was, maar dat tot dusverre nooit gepubli ceerd werd, is thans officieel bevestigd. De ijs- weg liep van Umeaa en Kvarkan aan de Zweedsche kust naar Vasa. Een van de Zweed- sche leiders van deze transporten vertelde, dat deze ijsweg, die een lengte van ongeveer 100 ki lometer had, aangelegd was gedurende de perio de van de ernstigste koude en sneeuwstormen. De ijsweg was zeven meter breed en gemaakt met behulp van door motoren gedreven pompen, die bij een temperatuur van veertig graden Celsius onder nul het water opspoten. Het ijs stelde echter spoedig de pompen buitenwerking. Werk lieden zetten het werk met emmers voort. Het werk nam begin Januari een aanvang en werd dag en nacht voortgezet, tot dat het plan op 17 Februari uitgevoerd was. De leider verklaarde dat men voor het oversteken van de scheuren kleine smalle houten bruggen gebruikte. Ver scheidene Finnen en een Zweed verdronken tij dens de transporten en het werk. De ijsweg ver schafte Finland groole hoeveelheden benzine, steenkool en andere dringende behoeften. Het nieuwe vrachtwagentransport, dat thans mate rialen naar Finland vervoert, wordt gefinan cierd door een half millioen Zweedsche kronen uit de Zweedsche nationale collecte. (United Press.) Nieuwe verdedigingswerken te Scapa Flow. LONDEN 19 Maart (Reuter). Naar heden offi cieel wordt vernomen, heeft de minister van marine Churchill bij een kortgeleden aan Scapa Flow ge bracht bezoek de nieuwe verdedigingswerken ge ïnspecteerd, die daar zijn aangelegd en die duik boot- en andere aanvallen moeten kunnen weer staan. Morgen zal Churchill in het Lagerhuis de vraag worden gesteld of hij in verband met den recenten luchtaanval op Scapa Flow reorganisatie der ver dedigingswerken overweegt. Duitsch legerberieht. BEPiLIJN 19 Maart (D. N. B.). Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Tusschen Moezel en Pfalzer wald bedrijvigheid van patrouilles en artillerievuur. Twee vijandelijke verkenningsafdeelingen werden tot den aftocht ge noodzaakt. Het frontbericht van 't D. N. B. voegt hieraan toe dat de dag over het algemeen kalm verloopen is en dat ook de bedrijvigheid der vliegers onder invloed van de weersgesteldheid zeer gering was. BEGRAFENIS LOUIS DE VRIES. AMSTERDAM, 19 Maart. Naar wij vernemen is het stoffelijk overschot van wijlen Louis de Vries vanochtend aan de Nederlandsche grens aangekomen. Het zal in den loop van den dag naar Am sterdam worden overgebracht. De baar zal in den Stadsschouwburg worden geplaatst. Voor het publiek zal tusschen elf en twaalf uur gelegen heid bestaan langs de cihapelle ardente te defi- leeren. Om twaalf uur wordt de schouwburg ge sloten, behalve voor familieleden, genodigden en collega's. De begrafenis zal morgen, Woensdag, geschie den en de stoet zal om één uur van den Stads schouwburg naar Muiderberg vertrekken. Poolsclie vluchtelingen keeren terug uit Russisch gebied. BERLIJN, 19 Maart (D.N.B.) Krachtens een overeenkomt tusschen de Duitsche en de Sovjet-Russische regeering kunnen eerlang 14.000 Poolsche vluchtelingen uit het Sovjet-Russische be- langengebied naar hot gouvernement-generaal te- rugkeeren. De terugkeer geschiedt in het kader van een vluchtelingenruil, welke een Duitsche controlecommissie regelt. Hitier terug in Berlijn. BERLIJN, 19 Maart (D.N.B.) Hitler is hedenmorgen van den Brenner in Berlijn terug gekeerd. Te zijner begroeting waren op het station aanwezig veldmaarschalk Goering en de chef dei- rijkskanselarij Lammers. Hoewel geen officieele ontvangst was voorbereid en het tijdstip van aan komst niet bekend was, groepten terstond tallooze menschen voor het station samen die den FLihrer geestdriftig begroetten. HAARLEM. 19 Maart 1940. Bevallen: 15 Maart: F. A. RijsdijkVrugt d., 16 Maart: W. de LoozeHessen d.. C. C. Hoek— Boelens z.. H. W. C. HeibesHooykaas z„ W. J. JungblutBoeree d., 17 Maart: H. J. Sernee Goovaerts z., J. M. SchmitRoosenhart d.. L. Mens—Karman d., 18 Maart: Th. van Poppelen- Gabriel z., E. A. BeringenRuijgrok d„ F. C. NieuwenhuizenEgbers z„ M. KoningKalischer d., K. M. H. Veenemans—Beurschgens z., M. K. Bonselvan Looij z., 19 Maart: C. M. PlateiEa rners d„ N. LoomanDekker z. Overleden: 17 Maart: A. C. M. 12 m., d. van F. J. A. van Wattingen, Archipelstraat; A. E. W. Martinvan Bommel 68 j., Groote Houtstraat; W. F. de Gooijer. 84 j.. Ripperdapark; S. A. BraakhuisHuesken. KI. Heiligland 85 j„ M. A. 18 j., d. van P. M. Germes, Berkenstraat; 18 Maart: A. Merkus 52 j„ Vosmaerstraat; 19 Maart: J. H. van Leeuwen—Bos 63 j., Djambi- Btraat. VOORBEURSOVERZICHT. De handel op de Amsterdamsche wisselmarkt stond hedenmorgen wederom geheel en al onder den invloed van een ongeanimeerde houding ten opzichte van het pond sterling. Het gisteren in getreden herstel, hetgeen mede aan baisse-dekkin gen te wijten was, tot 7.11 i-, tijdelijk zelfs tot 7.12^ ging geheel verloren. Bij opening bewoog zich het Britsche devies tusschen de 7.09 en 7.10. Al spoe dig echter bleek deze noteering te hoog te zijn in gezet, aangezien de koers vrij spoedig tot 7.06J4 inzakte, op welk niveau-het pond zich voorloopig kon handhaven. Deze inzinking baarde nog al eenig opzien, aan gezien de Britsche valuta gisteren te New-York een opmerkelijk vaste houding aan den dag legde, en (en opzichte van Zaterdag jl. van 3.72 5/8 tot 3.76 5/8 was gestegen. Men had dan ook ten on zent heden eerder met een verder herstel rekening gehouden. Natuurlijk kwam ook de Fransche franc op een lager niveau te liggen. Bij een officieelen koers van 4.03^4 gisterenmiddag, werd hedenmorgen op 4.01J4 geopend. Ook deze inzet bleek iets te hoog, aangezien de koers spoedig tot 4.00 1/2 daalde. La ter in den# ochtend steeg het Fransche devies tot omstreeks 4.01 op welk niveau aanbod en vraag tot elkander kwamen. De overige valuta's waren weinig veranderd. Belga's bewogen zich tusschen de 32.01 en 32.02'A Zwitsersche francs golden 42.2242.24, Duitsche marken 75.50 tot 75.55. De Amerikaansche dollars werden verhandeld tegen koersen varieerende van 1.88 5/161.88 3/8. Voor de Scandinavische munteenheden werden de volgende koersen geadviseerd: Oslo 42.80, Kopen hagen 36.37 V2 en Stockholm 44.90. Op de termijnmarkt was de affaire van geringen omvang. De noteering voor 1 maands ponden be droeg 1 3/4 cent, en voor drie maanden 6 cent. Het agio voor den dollar was met 1/8 cent voor 1 maand en 9/16 cent voor drie maanden vrijwel onver anderd. Op de niet-officieele effectenbeurs was heden ochtend de stemming van kalmen aard. Locale fond sen waren over het algemeen prijshoudend. Ameri kaansche shares werden tegen fractioneel lagere koersen verhandeld, RHEUMATIEKLIJDERS, HEBT GE ANGST VOOR DE TOEKOMST Waarom verlost ge U zelf niet eens en voor al van die pijnen door Urodonal te nemen. Dank zij de onvergelijkelijke bestonddeelen, die het bevat, verwij dert het uit Uw organisme, het urinezuur, dat in de meeste gevallen de oorzaak van Uw lijden is. Juist hierdoor verleent Urodonal Uw gestel meer weerjtand en voorkomt het die aanvallen van pijn, die U voor Uw tijd oud en gebrekkig maken. 8egin nog heden met dagelijks een koffielepel Urodonal in wat water te nemen. Het doet U zoo goed. Bij apothekers en drogisten. (Adv. Ingez. Med.) Moordzaak-Leidschendam. (Vervolg van pag. 2). De deskundigen. Het woord is daarna aan de deskundigen. Dr J. P. L. Hulst uit Leiden heeft sectie op het lijk verricht en een groot aantal steek- en snij- wonden aan hoofd en hals aangetroffen, welke met een scherp, tweesnijdend mes moeten zijn toege bracht. Bovendien zijn enkele wonden aangetroffen, welke door slaan met een hard, stomp voorwerp moeten zijn teweeggebracht. Mr. Kokosky: „Uit uw rapport blijkt, dat al deze verwondingen niet door een persoon kunnen zijn toegebracht, omdat ze van verschillende kanten moeten zijn gegeven Daar was te weinig plaats voor in de auto". Dr. Hulst: „De slagen kunnen ook later, buiten de auto zijn toegebracht". Mr. Kokoksky: „Zouden de slagen met de crick zijn toegebracht?" Dr. Hulst „Dat is niet waarschijnlijk, er is geen hoofdhaar op de crick aangetroffen". Mr-. Kokosky: „Is het mogelijk na te gaan van hoeveel personen bloed in de auto is gevonden?" Dr. Hulst: „Er is bloed van den verslagene ge vonden, verder onderzoek heeft niet plaats ge had". Dr. Hulst achtte het verder waarschijnlijk, dat er twee daders zijn geweest. Van der Horst woog 296 pond en een krachtmensch alleen zou hem kunnen overweldigen, dat hij zich heftig verweerd heeft, blijkt uit de vele snijwonden aan zijn han den. Dr. C. J. van Ledden Hulsebosch, politie-deskun- dige te Amsterdam heeft de in beslag genomen auto onderzooht en geconstateerd dat in dit voertuig nderdaad de moord- is gepleegd. De auto zat vol met bloed. Op de voorbank moet zooveel bloed gelegen hebben, dat de kapok binnenin met bloed doordrenkt was. Dr. Vain Ledden Hulsebosch leidde uit den aard der verwondingen en de plaatsen, waar bloed is gevonden, af, dat de moordenaar achter zijn slacht offer moet hebben gestaan, toen hij zijn cynische plan voltooide. Mr. Kokosky: „Heeft u nog onderzocht van wie het bloed in dien wagen was?" Van Ledden Hulsebosch: „Neen, daar vond ik geen aanleiding toe, het stond voor mij vast, dat in dien wagen iemand vermoord is." Dr. Van Ledden Hulsebosch achtte het niet onmo gelijk, dat de slagwonden met de crick zijn toege bracht. Getuigen a décharge. Vanwege de verdediging werden nog twee ge tuigen gehoord. De landbouwer Van Es, vader van het dienstmeisje van Van der Horst, heeft de auto voor de woning van Van der Horst zien staan, ter wijl de militair binnen was. „Achter in de auto lag een plaid", zoo zeide hij, „daar kan best iets onder gelegen hebben". Bij de reconstructie heeft men iemand onder de plaid ge legd en toen was de situatie net zoo, zeide getuige. De Officier eischte in een requisitoir, dat 15 minuten duurde, levenslange gevangenisstraf. VEEHANDELAAR VEROORDEELD. AMSTERDAM, 19 Maart. Het gerechtshof veroordeelde een veehandelaar uit Purmerend we gens het beplakken van de uiers van koeien met collodium tot vijftig gulden boete. De rechtbank had den man veroordeeld tot acht dagen hechte nis. DE ZIEK GEVONDEN VROUW. Elders in dit nummer kan men bijzonderheden vinden over een alleenwonende vrouw, die heden morgen ziek in haar woning in de Lange Poellaan werd aangetroffen. Nader vernemen wij dat het eein 65-jarïge vrouw is en dat in haar toestand nog geen verandering is gekomen. TOKIO, 19 Maart. In het Japansche parlement is het tot een hevig tumuli gekomen, toen de mi nister van buitenlandsche zaken, Arita, zijn hou ding tegenover de Britsche nota inzake de „Asama Maroe" verdedigde. Aan het adres van den minister werden dreige menten gericht en het kwam zelfs lot handgemeen met de ordebewaarders De zitting werd geschorst. Later kon Arita zijn rede voltooien, ofschoon voortdurend geïnterrumpeerd werd. Hij zeide dat de Britsche regeering in haar nota, in tegenstellin gen met verschillende beweringen, haar veront schuldigingen inzake de „Asama Maroe'-affaire had aangeboden. (United Press). INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Het Instituut voor Arbeidersontwikkeling orga niseert twee cursusavonden over het onderwerp Medische Voorzorg, o.a. geneeskundig schoolonder zoek, t.b.c.-bestrijding, zuigelingenzorg, enz. Inleider is de heer dr. B. H. Sajer, arts, Amster dam. De avonden vinden plaats op Donderdag 21 en 28 Maart, in café Brinkmann, Groote Markt. NEDERLANDSCH OPERA ENSEMBLE. Hansel und Gretel, Op den middag van 25 Maart a.s. (Tweeden Paaschdag) zal het Nederlandsch Opera Ensemble (algem. leid. Chris van Dam) in den Stadsschouw burg te Haarlem zijn derde opera-voorstelling hier ter stede geven. Opgevoerd wordt dan de bekende sprookjes- opera „Hansel und Gretel" van Engelbert Hum- perdinck. Solisten zijn Manola van Waasbergen, Nelly Smit, Sien DersjantGlaudemans, Loes FlipseSnel, Francine Bijloos en Gerard Holthaus. Het Engelen ballet zal worden uitgevoerd door de ballet-groep van Tilly Sylon. De Haarlemsche Orkestvereeniging zal het or kestrale gedeelte vertolken. De opvoering heeft plaats onder de muzikale leiding van den jongen dirigent Nico Ringels; regie Chris van Dam. Voorzitter van het Indische Congres valt het Britsche imperialisme aan. RAMGARH (Br. Indië), 19 Maart (Reuter). Maulana Abdoel Kalam Azad, de voorzitter van het Indische Nationale Congres, heeft vandaag bij de opening van de 53e zitting voor Indië het recht opgeëischt zijn eigen grondwet op te stellen zonder inmenging van buitenaf. Azad zeide met nadruk dat Indië moet en za! voortgaan op den weg van non-coöperatie. Ons succes, zei hij, hangt af van drie factoren, name lijk eenheid, discipline en volledig vertrouwen in Ghandi's leiderschap. Azad verklaarde, dat Indie niets voelt voort het vooruitzicht van nationaal- socialisme of fascisme en zelf nog meer genoeg heeft van het Britsche impèrialisme. Azad begreep wel dat Engeland wil, dat Indië den status van dominion bereikt, doch de eigenlijke kwestie was, naar hij zeide, het zelfbeschikkings recht van Indië. LUCHTBESCHERMING EN VRIJWILLIGE BURGERLIJKE DIENST. 's GRAVENHAGE, 19 Maart. Naar wij ver nemen heeft de minister van binnenlandsche zaken benoemd tot inspecteurs voor den vrij wil ligen burgerlijken dienst de heeren J. Wiegman en J. Th. van der Voorde. De heer iWegman zal voor de provincie Zuid- Holland, de heer van de Voorde voor de Provincie Noord-ijHolland in de nieuwe functie werkzaam zijn. ju» - SANTPOORT CREMATIE J. BRANDS. Onder zeer groote belangstelling heeft gister middag te Velsen de crematie plaats gehad van den heer J. Brands, toonkunstenaar te Alk maar, die directeur was van vele zangkoren, o.a. van het gemengd kocjr Vox Humana alhier. De leden van Vox Humana hadden op de gale rij in de nieuwe hal plaats genomen en zon gen, onder leiding van den heer H. J. Arisz, „Ecce quomodo moritur" van Handel. De heer F. Bangert sprak als eere-voorzitter van de Liedertafel Amstels Werkman te Am sterdam, waarvan de ontslapene ook dirigent was. de heer C. G. Eshuis, voorzitter van genoemde liedertafel, sprak als vriend; de heer K. Sixma. dirigent van het zangkoor van de Vereeniging tot bevordering van den volkszang, dankte den overledene voor alles wat deze in het belang van den volkszang had gedaan. Tenslotte sprak de heer J. Westerhoven, voor zitter van Vox Humana alhier. Deze zeide dat de heer Brands gedurende 14 jaar zijn beste krachten aan het koor had gegeven en dat deze jaren glorie-jaren voor het koor waren geweest. Spr. dankte den overledene voor de wijze lessen en voor zijn groote toewijding. Een dameskoor uit Alkmaar, Pro Ate, dirigent de heer Jac. Jansen, zong daarna „In monte olivetti", van Martini. Bij het dalen der kist speelde de organist het Largo van Handel. Een broeder van den overledene dankte voor de Belangstelling. IJMUIDEN Marktberichten en besommingen. Tarbot 130—124 ct. per K.G. Tong 8472 ct. per K.G. Heilbot 116—114 ct. per K.G. Groote schol f 13.50f 12.50 per 50 K.G. Middel schol f 15.50 per 50 K.G. Zetschol f 18 per 50 K.G, Kleimschol f 16.50—f 10.50 per 50 K.G. Bot f 9.50—f 6.50 per 50 K.G. Schar f 15—f 11 per 50 K.G. Poontjes f 12 per 50 K.G. Groote schelvisch f 31f 25 per 50 K.G. Middel schelvisch f 32f 31 per 50 K.G. Kleinmiddel schelvisch f 28f 24 per 50 K.G. Kleine schelvisch f 24f 16.50 per 50 K.G. Groote gul f 15 per 50 K.G. Kleine gul f 18.50—f 14 per 50 K.G. Wijting f 9.80f 6 per 50 K.G. Makreel f 9.50 per 50 K.G. Kabeljauw f 64f 36 per 125 K.G. Leng f 1.70 per stuk Koolvisch f 1.18f 0.35 per stuk Afslag 630 K.G. snoekbaars 3530 ct. per K.G Besommingen: Trawlers Manden: 425 Uiver IJM 384 f 5070 Loggers: KW 31 f 1270 Kotters IJM 210 f 870 VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Woensdagmarkt: Ewald IJM 48. vangst: 20 manden schelvisch, 60 manden radio, 65 manden wijting, 15 manden braadschelvisch, 40 manden diversen, 50 manden gul en platvisch, 10 manden kleine schol. Totaal 250 manden, benevens 380 st. stijve kabeljauw. alcoholisme, waarin verzocht wordt gebruik te wil len maken van de bij de Drankwet gegeven be- oegdheid, om aan de Kroon voor te stellen het maximum der verloven A voor deze gemeente vast te stellen op 8. B. en W. stellen voor, niet aan het verzoek te vol doen, aangezien zij van oordeel zijn, dat er voor deze gemeente geen termen aanwezig zijn stappen te doen om het aantal verloven A te beperken. 1IET „HOFJE VAN STOEL". Aangezien de woningen op het Hofje van Stoel, waarvan de toevoer van licht en lucht ook al veel te wenschen overlaat, te slecht zijn gebleken om er meer geld aan te besteden dan strikt noodig is om te kunnen dienen voor de huisvesting der tegen- oordige bewoners, stellen B. en W. voor. deze woningen t. z. t„ zoodra er nieuwe woningen voor in de plaats zijn gebouwd, af te breken. Met de Commissie voor Pubuieke Werken meenen B en W„ dat het aangrenzend terrein aan de Don- kerelaan zonder bezwaar bestemd kan worden voor arbeiderswoningbouw. RAAD. Er wordt een openbare vergadering van den Raad der gemeente Bloemendaal gehouden op 21 Maart 1940. des namiddags 2 uur, ten Raad- huize te Overveen. BLOEMENDAAL'S CIIR. GEM. KOOR. Het concert, dat Bloemendaal's Chr. Gemengd Koor onder leiding van Piet Halsema in de Ned. Herv. Kerk zal ,»cven, heeft plaats Dinsdag 19 Maart, om 8.15 uur. SLUITING KAPPERSZAKEN. Naar aanleiding van een ingekomen adres van den Nederlandschen Kappersbond en den R.K. Bond van Kapperspatroons „St. Franciscus van Assisië" af- deeling Haarlem, waarin namens de overgroote meerderheid der kappers in deze gemeente wordt verzocht, op grond van de Winkelsluitingswet te bepalen: le. dat de kapperszaken in deze gemeente geslo ten moeten zijn des Donderdags na 1 uur des na middags „voor zoover het betreft het verrichten van kappers- en barbierswerkzaamheden", met uitzon dering van den Donderdag vallend in de Paascli- week, in de Pinksterweek, in de week voor Kerst mis; 2e. dat het verboden is kapperszaken geopend te hebben des Zaterdags vóór 5 uur des voormiddags en na 9 uur des namiddags „voor zoover het betreft het verrichten van kappers- en barbierswerkzaam heden" en deze bepaling eveneens te doen gelden voor: a. den dag voorafgaande aan Goede Vrijdag; b. den dag voorafgaande aan Hemelvaartsdag; c. 14 Augustus; d. 31 October; e. het tijdvak van 25 November tot en met 5 December; f. 22. 23 en 24 December; g. 31 December, stellen B. en W. voor op het eerste verzoek afwijzend te beschikken, aange zien zij van oordeel zijn, dat een dergelijke maat regel niet in het belang van het publiek zou zijn. Met het tweede verzoek kunnen zij zich echter wel vereenigen, weshalve op grond van artikel 9 der Winkelsluitingswet wordt voorgesteld een be treffende ontwerp-verordening te bekrachtigen. Wanneer deze verordening wordt vastgesteld, zal zij in werking treden op 1 Mei 1940". BLOEMENDAAL VERLAGING TARIEVEN STRAAT VERLICHTING. Naar aanleiding van een brief van het P.E.N. van 22 Februari 1940 deelen B. en W. den Raad mede. dat zij zich kunnen vereenigen met de voorgestelde wijzigingen in de overeenkomst, be treffende de verlaging van de tarieven voor straatverlichting, zooals deze zijn aangebracht in de thans geldende overeenkomst. B. en W. stellen den Raad voor deze overeen komst ter vervanging van de vigeerende te be krachtigen. De in te voeren wijzigingen van het tarief zijn- 1. Het doen vervallen van de vergoeding van 9 pet. voor het straatverlichtingsvoedingsnet (met handhaving van bedoelde vergoeding voor de aansluitleïdingen naar de lantaarns), zoo voor de straatverlichting gebruik gemaakt wordt van het algemeen voedingsnet van het P.E.N. (Dit laatste brengt dus mede. dat, indien voe- dingsnetten zijn of moeten worden aangebracht, welke uitsluitend voor de straatverlichting die nen, hiervoor wel de gebruikelijke vergoeding van 9 pet. 's jaars moet worden betaald.) 2. Het reeds bij geringere aantallen lantaarns toepassen van de reductieregeling. Uitgaande van de situatie per 1 Januari 1940 zal de verlaging volgens de vorenvermelde wijzi ging sub 19 pet. van rond f 34.000, is f 3060 per jaar bedragen. De wijziging, bedoeld in den aanvang van punt 2, zal tengevolge hebben, dat, indien het ge middelde verbruik per lichtpunt per kalender jaar boven 350 kWh is gelegen, 12 pet. reductie op de totale rekening kan worden verleend. In dezelfde omstandigheden, wordt volgens het tarief 1938 6 tot ten hoogste 8 pet. reductie verleend. GEEN BEPERKING AANTAL VERLOVEN A. Bij B. en W. is ingekomen een adres van de sub- commissie yan de Nationale Commissie tegen het HEEMSTEDE VROUWEN-VREDESGANG 1940. Het Comité voor den Vrouwen Vredesgang te Heemstede schrijft ons: De vrouwen-vredesgang die dit jaar 18 Mei weer te Amsterdam zal worden gehouden, heeft wel on der zeer donkere en dreigende omstandigheden plaats, maar juist die omstandigheden maken dit vredesgetuigenis noodzakelijker dan ooit te voren. Gij zult zeggen, al weer een beroep op ons vrou wen, er wordt al van zoovele zijden een beroep op ons gedadn, breien voor onze soldaten, vrouwe lijke vrijwilligerskorpsen, luchtbescherming enz. enzoovoort. Maar bedenk dan, dat de taak der vrouwen in de eerste plaats is het leven te beschermen van degenen, die haar toevertrouwd zijn en dat in den ruimsten zin des woords. Zij, die geroepen is het leven te geven, heeft ook tot taak alle krachten in te spannen om te geraken tot een samenleving, waar vrede en gerechtigheid wonen kunnen, een samenleving, waar haar kinderen, alsook de kin deren van andere moeders een plaats hebben, waar zij hun krachten ontplooien naar hun aard en aan leg zonder steeds in de vrees tc moeten levven, dat hun werk en hun leven ieder oogenblïk kans loopen te worden vernietigd. Donk aan de gevolgen van een oorlog, ook op zedelijk gebied. Schaart u voor do uwen en ge tuigt van uw nadrukkelyken vredeswil, opdat uw getuigenis tot ver over onze grenzen gehoord wor de, en de boodschap, die op 18 Mei 1940 gericht wordt aan de verschillende regeeringen uit naam der deelneemsters aan dezen vredesgang aan kracht winne door uwe deelname. Vrouwen van Heem stede, het offer, dat van u gevraagd wordt is niet groot, de reis naar Amsterdam en de deelname vraagt niet veel van uw tijd en uwe krachten, be denk, dat telken jare vrouwen optrekken uit alle deelen des lands, die daarvoor vaak 2 dagen uit haar gezinnen weg moeten, maar toch vol ver trouwen en geloof in haar roeping mee getuigen voor een samenleving, waar de geschillen niet door oorlog, maar door overleg geregeld worden. Tevens doet onderstaand comité een beroep op haar, die helpen willen met de voorbereiding in Heemstede. Er zijn nog vele helpsters noodig. dus geef u spoedig op. Laat iedere vrouw naar kracht cn aanleg medewerken aan het welslagen van den zevenden vrouwen-vredesgang, die in ons lauw gelukkig nog in gunstige omstandigheden kan wof» den gehouden. Het Plaatselijk Comité voor den Vrouwen-vro- desgang te Heemstede is samengesteld als volgt: Mevr. J. H. Bakhuizen-v. d. Brink, Heemsteed- sche Dreef 245; mevr. M. H. Barger-Grcgory, Ach terweg 11; mevr. Beek-Combé, Bronsteeweg 84; mevr. J. H. Blokker-Kok, Bronsteeweg 26; mevr. F. de Boer-Iterson, Cloosterlaan 16; mej. C. J. Co- genbach, Schouwbroekerstraat 13: mevr. C. H. Co- lenbrander-Pigeaud, Raadhuisplein, mevr. P. M. de la Hayze-Loseeaat Vermeer, v. Mcrlenlaan 19; me vrouw A. H. van Heel-de Vogel, v. Merlenlaan 4; mevr. E. E. Jonkheid-Peereboom, Heemst. Dreef 267; mevr. M. F. Koen-de Vries, Zandv. Allee 10, secretaresse; mevr. J. M. Knot-v. Stuyvenberg, J. M. Molenaerplein 12, presidente; mevr. P. J. M. Ledeboer-Stevens, Achterweg 9; mevr. M. van Luin-Riemersma, Bronsteeweg 76. mej. E. M. Maars, Landzichtlaar! 82, pennïngmeesieresse; me vrouw Muller van Brakel-Everts, Johan de Witt- laan 2; mevr. H. P. Rükes-Andriessen. Heemsteed- sche Dreef 268; mevr. T. Spanjaard-Veldkamp, Mesdaglaan 28; mevr. R. de Voogt-de Vogel, Craye- nestersingel 57;mevr. B. F. var. Walsem-KaDÏan, Bronsteeweg 32 en de heeren: R. Ree, J. v. d. Bergstraat 75; S. Rijkes, Heemsïeedsche Dreef 268; A. J. J. Verspoor, Voorweg 7; Biem Visser, Aster kade 17. Postrekening ten name van de pennïngmeesie resse no. 261579. KUNSTKRING HEEMSTEDE. De liederen avond van Corrie Bijster en Annie Hermes is verzet op Vrijdag, 3 Mei. De piano-avond van Felix de Nobei heeft plaats op Donderdag, 18 April, in het gebouw van den Ned. Protestantenbond. EERVOL ONTSLAG. Bij beschikking van den Minister van Economi sche Zaken is aan den heer S. J. Schoorl re Heem stede op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van de vaste commisie van den economischen raad voor de handelsverdragen en is als zoodanig in diens plaats benoemd de heer mr. A. Kerhovea te 's Gravenhage.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 11