iliïüii Paaschbrood SEEillIP UN/T IN BITTEREN „DE BRUG" AGENDA. Het Spel van Liefde en Dood, Nieuwe Schaduwbeelden van Jan Wiegman. rriws I (lit Rijwiellantaarns Van der Linden's BAKKERIJEN ssssssssSS3^ DINSDAG 19 MAART 194Ö HAARLEM'S DAGBLAD my HET TOONEEL. van Cor Zwart. Een Première bij „Vooruitgang". Hel was in het gebouw St. Bavo een feestelijke avond voor de Arbeiders-Tooneelvereeniging „Voor uitgang". Er ging een nieuw stuk „De Brug" van haar artistieken leider, Cor Zwart, en voor deze première was het dagelijksch bestuur van den „Bond van Arbeiders Tooneelvereenigingen in Nederland" overgekomen. Niemand minder dan de heer Hessel Jongsma leidde het stuk met een toelichtend woord in en sprak er zijn vreugde over uit, dat Vooruitgang met de opvoering van dit stuk wederom een poging deed om het amateurstooneel te vernieuwen. Cor Zwart volgt dat is zeker niet de afge trapte paden van het liefhebberij tooneel, maar gaat zijn eigen weg. Ook „De Brug" is een experiment en tegelijk een uiting van idealisme. Een „vlucht in de fantasie, voortgekomen uit zijn verlangen naar een betere maatschappij" zoo noemde de heer Jongsma het. Zijn, 'droomspel is geïnspireerd op Parijs, waar vele zwervers hun slaapplaats vinden onder de brug gen van de Seine. Maar ook min of meer op ..Nacht- asyl'1 van Gorki, al is het minder pessimistisch en gVD.uw. Onder de pas officieel ingewijde brug ontmoeten elkaar twee journalisten Peter en Frits, van wie de eerste in tegenstelling van de tweede zijn ideaal het socialisme ontrouw is geworden. Op raad van zijn vriend Frits brengt Peter een nacht door onder de brug tusschen de zwervers, de armen en de verstootenen en hij vindt er zijn oude Geloof terug. Het is in een symbolisch droomspel, dat Cor Zwart ons deze bekeering geeft. Onder de zwervers herkent Peter ook „Mon Ami' het meisje, dat hij ontrouw is geworden, na er zijn groot succes aan te danken te hebben. Mon Ami is ziek en uitgeput en heeft nog maar één nacht te leven. Zij mag nog een enkelen wensch doen en deze wensch is Peter te ontmoeten en met hem te trouwen. De wensch gaat in vervulling en onder de brug is zij naast Peter de bruid en zijn de zwervers de bruiloftsgasten. Dan ziet Peter in, wat hij ver st ooten heeft, maar als hij haar voor altijd wil be houden. is het te laat, want dan verschijnt de Dood, die Mon Ami mee neemt naar zijn rijk. Deze droom brengt Peter tot de werkelijkheid terug. Zooals hij Mon Ami ontrouw is geweest, zoo was hij het ook het socialisme en onder dé brug, die het heden met de toekomst verbindt, keert hij tot zijn oude gelief de terug en besluit hij al zijn krachten voortaan aan haar te geven. Dit stuk wordt gedragen door een gedachte en het getuigt vooral in het figuur van de bruid ook van een dichterlijke fantasie. De tooneelen tusschen Peter en Mon Ami zijn dikwijls teer en gevoelig en ook bij de huwelijksinzegening in de toespraak van den „Ouwe" heeft Cor Zwart den juisten toon getroffen. Maar het stuk is in de verschillende fragmenten zeer ongelijk van waarde. Zoo viel de parodie op de opera blijkbaar geïnspireerd door de handwerkersscène uit Midzomernachtsdroom er geheel uit, en verbrak totaal de stemming, die voor het slot de komst van den dood ge- wenscht was. Ook de tooneelen met de bruilofts gasten waren dikwijls te rommelig en te verward. Aardig was echter het feest met de bruiloftsdansen. al duurde het wat te lang. Cor Zwart heeft het zich met dit droomspel allerminst gemakkelijk gemaakt en het is werkelijk niet te verwonderen, dat het niet overal geslaagd is. Maar er komt in dit stuk toch een streven naar voren om iets geheel anders te brengen. Het stuk kan veel winnen, wanneer Zwart het nog eens ernstig onder handen neemt. Zoo zou hij heel het verhaal m het eerste droomtafereel van die juf frouw met het telkens herhaald „hij" en „zij" zon der Schade kunnen schrappen of het tot een paar regels terug brengen, evenals de opera-parodie. In het dichterlijke is hij dikwijls geslaagd en dat is reeds heel iets voor een jong schrijver. Vooruitgang heeft een goed werk gedaan met dit droomspel van Cor Zwart voor het voetlicht te brengen en er ook zekere voldoening van gehad. De opvoering was evenals het stuk zeer on gelijk van waarden. Cor Zwart zelf speelde Peter en hij deed dat met overtuiging en warmte. Zeer goed was „Mon Ami", voor in de tooneelen met Peter. In het begin sprak zij wat te zacht, waardoor zij voor een groot deel van de zaal onverstaan baar was, maar later werd dat beter. Er was iets extatisch in haar verschijning en zij wist ook het poëtische van deze figuur tot uiting te brengen. Een zeer aardige figuur in dit stuk is de „Ouwe" en deze kwam in de opvoei'ing ook volkomen tot zijn recht. Zoo heb ik hem hartelijk kunnen waar- deeren bij de huwelijksinzegening en in de opera parodie was hij de eenïge, die werkelijk met fan tasie en geest speelde. De anderen van de zeer groote bezetting speelden alle naar hun beste krachten mede en wanneer het hen niet altijd ge lukte de bedoelingen van den schrijver te reali- seeren, dan kwam dit ook, omdat zij voor een zeer moeilijke taak stonden. Het publiek heeft met groote aandacht het spel gevolgd en aan het slot den schrijver hartelijk toegejuicht, toen hem bloemstukken werden aan geboden. J. B. SCHUIL. 'n Juuintiqie in de loteiii? Laat liever Uw kamer be hangen. Dèn is 't geld goed besteed. Daar hebt U vele jaren genoegen van. Voor ƒ4.50 of ƒ5.50 maakt de Behangcentrale Uw kamer kant en klaar in orde. Prach tig behang. Keurig vakwerk DE BEHANGCENTRALE GIERSTRAAT 65 HAARLEM TELEFOON 18401 (Adv. ingez. MecL.) DINSDAG 19 MAART Nassauplein 4: Vergadering Kamer van Koophan del. 8 uur. Luxor Theater: „Slavenjacht", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Zaza", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „De dwaze maagd". Op het tooneel „Refala", muzikale surprise. 2.30, 7 en 9.15 u. Cinema Palace: „De verloren zoon" en „Bedekte oogen", 2 en 8.15 uur. Mo viae Theater: Spionnagefilm „Ik was een spion" Frans Hals Museum: Tentoonstelling schilderijen J. M. Graadt van Roggen, 10—4 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 3—5 en van 79 uur. WOENSDAG 20 MAART Gem. Concertgebouw: Vrijz. Dem. Bond. Spreker Mr. P. J. Oud. Lion d'Or: Alg. Verg. „Door Eendracht Sterk", 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds Frans Hals Museum: Tentoonstelling schilderijen J. M. Graadt van Roggen, 10—4 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a, Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en van 7—9 uur. In mijn uitvoerige kritiek over Romain Rolland's drama in ons blad van Dinsdag 12 Maart schreef ik, dat ik het onmogelijk eens kon zijn met het oordeel van twee mijner Amsterdamsehe collega's, die het spel van Van Dalsum in de rol van Jérome de Courvoisier rhetorisch, ja zelfs pathetisch hadden genoemd. Het is niet mijn gewoonte om over kri tieken van collega's te schrijven, maar dit keer kon ik het niet laten, omdat ik en het deed mij ge noegen later te zien, dat de criticus van de Nieuwe Rotterdamsche Courant het volkomen met mij eens is Van Dalsum juist zelden zoo ingetogen heb zien spelen als in de rol van den nobelen de Cour voisier. Het is waar, dat wij zulke min of meer oratori sche figuren op ons tooneel ontwend zijn. Rolland is hier reeds bang voor geweest. „Ik ontken niet schreef hij het gevaar van dezen verouderden vorm, die kans liep allicht door een. deel van het publiek en de spelers als valsch te worden ge> voeld". Rolland heeft zelf. van te voren het „orato rische" in de taal van zijn revolutiemannen verde digd en er op gewezen, dat men wel degelijk in de verschrikkelijke oprechtheid van die redenaars der Conventie, die de bijl in de eene hand en hun hoofd in de andere hand droegen, moest gelooven. Wij, Nederlanders vooral zijn een nuchter en al lerminst een „oratorisch" volk en het valt ons eenigszins" moeilijk ons te verplaatsen in den ge- dachtengang en de taal van deze revolutiemannen, die voortdurend leefden op den rand van den dood. Het gevaar voor rhetoriek en pathiek in de rol van Jérome de Courvoisier is groot en ik herinner mij, dat zelfs een acteur als Alexander Moissi hier niet geheel aan ontkwam. Van Dalsum echter weet de rol zelfs in strijd met zijn natuurlijken aan leg volkomen ingetogen te spelen. Hij blijft al door beheerscht en zijn spel is voortdurend van een nobele allure, sterk innerlijk en geestelijk voor naam. Zijn Courvoisier is een waarachtig, groot ka rakter, een man, die recht had op het menschdom neer te zien. Zelfs het moment der ontdekking, dal zijn vrouw Vallée lief heeft, speelt hij met nauwe lijks uiterlijke bewogenheid. Hier lijkt het mij toe, dat hij het ingetogene te ver zelfs drijft. Ik zie nog, hoe Moissi dat speelde. Hij stond plotseling wan neer Sophie zich met haar „Claude" verraadt onbewegelijk, met starren blik,de mond half geopend en het duurde eenigen tijd, voordat de Courvoisier zich zelf bedwongen had. Van Dalsum ondergaat den slag als een oud man en beheerscht zich veel eerder. Welk een nobele figuur is deze Courvoisier ook aain het slot, wanneer hij met Sophie in verheven rust den dood afwacht. Een man, die boven het leven staat. Neen, van pathetiek is bij Van Dalsum geen oogenblik sprake. Ook Charlotte Kohier heeft Sophie de zwakst geschreven rol in het drama met groote ingeto genheid gespeeld. Zoo maakt zij het aannemelijk, dat deze vrouw, hoewel haar liefde uitgaat naar Vallée, toch haar man trouw blijft tot in den dood. Bij meer temperament zouden wij dit moeilijk hebben geloofd. De eenïge, die zich voluit mag geven in al zijn hevigheid, was Vallée. Daar om is dit feitelijk ook de meest menschelijke rol en Frits van Dijk behaalt met zijn warm, min of meer romantisch spel dan ook een gemakkelijke overwinning. Het begin, de Meidans om den boom en in de kamer, vond ik minder gelukkig. Het was van bijna allen van spel ook te druk en te onnatuurlijk, te veel „komedie", van Mieke van Oorschot het meest, van Tatïa Wyma en Jacques Snoek wat min der. Goed was de vei'rader Bayot van Ludzer Eringa. Hans van Meerten was in het laatste be drijf wel een natuurlijke maar niet bepaald zelf bewuste Lazare Carnot. Johan Elsensohn bracht als Crapart met zijn ambtenaren van het Comité voor Veiligheid de sfeer van het oude volksdrama op het tooneel. Hiex-door viel die scène er wat uit, maar dit lag ,riiet alleen aan de spelers: De voox-s telling, die o.a. voor de leden van het Tooneelvei-bond ging, had veel succes. Aan het slot waren er bloemen voor Charlotte Kohier. J. B. SCHUIL. Te Heemstede zijn gisteravond tachtig beelden van Jan Wiegman als schimmenspel voor de eerste maal vertoond. De kunstenaar heeft dit maal Jezus' Leven als onderwerp, in twee reek sen voorstellingen, aangevat. Wanneer men van meening is dat een dergelijke stof en met deze middelen slechts op twee wijzen te behandelen is. zoodat het resultaat slechts óf subliem óf naief-trouwhartig kan zijn dan lijkt mij Wieg- man's zeker zeer verdienstelijke arbeid onge twijfeld tot de laatste categorie gerekend te mo gen worden. Een voorstelling van dit schimmen spel zal voor de rijpere jeugd der scholen groote bekoring hebben en wij meenen te mogen veron derstellen dat Wiegman zijn werk ook daarvoor bedoeld heeft. Men kent Jan Wiegman als knap silhouettist en het spreekt dus vanzelf dat er een groot aan tal beelden vertoond wex'd, dat ook voor dexx meer verlangenden toeschouwer uit een oogpunt van compositie en lijnschrift hoogelijk te waardeeren viel; die van de wondex-lijke vischvangst bij voorbeeld verdienden bijzondere hulde. Dat daartegenover een zekere eentonigheid in de typeering moest opvallen is bij een zoo groot op gevatte reefe haast niet te vermijden; evenmin dat het vierkant van het doek, waartegen de schimmen uitkwamen, van tijd tot tijd te veel leege plekken liet bestaan. Doch al zulk soort bezwaar valt weg wanneer men zich niet tevorexi op het sublieme gespitst heeft en het is al een bijzondere verdienste dat hier gezegd mag wor den, dat de beroemde stap die van het sublieme naar het ridicule leidt, nergens gedaan wordt. Integendeel: alles in het werk van Jan Wieg man, zoowel als in dat zijner helpers, zangers, pianist en schermbedienaars droeg het merk van den ernst, waarbuiten een onderwerp als Jezus' leven dan toch ook niet aangegrepen kan wor den. De schimmensnijdei', tevens declamator van korte begeleidende teksten, veelal in dichtmaat en op rijm, het koortje dat muzikale illustraties bij het vertoonde gaf en 'de pianist (of pianiste) die vooral wanneer de duivel op de proppen kwam, van een krachtigen aanslag toonde te houden, zij allen deden in vollen exnist hun best. Dat hun gezamentlijk streven niet boven een intiem gevierden, vromen familieavond uitkomt, zij zullen het vermoedelijk zeiven niet ontken nen en daarmee de juiste sfeer aangeven waar binnen een oprecht verdiende en juiste waar deering voor hen is weggelegd. Bij een herhaalde vertooning dezer beelden zullen vanzelf eenige technische tekortkomingen kunnen verdwijnen en kunnen enkele bladen al licht zoodanig herzien worden dat niet telkens groepen figuren achtei'uit, in plaats van vooruit loopen. De avond was voor Jan Wiegman een succes waarmee hij door een der Heemsteedsche geeste lijken aan het slot der voorstelling geluk ge- wenscht werd. J. H. DE BOIS. De collecte voor liet Crisis Comité. Opbrengst ruim 1900. Naar wij vernemen heeft de Zaterdag alhier gehouden collecte voor het Crisis Comité een be drag van ruim f 1900 opgebracht. Prijzen vanaf f. 6.85 (Adv. Ingez. Med.) Verwachting geldig van hedenavond tot morgen- ivond ongeveer 19 uur: Iets kouder, zwaarbewolkt met opklaringen. Plaatselijk enkele regenbuien. Matige, tijde lijk krachtige zuidwestelijke tot westelijke wind. rHERMOMETERSTAND: Hoogste gisteren Laagste hedennacht Hoogste heden F 48 F 46 F 48 De depx-essïe bij IJsland heeft zich sinds gisteren aanmerkelijk opgevuld. Als laagste barometerstand wordt thans 987 mb gemeld. De secundaire storing, ■elke gisteren nabij Ierland vermoed werd, ligt thans bij de Faroër, zij vereenigde zich met de IJs- landdepressie tot eeix groot gebied van lagen druk. Verschillende storihgsfronten van dit depressie systeem passeerden vannacht en vanmorgen ons land, hetgeen in den Helder en op Texel met onweer gepaard ging. Het arctische gebied van hoogen luchtdruk over groenland neemt nu iets in beteekenis af, aan de oostkust bedraagt de luchtdruk echter nog 1033 mb. Het gebied van hoog en luchtdruk over Midden- Europa is aanzienlijk afgenomen, een x-estant ervan ligt nog over Roemenië. Over Finland kwam een nieuw gebied van hoogen luchtdruk tot ontwikke ling', waarin nog zeer lage tempex-aturen voorkoxnen. Een station in Estland meldde vanmorgen nog 21 graden vorst. Overigens wordt nog vorst gemeld uit Zweden, Hongarije, -Roeinenië eix uit het noor- delijk deel van den Balkan. Bij de Azoren is sinds Zondag de luchtdruk re gelmatig gestegen, zoodat thans het normale Azo- ren-hoog'edtukgebied weer aanwezig is, voor het eerst sedert geruimen tijd. BAROMETERSTAND: Stand van gisteren 758 m.M. Stand van hedenmorgen 10 uur 751 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van CAREL v. HUIZEN. Opticien. KI. Houtstraat 13. Telef. 14112. BELANGRIJKE TELEFOONNUMMERS: Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged Oude Gracht 14141. Politie 11850. Brandweer 15333. eet U dit jaar natuurlijk weer. Laat het vooral lekker Paasch brood zijn. Lekker Paasch brood, lang versch blijvend en goed gevuld bakt VAN DER LINDEN. Ook voor Uw Paaschbrood BAKENESSERGRACHT 71 TELEF. 13882 HAARLEM Winkels Kamperstraat 15 Da Costastraat 46 (Adv. Ingez. Med.) BLOEMENDAAL TERAARDEBESTELLING JOHN WATERLOO WILSON. Op de Alg. Begraafplaats aan den Bergweg is hedenmorgen onder overweldigende belangstel ling ter aai'de besteld het stoffelijk overschit van den heer John Waterloo Wilson, in leven lid der firma van der Vliet en de Jonge, groothandel „De IJzerstaven", te Amsterdam. Onder de vele aanewzigen merkten wij op de heeren xnr. dr. A. baron Röeil, commissaris der Koningin in Noord-Holland, jhr. nir. C. J. A. den Tex, burgemeester van Bloemendaal; jhr. Dedel, den Haag; W. Luden; II. A. O uwen dijk, van de firma Dykema en ühabot, Handel Mij, Amsterdam; H. van Beeck Vollenhoven; II, v. d. Wou; E. graaf van Heerdt tot Eversberg; jhr. J. E. van Panhuys; H. Vening Meinesz, Vogelen zang; H. L. van Eeghen; J. L. de Beaufort; C. H. Menalda; A. W. Odenwald; A. Tameling; L. A. Insinger; J. D. Bijleveld; graaf Bentinck; rnr. J. v. d. Spek; G. M. Kam van Gebrs. Ham N.V. Rotterdam; G. J. A. A. baron van Heemstra; mr. F. H. van Heukelom; II. W. A. van Andel; Joh. van Eeghen; F. J. J. van Wickevoort Crom- melin; Graaf van Limburg Sty rum; F. W. baron van Tuyll van SerooskerkenJ. graaf vaai Lim burg Styrum; jhr. Th. van Tets; T. A. M. A. van Löben Seis; V. J. Brand; G. Dolleman; W. C. Schmidt. In de aula werd op verzoek van den overledene niet gesproken. Onder het spelen van het slotkoor uit de Matthaus-passion van Bach „Wir setzen uns mit Thranen wieder'- en „Wenn ieh einonai soil scheiden", eveneens van Bach, werd de met bloemen bedekte kist uit de aula grafwaarts ge dragen. Bij de geopende groeve werd alleen het woord gevoerd door den broeder van den overledene, den heer R. Wilson, die dankte voor de bewezen belangstelling. DE MOORD TE LEIDSCHENDAM. Twee daders geweest? PUBLIEKE BELANGSTELLING IN RECHTSZAAL ZEER GROOT. De strafkamer van de Haagsche rechtbank heeft heden de zaak behandeld tegen den 29- jarigen koopman R. A„ wien ten laste is ge legd, dat hij op 27 October van het vorig jaar den veekoopman C. G. van der Horst te Leid- schendam heeft vermoord en hem van het geld, dat deze bij zich had, heeft beroofd.. Op dien fatalen Vrijdag zoo zal men zich herinneren stopte een auto voor de bóerderij van van der Horst aan de Kniplaaxi te Leid- schendam. Een militair, in koiporaalsiuiiform gekleed, stapte uit en ging de boerderij binnen. Hij zeide tegen van der Horst, dat hij in opdracht van zijn kapitein over de vordering en taxatie van vee wilde spreken en noodigde den veekoop man uit met hem mee te gaan in zijn auto. Van der Horst gal: aan die uiünoodigïng gehoor en heeft het voertuig niet levend meer verlaten. Zijn lijk werd aan den kant van den Oost- vlietweg te Leidschendaim door een visscher ge vonden. Het bleek, dat men hem zijn portefeuille, welke met een ketting om zijn hals was bevestigd, had ontroofd. Hierin moet een bedrag van onge veer f 6000 hebben gezeten. Na ijverig speuren door politie en rijksrecherche gelukte het de Rotterdamsche politie op 3 November, dus precies een week na het plegen van den moord, in Rot terdam den 29-jarige R. A. aan te houden op wien sterke verdenking viel, dat hij meer van 't misdrijf afwist. Bij zijn aanhouding bekende hij bij den moord betrokken te zijn geweest, doch hij ontkende hem zelf te hebben gepleegd. Wel gaf hij toe, dat hij de man is geweest, die van der Horst uit zijn huis heeft gelokt. Tot nu toe heeft A. den naam van zijn even- tueelen mededader niet genoemd en hoewel naar deze mysterieuze figuur een uitgebreid onderzoek is ingesteld, heeft men hem niet kun nen vinden Einde Februari heeft de rechter-commissaris de instructie gesloten. Aan A. is een uitvoerige dagvaarding van niet minder dan zeven kantjes beteelcend, waarin achtereenvolgens negen feiten ten laste worden gelegd. In de eerste plaats legt de officier van justitie mr. N. S. Hoekstra hem moord ten laste, in de tweede plaats doodslag, voorafgegaan, ver gezeld of gevolgd door diefstal en welke doodslag is gepleegd om den diefstal te verheimelijken, meer subsidiair is zware mishandeling, den dood tengevolge hebbenden, ten laste gelegd, benevens diefstal, nog meer subsidiair is diefstal, vergezeld voorafgegaan of gevolgd door geweldpleging in de tenlastelegging opgenomen. In verband met de vei'klax'ingen van verdachte heeft de officier nog medeplichtigheid aan al deze misdrijven ten laste gelegd, terwijl ten slotte uiterst subsidiair heling vermeld staat. Door den officier van justitie waren de volgen de getuigen opgeroepen, A. G. H. van Es, dienst bode te Voorburg. A. M. Kooyman, J. Th. van Santen, beiden scholieren te Leidschendam. J. van den Engel, reiziger te Delft, H. J. van Velzen, caféhouder te Voorschoten alsmede diens echt- genoote, voorts H. de Hoogh. sluiskneeht te Leid schendam, G. Eisenga, assistent-sluismeester te Leidschendam, W. Z. Thiery, tuindersknedht en J. Brouwer, bedrijfsleider te Leidschendam. Als deskundigen zijn opgeroepen dr. J. P. L. Hulst te Leiden en dr. C. J. van Ledden Hulse bosch te Amsterdam. Door de verdediging zijn nog opgeroepen de vader van de dienstbode, van Es, te Leidschen dam en de vader; van verdachte's meisje. De belangstelling'voor deze zaak was buitenge woon groot. De publieke tribune was reeds voor negenen ge heel bezet. Naar ops ter oore kwam zijn gister avond al mensehen bij de publieke tribune gaan staan wachten om hun plaatsen tegen /vergoeding" van de hand te doen. Zoo werd er wel f 4 a f 5 per plaats gemaakt. Daar de getuige van Es nog niet was versche nen, werd eerst het 11-jarige schoolmeisje A. M. Kooyman uit Leidschendam gehoord. Zij had op 27 October 's middags om kwart over vier een auto op de Kniplaan gezien, waarin zij Van der Hox'st met een militair heel't zien zitten. De militair zat achter in de auto. Later had zij de auto weer ge zien, rijdende achter de auto van den caféhouder Van Velzen. De militair bestuurde toen de auto, op de plaats naast den. bestuux-der, waar Van der Horst eerst had gezeten, lag toen eexx kleed. Een derde persoon heeft zij niet gezien. Als tweede getuige werd gehoord het 13-jarige meisje Johanna van Santen, die met de eers'te ge tuige op dien middag uit school kwam. Zij legde een ongeveer gelijkluidende verklaring af. De caféhouder van Velzen vertelde, dat hij dien middag op de Kniplaan een stilstaande auto wilde passeeren, wat niet gemakkelijk ging. Hij reed de stilstaande auto heel langzaam voorbij en zag in die auto een korpoi'aal zitten, dit eerst net deed of hij wilde wegrijden. Hij zag toen. dat de militair vol bloed zat en dacht dadelijk aan een ongeluk of misdrijf. De bewuste auto reed op dat moment echter weg, waarop Van Velzen hem achterna ging. Bij de Sluisbrug aange komen, vroeg hij aan de sluiswachters of zij de auto ook hadden gezien en na hun ontkenning deelde hij hun het ontdekte mee en vex'zocht hun de auto zoo deze de sluis mocht passeeren aan te houden. Van Velzen reed door en zag plotseling de bewuste auto achter zich. Deze auto gaf signalen, dat hij wildepasseeren doch Van Velzen bleef op den sm al len weg lagzaam rijden. Weer bij de sluis aange komen gaf hij heftige aanwijzingen aan de sluis- wachtei's ten teeken, dat ze de auto zouden aanhou den, doch ze lieten dit na en plotseling schoot de auto met den militair Van Velzen voorbij en ver dween in de lichting Nootdorp. Noch Van Velzen, noch zijn vrouw, die naast hem in de auto zat, hadden een derde persoon gezien. De sluiskneeht H. de Koogh vex-klaarde als ge tuige, dat hij, toen de auto de sluisbrug passeerde, goed achter in de auto heeft gekeken, omdat hij dacht, dat daar misschien de gewonde was xxeerge- legd. Hij heeft toen niets gezien. Deze verklaring werd door den verdachte, die tot nu toe kalm bleef luisteren, alsof de zaak hem niet aanging, betwist. Een heftig debat ontspon zich tus schen den verdediger, mr. Kokosky ea den getuige, of hij de geheele achterbank vaxx de auto wel heeft kunnen zien. De assistent-sluiswachter G. Eisenga heeft ook niemand andex-s in de auto gezien en heeft goed achterin gekeken. Mr. Kokosky: „maar voor de politie en rechter- commisaris heeft getupige verklaard, dat hij niet achter in de auto heeft gekeken." President mr. Bommezijn: „Onder eede verklaart hij nu anders." (De zitting duurt voort.) „DE TOEKOMSTIGE ORDENING DER SAMENLEVING". Op Woensdag 27 Maart houdt de Haarlemsche Waagkring in het gebouw van de Sociëteit „Ver- eeniging" een bijeenkomst, waar dr. B, Wigersma zal spreken o-ver het onderwerp: „De toekomstige ordening der samenleving". BEGRAFENIS P. G. VAN ENGELEN. De teraardebestelling van het stoffelijk over schot van den heer P. G. van Engelen zal plaats hebben Woensdag a.s. te ongeveer 10.15 a 10.30 uur (na de gezongen H. Mis van 9 uur in de R.K. kerk in de Amsterdamstraat), op het R.K Kerkhof St. Barbara aan den Schoterwe». (Adv. Ingez. Med.) Paaschwijding in de Nieuwe Kerk. Muziek en declamatie Evenals het vorig jaar houdt de Propaganda- commissie van de Diaconie der Ned. Hervormde Gemeente een bijeenkomst in de Nieuwe Kerk. welke bepaald Is op Woensdagavond kwart over 'acht. - Een kerkconcert met declamatie zal ter inlei ding van liet Paaschfeest worden gegeven. Mede- wexking verleenen de dames Kitty Nederkoorn, (sopraan); Riek Coppee, (viool); Lies Alphenaar, (piano) en de heer Hendrik Lasschuit (oi'gel). Wegens verhinderdering van den heer F. Primo zal de heer Paul Ewald, uit Bloemendaal, decla- meeren. Tet besrijding van de onkosten zal een collecte worden gehouden. ONVOORZICHTIGE WIELRIJDER. Maandagnamiddag half zes gaf een 58-jarige wielrijder op de Groote Houtbrug te Haarlem een teeken, dat hij linksaf den Gasthuissingel op wilde rijden. Hij gaf dit teeken eohter te laat, want op hetzelfde oogenblik passeerde hem een auto, waar hij tegen aa.n reed. Hij viel en bx-ak een dijbeen. Na door leden van den Ongevallendienst behan deld te zijn, werd hij per ziekenauto naar het St. Elisabeth Gasthuis vervoerd, waar hij werd opge nomen. De man heeft dit ongeluk aan eigen on voorzichtigheid te wijten. 483e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) lste klasse, 2de lijst Trekking van Dinsdag' 19 Maart 1940 Hooge Prijzen f 1500,— 20230 f 1000.— 10248 17202 20899 f 400.— 10685 21914 t. f 200.— 8193 19333 22448 24987 100.— 8432 15934 16387 22737 Prijzen van 2 ;o— 1013 1029 1059 1076 1085 1091 1134 1259 1261 1340 1357 1430 1438 1469 1486 1518 1519 1539 1571 1583 1596 1600 1613 1628 1649 1654 1671 1687 1776 1782 1806 1314 1881 1949 1952 1973 1982 1995 1999 2035 2063 2066 2109 2147 2161 2242 2249 2251 2268 2289 2300 2320 2381 2406 2424 2536 2538 2554 2617 2618 2651 2655 2669 2708 2719 2728 2731 2740 2767 2782 2822 2842 2955 2961 2962 2973 2978 3046 3092 3127 3183 3199 3238 3277 3334 3398 3400 3456 3460 3517 3562 3568 3629 3723 3745 3759 3767 3782' 3853 3861 3863 3893 3947 4017 4051 4114 4120 4127 4142 4143 4212 4372 4404 4417 4482 4494 4715 4745 4780 4807 4817 4833 4878 4940 5052 5084 5100 5110 5118 5172 5184 5192 5197 5219 5237 5239 5274 5300 5391 5440 5465 5475 5476 5565 5642 5657 5697 5711 5720 5722 5778 5810 5840 5879 5941 5960 6018 6060 6063 6137 6143 6237 6249 6264 6268 6269 6313 6321 6374 6411 6417 6458 6488 6505 6516 6534 6604 6616 6631 6634 6673 6730 6742 6806 6813 6814 6820 6824 6831 6871 6896 6925 6951 7018 7025 7032 7055 7062 7078 7089 7158 7182 7213 7243 7331 7339 7427 7435 7448 7530 7538 7584 7595 7602 7812 7857 7926 7959 7974 7978 8166 8185 8204 8263 8272 8283 8293 8294 8338 8378 8494 8587 8594 8598 8669 8673 8691 8692 8708 8723 8745 8859 8890 8897 8900 8967 9019 9108 9123 9136 9208 9214 9251 9268 9320 9359 9379 9381 9400 9447 9464 9507 9520 9534 9589 9591 9593 9618 9659 9662 9663 9670 9681 9744 9754 9775 9806 9812 9857 9863 9886 9889 9893 10007 10013 10024 10090 10098 10103 10117 10125 10135 10198 10321 10389 10423 10444 10502 10514 10556 10560 10606 10671 10751 10760 10860 10877 10955 11043 11068 11079 11092 11109 11111 11114 11175 11196 11268 11393 11404 11414 11431 11458 11459 11470 11481 11483 11549 11578 11602 11605 11636 11678 11705 11727 11739 aoa XiöOZ 1X013 11939 12003 12007 12008 12020 12030 12036 12041 12071 12079 12103 12157 12182 12201 12203 12213 12214 12215 12248 12260 12292 12322 12327 12344 12357 12358 12401 12440 12461 12496 12528 12550 12551 12555 12580 12616 12680 12714 12723 12755 12761 12787 12790 12823 12844 12867 12902 12924 13030 13080 13170 13238 13270 13301 13315 13318 13362 13387 13398 13458 13467 13471 13474 13489 13498 13504 13514 13528 13549 13607 33642 13777 13781 13791 13955 14009 14030 14090 14138 14142 14143 14143 14193 14304 '4308 14319 14325 14348 14361 14364 14478 14506 14557 14627 M630 14643 1?™ 14738 14757 14801 14807 14855 14858 14808 15032 15120 15125 15149 15158 15180 15189 lönü ifeon ï-cJn 15286 15327 15353 15376 15490 15405 15500 lo61° 15681 15728 15767 15772 15785 lo79o 15825 1j893 15904 15911 15973 16079 18113 o?jsïïs 16259 16339 16365 16507 16562 1656o 16567 16568 16623 16642 16685 S S 16,92 16810 16866 16 17030 17107 17180 17224 17251 17260 179RR «305 «342 17413 17423 17519 „527 17558 S lonno 1,659 1,701 17708 «795 «870 17805 17911 18003 18012 18046 18115 18126 18142 18145 llim 18224 18230 18234 18280 18284 18352 18358 1ÏÏ5? 8526 18553 13557 18567 18613 S X S lanln 18830 18916 18026 18929 18975 18994 0061 W070 19071 19133 19176 19182 91R3 19192 19207 19246 19284 19296 19331 iOR°fi mane 9456 19482 19657 19685 19692 19748 197ra 1«844 21951 22223 22285 22335 iman 21880 "1898 21904 22506 22546 22578 22615 Iftm S? 455 22472 24290 24322 24331 2434? tUll 4243 24280 «685 24709 24743 ffiï JJ«J 24579

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2