HAARLEM'S STADHUIS EngelancTs oorlogvoering. hbdL De uitbreiding van voltooid. De groote Schoonmaak Ontevredenheid komt tot uiting. WOENSDA 0 20 AT X X R T 194Ö TT A A R L E M'S D A G B L" A D Nieuwe vleugel maakt betere huisves ting van verschillende afdeelingen mogelijk. Het exterieur van den nieuwen vleugel van het Haarlemsche Stadhuis. k E nieuwe vleugel van het Haarlem sche Stadhuis is thans gereed. Dat is een simpel zinnetje, snel neerge schreven en snel gelezen. Het ver bergt echter een moeizamen arbeid van ruim anderhalf jaar. In Augustus 1938 begon ir. A. J. v. d. Steur in samenwerking met ir. M. H. Maas aan den bouw. De architect en de direc teur van Openbare Werken ontmoetten vele moeilijke problemen. Aan den eenen kant stuitte men vaak op oude fundamenten en borstweringen die sinds de 12de eeuw de de gelijkheid onzer voorvaderen wel hebben be wezen doch nu toch aan het einde van deze krachtproef waren gekomen terwijl anderzijds ook de nieuwbouw wat het exterieur betreft niet te zeer uit den toon moest vallen. Het be reiken van een zekere harmonie tusschen oud en nieuw, tusschen practische inrichting en ouderwetsche, architectonische schoonheid is door de bouwers zeer zeker nagestreefd en daarbij zijn zij er zonder twijfel in geslaagd een oplossing te vinden, die velen zal bevre digen. Het dagelijksche toezicht op het werk berustte bij den inspecteur van Openbare Wer ken, den heer Scherpenhuizen terwijl men over het werk van de Haarlemsche aannemers firma G Metselaar en Zoon vol lof is. Ongeveer f 350.000 heeft de Haarlemsche Raad voor dezen bouw beschikbaar gesteld en waarlijk mag men zeggen dat met dit geld een verbetering in de huisvesting van verschillende afdeelingen is tot stand gekomen, die broodnoodig was en door de betrokkenen terecht als een groote verbetering wordt gevoeld. Zooals de gemeente-secretaris mr. Th. A. Wesstra het uitdrukte: „De oude toestand was wel bijzonder benepen en de nieuwe vleugel beteekent in vele opzichten een uitkomst". Zooals men weet wordt de Pandhuispoort aan fle zijde van de Koningstraat thans de hoofdingang van het Stadhuis. Men komt dan op een rustige binnenplaats waar zich rechts het verblijf van den portier bevindt. Op de plaats van de oude model kamer is een eenvoudig doch alleszins doelmatig en artistiek verantwoord trappenhuis gemaakt, dat toegang geeft tot ruime corridors op de eerste en tweede verdieping. Alleen de afdeeling Burger lijke Stand en Bevolking heeft een aparten ingang, die uit komt op de binnenplaats van de Pandhuis- poort. De poorten op de binnenplaats worden versierd Een corridor in den nieuwen vleugel. Het gebrandschilderde raam, dat dooi den Haarlemschen sierkunstenaar R. Gerbrands is vervaardigd en in het trappenhuis is aan gebracht. De binnenplaats van de Pandhuispoort met den nieuwen ingang naar het stadhuis. me beeldhouwwerken van Mari Andriessen en Theo van Rijn. In het trappenhuis, dat toegang geeft tot de an dere afdeelingen is door den Haarlemschen kun stenaar Gerbrandse een fraai glas Ln lood raam vervaardigd, dat de Haarlemsche Stedemaagd voorstelt met de wetsrol in de handen en geflan keerd door voorstellingen ontleend aan de stad Haarlem en de verschillende gebieden waarop de gemeente zich beweegt. Dit raam is in opdracht van de gemeente vervaardigd en bekostigd uit het fonds voor Kursten en Wetenschappen, dat zooals men weet werd gevormd uit het batig saldo van de Frans Hals-tentoonstelling. In het trappenhuis bevindt zich ook een lift voor ouden van dagen, zoodat deze dus niet de vele trappen behoeven te beklimmen. De verbinding tusschen het oude en het nieuwe gedeelte wordt gevormd' door de vroegere leeskamer, die weer in zijn oorspronkelijken toestand is gebracht. Opmer kelijk is het, dat bij deze werkzaamheden het fijne stucadoorswerk, dat oorspronkelijk verborgen zat. thans weer onbeschadigd te voorschijn is gekomen. Licht en lucht. Het vroegere oude trappenhuis is dus geheel veranderd en wat bijzonder opvalt is het vele licht, dat zoowel het trappenhuis als de corridors een vroolijk en fleurig aanschijn geeft. Ook de mo derne beschilderingen werken hiertoe niet weinig mede. Ook de inrichting der afdeelingen is mo dern en doeltreffend. Licht en lucht hebben over al vrijen toegang. De afdeeling belastingen, die op de eerste ver dieping is ondergebracht is geheel modern gemeu bileerd, terwijl men zijn aangifte in apa-te, afge sloten hokjes kan doen. Dit beteekent dus eveneens een groote verbetering. Een aparte trap voor de ambteraren vormt de verbinding van alle afdeelingen met het Centraal Magazijn en geeft tevens toegang tot den schuil kelder. Bovendien is er bij elke afdeeling thans een ruim archief, terwijl ook het zoogenaamde nieu were archief, waarin de bescheiden van de laatste tien a twaalf jaar worden bewaard in den nieuwen vleugel is ondergebracht. Op de tweede verdieping zijn eenige afdeelingen der Secretarie gehuisvest waarbij de chef der af deeling Volkshuisvesting zich nog in het gebruik van een aparte loggia kan verheugen. Het gebouw kan geheel kunstmatig worden geventileerd, ter wijl des winters de lucht eventueel kan worden voorverwarmd. De vestiaire van de afdeeling Burgerlijken Stand is thans ondergebracht in een ruimte, die in vroe ger tijd als cachot was ingericht. De vloer van deze afdeeling, die boven den schuilkelder ligt, kan door een speciale installatie verwarmd worden. Een dergelijke installatie is op groote schaal alleen nog toegepast in het gebouw van den Hoogen Raad in Den Haag. De schuilkelder is voor het publiek, dat in het gebouw is. door een aparte trap te be reiken, terwijl er ook een ingang op de binnen plaats is. De ambtenaren hebben een eigen trap, die naar het schuilvertrek leidt. In normale tijden wordt de schuilkelder ook voor archief gebruikt. De kelder is scherfvrij, terwijl door een overdruk-installatie, die electrisch werkt de lucht van het hoogste punt van het gebouw (14 M. boven de straat) in den kelder kan worden gebracht, waardoor het vertrek evereens gas-vi-ij is. Mocht onverhoopt van den electrïschen stroom geen gebruik kunnen worden gemaakt, dan kan deze installatie ook in werking worden gesteld ioor pompen, die aangedreven worden door twee tandems, die men het best met Home-trainers kan vergelijken. Behalve een vluchtkelder en magazijn is er in het souterrain ook een fietsenbergplaats waar 150 fietsen kunnen worden gestald. Bovendien is er nog een verwarmingskelder met een diepte van ongeveer 4)4 M. beneden het straatoppervlak. De verwarmingsinstallatie wordt langs geheel mechanischen weg gevoed. Door middel van bun kers komen de kolen in trechters, die boven de ketels zijn aangebracht. De bouw van het ketelhuis was uiterst lastig, daar het geheele fundeerings- werk moest geschieden tusschen muren, die soms 18 M. hoog waren, terwijl het dieptepunt van de fundeering 5 M. beneden het straatniveau lag. Het ligt in de bedoeling, dat de verwarmingskel der niet alleen voor de verwarming van het nieu we en het oude gedeelte van het Stadhuis zal dienen, maar in de toekomst ook gebruikt zal wor den voor de verwarming van de leeszaal, het Gymnasium en den dienst van Openbare Werken. Bij den bouw is rekening gehouden met de even- tueele uitbreiding, die hiervoor noodig zou zijn. Tegen het eind van deze maand zal de verhui zing der verschillende afdeelingen hebben plaats gevonden en zal dus de nieuwe vleugel in gebruik zijn genomen. Woensdagmiddag zullen de Raads leden de uitbreiding van het Stadhuis bezichtigen. Een officieele ingebruikneming vindt vermoedelijk niet plaats. De rioleering te Heemstede. Voor den geheelen aanleg zijn 15 jaren noodig. HEEMSTEDE Woensdag Het crediet van f 88.000,—, dat B. en W. dezer da gen aan den Raad gevraagd hebben voor den aanleg van een nieuw gedeelte van het stamriool, doet de vraag rijzen, hoezeer de totale rioleering in deze gemeente nu gevorderd is. Reeds kort na de annexatie van 1927 werd het wenschelijk geacht, „langzamerhand de binnenvaar ten van rioolwater te ontlasten". De toestand was toen n.l. nog zoo, dat de meeste woningen wel op een riool waren aangesloten, zoodat de afvoering van de afvalstoffen uit de huizen geen moeilijk heden meer opleverde, maar de riolen zelf mond den nog uit "op de vaarten en singels. Naarmate de bebouwing toenam en het aantal inwoners grooter werd, ontstonden hiertegen begrijpelijke bedenkin gen van hygiènischen aard. Nadat een volledig rioleeringsplan door den dienst van Openbare Werken was ontworpen, werd in 1929 een begin gemaakt met het leggen van een stam riool door de Heemsteedsche Dreef en het bouwen van een rioolgemaal, dat de inhoud van het riool buizennet in het buitenwater kon overhevelen. Dit gemaal werd op de Heemsteedsche Dreef ter hoogte van de Haven gebouwd en het werd in den loop van Mei 1930 in gebruik gesteld. In 1931 werd een zijtak van het stamriool gelegd, van de Heemsteedsche Dreef naar de Bleekersvaart, waardoor de uitmonding van een groot gedeelte van het bestaande rioolnet van de vaarten naar het stamriool kon worden overgebracht. Ook werd in het najaar van 1931 met het oog op de doortrekking van de Heemsteedsche Dreef begonnen met het aan leggen van het stamriool van de Sloosteriaan tot de Pieter Aertzlaan. Dit gedeelte kwam in 1932 ge reed, maar bovendien werd in dit jaar nog een andere zijtak van het stamriool aangelegd, n.l. van de Dreef via de Lanckhorstlaan naar den Bronstee- weg, waardoor ook deze weg met de aanliggende straten in de centrale rioleering werden opgenomen. In 1933 is daarop begonnen met de doortrekking van het stamriool op Leeuw en Hooft. In den Craye- nestersingel werd in verbinding met het stamriool 200 M. diepriool gelegd, waarop de rioleering van de Adriaan Pauwlaan en Bosch-en-Hoven werd aangesloten. Daarvóór werd de gansche rioolinhoud uit deze omgeving geloosd in den Crayenestersingel, ter hoogte van de Bosch-en-Hovenbrug. De voor malige uitmonding van dit riool werd als z.g. nood- uitlaat ingericht. De bedoeling daarvan was, dat b.v na zwaren regenval het tevéél aan rioolwater in den singel zou worden overgestort, terwijl de vaste rioolinhoud op de gewone wijze zou worden verder getransporteerd. In de practijk is deze oplossing een mislukking geworden. Eenige malen achter elkaar sleepte het water, dat door de overlaat werd geloosd, zooveel zand mede, dat ernstige verzakkingen bij de Bosch en-Hovenbrug er het gevolg van waren. Tenslotte is deze overlaat daarom buiten werking gesteld. Het stamriool op Leeuw en Hooft werd in den loop van 1934 voltooid. Het liep toen tot het Mans plein en voorzag in de behoeften van het geheele Bronsteepark. Intusschen werd in de Molenwerfs- laan, in verband met de plannen tot aanleg van een nieuwen provicialen weg, den lateren Cruquiusweg. eveneens een stamriool gelegd en voorts werd in dat jaar het stamriool op de Heemsteedsche Dreef door getrokken van het Pieter Aertzplein tot de Blauwe Brug. Tenslotte werd in 1934 ook nog een stamriool gelegd door den Bleekersvaartweg, ten nutte van de straten ten westen van den Heerenweg en hiex-mede werd tevens de mogelijkheid geopend, het industrie water uit de wasscherijen op 't riool te loozen, zoo dat aan de hinderlijke verontreiniging van de Blee kersvaart geleidelijk een einde kon komen. Het stamriool had daarmede een lengte gekregen van 3600 Meter, terwijl de straatrioleering al een totale lengte van 43.000 Meter had verkregen. In den loop van 1934 werden tevens de voorbe reidende onderzoekingen en plannen ter hand ge nomen in verband met de doortrekking van het stamriool van de Haven tot het Zuider Buiten Spaarne en het daarmede verbonden vraagstuk van de zuivering van het rioolwater. In 1935 werd het stamriool uitgebreid met een zijtak door de Wagenaarlaan en werden de eerste onderhandelingen aangeknoopt met de R. I. Z. A.. het Rijks-Instituut voor Zuivering van Afvalwater, over den bouw van een zuiverings-installatie, welke de rioolstoffen in de toekomst zullen moeten pas- seeren, alvorens zij in het boezemwater van Rijn land geloosd zullen mogen worden. In 1936 werd het stamriool verder doorgetrokken tot de Leidsche Vaart, waardoor ook een groot deel van Noordwestelijk Heemstede op de centrale rioleering werd aangesloten en aan de loozing de Leidsche Vaart goeddeels een einde kwam In 1937 werd het stamriool doorgetrokken tot het Zuider Buiten Spaarne d.w.z. tot het punt, waar t.z.t. de zuiverings-installatie gebouwd zal worden. De lengte van het stamrioool was daarmede tol bijna 7700 Meter toegenomen. In 1938 is vervolgens een stamriool gelegd door de Javalaan, waardoor ook de geheele Indische Buurt en het Sportparkkwartier aansluiting op het centrale rioleeringsnet verkregen. En thans zal nu worden overgegaan tot een zeer belangrijke ver grooting van het stamriool. waarddoor geheel Val kenburg. het Grotstuk en de Rivierenbuurt worden bestreken. De beteekenis van dit onderdeel wordt duidelijk, wanneer men in aanmerking neemt, dat bracht stellig wel iets aan het licht, dat U nu eigenlijk maar eens moest opruimen. Het vanouds beproefde middel daartoe is een GROENTJE in Haarlem's Dagblad. Onze Londensche correspondent schrijft: P den 71sten verjaardag van Neville Cham berlain schreef een Engelsch dagblad van hoog aanzien dat Groot Brittannië den oor log zou kunnen winnen zonder de me dewerking van dezen jarige. Het was natuurlijk geen verjaardagsartikel. Het was een artikel, waarin twij fel werd uitgesproken aan het juiste gebruik en, de beste mobilisatie van de hulpbronnen, die het land ter beschikking heeft om den oorlog te winnen. Het woord hulpbronnen was in ruime beteekenis geno men want het omvatte ook de handarbeiders. Het blad vond dat de regeering in edelmoedigheid tegen over de vakbonden, die de handarbeiders vertegen woordigen, tekortschoot, dat ze in gebreke bleef het democratisch geloof van de arbeiders te rechtvaar digen en aan te wakkeren. Dat was verkeerd be leid; want men kon het nidt zonder de ijverige me dewerking van de fabrieksarbeiders (wel zonder die van Chamberlain) stellen als men den oorlog wilde winnen. Over de kwestie tusschen de regeering en de vak bonden (een kwestie van herziening van de vak- bondwet van 1927 ingediend na de groote algemeene staking van het jaar daarvoor) wil ik het hier niet hebben. Ik mocht me niet schuldig maken aan on volledig citeeren en moest het verband aangeven, waarin het blad had geschreven dat de oorlog zon der Neville Chamberlain kan worden gewonnen Deze stelling wordt, ook geheel afgescheiden van de vakbondkwestie, ongetwijfeld in ruimen kring in het land gesteund. Het is net alsof het blad het de Manchester Guardian op een omzichtige manier het balletje over de positie van den premier aan het rollen wilde brengen. Er heerscht hier ernstige ontevredenheid en zelfs ergernis over de wijze, waarop de oorlog wordt ge voerd aan geallieerden kant. Alle verontschuldigin gen over de houding van de Westersche democra tieën ten spijt en met alle erkenning van de gegrond heid der argumenten, die zijn aangevoerd om te ver klaren waarom de hulp der geallieerden aan Finland tekort moest schieten, ondoeltreffend moest zijn of te laat moest komen, is men toch niet weinig veront rust over den afloop van den Finsch-Russischen oor log en vraagt men zich af of geografische omstan digheden voort moeten gaan de zaak voor de geal lieerden te verzwakkentotdat ze zoo zwak zal ;taan dat een overwinning niet meer kan worden bevochten. De dagbladen aan de ontbijttafel en de politici in het Lagerhuis geven niet de gevoelens van de bevolking weer. als ze schrijven en zeggen dat de strategische positie van de geallieerden door den vrede van Moskou niet veranderd is. Men kan geen schrander Engelschman ontmoeten of hij jammert over dit onzalig einde van den strijd der Finnen. Zoo het niet rechtstreeks nadeel heeft berokkend aan de geallieerde zaak. het heeft ongetwijfeld voordeel Ge geven aan den tegenstander, die er materieel mee op vooruit is gegaan en die de gelegenheid heeft ge kregen (een gelegenheid, waarvan hij reeds gebruik maakt) zijn economischen en politieken druk in te genovergestelde richting, nl. in Zuid-Oost Europa, voort te zetten. Als men 'hier de argumenten ter verdediging van de houding der geallieerden tegenover Finland hoort dan zegt men, niet zoo zeer in de krant als onder de menschen, „dat is allemaal goed en wel; maar al? het beginsel was aanvaard dat Finland geholpen moest worden en dat was aanvaard waarom is er dan maanden lang geaarzeld, waarom is de re- ;eering dan tot op het laatste nippertje toe zoo half slachtig gebleven? Waar een wil is daar is een weg." Dit is nog een democratisch land, waar iedereen vrij is zijn meening te uiten. In de pers wordt dat tegen woordig veelal gedaan op zachtzinnigen toon, een toon, die bijna om verontschuldiging vraagt voor hel feit dat het gedaan wordt. Er is echter geen zachtzin nigheid te bespeuren in de kritiek op de regeering en op den Premier, die men onder het publiek hoort De menschen zijn verbijsterd, geïrriteerd en onge lukkig. De politieke vrede in het parlement zoekt tevergeefs naar zijn tegenhanger in het land. Niet alleen zegt men daar dat de oorlog zonder den Pre mier gewonnen kan worden. Men zegt. er ook dat de oorlog onder een anderen Premier wellicht vlugger gewonnen zou kunnen worden. In de pers is de kritiek op een „zwakke en ge dweeë regeering", zooals Sir Archibald Sinclair hei heeft gezegd, vooral gericht op de ministers die de politieke hoofden zijn van belangrijke bestuursde partementen. Het Lagerhuis gedraagt zich in den zelfden geest. Minister Burgin, die de bevoorrading van de strijdkrachten in handen heeft, wordt aan gevallen omdat er te veel agenten zijn. die te vee commissie verdienen aan de orders die het ministe rie (a raison van meer dan 16 millioen pond sterling per week) plaatst. De minister voor scheepvaart moet harde woorden hooren, omdat hij er naar het schijnt niet hard genoeg achter zit om de nieuwe ischepen te krijgen, die noodig zijn om de gezonken schepen te vervangen. Zoo krijgen de hoofden van de meeste departementen hun beurt. Maai- zulke oppositie, die onafscheidelijk is van een parlementair en democratisch landsbestuur, tast de positie van den Premier nauwelijks aan. Ze is alleen gericht op zijn-„zwakke en gedweeë", zijn volgzame mede-ministers. Zulke oppositie heeft ook niet veel te beduiden. Het is een spiegelgevecht tus schen de regeering en de voormannen der tegen partijen dat den politieken wapenstilstand onverlet laat. Maar onder de huidige omstandigheden is het •chouwspel toch wat bedriegelijk. Het geeft in de verste verte niet een voorstelling van de diepe onte vredenheid in het land over het uitgesproken pas sieve karakter van de oorlogvoering. het geheele van 1930 tot en met 1939 tot stand ge komen stamriool een lengte heeft van achtduizend Meter, terwijl daar nu zestienhonderd Meter in één jaar aan toegevoegd zal worden. In 1932 moest door het rioolgemaal een half mil lioen kubieke meters rioolinhoud worden opgepompt en uitgestort, in 1938 was deze hoeveelheid reed- tot anderhalf millioen kubieke meters gestegen, de nieuwe aanleg zal deze hoeveelheid opnieuw sterk doen toenemen, maar ook daarmede zal het maxi- door de Lanckhorstlaan en de Zandvoortschelaan. mum nog niet zijn bereikt. Er resten nu n.l. nog twee gedeelten van de gemeente, die nog geen aan sluiting op de centrale rioleering hebben, n.l. de Glip en Aerdenhout, d.w.z. de buurt tusschen den spoorweg-overgang aan de Zandvoortschelaan en de Houtvaart. Voor deze laatste omgeving wordt een voorziening iets dringender, nu een aantal nieuw, straten is aangelegd ten Noorden van de Zandvoort schelaan en ten westen van den spoorweg Evenals destijds bij Bosch-en-Hoven moest geschieden zal bij aansluiting van deze wijk een diepriool gelegd moeten worden, dat onder de Leidschevaart door loopt en welks inhoud door een afzonderlijk gemaal zal moeten worden opgepompt om het in het stam riool te kunnen overstorten. En tenslotte blijft dan als sluitstuk van de geheele rioleering nog de bouw van de zuive rings-installatie over. De plannen hieromtrent zijn kort geleden geheel hei-zien. Aanvankelijk bestond de meening, dat volstaan kon worden met een zuiverings-installatie, die berekend was op een inwonertal van vijf-en-t-vintig duizend. Bij nadere overweging werd het echter wen schelijk gevonden de capaciteit te baseeren op een inwonerstal van 38 a 40.000, waardoor de aanlegkosten echter niet, zooals oorspronke lijk gemeend werd, twee ton zullen bedragen, doch bijna vierhonderd duizend gulden! Verwacht wordt, dat het doortrekken van het stamriool naar De Glip en naar Aerdenhout, alsmede de bouw van de zuiverings-installatie, in 1945 geheel gereed gekomen zal zijn, zoodat de Heemsteedsche rioleering in vijftien jaar vol ledig voltooid zal zijn. flesch ADVOCAAT CADEAU DE H.O.V.-LOTERIJ. Ten overstaan van notaris H. J. Hoeflake zal Donderdagmiddag te 2 uur in Hotel „De Leeuwerik" te Haarlem, de trekking van de H.O.V.-loterij plaatsvinden. Een klein kwantum loten, dat nog onvernoeht is, zal te koop worden aangeboden aan den re clame-wagen, bij de wederverkopers en bij de Administratie der H.O.V., Ridderstraat 25a. bij aankoop van een heele flesch Advocaat van 1.60 ontvangt U gratis nog een lalve flesch Advocaat ter waarde van 0.85 «,e® bekende winkels (Adv. ingez. Med.) Sumner Welles ontving geen vredesplan. De Amcrikaansclie staatsman Dinsdag niet meer door Mussolini ontvangen. Sumner Welles heeft Dinsdag voor zijn vertrek uit Rome, een verklaring uitgegeven, waarin hij zegt dat hij geen vredesplan of -voorstel heel't ontvangen van een oorlogvoe rend land, welke ook. noch van eenig andere regeering. Evenmin heeft "iü een of ander voorstel van dien aard aan een of andere regeering over gebracht. De Amerikaansche staatsman heeft Dinsdag geon onderhoud meer gehad met Mussolini. Hij gebruikte het noenmaal met Ciano in de golfclub te Rome. Welles en Ciano bleven een paar uur na de lunch in gesprek. De Amerikaansche ambassadeur. Phil lips, was bij het noenmaal aanwezig. De Amerikaansche staatsman vertrok om tien minuten over elven van Rome naar Genua, waar hij zich heden zal inschepen aan boord van de „Conté di Savoia" Ten afscheid waren op het station verschenen de chef van het protocol van het Italiaansche mi nisterie van buitenlandsche zaken en de ambassa deur der Vereenigde Staten te Rome. Kort voor zijn vertrek heeft Sumner Welles nog eens tegenover Amerikaansche persvertegenwoor digers verklaard, dat zijn reis naar Europa slechts een informatief karakter heeft gedragen. Ook een tegenspraak van Roosevelt. Havas verneemt uit Washington dat president Roosevelt te kennen heeft gegeven dat hij er niet aan dacht een nieuwen ambassadeur naar Berlijn te zenden Overigens heeft hij met groote stelligheid alle in de Amerikaansche pers verschenen berichten tegen gesproken. waarin melding werd gemaakt van be weerde resultaten bij het onderhoud tusschen Hit- Ier en Mussolini. ERNSTIGE BOTSINGEN TE LAHORE. 23 betoogers gedood. „KHAKSAR"-ORGANISATIE ONWETTIG VERKLAARD. Officieel wordt uit Lahore gemeld dat de politie door leden van een Mohammedaansch lichaam, die tegen het bevel der regeering van de Pendsjaab een optocht in militaire formatie wilden vormen, is aan gevallen. Twee politie-inspecteurs werden ernstig gewond door spaden, welke de betoogers bij zich hadden. Een districtsmagistraat werd gewond, twee politiebeambten werden gedood en zes gewond. Hierop opende de politie het vuur waardoor 23 be toogers. gedood werden. 39 personen werden ge wond De politie en militairen patrouilleeren thans in de stad. (Deze Mohammedaansche oetoogers worden ge noemd Khaksars. Zij hebben spaden bij zich. dra gen uniformen en zijn militair gedrild. Hun optre den heeft het ontstaan aangemoedigd van rivale or ganisaties der Hindoes, die on denzelfden grondslag zijn ingericht. De verscherping der verhouding tus schen Hindoes en Mohammedanen in de laatstf maanden heeft ertoe geleid dat de regeering een ver* bod heeft uitgevaardigd op militaire formaties. cA zij wapenen bij zich hebben of niet) Nader wordt vernomen dat de autoriteiten de khaksarorganisatie onwettig verklaard en het hoofd kwartier dezer groep bij Lahore in bezit genomen hebben. Naar men verneemt heeft de regeering van Pendsjaab bevel tot arrestatie der leiders gegevtA Ongeveer vijftig leden der organisatie zijn reeds hechtenis genomen. Er zijn beperkende bepalingen voor het verkeer op den openbaren weg uitgevoerd: het dragen van vuurwapenen, messen, zwaarden en spaden is verboden, samenscholingen van meer dan vijf personen zijn niet toegestaan voor den tijd van zes maanden. De bladen in Lahore en Amritsar moe ten al hun berichten over de khaksarorganisatie voor publicatie ter goedkeuring voorleggen. Dr. Glaise von Horstenau op non-activiteit. Minister ln het kabinet van Schuschnigg. Het Duitsche Nieuwsbureau bericht dat de Füh- rer den minister der vroegere Oostenrijksche regee ring generaal-majoor voor bijzondere diensten dr. h c. Edmund Glaise von Horstenau van zijn functie ntheven en hem zijn dank betuigd heeft voor zijn aan ?t Duitsche volk bewezen trouwe diensten, in 't bij zonder met het oog op de hereeniging van Oosten rijk met het Duitsche rijk. Dr Glaise von Horstenau, die thans werkzaam is bij het opperbevel der weermacht, zal na het einde van den oorlog opnieuw in rijksdienst worden te« werk gesteld.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 13