£aatste> BedM&n BURGERLIJKE STAND WOENSDAG 20 MAART TOÖ HAAREE5T5 DAOEEAD" 8 1 Russen versterken Commodore- eilanden en Kamsjatka. SJANGHAI, 20 Maart. Berichten uit goed- ingelichte kringen, dat de Russen de Commo dore-eilanden en Kamsjatka versterken, hebben hier groote belangstelling gewekt, zoowel in binnen als in buitenlandsche militaire vloot- kringen. De loopende geruchten dat Rusland aan Duitschland zou toestaan er bases voor onder zeeërs te vestigen om van daar uit raids op den Stillen Oceaan te Ondernemen worden echter niet geloofd in bevoegde kringen die van mee ning zijn, dat de fortificaties een verdedigende bedoeling hebben, daar Rusland in Europa de handen vol heeft en deze verdedigings werken ten doei hebben een eventueele Russisch-Japan- sche beweging tegen Rusland's bezittingen in het Verre Oosten af te weren. Dit alles zou eventueel de positie van Amerika in den Stillen Oceaan kunnen beïnvloeden. (United Press.) De Queen Mary" en cle „Mauretania". Heden vertrek onder verzegelde orders? NEW-YORK, 20 Maart. Van bevoegde zijde wordt vernomen dat de „Queen Mary" en de „Mauretania" hedenavond onder gezegelde orders zullen uitvaren. Eerst als de schepen verscheiden uren op open zee zijn, zullen de orders geopend worden. Uit de schoorsteenen kan men de rook reeds zien opstijgen, terwijl tevens de redding booten worden geprobeerd en de schepen op hun zeewaardigheid nogmaals worden onderzocht. (United Press). De rest der ambulance Donderdag naar Finland. Naar wij van de zijde der ambulance van het Nederlandsche Roode Kruis vernemen, zullen de overige leden van" de ambulance voor Finland Donderdag a.s. om een uur van Schiphol per vliegtuig naar Malmö vertrekken. Al het overige materieel en de bagage der am bulance zal dezer dagen door de K.L.M. door de lucht naar Zweden worden vervoerd, zoodat Don derdag alle personeel en materieel naar Finland zal zijn vertrokken. NOG EEN ARRESTATIE IN DE ZAAK VAN DEN GEHEIMEN ZENDER. AMSTERDAM, 20 Maart. Zooals wij dezer dagen gemeld hebben, werd een Amsterdammer A. gearresteerd door de rijksrecherche, omdat in zijn woning in de Michel Angelostraat een geheime zender werd aangetroffen. Thans vernemen wij, dat in verband met deze zaak nog een tweede Amsterdammer, een zaak waarnemer. is gearresteerd. Deze man zou volgens de verklaring van de vrouw van den eersten ver dachte, van de spionnagezaken van haar man, A., hebben afgeweten. Uitgebreide bevoegdheden voor Wang Tsjing Wei. NANKING, 20 Maart. (Domei) De zitting van den politieken raad heeft in haar eerste bijeenkomst eenstemmig de volgende besluiten genomen: 1. Wang Tsjing Wei krijgt de bevoegdheid de be trekkingen tusschen Japan en China op zijn verant woording te regelen. 2. Wang Tsjing Wei krijgt de bevoegdheid de nieuwe centrale regeering van China te organïseeren. 3. De naam van de nieuwe centrale regeering word „nationale regeering". De zetel daarvan komt in Nanking en de vlag zal zijn een witte zon tegen een blauwe hemel, met een tijdelijk kenteeken voorstellende: vrede, nationale redding en anti- komintern gezindheid. 4. De nieuwe centrale regeering wordt geinstal- leerd op 30 Maart. Aanval door dertig Britsclie vliegtuigen ondernomen. LONDEN, 20 Maart. (Reuter.) Ofschoon geen of- ficieele bevestiging is verstrekt gelooft men dat min stens 30 Britsche vliegtuigen aan den luchtaanval op Sylt hebben deelgenomen. De omgekomen stuurman van de „Phobos". •s GRAVENHAGE, 20 Maart. Nader wordt ge meld, dat de eerste stuurman van de „Phobos", die bij cle ramp, welke het schip hedenochtend bij de zuidoost-kust van Engeland getroffen heeft, is om gekomen, de heer G. H. Bruin uit Vlissingen is. HAARLEM. 20 Maart. Ondertrouwd, 20 Maart: S. Jongbloed en R. Frenkel P. J. Uittendaal en A. M. Bakker. G. J. Kuiper en M. Groot. M. Karelse en A. Duister. W. C. Vlaarkamp en G. M. Schagen. J. J. Erdtsieck en H. J. Voorting. J. H. F. van den Berg en J. Bakker. P. De- laroy en L. Rethage. H. G. Jansen en A. M. Kroon. J. G. Spanjaart en K. Kramer. E. A. Postma en E.. C. van Slooten. J. P. G. Heiloo en W. de Klerk. H. C. Steenken en J. Hoogkamer. H. J. J. Vader en C. W. Hirsch. C. van den Berg en C. Dubbelman. A. F. Kok en C. Kaag man. C. van Baren en A. van Weert. H. van Gelder en B. Deen. W. F. Kohier en J. J. Bloe men. Gehuwd, 20 Maart: II. J. Lansbergen en M. C. T. Janssen. L. M. Jasperse en G. Cracknell. A. Kottrnan en M. Mulder. J. P. Heijne en M. J. A. van Roode. A. Ran en E. E. H. Kaspovi. C. Maasdam en W. Bergsma. J. Wempe en J. II. van Dusschoten A. Wijrands en J. A. Kruithof. J. van Leen en A. F. Bötzel. P. A. van Zeventer en L. Har ren. J. Jansen en S. M. J.Ottolini. J. Nijssen en W. Kosters. B. Wilkens en W. Knol. A. F. Kleton en P. de Vries. H. M. Steffers en M. A. Seggelnk. F. J. Elsinga en S. M. Bakker, E. Frank en H. Swaab. M. van Norde en F. J. Dijkstra. J. van Nederpelt en A. J. Kuntze. W. A. de Haas en B. Schwandt. Bevallen: 16 Maart: M. de Wilde-van Noggeren. d. 17 Maart: H. C. W. Mulder-Brijan, d. 19 Maart: G. de Graaf-Schipper, d. D. Geerts-Schutte, z. 20 Maart: E. S. C. Hulsebosch-d'Hane, d. Overleden: 18 Maart: C. J. Staal, 41 j., Kamperlaan. 19 Maart I, 1 m., d. van R. Stoeltje, J. Nieuwenhuij- zenstraat. Bijzetting Louis dc Vries. AMSTERDAM, 20 Maart. Vandaag is on der zeer groote belangstelling het stoffelijk over schot van den bekenden, Nederlandschen acteur Louis de Vries, die kort geleden aan de Fran- sche Rivièra is overleden, op de begraafplaats Muiderberg bijgezet. In den Stadsschouwburg te Amsterdam was een chapelle ardente ingericht, waar het pu bliek in de morgenuren gelegenheid kreeg den overledene een laatste hulde te brengen. Het pu bliek kreeg toegang tot de rouwkamer door den ingang van den Stadsschouwburg aan de zijde van de Marnixstraat. De lantaarns in de hfcll waren met rouwcrêpe omfloerst. Om de baar lag een groot aantal kransen, waaronder van het gemeentebestuur van Amsterdam. Tusschen elf en twaalf uur maakten honderden van de gelegenheid gebruik de chapelle ar dente met het stoffelijk overschot van den over ledene te bezoeken, zoodat een onafgebroken file menschen langs de baar defileerde. Om twaalf uur werden de deuren van den schouwburg gesloten, behalve voor familieleden, genoodigden en collega's. Nadat allen zich rond de baar hadden verza meld, werd het woord gevoerd door den wethou der van Onderwijs, Kunst en Wetenschap, Dr. E. Boekman, en door Cor van der Lugt Melsert, directeur van het Nederlandsch Tooneel. Onder de aanwezigen bevonden zich rar, J. K. van der Haagen, referendaris op het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen als af gevaardigde van de regeering, de heer J. Bendien, administrateur en vele acteurs en actrices. Dr. Boekman zeide o.a.: Wij bezinnen ons op de plaats, welke deze Nederlandsche acteur in het tooneelleven in ons land innam en op het bijzon dere, dat zijn persoonlijkheid eigen was. Want, denkt men aan deze overledene, dan denkt men aan een tooneelkunstenaar, doch niet minder aan den mensch, die deze kunstenaar was. Louis de Vries heeft in zijn leven vele moeilijkheden moe ten overwinnen om het kunstenaarsideaal, dat hij zich voor oogén had gesteld, te verwezenlijken. Het schijnbaar onbereikbare bracht hij binnen den kring van het mogelijke. Op een leeftijd, waar op andere tooneelisten reeds een langen leertijd achter den rug hebben, betrad De Vries het eerst het tooneel om van den aanvang af onmiddellijk erkend te worden als een kunstenaar van buiten gewoon formaat. Binnen de muren van den Stadsschouwburg en bij de liefhebbers van het Nederlandsche Tooneel zal de herinnering aan hem bewaard blijven als aan een groot dienaar van de tooneelkunst. Maar zij, die hem persoonlijk hebben gekend, zullen evenmin den mensch vergeten. Cor van der Lugt Melsert, zeide in een kort woord, dat de herinnering aan een groot tooneel kunstenaar een warmvoelend mensch en een trouw vriend niet sterfelijk is. Louis de Vries, heeft in de lange jaren, dat hij de tooneelkunst heeft ge diend, met alle kracht, die in hem was, een groot aantal vrienden gemaakt. Inderdad, hij heeft niet tevergeefs geleefd. Namens den Bond van Nederlandsche Tooneel- schrijvers sprak vervolgens Jean Stapelveld. De consul-generaal voor Joego-Slavië, schetste het belangrijke werk. dat Louis de Vries heeft ge daan voor de erkenning van de Nederlandsche tooneelspeelkunst in het buitenland. Voorts sprak de heer Van Dellen namens het Nederlandsch Tooneelverbond woorden van af scheid, waarna mr. A. Gompèrts, president-com missaris van den Hollandschen Schouwburg, na mens de familieleden warmgevoelde woorden van dank sprak. Onder eerbiedige stilte werd daarna het stoffe lijk overschot, in de lijkauto gedragen, welke onder de bloemen bedolven was. Er volgde een speciale auto eveneens met kransen en bloemstukken bela den en hierna reden de rouwauto's met de familie leden en degenen, die de bijzetting op de begraaf plaats te Muiderberg zouden bijwonen. Bij het Beatrix-theater hechtte de heer Johan Selmeyer een krans aan de lijkkoets. Eenzelfde laatste hulde werd gebracht bij het Grand Theater en bij den Hollandschen Schouwburg. De Leipziger Messe. BERLIJN 20 Maart De president van de Leip ziger Messe heeft medegedeeld dat de Messe van dit jaar een exportomzet van meer dan dertig mil- lioen mark tot resultaat heeft gehad. Hij verklaar de dat 6606 firma's hebben deelgenomen en 115.667 handelsmenschen de tentoonstelling bezocht heb ben. De Roemeensche handelslieden, waren de grootste koopers, gevolgd door de Nederlanders, Hongaren en Italianen. (United Press). DR. COLIJN IN ONS LAND TERUG. AMSTERDAM 20-Maart. -Hedenmiddag om 12.55 is met de „Zilverreiger" op Schiphol aange komen oud-minipterpresident dr. H. Colijn. Z. Excellentie kwam uit Londen, waar hij na zijn bezoek aan Parijs besprekingen gevoerd heeft met tal van leden der Engelsche regeering en hoogge plaatste ambtenaren binnen het kader van zijn taak als voorzitter van de voorbereidingscommisise voor de bevordering van financieel© en economische samenwerking. Omtrent zijn gedachtenwisselïngen kon dr, Colijn ons op dit oogenblik niets verder mededeelen. VOORBEURSOVERZICHT. De omzetten op de wisselmarkt te Amsterdam bleven hedenmorgen van bescheiden omvang. In het pond sterling werd geregeld echter op beschei den voet zaken gedaan, waarbij bij de opening op een vrij sterk verlaagd peil werd gehandeld, n.l. 7.011/2 a 7.021/2. Deze inzinking werd in verband gebracht met de eerste reactie van de markt op de berichten omtrent het aftreden van het kabinet-Daladier. Reeds spoedig trad een hei-stel in en in het verdere verloop werd in hoofdzaak afgedaan tegen 7.03 a 7.04. Fransche francs waren in overeenstemming met het Britsche pond iets lager en golden 3.98 a 4.00. Amerikaansdie dollars waren 1.88 5/16 a 1.88 3/8. In de open markt was ook thans genoeg mate riaal beschikbaar, zoodat de koers beneden den af- gifteprijs was van het Nederlandsche egalisatie fonds. Belga's waren 32.05 a 32.09, Zwitsersche francs 42.21 a 42.25, Duitsche marken 75.50 a 75.55. Duitsch zilvergeld en Duitsch bankpapier konden iets beter prijzen bedingen en golden heden resp. omstreeks 21 en 19. Voor de Scandinavische deviezen werden de prijzen als volgt genoemd: Oslo 42.771/2, Kopenhagen 36.271/2. Stockholm 44.90. De termijnmarkt v/as zeer stil. Het disagio voor het pond sterling was een klei nigheid grooter geworden en bedroeg omstreeks 2 cents voor 1 maand en 6 3/8 cents voor 3 maan den. De effectenhandel op de niet-officieele vroeg- beurs was kalm. De Amerikaansche waarden lagen vaster in de markt, in navolging van Wallstreet. De locale aandeelen trokken niet veel belangstel ling. Koninklijke petroleum en de Philips-aandeelen waren vergeleken met de vorige slotkoersen iets lager. Verloren gegane Nederlandsche schepen. Mark, Houtvaart 1514 ton op mijn geloopen Binnendijk, Holl. Am. Lijn, 6873 t. op mijn geloopen Tegri, Eeftingh 280 ton, vermist Safe, Salomons, 375 ton, vermist Simon Bolivar K.N.S.M. 8309 ton, op mijn geloopen Sliedrecht, Van Ommeren 5133 ton, getorpedeerd. Spaarndam, Holl. Am. Lijn, 8857 t., op mijn geloopen 5 slachtoffers Sylvain, I. Groen 202 ton, vermist. 11 slachtoffers Tajandoen, Nederland 8159 ton, getorpedeerd, 6 slachtoffers Immingham, Int. Kustv. Mij., 398 ton. geen slachtoffers Truida, 176 ton, op mijn geloopen. Arendskerk, Holl. Afr. Lijn, 7976 ton, getorpedeerd geen slachtoffers Burgerdijk, HU. Am. Lijn, 6835 ton, getorpedeerd, geen slachtoffers Nora, 298 ton, op mijn geloopen Ameland, St. Mij. R'dam, 4537 t., op mijn geloopen. geen slachtoffers Tara, Vrachtvaart, 4760 ton, verm, getorpedeerd geen slachtoffers Den Haag, Petr. Ind. Mij., 8971 ton, mijn of torpedo 26 slachtoffers Petten 250 ton, op mijn geloopen Rijnstroom, 695 ton, verm. op mijn geloopen, 12 slachtoffers Grutto, Smith en van Ommeren, 920 ton, vermist, 18 slachtoffers Vecht, Vinke en Co., 1965 ton, vermist, 22 slachtoffer; Amor, K. N. S. M., 3300 ton, op mijn geloopen, geen slachtoffers Eulota, Shell concern, 9000 ton, verm. getorpedeerd, geen slachtoffers St. Annaland, Scheepvaart en Steenkolen Mij. 2248 ton, ontploffing geen slachtoffers Proces tegen communistische oud afgevaardigden in Frankrijk. PARIJS 20 Maart (Havas). De krijgsraad heeft vanochtend een aanvang gemaakt met de behande ling van de zaak tegen 44 voormalige communisti sche afgevaardigden, waarvan er negen voort vluchtig zijn, die bij verstek zuUen terecht staan. Over de voortvluchtigen kan de doodstraf worden uitgesproken. De Zweedsche hulp aan Finland. STOCKHOLM 20 Maart (Havas). In bevoegde Zweedsche kringen deelt men thans nadere bijzon derheden mede omtrent de door Zweden aan Fin land verleende hulp, waarmede reeds voor het be gin der vijandelijkheden een begin is gemaakt. O.a. is niet minder dan een vijfde van het totale aantal Zweedsche vliegtuigen ten slotte naar Fin land gezonden. Men raamt, dat Zweden aan Finland hulp heeft, verleend tot een bedrag van 400 millioen kronen, doch dit cijfer is nog ver beneden de werkelijkheid. Zweden heeft o.a. het belangrijke tegoed, dat' liet in de Vereenigde Staten had, ter beschikking van Finland gesteld. Overigens wijst men er op, dat tengevolge van de aan Finland verleende hulp, de situatie van Zweden buitengewoon moeilijk is geworden. Zoo begint zich, aangezien een groot deel van den Zweedschen petroleum- en steenkolenvoorraad aan Finland is afgestaan, een sterk gebrek aan brandstoffen te doen gevoelen. DAMMEN. LEDENVERGADERING HAARL. DAMCLUB. Maandagavond hield de Haarlemsche Damclub een buitengewone algemeene ledenvergadering. De voorzitter, de heer J. W. van Dartelen, herdacht het overlijden van den heer P. G. van Engelen, die gedurende een lange reeks van jaren een der pro minentste figuren der vereeniging was en die aan de vele successen der Haarlemsche Damclub een productief aandeel heeft gehad. Voorts memoreerde de voorzitter het overlijden van het oud-lid den heer W. van Daalen, die Zon dag j.l. te Haarlem is overleden en die voor de Haarlemsche Damclub in vroeger jaren groote ver diensten heeft gehad. Ter eere van de nagedachtenis van beide heeren werd enkele minuten stilte in acht genomen. Hierna kwam het bestuursvoorstel om van club lokaal te veranderen, in verband met de groote uit breiding, die de Haarlemsche Damclub in de laatste jaren heeft ondergaan. Besloten werd de groote bovenzaal van Restaurant Munniks aan de Groote Markt te Haarlem met ingang van 1 April als clublokaal te betrekken. CLÜBKAMPIOENSCHAPPEN HAARL. DAMCLUB. Maandag werden bovengenoemde wedstrijden voortgezet. Hieronder volgen de uitslagen: Eerste klasse: Th. Weiland wint van Sergt. J. A. D. Bron. Derde klasse: J. M. Rutgers wint van J. J. Zalm; J. H. TClaverstijn remise met J. M. Rutgers; H. Dijkstra wint van J. H. Klaverstijn; H. L. Philippo wint van C. v. d. Linden. Trainingswedstrijden: G. Bakker wint van G. van Es; B. de Bruin wint van H. A. Hoddenbach; B. de Bruin wint van S. Frank. "nnit^ I ïlit de Omstreken J BENNEBROEK CURSUS EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. Het bestuur van de afd. Bennnebroek-Vogelenzang en omstreken van het Witte Kruis heeft besloten om bij voldoende deelneming een cursus „Eerste Hulp bij Ongelukken" te organiseeren. Het bestuur doet een beroep op de jonge men schen van 18 jaar en ouder, wonende in de ge meente Bennebroek, om dezen cursus, welke koste loos is, te volgen. Voor dezen cursus is door het gemeentebestuur m Bennebroek financieele steun toegezegd. ZANDVOORT JAARVERGADERING O.S.S. De gymnastiekvereniging O.S.S. hield haar jaar vergadering in „Muluru" te Zandvoort. Uit de jaarverslagen van secretaris en penning meester, bleek dat het de vereeniging ondanks de zeer moeilijke tijden niet slecht gaat. Bij de be stuursverkiezingen werden mejuffrouw Van der Wei'ff en de heeren P .A. Brink en J. v. d. Meer. bij acclamatie herkozen. Daar de heer J. v. d. Meer wegens studieredenen de functie van secretaris niet mer kan waarnemen zal 't bestuur op andere wijze in deze functie voorzien. Aan de technische commissie werd mejuffrouw S. van Koningsbruggen toegevoegd. JEUGDGEMEENSCHAP. Aan de gewestelijke samenkomst, die door de Alkmaarsche J.G. in 't kasteel Assumburg te Heems kerk werd georganiseerd werd door 35 Zandvoort- sche J. G.-ers deelgenomen. Niet alleen de Zandvoortsche, maar J.G.-ers uit geheel Noord-Holland en Leiden hebben hier ener gie-opgedaan voor het geheele komende J.G. jaar Zelfs de zware fietstocht van Castricum naar Zandvoort kon het enthousiasme niet bekoelen. COMITé FLORA. Het comité Flora stelt ook dit jaar weer plantjes beschikbaar voor de schoolgaande jeugd en wel ir vier soorten n.l. geranium, fuchsia, Coleus en be gonia. Wanneer de plantjes zullen worden afgeleverd zal nog nader worden bekend gemaakt. VELSEN BURGERLIJKE STAND. Bevallen: E. SmitGouda, d., Edisonstraat 21. IJmuiden. J. SanderHaasnoot, z„ Annastraat 14. IJmuiden. E. M. Fransen—Strijland, d., Marnix- laan 6, Velsen. H. M. L. van Lis—v. d. Schaaff, z., Bloemendaalschestraatweg 12, Santpoort. M Brandwijk—Baljé, z., Kennemerlaan 38, IJmuiden A. RenooyIdzenga, d., Heirweg 49, Velsen-N. G NiemeijerStompé, d., Leeuweriklaan 12, IJmuid Overleden; A. Duineveld, 83 j., echtgen. v. G. v Schinkel, Doodweg 16, Velsen. M. A. Koene, 83 j., echtgen. v. G. C. Assink, Hagelingerweg 132, Sant poort. H. M. Boesmans, 6 j., z. v. M. J. Boesmans, Hoofdstraat 49, Santpoort. SANTPOORT DE KLEUTERSCHOOL VAN „VOLKSONDERWIJS" Nadat de vorige week een door de ouders druk bezochte openbare les was gehouden, vond gister avond een tentoonstelling van „werkstukken" plaats, die zich eveneens in een groote belangstelling mocht verheugen. Zelfs tal van vaders hadden zich op aandringen van hun kroost naar de fraai gelegen school begeven. In de leslokalen was weer evenals het vorige jaar veel te bewonderen. Aardig was het weer de resul taten van de kinderfantasie te aanschouwen, bij het teeken-, plak-, boetseer- en legwerk. Bij dit laatste onderdeel zagen we o.a. van een kleuter van 3'/® jaar een alleraardigste locomotief, bij het boetseer werk een fraaie race-auto enz. De geheele tentoonstelling stond, waarschijnlijk geinspireerd door fraaie teekeningen van het perso neel op 't bord, in 't teeken van Paschen. Wat wa ren er bij de hierboven genoemde onderdeelen een aardige Paaschhazen te aanschouwen! De kinderen der hoogste klasse hadden als „werk stuk van de heele klas" een deel van het Rijkens- park met den vijver bij de Zwitsersche boerderij vervaardigd. Het trok terecht de aandacht van de bezoekers. Zoo heeft deze tentoonstelling allen, die haar be zochten, weer overuidelijk aangetoond, dat het on derwijs bij de dames Brouwer en Landeweert en haar helpsters in goede handen is. AANRIJDING. Dinsdag kwam in de Middendorpstraat in Sant poort een met twee paarden bespannen militaire wagen, bestuurd, door den militair P., in botsing met een auto van een inwoner van Bloemendaal De oorzaak der aanrijding was vermoedelijk hei schrikken van één der paarden voor een opwaaiend stuk papier. IJMUIDEN Geheimzinnige manoeuvres van Britsche trawlers. Is het gevaarlijke gebied ten Z.O. van Doggersbank inderdaad gevaarlijk? Waarom moet het gebied, aangegeven op het laatste kaartje van de Nederlandsche Visscherij Centrale, dat met zijn parallelogram vorm is gele gen ten Z.O. van de Doggersbank als gevaarlijk worden beschouwd? Waarom wordt den visschers aangeraden, dit gebied te mijden? Deze vragen te stellen is gemakkelijk, maar het is niet zoo gemakkelijk, er een antwoord op te geven. De trawlschippers van IJmuiden, die op de Noordzee thuis zijn als een boschwachter in zijn bosch zullen u het antwoord op deze vraag schuldig blijven. Ze weten van niet ens... ze trekken zich er ook niet al te veel van aan. We hebben reeds eerder gemeld, dat een aantal trawlers dwars door het bewuste gebied heen is ge stoomd, zonder dat ze iets bijzonders hebben ge merkt. Toch heeft het Bureau Zeeverkeer natuurlijk niet zonder reden dit gebied als gevaarlijk doen aanmer ken en er moet dus een reden zijn, waarom dit Bureau het gewenscht acht, dat het bewuste gebied gemeden dient te worden. Dat deze reden niet algemeen bekend is gewor den komt wel daardoor, dat het hier niet geldt een officieel mijnenveld, uitgelegd door een der oorlog voerende naties, want in dat geval zou het op de gebruikelijke manier bekend gemaakt zijn. Bij nadere informatie is ons gebleken, dat een aanwezigheid om onbegrijpelijke redenen van een aantal Engelsche nulp-oorlogsvaartuigen, grijs geschilderde stoomtrawlers op het aangegeven gebied, de oorzaak is geweest van den genomen maatregel. Deze schepen zijn ter plaatse waargenomen door in IJmuiden thuisbehoorende trawlers, die deze sche pen gedurende eenige uren gevolgd hebben. De schippers van deze trawlers hebben gerapporteerd, dat de grijze trawlers niet bezig waren te visschen En ook hebben ze er geen mijnen gelegd. Het eigen aardige was echter en dit was de aanleiding van den voorzorgsmaatregel dat de winches van de schepen voortdurend draaiden, hetgeen werd ver raden door den ontsnappenden stoom. Het is ons bekend, dat deze aangelegenheid door de betrok ken autoriteiten nog nader wordt onderzocht en spoedig zal wel bekend worden, of het noodig zal zijn, het aangegeven gebied als gevaarlijk te moeten handhaven. Al trekt men zich in IJmuiden nu niet al te veel van de waarschuwing aan, heelemaal gerust is men toch ook niet, En wanneer het gebied inderdaad ge- vaai'lijk mocht zijn, hoopt men, dat er maatregelen genomen zuUen worden dat het gebied ook des nachts duidelijk zichtbaar wordt gemaakt. Een schipper, die de moeilijke jaren van 19141918 heeft meegemaakt, heeft gisteren ten overstaan van eenige persmenschten uiteengezet, op welke wijze men in den vorigen oorlog de veiligheid op zee heeft gemeend te moeten bevorderen. Men heeft toen N. en Z. van de Doggersbank een lichtschip uitgelegd en een dergelijke maatregel zou ook thans aanbeveling verdienen. Wel heeft men het licht schip TerscheUingerbank een eind verder zeewaarts gelegd, maar voor schepen, komende uit de Noord is het zeer moeilijk, de smalle vaargeul, die er open is gebleven tusschen de mijnenvelden van de Duit sche bocht en het bewuste paraUelogram te bekoer- sen en vooral voor deze schepen zou het uitleggen van een tweetal lichtschepen van groote waarde zijn. Nadere rapporten, die den autoriteiten ongetwij feld nog wel zullen bereiken, zullen uitmaken, of deze maatregelen noodig zullen zijn, dan wel of het bewuste en gevaarlijke gebied op de kaart kan wor den doorgehaald. Het is te hopen, dat het laatsie het geval zal zijn. Marktberichten en besommingen. IJMUIDEN 20 Maart 1940. Tarbot 130—124 cent per K.G. Tong 132114 cent per K.G. Heilbot 126105 cent per K.G. Griet f 37 per 50 K.G. Groote schol f 16—f 13,50 per 50 K.G. Middel schol f 18f 15,50 per 50 K.G. Zetschol f 22,50—f 16,50 per 50 K.G. Kleinschol f28f 11 per 50 K.G. Bot f 8,50—f 4,80 per 50 K.G. Schar f 16,50—f 9,50 per 50 K.G. Poontjes f 15f 9 per 50 K.G. Groote schelvisch f 30f 24 per 50 K.G. Middel schelvisch f 30f 20 per 50 K.G. Kleinmiddel schelvisch f25f 18,50 per 50 K.G. Kleine schelvisch f 22f 12 per 50 K.G. Groote gul f 22,50—f 16 per 50 K.G. Kleine gul f 19—f 11,50 per 50 K.G. Wijting f 19,10—f5 per 50 K.G. Makreel f9—f4,70 per 50 K.G. Versche haring f 10,50f 6,90 per 50 K.G. Kabeljauw f 80f 35 per 125 K.G. Leng f2,10f 1,80 per stuk Koolvisch f 1,25f 0,30 per stuk Rog f 17 per koop Afslag: 3326 K.G. Snoekbaars 3024 cent per K.G. 131 kisten versche haring. Manden: Trawlers: 1600 Norma Maria IJM 6f 9480 350 Prinses Beatrix IJM 117 f 4640 350 Ewald IJM 48 f 4020 Loggers: KW 76 f 1530; KW 51 f 1400. Deensche kotters: E 329 f 160. Neder 1. kotters: KW 10 f 1060; KW 21 f 110; IJM 214 f1770. GESLAAGD. De heer C. A. Erdman alhier is geslaagd voor het candidaats-examen rechten aan de Universiteit te Amsterdam. W. van Daalen. BLOEMENDAAL W. van Daalen. f Te Bloemendaal is in den ouderdom van 63 jaar overleden de heer W. van Daalen, vroeger correspondent in de vreemde talen aan de Werf Conrad, waar hij als jongste bediende begonnen was. Hij had ook een uitsteken de reputatie als voordrager. Menigen feestavond of boot tocht heeft hij als zoodanig opgeluisterd en daarmeee velen aan zich verplicht. Verder was hij een bekend damspeler en probleem componist. Hij was vele jaren lid der Haarlemsche Damclub en van de Dam club Haarlem; hij heeft aan de ontwikkeUng en ver breiding van het damspel in Haarlem en omstreken een zeer actief aandeel gehad. Vele jaren kwam hij uit in de hoofdklasse-teams dezer clubs en was door zijn uitgebreide spelkennis immer een gevreesde tegenstander. Op probleemgebied heeft hij zich bijzonder ver dienstelijk gemaakt! en zijn composities werden vele malen in nationale en internationale probleem- wedstrijden bekroond. Van hem verschenen in onze Damrubriek in den loop der jaren vele problemen, welke aan de op lossers vele genotvolle en leerzame uren verschaf ten. De teraardebestelling zal plaats hebben op Don derdag 21 Maart a.s. te 2 uur op de Algemeene Begraafplaats aan den Bergweg te BloemendaaL NORMALISATIE ZANDVOORTERWEG. In verband met de normalisatie van den Zand- voorterweg stellen B. en W. den Raad voor, aan te lcoopen: 1. van de N.V. Ned. Exploitatie Mij 1916 te Am sterdam voor 5.80 per M2. een strook grond aan de Zuidzijde van den Zandvoorterweg, tusschen de Spechtlaan en de Merellaan, ter oppervlakte van 250 M2. 2. van mej. F. L. W. Kruijer te Aerdenhout voor 1000 157 M2. grond, ter afronding van den hoek ZandvoorterwegSparrenlaan. 3. van H. W. Nijman te Aerdenhout voor 150 een strookje grond van de Noordzijde van den Zandvoorterweg, ter oppervlakte van 30 M2. Voorts stellen B. en W. voor, een ruiling van grond aan te gaan met F. C. H. Harmens en con sorten te Aerdenhout, waarbij dezen afstaan een strook grond aan de Zuidzijde van den Zandvoor terweg nabij de Zuidlaan en de gemeente afstaat een stukje grond op den hoek van de Zuidlaan en den Zandvoorterweg en verder van D. Lageman te Aerdenhout gratis in eigendom over te nemen een strookje grond aan de Noordzijde van den Zand voorterweg, ter oppervlakte van 10 M2. BLOEMENDAALSCHE SCHAAKCLUB. De BI. Schaakclub heeft zomerwedstrijden geor ganiseerd, die op Woensdag 3 April beginnen onder leiding van de heeren Verberne, Caro en Van der Hoef. Op Woensdag 24 April zal de heer H. Kmoch simultaan spelen voor de club. Evenals vorige jaren zal de BI. Schaakclub deel nemen aan de wedstrijden om het kampioenschap van Haarlem en omstreken. VERBOUWING EN RESTAURATIE VAN PERCEELEN. Onder overlegging van een begrooting van kos ten stellen1) B. en W. den Raad voor hun een cre- diet van f 2.175 te verleenen voor het verbouwen van perceel Bloemendaalscheweg 125 (deze be grooting zal echter verhoogd moeten worden met een bedrag, noodig om uit een aesthetisch oogpunt den voorgevel te doen voorzien van een venster bo ven de winkelpui) en een crediet van f 900 voor de restauratie van perceel Zomerzorgerlaan 1. Het perceel Zomerzorgerlaan staat bij het sport terrein en wordt door de gemeente verhuurd en het perceel Bloemendaalscheweg 125 is door de gemeente aangekocht voor wegverbetering. (Het uitstekende gedeelte, de z.g. „puist" ter plaatse zal nu verdwijnen). HEEMSTEDE PROPAGANDA-AVOND LUCHTBESCHERMING OP 27 MAART. Op Woensdagavond 27 Maart a.s. zal door de af- deeling Heemstede der Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming, in het R.K. Vereenigings- gebouw aan den Heerenweg No. 101, een propagan da-!) ij eenkomst worden gehouden. Op deze bijeen komst zal als spreker optreden de heer J. J. Berk- houdt, le luitenant, leeraar aan de Militaire Gas- school te Breda, met het onderwerp „Ervaring op het gebied van de luchtbescherming in het buiten land". Voorts zal een korte instructieve film op het ge bied van de luchtbescherming worden vertoond, terwijl de plaatselijke Eerste Hulp-Brigade en de Heemstedsche Reddingsbrigade een demonstratie zullen geven van het verleenen van Eerste Hulp bij luchtaanvaUen.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 14