5H Telf. 12887 UN/T EN LETTEREN Matthaeus Passion KERKCONCERT. AGENDA. WOENSDAG 20 MAART 1940 HAARLE M'S DAGBLAD MUZIEK, van Heinrich Schütz. De uiterst subtiele Passiemuziek van Schütz zal den bedoelden indruk maken, wanneer in de voor dracht (van korén, van solisten, van de instrumen tale partijen) groote soberheid wordt betracht. De muziek der recitatieven bijv. wijst dit reeds over duidelijk aan: zij staat dichter bij het Gregoriaansch dan welke muziek ook uit lateren tijd. In de melo- diek treffen we voortdurend gedeelten, die fundee- ren op hel interval der kleine onderterts; de collec- tenachtige intonatie der Psalmodie dus, die een Mo zart steeds weer in vervoering bracht om den een voud der middelen. De verhaaltoon van den Evange list zal dus moeten blijven binnen de grenzen eener passielooze voordracht. De groote opgave is, naast verhalen, het inleiden der andere partijen, hetzij deze van epischen, dan wel van dramatischen aard zijn. Mogelijkheden om expressieven zang te geven zijn er te over, en de solist, die bij de uitvoering in de Ned. Herv. Kerk te Bloemendaal de partij van den Evangelist vertolkte, schoot in dit opzicht stel lig niet te kort. Dat hij volkomen bevredigde, zal ik niet beweren. Doorgaans miste zijn zingen de stabi liteit van klank; de intonatie was altijd juist, maar de stem vibreerde. Eén moment echter was er, waar de tenorsolist, Gerrit Kijk in de Vegte, de sfeer van Keinrich Schütz' muziek prachtig weergaf, n.l. waar Josef van Arimathia het lichaam van Jezus wikkelt in rein linnen; en eigenlijk nog éénmaal, waar de bewaarders het graf verzegelden. Ook werd heel schoon weergegeven de figuur van Maria Magdalena. Gerekend over het geheele oratorium was dit slechts van korten duur, maar de solist wekt hiermede de verwachting, dat zijn stem geschikt is voor deze kristallijne muziek. Dezelfde opmerking wil ik maken ten aanzien van den solist, die de Christuspartij vertolkte. Want ook Jac. Lagas, wiens stem in staat is tot een mooi ex-: pressief zingen, zal den toon strakker moeten hou den. Zooals hij dit ook waarachtig wel kan. De ster venswoorden „Eli, eli, lama sabachthani" hadden naast beheerschten zang groote expressie. Dè taak van beide solisten was niet gering. De zan ger Jac. Lagès had ook nog de partijen zooals van Judas en Pilatus voor zijn rekening. En de tenorso list, wiens evangelistenpartij van enormen omvang is, verzorgde daarbij nog die van Petrus en van Ka j af as. Hun zang werd voortdurend begeleid door het or gel. Niet zonder opzet zeg ik „voortdurend". Want ik gelooi' toch dat de ox-ganist Gé Michels wel an dere, minder harde kleuren op zijn palet heeft dan welke hij nu mengde uit de registermogelijkheden van het orgel. Ook in de begeleiding der koren hadden wij dit instrument minder nadrukkelijk willen hooren. Nu bleef er feitelijk alleen over: de bekwaamheid in het attaqueeren. Maai- voor Schütz is dit niet genoeg, al is het veel. De koren wai-en goed op dreef en klonken op een zeer enkele uitzondering na (het slot van „O Trau- rigkeit") heel zuiver. En er werd onder Halsema's leiding gezongen met bijzondere attentie, en met veel toewijding. Opmerkelijk echter was het, dat de koralen doorgaans niet op één lijn stonden met de dramatische koren. Vooral was dit opvallend in het koor „Hen-, wit- haben gedachtdat het gx-oote slotkoor voorafgaat, en dat wel zeer gunstig contras teerde tegen het juist aangehaalde koraal. De kleine partijen (sopraan, alt) wai-en ook heel verdienstelijk. De plaatsing van het koor midden in de kerk, al kan hel hier met geen mogelijkheid anders, is niet heel gunstig, en bij de beoordeeling van zijn pres taties, moet elk der luisteraars voor zich zelf daar rekening mede houden. Bloemendaal's Chr. gem. koor heeft het werk xxu meermalen uitgevoerd en zal het op zijn repertoire houden. Voor hen, die in de toekomst het gaan beluisteren zij aanbevolen, een plaats te kiezen niet te dicht bij het koor, omdat dan de partijen te weinig samensmelten. Verkieslijk zijn hier de plaatsen langs den wand of in het koor der kei-k. G. J. KALT. Haarl, Gerei'. Vrouwenkoor en Haai-1. Geref. Man nenkoor betreuren het vei'lies van hun dezer dageri na een langdurige ziekte overleden dirigent Joh, Brands. Bij de opening van de Dinsdagavond in de Wiihelminakerk gegeven uitvoering sprak de voorzitter van het Geref. Mannenkoor waardeeren- de woorden ter nagedachtenis van Brands, woorden, bij welker strekking we ons ten volle kunnen aan sluiten. Want Brands had als kooi-dii-igent groote verdiensten. Voor het eerst leerden we die kennen tijdens het in 1925 door „Polyhymnia" georgani seerde zangconcours, toen een onder Brands' leiding staand kooi'tje, dat in de 2de Afdeeling uitgekomen was, tot den Eerewedstrijd niet slechts werd uit verkoren, maar zich in dien strijd den 2den prijs zag toegekend. De erkenning van Brands' bekwaamheid als koor leider kan echter niet de opmerking terughouden, dat hij die hoofdzakelijk ontplooide op een vocaal gebied, dat zeer vex-schilt van dat van den orato riumzang, n.l. het gebied van den a-capella-zang, zooals die in wedstrijden op prijs gesteld wordt. De invloed hiei-van was bij de vertolking der drie Koralen uit Bach's Matthaeus-Passion en van Da Vittoria's „Tenebx-ac factae sunt" nog duidelijk te bemex-ken. Deze muziek verlangt een strengere, strakkere intonatie dan haar nu gewerd. Het man nenkoor zong de eigenlijk voor gemengd koor ge schreven stukken onder leiding van Bets Neder koorn, die gedurende Brands' ziekte hem ook bij de repetities der beide koren verving, maar deze met de sfeer der geestelijke muziek vertrouwde dïri- gente had haar invloed klaarblijkelijk niet lang ge noeg kunnen uitoefenen om een radicale wijziging tot stand te brengen. Van de drie koralen slaagde het eerste het beste; in de andere twee kwamen verschillende onzuivei'heden voor, eerst door te lage intonaties der tenoren, later over de geheele linie. In „Tenebrac" was de klank aanvankelijk wat ruw, het slot daarentegen werd zacht en indrukwekkend vertolkt. Het Geref. Vroxiwenkoor liet zich hooren in de daarvoor aangewezen nummers van Pergolesï's Stabat Mater en deed dat vooi-al in de gefugeerde stukken (nos. 8 en 13) zeer vei-dienstelijk. In no. 1 waren de sopranen eenige maten lang een kwart te vroeg, in de nos. 3 en 9 kostten enkele hooge tonen blijkbaar een inspanning, die niet met volledig suc ces bekx-oond werd en ook in no. 5 waren enkele in zetten iets te laag. Gezamenlijk zongen de koren a capella Bach's „Paaschlied": het begin goed en frisch, doch gaan deweg wat afzakkend. De mannenstemmen, vooral de bassen, konden zich soms x-elatief te weinig doeix gelden, hetgeen in het gezinsleven ook wel eens vooi-komt. De Cantate „Jauehzet Gott" was ons even onbe kend als de naam van den auteur J. J. Weiland. Ze schijnt in de lydische toonsoort te beginnen, maar zeker weten we dat niet, daar we in de begeleiden de strijkinstrumenten zoowel de reine als de over matige kwart van Bes hoorden. Kitty Nederkoorn zong de sopraansolo in deze solo-cantate met haar helder warm stemgeluid, waarvan alleen in 't be ging het medium wat zwak klonk. Haar uitvoering der vocale figuren bewees de goede scholing van haar stem. Ook in het Stabat Mater gaf haar zang yeel te genieten en niet minder die van de alt Tilly Vrugt, die na een vrij mat en uitdrukkingloos begin (ir. no. 4) zich kranig opwerkte. De begeleiding van Pergolesi's werk werd ver vuld door een uit de violistes Ans v. Maanen en Riek Coppée, de altiste Suze Tak en den cellist O. v. d. Klashorst gevormd strijkkwartet. Deze enkel voudige bezetting kon die van een strijkoi'kest niet voldoende vérvangen. Evenmin bevredigde ons de vervanging van het strijkorkest door een klavier in het Concerto in d kl. t. van Vivaldi, dat we nog kort geleden als Concerto grosso van de H. O. V. ge hoord hadden. De dames Van Maanen, Coppée en Bets Nederkoorn speelden flink en cox-rect, maar de tolaalklank was uiteraax-d wat dun. De pianist Gosse Kroese begeleidde de werken voor mannen- en voor gemengd koor met zijn bekende nauwkeurigheid, Een groot aantal belangstellenden woonde dit kerkconcert bij. K. DE JONG. H. O. V. De Beethovencyclus. Donderdagavond zal in de Gemeexxtelijke Concert zaal het laatste der drie Beethovenconcerten wor den gegeven, dit is 'tevens het laatste concert van het winterseizoen, dat de H.O.V.- uitvoert. Op dit concert, dat onder leiding van Marinus Adam staat, wordt uitgevoerd de ouverture, „Die Geschöpfe der Prometheus". Dan speelt de concex-t- meester der H.O.V. Gijs Beths, het vioolconcert en tot slot wordt uitgevoerd de negende Symphonie met slotkoor met medewerking van Hélène Ludolph, Ans Stroïnk, Han le Fèvr«« Theo Baylé het H.O.V.- koor en het Haarlem's Postaal Mannenkoor, direc teur P. M. Gex-mes. Een waax-dig besluit dus van een zeer moeilijk concertseizoen. BEZOEK AAN EENIGE GROOTE AQUARIA DER WERELD. Tijdens een studiereis in 1938 heeft dr. F. P. Koumans, conservator Rijksmuseum voor Nat.- historie te Leiden, verschillende groote aquaria bezocht en hierover heeft hij in het kort voor de Ned. Natuurhistorische Vereeniging afd. Haarlem, iets verteld. In New-York is het aquarium gelegen in het Battery Park. Het gebouw wex-d pas later voor aquarium ingericht, zoodat het niet als type van een modern aquarium kan gelden. Spr. be schreef de inrichting en liet eenige van de tentoongestelde dieren zien, welke hoofdzakelijk van Florida en de verdere Atlantische kust ko men. In Washington werd het aquarium het Bureau of Fisheries genoemd. Het aquarium van Philadelphia was zeer ver vallen. Via Niagax-a Falls werd Chicago bereikt. Hier is het John Shedd aquarium, een prachtig ge bouw dat eerst is 1929 klaar gekomen is. Een uitstekend en modern aquarium dus. Vervolgens noemde spr. het aquarium in Saxi Francisco; dat van Honolulu was, toen spr. het bezocht, erg vervallen. Sidney beeft in het Taronga Zool. Park een mooi aquax-ium, o.a. bevattend een groot bassin met haaien. Ook het aquarium van Pasar Ikan, Batavia, werd besproken, terwijl dat op Onrust zeer ge roemd werd. Spr. besloot met iets van het aquarium van Monaco te vertellen. BELLAMY-HERDENKINGSAVOND. Het District Haarlem en Omstreken der In ternationale Vereeniging „Bellamy" houdt op 26 Maart a.s. een Herdenkingsavond ter herin nering aan den geboortedag van Eduard Bel lamy, welke gehoixden wordt in de tooneelzaal van „Hotel de Leeuwerik" Kruissti-aat 30, Haar lem. Op dezen avond, die in hoofdzaak wordt gege ven voor de leden der I. V. B. van de omliggende districten en Haarlem zal worden opgevoerd het tooneelstuk in 4 bedrijven met muziek, zang en voordracht: „Ernst en Humor in Bellamy-land" door Mar. R. de Vries. Het wordt opgevoerd door I.V.B.-leden. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 7.02. Berlijn 75.521/». Parijs 3,98. Brussel 32.07. Zwitserland 42.23. New-York 1.88 5/16. 12.— uur. Londen 7.03'/2. Berlijn 75.52V2. Parijs 3.99. Brussel 32.07. Zwitserland 42,23. Kopenhagen 36,37V2. Stockholm 44.90. Oslo 42,11'/:. New-York 1.1 Italië Vrije lire 9.55. Reisiire 7.95. Bankpapier 6.40. 5/16. PAASCHWIJDING VAN DEN INTERKERKELIJKEN ZANGKRING. Men vex-zoekt ons te willen berichten dat Zater dag 23 dezer, aan den vooravond van Paschen, op initiatief van den Intex-kerkelijken Zangkring, een Paaschwijdingsure woi-dt gehouden in de Begijnhof kapel te Haarlem. Ds. G. J. Waardenburg, Ned. Herv. Pred., zal gedeelten uit de lijdensgeschiedenis lezen, hetgeen door de aanwezigen met daarop betrekking hebbende liederen wordt beantwoord. De avond is mede belegd om de beteekenis van het geestelijke lied voor de geheele wereld nog eens opnieuw in 't licht te stellen Organist is de heer Egbert Vos. EEN WIKLRIJDSTER GESLIPT. Dinsdagavond omstreeks 8.15 uur kwam een 29- jarige wielrijdster in de Groote Houtstraat te Haarlem te slippen. Zij kreeg een lichte hersen schudding en een hoofdwonde. Zij werd. na door O. D. te zijn behaxideld, in de Maria-Stichting op genomen. 483e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) lste klasse, 3de lpst Trekking van Woensdag 20 Maart 1940 Hooge Prijzen f 20.000.— 8050 f 5.000.— 14844 f 1.000.— 24698 f 400.— 17552 f 100.— 8630 12414 16077 18644 19912 23293 Prijzen van 20. 1188 1342 1648 2325 2594 2799 2927 3554 4462 4755 5215 5369 5755 6204 6565 6947 7218 7399 7493 8287 8455 8853 9113 9222 9233 9265 9451 9632 9966 10014 10911 11297 11402 11596 11947 12783 12916 13385 13571 14459 14543 14565 14748 14942 15024 15186 15221 16540 16691 16943 16990 17024 17505 17540 17593 17778 18248 18842 18967 19015 19590 19797 19814 19897 19952 20176 20220 20821 21015 21037 21126 21141 21198 21803 22159 22218 22245 223P' '2437 22724 22837 23016 23257 23502 23615 24007 24098 24221 24715 24815 REMBRANDT THEATER PAASCHPROGBAMJIA „MARIA ILONA". (Adv. Ingez. Medj PAULA WESSELY Verwachting geldig'van hedenavond tot morgen avond ongeveer 19 uur: Plaatselijk enkele lichte buien. Wisselende be wolking. Weinig verandering in temperatuur. Krachtige tot nxatigen zuidwestelijken tot wes telijken wind. rHERMOMETERSTAND: Hoogste gisteren Laagste hedennacht Hoogste heden F 48 F 44 F 45 Het centrum van het depressiesysteem op den At- lantischen Oceaan ligt thans tusschen de Faroër en Schotland en vult zich vermoedelijk vrij snel op Langs den achterkant van deze depi-essie wordt zeer koude lucht over den Oceaan naar ons land gevoerd, de ochtendtemperaturen waren hier te lande 45 graden lager dan gisteren. Aangezien deze lucht- massa vrij onstabiel is, heeft het weer een buiig ka rakter aangenomen. Het arctische gebied van hoogen luchtdruk over Groenland, dat gisteren in den loop van den dag aan- mei-kelijk afgenomen was, heeft zich thans weer her steld. Aan de oostkust bedraagt de luchtdruk weder om 1033 mb. Het Azox-enhoogedrukgebied werd in het westen door een naderende nieuwe depressie aangetast. Het beidde zich echter naar het oosten over Frankrijk uit. De kern ligt nu met een luchtdrukwaarde bo ven 1025 ïxib. langs de Spaansche en Portugeesche noordkust. Het hoog'edrukgebied, dat gisteren over Finland en de randstaten lag, is naar het oosten getrokken en bevindt zich thans over Rusland. In de randsta ten vriest het nog streng, voorts vriest het nog in| Zweden, Roemenië en Hongarije. Ook in de Povlakte meldde vanmox-gen een enkel station lichte vorst. Overigens is het in Italië vrij zacht en rustig weer. BAROMETERSTAND: Stand van gisteren 751 m.M. Stand van hedenmorgen 10 uur 756 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van CAREL v. HUIZEN, Opticien. Kl, Houtstraat 13. Telef. 14112. BELANGRIJKE TELEFOONNUMMERS: Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht 14141. Politie 11850. Bx-andweer 15333. VITESSE TAX Nieuwe 7-persoons wagens Ook gesloten aanhangwagen. GARAGE; SCHOTERWEG 65. (Adv. IngezMed.) Het Duitsche legerbericht. BERLIJN 20 Maart (D.,N. B. Het opperbe vel van de weermacht maakt bekend: „In het westen geen gebeurtenissen van belang. Gistei-avond tegen 8 uur hebben Britsche vlieg tuigen een aanval gedaan op het eiland Sylt. De aanvallen wex-den door eenige vliegtuigen tot 2 uur 40 voortgezet. Een huis werd getroffen. Overigens werd dank zij het Duitsche luchtdoel geschut geen schade aangericht. De meeste bommen vielen in het water. Een Britsch gevechtsvliegtuig werd door het Duitsche afweergeschut neergescho ten. In verband met den aanval werd door de Brit sche vliegtuigen gevlogen over Deensch en Neder- landsch tex-x-itox-xaal gebied." (Dit laatste wordt van Nederlandsche zijde ont kend. Men zie pag. 1). De Fransche legerberichten. Dinsdagavond: „Kalme dag aan het geheele front. Ten Westen van de Saar is een Duitsche vex-kermingsafdeeling in een onzer hindei-lagen gevallen en heeft gevoe lige verliezen geleden". W oensdagochtend „Kalme nacht aan het geheele front. Ten westen van de Vogezen hebben onze posten vijandelijke patrouilles teruggedreven en hun verliezen toege bracht". R. D. M. keert tien procent dividend uit. ROTTERDAM 19 Maart. De vergadering van commissarissen en directie van de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij te Rotterdam heeft o,a. be sloten in de a.s. algemeene vergadering van aan deelhouders voor te stellen het dividend over 1939 te bepalen op 10 pet. (v. j. 12'/* pet.) en aan houders der bewijzen van oprichtersrechten uit te keeren £400 per bewijs (v. j. f 600). Treedt het Finsclie kabinet vandaag af? HELSINKI* 20 Maart. In bevoegde kringen wox-dt aangenomen dat het kabinet-Ryti vandaag formeel zal aftreden. De demissie woi-dt verklaai'd met de motiveering dat de basis van het huidige kabinet beschouwd wordt als een interum kabinet voor oorlogstijd. Thans is de taak van dit kabinet .voltooid en het is dus logisch dat het thans plaats maakt voor een „kabinet van wederopbouw". Onmiddellijk daarna zullen de diplomatieke re laties met Rusland hervat worden. In bevoegde kringen is men van meening dat het wisselen 'der portefeuilles een eenvoudige procedure zal zijn,, daar sommige leden van het nieuwe kabinet zullen blijven deel xüt maken. (United Press.) Hoe sneller u rijdthoe sneller de benzine-distrlbutie arriveert! Denkt daar aan, voordat u het „gas op de plank trapt"! Rijdt niet sneller dan 70 KM/u. Maatschappelijk Hulpbetoon Haarlem. te Het „Amsterdaxnsch gemeentelijk bureau voor organisatie en efficiency" stelt een onderzoek in naar de vraag of het mógelijk is bezuinigingen in te voeren in de diensten van Maatschappelijkexx Steun in de hoofdstad. Een van de punten die daarbij aan de orde komt is de vraag hoe B-steun verleend moet worden. Zooals men weet stelt de regeering elk jaar een zeker bedrag ter beschikking voor de verstrekking van kleeding en dekens aan de werk- loozen. onder het beding dat de gemeenten een gelijk bedrag daarvoor geven. In Amsterdam wordt, als B-steun aangevraagd wordt door huisbezoekers in de gezinnen een onderzoek ingesteld, terwijl Rotterdam deze B- steun geeft zonder speciaal onderzoek, maar naar algemeene regelen daarvoor opgemaakt. Natuur lijk zal ieder begrijpen dat het Rotterdamsche stelsel veel goedkooper is. Wij hebben onderzocht hoe het te Haarlem met de uitkeering van den B-steun gedaan wordt. Het bleek ons, dat hier in het algemeen het Amster- damsche systeem gevolgd wordt, hoewel men de administratieve beslommeringen zooveel mogelijk tracht te beperken. Officieel wordt alleen B-steun gegeven aan werkloozen die in de rijkssteunregeling vallen, maar ook de gesteunden via Armenzorg worden in de verstrekking betrokken, ook al komen de uitgaven daarvoor geheel voor gemeenterekening. Elk jaar is te Haarlem een kleixie f30.000 voor B-steun beschikbaar. Het wordt noodig geacht dat de huisbezoeksters een onderzoek instellen in de gezinxien van de aanvragers, omdat de regeering duidelijk aaxi de gemeenten heeft voorgeschreven, dat de B-steun niet automatisch, maar naar behoeften der ge zinnen, wordt gegeven. Eexr onderzoek in de ge zinnen wordt voorgeschreven. Als Haarlem het zelfde zou doen als Rotterdam zouden de coxitro- leurs der rijkssteunverleening daarop zeker aan merking maken. Bovendiexi heeft het onderzoek in de gezinnen uitgewezen, dat alleen door zich persoonlijk op de hoogte te stellen de huisbezoek sters adviezen kunnen geven over de noodzake lijkheid vaxi de verstrekking der aangevraagde artikelen. Het bedrag dat voor B-steun gegeven wordt, is klein en alleen als men voorzichtig is met de toewijzing, kan bereikt worden dat met het beschikbare geld in de meest-noodzakelijke behoeften kan worden voorzien. Bovendierx is de controle te Haarlem zoo inge richt, dat daarvoor geen groote sommen gemoeid zijn. Van de f 30.000 aaxi B-steun wordt ongeveer f 2500 uitgegevexi aan controle der huls- bezoeksters. Afschaffing van de controle zou dus op de reke ning van Maatschappelijk Hulpbetoon., die over tonnexi loopt, geen noemenswaardige bezuiniging brengen, In Amsterdam wordt dus thans een -onderzoek ingesteld naar de mogelijkheid van bezuinigingen bij Maatschappelijk Hulpbetoon. In de afgeloopen jaren heeft ook eenige keeren te Haarlem een onderzoek plaats gehad naar mogelijke bezuinigin- gen bij dezen dienst. Er is toen evexxwel gebleken dat te Haarlem geen maatregelen genomen kon den worden die tot bezuiniging zouden kunnen leiden. De indruk die bij die onderzoekingen werd opgedaan was, dat de dienst, hoewel die xiatuur- lijk in den loop der crisisjaren steeds is uitgebreid, toch niet ingekrompen kon worden. Oogenschijxi- lijk waren er diensten van Maatschappelijk Hulp betoon in arxdere gemeentexx die met minder per soneel werkten, maar uit vergelijkingen is toen gebleken, dat in die gemeenten verschillende werkzaamheden, die hier aan Maatschappelijk Hulpbetoon zijn opgedragen, bij andere diensten waren ondergebracht. Wel wordt te Haarlem het nadeel gevoeld van de onvoldoende huisvesthxg van den dienst in het Proveniei'shuis. Dit gebouw spot met alle eischen die aan een modern-ingerichte admini stratie gesteld kunnen worden. Ongetwijfeld zou op de post „personeels-uitgavexx" bespaard kun nen worden als de dienst de beschikking kreeg over eeiT behoorlijk ingericht gebouw. Al jarexi is het gemeentebestuur daxi ook bezig te zoeken naar een betere huisvesting, maar tot heden is het bij planneix gebleven. Nu is nog altijd han gende het plan van op den hoek van de Ged. Oude Gracht en de Raaks een xiieuw gebouw te zetten voor eenige gemeentediensten. Daar zou dan ook Maatschappelijk Hulpbetoon onder gerekend worden, maar veel voortgang hebben die plan nen blijkbaar nog niet. PAASCHCONFERENTIE V. D. J. O. Ook dit jaar zal een centrale driedaagsche kader- ccnferentie voor federatie- en afdeelingsbestuui's- leden der Vrijzinnig Democratische Jongei-en Orga nisatie gehouden worden in het Woodbrookershuis te Bentveld. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Schravendijk, Reyer Anslostx-aat 13, damesbont; v. Gulik, Hier. van Al- phenstraat 32, bril; Waldex-s, Badelochstraat 52, 1 paar handschoenen; De Gooyer, Rijksstraatweg 556, 1 paar handschoenen; Snijders, Zijlweg 277, lap stof; Bureau van Politie, Smedestraat, wollen muts; jongensmuts; Hoogendoorn, Bataviastraat 59, hon denpenning; Brouwex-, Saem-edamstraat 95, porte feuille inh. papieren op naam; Kuyer, Spaaxaxdam- merweg 118 rood, damesparapluie; Witvoet, Vollen- hovenstraat 13, rijwielplaatje in étui; Handgraaf, Ten Katestraat 38, hondenriem en -ketting; v. Rijn, Westergracht 43 rood, jongensshawl; v. d, IJssel, Rechthuisstraat 42, vulpen in étui; Oudolf, Assen- delvex-straat 33, vulpen. „HAARLEM'S TOONEEL". De vereeniging „Haarlem's Tooneel" organiseert op Dinsdag 2 April a.s. een dansavond in Hotel „De Leexxwerik" te Haarlem. De dansmuziek hiervoor zal verzorgd worden door „The Harlem Kings". Tevens zullen op dezen avond door eenige wer kende leden een viertal énacters worden opgevoerd onder regie van den heer H, de Wilde, die tevens de conférence verzorgen zal. In studie werd onlangs genomen het blijspel in 3 bedrijven: „Daar liegen we ons uit", door Fx-ank Morris en William Wyatt, waarvan de opvoering zal plaats hebben op 25 April in de Stadsschouw burg te Haarlem. PAASCHFEEST OVERIJS.- GELD.- DRENTSCIIE VEREENIGING. De Overxjs.- Geld— Drentsche vereeniging „Eens gezindheid" hield op Palm-Zondag j.l. haar tra ditioneel Paaschfeest in de zaal van café-restaurant „Dreefzicht" te Haarlem. Er werd gekiend en de aanwezigen wex-den ge trakteerd op eieren en eigen gebakken krenten brood. Nadat de voox-zitter zijn openingsrede had ge houden, werd gezamenlijk het bekende vroolijke kienlied gezongen. Een prachtig vex-sierde kientafel met rollades, taax-ten, wijn en eieren, was al spoedig in de ge zelligste stemming „verkiend". Te pl.m. 10 uur des avonds, werd de gemeen schappelijke dxsch gebruikt, hetgeen al direct een echt achterhoeksche sfeer schiep. Daarna werd er nog een uurtje gedanst onder le'iding van den vooi-zitter .Het muzikale gedeelte van den avoixd werd verzorgd door de stemmings band i,The Jolly Jokers", onder leiding van den heer A. J. Grootegoed. PUSCHKINIA. De bolgewassen brengen in onze tuinen ieder jaar veel kleur en vroolijkheid. En van hun waarde, ook voor kleine tulxien en kleine beurzen zal zeker een ieder overtuigd zijn, Sneeuwklok jes, crocussen, tulpen hyacinten, narcissen, blauwe druifjes en seilla's, ieder kent ze en ieder vei-siert er zijn omgeving mee op zijn eigen wijze. Men plant ze in den rotstuin of tusschen het gras en wie geen tuin bezit, kweekt' de hyacinten op glazen en xxarcissen in een bakje met grint. Ieder Haarlemmer beschouwt jaarlijks xnet gerechten trots de kleurige velden rondom de bloemenstad en ondanks zijn degelijke zake lijkheid, voelt hij toch vreugde over het aesthe- tische van dit uitvoerproduct van vaderlandschen bodem. Wel niemand, behalve de kweekers, zal alle variëteiten, die er bijv. ónder de tulpen bestaan, uit elkaar kennen. Maar we kennen toch den habitus, het plantenbeeld van de tulp, van de narcis etc. Er zijn echter ook enkele bollengeslachten, die veel minder bekendheid genieten, één daarvan is Puschkinia. Het is een alleraardigst, laagblij- vend plantje, dat niet hooger wordt dan vijftien centimeter. De Puschkinia ziet er heel teer uit, maar het is een sterk plantje, dat in Maart zeer iangdui'ig en zeer rijk bloeit. Daar Puschkinia in de zon als in de schaduw goed gedijt, kan ze op vele plaatsen worden aangewend. Ze zal het evengoed doen voor in den border als in den rotstuin, in het bescha duwde gazon, zoowel als tusschen laagblijvende heesters. Puschkinia libanotica heeft fijne teere bloempjes, van een crême-witte kleur. Door de blauwe lengtestrepen, die over de bloemblaadjes loopen, maakt het den indruk, alsof het ge heel een blauwporceleinèn tint heeft. De kleine fijne bloempjes staan in trosjes bij een en de teere witblauwe kleur steekt prachtig af bij het grijsgroen van de lange smalle blade ren. Er is ook een zuiver witte variëteit, Puschkmia libanotica al'ba, eveneens een zeer mooi en fijn plantje. De Puschkinia verdient zeer zeker meer bekend te worden en haar plaats naast de ande re lage bolgewassen in te nemen. Ze kan jaren achtereen vast blijven staan, zoo dat ze de moeite van het eenmaal aanschaffen drie of vier dubbel beloont, met haar telkenjare in Maart verschijnende gulle weelde van kleine porcelein-teere bloempjes. A. J. D. UIT DE STAATSCOURANT. Bij K. B. is aan mr. A. M. Ledeboer op zijn ver zoek met ingang van 1 April 1940, eervol ontslag verleend als president van de arrondissements rechtbank te Alkmaar, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige door hem in rechterlijke betrekkingen bewezen diensten. HAARLEMMERMEER CHR.-HIST. KIESVEREENIGING. De Christ.-Hxst. Kiesvereeniging hield haar jaarvergaderixi'g in het Jeugdgebouw onder lei ding van haar vooi'zitter den heer G. Bakker. Na de gebx-uikelijke opening bracht de secretaris, de heer A. C. Brörens het jaarverslag uit. Als be stuursleden werden herkozen de heeren G. Bak ker, A. C. Brörens en Chr. Schaap. Na de pauze sprak de heer Brörens ever „Poli tieke gebeurtenissen van beteekenis. Spreker be sprak in zijn politieke overzicht de kabinetsfor matie door jhr. mr. de Geer, en diens optreden als minister-president, HEEMSTEDE BURGERLIJKE STAND. 18 Maart 1940. Ondertrouwd: B. J. Bos en G. Giezen; P. J. Hiemstra en H. M. de Haan; J. B. Earl of Chichester en U. K. C. E. von Pannwitz. Bevallen: N. BruinsmaDijksen z., G. M. SmitzMolkenboer d.. M. J. v. Hollandv. Buu ringen z., M. N. de BonteHobbel z. Overleden: J. A. Gosselink 54 j., ongeh., N. A. F, Taverne 82 j., wed. Heden: WOENSDAG 20 MAART Gem. Concertgebouw: Vrijz. Dem. Bond. Spreker Mr. P. J. Oud. Lion d'Or: Alg. Verg. „Door Eendracht Sterk", 8.15 uux\ Luxor Theater: „Slavenjacht", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Zaza", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „De dwaze maagd". Op het tooneel „Refala", muzikale surprise. 2.30, 7 en 9.15 u. Cinema Palace: „De verloren zoon" en „Bedekte oogen", 2 en 8.15 uur. Moviac Theater: Spionnagefilm „Ik was een spion" Frans Hals MuseumTentoonstelling schilderijen J. M. Graadt van Roggen, 104 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en van 79 uur. DONDERDAG 21 MAART Gem. Concertzaal: H. O. V. Beethoven cyclus, 8.15 uur. Gebouw Haax-1. Kegelbond, Tempeliersstraat: Le zing Jac. de Vries: „Aan het sterfbed onzer bescha ving?" 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds Frans Hals Museum: Tentoonstelling schilderijen J. M. Graadt van Roggen, 104 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vxijdags, eiken werkdag van 35 exx van 79 uur. Bloemendaal: Gemeenteraad, 2 uur,

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2