'liet JOient en Jxui AAMBEIEN Verstopping .WOENSDAG 20 MAS ET 1940 HA SEE EM'S DS'GBL'AD KAMER VAN KOOPHANDEL. DEBAT OVER DE MAANDAGMARKT. Dinsdagavond acht uur kwam de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstre ken in openbare vergadering in haar gebouw aan het Nassauplein te Haarlem bijeen. Eenige ingekomen stukken werden voor kennis geving aangenomen. Goedgekeurd worden een brief aan den minister van Economische Zaken betreffende markt- en straathandel en een brief aan den Rijkswaterstaat directie Noord-Holland arrondissement het Noord - zeekanaal betreffende het pontverkeer te Velsen. De heer M e ij e r deelt mede, dat de toestand te Velsen op het oogenblik niets te wenschen overlaat, want er varen op het oogenblik weer regelmatig drie ponten. Op voorstel- van het Bureau wordt een subsidie van f25 verleend aan het Nationale Bureau voor onderwijs op economischen grondslag. Verkoop van potplanten te Beverwijk. In behandeling komt een concept-brief van de Commisie voor het Marktwezen aan de directie der Vereenigde Veilingen te Beverwijk, waarin ge vraagd wordt den verkoop van potplanten uit het Veilinggebouw op Zaterdagavonden aan het publiek te willen staken, naar aanleiding van bezwaren van de Bloemist-Hovenierspatroonsvereeniging te Be verwijk. De vergadering keurt den brief goed. Bezwaren tegen plaatsing der kra men op de Maandagmarkt. Voorgelezen wordt een conceptbrief van de Com missie voor het Marktwezen aan B. en W. van Haar lem inzake de plaatsing van kramen op de Maandag- markt, waartegen winkeliers aan de Ged. Oude Gracht bezwaren hebben. Zij verzochten het trottoir tusschen de winkels en den achterkant der kramen voor het winkelend publiek vrij te houden. Hoewel de commissie de bezwaren erkent, meent zij toch. dat in dezen toestand toch geen verandering kan worden aangebracht, nadat zij deze aangelegenheid ter plaatse met den directeur van het Markt- en Havenwezen en den Commissaris van Politie bestu deerd had. De heer Brinkman meent, dat de middenstan ders van de Ged. Oude Gracht er wel wat „be kaaid" zijn afgekomen. De Kamer moet zich nog niet op het standpunt stellen, dat er geen verbetering zou kunnen komen. Hij stelt een paar kleine redac tiewijzigingen voor, o.a. om aan het slot van den brief te schrijven, dat er „voorloopig" nog niets aan te doen is. De heer De Breuk is het met den heer Brink man eens. Spreker vindt het eigenlijk niet noodig, dezen brief ,te verzenden. Ook zou hij het rijverkeer tijdens de uren van de markt op de Ged. Oude Gracht willen sluiten. De heer Klein Schiphorst is het met dit laatste eens. Dit gebeurt ook in andere gemeentèn. Met een beetje goeden wil is er wel wat op te vin den, bijvoorbeeld met het instellen van een één- richtingverkeer tijdens de markt. „Maar alles stuit al op den onwil van den Commisaris van Politie, die meent dat hij het alleen weet. De brief aan B. en W. moet veranderd worden. Er moet in geschre ven worden, dat het wèl anders kan. Hier is een kwestie van onwil van den Commissaris. Dat moet nu maar eens gezegd worden", aldus spreker. De heer Alders vereenigt zich met deze ziens wijze. De winkeliers hebben te veel last van de markt. De Commissaris voor het marktwezen moet deze zaak nog eens terdege onderzoeken. De heer Lasschuit is het ook in groote trek ken eens met de vorige 'sprekers. Hij merkt echter op, dat de middenstand zelf de schuld is, want die heeft indertijd medegedeeld, dat hij prijs stelt op behoud van de markt. Uit het onderzoek is geble ken, dat de kramen niet anders geplaatst kunnen worden. Spreker gelooft niet, dat de Commissaris de schuld is; deze heeft een open oog voor het ver keer. Als het rijverkeer op de Ged. Oude Gracht tijdens de markt gesloten werd, zou er in de bin nenstad een groote stagnatie komen. Er is ook een bezwaar tegen, om een gedeelte der kramen naar de Raaks te verplaatsen. De brief is geheel in overeen stemming met de meening van den Commissaris, die ter plaatse een onderzoek heeft ingesteld. De heer Klein Schiphorst meent, dat op marktdagen het rijverkeer van Noord naar Zuid langs een andere route verlegd moet worden. Dat behoeft niet over de Ged. Oude Gracht. Het is in ieder geval te probeeren, om deze gracht op markt dagen voor het rijverkeer te sluiten. De heer Lasschuit zegt, dat het aantal win keliers op die gracht, dat door die markt schade lijdt, slechts gering is. De heer Brinkman merkt op, dat de schade moeilijk te taxeeren is. Alle neringdoenden op de gracht hebben hun naam onder een brief met klach ten gezet. De Voorzitter zegt, dat de Commissie voor het marktwezen zeer veel werk van deze kwestie ge maakt heeft. Ze heeft o.a. een heelen morgen de si tuatie aldaar bestudeerd. Spreker gelooft echter, dat de Commissie het zich niet behoeft aan te trekken, als de brief eerst nog eens ter nadere bestudeering aan haar wordt teruggezonden. De Kamer wil de markt niet weg hebben, maar de zaak moet zóó ge regeld worden, dat niemand er last van heeft. Besloten wordt, den brief aan de Commissie te rug te zenden. Colportagever gunningen. Goedgekeurd wordt een-conceptbrief aan den mi nister van Justitie betreffende de afgifte van bewij zen van colportage-vex-gunningen. De Voorzitter vestigt er met nadruk de aan dacht op, dat de menschen, die aan het publiek iets te koop aanbieden, in het bezit van een vergunning moeten zijn. Het is wenschelijk, dat het publiek aan zulke menschen vraagt, alvorens wat te koopen, of zij nog een geldige vergunning bezitten. Spreiding der vacanties Aan de orde wordt gesteld het rapport der Com missie voor het onderwijs inzake de bekende kwes tie over de spreiding der vacanties. De commissie geeft als haar oordeel te kennen, dat zij voor de vol gende gedachten het meeste voelt: a. Het einde van het schooljaar worde vastgesteld in begin April; b. de examenperiode worde vastge steld in de maand April; c. in Mei worde' de eerste vacantie gegeven met een tijdsduur van 3 a 4 we ken; d. in begin of omstreeks half Augustus wordt ie tweede vacantie gegeven met een tijdsduur van 4 a 5 weken. Daardoor zou eenigszins worden tegemoetgekomen aan den wensch der Nederlandsche Spoorwegen om de vacanties te verspreiden over het zomerseizoen, laar dan immers de vacanties verdeeld zouden wor den over twee perioden, waarin het weer in ons land zich daartoe het meest eigent De heeren Breitenstein, De Breuk en Jhr. Teding van Berkhout merken op. lat het voor de leden der Kamer, die geen onderwijs- specialisten zijn, beter is, er niet dieper op in te gaart. Wel zou de heer Teding van Berkhout het nuttig vinden, als het request van de directie van het Kennemer Lyceum onder de leden gecirculeerd werd, omdat er eenige dingen in staan, die de aan dacht waard zijn. De Voorzitter geeft in overweging, het re quest van het Kennemer Lyceum goed te lezen. De heer Lam prijst de directies van Kennemer en Chr. Lyceum, die zich niet tegen moderne opvattin gen verzetten. De heer Lasschuit zou het gewenscht achten, als ook de oudercommissies in dezen gehoord worden. De heer De Breuk geeft in overweging, een commissie uit de Kamer te benoemen, die deze zaak nog eens bestudeert en wel op korten termijn. De Voorzitter heeft er geen bezwaar tegen. De kwestie zou bijv. door de commissie voor onder Een scène uit „Coppelia", een van de ballettefi, die Yvonne Georgi op Dinsdag 26 Maart in den Haarlemschen Stadsschouwburg tot uitvoering zal brengen. wijs en die voor het verkeer en vervoer besproken kunnen worden, waarna een kleine commissie be noemd zou kunnen worden om een rapport samen te stellen. De Kamer vereenigt zich hiermede. Uitgebracht wordt het rapport der Commissie tot steun aan gemobiliseerden. Aan den heer D u f o u r wordt onder applaus dank gebracht. Vele sprekers brengen hulde aan de commissie oor het werk, dat zij verricht heeft, o.a. ook door den heer v. d. Burg. Het is noodig dat de belangen behartigd worden van de gemobiliseerden, die naai' gehoopt wordt spoedig onder misschien moeilijke omstandigheden naar huis gaan. Haarlem's Bloei. Als vertegenwoordiger in het bestuur der stich ting Haarlem's Bloei wordt gekozen de heer J. E. Voet te Haarlem. De heer Brinkman is verheugd, dat er weer een lid van de Kamer in die Stichting komt. Dan kan die meteen trachten, verbeteringen te beplei ten van eenige leelijke punten in de stad, zooals in de Jansstraat tegenover het Paleis van Justitie, aan de Raaks en in den hertenkamp. De heer Voet neemt de benoeming aan. Hierna sluiting. Inwendige ol» bij ul leuk on cU"- Duizenden ann Foster's Zalf. FoBtei ordl. Last h r.digo aanlooien (Adv. Ingez. Med.) PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP DONDERDAG 21 MAART. Progr. I: Hilversum II. Progr. II: Jaarsveld en Hilversum I. Progr. III: 8.00 Keulen, 8.20 Pauze of diversen, 9.30 Keulen, 9.50 Deutschlandsender, 10.10 Pauze of diversen. 11.20 Ned. Brussel, 1.20 Danmarks Ra dio, 1.50 Keulen, 2.20 Parijs Radio, 3.20 Deutsch landsender, 3.40 Keulen, 4.20 Pauze, 4.30 Deutsch landsender, 5.20 Parijs Radio, 7.50 London Regio nal, 8.05 Parijs Radio, 8.35 Fr. Brussel, 9.20 Bero- munster, 9.30 Boedapest, 10.20 Pauze, 10.30 Deutsch landsender, 11.20 Pauze, 11.30 Deutschlandzender. Progr. IV: 8.00 Ned Brussel., 8.20 Engeland, 9.20 Pauze of diversen, 9.35 Engeland, 10.05 Pauze of Diversen. 10.25 West Regional, 12.20 Fr. Brussel: 1.20 West Regional, 2.20 Danmarks Radio. 4.20 Ned. Brussel, 5.05 West Regional, 5.20 Fr. Brussel, 6.20 West Regional, 6.50 Ned. Brussel, 7.20 Fr. Brussel, 7.50 Deutschlandsender, 9.20, Ned. Brussel, 9.30 London Regional, 10.15 Parijs Radio, 10.50 Boeda pest of diversen, 11.05 Parijs Radio. Progr. V: 8.005.00 Diversen. 5.005.05 Scheveningen, Ber. Dep. v. Justitie. 5.057.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert: Filmsterrenparade. 1. Nur nicht aus Liebe weinen, Zarah Leander: 2. Will you remember, J. MacDonald en N. Eddy; 3. The last rose of summer, Deanne Durbiin; 4. And the angels sing, Bing Crosby; 5. Bohémienne aux grands yeux noirs, Tino Rossi; 6. Herz du kennst meine Sehnsucht, Martha Eggerth; 7. Er war ein- mal ein Baby, Richard Tauber; 8. One night of love, Grace Moore; 9. Roses in December, Dick Po well; 10. Was kann so schön sein, Gitta Alpar; 11. Schlafe mein Geliebter, Zarah Leander; 12. Fare well to dreams, J. MacDonald en N. Eddy; 13. Because, Deanne Durbin; 14. S'posing, Bing Crosby; 15. Le mur de ton jardin, Tino Rossi; 16. Ein neües Leben fangt an, Martha Eggerth; 17. Ein lied aus meiner Heimat, Richard Tauber; 18. Stars in my eyes, Grace Moore; 19. You can't stop me from dreaming. Dick Powell; 20. Dort wo die Walder griilin, Gitta Alpar. 8.0012.00 Diversen „Het Huis Van Looy". Bezichtiging en voorlezingen. Mevrouw T. van Looyvan Gelder te Haarlem schrijft ons: Aan de nagedachtenis van Jacobus van Looy, den kunstenaar uit Haarlem, zijn mijn laatste levensjaren toegewijd: in het Huis Kleine Hout weg 103 wkar hij na October 1913 gewoond heeft is ter bezichtiging werk van der. schilder en houd ik voorlezingen uit de boeken van den schrijver. ,,Het Huis Van Looy", zooals ik het genoemd heb. omdat het niet enkel museum bedoelt te wezen, heeft thans twee uitmuntende suppoosten en ik heb een assistente. Dit heeft mij mogelijk gemaakt in de zomermaanden van 1939 bezichtiging aan te bieden aan gezelschappen van hoogstens 15 per sonen die worden rondgeleid, waarbij na afloop gezamenlijk gelezen wordt in de boeken, een ieder heeft dan het boek vóór zichv In Maart 1940zijn wij hiermee opnieuw be gonnen, nadat de winter-leesavonden geëindigd werden. Bovendien is er voor een ieder die zich aanmeldt, gelegenheid.tot bezichtiging op alle werk dagen, uitgezonderd op Donderdagnamiddag en ook op den laatsten Zondag van de maand, te beginnen met April. In de wintermaanden is er geen bezichtiging in de zaaltjes in den tuin ge bouwd. In September stel ik mij voor een nieuwe reeks voorlezingen te beginnen. Het Huis van Looy zie ik als een stichting in wording. DE BRIEFKAARTEN MET BEELTENISSEN DER PRINSESJES. De briefkaarten met de beeltenissen van de Prinsesjes zullen uitkomen op Donderdag a.s. Ze zijn dan op alle postkantoren verkrijgbaar. GOUDEN HUWELIJKSFEEST. Het is heden den dag waarop het vijftig jaar geleden is, dat Jan van Geem en zijn echtgenoote Maria Koene in den echt werden verbonden. De leden van de muziekvereeniging „Crescendo' waarvan Van Geem eere-lid is, hebben hun woning feestelijk versierd. De buren hebben hen onderling met een mooie electrische salonlamp 'verrast, terwijl men zich ook van andere zijde niet onbetuigd heeft gelaten. De dag zal met de naaste familie leden gezellig worden herdacht, en des avonds met een serenadp van de muziekvereeniging „Crescendo" worden be sloten. Van Geem en zijn echtgenoote, die resp. 78 en 75 jaren oud zijn, genieten nog een goede gezond heid. EEN JUBILEUM. Zaterdag 23 Maart zal de heer B. Nieuwenhuis den dag herdenken waarop hij vóór 25 jaar in dienst kwam als chef van de kweekerij van de firma van Empelen en Van Dijk aan de Zand- voortschelaan. Aambeien? Huiduitslag? Overtollig vet? DAN Pr. Schieffer's Stofwisselinqszout Men voelt zich vrijer en gezonder. Flaoon f 1.05. Dubbele flacon fl.75 bij apothekers en vakdrogleten. (Adv. ingez, Med.) VOOR DE KINDEREN De Dikke opende de ramen en bekeek critisch de tranes. Ik geloot, dat het wel te doen is mom pelde hij de neeleboel hier lijkt me nogal vervallen, aus dit ijzeren gedoe zal ook wel niet veel waara zijn. Hij trok zijn jasje lilt en stroopte zijn hemdsmouwen op. Nou, daar gaat ie dan, zei hij tegen Krent. Eerst morrelde hij er hier en daar een beetje aan, pakte toen eindelijk één der tralies stevig beet en probeerde of deze iets meegaf Plotseling slaakte hij een doordringende gil en. wat Krent nu zag, deed hem verstijven van schrik. De onderwijzende film. Bijeenkomst van „Tuinbouw en Plantkunde". Dinsdagavond had in hotel Lion d' Or te Haarlem een bijeenkomst plaats van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, afdeelïng Haarlem en Omstreken. De voorzitter, de heer J. L. Bouwer heette de aanwezigen welkom, waarna de heer R. M. v. d. Hart, secretaris de notulen voorlas. Vervolgens werd een tweetal Amerikaansche onderwijsfilms ver toond, „Van zaad tot plant" en „Van bloem tot vrucht". De heer A. Meilink lichtte deze films toe. In de eerste film zagen wij versnelde opnemingen van de ontkieming van het zaad en van den groei tot plant. Afgewisseld door een geteekende weer gave van dit proces gaf het geheel een duidelijken indruk. Men volgde den weg van het water met de zouten via de wortelharen, de wortels en den sten gel naar de bladeren, en anderzijds het effect van het opnemen van koolzuur, het binnendringen der zonnewarmte, het afscheiden van zuurstof en het ontstaan van zetmeel. Waar wenschelijk en mogelijk lichtte de heer A. Meilink het beeld met eenige welgekozen woorden toe. In de tweede film „Van bloem tot vrucht" wordt eveneens zoowel in natuur- als in geteekende op nemingen het bevruchtingsproces getoond. Op zeer overzichtelijke wijze wordt de construc tie van de bloem weergegeven en worden de ver schillende wijzen van bestuiving getoond, door de kolibri, den hommel, de Liguster Pijlstaart, en de bij. Voorts wordt het ontstaan en de groei van de vrucht nagegaan. De heer Meilink bepleitte het gebruik van deze leerzame films, die bij het Amerikaansche onder wijs reeds lang zijn ingevoerd, bij het onderwijs in Nederland. Na afloop dankte de heer Bouwer den heer Mei link voor de interessante filmvertooning. Deze avond werd zeer goed bezocht. TUINLIEDENVEREENIGING. Dinsdagavond hield de Onderlinge Tuinlieden- vereeniging „Aerdenhout en Omstreken" een le denvergadering, onder leiding van den heer H. van Gurp. Voor tuinkeuring bleek ook dit jaar weer vol doende animo. Voor de Lathyrus-prijsvraag bleek ook nu weer voldoende animo. Tevens zal in den loop van den zomer een prijs vraag gehouden worden van Geranium Black Ve suvius en Colleus. Voor beide soorten wordt een beker uitgeloofd voor de beste collectie. Hierna had het afscheid plaats van den heer K. Goudzwaard, wegens zijn benoeming als chef van den plantsoenendienst in Goes. De voorzitter sprak hem hartelijk toe. Als stoffelijke blijk van erkentelijkheid over handigde spr. den heer Goudzwaard een barometer. Hierna hield de heer Van Zadel een leerzame causerie over den teelt van aardappelen. Vragen werden gesteld en door inleiders beant woord. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haar lem zijn de volgende faillissementen uitgespro ken op Dinsdag 19 Maart 1940. 1. P. P. Dobbe, directeur van de Aziopa Trading Company, wonende te Santpoort, thans verblij vende te Hongkong. Curator Mr. Dr. F. A. Bijvoet te Haarlem. 2. A. F. G. Kozielek. exploitant van de strand tent „Zeezieht", wonende aan het Zuiderstrand te, IJmuiden, gem. Velsen. Curator Mi'. J. A. B. Sanders te Beverwijk. 3. De nalatenschap van wijlen Joannes Baptist Marie Backhuys, laatstelijk gewoond hebbende te Zwanenburg, gemeente Haarlemmermeer, Lin- denlaan 414.- Curatrice Mevr. Wed. J. H. G. Schutte Struick te Heemstede. 4. Hendrik Sminia, expediteur, wonende te IJmuiden, gemeente Velsen, Wijk aan Zeeër- weg 40. Curator Mr. H. J. M. Tonino te Haarlem. Rechter-Commissaris in al deze faillissementen Mr. C. G. Bijleveld te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werden opgeheven de faillissementen van: 1. N. J. Assendelft, vee houder en koopman, wonende te Hillegom, Fre- derikslaan no. 2. Curator Mr. F. J. D. Theyse te Haarlem. 2. Th. C. Dobbe, werkman, wonende te Voge lenzang. gem. Bloemendaal. Curator Mr. W. G. J. Veenhoven te Haarlem. 3. J. Faas, expediteur, wonende te Kromme nie, Vlusch 29. Curator Mr. A. W. Hellema te IJmuiden. Door het verbindend worden der Uitdeelings- lijst zijn geëindigd de faillissementen van: 1. C. Vlek Jr. „Het Kinder paradijs", gewoond hebbende te Haarlem, thans te Amsterdam. Curator Mr. H. J. Pot te Haarlem. 2. G. Schoen, sigarenwinkelier, wonende te Zaandam, Zuiddijk 85, Curator Mr. H. H. Riepma te Edam. 3. J. G. Huysing Jr., loodgieter, wonende te Haarlemmermeer, Badhoevedorp. Curator Mr. B. E. van Tijn te Haarlem. BEëEDIGD. Als advocaat en procureur werd door de Recht bank alhier beëedigd Mr. A. H. Drilsma, wonen de te Amsterdam. Vooj den intioua dezerubriek stelt de Redactu •ich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet ge- glaatst wordt de kopij den inzender niet terug- HET GEWELD IN EUROPA. De beschamende vrede, waarover Dr. B. zich in een ingezonden stuk in uw blad van Zaterdag uit laat, houdt m.i. een waarschuwing in aan het adres van leiders en allen, die meenen iets van doen te hebben met overeenkomst, contract of afspraak. De overeenkomst dient meestal als dek king, en ik ben het volkomen eens met Dr. B.,dat onze generatie zich sedert 1919 voortdurend heeft laten paaien met het veilige gevoel van bestaan de overeenkomsten. Indien wij ons waardige uitvoerders hadden getoond van de veel besproken overeenkomst 1919, en ons niet, uit dom egoïsme, hadden laten paaien, dan zou er nu nog voortgewerkt zijn aan het her stel, waartoe wij door den oorlog 19141918 wer den geroepen. Zoolang er gesteund wordt op de macht van het geweld, ben ik met Dr. B. van meening, dat er nooit anders dan groote teleurstel lingen te oogsten zullen zijn. Het is verkeerd onder het woord „geweld" hoofdzakelijk wapengeweld te verstaan. Het wa pengeweld van 't oogenblik is het gevolg van het geweld, waarvan deze generatie zich heeft be diend, door zich zonder meer veilig te weten bij de dekking, die zij indertijd had opgeworpen. Nu schijnt het helaas zoover te zijn gekomen, Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1890. 20 Maart: EEN OPENBARE LEESZAAL In Maart 1890 werd te Haarlem een openbare leeszaal geopend. Het initiatief ging uit van particulieren, die de beschik king' kregen over een zaal in het gebouw Weten en Werken aan de Ged. Oude Gracht, hoek Essenstraat. Daar werden ter lezing gelegd couranten, tijdschriften, weekbladen enz. In een bekendmaking werd gezegd: „Wat is het doel van de leeszaal? Dat is om den werkman, vooral den jon gen werkman, die dikwijls als commen saal bij vreemden, geen aangenaam thuis heeft, terug te houden van het bezoeken van de herberg, door hem in een goed ver licht en verwarmd lokaal, dagblad en an dere lectuur te geven. Niemand dringt er op aan dat hij iets gebruiken zal, maar thee, koffie en bier zijn voor dengene die het verlangt, te ver krijgen. De leeszaal is gratis toegankelijk." In de eerste 5 dagen werd de leeszaal bezocht door 100 personen. Het maakte dus wel opgang. Nu heeft de gemeente al vele jaren aan de Stadsbibliotheek een openbare leeszaal verbonden, maar daar is geen kleintje koffie of een biertje te verkrijgen! dat het geweld, op economisch terrein toegepast met geweld op militair terrein zal worden voort gezet; dus het beleende proces dreigt zich te zul len herhalen. Genie en vorderingen op weten schappelijk gebied laten er geen twijfel over, dat deze botsing elk vorig conflict in alles zal over treffen. Dat er in „Life and Letters To-day" onlangs over schaamte'voor den oorlog is gesproken, zal daaraan niet afdoen, hoewel wij er zeker van kun nen zijn, dat de oorlogvoerende partijen zich ge weld aandoen door niet van haar plannen af te zien. Eén woord van neutrale zijde zou voldoende kunnen zijn om de straks te voltrekken revanche tijdig te keeren. Dat woord zou moeten luiden, dat alle gepleegd geweld ongedaan zal worden gemaakt als voor waarde voor de hervorming der economische ver houdingen, die eerst na de revanche, als remedie van reeds erkende fouten, zou worden aangevat. Met hoogachting teekent Uw dw. J. v. H. HAARLEMSCH VACANTIE-KINDERFEEST. Reeds eenige weken geleden heeft de' zang lijster ons juJbelend vermeld, dat de macht van Koning Winter gebroken was. Wel kon men verwachten, dat deze strenge heerscher zich nog enkele malen zou doen gelden, doch de aftocht was toch eigenlijk begonnen en zijn mildere op volgster kon zich gereed maken, zijn plaats in te nemen. Koolmees, houtduif, merel, hebben ondertus- schen zich reeds bij den zanglijster gevoegd, ter wijl reiger en roek het niet bij „woorden" heb ben gelaten, doch reeds met den nestbouw zijn begonnen. En zoo zal dan ook de mensch zich moeten voorbereiden op de komende lente en zomer, elk op zijn manier: de huisvrouw door de schoon maak, de landman met ploeg en eg,de com missie voor het Haarlemsch Vacantie-Kinder- feest met het aanbieden en aanprijzen van haar loten. Ja, het is weer om het kwartje begonnen, het prozaïsche kwartje, dat vaak maar niet gemist kan worden bij het nastreven van zooveel rein genot. Ons doel is bekend: een driedaagsch schoolreisje voor leerlingen van zesde klassen van Openbare Lagere Scholen, die zelf daarvoor niet voldoende geld bijeen kunnen brengen. Onder leiding van hun klasseonderwijzer drie dagen gezamenlijk (d.i. zonder dat er één thuis blijft) er op uit; een zomeravond beleven aan den boschrand, een echt heideveld zien en mogen betreden; drie dagen weg uit het stadsgewoel, uit straat of steeg! Wie hieraan val meehelpen, koopt een lot a 25 ct„ koopt een boekje met tien stuks, meldt zich aan als wederverkooper of gireert op post rekening 259000 t.n.v. W. P. Nieman, Perseus- straat 37. Een enkel seintje aan dit of onder staand adres is reeds voldoende, om uw gift té doen halen of u de verlangde loten te doen be zorgen. Na-mens de Oomm. voor het H. V. K. A. L. VAN LOHUIZEN, secretaris, Marnixstraat 23, Tel. 25401. Met de schoonmaak Eert Nieuwe Lamp Koopt deze dan bij de grootste Speciaal zaak in Haarlem. LEEFLANG Lange Veerstraat Speciaal adres voor het opnieuw bekleeden van Uw oude lampen. (Adv. Ingez. Med.) MARKT fc» EIRIÜHN PURMERENDER MARKTBERICHT Purmerend, 19 Maart 1940. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 20 partijen, wegende 45000 kg. Handel stug. Hoogste prijs f 21. Gewicht 261, handel stug f 23 per 50 kg. Boter 68365, 1.61—1.65 per kg. Runderen, totaal 606 stuks. Vette koeien 260, 1 0.660.68 per kg. matig, gelde koeien 134, f 1.30 1.70 per stuk, matig; melkkoeien 200, f 180260 per stuk, matig; stieren 12, f 0.560.62 per kilo, matig; paarden 25, f 110300 per stuk, vette kalve ren f 0.780.95 per kg., graskalveren f 3585 per stuk; nuchtere kalveren voor de -slacht 1794, f 512 per stuk, matig; nuchtere kalveren voor de fokkerij f 1319 per stuk. matig; vette varkens voor de slacht 235 f 0.580.63 per kg. vlug; magere varkens 65, f 20—35 per stuk, matig; biggen 349 f 14—22 per stuk, vlug; schapen 942. f 1635 per stuk, matig; bokken 41, f 311 per stuk, matig. Kipeieren f 4.254.75 per 100 st„ eendeneieren f 4 per 100 st. Noord^Hollandsche Blauwen (kui kens) f 1.05—1.15 per kg., oude kippen en hanen (wit en rood) f 0.52"/20.60 per kg„ oude kippen en hanen (blauw) f 0.60—0.62V» per kg. konijnen f 0.30 2 per stuk, eenden 900, f 0.400.65 per stuk. dui- ;n f 0.40 per paar. Coöperatieve Centr. Eierveiling. Purmerend G.A. Aanvoer: 60.000 eendeneieren I 4—4.10. 110.000 kip peneieren f 4.10—4.70.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 6