Beroep van Reynaud op de Fransche natie, Soerits naar Moskou teruggeroepen Nu de strijd in Finland geëindigd is. Vastberadenheid heersche voor en achter het front Fransche regeering acht zich beleedigd Er was geen andere mogelijkheid. r—ti WOENSDA"G 27 MAART 194Ö HA'AREEM'S DA'GBESD 5 Regeering zal den oorlog op elk gebied voeren. Paul Reynaud, de Fransche minister-presi dent en minister van Buitenlandsche Zaken, heeft Dinsdagavond een radiorede gehouden, de eerste sinds zyn aanvaarding van het mi- nister-presidentschap. Reynaud zeide dat hij thans zijn ministerie aan het land wenscht voor te stellen. Bij de samenstelling hiervan heeft hij slechts gedacht aan een zoo krachtig mogelijke regeering, want oorlogvoeren is een kwestie van kracht. Reynaud verklaarde dat hij eenstemmigheid had gewenscht en aan leden van alle partijen had aan geboden deel van de regeering uit te maken. Deze eenstemmigheid zal komen, aldus de minister president, maar wij verwachten deze niet te ver- krijgerR door handige kunstgrepen, maar door de resultaten van onze actie. 't Gevaar is afgewend, zoo merkte Reynaud voorts op, dat Frankrijk weer een aantal regeeringswis- selingen na elkaar zou beleven en daarmee den vijand in de kaart zou spelen. Het gaat er nu om te regeeren. De minister-president wees er op hoe uit de regeering een kernkabinet van negert leden was gevormd, groot genoeg voor beraadslagingen en niet te groot om te kunnen handelen. Wij hebben ons thans het gewenschte instru ment geschapen. Wij gaan ons er thans van be dienen. Reynaud achtte het overbodig om nog eens uit een te zetten, waar het bij dezen oorlog om gaat. Eén doel beheerscht, alles: den vijand te over winnen. Wij leven in een beslissende ure van onze geschiedenis. Na in het kort de buitenlandsche politiek van DENEMARKEN VOOR GROOTE ECONOMISCHE MOEILIJKHEDEN Oorlog berokkende het land ernstige verliezen. NIEUWE INDIRECTE BELASTINGEN. Bij de opening der vergadering van het Folketing (de Deensche Kamer) heeft de Deensche minister president Stauning een rede gehouden, waarin hij o.a. zeide: „Wij komen bijeen in een sfeer van groote zorgen. Een aantal Deensche schepen is gezonken of tot zinken gebracht, een groot aantal Deensche zee lieden heeft het leven verloren, terwijl het zijn be roep uitoefende op wettige wijze en zonder zich op eenige wijze in den oorlog te mengen. Wij geven uiting aan onze bewondering voor en onze dankbaar heid jegens deze zeelieden. Het Deensche bedrijfsleven hangt samen met den handel met andere volken en de scheepvaart is een zeer belangrijke schakel. Als zij niet onderhouden kan worden, heeft dat voor vele dingen groote en blijvende gevolgen. De oorlogstoestand heeft het land groote verliezen veroorzaakt: wij staan voor economische moeilijkheden van zeer aanzienlijken omvang. Wij hebben getracht een gezonde politiek te voeren en groote schommelingen en inflatie te vermijden. De prijsontwikkeling is ongunstig: de in- voergoederen zijn met 60 procent gestegen, de uit- voergoederen, vooral de landbouwproducten, slechts met 15 procent, terwijl de omvang gedaald is. De prijsstijging bij de invoerproducten wordt grooten- deels veroorzaakt door de stijging der vrachten en die stijging zal aanhouden, wanneer schepen en be manningen op zee blijven." Stauning. Stauning besprak vervolgens den financieelen toe stand en zeide: „Het heeft geen zin te spreken over de handhaving van den normalen handel, omdat die tot een steeds grooter tekort op de handelsbalans zou leiden. Wij moeten rekening houden met een gedaalden invoer en misschien met een verminderde productie. Zoo is de oorlog voor de neutralen. Wij moeten streven naar evenwicht in de begrooting en daartoe dient het ontwerp, dat heden is ingediend. De weg der directe belastingen moet voorloopig als versperd beschouwd worden, doch op een aantal ter reinen kunnen inkomsten worden verkregen uit het gebruik, dat men nog steeds op peil tracht te houden. Onze politiek blijft tegen inflatie gericht. Wij heb ben ons verzet tegen een daling van de kroon, die tot ongelukken zou leiden. Leeningen en daarmede een kunstmatige stimu leering der koopkracht hebben wij vermeden, even als het uitgeven van meer bankbiljetten." In het ingediende ontwerp wordt nog bepaald dat prijsstijgingen tengevolge van het ontwerp niet mo gen worden berekend in de prij zenindex, waarnaar de loonen geregeld worden. Heffing van 10 procent op import artikelen.- Het Deensche Telegraafagentschap meldt nog: De minister van financiën heeft een voorstel in gediend tot invoering van een heffing van 10 pro cent op import-artikelen. Hiervan zouden zijn uit gezonderd de goederen, waarvoor in de bestaande handelsverdragen tarieven zijn vastgesteld zooals steenkool, cokes en ruw ijzer, benevens goederen, die voor den landbouw van belang zijn, zooals graan, voedermiddelen, meststoffen, landbouwmachines en werktuigen. Bovendien zouden uitgezonderd zijn ruwe metalen, vloeibare brandstoffen en verschei dene voor de bouwindustrie belangrijke artikelen. De opbrengst wordt geraamd op 20 millioen. Ver der is een voorstel ingediend tot heffing van een omzetbelasting, waarvan de opbrengst geraamd wordt op 30 millioen kronen. De tabaksbelasting en de belasting op geestrijke dranken zouden worden verhoogd waardoor 9 en 7 millioen meer zou worden geind. Voorloopig zouden deze maatregelen gelden tot October a.s. Hitler in de laatste jaren, te beginnen bij de be zetting van het Rijnland in Maart 1936, te hebben besproken, merkte Reynaud op: Thans wordt door den heer Hitier alles in het werk gesteld, de economische onafhankelijkheid der Balkanstaten aan te tasten. Vlak onder onze oogen tracht hij met alle middelen in een groot gedeelte van Europa de hegemonie van het Duit- sche ryk te vestigen. Indien wij den door zijn veroveringen mach tiger geworden vijand een dergelijk groot ge bied zouden laten organiseeren op bevel van een dergelijk regime, dan zou het gedaan zijn met de vrijheid, dan zou het gedaan zijn met Frankrijk. Tegenover een dergelijke dreiging moeten we weer gaan luisteren naar het oude instinct van onze voorvaderen, dat hen in spireerde in den strijd tegen Karei V, in 1792 en bij de overwinning van het republikeinsche Frankrijk over Keizer Wilhelm II. De plicht der regeering is duidelijk: oorlog voeren, hem voeren op elk gebied. In de zeven maanden, welke de vijandelijkheden thans duren, heeft Frankrijk de invasie getrot seerd. Tot nu toe heeft de vijand voor den eersten keer niet geprobeerd ons bij het begin reeds te verpletteren. Wij weten dat deze toestand elk oogenblik kan veranderen. Frankrijk wex-d ditmaal evenwel niet overweldigd, noch verrast, noch was het onbeschermd. Onze sterke defensie maakt het den leiders onzer legers mogelijk, het land te be schermen en het bloed der soldaten te sparen. Dat is echter niet voldoende om den oorlog te winnen Er moet op alle gebieden gewerkt worden aan de enorme behoeften der landsverdediging in een mo derne oorlog. De taak der regeering is daarbij iedereen zijn plaats aan te wijzen. De oorlog zal hard zijn. Wij zullen hard moeten strijden, hard moeten werken en ons veel moeten ontzeggen. De gezamenlijke hulpbronnen der beide gx-ootste wereldrijken zullen echter de overwinning waarborgen, mits zij deze hulpbronnen volkomen willen en weten in te zetten. Zelfs nog boven een militaire overwinning zullen onze diplomatieke successen vooral afhangen van onze ki-acht, van het aantal onzer strijdwagens, onzer kanonnen en onzer vliegtuigen. En dat aantal hangt weer af van onze moreele vastberadenheid, onze bereidheid ons opofferingen te getroosten en zoowel van den wil der Fran- schen, die achter het front staan als van degenen, die aan het front staan. De toekomst hangt dus van ons af. Ons welzijn ligt in onze handen. Wij gaan de beproeving tege moet met het hoofd omhoog, bereid, niet om haar te ondergaan, doch om haar de baas te worden, met den geest van krijgers, met den geest van overwinnaars. De Engelsche radio heeft de rede van minister president Reynaud gerelayeerd. Deeiisclie schepen door nieuw strijdmiddel vergaan? Drie vaartuigen zonken onder gelijke omstandigheden. Vijf opvarenden van het Deensche s.s. „Britta" dat, zooals gemeld Maandag op den Atlanti- schen Oceaan tot zinken gebracht is, zijn aan land gebracht. De dertien andere leden der be manning zijn verdronken. In een haven aan de Schotsche oostkust zijn 20 mannen van het Deensche s.s. „Algier" aangekomen. Van dit schip zijn vijf opvarenden om het leven geko men. Bij het tot zinken brengen van het Deensche schip „Minsk" ten slotte zijn 13 menschen om gekomen en 9 gered. De geredden van deze booten hebben vex-teld dat zij twee ontploffingen hebben waargenomen bij den ondergang van hun schepen, zoodat de vraag rijst aldus Reuter of hier wellicht ge bruik is gemaakt van een nieuw z.g. geheim wapen. Een gedempte ontploffing werd door een luidere explosie gevolgd. Minister-presiilent Savage overleden Premier van Nieuw-Zeeland. De minister-president van Nieuw-Zeeland, Savage is Dinsdag overleden. Hij heeft den leeftijd van 68 jaar bereikt. In Augustus heeft hij een buikoperatie ondergaan, waarvan hij nooit geheel hersteld is. Savage voerde gedurende zijn bewind vele maat schappelijke hervormingen in. Beschermde liederen in Duitschland Het Duitsche Nieuwsbureau bericht: Door de verordening op de bescherming van de nationale symbolen en liederen is het zin gen en spelen van vaderlandsche liederen en nationaal socialistische strijdliederen in ver- maaksgelegenheden en cafés in het algemeen verboden. Uitgezonderd zijn slechts gelegenheden, waarbij voor het zingen en spelen dezer liederen een bijzondere aanleiding bestaat. De rijksmi nister voor volksvoorlichting en propaganda wijst er op, dat onder de bescherming van deze ver ordening ook het lied: „Wh- Fahren gegen Eng land" valt. Frankrijk's openbare geld middelen. Toestand door minister Lamoureux bevredigend geacht. Lucien Lamoureux. de Fransche minister van Financiën, heeft gisteravond de vertegenwoordi gers van de pers ontvangen, tegenover wie hij met name heeft verklaard: Vandaag, na zeven maanden strijd, is de toestand der openbare geld middelen bevredigend en dank zij de met vol harding door Paul Reynaud vervolgde aanpas sing vereischen de budgetaire kwesties mijner zijds geen enkele overijlde actie. Het vraagstuk der financiering van den oorlog werd met moed en vastberadenheid behandeld en tot nu toe met succes. De weg. welken wij hebben ingesla gen, is niet de gemakkelijke weg, hij eischt een volhardende inspanning van de geheele natie. Ik ben voornemens mij er krachtig aan te hou den. Amerikaansche radio- en kabel verbindingen hadden ernstig onder storingen te lijden. In Zuid-Afrika het Zuiderlicht waargenomen Ook de Britsche overzeesche verbindingen ondervonden veel hinder. Zooals reeds in verschillende berichten is ge meld, hebben magnetische stormen, die hun oorzaak vonden in zonnevlekken, ernstige sto ringen verwekt in de draadlooze en kabelverbin- dingen gedurende de laatste paar dagen. Uit de berichten blijkt dat de Vereenigde Staten ern stig onder de gevolgen te lijden hebben gehad. Zoowei de draadlooze als de kabelverbindingen naar Europa en Zuid-Amerika functionneer- den Zondag vijf uur lang niet. Ook de lange af standsverbindingen van telefoon en verreschrij ver in het binnenland tusschen de spoorwegsta tions en luchthavens waren gedesorganiseerd. Ook de Engelsche overzeesche verbindingen, draadlooze zoowel als kabelverbindingen, hadden onder storingen te lijden, o.m. de draadlooze dienst van Reuter naar verschillende centra. De Engelsche astronoom Spencer Jones zeide dat de instrumenten in het koninklijk observa torium Zaterdagavond „plotseling een klap ga ven" welke den magnetischen wereldstorm aan kondigde. Jones voegde hieraan toe: „Er kan niet gezegd worden dat een enkele oorzaak verant woordelijk is, ofschoon de zonnevlekken gewoon lijk een der symptomen vormen, die gepaard gaan met magnetische stormen". Men gelooft dat de ernstigste periode der sto ringen thans voorbij is. De Amerikaansche as tronoom William Barton zegt in een theorie over de zonnevlekken dat de magnetische stor men hun oorsprong vinden in een tornado achtige storing op de zon. Gezien door den tele scoop hebben zij het uiterlijk van groote plekken. Zondag konden zeven van die plekken op de oppervlakte van de zon worden waargenomen. Een begeleidend verschijnsel van den storm was het optreden van het Noorderlicht en de aurora australis (Zuiderlicht) op het Zuidelijk halfrond. De correspondent van Reuter in Jo hannesburg meldde Dinsdag dat de aurora Noor delijk tot in den Oranje Vrijstaat Zondag te zien was, hetgeen volgens den Zuid-Afrikaan- schen astronoom dr Wood een uiterst zeldzaam feit is. Ook Berlijn zag het Noorderlicht. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: Op Paaschzondag, des avonds, heeft men ook in Berlijn het Noorderlicht kunnen aanschou wen. Het Noordelijk deel van den hemel vertoon de tot boven het Zenith een violette, diffuse kleur, waardoorheen van tijd tot tijd scherp-af- geteekenöe stralen schoten. In verband daar mede waren tegen 17 uur 10 bijna alle radiover bindingen op de korte golf gestoord. Tegen 19 uur 30 was het verschijnsel ten einde. De storin gen in de draadlooze ontvangst hielden veel lan ger aan, zooals bij soortgelijke verschijnselen reeds vaker waargenomen is. Nog op Paasch- maandag was de ontvangst op de korte golf buitengewoon slecht. Zooals gewoonlijk ging het Noorderlicht gepaard met krachtige magnetische stormen. door telegram van den Sovjet-ambassadeur aan Stalin. De Russische ambassadeur te Parijs. Soerits, is op verzoek van de Fransche regeering door de Sovjet-regeering naar Moskou terugge roepen. Het Russische agentschap Tass meldt hierover: Op 19 Maart jl. heeft de Fransche zaakgelastigde te Moskou, Payart, den volkscommissaris voor Bui tenlandsche Zaken, Molotof, medegedeeld dat de Fi-ansche regeering het telegram, dat door den ambassadeur van de Sovjet Unie te Parijs, Soerits, is onderteekend en aangeboden ter overzending naar Stalin te Moskou ter gelegenheid van het sluiten van den vrede tusschen de Sovjet Unie en Finland, beschouwt als een zich mengen in het binnenlandsch politieke leven van Frankrijk door den ambassadeur. Overeenkomstig de verklaring van Soerits acht de Fransche regeering zekere uit drukkingen in het telegram beleedigend, zooals: „Dank zij de wijsheid van de Sovjet-regeering en ons dappere roode leger, hebben de plannen van de Brïtsch-Fransche oorlogshitsers, die gepoogd hebben den oorlogsfakkel in Noordoost Europa te ontsteken, schipbreuk geleden". De woorden ..plan nen van de Britsch-Fransche oorlogshitsers" zijn in de bijgevoegde copie van het telegram onder streept. Ook de zinsneden: „De Sovjet Unie blijft een onwrikbaar bolwerk, waartegen de duistere plannen van de vijanden van het socialisme en van het werkende volk ook in de toekomst te pletter zullen slaan" wordt als zoodanig beschouwd. Hier zijn de woorden „duistere plannen van de vijanden van het socialisme" onderstreept. De Fransche regeering verklaart dat door dit telegram, dat door den censor is tegenge houden, Soerits niet langer zal worden be schouwd als ..persona grata'* door de Fran sche regeering. De Fransche regeering geeft het verlangen te kennen dat Soerits door de regeering van de Sovjet-Unie teruggeroepen zal worden. In verband hiermede heeft de assistent-volks commissaris voor buitenlarsdsche zaken op 26 Maart Payart 't volgende antwoord van de Sovjet unie overhandigd: „De regeer in g van de Sovjet-Unie acht geen redelijke gronden aanwezig voor de Fransche re geering om den Sovjet-Russischen ambassadeur Soerits niet langer als „persona grata" te beschou wen, wegens het telegram, dat door Soerits is on derteekend en aangeboden voor doorzending naar Moskou, in welk telegram zelfs geen melding is gemaakt van de Fransche regeering. Aangezien «venwel de Fransche regeering for meel de kwestie stelt ten aanzien van Soerits, deelt de regeering van de Sovjet-Unie mede dat Soerits is ontheven van zijn plichten als ambassadeur van de Sovjet-Unie in Frankrijk". Een militair-deskundige beschouwing Onze defensie-medewerker schrijft: Slechts weinigen zullen er in West-Europa zijn, die niet met leedwezen de nederlaag dei- Finnen hebben aanschouwd. Het lichtpunt dat de strijd is opgehouden, het vuren is gestaakt en de vrede over de eindeloos witte velden in het Noor den is teruggekeerd, wordt overschaduwd door de omstandigheden. Het is een hooge prijs, dien Fin land voor het verkrijgen van den vrede heeft moeten betalen. Was voor Finland werkelijk geen andere uitweg meer mogelijk? Volgens mijn meening bleef inderdaad niet veel anders over dan vrede te sluiten. Beschouwen wij daartoe een oogenblik de operaties, zooals die zich de laatste vier weken ontwikkelden. De laatste weken van den Finschen veldtocht. Reeds volgens den toestand van 17 Februari deed ik als mijn meening kennen,, dat niet alleen aangenomen moest worden dat de Russen op hei hoofd operatietooneel, het schiereiland van Karelië, door de voorste verdedigingszöne waren heenge broken, doch dat bovendien de Finnen bij deze doorbraak zoo ernstige verliezen hadden geleden dat het zeer de vraag moest worden geacht, of zij nog wel in staat zouden zijn, met name door gemis aan effectieven, den strijd in volgende stellingen op den duur te kunnen voortzetten. Inderdaad geven de communiqués van 18 en 19 Februari aan dat de Russen den opmarsch op hel aanvalsfront weten te vervolgen. Als resultaat van deze gevechtsdagen staan de Russen op verschei dene plaatsen op enkele kilometers van Viborg. Als oogst van de aanvalsweek van 11 tot 18 Februari geven de Russen aan, dat 475 steunpunten door hen zijn veroverd. Na 19 Februari wordt de druk van de Russen in front minder, doch wordt het zwaartepunt verlegd naar het kustgedeelte. Aanvallen op 20 en 21 Februari stellen hen in het bezit van de kuststrook, warby wederom een aanzienlijke buit in Russische handen valt. Gedurende de week van 22 tot 29 Februari duurt de druk in het bijzonder in de kuststrook voort, terwijl de eerste dagen van Maart de Russen tot in de buitenwijken van Viborg brengen. Van 11 Februari tot begin Maart heeft de aanval den Rus sen de verovering gebracht van 922 steunpunten. 506 vuurmonden, bijna 3000 mitrailleurs en 14.000.000 patronen. Doch inmiddels houden de Finnen nog stand: nog steeds wappert de vlag boven het oude slot van Viborg, nog steeds hebben de Finnen een door braak van de in dat stadium ingenomen lijn weten te verhinderen. Doch hoe ijl is de bezetting, in welken toestand verkeeren de troepen, over welke munitievoorraden worden nog beschikt en wat wellicht het voornaamste is hoeveel reserves zijn nog beschikbaar om aan nieuwe Russische aan vallen het hoofd te bieden? In de week van 4 tot 11 Maart vinden deze nieuwe aanvallen inderdaad plaats. Volgens het voorbeeld van de Duitsche tactiek wordt de be slissing thans niet meer in front gezocht, doch zal een operatie op den vleugel den Finschen weerstand moeten breken. Verscheidene dagen achtereen zet ten de Russen aanvallen in over het ijs van de baai bij Viborg, teneinde op deze wijze de West kust te bereiken, de Finsche stelling in den rug aan te vallen en „den weerstand op te rollen". Met de beschikbare krachten bieden de Finnen aanvankelijk dapper weerstand: verscheidene aan vallen, ondernomen tegen de in de baai liggende eilanden, worden afgeslagen. Doch op den duur zijn de Russische aanvallen niet te stuiten. Op 9 Maart zijn verschillende eilanden in Russisch bezit, ter wijl dit aantal op 10 en 11 Maart nog wordt uit gebreid. Langzaam maar zeker groeit voor de Fin nen het gevaar in den rug: langzaam doch zeker neemt de kans op een vernietiging van de Finsche krachten toe, tenzij opnieuw zal worden terugge trokken ofreserves aan dit nieuwe gevaar het hoofd zullen kunnen bieden. Reserves, doch waar van daan? De geallieerde hulpverleening. Dit brengt ons op het pijnlijke onderwerp van de geallieerde hulpverleening. Inderdaad, wel is door de Franschen en Britten hulp aan de Finnen verleend: enkele honderden vliegtuigen en vuurmonden (deels van verouderd model), enkele duizenden mitrailleurs en mijnen tegen vechtwagens en enkele tientallen millioenen infanteriepatronen vonden hun weg naar het barre Noorden. Doch de hulp bleef beperkt tot het materieel: geen enkele geallieerde gevechtseenheid bereikte den Finschen bodem. En toch was dat wij mochten het reeds eenige malen in vorige arti kelen kenbaar maken het eenige geweest, dat Finland had kunnen redden. De billijkheid gebiedt echter vast te stellen, dat aan het zenden van gevechtskrachtige geallieerde eenheden ernstige moeilijkheden waren verbon den. Als zoodanig moeten genoemd worden: a. de bezwaren, verbonden aan het verplaatsen van gevechtseenheden over zee, in het bijzonder wanneer zulks moet geschieden over groote af standen langs een niet geheel veiligen weg; b. de wijze, waarop de eenheden Finschen bodem zouden hebben kunnen bereiken. Zulks had alleen gekund óf door een landing bij Petsamo. hetgeen behalve in het allereerste stadium van den oorlog neerkwam op een operatie in den zin van Gallipoli in den wereldoorlog, óf door ge bruik te maken van Zweedsch of Noorsch grond gebied, tegen welke handelwijze genoemde landen ernstige bezwaren hadden; c. het barre klimaat in het Noorden, welk klimaat oorzaak is dat West-Europeesche troepen daar niet zonder groote gëvaren kunnen worden ingezet. Voorts doet zich het vraagstuk voor, welke troepen voor het zenden in aanmerking zouden zijn ge komen. De weinige Britsche actieve divisies van goede kwaliteit staan sedert September in Noord- Frankrijk en hadden daar zeker niet kunnen ver dwijnen. In het Britsche binnenland is een aan tal divisies in opbouw, maar is de kwaliteit van deze eenheden al zoodanig, dat deze voor de zoo bijzonder moeilijke operatie in het Noorden in aanmerking zouden zijn gekomen? Blijft slechts over een beroep te doen op de Fransche strijd krachten. Doch Frankrijk ligt in de eerste gevarenzone: een overmacht van Duitsche troepen staat als een voortdurende dreiging op slechts enkele honderden kilometers van Parijs. Zou het voor het Fransche opperbevel onder deze omstandigheden verant woord zijn geweest om troepen van eenige be- teekenis om de gedachten te bepalen 5 a 10 divisies van het hoofdoperatietooneel weg te nemen en deze in het Finsche avontuur te stor ten? Zeer zeker is zulks niet het geval. Wanneer dan ook door de geallieerde staatslieden met eemg vertoon wordt medegedeeld, dat 50.000 man gereed stonden om te worden ingescheept, dan zal dit op zich zelf wel waar zijn, maar het gros van deze troepen zal wel bestaan hebben uit de op Fransch gebied gevormde Poolsche en Tsjechische eenheden, zulks met toevoeging, voor de leus, van enkele Fransche jagerbataljons. In elk geval blijft het feit dat het ten tijde van het gevaar geen geallieerd soldaat op het goede oogenblik cn de juiste plaats aanwezig was om het Russische gevaar af te weren. Onder deze omstan digheden nam de Finsche regeering het verstandige besluit den strijd te staken en de harde doch niet onaanvaardbare vredesvoorwaarden aan te nemen. Bcoordceling der operaticplanncn. Bij een terugblik op den Finschen veldtocht zien wij aan Finsche zijde een goed operatieplan, gepaard gaande met een goede uitvoering. De hoofdkrachten toch staan by den aanvang der operaties opgesteld in goede stellingen, terwyl de verdediging over groote diepte is voorbereid. Aan nevenoperatietooneelen wordt slechts de aandacht besteed, noodig om te beletten, dat de tegenstander zich met zwakke krachten van groote gebieden meester maakt. De uitvoering der verdediging was uitstekend. De gedachte van het Russische operatieplan, n.l.: een hoofdaanval op het schiereiland Karelië cn in samenhang daarmee een stoot N.O. van het Ladoga- meer, vóórts als nevenacties: aanvallen in midden Finland ter scheiding van Finland in twee gedeelten en een aanval in het Noorden ter vermeestering van Petsamo, met een vervolgens afdraaien naar het Zuiden ter ondersteuning van de middengroepen is zeker niet onjuist. De uitvoering hiervan is echter geenszins onberispelijk. Zoo brengt de nanval in het Noorden den Russen weliswaar het bezit van Petsamo. doch de daarop volgende stoot naar het Zuiden strandt bij ^Jautsi zonder ook maar eenigen invloed te hebben op het verdere verloop van de operaties. Hetzelfde geldt voor de beide in midden Finland ondernomen aanvallen: beide toch komen niet alleen tot staan, doch worden door een terug gang gevolgd. Een scheiding van Finland in twee gedeelten is dan ook niet gelukt. Evenmin hebben de aanvallen N.O. van het Ladogameer invloed op het algemeene verloop van den stryd uitgeoefend. Eenige malen zelfs leden de Russen daar een ge voelig échec. Het door de Russen behaalde succes is dan ook zuiver en alleen door frontaanvallen op het hoofdoperatietooneel verkregen. De aan hun zijde beschikbare overmacht stelde hen in staat om dezen ongunstigen vorm van oorlogvoering tot een goed einde te brengen. Pas in de allerlaatste week kon een betere vorm, de omvatting, worden toe gepast RABM) PRDERAMMA DONDERDAG 28 MAART. HILVERSUM I 1875 M en 414.4 M. AVRO-uitzending. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Gramofoonmuziek. 10.15 Orgel en viool (opn.). 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Omroeporkest. 11.00 Weekoverzicht. 11.15 Omroeporkest en solist. 12.15 AVRO-Amusements orkest en solisten (opn.) 12.35 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 1.00 Bartho Decker's ensemble. I.45 Orgelspel. 2.00 Voor de Vrouw. 2.30 Zang en piano. 3.00 Brei en borduurcursus. 3.45 Gramo foonmuziek. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Gramofoonmuziek. 5.00 „Dc bloemen van de kleine Ida", kinderoperette. 5.35 Gelukwenschen. 5.40 AVRO-Amusementsorkest en solist. 6.30 Sporthalfuur. 7.00 Voor dc kinderen. 7.05 Voor militairen. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen. 8.20 Concertgebouw-orkest en so list. (Circa 9.10 Causerie over Franciscus van As- sisi). 10.35 Disco-nieuws. 11.00 Berichten ANP. II.10 AVRO-Dansorkest. 11.4012.00 Gramofoon muziek. HILVERSUM II 301.5 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV. 8.00 Bericht ANP. 8.059.15 en 10.00 Gramo foonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gewijde muziek (gr. pl.). 11.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO- orkest (12.451.10 Berichten ANP, gramofoon muziek. 2.00 Handwerkuurtje. 3.00 Gramofoon muziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45—4.55 Gramofoon muziek. 5.00 Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Can zonetta-sextet en gramofoonmuziek. 6.45 Damwed- strijd. 7.00 Berichten. 7.15 Boekbespreking. 7.45 Kinderbescherming in dezen tijd. causerie. 8.00 Be richten ANP en causerie: De vaart der volken. Hierna: Herhaling SOS-berichten. 8.25 Christ. Dub- belmannenkwavtet „De Waterzangers" en gramo foonmuziek. 9.00 Gramofoonmuziek. 9.15 Orgelspel en gramofoonmuziek. 10.00 Berichten ANP. actueel halfuur. 10.30 Zang met pianobegeleiding en gra mofoonmuziek. 11.10 Gramofoonmuziek. Ca. 11.50 12.00 Schriftlezing. ENGELAND 391 en 449 M. Na 10.20 n.m. ook 342 M. 11.50 Variété. 12.20 Berichten. 12.35 BBC- Scnotsch orkest. 1.05 A Hebridean childhood, cau serie. 1.20 Falkman's Apachen-orkest. 1.50 Variété. 2.20 Orgelspel. 2.50 Fluit en piano. 3,20 Causerie. 3.40 BBC-Theaterorkest. 4.20 Berichten en cause rie. 4.40 Kinderuurtje. 5.20 Berichten. 5.35 Voor de boeren. 5.55 Radiotooneel. 6.25 Pianovnordracht. 6.35 BBC-orkest. 7.20 Radiotooneel. 8 20 Berichten. 8.40 War commentary, causerie. 8.55 Variété. 9.35 Korte Kerkdienst. 9.55 BBC-Salonorkest. 10.20 Het Griller-octet. 10.50 Dansmuziek. 11.20—11.35 Be richten. RADIO PARIJS 1648 M. 11.10 Cello-duetten. 12.05 Zang. 12.35 Fagotvoor dracht. 1.05 Pianoduetten. 2.20 Concert. 4.20 Radio tooneel. 5.20 Opera-uitzending. 9.05 Chansons. 9.20 Radiotooneel. 10.0511.50 Nachtconcert. KEULEN 456 M. 5.50 en 7.55 Gramofoonmuziek. 9.30—9.50 Om roepkoor. 10.50 Gramofoonmuziek. 11.20 Omroep orkest en pianoduo. 12.20 Weermachtorkest. 1.45 Populair concert. 2.50 Solistenconcert. 3.35 Gra mofoonmuziek. 5.05 Folkloristisch programma. 5.25 en 6.50 Gramofoonmuziek. 7.45 Leo Eysoldt's orkest, solisten en piaqoduo. 9.50 tot sluiting: zie Deutschlandsender. BRUSSEL 322 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 en 12.30 Omroep orkest. 12.501.20 Gramofoonmuziek. 4.20 Zang en gramofoonmuziek. 5.20 Pianovoordracht. 5.50 Gra mofoonmuziek. 7.20 Voor soldaten. 7.50 Radiotoo neel. 8.50 Gramofoonmuziek. 9.4010.20 Omroep- dansorkest. BRUSSEL 484 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 en 12.30 Radio orkest. 12.50—1.20 Gramofoonmuziek. 5.35 Radio orkest (met conférence). 6.35 Gramofoonmuziek. ".20 Voor soldaten. 7.5j0 Omroep-Symphonie-orkest, Omroepkoor en soliste. 9.30 Zang, piano en viooL Hierna tot ca. 10.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.35 Omroepkleinorkest, solisten en het Heyn- kwartet. 9.20 Berichten. 9.50 Helmut Schmidt's or kest. 10.20 Politiek overzicht. Hierna: Populair concert. 11.20 Berichten. Hierna tot 12.20 Nacht concert. 12.261.20 Militair programma.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 9