Laatste Betichten BURGERLIJKE STAND Orhfendbeurs Amsterdam DONDERDAG 28 MAART 1940 HA" A RE EM'S DAGBL'AD II Strijd tegen spionnage in Engeland. Opvarenden van neutrale schepen mochten in Hull en Grimsby niet van boord. LONDEN, 28 Maart. Aan zeelieden van neutrale Europeeshe schepen werd Woensdag toestemming geweigerd te Hull en Grimsby van boord te gaan in verband met de ver scherpte maatregelen welke de minister van birjnenlandsche zaken tegen de spionnage neemt. Tot nu toe waren de schepelingen vrij van boord te gaan, zoodat zij zich met Engelsche zeelieden konden onderhouden. Naar verwacht wordt zullen de havenwachten over geheel Engeland worden verstrekt. Captain Altham, zegsman voor den directeur van de Naval Intelligence, verklaarde o.a.: De meeste zeelui weten hun mond te houden, maar er zijn onder hen praatzieke elementen en anderen, die gevaarlijk zijn. De vloot heeft voor alles stilzwijgen noodig om tot succesvolle operaties te kunnen komen. In het bijzonder waarschuwde hij ertegen te spreken over de zes types kanonnen, waarmee de koopvaardijschepen zijn bewapend. In parlementskringen verwacht men dat op grootere werkzaamheid der politie zal worden aan gedrongen en ook dat het buitenlanders niet ver oorloofd zal worden binnen dertig mijlen van de kust te komen. Een nieuwe afdeeling van binnen- landsche zaken stelt een onderzoek in naai- de natio naliteit van alle geëmployeerden in bedrijven, die op de een of andere wijze met de defensie in verband staan. (United Press). De Belgische neutraliteitspolitiek. BRUSSEL. 28 Maart. (Havas). Het verschil tusschen de conventioneele neutraliteit van voor den oorlog en de tegenwoordige neutraliteit var. België is vastgelegd in een rapport van Carton de Tournai over de begrooting van Buitenlandsche Zaken. De rapporteur wijst op het feit dat de neu traliteit, zooals België deze in de practijk brengt, noch een politiek vas zwakheid is, noch een poli tiek van marchandeeren. „Integendeel, zij vermin dert onze economische activiteit en door de mili taire krachtsinspanning, welke wij ons getroosten. ru*r-eert zy de openbare en particuliere financiën. Bij een inval zou ons leger zijn plicht doen met een vurig patriotisme". De Tournai zegt voorts, dat België in het geval van een aanval op Nederland, in alle vrijheid zou hebben te beslissen over de besluiten, welke het zou moeten nemen, alsmede over zijn houding ter. opzichte van den Volkenbond. Duitsch-Hon^aarsclie bespreking over landbouwkwesties. Minister Darré naar Boedapest. BERLIJN, 28 Maart. (D.N.B.) De Rijksminister voor voeding en landbouw, Darré, zal op uitnoodi- ging van den Hongaarschen minister van land bouw in den tijd van 2 tot 5 April een bezoek aan Boedapest brengen ter bezichtiging van de land bouwtentoonstelling. Dit bezoek zal de mogelijk heid bieden om van gedachten te wisselen over ae landbouwbetrekkingen tusschen beide landen en hun samenwerking op landbouwgebied. De controle op Sovjetschepen in het Verre Oosten. LONDEN, 28 Maart. (Reuter.) Naar verluidt wordt de „Selenga", een van de twee Sovjet-Rus sische schepen, die aangehouden zijn door de Brit- sche vloot, hangende het onderzoek in Hongkong vast gehouden sedert half Januari. Gisteren heeft Maislcy een bezoek gebracht aan Halifax, waarbij de kwestie dezer beide schepen ter sprake werd ge bracht. Er verluidt dat de Sovjet Russische opvatting is dat de Russische schepen staatseigendom zijn en der halve Immuun zijn voor onderzoek van de contra bandecontrole. De Britsche opvatting is dat schepen in staatsbezit, zooals oorlogsschepen vry zijn van onderzoek. Oorlogsschepen zijn echter geen koop vaardijschepen. Wanneer staatsschepen zich bezig houden met commercieele transacties, moeten zij on derworpen worden aan onderzoek door de contra bandecontrole evenals schepen, die eigendom zijn van particuliere maatschappijen. Engelsche berichten tegengesproken. BERLIJN, 28 Maart (D.N.B.) In verband met de berichten van Engelsche zijde over het neer schieten van minstens vijf Duitsche vliegtuigen in den loop van den 27sten Maart, wordt van Duitsche zijde vastgesteld dat deze beweringen geheel uit dé lucht gegrepen zijn. Op grond van vaststellingen door bevoegde instanties heeft het Duitsche lucht- wapen de laatste dagen geen enkel vliegtuig verlo ren. Zoo 3s het ook met het bericht over een Duitsch patrouillevaartuig, dat aangevallen werd. De aangevallen patfóinllevaartuigen 'hebben alleen eenfge bommen in het water zien vallen en de door Duitsche jachtvliegtuigen aangevallen Engelsche bommenwerpers na "het neerschieten van een Bristol-Blenheimmachine naar huis terug zien kee- ren. De komende presidentsverkiezing in Amerika. District-attorney Dewey versus de New Deal. NEW-YORK, 28 Maart. (AN.P.) Uit Bangor in Maine wordt gemeld dat de democratische con ventie van den staat Maine twintig gedelegeerden heeft gekozen, die als een hecht blok zullen stem men voor een derde ambtsperiode van president Roosevelt op de democratische nationale conven tie Mocht Roosevelt de candidatuur niet aanvaar den, dan zal de conventie van Maine al haar tien stemmen elke gedelegeerde brengt nl. 'n halve stem uit) geven aan den postmaster general James A. Farley. Inmiddels heeft James Farley op een bijeen komst van de democratische partij te San Fran cisco medegedeeld dat hij geen candidaat wenscht te worden gesteld door de democratische conven tie van Californië. Inzake de propaganda der republikeinsche par tij voor de komende presidentsverkiezingen wordt uit St. Louis gemeld dat de bekende district-attor ney Thomas Dewey uit New-York gisteren in een redevoering aldaar een aanval heeft ondernomen op de New Deal, welke hij beschuldigt van gebrek aan integriteit en machtsmisbruik. Dewey sprak in St. Louis als onderdeel van zijn actie voor zijn candidaatsstelling, onder auspiciën van het republikeinsche centrale comité in den staat Missouri. Geen vervolging van den president van den Hoogen Raad. 's-GRAVENHAGE, 28 Maart. Namens lr. A. A. Mussert heeft onlangs mr. A. J. van Ves- sem bij den officier van Justitie te 's-Graven- hage een klacht wegens laster ingediend tegen mr. L. E. Visser, president van den Hoogen Raad der Nederlanden, en vier andere heeren, tezamen vormende het Comité voor bijzondere Joodsche belangen, op grond dat deze heeren in een door hen uitgegeven en met hun onderteekening ver schenen geschrift aan den leider der N.S.B. heb ben ten l?.ste gelegd dat door hem van de Duit sche regeeringgeld zou zijn aangenomen tot het propageeren van anti-semitisme in Neder land. Naar wij thans vernemen zal naar aanleiding van deze klacht geen vervolging worden inge steld. HAARLEM. Gehuwd: 28 Maart P. J. Holthaus en J. A. E. Bakker. Bevallen: 24 Maart J. van den Brinkde Graaff z., 25 Maart J. de GrootZwanenmurg z., R. P. M. WijfjesSaan, d.. A. de JongRoelevink z., 26 Maart G. ZwitserFagel z.,W. L. LindBies- brouck d., 27 Maart A. van Bakelde Leeuw d., J. van der ReepKloos d., J. T. BoutVader d., J. E. de Rooij—Venneker z., J. L, MoonenRoe- kens d., E. Hengeveld—Doornhof d.. M. A. van Bakel Dingenouts d., 28 Maart H. Klaassen—Vos d., C. de.GrootManshanden z. ARROHD, RECHTBANK. Bijl beslechtte ruzie om een meisje. Officier eischt 1 jaar; rechtbank stelt verdachte in vrijheid. Poging tot doodslag, subsidiair poging tot het toe brengen van zwaar lichamelijk letsel, subsidiair zware mishandeling. Het waren geen lichte feiten die een 26-jarigen ojpperman uit Krommenie ten laste waren gelegd. Hij had ruzie gekregen met een 24-jarigen los-arbeider uit Beverwijk om een meisje. Er was een vechtpartij gevolgd en daarbij had de opperman zijn tegenstander met een bijl eenige klappen gegeven waardoor deze eenige bloe dende hoofdwonden had gekregen. De ruzie was ontstaan omdat de los-arbeider met een meisje uit was geweest, dat daarna met den opperman het feest had willen voortzetten. Tus schen de beide mannen ontstond een woordenwis seling. Later ging de verdachte naar huis doch zijn rivaal was hem gevolgd. Pres. tot get.: Waarom liep u hem eigenlijk achterna? Get.: Omdat ie tegen me zei: weet je wat je doet ga maar mee naar huis. Ik vroeg toen: wat doen? Misschien wel koffiedrinken, had de verd. geant woord. Pres.: Wat is dat nou voor onzin? Get.: Ik maakte me daar niet zoo druk over. Als ze me hebben willen kunnen ze me krijgen. Pres.: Met diè lefmakerij hebben we hier anders niet veel op. De getuige vertélt dan, dat hij den verdachte tot aan zijn huis was gevolgd. De verdachte had zijn fiets .neergezet en was toen :n schuurtje ingegaan. Hij kwam daar weer uit en zei: „Daar is het niet". Daarop was de verdachte zijn huis binnen ge gaan. Even later was hij echter weer buiten geko men en had den getuige geslagen. Waarmee dat wist de getuige eerst nog niet want hij was meteen op den verdachte ingestormd. Eerst had hij echter eenige klappen op zijn hoofd gekregen en daarna een op zijn heup. Daarbij Was de bijl in zijn jaszak blijven haken. Na een fiksche vechtpartij waarbij ieder der vechtenden de bijl stevig vasthield was 't tenslotte de vrouw van den verdachte gelukt hen te kalmeeren. De getuige was na afloop een politie agent tegengekomen en aan hem had hij het heele relaas verteld. Pres.: Hoe is het mogelijk, dat u niet doodgesla gen bent? Get.: Dat weet ik niet, maar ik ben er blij om. Pres.: Bent u nog onder dokter's handen ge weest? Get.: Ja, den volgenden dag heeft de dokter er een krammetje ingezet. Hij wou er meer inzetten, maar een vond ik voldoende. Daarna ben ik weer gewoon aan het werk gegaan. Verdediger: Heeft de vrouw van den verdachte u niet verzocht van het erf weg tegaan? Get.: Dat kan wel, maar de verdachte kwam vlak achter haar het huis uit en direct daarop had ik den eersten klap al te pakken. Verdachte: Zoo is het niet gegaan. Hij staat de boel om te draaien. Pres. tot verd.: Waarom bemoeit u zich met de afspraakjes van anderen. U bent toch getrouwd? Verd.: Jawel, maar ik deed het om het meisje van dien jongen af te helpen. Pres.: Uit menschlievendheid dus.... De verdachte geeft dan zijn lezing van het geval. Volgens hem had hij den bijl tijdens de worsteling in een kolenhokje gevonden. De verdediger mr. dr. A. F. H. Schreurs verzoekt hierna de zaak te schorsen daar de vrouw van den verdachte die als getuige a décharge zou worden verhoord, niet was verschenen. De Officier verzette zich daartegen en ook de Rechtbank vond geen termen aanwezig dit verzoek in te willigen. In een requisitoir, dat ongeveer een klein uur in beslag nam heeft de Officier hierna geprobeerd aan te toonen, dat de verdachte den getuige met voorbe dachten rade mee naar zijn huis zou hebben gelokt om hem daar met de bijl te bewerken. De Officier meende, dat die opzet om den ander dood te slaan wel degelijk aanwezig was geweest. Ook een vorige maal heeft deze verdachte reeds getracht een ander met een bierglas op zijn hoofd te slaan. Dat bewijst wel, dat deze verdachte altijd op slinksche manier vecht. Hij is een ruziemaker met een grooten mond, dit echter als het op vechten aankomt net zoo lang Manoeuvreert tot hij een wapen heeft en daar door in een gunstiger positie komt tegenover zijn tegenstander. De eisch luidde tenslotte 1 jaar ge vangenisstraf. De verdediger mr. dr. A. F. H. Schreurs merkte op, dat de lengte van het requisitoir kennelijk om gekeerd evenredig was aan de kracht van de argu menten, die het bevatte. Deze zaak is geweldig op geschroefd. De Officier begeeft zich in supposities en wil het nu doen voorkomen of we hier met een poging tot moord te doen hebben. Dat is geheel in strijd met de feiten Het betreft eenvoudig een vechtpartij tusschen twee dronken mannen om een meisje. Daar het drama zich heeft afgespeeld op het erf van den verdachte gaat een beroep op art. 41 van het W. v. S. zeker op. Als de getuige weg was gegaan nadat de vrouw van den verdachte hem dat had verzocht, was er niets gebeurd. Mede gelet op het feit dat de verdachte nu reeds 21/2 maand in voorloopige hechtenis zit vroeg pleiter zijn onmid dellijke invrijheidstelling. De Rechtbank beval daarop den verdachte onmid dellijk in vrijheid te stellen en bepaalde de uitspraak op H April. Militaire vrachtauto omgeslagen. Bestuurder reed veel te hard. Hedenmorgen legen twaalf uur wilde de bestuur der van een militaire vrachtauto van den Jansweg het Stationsplein te Haarlem oprijden. Hij reed echter met zulk een groote snelheid, dat h(j de macht over het stuur verloor; de wagen vloog het heele plein over en kwam op het trottoir voor het stationsgebouw terecht, waar hij omsloeg. In den achterbak zaten twee militairen, die er uit vielen. De eene kreeg een bloeduitstorting onder het rech ter oog en de ander klaagde over pijn in de heup. Zij werden door een Roode Kruis-auto naar een militaire ziekeniniichting vervoerd. De politie stelde een onderzoek in en controleerde de remmen van de auto. WEIFELENDE WIELRIJDER AANGEREDEN. Op den Wagenweg bij de Spanjaardslaan te Haarlem werd hedenmorgen kwart voor twaalf een 56-jarige wielrijder aangereden door een auto, wat hij aan eigen onvoorzichtigheid te wijten had. Hy wilde namelijk, komende uit de richting Haarlem, links de Spanjaardslaan inrijden, maai weifelde. Hij ging weer naar het midden van den weg en toen zelfs geheel naar rechts. Daarna Het hij drie auto's passeeren en ging volgens, zonder een teeken te geven, naar den linkerkant van den weg. Dit werd hem noodlottig, want hy werd door een auto, die uit de richting Haarlem naderde, aange reden. De man kreeg een bloedneus: ook klaagde hij over pijn in de heup. Na door O.D. behandeld te zijn, werd hij per ziekenauto naar het Diacones- senhuis vervoerd, waar hij is opgenomen. De auto werd licht beschadigd en het rijwiel is nagenoeg vernield. SAOEDISCH ARABIë VERLAAGT INVOER RECHTEN. ROME 28 Maart (D. N. B.) Naar uit Djedda gemeld wordt heeft koning Ibn Saoed een veror dening onderteekend, die den ambtsduur van den uit 12 personen bestaanden staatsraad van Saoedisch Arabië met een jaar verlengt. Een tweede decreet verlaagt de invoerechten voor den tijd van een jaar met 20 pet. In een derde decreet wordt bepaald, dat de be woners van het koninkrijk een identiteitskaart moe ten bezitten. VOORBEURSOVERZICHT. De daling van het pond sterling, die gisteren in Europa weer viel waar te nemen werd in New York voortgezet. Hedenmorgen werd te Amsterdam door het Britsche devies echter wat meer weer standsvermogen aan den dag gelegd. Weliswaar stelde de koers zich- in navolging van de door New York overgemaakte pond-dollarnoteering, hedenmorgen iets lager en werd bij de opening een prijs vernomen van 6.59% a 6.60%, doch nadien trad een klein herstel in waarbij Tater in den ochtend voornamelijk werd gehandeld tegen circa 6.61 a 6.62. Wanneer in aanmerking wordt genomen, dat gisteren te Amsterdam laatbeurs ponden wer den verhandeld tegen omstreeks 6.63, dan was de inzinking, die zich hedenmorgen voordeed, zeker niet groot. Ten opzichte van de vorige officieele noteering moest echter weer een aanmerkelijk na- deelig verschil worden opgeteekencl. Hoewel ge regeld affaire werd gedaan, bepaalden de omzetten zich in hoofdzaak tot transacties, betrekking hebben de op kleine posten. De fluctuaties waren niet groot, vooral niet vergeleken inet de heftige schom melingen, welke dezer dagen konden worden waar genomen. Fransche francs kwamen in overeenstem ming met jhet Britsche devies iets lager te liggen Hot Fransche ruilmiddel speelt op het oogenblik echter een roJ van ondergeschikte betcokenis. De prijzen waarlegen werd afgedaan liepen tusschen 3.73 en 3.77. De Amerikaansche dollars waren onveranderd op 1.88 5/16 a 1.88 3/8. Ook thans kon de vraag in de open markt genoegzaam worden bevredigd, zoodat klaarblijkelijk met het egalisatiefonds geen zaken werden gedaan. Voor Bclga's bestond een vaste stemming. Reeds gisteren was de koers van dit devies naar boven gegaan en de stijgende lijn werd ook hedenmorgen voortgezet, waarbij werd afgedaan tegen 32.12 a 32.14, Zwitserschc francs golden 42.22 a 42.26. Duitsche marken 75.50 a 75.55- de Scandinavische deviezen waren als volgt: Oslo 42.80, Kopenhagen 36.40, Stockholm 44.90. De termijnmarkt had een stil verloop. Het disagio voor ponden op den driemaands termijn was iets ingekrompen en bedroeg thans 5 3/8 cents. Voor één maand was de koers vrijwel onveranderd IV2 Voor Belga's was het disagio voor één maand iets grooter geworden en dit bedroeg thans circa 8 cents. Daarentegen was het disagio voor drie maanden een kleinigheid ingekrompen en circa 24 ets. Op de niet-officieele ochtendmarkt bestond in den effectenhandel een vaste stemming. De lokale waarden werden vrijwel algemeen op een lichte lijk hooger peil afgedaan. De Amerikaansche shares waren overeenkomstig Wallstreet algemeen hooger De handel was iets omvangrijker dan den laatsten tijd gebruikelijk is. Koersen van de Ochtendbeurs te Amsterdam van heden van 10.30 uur tot 11.25 uur. Kon. Olie 226—229. H.V.A. 385—366 V2. Philips 119'120. AKU 39 3/8—39%. Unilever 929214. Beth. Steel 56 5'8—56 1316. U. S. Steel 42 3 4—42 7 8. Republic Steel 16 16—54. Anaconda 22'/:22 5 8. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 6.60. Berlijn 75.52%. Parijs 3.75. Brussel 32.12. Zwitserland 42.24. New-York 1.88 3/8. 12. —uur. Londen 6.61%. Berlijn 7552%. Parijs 3.75'.':. Brussel 32.13. Zwitserland 42,23. Kopenhagen 36.40. Stockholm 44.90. Oslo 42.80. New-York 1.88 11 32. Italië: Vrije lire 9.55. Reislire 7.95. Bankpapier 6.30. CLUBKAMPIOENSCHAPPEN HAARL. DAMCLUB. Dinsdagavond werden bovengenoemde wedstrij- len voortgezet. Hieronder volgen dc uitslagen: Tweede klasse: J. Merts Wint van O. T. Glaser; D. Philippö wirtt van J. Merts. Het gebeurde met den Engelsclien bommenwerper. ROTTERDAM 28 Maart. Omtrent het neerko men van den Britschen bommenwerper bij Pernis vernemen wij nader: Vanochtend omstreeks half zes werd op het vlieg veld Waalhaven alarm gemaakt, dat een vreemd vliegtuig in de nabijheid van Pernis vloog. Onmid dellijk stegen twee Nederlandsche jachtvliegtuigen op. om te trachten het vreemde vliegtuig tot lan den te dwingen. Boven Pernis werd inderdaad het vreemde toestel ontdekt. De Nederlandsche piloten gaven het bevel tot landen. Aan dit bevel werd ech- tei niet voldaan. Integendeel, het vreemde toestel trachtte, door op groote hoogte te vliegen, te ont snappen. Maar de Nederlandsche jagers gaven geen kans en gedurende een kwartier werd toen op groo te hoogte een levendig gevecht geleverd. In Pernis hadden verschillende inwoners het vliegtuiggeronk gehoord. Maar veel was er van het gevecht niet te zien, omdat de vliegtuigen boven de wolken bleven. Wel hoorde men aan het nu eens sterker wordende en dan weer afnemende motor geronk, aai de toestellen regelmatig optrokken en dan weer duikvluchten maakten. Nu en dan kwa men zij even uit de wolken te voorschijn en dan kon men waarnemen, dat de Nederlandsche jagers pro beerden het vreemde vliegtuig tusschen zich in te krijgen. Dit gelukte ten slotte en toen vloog een Nederlandsche jager voor het vreemde toestel, ter wijl de tweede jager er achter vloog en met zijn machinegeweer vuurde. Plotseling zag men uit de wolken een vliegtuig omlaag komen, waarvan het middengedeelte in brand was geraakt. Het bleek het vreemde toestel te zijn, dat door de Nederlandsche jagers in brand was geschoten. Het brandende toestel had den wind achter, waardoor de vlammen zich uitbreidden naai de cabine. De piloot kreeg een steekvlam langs het gelaat en hierna zag men het toestel draaien. Met den wind recht voor ging het toestel, waarvan nu de staart fel brandde, omlaag op zoek naar een landingsterrein. Tot groote bewondering van de Nederland sche vliegers en van allen, die het zagen, ge lukte .het den piloot met het brandende toestel een normale landing te maken in een weiland langs den Vonaelingweg. Daar kwam het toestel ten slotte neer. Het werd eenigszins beschadigd. De Nederlandsche jachttoestellen waren teruggevlo gen naar Waalhaven om rapport uit te brengen. Het gevecht was ook opgemerkt door een groep mili tairen, die van een oefening terugkeerden. Onder leiding van een luitenant spoedde men zich naar de plaats waar het toestel was neergekomen. De ma chine brandde als een fakkel. Men trof vier van de vijf inzittenden, die zich uit het brandende wrak hadden weten te redden, op de plaats van het on geluk aan. Het waren de bestuurder, die van Fran sche nationaliteit is, en drie Engelschen. Het lijk werd op eenigen afstand van het wrak gevonden. Het is gebleken dat er twee gewonden zijn, n.l. de Fransche piloot en een Schot. De Franschman had brandwonden in het gelaat, de Schot was door een kogel in den rug getroffen. Eenige officieren, die van Waalhaven per auto arriveerden, hebben de vier vliegers meegenomen naar de interneeringsautoriteiten. Bij het wrak van het uitgebrande toestel is een militaire wacht geplaatst. Het stoffelijk ovsrehot van den omgekomen vlie- gea, die uit het toestel gesprongen en op slag ge dood is, is in beslag genomen. NEDERL. DAMESIIOCKEY-ELFTAL. De dames F. Kerkhoff (B.D.H.C.) en J. Goeting zijn gekozen in het Nederlandsch dameshockey- elftal, resp. als back en als spil. ZANDVOORT VROUWEN VEREENIGING. De Vrouwenvereeniging, afd. van de Werklioden- vereeniging „Onderling Hulpbetoon", houdt op Maandag 1 April haar jaarvergadering in Ons Huis Op de agenda komt o.a. voor: bestuursverkiezing wegens periodieke aftreding van mevr. W. C. Paap —De Wid en mevr. M. LoosWeber, die terstond herkiesbaar zijn en van mevr. A. KeurKoper, die niet herkiesbaar is. SCHAKEN. Woensdagavond speelde Z. S. C. 1 tegen A. S. C. 2 in het clubgebouw aan den Duinweg. De voorloo pige uitslag luidt 3%4Va, met twee afgebroken partijen. SCHOOLVOETBAL. Woensdagmorgen werden de schoolvoetbalwed- strijden op het Zeemeeuwenterrein voortgezet. School C—School D 20 WilhelminaschoolChrist, school 10 SNIP EN SNAP Woensdagavond trad het revuegezelschap van de AVRO met Snip en Snap op in Monopole. De groote zaal was tot de laatste plaats uitverkocht en hoewel er van de décors bitter weinig werk werd gemaakt, hebben de aanwezigen toch van het begin tot het einde genoten. Alleen het pianospel van Pim de la Fuente viel tegen, doch dat lag misschien aan de piano. VRIJZ.-DEM. BOND. De afd. Zandvoort van den Vrijz.-Dem. Bond houdt Donderdagavond 28 Maart in Pension X Gr. Krocht 1, een bijeenkomst, waar de heer A. Jongbloed, voorzitter der afdeeling Haarlem een inleiding zal houden over: „Waarom lid van een politieke partij en waarom Vrijzinnig Demo craat?" HALFWEG VISCHUITZETTIXG IN DE „GROOTE BRAAK" Evenals het vorige jaar heeft de heer J. Hartog, in de Dubbele Buurt te Halfweg, wederom een groote partij visch, namelyk 1000 pond edelkarper. aangekocht, afkomstig van de Nederlandsche Heide- Maatschappij. De loslating van deze visch zal ge schieden op Zaterdagmiddag 30 Maart in de „Groote Braak" te Halfweg. In verband met den strengen winter werd op 12 Maart reeds 710 pond brasem en op 16 Maart 410 pond brasem en 190 pond baars losgelaten. SANTPOORT LEDENVERGADER IN G SCHOOL MET DEN BIJBEL Onder leiding van den heer A. Markerink werd in één der lokalen van de Geref. Kerk een ledenverga dering gehouden van de School met den Bijbel aan de Frans Netscherlaan. In zijn openingswoord memoreerde de heer Mar kerink. dat het aantal leerlingen der school weder om gestegen was. Verheugd was spreker, dat de school nog beschikbaar was, al had men dan ook de gymnastiekzaal moeten afstaan. Voorts memoreerde spr., dat de geest op school zeer goed is. Hierna brachten de secretaris, de heer G. de Jonge en de penningmeester, de heer Scheelbeek. hun jaar verslagen uit. Het verslag van het hoofd der school, den heer Verkruyssen. werd bij ontstentenis van dezen dooi den heer De Jonge voorgelezen. De kascommissie had de financieele bescheiden in orde bevonden. Tot leden van de nieuwe kas commissie werden benoemd de heeren Blaauboer en Gorter. De aftredende bestuursleden, de heeren Markerink Peereboom en Quakkelaar werden herkozen. De vergadering werd op de gebruikelijke, wiize door Ds. de Jong gesloten. HEEMSTEDE PROPAGANDA-AVOND VOOR LUCHT BESCHERMING. Woensdag hield de afd. Heemstede van de NecL Vereeniging voor luchtbescherming een progagan- davergadering in het R.K. VereenigingsgebouW onder leiding van mr. A. J. Backer. De le luitenant J. J. W. Berkhoudt, leeraar van de militaire gasschool, de spreker van den avond, had als onderwerp gekozen „Ervaringen op het ge bied van luchtbescherming in het buitenland". Zeer uitvoerig en met talrijke voorbeelden schet ste spr. de veranderde wijze van oorlogvoering in den ouden tyd en thans. Een der voornaamste verdedidingsmiddeler. is luchtbescherming. Daarvoor stelde spr. Duitsch- land als voorbeeld, dat daarin strenger is dan Ne derland. waar het publiek zich zelfs verzet tegen oefeningen. Vele voorbeelden van doelmatige bescherming haalde spr. aan uit den strijd in Spanje. Warschau is gevallen, niet door de bommen maar door de mentaliteit! der bevolking die de wanhoop naby was. Die wanhoop, aldus spr., moeten wij voorkomen door ons op alles voor te bereiden, wij moeten ko men tot zelftucht, en geen sabotage plegen bij ver duisteringsproeven, wij moeten medewerken en niet vragen welke hooge functie men kan krijgen bij het corps. Zeer uitvoerig en met groote kennis van zaken schetst spr. de hoedanigheid en het gevaar van gas-, brand- en andere bommen, het nut van schuilkel ders en schuilloopgraven. Spr. besloot zijn met groote aandacht gevolgde rede met den wensch dat hij er in geslaagd mocht zijn de lauwen wakker gemaakt te hebben en de anderen tot nog grootere propaganda te brengen, er de waarschuwing aan toevoegend dat de rust van thans wel eens den storm kon voorafgaan. Na een korte pauze gaf de Eerste Hulpbrigade een demonstratie hoe niet en hoe wel te handelen bij een eventueelen luchtaanval. Vervolgens gaf de heer J. Taverne een eigen film opneming van een in Heemstede gehouden oefening voor luchtbescherming, o.a. een gasaanval, gasver- kenners aan het werk, het vervoer van gewonden, het werk met het zuurstofapparaat en de behande ling der slachtoffers. CURSUSSEN GKZIXSBESCHERMING EN E. H. B. O. Het bestuur van de afdeeling Heemstede der Ned. Vereeniging voor Luchtbescherming stelt zich voor, dit voorjaar voor de ingezetenen opnieuw een Luchtbeschermingscursus te houden, bestaande uit twee lessen in gezinsbescherming en drie lessen tot het bijbrengen van de elmentaire kennis en be drevenheid in het verleenen van eerste hulp bij ongelukken als gevolg van luchtbombardementen. De beide eerste lessen zullen worden gegeven door een of meer instructeurs der afdeeling. terwijl de overige lessen gegeven zullen worden door den leider van den geneeskundigen luchtbeschermings dienst der gemeente, den heer J. J. van Luln, arts te Heemstede. Deze lessen zijn gratis toegankelijk zoowel voor leden als voor niet-leden der afdeeling. Het is dringend noodzakelijk, dat de inge zetenen de vcrelschte voorbereidingen treffen voor de gezinsbescherming. Het parool „luchtbescherming is voor een zeer belangrijk deel zelfbescherming" behoeft nauwelijks te worden herhaald. De ingezetenen, die tot dusverre een meer uit- gebreiden luchtbeschermingscursus, als de onder havige niet volgden, worden dan ook met klem opgewekt zich voor dezen cursus op te geven. Men kan zich daartoe schriftelijk of mondeling aan melden aan het Bureau der afdeeling, Raadhuis straat 27 (Politiebureau). BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: L. J. A. v. d. Voort en W. M. v. d. Oetelaar; G. Zorge en N. M. de Nooijcr. Getrouwd: H. B. Jongejan en H. F. Blengraf; P. J Voorderhaak en N. Zwijnenburg. Bevallen: S. P. Leuven—Hoppe, d.; J. Fraay Spinhoven, d.: P. J. JansenOnck, z.; Y. Ribour- douilleLe Lorrain, d. Overleden: J. H. Nijhuts. 79 J„ goh.; E. K. Rljn- bende, 53 j., geh. met G. M. Bart. SPAARNDAM AANBESTEDING De hoofding.-directeur van den Rijkswaterstaat, belast met de uitvoering van den dienst der Zuider zeewerken heeft aanbesteed: het vervaardigen cn inhangen van twee paar ijzeren puntdeuren voor de boezemsluis nabij het gemaal te Spaarndnm met bijkomende werken. Laagste inschrijver was Kooiman's constr.werk- plaatsen te Slied recht voor 6170. IJMUIDEN Marktberichten en besommingen. (Versche visch). IJmuiden, 28 Maart 1940. Tarbot 125—120 ct. per K.G. Tong 13086 ct. per K.G. Heilbot 15(5—105 ct. per K.G. Griet f 30—18 per 50 K.G. Groote schol f 17.50 per 50 K.G. Middel schol f 19.50—f 18.50 per 50 K.G. Zetschol f 19f 18 per 50 K.G. Kleinschol f 19—f 7.20 per 50 K.G. Bot f 6.10—f 2.70 per 50 K.G. Schar f 11—f 5 per 50 K.G. Groote roode poontjes f 13f 8.50 per 50 K.G. Groote schelvisch f 22f 18.50 per 50 K.G. Middel schelvisch f 22f 19 per 50 K.G. Kleinmiddel schelvisch f 19f 16.50 per 50 K.G. Kleine schelvisch f 18f 10.30 per 50 K.G. Groote gul f 19.50—f 17 per 50 K.G. Kleine gul f 18f 11 per 50 K.G. Wijting f 8.60—f 3 per 50 K.G. Makreel f 9.80—f 8 per 50 K.G. Versche haring f 17f 16 per 50 K.G. Kabeljauw f 80—f 51 per 125 K.G. Vleet f 1.80f 1 per stuk Leng f 3.10f 1.50 per stuk. Koolvisch f 1.16f 0.23 per stuk. Rog f 14f 4.5Cf per koop. Afslag: 1.842 K.G. snoekbaars 32—28 per K.G. Besommingen: Treilers: Manden 600 Bergen IJM 16 f 4700 505 Eveline IJM 115 f 3850 195 Neptunus IJM 87 f 1400 Besomming Deensche kotters: GG 69 f 770, E 532 f 910. Besomming loggers: KW 24 f 1280, KW 161 f 1710. KW 78 f 1400. MIJN IN HET NET. De KW 59 heeft bij het visschen op de Noordzee eer mijn in het net gekregen. In het belang van eigen veiligheid heeft men het net gekapt, zoodat de logger naar IJmuiden terug moest keeren. WERK VER.MINDERING BIJ VAN LEER'S WALSBEDRIJVEN. De directie van Van Leer's Walsbedrtfven N.V. erzoekt ons. mede te deelen dat het aan een aan tal arbeiders aangezegde- ontslag niet gebrek aan grondstoffen tot oorzaak heeft, doch uitsluitend is te wijten aan exportmoeilijkheden.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 13