Is voor Nederland veiliger scheepvaart mogelijk? Koop eerst een andere tandpasta DONDERnA G 28 M A" ART Ï94S HAARL'EM'S DA'GBCAD 3 Een Haarlemsch koopvaardij-officier stelt vragen. De Marinestaf en Buitenlandsche Zaken geven antwoord. In Haarlem cn omgeving woont een vrij groot deel van de bemanning der Ncderlandsche koop vaardijvloot. Geen wonder dus dat er hier veel belangstelling bestaat voor het wel en wee van onze scheepvaart. In het bijzonder natuurlijk in dezen oorlogstijd, nu de mannen van de zee door zoovele gevaren bedreigd worden. Een stuurman uit Haarlem zond ons een uit voerige beschouwing over de mogelijkheid de ge varen voor onze handelsschepen te beperken. Daar hij vele vragen van algemeene beteekenis stelt, hebben wij ons tot den Marinestaf en het departe ment van Buitenlandsche Zaken gewend teneinde daarop een antwoord te krijgen. De stuurman begint met op te merken, dat het op een mijn loopen van het motortankschip „Phobos" de 25ste ramp voor onze scheepvaart was sedert het uitbreken van den oorlog. Er zijn daarbij al meer dan 200 zeelieden om het leven gekomen. De vraag is gewettigd of de maatregelen die in (December werden aanbevolen door de veiligheids commissie (waarin de regeering, de reeders en de ,zeevarenden opgenomen zijn) voldoende zijn, of dat meer gedaan kan worden voor de veiligheid van jonze schepen. Waarom paravanes alleen op groote schepen. Alleen schepen die meer dan 5 Meter diepgang 'hebben worden van paravanes voorzien. Waarom die grens gesteld werd is niet duidelijk. Paravanes, dat is gebleken, geven een goede beveiliging tegen normaal-verankerde mijnen. De kosten beloopen opgeveer f 10.000 per schip. Het is begrijpelijk dat begonnen werd onze kostbaarste schepen daarmee uit te rusten, maar er is geen reden zich daartoe te beperken. Ook de opvarenden van kleine scheper hebben recht op een zelfde beveiliging. De Marinestaf antwoordde ons op deze vraag, dat paravanes alleen gebruikt kunnen wor&en op schepen die een snelheid hebben van tenminste 9 mijl. Dan toch worden de mijnen door de para vanes afgeknipt. Als het schip minder snelheid heeft, worden zij niet afgeknipt maar mee getrokken, waardoor het gevaar niet kleiner, docb juist grooter wordt. Schepen met macines onder de 300 P.K. kunnen !de 9 mijl niet halen. Er wordt gezocht om ook een beveiliging te ver krijgen van schepen die geen 9 mijl loopen, maar die is helaas nog niet gevonden. Als de mijnen evenwel op normale wijze verankerd liggen, zijn ze zooveel onder den waterspiegel, dat een groot deel van de kleinere schepen, namelijk die niet meer dan 2'/2 a 3 Meter diepgang hebben, over de mijnen heenvaren. Verscheping van contrabande. Onze stuurman vervolgde zijn beschouwing aldus: Veiligheidsmiddelen, zooals een motor in een of meer reddingbooten, een dubbel stel zwemvesten aan boord, warme kleeding in de reddingbooten, kunnen worden toegejuicht, maar helpen de beman ning toch niet tegen luchtbombardementen en ma chinegeweervuur. Men moet dergelijke aanvallen op onze schepen trachten te voorkomen. President Roosevelt, kon voor Amerika de knoop doorhakken door te bepalen dat Amerikaansche oorlogsschepen niet in de oorlogszone mogen komen. Voor ons land is dit niet mogelijk, want wij worden door de oorlogvoerende landen omringd. Voor de voorziening van ons land is het noodig dat onze schepen blijven varen. Maar nog altijd wordt een deel van onze handelsvloot gebruikt om op havens in oorlogvoerende landen te varen met contrabande. Het is in den laatsten tijd gebleken, dat de schepen die voor dat doel gebruikt worden, het meeste ge vaar van Duitsche duikbooten of vliegmachines te duchten hebben. Onder de zeelieden heerscht de overtuiging dat er een zwarte lijst bestaat waarvan de commandanten van Duitsche duikbóbten en vlieg machines uitstekend op de hoogte zijn. Door het vervoeren van contrabande en het varen op havens in oorlogvoerende landen, maken de reederijen wel goede zaken, maar daartegenover staat, dat er scheepsruimte verloren gaat, terwijl bovendien veel zeelieden het met hun leven moeten bekoopen. Het is gebleken uit recente uitlatingen van Duit sche zijde tegen Noorsche en Deensche reeders- kringen, dat de Duitschers in normale gevallen de neutrale scheepvaart naar neutrale havens onge moeid laten. Bij de aanhouding van het Nederland- sche stoomschip .-Soesterberg" in Februari door een Duitsche duikboot (een onzer graanschepen) is dit ook bevestigd. Is het geen belang voor ons land èn voor de zee varenden het vervoeren van contrabande en het varen op havens in oorlogvoerende landen geheel te verbieden? Toen wij deze vragen op het departement van Buitenlandsche Zaken ter sprake brachten, werd ons medegedeeld, dat de groote moeilijkheid zit m de vraag: Wat is contrabande? De oorlogvoerende landen hebben de lijsten geregeld uitgebreid met het gevolg, dat er nu vrijwel alles op staat. Het scheelt niet veel of zelfs lucht en water worden daaronder gerekend, omdat die ook van belang zijn voor den vijand. Als wij de belemmeringen vilden ontgaan zou het voor onze schepen niet meer mo gelijk zijn om uit te varen. De Nederlandsche regeering blijft staan op de eerbiediging van de rechten van neutrale mogend heid door de oorlogvoerenden. Wij kunnen daar van niets prijs geven want dan komt onze neu traliteit in gevaar. Neutralen hebben volgens het internationale recht de bevoegdheid contrabande te verschepen. Als de lading voor een neutrale haven bestemd is. meet die ongemoeid gelaten worden. Is zij bestemd voor een oorlogvoerend land. dan heeft de vijand het recht die van boord te halen. Er wondt door de Nederlandsche schepen niet veel op havens in oorlogvoerende landen gevaren. Er is zooveel vracht voor Nederland te krijgen, dat daaraan ook niet veel behoefte bestaat De groote moeilijkheid zit in de beoordeeling van de indirecte bestemming die de goederen hebben die door de neutrale schepen vervoerd worden. Er wordt meermalen door een oorlogvoerende macht verondersteld dat zij, al wijzen de papieren uit, dat de lading een neutrale bestemming heeft, toch aan den vijand ten goede zal komen. De „Burgerdijk". met graan voor Nederland, werd door een Duitsche duikboot getorpedeerd omdat een Engelsche controlehaven zou worden aange daan. De „Sliedrecht". die op weg was met olie voor Noorwegen, werd tot zinken gebracht, omdat de Duitsche duikbootcommandant meende, dat de olie toch aan den vijand ten goede zou komen. Natuurlijk aanvaardt onze regeering dit stand punt der oorlogvoerenden niet. Steeds weer als zij meent dat de rechten van ons als neutrale mogendheid door een der oorlogvoe renden zijn aangetast, wordt geprotesteerd. Het is niet gemakkelijk met de oorlogvoerenden te gaan onderhandelen om een regeling te verkrij- I gen waardoor onze scheepvaart ongemoeid zou blijven, want als wij ons met de eene partij daar over zouden verstaan kan worden verondersteld, dat de andere partij ons zou verwijten, dat wij ons schikken naar de bevelen en de belangen van den vijand dienen. Noorwegen en Zweden zijn thans onderhande lingen met Duitschland begonnen met het doel de overlast die hun scheepvaart van den oorlog on dervindt te beperken. Het is niet te zeggen of in de toekomst voor ons land aanleiding gevonden kan worden eenzelCden weg te bewandelen. Op dit oogenblik bestaat dit voornemen niet. De indruk van den stuurman dat in het bijzonder neutrale schepen die op havens in oorlogvoerende landen varen door de Duitschers worden aangeval len, stemt niet overeen met de feiten. Er zijn geen aanwijzingen dat de Duitschers be schikken over een zwarte lijst geldend voor onze schepen. Als zij de beschikking zouden hebben over hetgeen onze schepen vervoeren kan dit alleen ver kregen zijn door laaghartige spionnage. Het is niet te zeggen of er door de door ons land getroffen voorzorgen voor onze scheepvaart thans minder slachtoffers vallen dan in het begin van den oorlog. Dit komt omdat de actie van Duitschland ter zee niet steeds met dezelfde intensiteit wordt ge voerd. De bemanningen der schepen worden nauw gezet ingelicht wat zij moeten doen bij aanhouding; onmiddellijk stoppen, niet zig-zag varen, geen radio- seinen geven, enz. In gezelschap varen. Een ander punt door den scheepsofficier ter sprake gebracht is het gezamenlijk varen van twee of méér Nederlandsche handelsschepen onder geleide van een sleepboot. Veel zeelieden hebben hun leven al te danken aan de gelukkige omstandigheid dat bij een ramp een ander vaartuig in de nabijheid was om de opvarenden aan boord te nemen. Bijvoor beeld bij het op mijnen loopen door de „Amor" en de „St. Annaland". Wordt het soms om financieele redenen nagela ten maatregelen te nemen dat een Nederlandsch schip steeds gezelschap heeft? Indien de „Rijn stroom", de „Grutto" en „de Vecht" gezelschap had den gehad zou men tenminste weten waardoor de schepen gezonken zijn en zou ongetwijfeld een deel van de equipage gered zijn. Wat deze opmerking betreft deelde men ons aan Buitenlandsche Zaken mede, dat ook daar het nut wordt ingezien van het varen in gezelschap. Het wordt dan ook steeds meer door de reederijen toe gepast. Toch kon niet ontkend worden dat ook aan dit systeem weer nadeelen verbonden zijn, want als er dan een aanval komt is er kans, dat beide sche pen daarvan het slachtoffer worden. Dit is nog on langs gebleken bij een aanval op eenige kleine Ne derlandsche schepen die bij elkaar voeren. De stuurman besluit zijn beschouwing aldus: „Voorloopig zullen wij, Nederlandsche zeelieden, blijven varen, ook in het belang van het Nederland sche volk, Maar dan hebben wij er recht op, dat zoo- eel mogelijk gedaan wordt om de veiligheid te waarborgen. Mocht er desondanks een ongeluk ge heimen, dan mag het althans in financieel opzicht geen nadeelige gevolgen hebben voor invalide zee lieden of de nagelaten betrekkingen van hen die het leven lieten. De zeelieden kunnen er van overtuigd zijn dat de Nederlandsche regeering al het mogelijke doet om de veiligheid voor onze scheepvaart zooveel als het kan te bevorderen. Varen om de Noord? Tenslotte stelden wij de vraag of overwogen is n, evenals in den vorigen oorlog, onze schepen om de Noord te laten varen. Daarop werd geantwoord: -Inderdaad die mogelijkheid is reeds eenige keeren overwogen. Maar tot heden is er geen aanleiging ge vonden tot dien maatregel over te gaan. De weg is aanzienlijk langer, maar dat is niet de overweging die doorslaand is. Er zouden thans bestaande geva ren door ontgaan worden, maar de zekerheid be staat, dat andere gevaren er voor in de plaats zouden komen. Bovendien moet bedacht worden dat de Engelsche en Duitsche mijnen in het gebied van de Noordzee dat dan moet worden overgestoken el kaar zeer dicht naderen, ja op enkele punten elkaar zelfs overlappen, zoodat het ook niet aanlokkelijk is voor schepen om daardoor een weg te zoeken. HET M.S. „GERCO" BINNENGESLEEPT. Het Nederlandsch motorschip „Gerco", groot 147 bruto reg. ton, toebehoorende aan de reederij G. Slump te Delfzijl, dat twee maanden geleden in de Tynemouthbaai op de kust liep* is Woensdag op de rivier de Tees binnengekomen. De deskundige van Lloyds verklaarde destijds, dat het onmogelijk was het schip te redden. De inspecteurs verklaarden het schip volkomen wrak en de verzekeringsmaatschappij betaalde de ver zekeringssom. Kapitein en bemanning keerden naar Nederland terug. Het wrak werd voor een paar honderd pond ster ling opgekocht. Het zal worden verbouwd tot Britsch koopvaardijschip. Nog één heel klein lepeltje!" Maar Dokter heeft gezegd, dat 3 theelepeltjes per dag voldoende voor hem z^n Dus hoe heerljjk Sanostol ook smaakt, de kurk gaat erop! Sanostol ls een volwaardig levertraan-product, smakelijk ge maakt met het sap van zonrgpe sinaasappelen en nóg waardevoller gemaakt door toevoeging van mout. dat veel diastase bevat Een schat van vitaminen A. D. C en B is in Sanostol vereenigd. Per flacon f 140. In de extra-voordeelige ..familieverpakking" (2'/, X zooveel) slechts f. 2.75. Sanostol is óók voor volwassenen het aangenaamste, natuurlijke tonicum. SANOSTOL „Het lékkere levertraan-product!" BROCADES-STHEEMAN 8. PHARMACIA (Adv. mgez. Med.) Nederlandsche Kabelfabriek keert weer 25 procent uit. Aan de in Mei te houden algemeéne vergadering van aandeelhouders van de N.V. Nederlandsche Kabelfabriek te Delft, zal worden voorgesteld het dividend over 1939 te bepalen op 25 pet. (als vorig jaar). Het kapitaal der vennootschap is, naar men weet, verhoogd tot zeven millioen. AANBESTEDING A.V.R.O.-KANTOORGEBOUW. Woensdag is aanbesteed de bouw van een kantoor gebouw voor de A.V.R.O. aan de Keizersgracht te Amsterdam. Er .werden 49 biljetten ontvangen. De laagste inschrijfster was de firma Verwoest en Lafeber te Amsterdam voor 154.900 gulden. Nederlandsche ambulance in Finland aangekomen. Bij het Nederlandsche Roode Kruis is Woensdag avond een telegram uit Helsinki ontvangen, waarin gemeld wordt, dat vier doktoren en zestien ver pleegsters, deel uitmakende van de ambulance voor Finland, in de Finsche hoofdstad zijn aangekomen. Heden worden de overige leden van de Neder landsche ambulance, drie doktoren en vijf ver pleegsters, in Helsinki verwacht. VERBINDENDVERKLARING VAN C. A. O. IN SCHILDERSBEDRIJF Door den Bedrijfsraad voor het Schildersbedrijf is ingediend een verzoek tot verbindendverklaring van het aan de collectieve arbeidsovereenkomst voor dat bedrijf toegevoegde artikel 18a. Van deze collectieve arbeidsovereenkomst werden reeds bepalingen al gemeen verbindend verklaard bij beschikking van den minister van sociale zaken van 21 December 1939 GRONDWET VOOR EEN STATENORGANISATIE Men zal zich herinneren, dat door de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede een prijsvraag is uitge schreven voor de beste ontwerpen van een grondwet voor een statenorganisatie Het tijdstip van inzending voor antwoorden op deze prijsvraag sloot op 1 Maart j.l Het hoofdbestuur heeft een jury. bestaande uit dr. J. P. Fockema Andreae, oud-commissaris der koningin in Groningen, tevens voorzitter, mejuf frouw L. P. M. Loeff, verbonden aan het permanen te Hof van Internationale Justitie en mr. J. In 't Veld, burgemeester van Zaandam, bereid gevonden de ingekomen antwoorden te beoordeelen. en liefst de duurste die er is en probeer daarna Ivorol. Dan neemt U waar hoe Ivorol in reinigend-, witmakend- en schuimend vermogen alle andere verre overtreft. Tube 60, 40 en 25 ct. (Adv ingez. Med.) Bft «8.- f f ?6; mm Typiscn mhcemsche dansen van Langkat werden op het groote voorerf van het Sultanspaleis gedemonstreerd tijdens het verblijf van den Gouverneur-Generaal bij den Sultan van Langkat. Schoolraad voor de „Scholen niel MEXICAANSCHE INDRUKKEN. Per trein naar Guadalajara. den Bijbel" hestaai 50 jaar. Ds. J. Barbas onderscheiden. Woensdag is in de groote zaal van Tivolï te Utrecht de feestelijke herdenkingssamenkomst ge houden ter gelegenheid van het gouden jubileum van den schoolraad der vereeniging „Scholen met den Bijbel". Na de openingsrede van den voorzitter, ds. J Barbas uit Hengelo (G.) nam prof. Van Poelje hel woord om de gelukwenschen namens den minister van onderwijs oevr te brengen en mededeeling te doen, dat het de Kpningin heeft behaagd, ter ge legenheid van dit jubileum den voorzitter, ds. J. Barbas, te bevorderen tot officier in de orde van Oranje Nassau. Vervolgens richtte dr. Colijn zich met een korte feestrede tot de vergadering namens de anti-rew lutionaire fracties der Staten Generaal. Spr. achtte het een voorrecht op deze bijeenkomst te mogen spreken en wel om een dubbele reden: in de eerste plaats, omdat de oprichting van een schoolraad is geschied in de politieke sreer. De stoot tot deze oprichting is aldus spr. uitgegaan van enkele politieke persoonlijkheden. Daarom is het zoo be grijpelijk, dat zij, die het geestelijke nageslacht zijn van de mannen van 1889, nu ook van hun be langstelling blijk willen geven. In de tweede plaats is het noodig, zoo nu en dan hoogtijdagen te heb ben, die herinneren aan het verleden. Het is goed zich af en toe op het verleden te beroepen. Kuyper en Groen van Prinsterer, alsmede vele andere voorgangers mogen niet vergeten worden eVrvolgens voerde nog het woord prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine als vertegenwoordiger van de Chr. Historische fracties der Staten Generaal Tenslotte sprak prof. R. H. Woltjer namens den onderwijsraad. DOOR DE TRAM AANGEREDEN. Woensdagavond omstreeks kwart voor elf is een 21-jarige telegrafist werkzaam op het rijkstelegraaf kantoor te Amsterdam, bij het oversteken van de Raadhuisstraat op den hoek van de Spuistraat, door een tram van lijn 13 aangereden. Hij kreeg daarbij een herschenschudding en een schedelbasisfrac- tuur en werd in levensgevaarlijken toestand in het Wilhelminagasthuis opgenomen. K. N. S. M. keert 8 procent uit. De bedrijfresultaten van de Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij waren over 1939 gunstiger dan in 1938. Zoowel de periode voor als die na het uitbre ken van den oorlog hebben daartoe bijgedragen. Op de bezittingen is, evenals in vorige jaren, ruim af geschreven, doch de vlootvernieuwing vordert grootere bedragen dan alleen door afschrijving in het bedrijf worden gehouden. Het wordt daarom noodig geacht de reserve voor diverse belangen, die ten behoeve van de conversie der amortisatiebewijzen met f 1.750.000 was ver minderd, opnieuw belangrijk te versterken door toevoeging uit de overwinst van een bedrag ad f 5.250.000 waarin begrepen is het boekavans op afgevoerde schepen, bedragende f 1.761.796,10. De resultaten van het afgeloopen jaar laten een dividend van 8 procent toe, terwijl het dividend op het in October j.l. uitgegeven aandeelenkapitaal ad f 1.750.000. dan 1/4 daarvan, n.l. 2 procent, be draagt. De saldo-winst heeft bedragen f 6.132.728,21. EEN STUK SCHIPBRUG GING ER VAN DOOR. Woensdagavond is bij het opendraaien van de schipbrug te Deventer een beugel gebroken, met het gevolg, dat het opengedraaide stuk los raakte en stroomafwaarts dreef. Men slaagde er spoedig in het losse deel te achterhalen en op zijn plaats te brengen. Het verkeer ondervond door dit incident eeni- gen tijd oponthoud. WINSTBELASTING NIET VóóR 5 APRIL IN DE KAMER. De Tweede Kamer zal Woensdagmiddag 3 April om één uur bijeenkomen. Op de agenda staat o.m. het wetsontwerp tot aanwijzing van heffingen ten behoeve van het lee- ningsfonds 1940 en de begrooting van het werkloos- heidssubsidiefonds voor 1940. Ook het wetsontwerp tot heffing van een winstbelasting zal aan de orde zijn. indien het eindverslag is uitgebracht, maar het ligt in het voornemen van den voorzitter de behandeling van dit ontwerp niet te doen aan vangen voor Vrijdag 5 April. Winst fier Ned. Bank voor Zuid- Af rika vrijwel onveranderd. Het bedrijf van de bank had in het boekjaar een zeer bevredigend verloop. Gedurende de eer- te elf maanden vertoonden onze zaken een regel matige uitbreiding, terwijl ook de winstcijfers hoo- ger waren dan in het voorgaande jaar. De netto-bedrijfswinst met inbegrip van het saldo Ao. Po. ad f 19.651 (v. j. 14.306) bedraagt na de gebruikelijke afschrijvingen en voorzienin gen, doch zonder voorziening voor div. en tantième belasting f 883.535 f902.094). Dit bedrag wordt ver minderd met f 262.733 (61.522) voor afschrijving op bankgebouwen en f 191.013 (300.000) dotatie extra-reserve. Aandeelhouders ontvangen 6 pet. (onv.) dividend, commissarissen, directie en hoofd agent f 48.315 (48.569) tantièmes. Voorts wordt f 25.000 gereserveerd voor dividend- en tan- tièmebelasling. waarna f 19.122 (19.651) naar nieu we rekening overgaat. Clir. Ambtenarenbond viert zilveren jubileum. In de Woensdagmiddag in de groote zaal van Krasnapolsky te Amsterdam gehouden algemeene vergadering van den Alg. Ned. Chr. Ambtenaren bond werd het feit herdacht, dat deze bond vijfen twintig jaar bestaat. Deze herdenkingsbijeenkomst werd geopend door den voorzitter van de afdeeling Amsterdam, den heer S. van Erk, met een welkomstwoord, waarna de Bondsvoorzitter, de heer A. van Driel een ge dachtenisrede hield. Spr schetste uitvoerig het bondsleven in de afgeloopen 25 jaar. Spr. besloot met er op te wijzen, dat het goed is zich in het heden te sterken door in het verleden te zien. De voorzitter van het Chr. Nat. Vakverbond, do lieer A. Stapelkamp, die hierna het woord voerde herinnerde aan de moeilijkheden, waarmede do bond bij de oprichting had te kampen. Met groote dankbaarheid jegens God herdacht spr. den gezegen- den groei der bij het C. N. V. aangesloten organisa ties in de laatste 25 jaren De heer C. J. van Dam. voorzitter van het Biblio theekcomité, bood hierna het bestuur een studiebi bliotheek aan, bestaande uit een 70-tal werken, als mede een bedrag aan geld als onderhoudsfonds. waarmede aan een wensch, geuit tijdens de 20ste jaarvergadering, is voldaan. Verschillende sprekers voerden hierna nog het woord. Vervolgens werd een druk bezoohte reeeptio gehouden en om half zes verzamelden de aanwe zigen zich aan een diner. De avond werd besloten met een filmvoorstelling, waarbij nog enkele sprekers het woord voerden. (Van onzen reizenden medewerker). Rustig in den ijlenden trein zit ik en kijk naar al het nieuwe. Rustig temidden van stof en huilende kinderen, spuwende, etende en drinkende Mexi canen en terwijl een zwaar-gewapende, pittige, bruine Mexicaansche soldaat wijdbeens naast mij tusschen de banken staat. „Gaat in den trein zitten; het landschap gaat als een film langs uw oogen" adverteert de Southern Pacific Railway. Over het algemeen wordt in Amerikaansche advertenties voor Nederlandsche begrippen terdege overdreven. Maar dit beeld voor deze reis. ijlend door Mexico's Noorden, is juist. Het is als een film. Boeiend. Afwisselend. Nieuw. Opwekkend Maar het is ook als d e film. Mexico is precies zooals de film het ons te zien heeft ge geven: brandend in de zon, een geweldig land met onvruchtbare, dorre vlakten en meer dan menschen- hooge cactussen; cactussen met groote roode. gele en blauwe bloemen. Wij hadden achter ons Holland- sche venster ook cactussen. Het vorig jaar heeft er een gebloeid met een klein rose klokje van een bloemetje. Dat was een blijde verrassing en een op windende gebeurtenis. De lieve buurdames, cactus- minnend als alle lieve Hollandsche buurdames zijn, kwamen er aan te pas. Zij kwamen het klokje be kijken. Zij waren blij voor ons en jaloersch voor zich zeiven. Een bloeiende cactus in een aardige Hollandsche straat! Dat was een gebeurtenis en eer. vreugde. En terwijl wij door de geweldige vlakten van Mexico razen, temidden van dorre woestijnen van zand met kale, hooge, breed-glooiende bergen op den horizont, terwijl de zon brandt, mijn huurlie den hartige slokken Taquila uit een groene flesch drinken, terwijl de soldaat met het geweer onbe weeglijk en wijdbeens staat, fladderen gieren om de kadavers van koeien en muilezels, omgekomen in den barren brand van dit gloeiende, dorre land. En kijk ik naar de wonderlijke cactussen, groene reuzen met stekelbaarden en wanhopig-omhoog- gestoken armen. Groene reuzen met kleurige bloe men op den kop. Ik kijk ook naar de roode, gele en blauwt bloemen, vreemde, schoone teekenen van leven in een land van den dood en denk aan Ne derland, aon een propere buitenwijk van een hel dere Hollandsche stad, aan het straatje met de voortuintjes, de buurdames en alle aardige men- schen. Wij ijlen door Mexico. Het is drie uur. Wat doen alle mrnschen uit dat straatje om drie uur? De mevrouwen doen boodschappen of lezen een boek of spelen met hun kindje. Jansen de referen daris zit op het departement. Bouwman, de advo caat loopt in toga door de moge kille gangen van het Paleis van Justitie. Van Dam geeft aan domme jongens Fransche les. Ik rijd door Mexico en denk aan het straatje. Dat eene van de duizenden Hollandsche straatjes. Dat eene van 'de honderdduizenden straatjes van de heele wereld. Ik denk: Jansen gaat om vijf uur een horrpl drinken op de sociëteit. Bouwman wandelt door het Bosch naar huis. Van Dam brengt z'n actetasch mee, met proefwerk om na het eten te corrigeeren. Voor ons vertrek hebben we dien uitgebloeiden cactus van ons aan mevrouw de Wit gegeven. Mis schien is er nu weer een rose klokje aan. Dan is mevrouw de Wit trotsch. En dan denkt het straatje, door dat rose bloemetje, aan ons. En aan de kleine bloem van de vriendschap-in-ons-straatje, bloeiend op de dorheid van het dagelijksche leven. Rustig zit ik in den ijlenden trein. En kijk naar Mexico. Een vreemd en dor en angstig land. Ik denk aan de geschiedenis van Mexico, aan Az teken, die, uit Azië, eeuwen en eeuwen her hier heen gekomen zijn. En aan Indianen en een oeroude beschaving, zonne-pyramiden, sagen van slangen en adelaars, dc moedige mannen uit Spanje. Con quistadores. Ik denk aan den armen Oostenrijker: Keizer Maximiliaan. Aan Juarez. Aan Porforio Diaz, den eersten modernen president, voor wiens grnf in Parijs, op Père Lachaise, ik heb gestaan. Dit is een land van beschaving en bloed. Van cultuur en gods dienst en revolutie. Ik denk aan den huidigen pre sident Cardenas een man over wien ge veel goeds hoort en die nu moet aftreden en aan de twee dikke generaals die om zijn zetel zullen gaan strijden: Ca- macho en Almazan en van wie men met een beden kelijk gezicht zegt: dat het wel weer revolutie zal worden. Ik kijk naar de dorpen in deze eindelooze woestijn van twee dagen en twee nachten treinen. Lage, lee- men hutten staan midden in het dorre stof. Mannen gaan in lompen en met breede hoeden. Er zijn tanige vrouwen en naakte kinderen, temidden van cactus sen, roofvogels en magere koeien en ezels. Ik kijk naar dierenskeletten, wit-blinkend in de zon. Jansen wandelt nu naar de sociëteit. Generaal Almazan houdt een verkiezingsrede. Welk een geweldig land! Welk een dorheid! En al die menschen in hun ellendige hutten.... Mijn buurman houdt mij uitnoodigend de groene flesch voor. No. Senor, grazias, multas grazias. Die Van Dam met z'n taseh vol proefwerk En mevrouw de Wit denkt aan ons, bij een rose bloempje. De trein jakkert voort 't Is nog vele uren eer wij Guadalajara bereiken. Mr. E. ELIAS. (Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehouden.) Smid slachtoffer van roekeloosheid niet geweer. Door een schot in het hoofd op slag gedood. In de smederij van den 72-jarigen heer W. van Riese te Hoogland heeft zich Woensdagmiddag een tragisch ongeluk voorgedaan. Van een der daar aanwezige militairen ging plotseling het geweer af. De smid werd door het schot getroffen, met het gevolg, dat hij op slag werd gedood. De smid had, zooals vaker gebeurde, bezoek var eenige militairen. Naar het schijnt is een van hen op roekelooze wijze met zijn geweer omge gaan, want plotseling ging het wapen af, met het gevolg, dat de smid door een kogel in het hoofd wend getroffen. De man was op slag dood. Jongen onder instortenden tuinmuur gedood. In de Soeijstraat te Tilburg is vermoedelijk ten gevolge van een plotselingen en zeer krachtigen rukwind een twee meter hooge tuinmuur omge waaid. juist op het moment, dat het zevenjarige toontje van de familie van der Wens te Tilburg casseerde. Het ventje werd onder het vallende steen bedolven Vrij spoedig kon men het lichaam onder het puir vandaan halen, doch het jongetje bleek inmiddels te zijn overleden. Acht jongemannen van diefstal verdacht. De politie te Deventer heeft acht Jongelieden van ongeveer negentien en twintig jaar gearres teerd, die zij verdenkt van inbraak, diefstal va* geld en gouden sieraden of heling hiervan Dé jongelieden hebben in vereeniging te Deventer een reeks kleine inbraken gepleegd.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5