Haarlem's Dagblad Stelden Japanners eischen aan Macao? Bloembollensurplusfonds zal l\°/o uitkeeren. STQOMEN en VERVEN De „Zeeland". „EVERYBODY" 57e Jaargang No. 17417 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groota Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdrad 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Zaterdag 33 Maart 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regelt ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Groentjes zie rubriek. Medewerking van het Rijk door renteloos voorschot. Naar thans wel vastaat is zeer binnenkort de mededeeling te verwachten, dat het Bloem bollensurplusfonds door liet Rijk in staat zal worden gesteld "1 pet. van het surplus uit te betalen. Zooals men weet was daar nog een bedrag van f 1.600.000.voor noodig. Waarschijnlijk zal dit bedrag als renteloos voorschot beschikbaar worden gesteld met de bedoeling dat dit voorschot zal worden terug betaald als de tijden weer normaakl zijn. Dit lichtpuntje wordt echter weer eenigszins verduisterd door de maatregelen, die de Zweed sche regeering genomen heeft betreffende den invoer van luxe-artikelen waaronder ook de bloembollen vallen. Hoewel nog geen beslis sing genomen schijnt te zijn zullen deze maat regelen zich waarschijnlijk op een contingen- teering neerkomen. Het zou echter voorbarig zijn op deze belangrijke kwestie reeds thans vooruit te loopen. Winkeldievegge betrapt. Vrijdagmiddag werd in den winkel van de firma Vroom en Dreesmann aan de Groote Houtstraat te Haarlem een 41-jarige vrouw uit Zandvoort op lieeterdaad door personeel betrapt toen zij een kindermanteltje wegnam. De recherche werd gewaarschuwd, die de vrouw meenam naar het politiebureau aan de Smedestraat. Hier werden in haar tasch de volgende artikelen gevonden: een half pond spek, een rookworst, twee busjes muisjes en een doos wrijfwas. Volgens haar verklaring had zij die artikelen in de Hema te Haarlem gestolen. Ook bekende zij, ongeveer drie weken geleden een jurkje bij Vroom en Dreesmann te hebben ge stolen; dit kleedingstuk werd in haar woning ir. beslag genomen. Tenslotte beleende de dievegge, dat zij van December j.l. af regelmatig bij de Hema etenswaren heeft ontvreemd. Na verhoor is zij op vrije voeten gesteld. Tegen haar is proces-verbaal opgemaakt. SCHIPBREUKELINGEN VAN DE „PROTINUS". Acht van hen worden verpleegd in een Schotsch ziekenhuis. TWEE LEDEN DEK BEMANNING GEDOOD. Een der Londcnsche correspondenten van de Msb. seint aan zijn blad: In een van de ziekenhuizen van Schotland lig gen thans 8 opvarenden van den vergancn IJmui- der trawler „Protinus" van de N.V. Visscherij- maatschappij „De Daad" te IJmuiden, die door een Britschen onderzeeër aan land zijn gebracht. De mannen waren zoo uitgeput dat ze per brancard van den onderzeeër naar het ziekenhuis moesten worden vervoerd. De dokter van het ziekenhuis deelde echter mede, dat de toestand van de patiënten naar omstandigheid vrij bevre digend was. De Nederlandsche consul te Edinburgh, die zich onmiddellijk met de schipbreukelingen in verbin ding had gesteld, verklaarde ons dat de schip breukelingen niet in staat waren een uitvoerig relaas over hun wedervaren te doen. Hij zou hen tot Zaterdag laten rusten, om daarna een rapport op te stellen. Het schip vermoedelijk op een mijn geloopen. Uit de enkele verklaringen, door de schip breukelingen kan het volgende gedistilleerd wor den: De „Protinus" schijnt op een mijn te zijn geloopen. Het schip is daarop zoo snel gezonken, dat de bemanning die in allerijl in een reddingboot gegaan was, geen tijd had eenigerlei proviand mee te nemen. Ze lagen met hun tienen in de boot en hadden zóó gedurende drie dagen in staat van uit putting rondgezwalkt, toen een Duitsche bommen werper op het bootje aankwam. In enkele seeondep tijds werden ze met machine geweervuur bestookt, waarbij twee der zeelieden gedood werden. De aanval door het Duitsche vliegtuig vond plaats, toen de reddingboot geleidelijk aan in de richting van een Britsch convooi gedreven was. We konden, zoo verklaarden de schipbreukelingen niets uitrichten en moesten lijdelijk toezien hoe twee van onze kameraden gedood werden. Na zes dagen lang zonder eenig voedsel op zee te hebben rondgezwalkt, werden we door een Britschen onderzeeër gered. Bij aankomst in de Schotsche haven werden eerst de twee lijken van boord genomen waarna achtereenvolgens de zwaar uitgeputte leden der be manning en degenen, die er minder ernstig aan toe waren naar het ziekenhuis werden vervoerd. De hulp aan de geredden. Nader seint de correspondent: We hebben nog gesproken met de hoofdzuster van het hospitaal van het kleine Schotsche dorp, waar de schipbreukelingen van de „Protinus" zijn opgenomen. Ze verklaarde, dat alle acht zeelieden het vrij goed maakten, doch nog uitgeput waren. Geen van hen was gewond. Van Engelsche zijde wordt nog vernomen, dat de Britsche onderzeeër, die op patrouille was, een bootje in zicht had gekregen. Daarop werden, zooals reeds geseind, schipbreukelingen van de „Protinus" aangetroffen, nagenoeg volkomen uit geput. De menschen hadden niets anders, dan eenig water aan boord. Op den onderzeeër werd terstond medische hulp aan de inzittenden van de redding- Koot verleend. Zooals gemeld bestond de bemanning van de verganen trawler „Protinus" uit de volgende per sonen: schipper Klaas Wijker, stuurman A. de Graaff en de matrozen A. Groen, H. Stam, S. Buis en de kok W. Wijker, allen uit Egmond aan Zee. Voorts de matrozen J. Blok, IJmuiden, A. Plug, Den Haag. len machinist H. Bannink, 2en machi nist E. Glazenmaker, beiden uit Haarlem, den stoker J. Piers uit Amsterdam en den tremmer G. Voorting uit Santpoort. O.a. zou ontruiming van eenige eilandjes verlangd zijn HONGKONG, 30 Maart (Reuter). Naar verluidt ontwikkelt zich te Macao, de Portu- geesche nederzetting aan de Kanton-rivier, een ernstige situatie. Vernomen wordt dat de Japanners van de regeering van Macao o.a. het volgende eischen: Ontruiming door de Portugeezen van de buiten Macao gelegen eilanden Lappa en Wantsai. Erkenning door de Portugeezen van de door de Japanners ingestelde „schijnregeering" in het district Tsjoengsjan. Aanvaarding te Macao van de Japansche militaire yen-biljetten. Het recht, huiszoekingen te verrichten voor het opsporen van anti-Japansche elementen. De Japansche conculaire autoriteiten te Hong kong kunnen deze berichten niet bevestigen Macao zelf heeft zich tot dusver eveneens in stilzwijgen gehuld. (Macao, de Portugeesche kolonie nabij de mon ding van de KantönrivTer, 140 K.M. ten Z. O. van Kanton, is gelegen op 'n klein schiereiland, dat door een smalle, zandige landtong met de zuidpunt van het Chineesche eiland Macao verbonden is. Deze kolonie ontstond in 1557 (door koop van dit gebied) en behoorde vroeger tot het gouvernement Goa, maar vormt sedert 1844 een zelfstandig Portu- geesch gouvernement. Het gebied was vroeger door een muur van het overige gedeelte des lands gescheiden en bezit met zijn heuvels en dalen een aangename ligging. Met de daarbij behoorende eilandjes telt Macao op 11.75 KM2. 160.000 inwoners, waaronder 4000 Por tugeezen. In 1909 werd een grensregeling met China getroffen). LOUPEN KIJKERS COMPASSEN ALLEEN THERMOMETERS ZIJLSTRAAT 97. BAROMETERS (Adv. Ingez. Med.) KLEEDEN - GORDIJNEN Lcflgenncj (Adv. Ingez. Med.) Japansche handelspolitiek richt zich op Zuid-Amerika. Minister Kato aanwezig bij de gezantenconferentie. TOKIO, 30 Maart (D.N.B.) De buiten gewone gezant van Japan in China, minister Kato, is naar New York vertrokken, teneinde deel te nemen aan een conferentie van alle Japansche diplomatieke en consulaire vertegen woordigers in Amerika, die den weg moet effenen voor nauwere economische samenwer king van Japan met de Zuid-Amerikaansche staten. De Japansche pers keert zich tegen de pogin gen der Vereenigde Staten de door de samenwer king tusschen Tokio en Nanking ingeleide nieuwe orde in Oost-Azië te belemmeren of de plannen van Japan in het Verre Oosten door economischen of militairen druk te dwarsboomen. Als de Ver eenigde Staten met de komende groote vlootma- neuvres op den Grooten Oceaan het streven naar inmenging willen demonstreeren, dan zal Japan zich door deze „illusie" niet laten intimideeren. Ten aanzien van Japan's economische afhanke lijkheid van de Vereenigde Staten wijzen de bladen op de „nieuwe handelsdiplomatie", die reeds tot nieuwe betrekkingen met Italië, Spanje en Zuid- Amerika geleid heeft en de eerste schrede be- teekent om het Japansche handelsverkeer van dat der Vereenigde Staten los te maken. Bewind van Wang Tsjing Wei geïnstalleerd. TOKIO',' 30 Maart (Reuter) Volgens een telegram uit Nanking is vanochtend de nieuwe, onder Japanschen invloed staande, centrale Chineesche regeering geïnstalleerd. Het Japansche kabinet heeft, naar het D.N.B. meldt, een adres aan de nieuwe regeering te Nan king goedgekeurd, hetwelk de ministerpresident aan den keizer zal voorleggen. In dit adres wordt de onmiddellijke erkenning der regeering uitgesproken, als ook de wensch tot uitdrukking gebracht, tezamen met de nieuwe regeering te streven naar het volgende: 1. Betrekkingen van vriendschap en goede na buurschap en economische samenwerking, alsmede gemeenschappelijk verdediging. 2. Bescherming der rechten en belangen van derde mogendheden voorzoover de militaire nood zaak niet beperkingen oplegt. 3. Het doen verdwijnen van het regime van Tsjang Kai Sjek voor het opbouwen van de nieuwe orde als voortzetting van den strijd tegen de anti- Japansche elementen. (De Maatschappij „Zeeland" wel ker schepen door de tijdsomstan digheden moesten worden opgelegd heeft zich om steun gewend tot de regeering die in twee wetsontwer pen voorstelt deze hulp te ver- leenen.) De „Zeeland" heeft zich weer gericht Tot hen die ons regeeren, Met deze vraag van groot gewicht: Wilt ons nog eens sauveeren. Men gaat met onze maatschappij Niet meer uit passagieren En in dien toestand kunnen wij Het niet meer financieren. De baren kunnen in een tijd Als nu, slechts zorgen baren, Voor ons is 't een onmooglijkheid Niet varend wèl te varen. De strijd gaat boven onze macht Door overmacht en ergo Al worstlen (luctor) wij met kracht, W' ontkomen niet (emergo). De landsregeering heeft gemeend, Heb ik zoo juist gelezen, Die steun moet nu ook maar verleend, 't Is „opgelegd" bewezen, Dat sprake is van hoogen nood, Die dreigt te overstelpen, We zitten samen in de boot, We moeten dus maar helpen. Met dezen oorlog is voorwaar Geen land ook te bezeilen, En ook op zee kan het voor haar Niet zeilen meer en reilen. Het loope niet volkomen mis. Wij moeten, waar wij kunnen, De „Zeeland" die gehavend is Een veilgen haven gunnen. Door tijdig reiken van die hand Is zij voorshands geborgen, Al heeft de „Zeeland" wel het land, Zij houdt geen zee van zorgen. P. GASUS. jM&icodam Voor Tegelschoorsteenmantels Jawzaal JCampecsinget 24 Telefoon 12104—13029 (Adv. Ingez. Med.) 31 MAART van 36 uurH. K. B. GEORGE PICKARD and his band. (Adv. Ingez. Med.) De aanhouding van Russische schepen. LONDEN, 30 Maart. Volgens inlichtingen uit officieele Russische bron te Londen is het Russi sche schip „Selenga" kort nadat het deze week door de Britsche autoriteiten te Hongkong was vrijgegeven op weg naar Wladiwostok door Fran sche oorlogsschepen aangehouden. De Fransche marine-autoriteiten hebben de „Selenga" gelast zich naar een niet nader genoemde haven in Indo- China te begeven. De officieren en manschappen van de „Selenga" zouden geweigerd hebben aan dit bevel te voldoen. Volgens een inlichting van de Sovjet-ambassade te Londen, uit Hongkong ont vangen, zouden zij daarop gedwongen zijn zich aan boord van een Fransch schip te begeven. Het Britsche ministerie van economische oorlog voering heeft echter een communiqué uitgegeven dat de feiten in een eenigszins ander licht stelt. Volgens dit communiqué zijn de Russische schepen „Selenga" en „Mayakovsky", die voor contraban decontrole naar Hongkong waren opgebracht, aan de Fransche autoriteiten overgeleverd. De geal lieerden werken bij de contrabandecontrole steeds ten nauwste samen en in het onderhavige geval bleek het om administratieve redenen beter te zijn dat de beide schepen aan de Fransche con trole werden overgegeven. Er is geen sprake van dat een van beide schepen zou zijn vrijgegeven. Het onderzoek naar contrabande is nog niet geëin digd. (United Press) De muur van de Wèsterkade aan de Maas te Rotterdam, die sinds jaren aan het verzakken wordt vernieuwd. Het afbreken van de oude muur binnen den stalen damwand Het woord is aan Otto Weiss: Voordat een oude traditie sterft, moet men haar nog vele malen dooden. Amerikaansche vliegtuigen voor de geallieerden. LOS ANGELES, 30 Maart In bevoegde lucht vaartkringen wordt verklaard dat de aankoopcom missie der geallieerden bij Amerikaansche fabri kanten orders heeft geplaatst ten bedrage van tvveehonderömillioen dollars. Naar verluidt zou het hier vijf en dertig honderd vliegtuigen betreffen, waaronder achthonderd van het lichte Douglastype Dit vliegtuig is onder de bombardementsvliegtuigen het snelste ter wereld. De snelheid bedraagt meer n 400 mijl per uur. (United Press). Hongarije door ernstige over stroom ingen bedreigd. Eenige plaatsen reeds onder water. Het smelten van de sneeuw op de Karpathen schept een nieuw gevaar voor overstroomingen. De Donau is opnieuw tot 684 c M. gestegen en men verwacht dat de rivier nog verder zal was sen. Reeds is een aantal plaatsen bovenst rooms van Boedapest overstroomd. Dijken zijn gebro ken en de vlakte is overstroomd Militairen wer ken krachtig aan het versterken van de dijken pn helpen de bevolking. In het zuiden van Honga rije zijn kudden schapen met herders door over stroomingen ingesloten. Tornado eisclit dertig menschen- levens. Stad in de V. S. geteisterd. NAPOLEONVILLE (Louisiana) 29 Maart Pierrepark is door een tornado geteisterd. De materieele schade is zeer aanzienlijk; dertig personen zijn om het leven gekomen, (Havas) Geïnterneerde Dnitschers maakten communistische propaganda. Vier arrestaties in kamp in Frankrijk. Na een onderzoek, ingesteld door den comman dant van het kamp van Gurs, heeft de rechter van instructie te Pau een bevel tot voorgeleiding uit gevaardigd tegen vier Duitschers, die geïnterneerd zijn in het kamp van Gurs en die anti-Fransche communistische propaganda maakten. De vier Duit. schers zijn in Pau opgesloten. Havas bericht voorts dat de politie een huiszoe king heeft verricht in den boekhandel van de „Editions Sociales et Internationales" en een aan zienlijke hoeveelheid Sovjet-propaganda in beslag heeft genomen. De Fransche legerberichten. In het Saargebied Duitsche verkennings- afdeelingen teruggedreven. Vrijdagavond: „Plaatselijke actie der elementen, die met den vijand in contact zijn. Vrij groote bedrijvigheid der beide luchtvloten. Een twee-motorich Duitsch vliegtuig is in onze linies door het af weergeschut neergeschoten. Bovendien is op 28 Maart een Duitsch verkenningsvliegtuig boven ons territoir neergehaald". Zaterdagmorgen: „Hevig artillerievuur aan beide zijden van de Vogezen en ten westen van de Saar. In laatst genoemd gebied werden vijandelijke verken ningselementen door ons vuur teruggedrongen en wij hebben met succes een hinderlaag gesteld. De vijand liet verscheidene dooden op het terrein achter. Socrils naar Moskou vertrokken. De ambassadeur van de Sovjet Unie te Parijs, Soerits, is Vrijdagavond om 8 uur met de Simplon- Oriënt-Express uit Parijs naar Moskou vertrokken. WIJ zeggen niet alleen dat Groen tjes in Haarlem's Dagblad succes hebben. Wij kunnen het b e w ij z e n ook. uit het feit dat hun aantal ieder jaar weer grooter is. HEDEN: 16 PAGINA'S Adikeieu R. P.: Journaal van de week. pag. 5 Mr. E. Elias: Mexico's tweede stad. pag. 3 C. J. Groothoff: De strijd tegen de Luxemburgers pag. 6 Dr. P. H. Schroder: Boeken die ble ven. pag. 7 J. H. de Bois: Litteraire Kantteeke- ningen. pag. 7 Gabriel Smit: Boeken uit het bui tenland. pag. 7 Filmschouw. pag. 8 Financieel Economisch Weekover zicht: Lusteloosheid in Wallstreet pag. 9 A. J. D.: Vroegbloeiende primula's g pag. 9 1 Laatste berichten op pag. 2. ^^WnnDiBnninniiinHiMnnffioiHiin^iHQiHinMBnnfiDfiiniireAiBnninnnni^^

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1