6 millioen gevraagd voor de luchtbescherming Economische samenwerking met België. Mexico's Tweede Stad Guadalajara. HET LEENINGFONDS 1940 ZATERDAG 30 MAART 1940 HA'AEEE M'S D A" G B E A B 3 Lijk van lid der „Grutto'" bemanning aangespoeld? Evacuatie eischt voorloopig f5 millioen. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp inge diend tot wijziging en verhooging van de be grooting van zijn departement voor 1939. De minister stelt voor een verhooging van den gewonen dienst met f 879.078. van den ka- pitaaldienst met 5 millioen. zoodat de geheele dienst verhoogd wordt met f 5.879.078. De 5 millioen wordt aangevraagd voor een nieuwe afdeeling luidende: afvoer burgerbe volking. Aan de Memorie van Toelichting is het volgende ontleend: Het overbrengen van verschillende gemeenten naar een hoogere gevarenklasse bleek onvermijde lijk. Enkele gemeenten konden in een lagere klas se worden geplaatst. De kosten, welke ingevolge de wel betreffende bescherming tegen luchtaanvallen uit deze herclas sificatie voor het rijk voortvloeien, zijn geraamd op rond f 280.000. welk bedrag als volgt is sa mengesteld. Aanschaffing van gasmaskers f 45.000 Aanschaffing van brandspuiten f 87.000 Aanschaffing van beschermende kle^ding f 117.000 Aanschaffing van sirenes c.a. f 31.000 Voorts werd het, in verband met de huidige bij zondere omstandigheden, noodzakelijk geacht een aantal maatregelen te nemen in verband met de bescherming van de bevolking tegen luchtaanval len. De beoogde geleidelijke uitvoering daarvan moest plaats maken voor een spoedig handelen. Tot deze maatregelen behoorde in de eerste plaats de outillage der alarmeeringsinrichtingen in de gemeenten, gerangschikt 'in de eerste en tweede gevarenklasse. Voor aanschaffing en opstelling yan een aantal sirenes is f 192.000 in het aangevraagde bedrag begrepen. Door de regeering is onder de oogen gezien de noodzakelijkheid om tegemoet te komen aan de moeilijkheden, welke worden ondervonden bij het voorzien van de burgerbevolking van gasmaskers. Dit doel wordt bereikt door tusschenkomst te ver- ïeenen bij den aankoop. Daarvoor is de beschik baarstelling van een bijzonder crediet noodzakelijk. De kosten, met inbegrip van die van distributie, zijn voorloopig geraamd op rond f 400.000. Het laat zich aanzien, dat het geheele voor dit doel aangevraagde bedrag geleidelijk onder de middelen zal terugvloeien. Het komt de regeering gewenscht voor de bu- GUADALAJARA. (Van onzen reizenden medewerker). Een jaar in de Vereenigde Staten te hebben ge woond en dan in Mexico komen, dat is van de eene wereld in de andere gaan. Een jaar in de steden van Noord-Amerika te hebben gewoond en dan in Mexico's tweede stad Guadalajara rondslenteren dat is een ander leven betreden. Want de Vereenigde Staten dat is: hy giëne tot het uiterste en alles opgepoetst, afge spoeld, gedesinfecteerd en in cellophaan gewik keld. En Mexico dat is: vliegen en wespen en bijen op broodjes, op worst, op koekjes en geconfijte vruchten. Dat is de waarschuwing: „Laat u vooral eerst inenten tegen typhus en pokken en vertrouw het drinkwater niet en eet geen rauwe sla" De Vereenigde Staten: stroomlijn, rechte lijn, haast en dollar. En Mexico: kerken van prachtige barok, van teedere renaissance, van ronde byzantijnsche koe- pelingen, klokkelorens zoo ijl en teer tegen de warme lucht. En zitten in de zon en het leven over u laten komen en natuurlijk: uw schoenen glim mend laten poetsen. En als wij vandaag geen peso meer bezitten; wel, wij hebben nog een halve peso voor een glas sinaasappel-limonade en een pakje sigaretten en een lot in de staatsloterij en morgen manana dan zal die peso wel komen. De Vereenigde Staten, dat is groeien en veran deren en evolutioneeren en onderzoekt alle dingen en behoudt het meest winstgevende en the big gest, the nicest the richest in the world. En Mexico: Veel wat oud is en van de Span jaarden was is gebleven zooals het was. Is de Staat communistisch? Misschien. Zijn de geweldige fresco's van Oresco in het gouvernementspaleis van Guadalajara revolutionnair? En anti-kerksch? Ze ker. Maar de kerken, alle kerken, alle tweehonderd kerken van Guadalajara zijn 's morgens en 's mid dags en 's avonds gevuld met een biddende me nigte en hier geldt: het grootste en het rijkste gaat onze harten voorbij. In de 'eeuwigheid gel den zulke maatstaven niet en voor den mensch die van goeden wille is zijn er de zon 'en de blauwe hemel en de geurende rozen van de Plaza de la Constitucion, de straatmuziekjes en een paar la- chende oogen, een breede hoed, een kleurig jak en glimmend-gepoetste sehoe.' en. Een jaar lang heb ik door New-York gedwaald, door Denver en Salt Lake City en St. Louis en Cincinnati geloopen. Dwars door het geweldige land heb ik gereden in een gestroomlijnde, blauw- en-witte Greyhound bus. Ik liep in San Francisco langs de steil stijgende straten, door cie opwinding van Los Angeles. Ik reed langs de gladde autowe gen door Californ:ë. En zag wolkenkrabbers. En bars. En overal duizend, tienduizend, honderddui zend autootjes. Nu slenter ik door Guadalajara. Een stad van tweehorderdduizend Guadalajara- nen. Boeren op bloote, zwarte voeten. Coquet geklee- de meisjes, mannen in lompen, meneeren met mooie pakken, dokters en bedelaars, advocaten en schoenpoetsers, professoren en limonademannetjes. Menschen met menschelijke gezichten en met men- schelijke verschillen. En geen gestandaardiseerde nummers uit den catalogus van menschen-aan- den-loopenden band. En ge ziet wel glimmende, slanke Amerikaan- sche wagens voor de hotels en de banken en de kantoren van de Avenida Colon staan. Maar er rijden heel oude, versleten, gammele rijtuigjes over de Plaza das Armas, langs de groote kathedraal en over de Calle Juarez naar het sta tion, met heel oude en versleten mannetjes op de bok en heel gammele paarden, die sjokkend en klokkend hun dagwerk doen. En Guadalajara heeft één wolkenkrabber. Voor lage wolken. De wolkenkrabber van Guadalajara heeft zes verdiepingen en de wolkenkrabbers van New-York zijn tien maal zoo hoog. Maar Guadalajara heeft kerken als oude, ver stofte en verstoven sprookjes. En het. heeft koele patio's en ronde Romaansche bogen, een museum als een meer van koelte in den heeten dag: cam panula's die wit en teeder de zware donkere klok ken omhoog houden boven het gewoel van de stad. Mexico is niet Noord-Amerika. En liever dan ever Fifth Avenue en Times Square loop ik over de Avenida Colon en de Plaza Santa Maria. Mr. E. ELIAS. {Nadruk verboden. Acteursrecht voorbehouden). reaukosten (f 3.000) van Algemeen Steuncomité 1939, op dezelfde wijze als zulks geschiedt voor het Nationale Fonds voor Bijzondere Nooden, voor rijksrekening te nemen Evacuatie-kosten. De buitengewone omstandigheden, welke de re geering hebben doen besluiten tot de mobilisatie der land- en zeemacht, maakten 't noodig rekening te houden met de mogelijkheid, dat bepaalde ge bieden van ons land om redenen van militairen aarc door de burgerbevolking zouden moeter. wor den ontruimd. Op kleine schaal is reeds tot evacua tie van enkele gebieden moeten worden overge gaan. Bleek de bevolking in deze gevallen nog in staat elders zelf een tijdelijk onderdak te vinden, bij ontruimingen van grooteren omvang zal de zorg voor de huisvesting van de geëvacueerden in hoofd zaak bij de regeering moeten berusten. Welke bedragen met een en ander eventueel ge moeid zullen zijn valt zelfs bij benadering niet op te geven. Teneinde echter op alle gebeurtelijkhe- den voorbereid te zijn, acht de minister het nood zakelijk, dat voorloopig een crediet van f 5000.000 voor dit doel te zijner beschikking wordt gesteld. Indien het onverhoopt noodig mocht blijken, op grootere schaal tot evacuatie over te gaan, zal met dit bedrag in elk geval de eerste stoot kunnen worden opgevangen. Overigens zullen, behalve de uitgaven, welke reeds zijn gedaan in verband met de evengenoem- de evacuaties van kleineren omvang, uit dit crediet ook bestreden worden de kosten van voorbereiden de voorzieningen, noodig voor de ontvangst van geëvacueerden in de als vluchtoord aangewezen gebieden, benevens die van de commissie, welke belast is met de voorbereiding en zoo noodig met de algemeene leiding van de huisvesting en verzor ging der te evacueeren bevolking en van de aan de commissie toegevoegde commissarissen, waar van de kosten voorloopig op f 1500.000 kunnen worden gesteld. Weer magnetische storingen in de Ver. Staten. De Continental American Telephone and Telegraph Company te New-York heeft Vrij dag Iaat in den middag gemeld dat alle trans atlantische radiotelefonische verbindingen tot zwijgen waren gebracht door magnetische sto ringen, welke werden toegeschreven aan de ac tiviteit van een zonnevlek. Vrijdagmorgen is bij paal 9 op het strand van Texel een lijk aangespoeld. Vermoedelijk is het lijk het stoffelijk overschot van Ruurt Teensma, een der opvarende van het s.s. „Grutto" van de firma Smith en Van Ommeren te Rotterdam, dat sedert het begin van deze maand wordt vermist. Het signalement luidt: lang 1.70 meter, zwaar postuur, grijs krullend haar, rond vol gezicht, gaaf gebit. De kleeding bestaat uit een grijs colbert costuum met vischgraatpatroon. In het pasje staat de naam met kleedingmagazijn Jos. Cohen en Zn., Scheepstimmerlaan 11, Rotterdam. Voorts een grijs overhemd met vaste boord, een blauwge- st reepte stropdas, hooge zwarte schoenen, maat 43. een wollen hemd en een tricot onderbroek. In de zakken van de broek zaten een zakmesje, waarop R. G. Boonstra, een zilveren horloge met ketting, een sleutelbos en een scheepsfluit. Aan de rechterhand droeg de verdronkene een trouwring zonder inscriptie. Het lijk is overge bracht naar de algemeene begraafplaats te Den Burg. Drie vreemde vliegtuigen boven Rottum. Protesten te Londen en Berlijn uitgebracht. De R.P.D. meldt: Donderdagmiddag om kwart voor twee zijn boven het eiland Rottum twee Britsche militaire vliegtuigen waargenomen. Zij zijn van den grond af beschoten en hebben zich daarop in Westelijke richting verwijderd. Dienzelfden middag is op het eiland een Duitsch landvliegtuig van het Junkertype 8 LHK waarge nomen, dat zich in noord-oostelijke richting heeft verwijderd. Protesten zijn respectievelijk te Lon den en Berlijn uitgebracht Zilver geen muntmateriaal meer. Bij K.B. is bepaald, dat het gezamenlijk bedrag van de omloopende bankbiljetten, bank-assignatiën en rekening courant-saldo's bij de Nederlandsche Bank, steeds voor twee vijfde gedeelten gedekt zal moeten zijn door munt of muntmateriaal, met dien verstande, dat onder muntmateriaal alleen begrepen wordt gouden muntmateriaal en dat de gouden munt en het gouden muntmateriaal rtiet hooger worden geschat dan op 2,009 (twee duizend negen gulden) per kilogram fijn. Uit het bovenstaande blijkt, dat onder munt materiaal alleen begrepen wordt gouden munt materiaal, terwijl tot dusverre ook zilver onder muntmateriaal werd begrepen. Prof. Gelissen ziet een tolunie in het verschiet. Vandaag is te Brussel een Nederlandsch-Belgische dag gehouden, ter gelegenheid van de 38ste jaar vergadering van de Ned. Kamer van Koophandel voor België en Luxemburg, welke vóór den middag plaats had. De jaarvergadering werd gevolgd door een zakenlunch en een Nederlandsch-Belgische bij eenkomst, waarbij vele prominente figuren aanwe zig waren en waarin prof. ir. Paul Heymans en prof. ir. H. C. J. H. Gelissen over de economische samen werking tusschen beide landen het woord voerden. Rede prof. Gelissen. België, Luxemburg en Nederland zijn thans, vol gens prof. Gelissen, politiek rijp om economisch sa men te werken, vooral sedert de in 1936 ingetreden koerswijziging in de Belgische buitenlandsche poli tiek. Uit een onderzoek naar de economische struc tuur van België en Nederland blijkt, dat er op het gebied van beroepsindeelmg eigenlijk geen groot verschil meer tusschen beide landen bestaat. Spr. acht het thans zeer wel mogelijk, dat voor bepaalde artikelen wederzijds preferen- tieele rechten zouden "worden verleend. Zoo zou het eerste begin <gelegd kunnen worden. Van groot belang acht spr. ook, dat handels afspraken tusschen bedrijven in beide landen door de respectieve regeeringen, o.m. in haar contingenteerïngspolitiek, zouden worden er kend, wanneer zou blijken, dat het economische belang onzer landen met dergelijke afspraken wordt gediend. De samenwerking zou eveneens tot uiting kunnen komen op het gebied van de industrialisatie van die bedrijven, die of in onze beide landen nog niet be staan, of wegens de kleinheid van het economische achterland niet levensvatbaar blijken. Ook op het gebied van credietverkeer kan ncj meer economi sche samenwerking plaats hebben dan thans het geval is. Prof. Gelissen bracht verder de agrarische politiek en de havenpolitiek in beide landen ter sprake. In eerstgenoemd opzicht beveelt hij aan, dat nu reed« overleg zou worden gepleegd tusschen Belgische en Nederlandsche deskundigen op agrarisch gebied, ter wijl hij anderzijds deed uitschijnen, dat afspraken omtrent haventarieven e.d. beter aan de economie van beide landen ten goede zouden komen, dan een onderlinge moordende concurrentie, die gelukkig tot het verleden behoort. Om een juist inzicht te krijgen in het effect on zer economische samenwerking zou de basis hier van, met inzet „ons beider belang", in een econo misch verdrag van langeren duur dienen te worden omschreven. Heb je wel gehoord van den hollebolle-wagen waar die schrokkerige Gijs op zat? Hij kon schrokken groote brokken, een koe en een kali, een heel paard halt, een os en een stier, -t-, -va-V-* zeven tonnen Dier, een schip vol rapen, een kerk vol scnapen En nóg kon Gijs van den honger niet clapen 1 Met een dergelijke samenwerking zou spoedig een begin moeten worden gemaakt, om dan middeler ijl te kunnen nagaan of het mogelijk is het te ver volmaken in een algemeen tolverbond. Intusschen zal men elkaar veel beter leeren begrijpen en volle dig vertrouwen. Al schijnen groote moeilijkheden daartoe te moe ten worden opgelost, toch is spr. van meening, dat de economische samenwerking tusschen beide lan den op economisch gebied uiteindelijk zal dienen te geschieden via een tolunie, maar dat het echter ge wenscht is rekening te houden met een zekeren aan looptijd. Rede prof. ir. Paul Heymans. Na prof. Gelissen voerde prof. ir. Paul Heymans, oud-minister van economische zaken In België, het woord. Ofschoon het denkbeeld van een tolunie hem niet afschrikt, prijst hij deze uiterste oplossing niet on middellijk aan. Spr. acht de voorwaarden thans gunstig tot het experiment van een tusschenstadium, mits dit niet gekenmerkt wordt door halve maatrege len, vaak aan elkander tegenstrijdig, waardoor ten slotte meer na- dan voordeelen zouden ont staan. Wanneer hij de mogelijkheid onderzoekt van een stelsel, van preferentieele tarieven onder de betrokken landen, stelt spr. de vraag of de clau sule van de meest begunstigde natie ook dit maal weer tegen ons ingeroepen zou worden en of wij in dat geval de mogelijkheid eener eco nomische toenadering zouden moeten verzaken, alleen omwille van een kwestie van benaming. Want zou eenzelfde feitelijke toestand niet even goed door een z.g. tolunie kunnen worden tot stand gebracht, wanneer die tolunie zou worden verzacht door contingenteerings- en fiscale maatregelen, als dit het geval zou zijn door een gewone entente met preferentieele rechten? Al leen op de werkelijkheid komt het aan niet op het etiket. JUBILEUM D. H. VRUGT. Vrijdag herdacht de heer D. H. Vrugt den dag waarop hij 25 jaar geleden in dienst trad bij den P.T.T.-dienst. Hij ontving te zijnen huize bezoek van den waarnemend directeur, den heer S. I. Lan- gendijk en van den chef afd. bestelling cn expeditie, den heer G. A. Klunhaar en den heer J. H. van Lokeren, die hem namens administratie en directie gelukwenschten er: vol lof waren over zijn groote ijver, plichtsbetrachting en nauwkeurigheid. Ook de oud-directeur, de heer J. H. T. Phaff, eere-voorzitter der Postfanfare kwam hem per soonlijk gelukwenschen. De heer W. Flooren, voorzitter der afd. Haarlem der C.B.P.T.T., prees het organisatorisch werk van den heer Vrugt en bood hem namens den bond een fraaien fruitmand aan. De heer J. J. C. Ophuijsen, assistent P.T.T., wees namens het jubileumfonds van P.T.T.-personeel op de goede verstandhouding tusschen den jubilarL en zijn collega's en bood hem namens het genoemde fonds een serie boeken aan. De heer G. Kalkman voorzitter van* de Postfan fare, sprak den jubilaris zeer waardeerend toe en dankte hem voor het vele goede wat hij voor deze vereeniging had verricht en tot stand gebracht. Verder ontving de jubilaris geschenken van fa milie en vrienden, en schriftelijke bewijzen van belangstelling o.a. van den directeur den heer J. C. Smid, die in militairen dienst is. Vele bloem stukken tooiden de woning van den jubilaris. Tal van vrienden en leden van het P.T.T. personeel, kwa men den heer Vrugt persoonlijk gelukwenschen. Vereeniging; Ned. Fabrikaat bestaat 25 jaar. Propaganda voor Nedcrlandsch product heef» nut afgeworpen. Morgen zal het vijfentwintig jaren geleden zijn, dat de vereeniging Nederlandsch fabrikaat haar werk aanving. Evenals op dien 31sten Maart van het jaar 1915, toen door de tijdsomstandigheden de propageering van het gebruik van Nederlandsche artikelen urgent werd, verkeeren wij thans weer in oorlogsomstandigheden, die doen gevoelen van hoe groot belang een zoo groot mogelijke onafhankelijk heid op economisch gebied voor ons land is. In een persconferentie heeft de algemeene secre taris-penningmeester, de heer H. F. R. Snoek, een en ander verteld naar aanleiding van dit jubileum, over oprichting, doel en resultaten der vereeniging. Het initiatief is uitgegaan van notaris jhr. C. W. F. C. van Lidth de Jeude, die in 1915 aan den lijve ondervond hoe moeilijk het was bepaalde industrie producten aan te schaffen ten gevolge van den ge stoorden aanvoer overzee. Hij zag mogelijkheden voor de Nederlandsche industrie en plaatste een oproep in de dagbladen, die een ongekend en on verwacht succes had: van alle zijden stroomden de adhaesie-betuigingen toe. Op 31 Maart 1915 werd toen door zeven personen in Den Haag de Vereeniging Nederlandsch fabrikaat opgericht. In de bestuursvergadering werd de heer Snoek be noemd tot secretaris-penningmeester, zoodat hij eveneens morgen jubileert. Plaatselijke afdeelingen werden gesticht en het ledental der nieuwe vereeniging breidde zich snel uit, wel een bewijs voor het feit dat er behoefte was aan een organisatie als deze. Uit alle lagen en kringen der bevolking trad men toe. Zoowel particulieren als handelaren en fabrikanten telt de vereeniging onder haar leden. Het Koninklijk Huis heeft steeds groote belang stelling getoond voor het werk der vereeniging. Reeds bij den aanvang ondervond de vereeni ging hoe moeilijk het was Nederlandsche producten te verkrijgen, bijv. bij het aanschaffen van post papier, doch de mentaliteit is thans, na 25 jaren arbeid der vereeniging, volkomen veranderd, al weet men, dat het gestelde doel nog niet ten volle bereikt is. In den beginne ondervond de vereeniging veel tegenwerking van fabrikanten en winkeliers, doch thans is de samenwerking uitstekend. Vooral bleek vroeger een verbluffende onkunde van de producten van anderen, doch door den bemidde lenden arbeid der vereeniging is een grootere kennis van Nederlandsche producten ontstaan. De vereeniging Nederlandsch fabrikaat heeft altijd met positieve middelen gewerkt en nimmer gebruik gemaakt van de haat- of boycot-gedachte. Daardoor heeft men den steun gekregen van alle lagen en richtingen in de bevolking. Onder de energieke leiding van den tegenwoor- digen voorzitter, dr. ir. M. H. Damme, directeur- generaal van P. T. en T., is de vereeniging de laatste jaren sterk vooruitgegaan, naar de secre taris-propagandaleider drs. B. M. Sweers ter con ferentie mededeelde. Bovendien heeft een reorganisatie plaats ge had, waardoor behalve de werkgeversorganisaties en de regeering nu ook de huisvrouwen- en werk nemersorganisaties in het hoofdbestuur zijn ver tegenwoordigd. De officieele herdenking van het jubileum zal plaats hebben op den dag van de algemeene leden vergadering. die wordt gehouden op Donderdag 4 Juli in het Kurhaus te Scheveningen.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5