Haarlem's Dagblad Lcttcjenncj Luxemburg. Viking Bank en I. S. Groen het mikpunt van Duitsche bommenwerpers. Brand in Haarlemsch pension 1 April. Artikelen 57e Jaargang No. 17418 Uitgave tourens Coster, Maatschappij voor Courant. Uitgaven en Algem Drukkerij N.V Bureaux. Groots Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37 Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dir«tie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Maandag 1 April 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Groentjes zie rubriek. Het is natuurlijk erg naar dat wij den voetbal wedstrijd tegen Luxemburg verloren hebben. Men verliest niet van Luxemburg. Het is te klein. Maar misschien zit er ook wel een heilzame kant aan het geval. Bijzonderheden omtrent de afmetingen van Luxem burg's grondgebied en bevolking meen ik u niet te moeten besparen. Laat ons den moed hebben, de werkelijkheid tenvolle onder oogen te zien. Welnu dan: het groothertogdom Luxemburg, dat pas sinds 1867 volkomen onafhankelijk is en dus niet op de eeuwenlange zelfbewustheid kan bogen, uit onze zwaarbestreden vrijheid gegroeid, kan slechts bogen op een grondgebied van 2586 K.M.2. Dat is zeer klein. Nedeiland, althans Europeesch Nederland, zelf te boek staande als een der kleine neutralen, is bijna vijftien maal "zoo groot. En het verschil in be volkingstotalen is nog indrukwekkender. Het spijt mij het te moeten zeggen, maar tegenover ongeveer negen millioen Nederlanders staan slechts 300.000 Luxemburgers. Ze zijn dus ruim tweemaal zoo tal- rijk als de Haarlemmers. Nu kan men opmerken dat zulke cijfers wel iets zeggen als het om nationaal vermogen, aantallen soldaten en dergelijke dingen gaat Luxemburg's gewapende, macht telt slechts 450 man en bestaat dan nog ten halve uit gendarmes maar niets met sportprestaties te maken hebben. En daar zit wat in. Ik ben ook waarschijnlijk niet de eenige, die niët vergeten is dat na den wereldoorlog, waarin Duitsche legers achteloos door het groothertogdom wandelden, de Luxemburgers een merkwaardige revanche op Europa namen. Zij zonden toen namelijk een ploeg amateur-boksers op tournée, die in vele Europee- sche hoofdsteden in den ring verscheen en zonder aanzien van nationaliteit zijn tegenstanders velde. Waarmee weer bewezen werd dat er niet alleen vele dingen bestaan waarin een klein land groot kan zijn maar ook, dat tot die dingen zelfs kracht en ge weld behoorenmits men het aantal strijders en de bewapening aan zekere regelen onderwerpt. Het geen eenvoudig sportief is en ook al in de Oudheid bleek, toen de Horatiï de Curiatiï versloegen. Dat waren drietallen. Maar het is niet eens noodig zoo'n oud wedstrijd-verslag op te halen. Want wij komen er met dit soort redeneering ten aanzien van onze nederlaag tegen Luxemburg toch niet. Het baat al evenmin te veronderstellen, zooals ik gisteren iemand vriendelijk heb hooren doen, dat wellicht alle jonge mannen onder de 300.000 Luxemburgers goede voetballers zijn terwijl die onder de 9.000.000 Nederlanders nu eenmaal tot de zeldzaamheden behooren. Want zoo is het helaas niet. De Luxemburgsche voetbalhistorie wordt niet gekenmerkt door over winningen op zulke grootmachten ik spreek nu in verhouding als Nederland, België en derge lijke. Herhaaldelijk hebben districtselftallen zooals Zuid-Nederland of reserve-elftallen zooals België B zonder groote moeite de Luxemburgers^verslagen en zich daar niet eens op benoemd ook. Men ver wachtte het wel. Dus kunnen we ook niet zeggen: Nou ja, wij hebben meermalen van zulke groot machten als Duitschlacd, Frankrijk en Engeland gewonnen; dus moeten de Luxemburgers, in de zelfde verhouding, ook eens van ons winnen. Het gaat niet op. Het is, u vergeve mij het meedoogenlooze en niet zeer hoog-Nederlandsche woord: een sof dat wij ons met 54 door de Luxemburgers hebben laten, slaan. Volgend op een andere sof: de nederlaag met 17 in Antwex-pen. Maar ik zei dat er iets heilzaams in zou kunnen zitten. Ja. Een beetje minder lawaai en opschroe- 'verij over het Nederlandsch Elftal zou ertoe kunnen leiden dat het in de toekomst zijn tegenstanders niet meer onderschat. Wie met dat gevoel begint, in lauw tem(£o| is bij voorbaat al geslagen. De tegen stander merkt met vei-rassing dat hij er tegen op kan, neemt het initiatief dankbaar in handen en staat het niet meer af. Wie het initiatief neemt het is niet alleen zoo op het voetbalveld maar overal in de menschelijke samenleving heeft een voor deel in handen dat, als hij het vast weet te houden, beslist. Zijn moed en zijn zelfvertrouwen stijgen naarmate die van zijn tegenstander zakken. Zijn goede begin, het halve werk, wordt tot het heele. Een kostbaar artikel, initiatief. Er is meer mee ge wonnen dan met supei'ieure bekwaam- en begaafd heid en die twee zijn er telkens weer mee verslagen. Natuurlijk had het Nederlandsch Elftal, voor het in het veld ging, ook even aan die Luxemburgsche boksersploeg kunnen denken. Dat zou heilzaam ge werkt hebben. En het had kunnen beseffen dat er meer leeuwen zijn dan alleen de Nederlandsche. Het Luxemburgsche wapen bestaat uit een opge- richten dubbelgestaarten, goudgekroonden, getong- den rooden leeuw, op een blauw schild met tien zilveren strepen; in lateren tijd wordt de leeuw dik wijls gedekt door het Nassau'sche schild Alleen dat laatste had al kunnen waarschuwen. Men onderschatte trouwens anderer leeuwen nim mer. En onthoude zich van zelfverheerlijking, die er vóór de beide soffen geweest is. Men doe zijn voordeel met het lesje! Mijn gelukwensch aan Luxemburg. R. P. Slagkruiserontwerp aan de Tweede Kamer toegezonden. 's-GRAVENHAGE, 1 April. Het wetsontwerp inzake den bouw van slagkx-uisers, dat thans bij den Volksraad aanhangig is gemaakt,- zal nadat het adi'es van den Volksx'aad is ontvangen bij de Tweede Kamer woi'den ingediend. De memorie van toelichting van dit wetsontwerp, dat thans bij nota aan de Tweede Kamer is toege zonden, draagt de onderteekening van den mi nister van defensie. Schip door een bom een meter opgelicht. IJMUIDEN Maandag Veilig ligt de stroomtrawler Viking Bank IJM 183 aan zijn trossen voor Hal C in de Visschershaven van IJmuiden. Straks komen de vischlossers om de vangst van de laatste reis van boord te halen en ze gereed te zetten in het afslaggebouw. Dan komen de visch- koopers en die zorgen er op hun beurt weer voor. dat de visch bij de consumenten komt. En onder de consumenten is er niemand, die weet, dat het maar weinig heeft gescheeld of de visch, die zij eten en de menschen die ze hebben gevangen, waren nooit in IJmuiden aangekomen. Naast de Viking Bank ligt de I. S. Groen IJM 130. Ook deze trawler heeft het ondervonden, hoe onveilig het thans is op de Noordzee, onveilig nu niet meer alleen dooi- de verraderlijke mijnen, maar ook door de helsche machines, die de oor logvoerende landen door de lucht op elkaar af zenden; die tot nu toe onze visschersvaartuigen met rust hebben gelaten, maar die het thans ook op hen gemunt schijnen te hebben. Protinus, Vi king Bank, I. S. Groenziedaar het drietal, dat het eerst heeft blootgestaan aan een aanval van Duitsche vliegers, waarvan nog slechts enkele dagen geleden vier door een Nederlandsch vis- schersx aartuig, de kotter IJM 203 van een wissen dood gered werden, over welke redding de Duit sche bladen den redders den grootsten lof heb ben toegezwaaid. Het is wel een eigenaardige ma nier, waarop de Duitsche oorlogsvliegers dezen lof onderstreept hebben. Zooals altijd al sedert de toepassing van de FRANCOIS PONCET TE PARUS. PARIJS, 1. April (Havas) De Fransche am bassadeur te Rome, Francois Poncet, is vanochtend te Parijs aangekomen. De Viking Bank ter nauwernood den dans ontsprongen. Eén der gasten omgekomen Zondag brak in een pension aan den Zijlweg op den hoek van de Pieter Kiesstraat brand uit. De brand nam uiterlijk geen groote afmetingen aan, doch doordat op den zolder eenige houten kamertjes waren, werd de situatie daar benau wend. Een der bewoners, die op zijn kamer nog wat wilde halen, keerde daar niet meer van terug. Hij werd door den rook bedwelmd en vond den dood. Zondagmorgen heeft te Haarlem in een pension op den hoek van den Zijlweg en de Pieter Kiesstraat een korte, doch felle bin nenbrand gewoed. De 52-jarige pensiongast de heer R. Mensink, vond hiei-bij den dood. Op den zolder van het pension waren zeven houten kamertjes. In vijf ervan logeerden gas ten. Eén dezer bewoners gebruikte, in weerwil van het feit dat de inrichting van den zolder gevaar voor bi-and opleverde, een petroleumver- gasser. Zondagmorgen omstreeks half elf had zij dit toestel ontstoken, en daarop was zij naar beneden gegaan. Naar men aanneemt is de brand ontstaan doordat eenige gordijpen vlam vatten. In korten tijd verspreidde het vuur zich over den zolder. De 52-jarige heer Mensink ontdekte den brand en ging ijlings naar beneden om de overige be woners te waarschuwen. Daarna snelde hij weer naar boven om te trachten nog wat van zijn be zittingen te redden. Daarna heeft men niets meer van hem gezien. Een andere bewoner, die nog te bed lag, wist door een faam op hel dak te komen en zich zoo in veiligheid te stellen. De andere drie bewoners bevonden zich niet meer boven. De inmiddels gealarmeerde brandweer be streed met vier stralen het vuur en wist i-eeds na een half uur den brand te bedwingen. Toen men bij de nablussching op zolder een onderzoek in stelde vond men het lijk van den heer Mensink. Het lichaam vertoonde slechts enkele brandwon den, zoodat het slachtoffer waarschijnlijk door den rook is bewelmd en op deze manier den dood heelt gevonden. Het stoffelijk overschot is naar het St.-Elisa- bethsgasthuis overgebracht. f.Men zie ook pag. 2h radiotelefonie op de visschersvloot het geval is geweest, ging ook nu de mare van de beschieting van beide trawlers aan hun komst vooraf. Een nieuwe schrik voer door IJmuiden, een schrik, die des te grooter was, omdat men op dat oogenblik nog in het onzekere leefde omti'ent wat er eigen lijk met de Protinus was geschied. Bijzonderhe den wist men toen nog niet, maar men behoefde ditmaal niet lang in het onzekere te verkeeren. Schipper Gravemaker vertelt. Schipper van de Viking Bank is de heer L. Gra vemaker, als de meeste schippers van de groote IJmuidensche treilers een jonge man, maar: „Het schijnt jong en ervaren En is niet wel te paren, Maar 't is een valsche schijn." Dat geldt ook voor schipper Gravemaker. want ook hij is jong en ervaren. Ziehier zijn sober en onopgesmukt relaas: Het was Donderdagmiddag omstreeks half zes, toen we op 58 gr. N. B. tijdens stormachtig weer in Zuidelijke richting stoomden om, voordat we naar IJmuiden gingen, te, probeei-en nog wat ka beljauw te vangen. Toen zagen we plotseling vier vliegtuigen op ons af komen. We zagen spoedig, dat het Duitsche waren, doch hun komst veront rustte ons geenszins. We stoomden immers niet naar Engeland en wé hadden toch duidelijk onze kenteekenen. „HOLLAND" staat er met groote letters op den boeg en boven de koelkasten en de nationale driekleur is op tal van plaatsen aange bracht. zoodat er omtrent onze nationaliteit niet de minste twijfel behoeft te bestaan. Spoedig zou blijken, hoe deerlijk we ons vergist hadden. Drie van de vier machines vlogen door, maar de vierde bleek het op ons gemunt te hebben. Zij wierp vier bommen naar ons schip. Dat gaf aan boord na tuurlijk een hevige consternatie. Ik liet onmiddel lijk, voor zoover dat mogelijk was, de noodige maatregelen nemen om het veege lijf te redden. Flotseling kwam er hevige ontploffing vlak voor den boeg. Ons schip kreeg een hevigen schok, zoo hevig zelfs, dat we een meter werden opgetild. Maar gelukkig werden we niet getroffen en dat danken we wel in de eerste plaats daaraan, dat met den sterken wind meevarende, een flinken schuiver maakten. Onze Viking Bank maakte, juist toen de bom ontplofte, een schui ver in de andere richting en dit was onze redding. Maar het was een dubbeltje op z'n kant Hiennede bleek de aanval afgeloopen te zijn. De bommenwerper had vermoedelijk al zijn kruit verschoten en we waren blij. dat we het er zoo goed afgebracht hadden. De vliegtuigen verdwe nen xiit het gezicht. Later hebben we nog wel enkele gezien, maar die lieten ons met rust. Het spreekt vanzelf, dat we na dit avontuur allen met één gedachte bezield waren: zoo gauw mogelijk naar huis en Zaterdagmiddag twaalf uur lagen we veilig aan den kant. Het eenige nadeel dat we van den aanval heb ben overgehouden is een lekke ketel, vermoede lijk als gevolg van den sprong dien we maakten toen de bom explodeerde. Kreeg de I. S. Groen alleen maar een waarschuwingsschot? Schipper van de I. S. Gi'oen is de heer Gerrit Visser. ..Gervi" noemt men hem in IJmuiden. omdat Gerrit Visser zoo'n mondvol is en wellicht ook cmdat de drager van dezen naam liever wei nig zegt dan veel. Maar dit hoorden we toch van hem, dat toen zijn schip zich ook op de 58 gr. N. B. bevond de beide matrozen, die het roer hadden, n.l. Spaans uit Scheveningen en Groen uit Bever wijk een eskader vliegtuigen zagen naderen. Het was toen ongeveer kwart over zes en we lagen te steken op iy2 a 2 uur van de Viking Bank. Een van de vliegtuigen kwam toen op ons af en gaf een salvo met zijn machinegeweer vlak voor onzen boeg. Gelukkig "werd niemand geraakt, alhoewel de machine vlak over onze masten scheerde. De machine sloot zich direct weer bij het eskader aan en ook wij werden verder met rust gelaten. Ook de I. S. Groen voerde natuurlijk de noo dige kenteekenen en ten overvloede heeft men aan boord nog een vlag opgestoken. De I. S. Groen kwam ongeveer twee uur na de Viking Bank in IJmuiden aan. Onverantwoordelijk! Bij allen lof, dien we onzen visschers wegens hun ervaring en moed zoo gaarne toezwaaien, mag een woord van critiek wegens de somtijds aan den dag gelegde zorgeloosheid niet onthouden worden. Wat was er, voordat de boot door den Duit- schen bommerwerper werd aangevallen, aan boord van de I. S. Groen geschied? Op Zondag 17 Maart, terwijl het stormweer was. sloeg de scheepsboot overboord. Het eenige reddingsmiddel, dat men toen nog aan boord had. was een reddingsvlotje, absoluut onvoldoende voor de geheele bemanning, wanneer er eens iets mocht gebeuren. In plaats van zoo spoedig mogelijk naar de dichtstbijzijnde haven te sloomen om een nieuwe boot aan boord te nemen, bleef men doorvisschen, elf dagen lang, totdat op 28 Maart de aanval plaats had. Het liep gelukkig goed af, maar wat zou er van de menschen terechtgekomen zijn, als de I. S. Groen eens hetzelfde lot had ondergaan als de Protinus? Ongetwijfeld had geen van de elf of twaalf opvarenden er het leven afgebracht. Dit was een zeer ernstige fout, die ongetwijfeld voor den daarvoor verantwoordelijken persoon niet zonder gevolgen zal blijven. Het aantal gevaren, dat onzen zeevisschers be dreigt. is dus weer met één vermeerderd. Wat er de gevolgen van zullen zijn zal wel spoedig blijken. Het wordt in visscherskringen ten zeerste betwij feld of er Maandag booten naar zee zullen ver trekken. Kustvaarder van onneutrale handelingen verdacht. Na onderzoek vrijgegeven. Een Nedei-landsch mavinevaartuig heeft den Ne- derlandschen kustvaarder „Vrede", thuisbehoorende te Rotterdam, een schip van ongeveer 250 ton, te IJmuiden binnengebracht, waar het door de marine autoriteiten aan een onderzoek is onderworpen. Het onderzoek werd ingesteld op verdenking van onneutrale handelingen. Na het onderzoek is het schip vrijgegeven, daar voor verdere vasthouding geen gronden aanwezig bleken, Maart heeft weer de wijk genomen, Eén April is aangekomen. Vader Tijd staat nimmer stil; Nieuwe dagen volgen dagen, In een steeds maar sneller jagen, Even is 't weer één April. Eén April is het dus heden En de dag, naar oude zede. Voor een grap en spotternij; Vriendelijk in de luren leggen En dan even vriendlijk zeggen* Eén April je bent erbij. Er is in een tijd als deze Veel te hooren, veel te lezen, En als men de waarheid wil, Kan men zich het hoofd gaan breken Met de vraag, wie waarheid spreken En wie doen van één April. Wat men van 't rumoer dat d'aarde Internationaal weer baarde, Onomstootelijk naar waarde, Als de waarheid kan aanvaarden, Laat ik in het midden, maar Wat ook dwaasheid of paskwil is, Waar in 't melden ook verschil is, En de zekerheid nihil is, Eén ding dat het één April is, Is niet één April, maar waar. STOOMEN en VERVEN VAN UW GARDEROBE (Adv. ingez. Med.) WEEKBERICHT Coöperatie Vooruitgang U.A., Haarlem. Gebroken Java-thee, per.ons 24 ct. Grove Java-thee, per ons 26 ct. Groote versche Eieren, per 10 stuks 39 ct Huishoudzeep, per dubbel stuk 9 ct. Huishoudzeep, per staaf 20 ct. Schuurpoeder, per bus6 ct MET DIVIDENDBONS. (Adv tngez. Med.) Staking bij New-York's verkeersdiensten Bevolking door groot ongemak bedreigd. NEW YORK, 1 April. (A.N.P.) Michael J. Quill, de voorzitter van de afdeeling New York van het Committee of Industrial Orga nisation, heeft Zondagavond medegedeeld dat de bond van transportarbeiders alles gereed heeft om een staking te laten uitbreken onder het personeel van de gemeentelijke verkeers diensten, t.w. de ondergrondsche spoorwegen, de autobussen, de taxi's enz. Een dergelijke staking zou voor zeven millioen menschen, die dagelijks van deze diensten gebi-uik maken, een geweldig ongemak beteekenen De heeren Glazemaker (boven) en Bannink (beneden), twee Haarlemmers, die de ramp van de Protinus overleefden. Voor een onderhoud met hun cchtgenooten, die dagenlang in ongerustheid verkeerden over het lot van hun man, zie men pag. 2. Het woord is aan Een Spreekwoord: Wie struikelt en niet valt komt vooruit. (Adv. Ingez. Med.) KRACHTIGER ACTIE TEGEN EXPORT NAAR DUITSCHLAND. Geallieerden willen den toevoer van ijzererts verhinderen. DESNOODS MET SCHENDING DER SCANDINAVISCHE WATEREN? LONDEN 1 April. Churchill's waarschuwing aan het adres der neutrale mogendheden (Men zie den tekst van zijn radiorede op pag. 5) zal naar men verwacht nog deze week worden gevolgd door een optreden, dat ten doel heeft den uitvoer uit Scandinavië naar Duitschland van ijzererts te ver minderen of geheel en al stop te zetten. Naar ver luidt zou de Britsche regeering in samenwerking met de Fransche regeering reeds tot dergelijke maatregelen zijn besloten. De actie, die wordt over wogen. zou met zich mee kunnen brengen het schenden van de Noorsche territoriale wateren. Het resultaat kan zijn dat tot de Oostzee ijsvrij is, dus vermoedelijk midden Mei, Duitschland geen aan voer meer via Narvik zou hebben. Naar verluidt zal Chamberlain Dinsdag in het Lagerhuis een ver klaring in dien zin afleggen. Men verwacht dat Engeland binnen acht en veertig uur Zweden en Noorwegen van de verscherping der contrabande- controle op de hoogte zal stellen. Neutrale diplomaten .vernamen Zondagavond dat in een dergelijke nota zal worden gezinspeeld op het Altmark-incident als bewijs van een flagrante schending door Duitschland van de Scandinavische neutraliteit en dat de Engelsche regeering verder te kennen zal geven dat Engeland dergelijke inbreuk op hei internationale x-echt niet langer zal dulden. Volgens dezelfde kringen zal Engeland er tevens de aandacht op vestigen dat wanneer Rusland we derom Finland aanvalt Engeland de Finnen direct hulp zal vorleenen. Het besluit tot deze actie is het onmiddellijk gevolg, naar men meent, van de jongste bijeenkomst van den Oppersten Oorlogsraad. Vooral Reynaud moet er op aangedrongen hebben en even eens zou hij de mogelijkheid geopperd hebben Duitschland te berooven van pelroleurnleveranties uit Bakoe. De Britsche staatslieden waren graag bereid tot een krachtiger optreden, maar zouden minder welwillend denken over een optreden in den Kaukasus, rondom de Zwarte Zee. Wat betreft de erts-transporten zou er tusschen de beide regee ringen volkomen overeenstemming bestaan. (United Press). AANBESTEDING. Hedenmorgen had ten raadhuize te Haarlem de aanbesteding plaats van het maken van rioleeringen in een stadsdeel, gelegen tusschen de èantpoorter- straat, Saenredamstraat en Schotersingel. Ingeschreven werd als volgt: A, Schoorl, Haarlem 80.300, De Geer en Stuif zand, Leiden, 80.700, A. J. de Later, Oegstgeest 80.900, H. C. Heemskerk, Leiden 80.786, J. F. Goris, Zeist 92.000, N.V. De Moei en Hermes, Alkmaar 81.955 en Joh. Dienaar en Zoon. IJmui den 83.973. MR. OUD BEDANKT VOOR HET KAMERLIDMAATSCHAP. 's-GRAVENHAGE, 1 April. Mr. P. J. Oud, die tot lid van de Tweede Kamer benoemd was verklaard in de vacature-Cohen, heeft die benoe ming niet aangenomen. Thans heeft de voorzitter van het centraal stem bureau in deze vacature benoemd verklaai'd den heer H. A. Zwanenberg te Enschede. Sir John Gilmour overleden. Engelsch minister voor de scheepvaart. Sir John Gilmour. de Engelsche minister voor de Scheepvaart is. Zaterdag te Londen plotseling overleden. John Gilmour was in 187j5 geboren en is bijna 64 jaren oud geworden. Van 1910 tot 1918 was hij conservatief afgevaardigde voor East Ren frewshire en sedert 1918 van het district Pollok (Glasgow), Van 1924 tot 1926 onderstaatssecretaris voor Schotland en van 1926 tot 1929 minister. In November 1931 werd hij minister van Landbouw en visscherij in de nationale regeering, in 1932 werd hij minister van binnenlandsche zaken, welke post hij tot 1935 bezette. Later werd hij minister voor de scheepvaart. John Gilmour erfde in 1920 den titel van ba ronet, welke zijn vader in 1897 was verleend. HEDEN: 12 PAGINA'S. R. P.: Luxemburg. pag. 1 J. B. Schuil: Aerdenhout's Kinder- toonéel. pag. 2 Was de scheepsboot van de „Proti- i nus" niet in orde? pag. 3 i Het slagkruiserplan is bij den Volks raad ingediend. pag. 5 g Laatste Berichten op pagina 4 Vwiiiir ibbsibi

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1