Haarlem's Dagblad K.L.M. vliegt op Lissabon Een Groot Schrijver. Slagen. Jntetcodam Ochtendbeurs Amsterdam Mitrailleurschoten als waarschuwing? LEVENSLANG Aansluiting op de Clipperdiensten naar Amerika Actikeien- 57e Jaargang No. 17419 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendapiein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuidei Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082. Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendapiein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Dinsdag 2 Xpril 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15- Groentjes zie rubriek. Vandaag is het een eeuw geleden dat de Fransche romanschrijver Emile Zola geboren werd. Dat is een aanleiding tot herdenking van zijn werk en vooral niet minder van zijn persoonlijkheid. Overal in de Westersche samenleving worden die her dacht. In dit nummer schetst onze medewerker H. St. in een zeer knap en doorwrocht artikel Zola's arbeid, het streven naar Waarheid dat zijn leven beheerschte, zijn geloof in den roman-als-exacte- wetenschap. Deze medewerker, wiens beschouwing ik in uw bijzondere belangstelling aanbeveel, her innert er daarbij aan dat het de tijd was van de posi tivistische ontwikkelingsleer van het veldwinnende materialisme, van de gedachte dat alle waarheid in de wetenschap te vinden zou zijn. Maar Zola was kunstenaar, was dichter, bezat een machtige fan- taisie, kon zijn kunstenaarschap niet bedwingen in de begrenzingen van zijn eigen leer. Er is meermalen gespot met de gewoonte, leven en werk van groote figuren uit het verleden te her denken als het vijftig of honderd of meer jaren ge leden is dat zij geboren of gestorven zijn. Zulke spot ligt dan ook erg voor het grijpen. En ander zijds herinner ik mij het antwoord van den dirigent Peter van Anrooy aan iemand, die hem in een „Schubert-jaar" vroeg of hij den componist niet herdenken zou. „Meneer, ik denk eiken dag aan dien man", zei Van Anrooy. Dat was een scherpe critiek. Het is waar dat jaartallen en data op zich zelf beschouwd alleen statistische waarde hebben en dat het dwaas zou zijn als men die juist moest afwachten om zich voor de groote scheppers en scheppingen van het verleden te interesseeren. Voorzoover het zich tot een mode-van-den-dag bepaalt is het dan ook zeker dwaas. Maar voor heel veel menschen, die in het overhaaste tempo en den overweldigenden vloed van indrukken, die het leven van de twintigste eeuw kenmerken, moeite hebben zich nog tot het verleden te wenden, moeite hebben een keuze te doen en tijd en rust missen zich op de wording der dingen en de evolutie der gedachten te bezinnen, zijn die herdenkingen veel waard. Of zij slechts op data gebaseerd zijn doet er niet toe. Er moet een aanleiding zijn: dit is de meest gereede. En zoo geloof ik dat de herdenking van Zola's leven en werk, als voorlichting voor velen, van groot be lang zal blijken omdat zij uit die beschouwingen en levensschetsen beseffen zullen hoe die gedach- tensfeer van de tweede helft der negentiende etuw ons ontvloden is. De tijd van het wassende mate rialisme, van zoo veler geloof in de natuurweten schappen als opperste bron der Waarheid, is voorbij en begraven. De tijd van Zola niet alleen maar ook van Darwin, Spencer, Guyot, Stuart Mill is een historisch curiosum geworden en wie daarvan lee.st zal het gevoel krijgen dat het Heden ondanks al zijn ontwrichting en onzekerheid, ondanks al zijn ge varen en rampen, dieper én rijker is en groote be loften inhoudt. Hij zal, doordenkend, wellicht ook sterk, gaan voelen dat de fouten van de tweede helft der negentiende eeuw zich wreken aan de eerste helft van de twintigste. Men leest Zola niet meer. Zijn werk is litteraire historie geworden. Zijn geweldige cyclus Les Rou- gon-Macquart, tellende twintig deelen, behoort evenmin meer tot de „boeken die bleven" als zijn Evangiles, zijn Trois Villes of zijn gansch verschil lenden roman-in-sprookjessfeer Le Rêve. Toch is zijn persoonlijkheid blijven leven als die van een schier legendarischen strijder voor de Waarheid, niet alleen door de niets ontziende openhartigheid van zijn „naturalisme" ongezonde nieuwsgierig heid had trouwens indertijd ook veel invloed op den enormen verkoop van romans als La Terre, l'Assommoir en andere maar ook en vooral door zijn moedig, nobel optreden ten voordeele van den onschuldig-veroordeelden Alfred Dreyfus. Hij, de gevierde schrijver, onderging daarover verachting, hoon, vervolging en was zelfs genoodzaakt uit te wijken om gevangenisstraf te ontgaan. Hij won zijn pleitten koste van groote persoonlijke opoffe ringen en verdriet. Zulk een werkelijken moed en zelfverloochening vergeet de wereld niet. En het streven naar volko men waarheid en openhartigheid in zijn werk heeft op den duur zeker bijgedragen tot het veld winnen van ruimer inzicht, het verdwijnen van veel dat ach terbaks en huichelarij was. Zola's carrière blijft een bewonderenswaardig voorbeeld van onvermoeiden arbeid. Hij overwon de groote moeilijkheden van een jeugd in armoede en zonder hulp, ook de tegenslagen van zijn mis lukte eerste werk en hij bleef een harde werker en een eenvoudig mensch ook toen de roem hem op een voetstuk gezet had. Enfant gaté de la Fortune, bedorven kind van Fortuna, is hij nooit geworden. Hij heeft gewerkt zoolang het dag was en ge streefd naar zijn ideaal. Al zien wij dat nu als be perkt en als onbereikbaar langs den weg dien hij koos, hij blijft de man die voor de Waarheid streed, door zijn groote kunstenaarsgaven schoonheid schiep die zijn tijd ontroerde en zich in de episode, die zijn ,,j'Accuse!" inleidde als een ridder zonder vrees of blaam deed kennen. Een groot schrijver en een groot mensch. R. P. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 6.71 Berlijn 75.55. Parijs 3.80. Brussel 32.17. Zwitserland 42,231/*. New-York 1.88 3/8. (Het bloembollenvak is wel gesla gen, maar niet vèrslagen, verklaar de Dr. A. J. Verhage in de alge- meene vergadering van de Alg. Ver. v. Bloembollencultuur.) Wel geslagen, niet vèrslagen, Zoo sprak voorzitter Verhage Van de Bloembollencultuur; Het zijn zeer benarde tijden. Waarin allen moesten strijden, Koel van hoofd en toch vol vuur. Wel geslagen, niet vèrslagen. Door den nood van deze dagen, Waarde lezers, hoort u dit? Wat er ook voor komt te kijken, Worstelen, en nimmer wijken, Dat is de geest van Jan de Witt Wel geslagen, niet vèrslagen, Dat beduidt ook: niet versagen, In goed Nederlandschen zin; Buigend soms, maar nimmer brekend. Met den kop of, anders sprekend, Met den bol ertegen in. Hoeveel zorg ook is te dragen, 't Is niet in den bol geslagen, Bij de leiders van het vak; Hoe de lasten mogen groeien, Bollen zullen steeds weer bloeien, Ondanks alle ongemak. Wel geslagen, niet vèrslagen, Wat het vak ook mag belagen, 't Staat door alle stormen pal; Deze leus kan garandeeren. Dat men door den nood te keeren, Dwars door alles slagen zal. Voor VLOERBETECELINC. JaottzaaC JCampecsiageC 24 Telefoon 1210413029 (Adv. Ingez.. Med.) Koersen van de Ochtendbeurs te Amsterdam van heden 10.30 uur tot 11.25 uur. Kern. Olie 231—«/i. A.K.U. 42 1/8—V2. Java-China-Japan lijn 122. Koninkl. Ned. Stoomboot Mij. 118. Holland-Amerika Lijn 94. Beth. Steel 56 3/4—15/16. U. S. Steel 43 1/4— V2. Republic Steel 161/8 ONTDEKKINGEN VAN BYRD. Veel meer land in het Zuidpool gebied dan tot nu toe bekend was. MAGNETISCHE ZUIDPOOL VERFLAATST ZICH. PUNTA ARENAS, 2 April. De ontdekking van de magnetische Zuidpool brengt wijzigingen in de vulkanische gesteldheid van het ant-arctïsch ge bied, aldus Byrd in een interview bij zijn terugkeer naar de Vereenigde Staten na een expeditie van zes maanden aan boord van de „Beai'". Byrd vond steenkoollagen, koper en andere mi neralen en ontdekte een eiland dat uit een vulka- nischen krater bestond. De „Bear" werd aan den voorsteven beschadigd, doch in verband met het geringe gevaar ernstige stormen te ontmoeten werd de reis naar het noorden voortgezet. Byrd legde uit dat hij ontdekt had dat de mag netische Zuidpool zich verplaatste ten opzichte van de plek, waarop zij op de kaarten gedurende de vluchten gezet was. Ik was niet in staat de plek vast te stellen, waarnaar zij zich verplaatst heeft, zoo vertelde Byrd, deze verplaatsing ge schiedde echter in westelijke richting. Dit zal van groot belang zijn voor de wetenschap, aangezien de zeekaarten van de magnetische pool afgetee- kend worden. Onder de expeditieleden, die in het zuidpoolge bied bleven, bevindt zich een aantal mannen, dat vijftien takken van de wetenschap dient. „Alles heeft ten doel de kennis van de Poolwateren te vergrooten. Verder onthulde Byrd dat er in het Zuidpoolge bied veel meer land is, veel daarvan komt niet op de kaarten voor. „Ik ben in staat te bewijzen dat er bergketenen bestaan, waarvan ik er een per hondenslede kan bereiken". Byrd ontdekte dat Grahamland, de eilanden Charcot en Alexander en andere bij den huldigen toestand der geografie bekende eilanden in werkelijkheid geen eilanden zijn, doch een deel van een groot ant-arctisch continent. De kust van het continent tusschen Klein Amerika en Margarita baai ligt tweehonderd mijl van Punta Arenas en de lengte van die kust is twaalfhonderd mijl doch het is onmogelijk deze kust te naderen, omdat er een aaneengesloten ijs veld van vijftig mijl breed voor ligt. De reflectie en het slechte zicht zijn er waar schijnlijk de oorzaak van geweest dat dit vaste land door andere onderzoekers niet gelocaliseerd werd. Ik was echter in staat met de „Bear" een punt te bereiken, vanwaar ik uit de lucht een deel van de kustlijn kon overzien. De ijsvorming op vleugels en landingsgestel belemmerde de vluch ten grootendeels. Een van de leden van de expe ditie vond een zonnekampas uit teneinde magne tische invloeden te ontgaan en in staat te zijn wetenschappelijke waarnemingen te verrichten. We vonden kolenlagen, de geleverde warmte was echter gering. Het voortdurend zoeken naar steenkool benevens de ontdekkingen welke door deze expeditie ge daan zijn hebben de kaart van het ant-arctisch ge bied geheel veranderd, aldus concludeerde Byrd. (United Press). Vreemde vliegtuigen boven Gelderland. Nationaliteit kon niet worden vastgesteld. 's GRAVENHAGE, 2 April. De regeeringspers- dienst meldt: Gistermiddag zijn boven gedeelten van Gelder land vreemde vliegtuigen gesignaleerd, welke zich op zoo groote hoogte bewogen, dat de nationaliteit niet herkend kon worden. Verscheidene jacht- patrouilles zijn opgestegen, waarna de vliegtuigen ons rechtsgebied verlieten. Duidelijke Duitsche mededeeling gewenscht. „Condor" gisteren nog uitgevaren. Hoewel het aanvankelijk leek als of alle traw lers Maandag binnen zouden blijven, is in den na middag de trawler „Condor" IJM 72 van de reede- rij Maresaten uitgevaren en waarschijnlijk zullen heden de overige schepen wel weer volgen. Uit de rapporten, welke de laatst binnengekomen trawlers „I. S. Groen" IJM 130 en „Vikingbank" IJM 183 hebben uitgebracht, heeft men volgens het A.N.P. in IJmuidensche reederskringen den indruk gekre gen, dat het de Duitsche vliegtuigen in de eerste plaats er om te doen is, de visschersschepen te la ten stoppen om dan nauwkeuriger te kunnen na gaan, of men inderdaad met Nederlanders en niet met gewapende trawlers te doen heeft. Deze veronderstelling baseert men, aldus meldt het A. N. P. op het rapport van den schip per van de „I. S. Groen", die mededeelde dat een Duitsch vliegtuig een salvo mitrail leurschoten voor den boeg in het water af schoot. De schipper had onmiddellijk gestopt. Het vliegtuig, dat aanvankelijk voor het schip langs had gevlogen, cirkelde toen eenige maler, er om heen, waarna een der inzittenden met de hand naar de opvarenden wuifde, en het toestel zich ver wijderde. Dicht in de buurt voer de „Vikingbank". Ook hier meende men het neerkomen van mitrailleur kogels in het water voor den boeg te hebben waar genomen. De schipper was toen volle kracht gaan varen, waarna volgens zijn rapport, het vliegtuig eenige bommen dicht bij het schip in het water heeft laten vallen. Het is internationaal voorschrift, dat een koop vaardijschip moet stoppen voor een oorlogsschip, wanneer het als waarschuwing een kanonschot voor den boeg krijgt. Aangezien een vliegtuig slechts over mitrailleurs beschikt, acht men het in IJmuidensche reederskringen niet uitgesloten, dat de Duitsche vliegtuigen eveneens een bevel tot stoppen bedoelen wanneer zij voor den boeg der visschersvaartuigen een mitrailleursalvo afschie ten. Het is him opgevallen, dat ook de opvarenden van de „Protinus" vertellen, dat zij meenden een doordringend fluitend geluid te hooren van een machinegeweersalvo, voordat de vliegtuigen terug kwamen om het schip te bombardeeren. Indien deze veronderstelling juist is, zou het ge wenscht zijn dat men van Duitsche zijde duidelijk mededeelde, dat men voortaan deze wijze van waarschuwing toepast om beter de nationaliteit der visschersvaartuigen te kunnen vaststellen. Inmiddels zullen de schippers der Nederlandsche visschersvaartuigen er echter verstandig aan doen, gezien de ervaring der andere trawlers, wanneer belligerente vliegtuig klaarblijkelijk voor con trole boven hun schip komen cirkelen, te stoppen en niet, door met normale snelheid of zelfs op volle kracht verder te varen, den indruk te wekken, alsof zij zich aan deze controle willen onttrekken en dus iets te verbergen nebben. Een verklaring van de llmuider Federatie. De IJmuider Federatie van Transportarbeiders, afdeeling van den Centralen Bond van Transport arbeiders, zendt ons een verklaring, waarin zij o.m. zegt: „Wij verklaren op gezag van een aantal op varenden van de „Viking Bank", waaronder de schipper, die wij los van elkaar hoorden en waar door aan de mededeelingen niet kan worden ge twijfeld, dat er op de „Viking Bank" niet is ge schoten, dat men thuiskomende reeds op volle kracht voer, zoodat men dus niet op volle kracht is gaan varen toen er door het Duitsche vliegtuig met bommen werd gegooid, en dat de „Viking Bank" direct en zonder voorafgaande waarschuwing met bommen is bestookt. Wij verklaren dit, omdat uit het bericht van de reeders zou kunnen worden opgemaakt, dat het gevaar niet zoo groot zou zijn en dat het bombar deeren van de „Viking Bank" in feite aan een ver keerde handeling van den schipper te wijten zou zijn. Deze aldus op den schipper van de „Viking Bank" gelegde onverdiende blaam, moet worden weggenomen, mede omdat uit een en ander zelfs conclusies zouden kunnen worden getrokken, ten luidt het vonnis in de moordzaak Leidschendam. De Haagsche rechtbank heeft heden uit spraak gedaan in de strafzaak tegen den 29- jarigen koopman R. A., wien ten laste was ge legd, dat hü op 27 October van het vorige jaar den veekoopman C. G. van der Horst te Leidschendam heeft vermoord en hem van het geld, dat deze bü zich had heeft beroofd. De officier van justitie, mr. N. S. Hoekstra, had op de zitting van 19 Maart tegen R. A. levenslange gevangenisstraf geëischt. Conform dezen eisch heeft de rechtbank hedenmorgen R. A. ter zake van moord tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld. Van dit vonnis zal verdachte in beroep bü het gerechtshof komen. Finsclie bodem wordt herverdeeld. Staat en alle grondbezitters zullen een deel afstaan. De Finsche regeering zal volgens Havas over gaan tot een bestudeering van het wetsontwerp inzake een landbouwhervorming dat door den ge wezen minister-president Kivimaki was ingediend met het doel een herverdeeling te verzekeren van den grond, welke regeling zou mogelijk maken, dat de geëvacueerden uit de afgestane gebieden zich opnieuw zouden vestigen Het beginsel der hervor ming is, dat alle grondbezitters verplicht zullen zijn een deel van hun grond af te staan voor de vesti ging van geëvacueerden. De nieuwe boerderijen zouden niet grooter zijn dan 15 H.A. De terreinen zullen naar vooroorlogsche prijzen worden be paald. Ook de staat zal zijn deel afstaan. aanzien van de aan de „Protinus" overkomen ramp". Twee trawlers vertrokken. Alhoewel vijf booten gereed liggen om te vertrekken zijn er hedenmorgen half twaalf twee kustbooten naar zee gegaan nl. de Jenny Elsa IJM 88 en de Maria Elisabeth IJM 114. Van de Noordbooten Caroline IJM 26, Hercules IJM 196 en Haarlem IJM 9 is het vertrek nog zeer twijfelachtig. Er is voor dit drietal een complete bemanning aanwezig, maar een groot deel der op varenden van deze drie trawlers neemt vooralsnog een afwachtende houding aan. Schipper van de I. S. Groen aangeklaagd. Klacht ingediend omdat men is blijven visschen toen de scheepsboot verloren was gegaan. In ons nummer van gisteren hebben wij gemeld, dat de scheepsboot van de I. S. Groen IJM 130 reeds op 17 Maart verloren was gegaan, doch dat men, ondanks het ruwe weer en de dreigende oor logsgevaren, was blijven visschen. Men besloot pas naar IJmuiden terug te keeren toen men tengevolge van het verschijnen van Duitsche vliegtuigen den schrik te pakken kreeg. De adjunct-inspecteur voor de Scheepvaart te IJmuiden, de heer J. H. Th. Eerman, heeft dit door blijven visschen na het verloren gaan van de reddingboot een zoo ernstige nalatigheid geoor deeld en een zoo ernstig in gevaar brengen van menschenlevens gevonden dat hij zich verplicht heeft gevoeld daarover een klacht bij den inspec teur-generaal voor de scheepvaart in te dienen. De Zweedsche uitvoer van ijzererts. Bestemming is zoowel Duitschland als Engeland. Uit gezaghebbende Noorsche bron Is een ver klaring uitgegeven, waarin gezegd wordt: „De uitvoer van Zweedsch ijzererts via Narvik naar Duitschland sedert het uitbreken van den oorlog Is slechts een fractie geweest van wat hij was in vredestijd. Sluiting van de haven van Narvik voor den doorvoer van Zweedsch ijzererts zou niet noodzakelijk een essentieele verminde ring met zich medebrengen van den totalen export van deze grondstof naar Duitschland, aangezien het grootste deel verscheept zou wor den uit Lulea en andere Zweedsche havens, zonder dat het noodig zou zijn de capaciteit dier havens op eenigerlei wijze te vergrooten. Ge raamd wordt dat waarschijnlijk meer dan negen tienden van den totalen ijzerertsexport uit Zwe den naar Duitschland uit die havens zou kunnen worden verscheept. Men moet er rekening mede houden dat de doorvoer van Zweedsch ijzererts via Narvik niet alleen ten gunste komt van Duitschland, want een aanzienlijke hoeveel heid van het over Narvik uitgevoerde erts gaat naar Engeland en de verschepingen van Zweedsch ijzererts via Narvik naar Enge land hebben een duidelijke neiging tot een aanzienlijke stijging sedert December j.l. ver geleken met dezelfde periode van het vorige jaar. Volgens de officieele Noorsche statistieken zijn de cijfers als volgt: 1939: Duitschland: Januari 487.890 ton. Fe bruari 475.482 ton. Engeland: Januari 67,730 ton Februari 70.234 ton. 1940: Duitschland: Januari 281.740 ton. Fe bruari 99.391 ton. Engeland: Januari 148.210 ton Februari 131.855 ton. Wanneer beweerd wordt dat het ijzerertstrans port naar Duitschland geschied, onder be scherming van de Noorsche territoriale wateren, dan is het slechts billijk wanneer er aan herin nerd wordt dat dit eveneens van toepassing is op de verscheping van Zweedsch ijzererts via Narvik naar Groot Brittannië. Door dit tran sito-vervoer toe te staan, zonder aanzien van de bestemming der afzonderlijke ijzerertslading, houdt Noorwegen zich strikt aan zijn rechten en plichten als niet-oorlogvoerende mogendheid". Fraiisch vliegtuig landt in Luxemburg. Vier inzittenden geïnterneerd. LUXEMBURG, 2 April (Belga). Een Fransch bombardementsvliegtuig is nabij Ettelbruck ge land. waarschijnlijk tengevolge van een motor defect .Bij de landing vloog het toestel in brand en werd vernield. Een der inzittenden is gewond en naar een ziekenhuis overgebracht. De vier andere zijn geïnterneerd. Veiligheidseisclien voor visschers vaartuigen. 's GRAVENHAGE, 2 April. Naar wij van be voegde zijde vernemen zal binnenkort door den minister van waterstaat, evenals dit voor de koop vaardij is geschied, voor de visscherij een com missie worden ingesteld, die, voortbouwende op der verrichten arbeid van de bovenbedoelde commissie voor de koopvaardij (de commissie-van 't Haaff) omtrent speciale veiligheidseischen voor visschers vaartuigen in deze tijden advies zal kunnen uitbren gen. 1 Duitsch scliip door eigen bemanning in brand gestoken. Engelsche oorlogsbodem hield de „Mimihorn" aan. De Britsche Admiraliteit deelt volgens United Press mede dat in de afgeloopen week het Duit sche vrachtschip,,,Mimiboni", groot 4700 ton, door een Engclschen oorlogsbodem in de Noorsche wa teren onderschept is. Het schip ging echter verloren, daar het door de eigen bemanning in brand werd gestoken, Het woord is aan Lucanus: Voor hen die gereed waren is uitstel al tijd schadelijk geiceest. Eerste toestel vertrok vanmorgen AMSTERDAM, 2 April. Zonder cere monieel of formaliteiten is hedenmorgen te acht uur voor de eerste maal een K.L.M. vliegtuig van Schiphol vertrokken ter opening van den nieuwen regelmatigen postdienst tus schen Amsterdam en Lissabon. De oorlogsomstandigheden, die hebben geleid tot een zoo groote inkrimping van het bestaande luchtnet, kunnen niet verhinderen dat de K.L.M. nieuwe wegen blijft zoeken en de groote beteeken is van de thans geopende lijn bestaat niet uitsluitend in de snelle verbinding, welke men thans met dit gedeelte van Zuid-Europa heeft verkregen, maar vooral in de aansluiting, welke tot stand is ge bracht met de Amerikaarsche clipperdiensten over den Atlantis.chen Oceaan. Voorloopig is deze aan sluiting nog slechts van beteekenis voor het post vervoer, want op het oogenblik is de nieuwe K. L.M.-lijn nog niet voor passagiers opengesteld, maar reeds alleen als postlijn is het belang reeds buitengewoon groot, als men in oogenschouw neemt dat sedert het uitbreken van den oorlog de luchtpost uit Nederland, die per clipper vervoerd werd acht dagen na verzending New-York be reikte, terwijl deze tijdsduur thans is teruggebracht tot 2J4 dag. De eerste vlucht wordt gemaakt met het Dou glas D.C. 3 toestel „Xema", bestuurd door de ge zagvoerders Parmentier en Van Balkom. Gezien de verboden zones in en rondom de oorlogvoeren de landen wordt geheel overzee gevlogen tot Opor to, de eerste ladingsplaats. Het is een traject, van. 1850 K.M. langer dan het langste ononderbroken traject op de Indië-route, waarbij men dan nog het voordeel heeft, dat men zoo noodig tusschen- landïngsterreinen kan aandoen. De machine zal te 15.40 uur te Oporto aanko men, waar men ongeveer een uur blijft, alvorens de reis wordt voortgezet naar Lissabon, waar men te 17.40 uur zal aankomen. De nieuwe dienst wordt geheel in aansluiting op de clipperdiensten tweemaal per week in beide richtingen .gevlogen, nl. van Amsterdam uit op Dinsdag en Zaterdag van Lissabon uit op Vrijdag en Maandag. Engelaud's plannen in de Noord-Enropeeschc wateren. Te Londen wordt ontkend „illegale actie" op het oog te hebben. Reuter meldt: Ten aanzien van berichten, volgens welke de geallieerden op het punt staan hun blokkade van Duitschland uit te breiden, is de diploma tieke correspondent van Reuter er van in kennis gesteld dat voor zoover deze berichten het denk beeld ingeven, dat Engeland territoriale wateren zou kunnen binnenvaren, of er politiediensten verrichten, dan wel zou overgaan tot een of an dere uiterste of illegale actie van dien aard. deze berichten ronduit tegengesproken kunnen wor den. Het is wel mogelijk dat een groote verscher ping van de blokkade op het punt staat aan te vangen, maar de uitgewerkte plannen behooren tot het terrein van de geallieerde kabinetten of den oppersten oorlogsraad, die ze nog niet heb ben gepubliceerd. Sensatloneele voorspellingen, die vooruitloopen op de door Chamberlain In het Lagerhuis uit te spreken redevoering, kunnen van de hand gewezen worden. WAAROM een Groentje In Haar lem's DagDiaav Wel, omdat het de snelste, zekerste, een voudigste en goedkoopste weg is. Bijna 50.000 Groentjes per jaar bewijzen hun succes. HEDEN: 12 PAGINA'S. I' V.i 'vH IIIn;;: I'lIIIDnDmRtlUBIIIffllllimilllRfffil R. P.: Een groot schrijver. pag. 1 De Zomerdienst der Spoorwegen wordt aanmerkelijk gewijzigd. pag. 3 H. St.: Emile Zola. pag. 5 Laatste Berichten op pagina 7 rS

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1