Jongens Kreymborg Tekort bij Mendelssohn Co. bijna 29 millioen WEK UW LEVER-GALOP 1938- Zomerdienstregeling der Spoorwegen wordt aanmerkelijk gewijzigd. Waarborg-Kleeding NIEUWS IN T KORT. DINSDAG 2 APRIL 1940 lAREEM'S DXGBEXB Over afwikkeling der zaken nog niets te zeggen. Verschenen is het tweede verslag van de bewind voerders in de surséance van betaling van de be- heerende vennooten van de commanditaire ven nootschap Mendelssohn en Co, Amsterdam, te Am sterdam, waarvan het volgende ontleend is: De per 30 Maart 1939 uitgetreden beheerende vennooten hebben hun aandeelen in het comman ditaire kapitaal aan dr. Mannheimer verkocht. Er is bij een door de accountants ingesteld onder zoek niet kunnen worden vastgesteld, dat deze koopsommen door dr. Mannheimer aan het ven nootschapsvermogen zouden zijp onttrokken. De realisatie van eigen, in hoofdzaak verpande effecten tot een gezamenlijk bedrag van ca. t 14.000.4100 heeft tegenover de waardeering in den staat per 31 October 1939 eenig voordeel opgeleverd. Met verschillende groote crediteuren werden ar rangementen getroffen, waardoor het in staat per 31 October 1939 becijferde nadeelig verschil tus- schen activa en passiva sterk werd gereduceerd. Hierdoor is de positie van de overblijvende con currente crediteuren niet onbelangrijk verbeterd. Van de belangen bij andere ondernemingen werd een belanrijk onderdeel verkocht tegen een prijs die ongeveer overeenkomt met de waarde welke in de boeken der firma 'was aangenomen Over verkoop der resteerende belangen worden bij vortduring onderhandelingen gevoerd. Inzake verkoop der onroerende goederen zijn helaas nog geen resultaten te vermelden,, met uit zondering van de realisatie van een bezitting in het buitenland. Besprekingen met deskundigen over tegelde making van de collectie Mannheimer werden voort gezet. De liquidatie van ongedekte vorderingen op debi teuren had een teleurstellend verloop. Het is moge lijk, dat ten aanzien van enkele processen niet zul len kunnen worden vermeden. Met enkele buitenlandsche crediteuren, die mee- ncn in een bevoorrechte positie te zijn, worden on derhandelingen of processen gevoerd. Inzake de schatting van het eindresultaat voor crediteuren kan dienen, dat activa tot een bedrag van ruim f 40.000.000 niet in vrije bezit der firma zijn. De liquidatie daarvan kan het bedrag dat con currente crediteuren uiteindelijk te vorderen zullen hebben belangrijk beïnvloeden. Omtrent de realisatie van industrieele belangen, van de collectie Mannheimer en van niet gemak kelijk verkoopbare effecten, bestaat nog dezelfde onzekerheid, zoodat ook thans nog geen eenigszins betrouwbare taxatie te maken is. De vennooten houden zich met de voorbereiding van een accoord bezig, waarbij getracht wordt door medewerking van derden de voorwaarden daarvan zoo gunstig mogelijk te doen zijn. Uit den staat van activa en passiva per 31 Janu ari 1949 van de persoonlijk aansprakelijke ven nooten der comm. venn. blijkt dat een nadeelig verschil tusschen activa en passiva van f "28.777.567.45 bestaat. en n zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten, lederen dag moet uw lever een liter lever-gal lnuw Ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is, verteert uw voedsel niet, het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en •llendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmidde len. U moet CARTER'S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrü te doen vloeien en u ■uit u een geheel ander mensch voelen. Onschade lijk, plantaardig, zacht, onovertroffen om de lever- gal te doen vloeien. Eischt Carter s Lever-Pilletjes bU apothekers en drogisten, f. 0.75. (Adv. lngez. Med.) Vreemdelingen mogen geen handelsagent zijn. De staatscourant van Maandag bevat een K.B., waarbij wordt bepaald, dat, gelet op artikel 2 der wet van 16 Mei 1934, tot regeling van het verrichten van arbeid door vreemdelingen artikel 1 van het K.B. van 22 Februari 1940 zal luiden: „Werkgevers zullen vreemdelingen geen arbeid in den zin van artikel 1 der wet van 16 Mei 1934 mogen doen verrichten zonder schriftelijke ver gunning van of vanwege den minister van sociale zaken, die met de uitvoering van die wet is be last. Het vorenstaande geldt niet ten aanzien van ar beid: a) op zeeschepen, in den zin der wet van Juni 1926. b) op schepen of vaartuigen, die den Rijn, de Lek en de Waal en haar uitmondingen in zee of andere internationale wateren bevaren of plegen te bevaren. c) Welke verricht wordt in de vervulling bij een naamlooze vennootschap, een coöperatieve of andere rechtspersoonlijkheid bezittende vereeniging of een stichting van een taak, welke bij een zoodanig lichaam in den regel aan een bestuurder is opgedragen, een en ander voor zoover betreft lichamen, welke uitoefenen het kleedingbedrijf in den zin van artikel 1 van het K.B. van 14 Mei De bepalingen van dit besluit zijn Maandag in werking getreden tot en met 31 December 1945. De strekking van deze nieuwe bepaling is. dat het voortaan ook in bedrijf van handelsagent ver boden is arbeid door vreemdelingen te doen ver richten zonder vergunning. Ten aanzien van dezen arbeid was een uitzondering opgenomen in het K.B. van 22 Februari j.l„ welke uitzondering thans is komen te vervallen De ondergang van de „Protinus". De reederij van de .Protinus" heeft thans offi cieel bericht gekregen van de aankomst van acht opvarenden van de „Protinus" en van den dood van de vier reeds genoemde opvarenden. De betrekkingen der schepelingen zijn van een en ander op de hoogte gesteld. Chique pumps in suède met leren biesjes. Heerlijke pasvorm. Zwart j 16.25 Blauw „16.75 Bruin „16.75 (Adv. lngez. Med.) Rheumaliekbestrijding wordt georganiseerd. De jaarvergadering der Nederlandsche Vereeni ging tot Rheumatiekbestrijding werd gehouden op 30 Maart j.l. in het ziekenhuis, Zuidwal te 's Gra- venhage, onder voorzitterschap van dr. C. van den Berg, directeur-generaal van de Volksgezondheid. Dit rapport, dat toegelicht werd door dr. Peters, bevat belangrijke gegevens omtrent de sociale be- teekenis van de rheumatiek in Nederland, alsmede omtrent organisatie en financiering der rheumatiek bestrijding, en eindigt met een viertal conclusies, n.l. 1. De rheumatiek is een ziekte van groote so ciaal-economische beteekenis in Nederland. 2. Het is dringend noodzakelijk, dat met spoed do bestrijding dezer ziekte in Nederland ter hand wordt genomen. 3. Bij de bestrijding dient aan de maatschappelijke zijde van het rheumavraagstuk groote aandacht te worden besteed. 4. In de bestrijding hebben het rijk en het bedrijfs leven een belangrijke rol te vervullen. Het rapport werd door de vergadering in zijn ge heel aangenomen en zal binnenkort door het bestuur aan de regeering worden aangeboden. JA VIL J OENBO UW AANBESTEED. Namens het bestuur der stichting ..Nederlandsch Hervormde inrichtingen voor zenuw- en geestes zieken" is Maandag te Leidschendam aanbe steed: het bouwen van: een paviljoen voor 100 rustige mannelijke patiënten, een paviljoen voor 100 rustige vrouwelijke patiënten, een pavil joen voor 100 onrustige mannelijke patiënten, een paviljoen voor 100 onrustige vrouwelijke patiënten, een administratie- en een economiege bouw. een centraal ketelhuis en een lijkenhuisje, een directeurs-, een dokters- en een huismees ters woning, twee dubbele en twee enkele be ambtenwoningen, wegenaanleg. 69 aanbiedingen waren ingekomen Laagste inschrijver was de firma G. J. Evers te Bloemen- daAl met f 1.044.700. Ontzettende oogenblikken voor militair op onbewaakten overweg. Een zeer tragisch ongeluk heeft Zondagavond plaats gehad op een onder de gemeente Rilland- Bath gelegen onibewaakten overweg. De militair van G passeerde even na tien den overweg te voet. Door de duisternis struikelde hij en hij kwam met zijn hoofd zoodanig op de raiLs terecht, dat hij be wusteloos bleef liggen. Verscheidene minuten lag de man zoo op de rails, zonder dat iemand hem in deze verlaten streek had opgemerkt. Uit de rich ting Bergen op Zoom naderde inmiddels een perso nentrein. De locomotief zal op ongeveer een vijf honderd meters van bedoelden overweg verwijderd zijn geweest, toen bij den man het bewustzijn te rugkeerde. Hij hoorde den trein naderen, zag ook de lichten al meer en meer naderbij komen, doch was niet in staat op te staan. Met veel moeite slaagde de ongelukkige er in zijn lichaam van de rails weg te werken. Hij had echter nog geen kracht genoeg om ook zijn handen van de rails te verwijderen, zoodat de wielen van de locomotief hem de vingers totaal afreden. Zoo heeft, men derf ongelukkige later op den avond aangetroffen. De plaatselijke dokter heeft hem voorloopig behan deld en Van G. is daarna naar het ziekenhuis te Middelburg overgebracht. Maandag was zijn toe stand naar omstandigheden redelijk wel. N.V. AMSTERDAMSCHE HYPOTHEEKBANK. In de Maandagmiddag gehouden jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders der Amsterdamsche Hypotheekbank werden de balans en de verlies- en winstrekening over 1939 goedge keurd. Besloten werd het winstsaldo ad f 112.181.33 als volgt te verdeelen: aan de reserve voor diverse doeleinden wordt toegevoegd f 10.900, aan de buitengewone reserve: f 45.533.58, afgeschreven wordt op ingekochte onderpanden f 9.577.34 en op debiteuren: f 11.256.59 aan aandeelhouders wordt 'n dividend van 5 pet. uitgekeerd, zijnde f 10 op divi dendbewijs no. 58 van de niet volgestorte aan deelen en f 42 op de volgestorte aandeelen. terwijl op de oprichtersaandeelen een bedrag van f 101.81 zal worden uitgekeerd. C. S. Roem voorzitter van den Ned. Bioscoop Bond? In de Maandag te Amsterdam gehouden zeer druk bezochte jaarvergadering van den Nederlandschen Bioscoopbond is ter vervulling van de vacature van den heer J. Hamburger lot voorzitter van den bond gekozen de heer C. S. Roem, directeur der N.V. Filmfabriek Profilti te 's Gravenhage. De heer Roem heeft deze benoeming in beraad gehouden. Gevaren ter zee bij de uitoefening van bet visscherijbedrijf. Zooals bekend heeft de regeering eenigen tijd geleden een commissie benoemd ter verhooging van de veiligheid van schepen en hun beman ning in verband met de heerschende gevaren ter In deze commissie zijn een aantal vertegen woordigers benoemd uit de organisatie van zee varenden ter koopvaardij. De besturen der sa menwerkende organisaties in het visscherijbe drijf hebben zich dezer dagen tot den minister van Waterstaat gewend met het verzoek, een commissie voor het visscherijbedrijf te benoe men welke speciaal zal worden belast met de veiligheid voor visschervaartuigen en hun be manning zooveel mogelijk te verhoogen. De samenwerkende besturen meenen de over tuiging te mogen uitspreken, dat de minister be reid zal zijn spoedig tot de samenstelling van bedoelde commissie over te gaan Vacature in den Hoogen Raad. Aanbevelingslijst van het college. De Hooge Raad heeft aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal een lijst van aanbeveling ingezonden ten einde daarop te kunnen acht slaan bij het maken der nominatie voor de vaca ture van een raadsheerplaats ontstaan door het eervol ontslag, verleend aan den raadsheer dr. F. Kranenburg: 1. Prof. dr. P. A. J. Losecaat Vermeer, hoog leeraar aan de gemeentelijke universiteit en raadsheer-plaatsvervanger in het gerechtshof te Amsterdam. 2. jhr. dr. A. K. C. de Brauw, advocaat en piocureur te 's-Gravenhage. 3. Prof. dr. R. P. Clevertnga. hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden, rechter-plaats- vervanger in de arrondissements rechtbank te 's-Gravenhage. 4. dr. H. Haga, raadsheer ln het gerechtshof te 's-Gravenhage. 5. dr. P. H. Smits, rechter ln de arrondLsse- ments-rechtbank te Amsterdam. 6. prof. dr. W. P. J. Pompe. hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Uirecht en rechterplaats- vervanger in de arrondissementsrechtbank al daar. Shell Union in 1939. Volgens het jaarverslag der Shell Union Oil Corporation en dochterondernemingen over 1939 heeft haar netto bedrijfswinst 11.805.712.58 dollars bedragen. Deze netto winst is berekend na aftrek van af schrijvingen, niet terug te winnen ontginningskos- ten, amortisatie, interest en inkomstenbelasting. De maatschappij handhaaft haar politiek van volledige afschrijving der boorkosten, welke niet kunnen worden teruggewonnen. Het in 1939 uit dien hoofde ten laste van de winst gebrachte bedrag is 11.361.229.— dollars. Na aftrek van de bedragen vereischt door de uitkeering van 't preferente divident over 't verslag jaar was de geconsoliderede netto winst gelijk aan 6 dollarcent per aandeel van de 13.070.625 uit staande gewone aandeelen, tegen 72 dollarcent per aandeel over 1938 De door de maatschappij gedurende 1939 ge declareerde dividenden bedroegen in totaal 8.411.377 dollars inclusief uitkeering van 6.535.362 dollars op de gewone aandeelen of 50 dollarcent per aandeel. Het geconsolideerde surplus beliep op 31 De cember 1939 16.827.684 dollars. Op de geconsqji- deerde balans per dien datum verschijnt een totaal van 117.736.637 dollars aan vlottende activa, welk bedrag zich tot de gezamenlijke vlottende passiva ad 29.947.548 dollars verhoudt als 3,9 1. De totale ruwe olie productie der maatschappij beliep gedurende 1939: 47.825.985 barrel, tegen 46.213.842 barrel in 1938, terwijl in 1939 34.137.439 barrel ruwe olie werd gekocht, tegen 34.627.946 barrel in het voorafgaande jaar. De succesrijke voltooiing in het verslagjaar van het nieuwe alkylatie-proces voor de winning van producten met een hoog octaangetal ten behoeve van de vervaardiging van vliegtuigbenzine, moet grootendeels aan den arbeid van de research-orga- nisatie der maatschappij worden toegeschreven. In stallaties voor de toepassing van dit proces werden in de voornaamste raffinaderijen der Shell Union groep opgericht. Hooge Raad aanvaardt leer der vervangingswaarde. Aansluiting verkoopsprijzen aan stijgende inkoopsprijzen niet onredelijk De Hooge Raad heeft Maandag een belang rijk arrest gewezen met betrekking tot de toe passing der leer van de vervangingswaarde in verband met de Prijsopdrijvingswet. Daarbij heeft ons hoogste rechtscollege uitgesproken, dat een aanpassing van de verkoopsprijzen aan de stijgende inkoopsprijzen niet onredelijk mag worden genoemd. Aan B. P. M. L., te Dordrecht werd destijds voor den rechtbank aldaar ten laste gelegd dat hij opzettelijk niet had nagekomen art. 5 der prijsop- drijvings- en hamsterwet 1939, houdende een ver bod tot prijsopdrijving. L. had den prijs van sokken- wol van f 0.39 per knot verhoogd tot f 0.45. De zaak werd behandeld door den politierechter, die een veroordeelend vonnis uitsprak, ln hooger beroep heeft het hof te 's Gravenhage dit vonnis vernietigd en den verdachte vrijgesproken op grond dat ten aanzien van deze wol ge voorschriften waren gegeven, bedoeld in artikel 3 der hamster- wet. De politierechter had hier prijsopdrijving aan wezig geacht op grond, dat de prijsver hooging is geschied op oude voorraden. Het hof oordeelde deze meening onjuist omdat het hier een loopend bedrijf betreft met vrijwel constante voorraden. Het alge meen belang en het belang van den winkelier bren- 'gefi mede de geregelde aanvulling van den voor raad. De aanvulling kan niet geschieden, indien de winkelier genoodzaakt zou zijn op basis van vroe gere, lagere inkoopprijzen te verkoopen en tegen verhoogde prijzen in te koopen. De procureur-generaal bij genoemd hof kon zich met dit arrest niet vereenigen en ging in cassatie. In hoofdzaak ging zijn bezwaar tegen de meening van het hof, waar dit de geheele in rekening brenging der vervangingswaarde als geoorloofd aan vaardt. Hij achtte dit in strijd met het systeem der wet. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, mr. Rombach, was daarentegen van oordeel, dat het hof terecht de vervangingswaardeleer heeft toege past en niet die van den histonschen kostprijs. De Hooge Raad heeft gisteren in deze zaak arrest gewezen en overwogen, dat niet is in te zien, waarom een wederverkooper die, om zijn goederen voorraad van normale, grootte op peil te houden, regelmatig in plaats van de daaruit verkochte goe deren, andere gelijksoortige goederen inslaat en die zijn verkoopprijzen aan de inmiddels opgeloopen. hem door zijn leveranciers in rekening gebrachte fabrieksprijzen aanpast, onredelijk zou handelen, tenzij de aldus door hem tot richtsnoer genomen fabrieksprijzen, met het oog op de omstandigheden als onredelijk zouden zijn te beschouwen, hetgeen echter in casu niet als bewezen is aangenomen. Een bedrijf, dat het aanhouden van voorraden in zich sluit, zou een niet te aanvaarden risicc met zich brengen, indien het, hoewel het onvermij delijk bij eventueele daling van het prijspeil de waarde van zijn voorraad zal zien dalen, van een stijging van dit peil geen voordeel zou mogen trek ken en het trekken van zoodanig voordeel zeker volkomen verantwoord is indien, zooals hier, de hoogere opbrengst weer noodig is om de voor aan vulling van den voorraad benoodigde goederen in te koopen. Op grond, dat niet blijkt, dat het hof van een onjuiste opvatting van het begrip „prijsopdrijving" zou zijn uitgegaan en hier dus een zuivere vrij spraak aanwezig is, heeft de Hooge Raad het cas satieberoep niet-ontvankelijk verklaard. Op het middennet geen groote veranderingen. De »dectriifcatie bij de Ned. Spoorwegen heeft in den laatsten tijd een totalen omkeer teweg ge bracht in de bedrijfsvoering der Ned. Spoorwegen, Ondanks enkele teleurstellende remmende factoren, zooals o.a. de prijspolitiek der electrische centrales in het westen van hetland, is deze totale omwen teling ten opzichte van de mechanische tractie ten voordeele uitgevallen van den totalen kostprijs. Het is daarom volkomen begrijpelijk, dat iedere stap verder in de richting var. de eleotrificatie be schouwd wordt als een mijlpaal in de geschiedenis van de Nederlandsche Spoorwegen. Maandag werden de vertegenwoordigers van de Nederlandsche Dagbladpers :n de gelegenheid ge steld kennis te maken met de verbetering, welke inmiddels tot stand is gekomen tusschen Nijmegen en Arnhem, waarbij men tevens rekening dient te houden met de mogelijkheid, welke aan deze ver betering onafscheidelijk is verbonden om de ver bindingen met het middennet in de nabije toe komst zoo gunstig mogelijk te maken. Dit zal men pas volledig kunnen begrijpen en ondervinden, wanneer de nieuwe dienstregeling, de zomerdienst 1940 op 19 Mei a.s. in de plaats zal komen voor de thans geldende onder bijzondere omstandigheden ;n het leven geroepen winterdienstregeling. De nieuwe uitbreiding. Ten aanzien van de thans gereed gekomen uit breiding van het electrische net kon nog het vol gende worden medegedeeld. Door de ingebruikne ming van de inrichtingen voor electrische tractie op het nieuwe baanvak wordt het reeds geëlectrifi. ceerde net der Nederlandsche Spoorwegen met ruim 18 Kilometer vermeerderd, waardoor de to tale lengte daarvan tot 527 kilometer wordt uit gebreid. De electrische energie voor tractie-doel- einden noodig in 1939 werd hiervoor een hoe veelheid van totaal 154.000.000 kilowattuur ver bruikt wordt geleverd door verschillende pro vinciale en gemeentelijke electriciteitsbedrijven; de Provinciale Geldersche Electriciteitsrnaatschappij zaJ de noodige energie voor dit nieuWe baanvak le veren. Het ligt in de'bedoeling voor de electrische trei nen op het nieuwe baanvak gebruik te maken van het gestroomlijnde materieel. De tarieven. Ongetwijfeld is een van de belangrijke factoren, welke er toe hebben bijgedragen, dat deze uitbrei ding tot stand is gekomen, gelegen in het feit, dat de prijs, welke de Nederlandsche Spoorwegen in dit deel van ons land voor den benoodigden stroom Dus ontzien ze in het spel hun kleeren niet. Daarom is een Waarborg-Jongenspak sterk gemaakt en van sterke stof. En de prijzenziet in de Kreymborg-etalages, hoe scherp Kreymborg concurreertl alléén bij: (Adv. lngez. Med.) De 87-jarige mej. H. is in haar woning in de Koningin Emmalaan te Delft in brand geraakt en om het leven gekomen. De 16-jarige A. Scheppers is te Zuidbarge met zijn fiets in het Oranjekanaal gereden en om het leven gekomen. Het wrak van het op 19 Maart jJ. op het IJselmeer gezonken sleepschip ..Ekama" blijkt onvindbaar te zijn. De 75-jarige timmerman A. v. d. E. uit Maasdijk is bij werkzaamheden van een dijk gevallen en dood opgenomen. Een arbeider van de Holl. Beton Mij is op de terreinen der maatschappij te Amsterdam door een lier gegrepen. Enkele oogenblikken la ter is hij overleden. Het 4-jarig meisje M. J. V. is bij het plotse ling oversteken van de Hoefkade te 's-Graven hage ernstig gewond doordat zij onder een vrachtauto kwam Tusschen Hoek van Holland en Schouwen- bank is een sloep opgepikt, gemerkt „Den Haag". heeft te betalen aanmerkelijk betere perspectieven biedt, dan tot heden toe nog het geval is. in het westen van het tand. Naar wij in verband hiermede nader vernemen, maakt "dit onderdeel inzake de electr-.ficatie bij de Nederlandsche Spoortvegen nog steeds een belang rijk onderdeel van bespreking uit Toch koestert men in bepaalde kringen de vaste overtuiging, dat zoodra de loopende contracten een wijziging toe laten. de situatie in het westen van het land, voor eerst in de provincie Noord-Holland, en later in de provincie Zuid-Holland aanmerkelijk zal ver beteren, waardoor men op eenzelfde prijsniveau hoopt te komen als in de andere deelen van ons land. Dit kan tenslotte ook van grooten invloed zijn op de tarievenpolitiek ten aanzien van het rei- zigersvervoer. Uitbreiding Diesel-tractie. In verband hiermede kunnen wij de aandacht nog vestigen op het gereedkomen van de nieuwe Diesel-electrische treinstellen, waarover een der directieleden ir. W. Hupkes, verleden jaar in een persconferentie nadere bijzonderheden mededeel de. toen eenmaal besloten was, over te gaan tot uitbreiding van het materieel en speciaal het Die sel-electrische materieel, alsmede de ombouw van het oude electrische materieel. Maandagmiddag hebben verschillende van deze nieuwe treinstellen proef gereden op het baanvak ArnhemUtrecht. Vooral voor de groote trajecten zijn deze treinstellen van groot belang en zullen ze in een dringende behoefte voorzien Onvoorziene omstandigheden buiten beschouwing latend, zal dit nieuwe materieel 19 Mei a.s. in dien dienst worden opgenomen. De nieuwe dienstregeling zal voor de lijnen wel ke buiten het middennet gelegen zijn zeer belang rijke en ingrijpende maatregelen en wijzigingen bevatten. Dit werd door den heer G. F. H. Giesberger. chef van de dienstregeling, in een persconferentie be vestigd. De toestand zooals deze thans is op het middennet zal weinig verandering ondergaan, zoo deelde deze hoofd-ambtenaar mede. doch uitge breide maatregelen zijn getroffen om de remmen de factoren, waarmede de Nederlandsche Spoor wegen in verband met de militaire maatregelen sinds de mobilisatie te kampen hebben, zoo veel mogelijk weg te werken, om het reizigersvervoer zoo goed mogelijk te laten geschieden. Men is er van overtuigd, dat bij de invoering van de nieuwe dienstregeling 1940 de Nederlandsche Spoorwegen een eerste plaats gaan innemen ten aanzien van het spoorwegverkeer in geheel Europa. Zooals de huidige dienstregeling geheel afweek van de tevo ren geldende dienstregeling, zal ook op 19 Mei a.s. de huidige situatie volkomen worden gewijzigd. Men hoopt hiermede te bereiken, dat de thans re gelmatig voorkomende vertragingen in den ver volge niet meer mogelijk zullen blijken, in ieder geval tot een minimum zullen zijn teruggebracht. Dr. J. B. HUBRECHT (Onze gezant te Rome)' ter beschikking gesteld. Mr. Ms. buitengewoon gezant en gevol- machtigd minister tc Rome, de heer dr. J. B. Hubrecht, is op zijn verzoek ter beschikking gesteld. Naar wij vernemen is binnenkort de benoe ming van den heer H. W. G. M. Huyssen van Kattendijke, thans Hr. Ms. buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister te Kopenhagen tot Hr. Ms. buitengewoon gezant en gevol machtigd minister te Rome te verwachten. Dr. J. B. Hubrecht is sinds Februari 1938 ge zant in de Itahaansche hoofdstad. Hij volgde toen mr. J. A. N. Patijn op. Zilveren jubileum van „Nederlandsch Fabrikaat". Een jubileumnummer van het orgaan. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der Vereeniging „Nederlandsche Fabrikaat" is het Maartnummer van het orgaan dier Vereeniging ge maakt tot een jubileumnummer dat er zijn mag. Het wordt geopend met korte inleidende artikelen, bij mooi uitgevoerde portretten van den minister van Economische Zaken mr. M. P. L. Steenberghe! zijn ambtgenoot van Sociale Zaken, dr. J. van den Tempel en dr. ir. M H. Damme, voorzitter der Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat". De heeren S. de la Bella Jr., 2e voorzitter van het N.V.V.; H. J. Kuiper, 2e secretaris-penningmeester van het R.K. Werklieden Verbond en A. Stapelkamp, voor zitter van het Chr. Nat. Vakverbond, die er hun voldoening over uitspreken dat aan de drie groot ste werknemers vakcentra len een plaats in het ju bileumnummer is ingeruimd. Ir. W. H. van Leeuwen, voorzitter van den Nij- verheidsraad, brengt hulde aan ..Ned. Fabrikaat" voor haar steeds hernieuwd initiatief en steeds ver nieuwde methoden en denkbeelden. De heer P. J. de Kanter. voorzitter der Centrale van aangesloten Nationale Vereenigingcn. vestigt de aandacht op het groote nut van samenwerking tusschen „N.F." en de verschillende in Nederland bestaande licha men op cultureel gebied. Van de talrijke andere artikelen en beschouwin gen noemen wij nog een artikel van den heer A. Plesman, directeur der K.L.M. over „Dc handel en het luchtverkeer" en van ir. G. A. Kessler over „De inrichting, de ontwikkeling en de toekomst van het Nederlandsch Hoogovenbedrijf". In woord en beeld wordt verder een overzicht gegeven van de werkzaamheden op het Algemeen Secretariaat van „N F.". Willy Schootemeyer com poneerde in opdracht van het bestuur van „N.F." een V,N.F.-marsch. die in het jubileumnummer is opgenomen. PROEFTUIN ZUID-HOLLANDSCH GLAS DISTRICT BESTAAT VEERTIG JAAR. Nieuw laboratorium wordt gebouwd. De proeftuin Zuid-Hollandsch glasdistrict. ge vestigd te Naaldwijk, bestaat dit jaar veertig jaar. Deze bekende proeftuin heeft veel baanbrekend en opbouwend werk verricht voor den gchcelen Nederlandschen tuinbouw. Uitstekende resultaten zijn op dezen proeftuin verkregen, waarmee de kweekers hun voordeel kunnen doen. De proeftuin geniet een belangrijk® subsidie van het rijk en de provincie Z. H. Mede dank zij het werk van den proeftuin kunnen de tuinbouwproducten steeds meer verbeterd en ge selecteerd en de exploitatiekosten verlaagd worden. Dit jaar krijgt de proeftuin een nieuw laborato rium, waarvan de regeering de kosten betaalt. Dit nieuwe tuinbouwkundige laboratorium zal cer.ig in zijn soort voor ons land zijn (de bouwkosten be dragen ongeveer f40.000) en ten goede komen aan den geheelen Nederlandschen tuinbouw.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5