LaabU BuiMcn BURGERLIJKE STAND Honderd gulden boete geëischt Ochtendbeurs Amsterdam WÖENSDA'G 3 APRIC 1940 HSAREEM'S DAGBLA D 7 Duitsch legérbericht over de aanvallen op Scapa Flow. (Men zie pag. 5.) BERLIJN, 3 April (D.N.B.) De tekst van het heden door het opperbevel, der weermacht uit gegeven legerbericht luidt als volgt: „Aan het Westelijk front hier en dara grootere bedrijvigheid van patrouilles. Op den 2en April werd de luchtverkenning boven de geheele Noordzee de Engelsche Oostkust tot de Shetland-eilanden, en boven Oostelijk Frankrijk voortgezet. Een Duitsch verkenningsvliegtuig moest na een luchtgevecht met drie Britsche jagers een noodlanding op zee maken. De bemanning werd door een ander Duitsch ver kenningsvliegtuig gered. In de avonduren werden opnieuw Britsche zee-' strijdkrachten in Scapa Flow aangevallen. Hoewel de weersgesteldheid ongunstig en de afweer zeer krachtig was, gelukte het verscheidene schepen door bomtreffers. resp. dicht in de nabijheid inge- slagen bommen, te beschadigen. In het Westen ontstonden op verscheidene plaatsen luchtgevechten. Daarbij werden drie vijan delijke jachtvliegtuigen neergeschoten. Twee van onze eigen toestellen worden vermist. Twintig Duitsche vliegtuigen in den aanval. LONDEN, 3 April (Reuter). Volgens een niet- officieele raming hebben twintig Duitsche vlieg tuigen deelgenomen aan den aanval op Scapa Flow van gisteravond. Zooals reeds officieel is meegedeeld, gelooft men, dat een Duitsch toestel is neergehaald. Watersnood teistert Joego-Slavië. BELGRADO, 3 April (D.N.B.) De over stroomingen in het geheele Joego-Slavische Donaubekken nemen ongekende afmetingen aan. De Donau heeft thans bij Belgrado den nog nooit meegemaakten maximumstand bereikt van 736 centimeter boven normaal. Rondom Belgrado staan reusachtige oppervlakten land onder water. Ge heele stadswijken zijn overstroomd. De andere steden en dorpen aan den Donau vertoonen een zelfde beeld. In Zemun, een vorstad van Belgrado, zijn dertig huizen ingestort en worden 200 andere huizen door instorting bedreigd. Bij Neusatz heeft het hooge water in een zijarm van den Donau een nooddijk vernield en een neder zetting volkomen overstroomd. Tweeduizend menschen werden daardoor dakloos. 34 huizen zijn vernield. In Samendria zijn 37 huizen ingestort. Ook de Theiss, de Temesj en de Bega hebben een zeer hoogen waterstand. De schade, welke de over stroomingen hebben aangericht, worden tot dusver geraamd op ruim tien milliard dinar (1 dinar is ongeveer cent). VERLAAT OOK DE „ILE DE FRANCE" NEW YORK? ROME, 3 April (Reuter). Een telegram uit New York aan Stefani meldt dat het Fransche mail schip „Ile de France" zich gereed maakt uit New York te vertrekken. Het zou gebruikt \forden voor vervoer van geallieerde troepen. Het schip zou grijs geverfd zijn. Reuter meldt nader: In New York wordt niet bevestigd dat de Ile de France op het punt staat te vertrekken. Men ver wacht dat het schip spoedig opnieuw geverfd zal worden. DRIE NIEUWE BUITENGEWONE HOOGLEERAREN AAN DE AMSTERDAMSCHE UNIVERSITEIT. AMSTERDAM, 3 April. De gemeenteraad van Amsterdam heeft hedenmiddag benoemd tot buitengewoon hoogleeraar in de prae-hi.storie aan de gemeente universiteit professor dr. A. E. van Giffen te Groningen, tot buitengewoon hoogleeraar in de geschiedenis en archaeologie van het Nabije Oosten, dr, E. van der Meer O.P., tijdelijk te Utrecht en tot buitengewoon hoogleeraar in de microbiologie der infectieziekten mejuffrouw dr.. A. Charlotte Ruijs te Amsterdam. KOSTEN BIJZONDER ONDERWIJS. B. en W. van Haarlem stellen den Raad voor. de vergoedingen vast te stellen, waarop over 1938 de besturen van de bijzondere lagere scholen te Haarlem aanspraak kunnen maken volgens art. 101 der L.O.-wet 1920. Tevens moeten worden vastgesteld de bedra gen van de volgens art. 101, le lid der wet. voor vergoeding in aanmerking komende uitgaven der bijzondere scholen te Haarlem over 1938. CONCERT IN BETHESDA SAREPTA. Het dameskoor onder leiding van mevr. M. Sy- brandiHalberstadt geeft 11 April een concert In Bethesda Sarepta te Haarlem. De solo's wor den gezongen door de dames: J. Thümann, M van Liemt, B. Maas en G. Textor. Mevrouw Dalmeyer zal proza en poëzie voor dragen en de pianiste Jikke Heyselaar zorgt voor de begeleiding. HAARLEM 3 April 1940. Bevallen: 31 Maart. C. SelhorstVoetelink. z.; J. van Delft; J. T. Neeskens en A. R. v. Ophen; K. L. Duzee en J. J. Keuker; H. v. d. Heuvel en J. P. de Groot; J. Sjoerts en H. F. Hardesmeets; H. B. Be ringen en I. M. Snel; G. J. Stap en J. Baas; C. van der Neut en A. C. De Prie; W. J. Honing en A. Blok ker; C. A. van den Burg en W. S. van der Geest; T. Bergman en A. C. Onneweer; P. B. v. Galen en M. C. Knies; C. van Hengel en F. Sterk; H. A. Staats en W. A. E. Meijboom; J. van Elk en S. Blonk; J. A. M. Reijnen en J, C. M. Boon; C. H. Kemper en A. Wageniaker; A. W. Roussou en A. H. Kuit; A. Kruijd en F. Hartman: F. H. Germans en G. Dcrks. Gehuwd: 3 April. P. A. Boelé en J. Kamp: L. J. Roozen en M. J. Brockmann; A. J. AI. van Hooff en Th. M. Persoon; P. Delaroy en L. Reihage; A. F. Kok en C. Kaagman; H. C. Steenken en J. Hoog kamer; S. Jongbloed en R. Frenkel; J. G. Spaan- jaart en K. Kramer; J. v. Buuringen en C. M. v. d Meulen; H. v. Gelder en B. Deen: P. J. Uittendaal en A. M. Bakker; J. P. G. Heiloo en W. de Klerk; E. A. Postma en E. C. van Slooten: AI. Karelse en A. Duister; G. Jansen Hendriks en A. M. Kroon; L. J. M. Stouten en P. P. J. Beer; C. van Baren en A. van Weert; C. van den Berg en C. Dubbelman; P. A. Bomer en W. Modderkreeke. Geboren: 31 Maart, C. SelhorstVoetelink, z.; J. E. van der VossenPaul, z.; 1 April, E. M. van der VeldenPiek, d.: A. TimmermanTimmerman, d.; 2 April, G. NuijtenBakker, d.; H. Keulenvan Behsekom, d. Overleden: 31 Maart, R. Mensink, 52 j., Zijlweg; 1 April, M. C. van Beaumontvan Biezen, 66 j., Kampervest. DE FRANSCHE PERS OVER CHAMBERLAIN'S REDE. PARIJS 3 April (Havas). Alle bladen wijzen er op dat de rede van Chamberlain niet een dreige ment aan de neutralen is, doch een waarschuwing aan de neutralen, dat de verscherping van de blok kade doorgaat en dat Duitschland hiervoor zal moe ten buigen. Chamberlain legde er den nadruk op, dat de geallieerden een wapen bezitten, dat Duitsch land niet heeft. Dit wapen heet „koopen", want Frankrijk en Engeland kunnen dank zij hun gezon de valuta alle grondstoffen koopen, terwijl het Duitsche devies, dat geen ruilwaarde bezit, onbe twist in de minderheid is tegenover het sterling- franc-dollarblok. Geen her-uitvoer van katoen uit Nederland naar Duitschland. De Engelsche minister voor economische oorlog voering, Cross, heeft in het Lagerhuis gezegd: „Cijfers over importen over een korte periode voor een enkel land kunnen ernstig misleidend zijn". Dit geschiedde als antwoord op een vraag over de stij ging van den kantoeninvoer in Nederland in de maanden September, October en November. Cross verklaarde er van overtuigd te zijn dat de stijging niet in verband stond met herëxporten naar Duitschland. Hij haalde officieele Nederland- sche statistieken aan, waaruit bleek, dat geen ka toen gereëxporteerd was naar Duitschland in ge noemde periode. De Nederlandsche invoer van katoen in het geheele jaar was geringer dan in 1937. De conservatief Sir Derrick Gunston vroeg nog: „Is het niet waar dat de importen van alle neutrale landen rondom Duitschland ten zeerste zijn ge stegen, vergeleken met het vorige jaar?" Cross antwoordde hierop dat hij het niet eens kon zijn met een algemeene verklaring van dien aard. Het moge juist zijn voru een afzonderlijk exporteerend land, maar spreker moest een onder zoek instellen naar de importen uit alle landen Het water van de Susquehanna daalt. Reuter verneemt uit Wilkesbarre (Pennsyl- vanië) dat het peil van de Susquehanna thans eenigszins gevallen is. Intusschen zijn ploegen mannen op koortsachtige wijze bezig de dijken met zandzakken te dichten en te versterken en huis raad weg te halen uit de laag gelegen streken, uit voorzorg tegen een mogelijke nieuwe onver wachte stijging. Gedeelten van den staat New York bij Albany. Binghamton en Syracuse staan ook onder water tengevolge van overstroomingen van de Susque hanna en de Chenago. Het water keert thans naar de rivierbeddin gen terug. United Press verneemt dat in totaal twaalf menschen bij de overstroomingen zijn omgekomen. Vijf personen worden vermist en dertigduizend zijn dakloos. In vier steden met een totale bevolking van 150.000 schijnt 't gevaar voor uitbreiding nog niet geweken. Sunbury, een stad met 15.000 inwoners, is voor een derde deel overstroomd. Het Roode Kruis organiseerde hulpexpedities en zond vlieg tuigen met sera ter voorkoming van epidemieën. Uit de stad Sayre wordt gemeld dat drie groote autobussen door de ovei'strooming geïsoleerd zijn: zij vervoeren honderdtwintig passagiers. Door het overstroomde gebied heen onderneemt de politie reddingspogingen. Een groote brug over de Susquehanna bezweek onder den druk van het overstroomde water. Het verkeer over een tweede brug is stopgezet, omdat daar eveneens een dergelijk gevaar dreigt. Reynaud vergelijkt den lmidigen oorlog niet 1914—'18. LONDEN, 3 April (Havas) De „News Chronicle" publiceert hedenochtend een artikel van Reynaud, waarin de Fransche premier een vergelijking maakt usschen de tegenwoordige positie dèr geallieerden en die in Januari 1915, zes maanden na het uitbre ken van den eersten wereldoorlog. Reynaud schil de^ de successen die Duitschland in het begin van 1915 reeds behaald had en verklaart o.a. dat de su perioriteit van de Britsche over de Dujtsche vloot niet zeer groot was en dat de blokkade lang niet 5-oo stelselmatig en doeltreffend was als thans. Thans, aldus Reynaud, is de toestand geheel an ders. Duitschland is van alle overzeesche landen af gesneden. Doch op het gebied der samenwerking iusschen de geallieerden is de verandering wel het belangrijkst en in sommige opzichten werkelijk wonderbaarlijk. Reynaud gewaagt dan van de economische reor ganisatie van Europa na een overwinning der geal lieerden. Degenen die het verdrag van Versailles hebben opgesteld, aldus de premier, hadden zich met succes kunnen spiegelen aan het voorbeeld van Amerika, waar 48 souvereine staten, welke zich uit politiek, rechtskundig of bestuursoogpuni vrijelijk kunnen organiseeren, niettemin het grootste ter we reld bestaande gebied van vrij handelsverkeer vor men, dat voor de menschelijke activiteit open staat. In deze richting moet Europa zijn oriënteering vin den als het niet ten onder wil gaan. Reynaud wijst vervolgens op het Fransch-Britsche economische accoord en stelt de vraag waarom een zelfde resultaat niet bereikt kan worden in landen die minder machtig zijn en een eenvoudiger econo mische structuur hebben. T.B.C. FONDS „DRAAGT ELKANDERS LASTEN" Het T.B.C.-fonds .JDraagt Elkanders Lasten" te Haarlem heeft voor Zaterdag 6 April a.s. een huiscollecte georganiseerd. In het eerecomité hebben de volgende heeren zitting: mr. A. Brueh lid van Ged. Staten van N.-Holland. voorzitter: E. v.d. Wall. oud-wethouder, ds. A. M. Boeyinga, ds. C. H. Brandt, ds. G. J. Waardenburg: dr. A. R. Jonkhof. dr. A. H. de Vries, A. v. Driel. Dir. Ge meente-reiniging; M. de Braai en W. F. Beere- mans Bovengenoemd comité doet een beroep op de offervaardigheid onzer stadgenooten. NED. NATUURHISTORISCHE VEREENIGING. Het bestuur der afd. Haarlem en omstreken van de Ned. Natuurhistorische Vereenïgïng heeft voor April het volgende programma opgemaakt: Maandag 8 April: Lezing met lichtbeelden van ir. K. W. H. Leeflang, in de bovenvoorzaai van café-restaurant Brinkmann. Groote Markt, over: ..De microbe in de huishouding van de natuur en van den mensch". Maandag 15 April: Lezing met lichtbeelden door prof. dr. J. Jeswiet. hoogleeraar aan de Hoogeschool te Wageningen. in de Kroonzaal van café-restaurant Brinkmann, over „Een tocht- over Bali". VOETBAI DE WEDSTRIJD VAN MILITAIREN AAN DE SPANJAARDSLAAN. De voetbalwedstrijd tusschen twee militaire elf tallen voor de competitie van O. en O., die Donder dagmiddag op het terrein van H. F. C. aan de Span jaardslaan te Haarlem gespeeld wordt, begint niet te half twee, zooals ons Dinsdag gemeld werd, maar te drie uur. 1 KANTONGERECHT Tegen den vader van Keesje de Ruyter Het laatste woord juridisch dan altijd over Keesje de Ruyter is nog niet gesproken. Stond een week geleden weer een caféhouder terecht omdat Keesje des avonds in zijn café had gebiljart thans was het de vader van het Waalwijksche biljartwon- der zelf, die als verdachte voor den kantonrechter verscheen. Op 22 April van 't vorige jaar had Keep je in een café te Aalsmeer eenige wedstrijden tegen een ander gespeeld zoo vertelde zijn vader. Hij had f 17.50 ontvangen als vergoeding van de reiskosten voor hem en zijn begeleider. Deze wedstrijden wer den beschouwd als een soort oefening om Keesje voor te bereiden tot het beroep, dat hij later wilde gaan uitoefenen, namelijk dat van: „professeur de billard". Hij doet het zelf graag en ik wil hem er niet van terughouden. Zijn opvoeding moet toch worden vol tooid? Als U die opvoeding voltooit voor 8 uur *s avonds dan bestaat er niet het minste bezwaar te gen, merkte de Kantonrechter op. Of mijn zoontje nu wiskunde studeert en 's avonds op een zolderkamertje zit te blokken of dat-ie biljart, dat is nou zoo'n groot verschil niet, vond Keesje's vader. De café-houder van ..De drie Kolommen" ver telde, dat Keesje na afloop van den wedstrijd nog eenige fantasie- en kunststooten had gedemonstreerd De Ambtenaar begon zijn requisitoir met vast te stellen, dat het biljartwonder Keesje de'Ruyter al heel wat stof heeft doen opwaaien en nog is al het stof niet neergedwarreld. Toen de kantonrechter te Alphen een vrijsprekend vonnis in deze zaak had gegeven dacht men dat deze kwestie daarmee geëindigd was. Dat was ze echter nog niet. Aan dezen vorm van kinderexploitatie moest echter een einde komen. Eenige caféhouders werden daarna geverbaliseerd en veroordeeld. Men was toen echter van oordeel, dat men het kwaad 111 den wortel moest aantasten en daarom heeft men de vader van Keesje gedagvaard. Dit is de eerste zaak van een reeks die tegen de Ruyter Sr. aanhangig ge maakt zullen worden. Spreker bestreed hierna de overwegingen, die de kantonrechter te Alphen tot zijn vrijsprekend vonnis hadden geleid De Ambte naar achtte het bewezen, dat de verdachte werk heeft doen verrichten en requireerde daarom een boete van f 100 subs. 50 dagen. Verdediger mr. A. W. Rassers uit Breda heeft hierna in een uitvoerig betoog de dagvaarding be streden. Van kinderexploitatie is in dit geval geen sprake. Keesje biljart graag en hii is blij. als hij 's avonds wedstrijden mag spelen. Pleiter onthulde nog, dat Keesje nog een broertje van 9 jaar heeft die nog beter schijnt te spelen. De verdediger bracht verder naar voren dat men Keesje toch geen arbei der kan noemen in den zin van art. 8 der Arbeids wet. Stel nu eens, dat dr. Max Eu we, in een café een simultaan-séance zou geven en daar een vergoeding voor zou krijgen, dan zou toch niemand het in zijn hoofd halen om dr. Euwe een arbeider te noemen." Op grond van drie feiten vroeg pleiter tenslotte vrij spraak. Ten eerste is de aard van het spel niet juist, in de dagvaarding ten laste gelegd, ten tweede is er geen sprake van arbeid en ten derde is het dus aan twijfel onderhevig of er gesproken kan worden van het doen verrichten van arbeid door Keesje's vader. Na re- en dupliek besliste de kantonrechter, dat hij over 14 dagen schriftelijk vonnis zal wijzen. VOORRFT1RSOVF.RZICHT. Op de Amsterdamsche wisselmarkt kon men hedenochtend een verdere verbetering van het pond sterling waarnemen. Wederom kon gisteren te New-York, ten opzichte van den vorigen dag een nieuw herstel van het Britsche devies intre den van 3.55 3/4 tot 3.58 1/4, bij een koers van 3.53 3/8 op 30 Maart jl. Deze stijging werd ook te onzent overgenomen. Onmiddellijk na opening kon de Engelsche valuta, bij een officieelen koers van gisterenmiddag met 6.74, geleidelijk oploopen. Aan vankelijk echter daalde de noteering tot S.I'm. Spoedig echter sloeg het pond een opwaartsche richting in, zoodat vrij spoedig na 6.74J.A en 6.75 1/2 een niveau van 6.76 1/2 werd bereikt. Dit peil ech ter kon later in den ochtend niet geheel en al ge handhaafd blijven. Door het naar voren komen van eenig aanbod, daalde de noteering tot 6.75, op dezen koers echter werd goed weerstand geboden. De omzetten waren iets grooter dan gedurende de af- geloopen dagen, hetgeen men ook in de andere buitenlandsche valuta's kon waarnemen. Geheel overeenkomstig de betere sterlingkoers kwam ook de Fransche franc uit New-York hooger af De wisselkoers aldaar steeg gisteren van 2.01 3/4 tot 2.03 1/4 bij een noteering van 2.00y2 op 30 Maart jl. De wisselkoers alhier werd bij opening aanvankelijk op 3.82h: vastgesteld, doch ook hier trtfd een geleidelijke stijging in tot 3.83^. In te genstelling met de Britsche valuta kon de hoogste koers hier hedenochtend goed gehandhaafd blij ven. Van de overige valuta's stond de Zwitsersche franc in het centrum der belangstelling, aangezien de wisselkoers steeg tot 42.27 a 42.29 bij een offi cieelen koers van 42.24',gisterenmiddag. Een ver klaring voor deze koersstijging was niet waar te nemen. De overige valuta's waren nauwelijks ver anderd. De Amerikaansche dollar werd voortdu rend op een niveau van 1.88 3 8 verhandeld Over het algemeen waren de transacties in deze valuta van geringen omvang, maar de grootere posten moesten toch bij het egalisatiefonds worden ge plaatst. Duitsche marken noteerden 75.57"). Belga's ble ven met 32.17 vrijwel onveranderd Voor de Scandinavische valuta's werden de vol gende koersen vernomen: Stockholm 44.90, Oslo 42.80 en Kopenhagen 36.37 1/2. De termijnmarkt had een kalm verloop, terwijl de affaire van beperkten omvang was. 1 maands ponden bleven met 1 1/8 cents vrijwel onveran derd. evenals 3 maands ponder, die 4 3/4 cents no teerden. Het agio voor den dollar was ten opzichte van gisteren met 1 '8 voor 1 maand en 9/16 cent voor 3 maanden iets hooger. Op de niet-officieele effectenbeurs was de han del van zeer geringe beteekenis. Voor zoover het tot zaker. kwam. werden voor locale waarden on veranderde prijzen besteed. Amerikaansche shares lage nonregelamtig in de markt met deels iets hoogere deels fractioneel lagere koersen. Koersen van de Ochtendbeurs te Amsterdam van heden van 10.30 uur tot 11,25 uur- Kon. Olie 231K—232. AKU. 42 3/4—43. Beth. Steel 57 1/4— U. S. Steel 43 3/8—3/4. Republik Steel 16 1/8.. Anaconda 22V*3/4. Shell 9 21/32—11'16. Tidewater Ass. Oil. 8 7/16. Uit Haarlem's Gemeenteraad Heden, Woensdagmiddag, vergaderde de gemeen teraad. Aan mej. J van Slooten werd op verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de Wou- wermailschool. Dit geschiedde onder dankbetuiging. Zonder, of na een onbeduidende discussie, wer den de volgende voorstellen goedgekeurd. Voorstel van B. en W. tot het vaststellen van enkele vergoedingen aan bijzondere scholen inge volge de L.O. wet. Voorstel van B. en W. tot goedkeuring van de rekening over 1939 \>an de Commissie voor School- kleeding. Voorstel van B. en W. tot aankoop van 5220 M2. grond aan de Houtmankade voor f 6444. Voorstel van B. en W. tot verkoop van grond aan de Stephensonstraat. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een verordening tot uitvoering der artikelen 6 en 9 der Winkelsluitingswet (sluiting van kapperszaken op Zaterdagavond). Voorstel van B. en W. tot wijziging van de ver ordening op de heffing van rechten voor het be graven op de algemeene begraafplaats. Een gcldleening. B. en W. stelden voor twee geldleeningen aan te gaan met de Rijkspostspaarbank van f 1.000.000 en f 1.500.000, op onderhandsehe schuldbekentenis a pari, tegen een j-ente van 4^pet. en een looptijd van 40 jaar. De heer Castricum (r.k.) wees er op, dat de gemeente Haarlem voorzichtig moet zijn met het doen van kapitaaluitgaven omdat de rente nu reeds opgeloopen is tot 4','; pet. En nog is er blijkbaar het einde niet van de stijging van de rente in dezen oorlogstijd. Het is vreemd dat de Rijkspostspaar bank, die slechts 2.64 rente aan zijn spaarders geeft, 4Vi> pet. rente van geldnemers wil hebben. De heer Bijvoet (r.k.). wethouder, zei. dat hel siiet noodig is, dat B. en W. gewaarschuwd worden om zuinig te zijn met kapitaalsuitgaven. De sluiting van deze geldleeningen getuigen juist van een voor zichtig beleid. Het voorstel van B. en W. werd. aangenomen met de stem van den heer Castricum tegen. (De zitting duurt voort.) HéLèNE LUDOLPH TE ANTWERPEN. De zangeres Hélène Ludolph zal 6 April a.s. op het Beethoven-Festival, dat te Antwerpen ge geven wordt en onder leiding staat van Lod. de Vocht, de sopraanpartij vervullen in de Negende Symphonie. Het concert zal worden uitgezonden door het N.I.R. Brussel II, des middags om 3.20 uur. Voorts is Héléne Ludolph op 8-April a.s. uit- genoodigd, in samenwerking met de pianiste An nie MesrïtzVan Velthuysen te concerteeren voor den Nederlandschen Dameskring te Ant werpen. Er zullen composities worden uitgevoerd van Schubert, Chopin. Brahms, Wolf en Annie Mesritzvan Velthuysen. IJMUIDEN Waarschuwingsschoten of iets anders? Een wat al te gemakkelijke conclusie van t de reeders. Men schrijft ons Volgens het A. N. P. heeft men in IJmuidensche reedersknngen den indruk gekregen, dat het de Duitsche vliegtuigen er in de eerste plaats om te doen is, de visschersschepen te laten stoppen om dan nauwkeuriger te,kunnen nagaan, of men in derdaad met Nederlanders en niet met gewapen de trawlers te doen heeft. Inmiddels heeft de IJmuider Federatie reeds op gezag van een aantal opvarenden van de Viking Bank, w.o. de schipper, verklaard, dat er op de Viking Bank niet is geschoten, m.a.w. dat het schip, zonder een waarschuwing te hebben ge kregen, is gebombardeerd. Moge men in reederskringen den indruk gekre gen hebben, dat het er de Duitschers om te doen is, de schepen te laten stoppen om ze waar schuwen (of om ze dan beter te kunnen raken?) in visscherskringen denkt men daar heel anders over. Een vliegtuigbestuurder heeft nog wel an dere middelen dan een salvo uit een machine geweer, om een vaartuig te laten stoppen, bijv. door het uitsteken van een vlag, bij donker door het afschieten van een lichtkogel. Trouwens, waarmee zou een Nederlandsch visschersvaartuig een Duitsch vliegtuig moeten beschieten? En er behoeft toch omtrent de nationaliteit onzer trawlers niet de minste twijfel te bestaan. Op minstens vier plaatsen prijkt het rood-wit-blauw van onze Nederlandsche vlag. n.l. tweemaal op den boeg. eenmaal aan een stag van den voor mast en eenmaal op de brug, op minstens drie plaatsen, tweemaal op den boeg en eenmaal (des nachts verlicht) op de koelkast staat met groote letters „Holland". Moet het nog duidelijker? Het eenige. dat tot een misverstand aanleiding zou kunnen geven is het rood-wit-blauw op de brug: als een vliegtuig dwars over het schip vliegt, zou het den indruk kunnen geven, dat het de Fran sche kleuren zijn, maar men smijt toch zoo maar niet met bommen zonder dat men zekerheid heeft van de nationaliteit en ondanks de driekleur op de brug behoeft er geen twijfel te bestaan. Maar er is nog meer: de gevallen van de Pro- Linus. Viking Bank en I. S. Groen staan niet op zichzelf. Men kijke maar eens naar België waar de Onderzoeksraad voor de Scheepvaart een aan tal rampen heeft behandeld, als de beschieting van de Z 4, de Z 7 en de H 65. scheepjes van 30 tot 45 bruto ton. Zouden de Duitschers ook deze scheepjes voor bewapende Engelsche trawlers, schepen van 200 tot 500 ton hebben aangezien? De Z 4 wera Donderdag 7 Maart beschoten op 48 mijl N. W. van Zeebrugge van een hoogte van on geveer 30 M. en ook geraakt: de Z 7 werd be schoten door een Duitsch vliegtuig, dat bijna tegen den mast vloog, op de H 65 drong een kogel in het logies. En van de Z 47. die nooit meer is teruggekeerd, neemt men aan. dat dit scheepje, dat slechts 26 ton mat. In den grond is geschoten niet ver van de Belgische kust. Deze meening is gebaseerd op verklaringen van den schipper van de B 36, die een reddingboot van de Z 47 heeft opgepikt. Dit zijn feiten, die tot nadenken stemmen, want daaruit blijkt duidelijk, dat de Duitsche vliegers maar één doel hadden n.l. ten koste van alles de neutrale visschers van de Noordzee te verjagen. Nog tal van IJmuidensche trawlers bevinden zich op zee. om van de loggers en andere kleinere schepen maar te zwijgen. Er is even een stagna tie door het gebeurde met de Viking Bank en de I. S. Groen maar er zijn inmiddels al weer vier booten gaan varen. Spoedig is men dit alles weer vergeten en dan gaan onze visschers misschien weer allen naar zee. totdat er weer slachtoffers vallen. Nu reeds verloor IJmuiden twee trawlers en wat erger is vonden vijftien visschers den dood door een oorlogsramp. Er liggen acht slachtoffers van de Protinus in een ziekenhuis in Schotland. Er zal heel wat moeten gebeuren voordat de visscherij geheel wordt stilgelegd Men denke maar eens aan 1914—1918. Aan onze regeering is de taak, er voor te zorgen, dat Duitschland de toezegging geeft, onze vis schers vaar tuigen met rust te zullen laten. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Donderdagmarkt: Trawler „Libra" IJM 98. vangst 25 manden schelvisch, 30 manden braadschelvisch, 60 manden kabeljauw en gul, 40 manden wijting. 130 manden radio, 25 manden stockabitt, totaal 310 manden benevens 120 st. stijve kabeljauw. BLOEMENDAAL Mr. A. J. Enschede bedankt als raadslid. De heer C. J. Cassée zijn opvolger. Wegens gezondheidsredenen heeft Mr. A. J. Enschedé, die sedert Mei 1933 zitting in den Bloemendaalschen Gemeenteraad heeft voor de Liberale Staatspartij, bedankt als raadslid. Mr Enschedé wordt in den Raad opgevolgd door den heer C. J. Cassée, die als no. 5 voor komt'op de lijst van de Liberale Staatspartij. De heer Cassee, die het raadslidmaatschap zal aanvaarden, is een geboren Bloemendaler. Sinds 27 jaren oefent hij aan den Bloemen- daalschenweg het bedrijf uit van electricien. Hij is lid van de Vrijwillige Bloemendaalsche Brand weer en bestuurslid van de Bloemendaalsche Middenstandsvereeniging. D*e heer C. J. Cassée. Zooals bekend heeft Blocmendaal reeds Iemand van denzelfden naam als wethouder: de heer A. Cassée. behoorend tot den Vrijz. Dem. Bond, zoodat de Raad nu weldra twee heeren Cassée zal tellen. Zij zijn neven en zwagers, het geen geen wettelijk bezwaar oplevert voor het raadslidmaatschap van beiden. OPROEPING. De Commissaris van Politie te Blocmendaal verzoekt de dame. die Maandag j.l. 's middags ongeveer 1 uur op den Zijweg fietste in de rich ting Zandvoort en toen daar een man op een baiïk zag zitten die door zijn gedrag de aan dacht trok, zich voor het geven van inlichtingen mondeling of schriftelijk aan te melden bij den Commissaris, aan het politiebureau te Over- veen. 10-JARIG BESTAAN VAN VOLKSZANG. /Het tienjarig bestaan van de afd. Bloemendaal van Volkszang, is Dinsdag op feestelijke wijze en onder groote belangstelling in Vreeburg gevierd. De zaal was versierd met bloemen van de leden en van de vrienden van de jubileerende vereeniging o.a. van mevrouw FokkerKessler en van den minstreel Geert Dils. De voorzitter opende de bijeenkomst met een woord van welkom en schetste in het kort wat de vereeniging heeft gedaan, waarbij hij den nadruk legde op de groote verdiensten van den leider, den heer P. de Nobel en eenige leden, die al hun kracht en toewijding aan de vereeniging hebben gegeven. De heer en mevrouw De Nobel werden bloemen aangeboden en ook het bestuur werd in de bloe metjes gezet. Uit het uitgebreid repertoire van Volkszang had de heer De Nobel een keuze gemaakt en de mooie liederen werden enthousiast gezongen. Na de pauze mocht het publiek zelf kiezen welke liederen zouden worden gezongen,. Het was een mooie avond voor Volkszang, waar op allen met genoegen terug kunnen zien. FEESTAVOND VOOR DE MILITAIREN. Voor de alhirc gelegerde militairen, werd Dins dag een feestavond voor O. en O. gegeven door „De Bougies", een ensemble van gemobiliseerden dat hiermede zijn 81sten feestavond gaf. De zaal was goed bezet en de Bougies wisten al spoedig de goede stemming er in te brengen, zoodat er lustig werd meegezongen en de lach niet van de lucht was. Medewerking werd verleend door een uitstekend orkest onder leiding van Cor Derez, dat de ver schillende nummers vlot speelde en verder als be geleiding diende. De heer Van Os was conferencier en kweet zich uitmuntend van zijn taak, evenals de excentriek- humorist Harry Aston. In den heer Chris Steenakker heeft het ensem ble een goeden zanger. Ook konden wij genieten van den cellist Harry Rubens. De militairen hebben een genoeglijken avond gehad. ONTSPANNINGSAVOND VOOR MILITAIREN. Dinsdag 9 April a.s. organiseert de dans- en show-band „The Jolly Jokers" in Hotel Vreeburg te Bloemendaal een ontspanningsavond voor de militairen. Haarlem's Klein Tooneel verleent dezen avond medewerking, evenals de heer K. Schoon, ht^jorist conferencier. Het geheel staat onder leiding van den heer A. J. Grootegoed. EEN AVOND VOOR DE MILITAIREN. Dinsdagavond gaf O. en O. een ontspannings avond in de groote zaal van hotel „Vreeburg" te Bloemendaal. voor de alhier gelegerde militairen. De zaal was geheel bezet. Het tooneelensemble „De Bougies" trad op. afkomstig van het Auto regiment te Zeist. In een vlot tempo werd een gevarieerd caba retprogramma afgewerkt, onder leiding van luite nant Duyts. De conferencier oogstte met zijn grappen en liedjes die uit volle borst werden meegezongen bij de aanwezigen vee] succes evenals Hans Stenakker met eenige liederen. Een cello-solo werd gespeeld door Henry Rubens. Het hoogtepunt van den avond werd bereikt, toen de muzikale show „De groote dag van Jan Bougie van ochtendappèl tot avondappèl", ten too- neele werd gebracht. Men kan begrijpen, dat dit stuk bij de militairen in den smaak viel. want het hield momenten uit het leven van den soldaat in. Dit stuk is voor den auteur J. Elias een groot suc ces geworden. De medespelenden hebben zich uit stekend van hun taak gekweten. Het muzikale gedeelte van den avond was in handen van Cor Peren, die met een groote band, de stemming er inhield. Het was een amusante avond. HEEMSTEDE SOIRcE-DANSANTE H. P. C. Voor de leden van H.P.C. wordt Zaterdagavond 20 April in restaurant „Boekenroode" een soiree- dansante georganiseerd.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 11