Haarlem s Dagblad „Volstrekt ontoelaatbare gewelddaad tegen de Protinus" Economische Oorlog. Nederlandsch Fabrikaat Voorloopig geen nieuwe sigarenwinkels. Ernstig vertoog tot Berlijn tegen beschieting van trawlers gericht. Jatexcadam Aciiketen^ 57e Jaargang No. 17420 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant. Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082. Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Woensdag 3 April 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentlën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15. Groentjes zie rubriek. De Britsche premier heeft gisteren in het Lager huis een rede gehouden waarvan de strekking was dat de economische oorlog tegen Duitschland met de grootste scherpte zal worden gevoerd. Chamberlain pakte uit over de maatregelen, genomen om Duit- sche vrachtschepen uit Scandinavië tegen te houden. Dat is de bekende kwestie die voornamelijk den aanvoer van Zweedsche ertsen via de Noorsche haven Narvik naar Duitschland betreft. In het alge meen verklaarde hij omtrent de neutralen, dat Engeland niet langer kan toestaan dat „een dubbele neutraliteit" zooals hij dat noemde geldt, waarbij Duitschland voordeel heeft van zijn drei gend optreden tegen de neutralen terwijl de geal lieerden hen nauwgezet eerbiedigen. Uit het Brit sche Rijk zullen derhalve geen producten meer aan de neutralen geleverd worden tenzij zij waarborgen, dat zij hun handel met Duitschland zullen beper ken. Ik vestig er de aandacht op dat hier alleen sprake is geweest van producten, afkomstig uit het Britsche Rijk. dus niet uit de overzeesche gewesten en koloniën van de neutralen zelf niet omdat er verwacht werd dat Chamberlain dit laatste verkla ren zou, maar terwille van de duidelijkheid. In deze zelfde rede beriep de Britsche premier zich trou wens, onder applaus van het Lagerhuis, op de met succes gevoerde onderhandelingen over handels- accoorden-in-oorlogstijd met Noorwegen, Zweden, IJsland, België en Nederland en op het accoord dat dienzelfden middag met Denemarken was gesloten. Dit kan men niet anders beschouwen dan als een bewijs van ingenomenheid met die accoorden en als een bevestiging van het voornemen, ze nauwkeurig na te komen. Daarom is er ook geen reden zich te laten alarmeeren door den nogal merkwaardigen brief van Lord MacMillan, ex-minister van Voor lichting, die vanmorgen door de Times (met hoofd- redactioneele instemming) is gepubliceerd. MacMillan schrijft daarin: „Het lot der neutralen hangt evenzeer van het resultaat van den oorlog af als dat van de oorlogvoerenden zelf. Daar dus de overwegingen, die geleid hebben tot het opstellen van de neutraliteitsregels in het onderhavige geval niet aanwezig zijn, kunnen deze regels zelf niet toe gepast worden of zijn ze althans niet juist. Het gaat wellicht te ver, te zeggen dat de omstandigheden van dezen oorlog de neutraliteitsregels buiten wer king stellen. Maar wanneer de zaak, waarvoor wij vechten, evenzeer de zaak der neutralen is als de onze, schijnt het althans niet onredelijk te vragen, dat zij aan deze regels een welwillende en niet een strikte uitlegging geven". Lord Mac Millan was geen succes als minister van Voorlichting, hetgeen tot zijn aftreden geleid heeft. Hij geldt evenwel als een bekend jurist. Zijn juridi sche reputatie zal door een betoog als het hier geci teerde ook niet gediend worden. Maar de laatste zin, die een beroep op de welwillendheid der neutralen inhoudt, maakt het voor de Times zeer gemakkelijk bijval aan zijn betoog te verleènen. Het raakt na tuurlijk kant noch wal te beweren dat aangezien de omstandigheden van een oorlog volgens een der oorlogvoerenden zus en zoo zijn, de overwegingen die tot het opstellen van de neutraliteitsregels heb ben geleid niet meer bestaan. „Onjuridischer" kan het niet. Chamberlain heeft niets van dezen aard ten beste gegeven. Toch moeten wij de aangekondigde ver scherping van den economischen oorlog niet licht opvatten. Van het een komt in oorlogstijd veelal het ander en daarom citeer ik met instemming het Zweedsche blad „Stockholms Tidningen", dat van morgen het volgende betoogd heeft: „Wij moeten ons allen er op voorbereiden, van de zijde der oorlogvoerenden blootgesteld te wor den aan druk, die grooter is dan ooit. Doch het is niet de moeite waard, ons te beklagen. Want de toestand is geworden dat de oorlogvoerenden de neutraliteit zoo uitleggen, dat deze uitsluitend verplichtingen en geen rechten meebrengt. Wat de neutrale landen het beste kunnen doen is zich te vereenigen in nauwere samenwerking en een gemeenschappelijke basis te vinden voor hun politiek en daadwerkelijk hun onderlinge hulp tot ontwikkeling te brengen. De druk zal misschien niet overal gelijk zijn en wij moeten elkaar helpen om hem gelijk te maken. De samenwerking der Oslo-groep is tot dusver slechts in woorden ge schied. Thans moet zij tot werkelijkheid gemaakt worden, alvorens de gevolgen van een steeds felleren strijd tusschen de groote mogendheden zich geheel en al doen gevoelen". Tot hernieuwd overleg tusschen de neutralen schijnt inderdaad alle aanleiding te bestaan. En het behoeft nauwelijks gezegd te worden dat dit geens zins alleen of in hoofdzaak de economische oorlogs maatregelen der geallieerden geldt. Men leze vooral met aandacht het protest van onze regeering tegen de beschieting van Nederlandsche trawlers, vooral tegen den aanval op de Protinus. „Tegen wien voert Engeland eigenlijk oorlog?" vraagt de Völkischer Beobachter. Men is geneigd deze vraag tot Duitsch land te richten als men de beschieting van onze trawlers overdenkt. En andere aanvallen op onze en andere neutrale schepen. Chamberlain's rede gold alleen het voeren van economischen oorlog en het optreden van de vloot. Geen woord over eenig komend offensief te land. Ten aanzien van mededeelingen der Duitsche pro paganda, dat Engeland van zins zou zijn den vrede op""den Balkan te verstoren, gaf hij zelfs een cate gorische ontkenning en zeide te vertrouwen, dat de accoorden met Turkije integendeel op de meest doeltreffende wijze hebben bijgedragen tot de hand having van den vrede en de veiligheid in Zuid- Oost Europa. Vanmorgen heeft Goering in een radiorede, tot de Hitier-jeugd gericht, hierop een antwoord ge geven in dezen trant: „Gedekt van achteren en op de vleugels richt de Duitsche strijdmacht zich als een hecht blok tot Engeland en Frankrijk in het Westen. Daar moet de beslissende slag vallen en voor dezen beslissenden slag heeft Onze Führer al onze hulp bronnen gemobiliseerd". Maar Goering zegt niet hoe en nog minder wan neer. Het is niet denkbaar dat als een groot militair Offensief in het Westen op korten termijn door (Op 31 Maart bestond de Vereeni ging Nederlandsch Fabrikaat 35 jaar). Waar blijft de tijd; dat is dus ook al vijf en twintig jaren Van actie tot waardeering voor het Neerlandsch fabrikaat De stichting dier vereeniging. dat mag men wel verklaren. Was indertijd een goede, een noodzakelijke daad. Ons volk dacht destijds al te veel: dat, wat je ver moet halen, Is altijd beter dan hetzelfde uit de eigen buurt. He"t was er niet afkeerïg van wat extra te betalen, Als 't in den vreemde was gemaakt en naar ons land gestuurd. En daar kwam die vereeniging, om er eens op te wijzen, Dat waarlijk toch ons eigen land wel concurreeren mocht, En dat bij vergelijking van de kwaliteit en prijzen, Toch, zacht gesproken, soms het beste Neerlandsch werd gekocht. Zij heeft ervoor gewaakt, het vreemde nimmer af te breken, Maar brak slechts positief voor Nederlandsche waar een lans, De vaderlandsehe industrie, bij vreemde vergeleken, Was en is heden ook toch inderdaad niet minder mans. Nog steeds wordt er veel ingevoerd, dat wij ook hier wel maken, Is dat een teeken van haar falen? Neen, zij weet het wel, Ons land heeft ook een groot belang bij goede importzaken, En ieder heeft zijn voordeel bij 't vrij economisch speL Alleen, men mag de Nederlandsche waar niet achterstellen, Omdat zij Neerlandsch is alleen, want dat verdient zij niet, Of zij volledig slaagde? Nou, ik durf geen oordeel vellen, Maar wel is veel verbeterd in ons land op dit gebied. Ik wensch dus de vereeniging, die nu een kwarteeuw werkte, En daarbij tevens eerlijk werkte voor een goede zaak, Een minstens even lange reeks van jaren nog de sterkte, Om moedig verder voort te gaan met deze mooie taak. Wat goeds komt uit het buitenland houde men hier in eere, Om werkelijke waarde, niet om 't vreemde etiket. Wat Nederlandsch en goed is moet men echter ook waardeeren, Want Nederlandsch zij voor ons een brevet en nooit een smet. P. GASUS. W. KUIPERS ZN. GEDIPLOMEERDE OPTICIENS Alleen Zijlstraat 97 HAARLEM TELEF. 12726 (Adv. Ingez. Med.) Duitschland beraamd werd, hij op deze wijze te voren zou waarschuwen. Het is een antwoord aan Chamberlain, tot de massa der volken gericht, dat weer sterk aan den zenuwen-oorlog doet denken. R. P. Spertijd afgekondigd. In de Nederlandsche Staatscourant van Dinsdag is een beschikking van den minister van economische zaken gepubliceerd waarbij wordt overgegaan tot het instellen van een zoogenaamden spertijd op grond van de vest igingswet kleinbedrijf 1937 voor den klein handel in tot verbruik bereide tabak. Met ingang van 3 April 1940 is het derhalve verboden een inrichting, bestemd of mede be stemd voor de uitoefening van dezen bedrijfs tak te vestigen zonder vergunning van den minister van economische zaken. Deze vergunning is evenzeer vereischt ten aan zien van de uitbreiding van het in een inrichting uitgeoefende bedrijf met de uitoefening van dezen bedrijfstak, zoomede ten aanzien van de voortzetting van den in een inrichting uitgeoefenden kleinhandel in tot verbruik bereide tabak, ingeval van wijziging in de personen van ondernemers of beheerders. Onder de uitoefening van den kleinhandel in tot verbruik bereide tabak wordt verstaan: het ten ver koop aan het publiek in voorraad hebben zoomede het aan het publiek verkoopen van sigaren, sigaret ten, rooktabak, pruimtabak of snuif. Onder de uitoefening van den kleinhandel in tot verbruik bereide tabak wordt niet verstaan het ten verkoop aan het publiek in voorraad hebben, zoo mede het aan het publiek verkoopen van evenge- noemde artikelen, voor zoover zulks geschied in hotels, cafés, sociëteiten, lunchrooms, rijkscantines, militaire tehuizen, theaters, bioscopen, restauraties en wachtkamers van stations van de Nederlandsche Spoorwegen en aan boord van vaartuigen van on dernemingen, welke personen tegen betaling ver voeren, onder welke vaartuigen veerbooten zijn be grepen. De Regeeringspersdienst meldt Met betrekking tot de vliegtuigaanvallen op Nederlandsche vischtrawlers, n.l. de „Protinus", de „Viking Bank" en de „I. S. Groen", heeft Harer Majesteits gezant te Berlijn opdracht gekregen een ernstig vertoog tot de Duitsche regeering te richten waarin tegen deze beschietingen met den meesten nadruk opgekomen wordt. Met name tegen de volstrekt ontoelaatbare gewelddaad jegens de „Protinus". Het officieele onderzoek naar den bü daglicht in volle zee geschieden aanval op dit schip heeft toch bevestigd dat terwijl de trawjer van talrijke duidelijke Nederlandsche nationaliteitskenmerken was voorzien, onder meer ook aan de bovenzijde met de kleuren van de Nederlandsche vlag was beschil derd, een Duitsch vliegtuig het heeft gebombardeerd en beschoten, als gevolg waarvan de kapitein en een schepeling aanstonds zijn gedood, het vaartuig tot zinken ls gebracht en van de in de sloep redding zoekende opvarenden 2 door uitputting zijn gestorven. De Nederlandsche regeering verzoekt maatregelen tegen de schuldigen en be houdt zicht een eisch tot schadevergoeding voor. Italiaansche onthullingen over Sovjet Poleo. Arrestaties en executies. Het Italiaansche blad „Corriera Delia Sera" maakt melding van tal van arrestaties, welke den laat- sten tijd zijn verricht in door de Sovjets bezette ge bieden. De activiteit der Gpeoe heeft zich in het bij zonder gericht tegen de vertegenwoordigers der intellectueele groepen in deze streken. De arrestaties betroffen, aldus het Italiaansche blad, Poolsche en Oekraïnische schrijvers en kunstenaars, die vervolgens voor het meerendeel zouden zijn doodgeschoten. Het blad voegt hieraan toe, dat de nieuwe Rus sische grenzen scherp worden bewaakt en dat de soldaten het vuur openen op iedereen, die pro beert de grens te naderen. Overigens is het aantal pogingen uit te wijken, aanzienlijk verminderd. Meerderheid voor Roosevelt bij voorverkiezing. MILWAUKEE, 3 April (Reuter). De can- didaten, die toegezegd hebben Roosevelt te zul len herkiezen, hebben bij de democratische voorverkiezingen voor het presidentschap in Wisconsin de meerderheid behaald. Men be schouwt dit als de eerste werkelijke proef of het land een derde ambtsperiode voor den president wenscht. De laatste cijfers geven voor Roosevelt 59.236 en voor vice-president Garner 25.719 stemmen. Voor alle TECELUITVOERINCEN. 5-awiaal JCampeesittgel 24 Telefoon 12104—13029 (Adv. Ingez. Med.) Frankrijk's leger in het Nabije Oosten. Oordeel van generaal Weygand. In een interview met een vertegenwoordiger van de „Journal de Genève" heeft generaal Wey gand, in antwoord op de vraag: „Wat is het doel van het Oostelijk leger?" ^antwoord: „Wij moe ten op iedere mogelijkheid voorbereid zijn. In de afgeloopen maanden hebben de Duitschers en Russen een politiek van agressie gevoerd, welke ons noopt de grootste voorzorgen te nemen. Omdat wij de Duitsche tactiek kennen zijn wij hier'. Op de vraag of de troepen niet te ver van een mogelijk oorlogsterrein zijn, zeide generaal Wey gand: „Wij beschikken over vliegtuigen en alle mogelijke transportmiddelen. Wanneer het noodig zal zijn, zullen we spoedig daar zijn, waar we noodig zijn. Als Franschen eerbiedigen wij de rech ten van andere staten, daarom blijven we hier op ons eigen gebied. Wij vallen onze buren niet aan, zooals de Duitschers en Rooden doen". Garibaldi's kleinzoon verzoent zich met Mussolini. Na zestien jaar uit de Ver. Staten teruggekeerd. ROME, 3 April. Na een veete, welke zestien jaren heeft geduurd, heeft thans generaal Giuseppe Gari baldi, een kleinzoon van den beroemden „Vader der Italiaansche onafhankelijkheid" een brief gericht aan Mussolini, waaruit blijkt dat hij zich heeft ver zoend met de regeering van zijn land. Garibaldi heeft zich altijd tegen het fascistische regime verzet en werd gedwongen in vrijwillige ballingschap te ;aan. Een groot deel daarvan bracht hij door in de Vereenigde Staten. Uit den brief blijkt dat hij naar Italië terugkeerde, om dat zijn moeder ernstig ziek was. Zoodoende was hij in de gelegenheid de veran deringen in het politieke en economische leven gade te slaan en hij spreekt nu de grootste bewondering uit voor wat Mussolini heeft bereikt. Bovendien biedt hij den Duce zijn diensten aan. (United Press.) Zal Engeland den aanvoer van ijzerersf uit Scandinavië naar Duitschland verhinderen? Wij geven hierbij een kaartje van de ijzererts- gebieden in het Hooge Noorden met de twee uit- voerhavens Narvik (Noorwegen) en Lulea (Zwe den). De Noorsche Transitohaven Narvik voert ijzer erts (lit zoowel naar Duitschland als naar En geland. Duitschland ontvangt echter langs twee Scan dinavische havens ijzererts. De geallieerden zouden vastbesloten zijn de onbelemmerde doorvaart van Duitsche ertssche pen te verhinderen. Op het nevenkaartje overziet men de zeewegen, waarlangs het Zweedsche ijzererts wordt ver voerd. Het woord is aan Baer-Oberdorf: Den geest van den tijd begrijpen betee- kent zijn tijd vooruit zijn. Britsche en Fransche propaganda gecoördineerd. Ministers zullen op gezette tijden overleg plegen. Sir John Rcith. De Britsche minister van inlichtingen, Sir John Reith en zijn Fransche collega Frossard hebben in een gisteren te Londen gehouden bijeenkomst besloten tot practische maatrege len van samenwerking tusschen beider depar tementen op ieder gebied, in het bijzonder wat betreft de propaganda der geallieerden in de neutrale landen. Tevens is besloten dat de ministers op ge zette tijden, beurtelings te Parijs en te Londen, bijeen zullen komen. Gisteravond hebben de ministers voor de Engel- sche radio toespraken gehouden. Reith verklaarde er van overtuigd te zijn dat het aldus tusschen de minister en ministeries tot stand gebrachte contact zeer gelukkige resultaten zal hebben. Hij gaf het woord aan Frossard, die met name zeide: In den oorlog, welke aan onze beide landen is opgelegd en die zij zijde aan zijde zullen voeren tot de overwinning, zijn voorlichting en propaganda er toe bestemd een steeds belang rijker rol te spelen. Als Fransch minister van voor lichting heb ik onverwijld in contact willen treden met mijn Britschen ambtenoot. Wij hebben de zelfde zorgen en al onze inspanningen moeten sa mengaan voor het gemeenschappelijke werk. Belangrijke conferentie te Berlijn. Langdurig onderhoud van Hitler met Von Brauchitsch en Keitel. BERLIJN, 3 April. Op de Rijkskanselarij heeft Hitier Dinsdag een conferentie van ver scheidene uren gehad met Goering en de gene raals Von Brauchitsch en Keitel. Men beschouwt deze bijeenkomst van groot belang voor de ont wikkeling van den oorlog. Von Brauchitsch en Keitel hebben den laatsten tijd dagelijks met Hitier geconfereerd terwijl men heeft opgemerkt dat Gocring's auto bijna iederen morgen verscheidene uren voor de kanselarij wachtte. Enkele dagen geleden zou ook Schacht urenlang met Hitier hebben gesproken. Bovendien behooren andere economische deskundigen en vooraanstaande industrieelen uit alle deelen van het Rijk in den laatsten tijd tot de dagelijksche bezoe kers van den Führer. Behalve de militaire vraagstukken zijn de twee belangrijkste economische vraagstukken, die tijdens deze conferentie zeker ter sprake zijn gekomen, het bedreigen door Engeland van de Zweedsche erts-transporten en de aankoopen van olie op den Balkan door de geallieerden. (United Press). ET plaatsen van een Groentje ln Haarlem's Dagblad komt U op zoo kleine moeite en geringe kosten te staan, dat het resultaat in voordeel deze vele maen overtreit. HEDEN: 12 PAGINA'S. f R. P.: Economische oorlog. pag. 1 J. B. Schuil: Haarlem's Tooneel. pag. 2 C. C. K.-L.: Tjap Go Meh pag. 3 J. H. de Bois: Kunst in Haarlem en daarbuiten. pag. 3 Damrubriek. pag. 6 Van onzen Berlijnschen correspon dent: Oud kinderschoeisel en over bodig metaal gevraagd. pag. 11 Van onzen Madrileenschen corres pondent: Maatschappelijk hulpbe toon in Spanje. pag. 11 Laatste Berichten op pagina 7

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1