PRESTATIES ZUINIGHEID/ De koffie-heffing Haarlem,s Tooneel. AGENDA. Met Ivorol een super reiniging van mond en tanden, REMBRANDT -LOU BANDY- N.V. „GRANITO WOENSDAG 3 APRIE 1940 HA A REE M'S D A GBE A D 2 Inplaats van het „bal na", begonnen wij gis- sterenavond bij Haarlem's Tooneel in het Hotel „De Leeuwerik" met de polonaise en kregen wij de tooneelstuitjes als surprises tusschen het dansen door. En omdat H. T. bovendien nog een koperen bruidspaar in zijn midden had, deed het geheel denken aan een bruiloftsfeest. Aan vroolijkheid het dus niet ontbroken. Het tooneel was daarmee in overeenstemming. Het was alles heel luchtige kost; tooneelstukjes in zakformaat, meer revue-sketches dan éénacters. Wij hadden die 4 stukjes al meermalen gezien, maar op zoo'n avond „doen" ze het altijd nog. vooral wanneer zij voor het publiek nieuw zijn. De heer H. de Wilde fungeerde gister als confe rencier en leidde alles met een Witz en een wóórd in. Veel moeite gaven deze schetjes den spelers niet. Ik meen zelfs, dat men zich zelfs nog wel wat meer moeite had kunnen geven, want het spel maakte nu en dan den indruk van 'n beetje a 1' im- proviste te zijn en de rolkennis was nog met bij allen 100 procent. In Truba, het openingsstukje, had het gerust nog wat Russischer en. quasi-roman- tischer kunnen toegaan. De tegenstelling met het slot zou dan nog komischer hebben gewerkt. Ove rigens had de heer de Wilde wel begrepen, dat deze stukjes een anderen stijl verlangen dan gewoon tooneel. In „Kattenidylle" zagen en hoorden wij mej. Fr. Busquet met genoegen in de rol van de kwebbelen de juffrouw, die indertijd door Fien de la Mar werd gespeeld. Mej. Busquet stak wel ver boven de anderen uit en liet weer zien, wat routine en talent op het tooneel waard zijn. Mej. A. Oberink is een knappe en prettige tooneelverschijning en zij zal zeker verlangend zijn om in de eerstvol gende voorstelling van H. T., die op 25 April in den Stadsschouwburg plaats heeft, belangrijker werk te doen te krijgen. En dit zelfde kan ook van mej. Van Bortel worden gezegd. De heeren H. Zwier, W. Zwier Sr.. en Wolff speelden de heerenrollen in Hermannetje is over spannen, Het oude Liedje en Truba en zij had den er succes mee. Het was met deze stukjes: „zoo zie je me en zoo zie je me niet" en gelegenheid tot ernstige kritiek gaven ze dus niet. Daar wach ten wij maar mee tot na de opvoering van „Daar liegen we ons uit". Een opgewekte, vroolijke H. T.-avond dus. die de leden weer wat dichter tot elkander heeft ge bracht. J. B. SCHUIL. Meisje door een wielrijder aangereden. Wie heeft dat gezien? Dinsdagnamiddag ongeveer zes uur is in de Julianastraat te Haarlem een negenjarig meisje door een onbekend gebleven wielrijder aange reden, waardoor zij ernstig aan den mond ge wond werd. De politie stelt naar dit ongeluk een onderzoek in. Daartoe verzoekt zij aan den wiel rijder en aan voorbijgangers, die de aanrijding gezien hebben, zich aar. het Politiebureau Sme- destraat voor het verstrekken van inlichtingen te willen aanmelden. BELGISCH TANKSCHIP OP ZANDBANK GELOOPEN. Dinsdagavond is een Belgisch motortankschip, dat met een lading stookolie en petroleum van Nederlandsch Indië op weg was naar Amsterdam in de Belgische territoriale wateren ter hoogte van Middelkerken op een zandbank geloopen. Ter assistentie uitgevaren sleepbooten hebben het tankschip nog niet vlot kunnen brengen. 3 SERIES - 7 MODELLEN Automobielbedrijf Gebr. H. F. KIMMAN N.V. Wagenweg 8-10 - Tel. 13850 HAARLEM (Adv. Ingez. Med.) WOENSDAG 3 APRIL Gem. Concertzaal: Debatavond M. v. d. Brinkds. J. J. Buskes: „Is het geloof in God een illusie?" 8.15 uur. Stadsschouwburg. Wilsonsplein: Operette-opvoe ring door zangleerlingen van Anny Bonarius, 7 uur. Palace: „Vreemdelingenlegioen", 2 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „De regen kwam", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: ,,'t Gestolen manuscript", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: ,,'t Zit in de lucht", 2.3( en 9.15 uur. Moviac: „De zilveren kogel", 8.15 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 3—5 en van 79 uur. DONDERDAG 4 APRIL Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Jubileum Julia de Gruyter, Vlaamsche voordracht-avond. 8.15 uur. Begijnhofkapel: Rede Ds. P. Lugtigheid, 8 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avond' Palestina Diorama's. Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en van 79 uur. want het actieve zelfreinigend schuim dringt door tot in de meest verborgen schuilhoekjes, waar gewone tandpasta niet komt. Tube 6040—25 ct. - (Adv. Ingez. Med.). Vechtpartij mol doodelijken afloop. Zwervers raakten slaags. OMMEN. 3 April. Gisteravond hebben twee zwervers B. en D. genaamd, die beiden als spiri tusdrinkers bekend stonden, een hevige vecht partij geleverd aan den rand van het bosch op den Lemelerberg. Hierbij werd B. met een mes in het hoofd gestoken, waarbij een slagader werd doorgesneden. Na voorloopig door 'n militairen arts verbonden te zijn," is hij in hopeloozen toestand naar het ziekenhuis te Deventer overgebracht, waar hij vanaehtend aan de gevolgen is overleden. D. is er op zijn fiets vandoor gegaan en nog voortvluchtig. TOONEELVEREEN. „JACOB VAN LENNEF". De Haarl. Tooneel ver een. „Jacob van Lennep" gaf Maandagavond voor een geheel gevulde zaal in 't gebouw St. Bavo een tooneelvóorstelling voor het Centraal Comité voor werkloozen. Voor het eerst werd opgevoerd het blijspel in 4 bedrijven „Haar andere man" door Harry E. Johnson. De opvoering onder regie van den heer Jar. van Don gen had een groot succes. Deze moderne klucht is een bijzonder goed amusementsstuk: er werd veel en hartelijk gelachen. Na ieder bedrijf klonk een daverend applaus. Aan het slot dankte de heer H. H. Luijken namens het Centraal Comité de dames en heeren werkende leden voor het zeer goede spel en ontving iedere speelster een aangename verras sing. De heer Van Dongen dankte als regisseur, den heer Luijken voor zijn sympathieke woorden. Jacob van Lennep zal dit stuk voor de leden op voeren bij het 32-jarig bestaan der vereeniging, gevolgd door een bal. UIT DE STAATSCOURANT. 's GRAVENHAGE, 3 April. Bij K. B. van 1 April 1940 is bij de militaire luchtvaart met ingang van 1 April 1940 benoemd tot directeur voor het luchtvaartmaterieel, tevens directeur van het lucht vaartbedrijf ir. J. H. Coops, thans als directeur bij de militaire luchtvaart in tijdelijken dienst werk zaam; Is met ingang van 1 April 194Ö aan den heer ds. H. Ch. J. Hoogendijk, Ned. Herv. predikant te Roermond, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als reserve-veldprediker voor den tijd van oor log bij het leger te velde. Leeiiingcn der gemeente Haarlem. Van 1.000.000 en 1.500.000 a 4%%. B. en W. van Haarlem deelen den Raad mede, dat zij een aanbieding hebben ontvangen van den directeur van de Rijkspostspaarbank te Amsterdam voor een tweetal aan deze gemeente te verstrekken geldleeningen, resp. groot f 1.000.000 en f 1.500.000 aan te gaan op onderhand se he schuldbekentenis a pari tegen een rente van 4Ji pet. en met een looptijd van 40 jaar. Zij achten deze voorwaarden van dien aard, dat zij voorstellen, bedoelde aanbieding te aanvaarden. W. DE JONG. Hedenmorgen heeft de politie zich toegang ver schaft tot de woning van den heer W. de Jong, Langde Veerstraat 12 alhier, aangezien men een on geluk vreesde. Dit vermoeden bleek juist; Men vond het lijk van den heer De Jong voor diéns bed liggen. Blijkbaar fis hij juist toen hij zich te fusten wilde begeven, door een hartverlamming getroffen. De heer De Jong was destijds een zeer bekend goud- en zilversmid, die jarenlang zijn zaak in de Lange Veerstraat heeft gedreven. Vooral onder den boerenstand in de omgeving van Haarlem had hij vele relaties. Negen jaar geleden heeft er in zijn winkel in braak plaats gehad, waarbij voor een belangrijk bedrag aan gouden voorwerpen is gestolen. Na deze inbraak sloot de heer De Jong zijn zaak en leidde een teruggetrokken bestaan. In den kleinen kring zijner vrienden waardeerde men niettemin zijn vriendelijke persoonlijkheid. Een voortreffe lijk menseh en een Haarlemmer van den ouden stempel is met hem heengegaan. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. Londen 6.74,/a. Berlijn 75.55. Parijs 3.82V2. Brussel 32.16. Zwitserland 42,27. New-York 1.88 3/8. 12.- Londen 6.75, Berlijn 75.57Vfe- Parijs 3.83. Brussel 32.16. Zwitserland 42.28. ^Copenhagen 36,37'/a. Stockholm 44.90. Oslo 42,80. New-York 1.88 3/8. Vrije lire 9.56. Reislire 7.95. Bankpapier 6.50. TENTOONSTELLING „DE BRUG". De voorjaarstentoonstelling 1940 georgani seerd door de Vereeniging van Nederlandsche Betalende Kunstenaars ..De Brug" van de wer ken harer leden zal in het Stedelijk Museum te Amsterdam worden gehouden van Zaterdag 6 April tot en met Zondag 28 April. Zij zal wor den geopend Zaterdag a s. te half 3. Ter eere en nagedachtenis van haar voormalige lid Jac. Bendien worden op deze tentoonstelling twee zalen ingericht met een overzichtelijke ten toonstelling van zijn levenswerk. Tevens zal ter gelegenheid van den 60en ver jaardag van den secretaris. Jan Visser, een kleine tentoonstelling van zijn werk in één der zalen worden gehouden. Rusftisch-Finsche onderhandelingen duren nog voort. Finsche onderhandelaars vertoeven nog te Moskou. De beide Finsche onderhandelaars, Paasikivi en Voionmaa, bevinden zich nog steeds te Moskou en in Finsche kringen maakt men hieruit op dat de onder handelingen niet zoo vlot verloopen als men ver wachtte. Te Helsinki worden geen nadere inlich tingen verstrekt omtrent de punten, welke vertra ging zouden veroorzaken en men bepaalt zich ertoe te ontkennen dat de Russen nieuwe eischen zouden hebben gesteld, zooals in het buitenland verluidde. Tn welingelichte kringen wordt vernomen dat sommige economische vraagstukken niet gemakke lijk kunnen worden opgelost, doch een bevestiging is hiervan niet te verkrijgen. Tot en met Donderdag het groote sucees „DE REGEN KWAM". Van Vrijdag at het Jubileumprogramma ter gelegenheid van het 12V2-jarlg bestaan De Vrouw die hij begeerde. (In name only). OP HET TOONEEL OPTREDEN VAN (Adv. Ingez. Med.) Verwachting geldig van hedenavond tol morgen wond ongeveer 19 uur: Betrokken tot zwaarbewolkt, nu en dan re gen, weinig verandering in temperatuur. Aan vankelijk zwakke tot matige wind uit uïteen- lóópchde richtingen, later tijdelijk tot krach tig toenemend en naar westelijke richtingen omloopénd. rHERMO METERSTAND: Hoogste gisteren F 48 Laagste hedennacht F 44 Hoogste heden F 46 De depressiekern heeft zich van Zuid-Noorwegen en Zweden verder in noordoostelijke richting vei plaatst en bevindt "zich thans over de Oostzee bij de Zuidwestkust van Finland Ze is daarbij opgevuld tot 1000 mbar. Ter zelf der tijd verplaatste zich een rug van hoogen luchtdruk van de Fafoër naar Zuid- Noorwegen. Deze nam daarbij in bcteekenis toe tot 1010 mbar. In het hooge noorden blijft het zeer koud, hoewel de temperatuur er sedert gisterenmor gen iets is gestegen. Op Spitsbergen vriest het nog 19 graden. De hooge druk over Groenland van 1015 mbar neemt in beteekenis af. In ons land is wat regen gevallen onder invloed van storingen, die zich van Frankrijk naar onze om geving bewogen. Op den Oceaan schijnt de depres sie-activiteit toe te nemen. Een storingsfront is uit het westen ons land genaderd en doet hedenmorgen zijn invloed hier gelden. De temperatuur is daarbij iets gedaald. Door het ontbreken van vele berichten uit het buitenland is de intensiteit van deze storingen moeilijk te beoordeelen. Het maximum over Centraal-Europa nam sterk in beteekenis af. De hoogste luchtdrukwaarden (on geveer 1017 mbar) worden thans nog op den Bal kan aangetroffen. Het Azorenhoogedrukgebied breidde zich iets naar het oosten uit, zoodat in Portugal hedenmorgen ba rometerstanden van 1025 mbar voorkomen. BAROMETERSTAND Vorige stand 763 m.M. Stand van heden 758 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van Fa. KUIPERS en Zn., Opticiens. Zijlstraat 97. Tel. 12726. BELANGRIJKE TELEFOONNUMMERS: Politie 11850. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged Oude Gracht 14141. Brandweer 15333. rt N. BOERKOEL - Aelbertsbergstraat 80 Telef. 14028 - Zaak: Ged. Oude Gracht 46 Alle GRANITO. en TEGELWERKEN „Strak van lijn, soepel van prijs" (Adv Ingez. Med.) FRANSCHE FOTO VEROORZAAKT ONTSTEMMING IN ITALIË. Afbeelding stelde herverdeeld Europa voor. ITALIAANSCHE PERS KEERT ZICH FEL TEGEN DE GEALLIEERDEN. De Romeinsche bladen publiceeren. naar Stefani meldt, op een opvallende plaats een foto, op 16 Maart jl. in het Fransche weekblad „Illustration" ver schenen, waarop men Reynaud in gesprek zag met Sumner Welles, zittende in Reynaud's werkvertrek, waar een groote kaart hangt van het nieuwe Europa, zooals de Franschen en Engelschen dat zouden wil len organiseeren. De bladen stellen de vraag of men die kaart van Europa, verdeeld ten voordeele van de Britsch- Fransche hegemonie, au sérieux moet nemen. De „Tribuna" schrijft dat het de moeite waard is deze kaart bij wijze van informatie te publiceeren. daar het in feite om een document gaat, dat tot op zekere hoogte officieel is. Het is hier niet de plaats, aldus het blad, diep op deze zaak in te gaan, wij zullen ons bepalen tot de opmerking, dat men er, om deze al- geheele wijziging van de kaart van Europa tot stand te brengen, niet mede kan volstaan, wapens te ver bergen in de onderaardsche Maginotlinie; men moet daarvoor werkelijk en hard vechten. Volgens deze kaart moet Triëst van Italië afge scheiden worden en aan het herstelde Oostenrijk te ruggegeven. terwijl Italië ook Albanië zou moeten afstaan. Het blad zegt, naar aanleiding daarvan, dat het voldoende is de „opbouwers" er aan te herinne ren, dat de geheiligde en onschendbare grenzen van Italië beschermd zijn door een machtig leger en dat het zeer gevaarlijk is te trachten de grenzen te over schrijden. Voordien het Duitsche Nieuwsbureau zich reeds tolk gemaakt had van de Italiaansche verontwaar diging, door de „Regime fascista" te citeeren, welk blad, aldus het D.N.B., „in een opzienbarend hoofd artikel mededeeling doet van een sensationeel do cument, dat de dubbelzinnigheid der Fransche po litiek bewijst en aantoont, dat de geallieerden reeds besloten hebben, hoe Italië in stukken gesneden moet worden". Dat document is de bovenbedoelde foto. De kaart geeft, volgens de „Regime fascista" de politieke gedachten der Engelschen en Franschen weer. De nieuwe grenzen op de foto laten geen twijfel bestaar: DuitscMand is op de kaart ver deeld Alle Rijnlandprovincies zijn bij Frankrijk gevoegd, Beièrèn is een zelfstandig staat. Polen is met Pommeren vergroot, het oude Tsjecho-Slo- waaksch gebied, zooals dat onder president Benesj was, is hersteld en ten nadeele van Duitschland en Hongarije vergroot. Het eveneens herstelde Oos tenrijk loopt tot de Adriatische Zee, zoodat Italië Veretia Julia en geheel Istrië zou verliezen. Eindelijk, aldus de „Regime fascista". heeft men door een zichtbaar document een duidelijk bewijs van de Fransche dankbaarheid jegens Italië, dat in 1915 voor de zaak der geallieerden 600.000 doo- den en een millïoen gewonden opgeofferd heeft. Hieraan moet men toevoegen, dat de kaart slechts Europa laat zien, had zij ook Afrika afgebeeld, dan had men ook de nieuwe grenzen kunnen zien van Libië, dat de Engelschen en Franschen zeker zou den verdeelen en de grenzen van Abessynië. dat waarschijnlijk teruggegeven moet worden aan den negus Tafari, onder Britsche bescherming. Na de publicatie van dit fotografische document, j dat door geen vertraagd démenti uit de wereld geholpen aldus het blad kar. worden, be hoeft Italië zijn vaststaande houding, niet te her zien. Sedert de eenheid van Italië zijn. de Fran schen steeds zijn ergste vijanden geweest", In het wetsontwerp tot heffingen, ten behoeve van het Leeningfonds 1940, ter dekking van de jaarlijksche lasten der mobilisatie-uitgaven, voor zoover deze niet rechtstreeks kunnen worden afge schreven, welke heffingen in totaal 18,1 millioen, gulden moeten opbrengen, behoort o.m. de koffie- belasting. Deze belasting bedraagt 20 gulden per 100 kg. koffie, hetgeen neerkomt op 24 gulden per 100 kg. hier te lande gebrande koffie. Voor ingevoerde koffie bedraagt de heffing 26 gulden per 100 kg. Bij een jaarlijkseh verbruik van 40 millioen kg. bedraagt de geschatte opbrengst 8 millioen gulden. Deze be lasting beteekent dus een verhooging van 12 a 13 ct. per pond koffie. Dit geldt voor alle koffie, welke soort of kwaliteit ook. Afgezien van een korte periode, toen de koffie ten bate van het Landbouwcrisisfonds belast was, bleef dit product tot dusverre onbelast. De cichorei, de peekoffie en de andere koffiesurrogaten blijven on belast. Bij deze belastingheffing dienden een tweetal be langen te worden verzoend: het belang van den kof fiehandel om de grootst mogelijke vrijheid te be houden en het belang van den fiscus, hetwelk mede brengt. dat geen koffie, waarvan het invoerrecht niet is voldaan, hier te lande in consumptie komt. Een vrijgevige regeling bevordert nu de mogelijk heid van onverwijlde en voldoende monsterneming. De handel zal door geen misbruik te maken van de verleende vrijheid mede zorg dragen, dat de belan gen van 's Rijks schatkist niet geschaad worden. Voorts is het van belang naast opslag van koffie in de douaneloodsen en in de algemeene, publieke- en particuliere entrepots onder sluiting van de ad ministratie, de mogelijkheid open te laten om koffie, zonder dat daarvan invoerrecht is voldaan en met bevoegdheid om ze door te voeren, op te slaan onder eigen beheer van den importeur of handelaar en buiten ambtelijke sluiting. Dit geschiedt door op slag van koffie in' fictief entrepot. Deze gunst van fictief entrepot vergroot uiteraard de kans op fraude en is tot dusverre voornamelijk toegestaan voor zeer laag belaste goederen, doch de Minister meende daardoor den handel in koffie voldoende vrijheid te verzekeren. In nauw verband met deze belastingheffing staat hel bezoek van een der hoofdambtenaren van het Departement van Economische Zaken te Batavia aan Nederland. Als gevolg der gevoerde besprekingen is o.a. besloten, dat de invoer van Nederlandsch-Indi- sche koffie in Nederland vergroot zal worden. Nor maal wordt voor de consumptie in ons land 600.000 picol koffie uit N. Indië ingevoerd. Deze export zal nu voortaan met 50 procent worden verhoogd. Daar door wordt een belangrijke steun verleend aan de Nederlandsch-Indische koffieproducenten. Blijkens officieele mededeelingen zal deze grootere Import uit onze overzeesche gebieden in mindering komen op den invoer uit Zuid-Amerika. Over de versche ping van dit verhoogde kwantum zijn inmiddels ook besprekingen gevoerd. Van regeeringswege zal scheepsruimte ter beschikking worden gesteld, ter wijl het in het voornemen ligt per maand 25.000 picol uit te voeren. De verzending zal aan Nederlandsche koopers geschieden, die omtrent de bestemming der koffie verklaringen hebben afgelegd. Bij den aan koop in Indië zal dit verhoogde kwantum worden verdeeld over Europeesche en inheemsche produ centen. Bovendien is in Januari en Februari 1940 nog een hoeveelheid cognossementskoffie van 2V ton verscheept. Deze koffie was reeds voor het be gin van den oorlog verkocht, doch werd daarna aan gehouden. Zoowel de geheele regeling, als ook de af scheep, geschiedt onder toezicht van het Departe ment van Economische Zaken te Batavia en de nieuw ingestelde Centrale Exportcommissie, voor zoover dit de bevolkingskoffie betreft en door het Algemeen Landbouwsyndicaat voor wat de onder- nemingskoffie aangaat. De Nederlandsche Meelcentrale zal als monopolie houdster voor den invoer van koffie optreden. Zij heeft aan de belanghebbende handelaren een cir culaire gezonden, waarin erop wordt aangedrongen, dat zij zich, alvorens nieuwe verplichtingen met de buitenlandsche producenten aan te gaan. met haar in verbinding moeten stellen, teneinde teleurstellin gen of moeilijkheden te voorkomen, ook voor zoover de loopende contracten betreft. Blijkens in de Java-Bode verschenen berichten is het de bedoeling om 1500 ton koffie per maand uit Indië te verschepen, hetgeen neerkomt op in totaal 18.000 ton koffie over 1940. Voor de koffieproducen ten beteekent een en ander een belangrijke stap in de richting van het opruimen van de huidige voor raden. In 1939 werden in ronde cijfers 11.000 ton Ned.-Indische koffie in ons land geïmporteerd, 17.600 ton Braziliaansche-, 10.200 ton Amerikaansche - andere dan Braziliaansche koffie en 6000 ton Afrikaansche koffie. De te Soerabaja gevoerde besprekingen der kof fieproducenten hebben tot verschillende regelingen geleid. De benoodigde scheepsruimte voor den ex port wordt gelijkelijk verdeeld onder exporteurs en producenten. De cognossementskoffie, in totaal 2500 ton, heeft daarbij voorrang. Ten aanzien van de koffie uit nieuwen oogst zal de toekenning aan pro ducenten geschieden op basis van de oogstcijfers, waarbij ieder ponds-pondsgewijze zijn aandeel krijgt. Op verzoek van het Landbouw-Syndicaat ging de Staatsspoor over tot een aanzienlijke tariefsverla ging op de Oostelijke lijnen. Naast de koffieverschepingen worden per maand ongeveer 1000 ton thee naar Nederland verscheept, wat overeenkomt met de Nederlandsche consumptie. Voorts worden van Indische zijde pogingen gedaan om te geraken tot geregelde verschepingen v cacao. Zoo is de oorlog dus oorzaak dat Nederland Nederlandsch Indië elkander op dit speciaal gebied feitelijk nog eens extra hebben gevonden. De inter nationale omstandigheden hebben daartoe geleid. De getroffen maatregel waarbij dus het Indische uït- voerkwantum aan koffie naar Nederland belangrijk vergroot wordt, zal tengevolge hebben, dat van „el ders" minder geïmporteerd kan worden. Zuid-Ame rika zal in dat opzicht in het gedrang komen. Op zich zelf is dat natuurlijk te betreuren, vooral om dat ernstige pogingen worden ondernomen op enkele Zuid-Amerikaanschc markten een grooler afzetge bied voor Nederlandsche producten te vinden. Maar aangezien het hemd nu eenmaal nader is dan de rok. zal een ieder volkomen begrijpen, dat men Neder- landseh-Indië op deze wijze tegemoet is getreden. Of de Nederlandsche fiscus inderdaad het geraamde be drag uit de nieuwe koffie-heffing zal krijgen, L moeilijk te zeggen. De verhooging van den prijs, 'ook voor de goedkoopere soorten, kan ten gevolge heb ben, dat men zich van het gebruik van koffie gaat onthouden en bijv. naar de surrogaten overgaat. De praktijk zal eerst na verloop van tijd daarop ant woord geven. Wij leven nu eenmaal in een tijd, dat de Overheid veel geld noodig heeft en naar tal van belastbare objecten zoekt. Onze koffie is daarvan de dupe geworden. BRAND AAN BOORD VAN AMERIKAANSCH SCHIP. Aan boord van het Amerikaansche schip „Man hattan" dat in de haven van Genua ligt, is gister avond een begin van brand ontdekt. In een der ruimen had een kist phosphor vlam gevat. Een tiental' personen had een rookvergiftiging opgeloo- pen en moest in een ziekenhuis worden opgenomen De brandweer van Genua was het vuur in een half uur meester. Niet rolschaatscnrijflen in de binnenstad. Politie zal het beletten. Wie kijkt af en toen niet met welgevallen naar de meisjes en jongens, die zich behendig en sierlijk met rolschaatsenrijden bezig houden. Sommigen probeeren zelfs het beroemde paar Maxie Herber en Ernst Baier na te bootsen en ze hebben het wer kelijk al een heel eind in de kunst gebracht. De ge- asphalteerde wegen leenen zich daar dan ook bij uitstek voor, tenminste wat het plaveisel betreft. De jeugd van een vorige generatie bleef verstoken van dit vermaak, want die zou het wel laten om op klinkers en keien te gaan rijden. Maar het ver keer op de wegen, en natuurlijk vooral op de ge- asphalteerde, is tegenwoordig zóó intens geworden, dat de veiligheid er van in gevaar wordt gebracht. Zooals onze lezers weten, hebben B. en W. van Rijswijk (niet van Den Haag, zooals abusievelijk gemeld werd) zelfs een voorstel bij den raad in gediend, een bedrag van f 1200 beschikbaar te stellen voor het asphalteeren van een straat en die dan uitsluitend voor de rolschaatsenrijdende jeugd te bestemmen. De politie te Haarlem is er toe overgegaan, het rijden met rolschaatsen in de binnenstad en op drukke verkeerswegen, zooals Wagenweg en Leid- Schevaart, streng tegen te gaan, niet alleen in het belang van de veiligheid van het verkeer, maar ook in dat van de roLschaatsenrijdei's zelf. Alleen in de buitenwijken, waar geen druk verkeer is, wordt het oogluikend toegelaten. Goering spreekt tot de Hi tier jeugd. LONDEN, 3 April (Reuter). Veldmarschalk Goering heeft vanmorgen voor de Duitsche radio een rede uitgesproken tot de afdeeling luchtvaart van de Hitlerjeugd. Hij zeide hierin o.a.: Gedekt van achteren en aan de vleugels, richt de Duitsche strijdmacht zich als een hecht blok tot Engeland en Frankrijk in het Westen. Daar moet de beslissende slag vallen en voor dezen beslis- senden slag heeft onze Führer al onze hulpbronnen gemobiliseerd. DIRECTEUR VAN BELGISCHE NATIONALE BANK OVERLEDEN. BRUSSEL, 3 April (Belga. Mahieu, de direc teur van de Belgische Nationale Bank, is van nacht gestorven. DRIEHUIS TERAARDEBESTELLING PASTOOR B. P. M. DE JONG. Onder groote belangstelling vond hedenmorgen de teraardebestelling plaats van wijlen pastoor B. P. M. de Jong, alhier. De plechtige requieum-mïs werd opgedragen door deken P. J. Simons van Beverwijk met assisten tie van deken L. Nieuwenhuizen van Wognum en pastoor H. Nieuwenhuizen uit Amsterdam, belden neven van den overledene. Ook veel geestelijken woonden de plechtigheid hij. O.a. mgr. M. P. J. Möllmann, oud-vicaris-ge neraal van het bisdom Haarlem, mgr. Taskin, oud- president van het seminarium te Warmond en mgr. Wijtenburg te Bloemendaal, vele geestelijken uit de omliggende parochies, als de rector van het Missie huis en de rector van het klooster der Pa ters Capucijners te IJmuiden-Oost. Na de requiem-mis heeft pastoor J. M. Vermeu len de lijkrede gehouden, waarin hij den over ledene schetste als een priester, waarin kinderlijke blijmoedigheid en mannelijke ernst samengingen. De absoute werd eveneens verricht door deken Simons. „Na, de kerkelijke plechtigheid vond de bijzetting plaats in het priestergraf. HEEMSTEDE DE HEER A. v. d. nORST 80 JAAR. Donderdag 11 April a.s. zal de heer A. v. d. Horst, thans wonende in Huize St. Bavo aan de Kerklaan, zijn 80en verjaardag vieren. Vooral op het gebied van kerkmuziek is de heer v. d. Horst in Heemstede een bekende figuur. Meer dan 60 jaar bespeelde hij het kerkorgel van de R.K. Kerk aan den Heerenweg. Bij zijn gouden jubileum schonk de Paus hem het eerekruis „Pro Ecclesia et Pontifice". Na zijn 60-jarig jubileum moest de heer v. d. Horst zijn functie als organist wegens ziekte aan jongere krachten overlaten, doch, weer hersteld, bespeelt hij thans vaak zijn geliefd orgel bij enkele gelegenheden. Ook in Huize St. Bavo luistert hij bij diverse f eestelij kele gelegenheden gezongen H. Missen op. Meer dan 60 jaar is de heer v. d. Horst ook lid geweest van de St. Vincentiusvereeniging. De dag van 11 April zal voor den heer v. d. Horst stellig niet onopgemerkt voorbij gaan. IJMU1DEN Marktberichten en besommingen. (Versche visch)-. IJmuiden, 3 April 1940. Tarbot 145130 ct. per K.G. Tong 112—88 ct. per K.G. Heilbot 13094 ct. per K.G. Griet f 37—f 30 per 50 K.G. Groote schol f 26 per 50 K.G. Middel schol f 28—25 per 50 K.G. Zetschol f 27-,-f 22 per 50 K.G. Kleïnschol f 26—f 10 per 50 K.G. Bot f 16—f 13.50 per 5*0 K.G. Schar f 15—f 6.20 per 50 K.G. Poontjes f 13f 7 per 50 K.G. Groote schelvisch f '26.50f 20.50 per 50 K.G. Middel schelvisch f 26.50f 24 per 50 K.G, Kleinmiddel schelvisch f 27f 16.50 per 50 K.G. Kleine, schelvisch f 18.50f 12 per 50 K.G. Groote gul f 17f 16.50 per 50 K.G. Kleine gul f 20—f 12.50 per 50 K.G. Wijting f 8.60—f 5.30 per 50 K.G. Makreel f 12f 7 per 50 K G. Versche haring f 8.50f 7.40 per 50 K.G. Kabeljauw f 80f 39 per 125 K.G. Vleet f 3 per stuk Leng f 3.50f 0.70 per stuk Koolvisch f 1.25f 0.35 per stuk Rog f 27 per koop. Snoekbaars a 4738 ct. per K.G Besomming: Trawlers; Manden: 1450 Norma Maria IJM 6f 10880 620 Utrecht IJM 73 f 5160 410 Prinses Beatrix IJM 117 f 3970 365 Ewal-d IJM 43 f 4980 90 Reiger IJM 106 f 3690 Besomming Deensche kotters: E 96 f 1610. FN 283 f 1440 Besomming logger: KW 104 f 840. Besomming kotters: IJM 23 f 1700, HD 125 f 2300 HEDEN VERMOEDELLfK DRIE TRAWLERS NAAR ZEE. Van de trawlers, die voor vertrek gereed lfggen, zullen zeer waarschijnlijk de kustboot Eli Chene- vière IJM 166 en de Noordbooten Caroline IJM 26 en Haarlem IJM 9 hedenmiddag naar zee vertrek ken. j

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2