Neutralen dienen hun handel met Duitschland te beperken Langs het Fransche front. Weer aanvallen op Scapa Flow. Ontploffing in Schotsche munitiefabriek De sfeer van de oorlogszone. WOENSDAG 3 APR IC 19-40 •RA'ARCEM'S DXOBCXD 5 CHAMBERLAIN Britsche producten anders niet voor hen beschikbaar. Alvorens Chamberlain Dinsdagmiddag zijn eigen lijke politieke verklaring aflegde wijdde hij eenige woorden aan de nagedachtenis van den minister voor de scheepvaart, Gilmour, en van den Nieuw Zeelandschen premier. Savage. Vervolgens sprekende over den oorlogstoestand zeide hij: „Het Huis zal iets willen vernemen omtrent de laatste bijeenkomst van den Oppersten Oorlogs raad in Londen op 28 Maart. Deze bijeenkomst heeft ons de gelegenheid gegeven Paul Reynaud te verwelkomen voor de eerste maal sinds hij mi nister-president is geworden. Hij was echter reeds welbekend voor ons en het algemeene publiek in dit land door zijn groot werk als minister van tinanciën, door de rol, die hij gespeeld heeft in het Vt stand brengen van de Engelsche-Fransche fi- «ncieele overeenkomst van December f.1. en door jnjn onvermoeide toewijding aan de gemeenschap pelijke zaak, die onze beide landen vereenigt. In de afgeloopen maanden, aldus Cham berlain verder, is de samenwerking en eenheid van doelstelling tusschen Engeland en Frank rijk steeds nauwer geworden. De verklaring van 28 Maart gaat ver uit boven het tot uit drukking brengen van de Engelsch-Fransche vastberadenheid om tezamen te strijden tot de gezamenlijke overwinning. Het beeld, dat de huidige toestand den geallieer den biedt, is dat van een Duitschland, dat zijn eigen uitleg plaatst op de verplichtingen der neutralen en dit gepaard doet gaan van bedreigingen met verschrikkelijke consequenties, die voor hen het gevolg zouden kunnen zijn van een in gebreke blijven om te voldoen aan de Duitsche eischen. Dit probleem, dat door Duitschland opgeworpen is, van een dubbelen standaard van neutraliteit, is een vraagstuk, dat wij en de neutralen thans on der de oogen moeten zien. De politiek der geallieer den is bepaald door een scrupuleus rekening hou den met de neutrale rechten, terwijl Duitschland niet geaarzeld heeft neutraal eigendom te vernie tigen en onderdanen van neutrale staten te ver moorden, waar dit zijn politiek paste. Duitschland heeft geen scrupules gevoeld om te dreigen met een inval in neutrale landen, teneinde hen te ver hinderen slappen te doen om hun buren bij te staan tegen agressie of hun eigen belangen te beschermen. De economische oorlog. Wanneer wij, aldus de premier, den oorlog tot een einde willen brengen met zoo min mogelijk vernieling en ontwrichting van onze gemeenschap pelijke, geestelijke en materieele beschaving, dan moeten wij Duitschland afsnijden van de materi alen, die het meest essentieel zijn voor de voorzet ting van zijn agressieve politiek. De geallieerden zijn derhalve vast besloten den economischen oor log voort te zetten tot het uiterste van hun ver mogen. Iedere hulp, die de neutralen Duitschland zouden kunnen geven, zou, wanneer zij vergenoeg werd door gevoerd, hen tenslotte verantwoordelijk kunnen stellen voor het afzichtelijk lot, dat den vorigen slachtoffers van de Duitsche politiek ten deel is ge vallen. Sprekende over den Britschen handel met de neutrale buren van Duitschland, zeide Chamberlain dat deze moeten inzien dat Engeland er niet in kan toestemmen voor hen de producten beschikbaar te stellen uit bron nen in het Britsche rijk, tenzij de neutralen in ruil de waarborg geven, dat zij hun loekom- stigen handel met Duitschland zullen beper ken. In dit verband sprak de premier over de han delsovereenkomsten, die reeds met neutrale lan den zijn gesloten. Hieraan voegde hij toe: Terwijl ik hier spreek, wordt een overeenkomst onderteekend met Dene marken op het departement van buitenlandsche zaken. Besprekingen vorderen ook in Parijs voor soortgelijke overeenkomsten tusschen de geallieer den en Zwitserland. Er zijn regelingen getroffen over den aankoop van het geheele uitvoerbare surplus van Noorsche walvischtraan. De geal lieerde aankoopen van mineralen in Zuid-Oost- Europa zijn op groote schaal ten uitvoer gelegd. Krachtiger optreden ter zee. De geallieerden zijn vastbesloten het gebruik van het wapen der macht ter zee te versterken. Britsche oorlogsschepen hebben reeds zekere practische stap pen gedaan om tusschenbeide te komen in de on belemmerde doorvaart van Duitsche vracht schepen uit Scandinavië. Deze operaties worden uitgevoerd dicht bij de Duitsche vlootbases, het geen wederom aantoont hoe hol het Duitsche ge- poch is dat de controle over de Noordzee in Duit sche handen is overgegaan. Sprekende over Zuid-Oost Europa zeide Cham berlain: Er is zelfs door de Duitsche propaganda het denkbeeld uitgesproken dat het ons doel is den vrede op den Balkan te verstoren. Dit is natuurlijk onwaar en wij vertrouwen, dat onze overeenkom sten met Turkije integendeel hoogst doeltreffend hebben bijgedragen tot een handhaving van vrede en veiligheid in Zuid-Oost Europa. De aandacht der geallieerden is ook getrok ken op de mogelijkheid, dat Duitschland wel licht wegen gevonden heeft om zijn voorraden te vergrooten uit neutrale bronnen langs we gen. die alleen over land gaan en tot dusverre nauwelijks gebruikt werden. Wij hebben, al dus de premier, den toestand nauwlettend overzien en zijn voornemens maatregelen te nemen. In dit verband herinner ik er aan dat Engelsche schepen kort geleden in de wateren van het Verre Oosten Sovjet Russische schepen hebben aange houden. die er van verdacht werden contrabande te vervoeren, bestemd om via Wladiwostok naar Duitschland vervoerd te worden. De premier wees er nog op dat de Engelsche di plomatieke vertegenwoordigers in Ankara, Athene, Belgrado. Boekarest. Sofia en Boedapest naar Lon den zijn ontboden voor raadpleging en dat tevens de Britsche gezant te Rome met kort verlof in Londen zal zijn. Ik ben er zeker van, aldus Cham berlain. dat het Huis dit initiatief zal toejuichen, dat, naar wij hopen vruchtbare resultaten zal heb ben zoowel voor de zaak der geallieerden als voor de handhaving van den vrede en de veiligheid in dat gebied. Iedere succesvolle bijeenkomst van den Oppersten Oorlogsraad heeft duidelijker de kracht getoond van de banden, die dit land met Frankrijk samenbinden. De Opperste Oorlogsraad vormt in feite het prominente voorbeeld van de Engelsch- Fransche samenwerking in alle sferen, waarvan de plechtige verklaring van 28 Maart de meest recente ontwikkeling is. Het is onze hoop dat deze bijeenkomsten veel- vuldiger en met regelmatiger tusschenpoozen ge houden zullen worden, niet alleen om de voort zetting van den oorlog te bevorderen, maar ook om ons in staat te stellen de machinerie te vervol maken, die vereischt zal zijn om den Europeeschen vrede te consolideeren aan het einde van den oor log. Luide toejuichingen weerklonken, toen Cham berlain zijn rede geëindigd had. In de diplomatenloges hadden de ambassadeurs van België, Egypte, Polen, de Sovjet Unie en de gezanten van Noorwegen, Joego-Slavië, Nederland en Letland plaats genomen om naar de verklaring van den premier te luisteren Attlee adviseert nauw overleg met de neutralen- Na Chamberlain nam de leider der Labouroppo- sitie, Attlee, het woord. Hij juichte de verklaring, dat de Fransch-Engelsche samenwerking niet zou ophouden aan het einde van den oorlog, hartelijk toe. Over de neutralen zeide Attlee o.m.: „Wij moeten overwegen in hoeverre sommige neutrale staten vrij zijn in hun handelen. Wij moeten het internationale recht behouden, vooral door den aanvaller te verslaan en ik hoop, dat wij met alle neutrale staten over deze aangelegenheid zoo nauw mogelijk overleg zullen plegen. Spreker drong er op aan de economische oorlogvoering doeltreffend te maken en eischte een krachtige politiek, zoowel economisch als op diplomatiek gebied. „Wij willen geen uitbreiding van den oorlog, maar wij willen hem zoo spoedig mogelijk doen eindigen. Wij kunnen dat doen door alle neutrale naties te doen begrijpen dat de oorlog hen aangaat, omdat wij ook voor haar leven strijden". Duitsche vliegtuigen werpen bommen uit. Officieel wordt uit Londen medegedeeld: Duitsche vliegtuigen hebben bij het vallen van den avond een aanval gedaan op Scapa Flow. Zij werden verdreven door het vuur der schepen en batterijen. Er werden bommen uit geworpen, waarvan een op den oever is neer gekomen. Geen enkel schip werd getroffen of beschadigd. Men gelooft dat een der Duitsche vliegtui gen omlaag is geschoten. Het luchtalarm duurde drie kwartier. Een krachtig vuur van de luchfcdoelartillerie werd gehoord, gevolgd door het geluid van ontplof fende bommen. Vervolgens stegen Britsche gevechtsvliegtuigen op en blijkbaar trokken de aanvallers zich hierop haastig terug. Naar het geluid van de motoren te oordeelen, moeten een groot aantal toestellen in de lucht zijn geweest. Een ooggetuige heeft een vliegtuig van den vijand in zee zien storten, een ander heeft vijf of zes bom men in zee zien vallen. Tijdens den aanval zijn twee burgers door granaatsplinters gewond. Enkele menschen hebben nog verklaard dat zij minstens vier vliegtuigen hebben gezien, die hun bommen uitwierpen en daarna zoo snel mogelijk wegvlogen. Het Duitsche Nieuwsbureau maakt eveneens melding van den aanval op Scapa Flow. Het deelt mede dat Duitsche Heinkelvliegtuigen de Britsche vlootbasis bezocht hebben. Volgens tot nu toe ontvangen draadlooze mede- deelingen zijn verscheidene Britsche oorlogsbo dems met bommen van groot kaliber aangevallen, zoo vervolgt het D.N.B., eenige schepen hebben voltreffers gekregen, andere oorlógsbodems wer den door bommen, welke in de onmiddellijke na bijheid ontploften zwaar beschadigd. Een schip maakte slagzij, van een ander stegen dikke rook wolken omhoog en was een vuurgloed te zien. Luchtgevecht boven de Noordzee. Drie Hurricane machines, die patrouilleerden boven de Noordzee, hebben Dinsdagmorgen, naar Reuter meldt, twee Duitsche bommenwerpers ont moet. Op zeven meter boven het wateroppervlak opende de eerste machine uit acht mitrailleurs het vuur op 'n Heinkeltoestel. dat met een salvo ant woordde en vervolgens geheel met vuren ophield. De Duitsche toestellen verwijderden zich over zee, doch de Engelsche machines hadden nog gelegen heid verscheidene doeltreffende salvo's Ie lossen. Een piloot werd in het been gewond. Het Engelsche ministerie van marine deelt mede dat vijandelijke vliegtuigen gistermiddag Brit sche convooien op de Noordzee hebben aangeval len, doch die troffen geen doel. De convooien zetten de reis voort. Den dag tevoren werd een uitgebreide verken ningsactie boven de Noordzee ddor Britsche vlieg tuigen ondernomen, waarbij vijandelijke patrouille vaartuigen gebombardeerd zijn. Een vijandelijk Junkers-toestel werd in een gevecht beschadigd. Het wrak van dit vliegtuig is later door een oor logsschip waargenomen. Een Britsch vliegtuig wordt vermist. Formatie Messerschmidts aangevallen. Een communiqué van het hoofdkwartier der Britsche luchtstrijdkrachten in Frankrijk ver meldt dat Maandag drie gevechtsvliegtuigen der Koninklijke Luchtstrijdkrachten een formatie van negen Messerschmidt 110 vliegtuigen aan het Westelijk front bij Metz hebben aangevallen en verspreid. Alle Britsche vliegtuigen zijn behouden teruggekeerd. Volgens een specialen correspondent van Reuter bij de Britsche luchtmacht in Frankrijk is er alle reden te gelooven dat bedoelde drie Britsche Hur ricane gevechtvliegtuigen ieder 'n Duitsch vlieg tuig hebben omlaag geschoten. Een der Duitsche toestellen is in een bosch neergekomen. Uit dit toestel sloegen vlammen. Een tweede Britsch vliegtuig heeft zijn tegenstander getroffen. De be stuurder heeft rook uit de moloren zien komen toen het met kogels doorboord omlaag ging. Het derde toestel had na een hevig gevecht een tegen stander verjaagd, doch moest toen opnieuw den strijd aanbinden tegen een ander Duitsch toe stel. De munitie was toen vrijwel uitgeput. Hij zag kans weg te komen en zijrt toestel onbeschadigd op de basis terug te brengen. Het Fransche legerbericht van Dinsdagavond luidt: „Ten Westen van de Vogezen vrij veelvuldige artilleriesalvi. Onze jachtvliegtuigen zijn vele malen met de Duitsche luchtmacht slaags geraakt. Bij deze gevechten zijn twee tweemotorige toestellen van den vijand zeker neergeschoten waarvan één op ons gebied cn een derde waarschijnlijk Een onzer jagers is niet teruggekeerd". Hedenmorgen viel niets te melden WRAK VAN DE „STINNES" EÏGT IN DEENSCHE TERRITORIALE WATEREN. Protest te Londen aangekondigd. ENGELSCHE LEZING ONTKENT SCHENDING DER DEENSCHE NEUTRALITEIT. Het Dcensche ministerie van buitenlandsche za ken deelt mede dat het wrak van het Duitsche schip „Edmund Hugo Stinnes" in 16 meter water op een afstand van ongeveer anderhalve zeemijl van de kust, d.w.z. in de Deensche territoriale wateren ligt. Nu het onderzoek naar de omstandigheden, waaron der het schip verloren is gegaan, voltooid is, heeft de Deensche gezant te Londen opdracht gekregen een slap bij de Britsche regeering te doen. In de officieele Engelsche lezing van het tot zin ken brengen van genoemd schip wordt gezegd dat de Britsche onderzeeër „Truant" het schip buiten de territoriale wateren heeft gevolgd. Toen dit buiten de driemijls zone kwam gaf de duikboot order tot stoppen. Het Duitsche schip zag geen kans te ont komen cn werd door de eigen bemanning tot zinken gebracht. De „Truant" vuurde hierop een torpedo af. om zeker te zijn dat het schip niet later geborgen zou kunnen worden. De „Xema" in Lissabon. De „Xema" het K.L.M.-vliegtuig, dat Dinsdag morgen voor de eerste vlucht naar Lissabon van Schiphol is vertrokken en des middags te 15.50 uur in Oporto is geland, heeft des avonds te 18.16 uur (Amsterdamsche Tijd) Lissabon bereikt. Drie dooden, vijf gewonden. Officieel wordt uit Londen medegedeeld, dat zich gisteravond in een munitiefabriek in Schot land een ontploffing heeft voorgedaan, waarbij drie menschen om het leven gekomen en vijf gewond zijn. Nader wordt vernomen dat de gewonden in een ziekenhuis zijn opgenomen. Na de explosie brak brand uit, zoodat van steden in de buurt snelle hulp gevraagd werd. Ruiten van winkels en huizen in de omgeving werden vernield. De toegangen tot de fa briek werden onder militaire bewaking gesteld. Het geluid van de ontploffing werd tot op een af stand van 10 mijl gehoord en de ruiten in de stad, welke twee kilometer van de fabriek ligt, rinkelden. De ontploffing geschiedde juist toen de nacht ploeg naar het werk kwam. De aarde schokte onder de voeten van de werklieden en groote stukken me taal vlogen de lucht in. Het schijnt dat het hoofdge bouw weinig schade heeft opgeloopen Een ooggetuige verklaarde, volgens United Press: „Ik zag vlammen omhoog schieten uit de fabriek cn een dikke rookwolk over de haven trekken. Vrou wen renden naar de fabriekspoorten, die gesloten waren. Op vele plaatsen werden de ruiten door den luchtdruk verbrijzeld." Staking te New-York vermeden. Geschillen geregeld. John Lewis, de leider van het congres voor de industriecle organisatie in de Ver. Staten, die gis teren te New York is aangekomen om de onder handelingen te voeren met betrekking tot een sta king bij den ondergrondschen spoorweg te New York, heeft verklaard dat de arbeidstoestand daar cn op andere doorgaande lijnen op bevredigende wijze is geregeld en dat het daarom niet tot een sta king zal komen. Ook in de Maginotlinic maakt men gebruik van stukken rails (asperges) om een opmarsch met tanks door de Duitschers onmogelijk te maken. De foto brengt een op deze wijze versterkt bosch in beeld (Van onzen Parijschen correspondent.) 1 Ergens in Frankrijk, Maart. Wanneer men op weg is naar het Fransche front, doet men eon zeer merk waardige ondervinding op en wel deze dat het eigen lijke oorlogsbeeld volkomen teruggedrongen is tot op een paar kilometer van de grens cn de eerste linie. Natuurlijk ziet men, wanneer men van Parijs uit een 350 tot 400 kilometer per auto in Oostelijke rich ting aflegt, langs de wegen talrijke beelden, die aan den oorlog herinneren. Hier is het een kasteel, waar op de Roode-Kruis-vlag waait cn dat tot lazaret is ingericht, ginds zijn het eindelooze colonnes vracht auto's, in bonte camouflage-kleuren geschilderd, die met allerhande voorraad beladen langzaam achter elkaar verder trekken, dan weer ziet men in boer derijen en dorpjes langs den weg troepen gelegerd, Marokkaansche tirailleurs, zon-gebrande magere kerels met een zwart ringbaardje om wangen en kin of Alpenjagers met hun op muilezels geladen bergartillerie. Verderop hangen geniemanschappen de draden van een veldtelefoon in de takken der boomen langs den weg of graven ze greppels voor ondergrondsche kabels, de bruggen worden streng bewaakt en hier en daar steken drei gend mitrailleurloopen omhoog, afweergeschut te gen vijandelijke vliegers. Over het algemeen echter verdringt het oorlogsbeeld niet de rust en de vrede van het landschap. Bijna overal zijn de akkers be ploegd en bezaaid, het winterkoren steekt zijn groene sprietjes boven den grond uit en waar het noodig is. drijft de boer zijn paarden vooruit, diepe voren trekkend door den zwaren grond. In alle dor pen en alle steden is het een druk beweeg van de burgerbevolking, alsof er geen oorlog was. Verderop staan de lange staken, waartegen straks de hop zal groeien tegen elkaar aan als de wigwams van In dianenstammen, kronkelen de nog ontbladerde tak ken van een typisch gesnoeide druivenwingerd zoo dooreen dat ze in de verte bedriegelijk veel lijken op prikkeldraadversperringen. Verscheidene hon derden kilometers kan men afleggen zonder dat het vreedzame van dit rustige landschap opvallend door het oorlogsbeeld gestoord wordt en wij voelden ons veel meer als toeristen dan als oorlogscorresponden ten, toen wij 's middags even rondwandelden in een der groote steden, er de rijk-voorziene winkel étalages bekeken en constateerden dat de prijzen lager waren dan te Parijs. En dat gevoel werd nog sterker, toen we later door een beminnelijken con servator door een verlaten stad werden rondgeleid en opmerkzaam gemaakt op al de architectonische schoonheid, die om de prachtige kathedraal is op gebouwd en later afdaalden naar de kelders van zijn museum, waar hij en de plaatselijke commandant in een zeer deskundige discussie geraakten over de be- teekenis van uit den grond opgegraven voorwerpen uit den Gallo-Romeinschen tijd. De oorlog was op dat oogenblik ver. heel ver. Later op den middag zagen wij enkele malen op zij van den weg en meestal tegen den rand van een bosch een vliegveld. Enkele jagers stonden start klaar opgesteld en eenmaal scheerde ccn patrouille Curtiss-vliegtuigen scherp over ons heen. Eenige lichte gevechtwagens stonden vredig tusschen boe renwagens op een erf, nu en dan snorden wij langs een gemotoriseerde afdeeling, verderop kwam ons een heele stoet gerequireerde vrachtauto's tegemoet rijden, auto's, die soms door de chauffeurs op malle manier waren gedoopt: „Tino Rossi" omdat de motor zoo heftig te keer kan gaan, of „Nénette" omdat het meisje van den chauffeur zoo heet. Op die auto's was de vreemdste verzameling heterogene artikelen geladen: banken en kachels, kisten en potten en pannen, dekens en matrassen, al het bezit dat een van kantonnement veranderende afdeeling met zich meesleept. Maar een waar oorlogsbeeld? Neen, dat was het nog niet. Het verschrikkelijk-ernstige van den oorlog ging er nog niet van uit: het leek meer op manoeuvres, maar dan op een zeer groote schaal. In de tweede linie. Tot wij eindelijk in een streek kwamen, waar de oorlogsrealiteit duidelijk naar voren trad. Maar toen stonden wij ook op een zestal kilometers van de grens in tweede linie, waar de afgeloste front troepen een betrekkelijke rust genieten. Dat oor logsbeeld zagen wij in de dorpen, waaruit de bur gerbevolking geëvacueerd was, en waar het krioelde van de soldaten. Hier trok een bataljon in oorlogs uitrusting langs den weg, ginds stonden batterijen artillerie op het pleintje om de kerk. terwijl de bedieningsmanschappen hun paarden lieten drin ken op de groote gemeentelijke di-enkplaats. Sol daten zagen wij, waar we ook keken, soldaten in de schuren en soldaten in de huizen, soldaten langs den weg en soldaten ginds heel ver weg, zoodat ze leken op stipjes die verder kropen langs de land wegen. Hier en daar een bereden officier, nu en dan gemotoriseerde estafettes, op sommige punten keukenwagens, waaromheen de hongerige militai ren zich verdrongen. Toch was het niet de aanwezigheid van al die militairen, die ons beseffen deed dat we de oorlogszone genaderd waren, maar de heele atmosfeer, die er heerscht^ Die atmosfeer be schrijven is haast onmogelijk, het is iets, wat men voelt, iets ondefinieerbaars, dat als het ware in de lucht hangt, een sfeer van ernst, die over zaken en menschen hangt en die wonderlijk contrast toch niet een grap en een kwinkslag uitsluit Wanneer men nog verder gaat over die wegen, die niettegenstaande het geweldig zware verkeer, dat reeds sinds maanden dag en nacht onoDhoude- lijk er over circuleert, in uitstekenden staat ver- keeren en waarlangs overal geweldige brokken basalt en graniet liggen om eventueele schade door luchtbombardementen onmiddellijk te kun nen herstellen, dan verandert dit beeid opnieuw: de uiterlijke bedrijvigheid van menschen wordt kleiner, want ze zitten verscholen onder de ver sterkingen. die aan alle zijden in den grond ver borgen zijn. Het is werkelijk ongelooflijk, hoe Frankrïjk's grenzen beveiligd zijn: waarheen wij ook kijken, overal zien wij blokhuizen oprijzen Batterijen van allerlei kaliber, veldgeschut en zware kanonnen liggen ingegraven in den grond en bedekt met netten en takken tegen de onbe scheiden blikken van vijandelijke vliegers. Men vindt ze of liever: men brengt ons er heen, want alleen zouden we ze misschien niet gevonden heb ben op de meest onmogelijke plaatsen: achter boschjes, tegen heuvels aan. in den boomgaard van boerderijen. En wanneer men dan zoo'p batterij be zoekt en door dat heele complex van stevig afge werkte en met latten en takken afgeschutte ver bindingsloopgraven rondwandelt, hier een munitie bergplaats, ginds een schuilplaats meters diep in den grond geboord voor de bedieningsman schappen in oogenschouw neemt, dan constateert de bezoeker dat er door de soldaten ook een vleugje vroolijkheid is aangebracht. Foto's van filmsterren, geknipt uit geïllustreer de bladen en van aardige jonge meisjes, hangen tegen de wanden. Op dat oogenblik hooren we dat dit alles niet door gespecialiseerde troepen, maar door bakkers en kruideniers, kantoorbedienden cn boeren, advocaten en studenten is gebouwd en dan krijgt men diepen eerbied voor het geweldige aan passingsvermogen van de Franschcn, die met ver eende krachten een verdedigingslinie hebben op gericht, waar volgens mcnschelijke berekening geen vijand kan doorbreken. De meeste dier batte rijen hebben nog geen schot gelost, ofschoon ze zonder moeite de over de grens liggende vijande lijke steden zouden kunnen bombardeeren en ook gereed staan dit werkelijk te doen. indien Fran sche steden beschoten zouden worden. Een van die ontelbare, voortreffelijk gecamou fleerde stellingen, die wij bezochten, had echter reeds een vierhonderdtal schoten gelost o.a. op een Duitsche batterij van middelbaar kaliber aan den overkant en deze volgens den commandeerenden luitenant tot zwijgen gebracht". Ontelbare versperringen. Doch niet alleen uit batterijen en blokhuizen, hoe talrijk deze ook mogen zijn, bestaat deze ver sterkingslinie tusschen en voor de forten van de Maginotlinie: ze worden nog beschermd door tank vallen en versperringen niet één, maar de een na de andere, eindelooze en eindelooze reeksen in ce ment vastgeklonken rails, aan elkaar verbonoen door een wirwar van prikkeldraad. Ir. grillige bochten slingeren ze zich door het landschap en ze zetten zich voort verder en verder zoover het oog reiken kan. Hier en daar steken op bijna een me ter boven den grond uit afgezaagde boomstammen: enkele maanden geleden stond daar nog een bosch, men heeft de boomen omgehakt om met de stam men de ondergrondsche schuilplaatsen te stutten en tegelijk een vrij schootsveld te krijgen voor de ar tillerie, want overal, waar de vijand zal binnen dringen indien hem dit ooit mocht lukken zal hij een kaal landschap vinden, waar geen boom en geen huis hem beschutting zal bieden tegen het vuur der Fransche kanonnen. Hoe de stemming er is? Ik geloof die het beste te kunnen karakteriseren door u te vertellen, waar over het gesprek 's avonds aan tafel liep. Wij za ten daar rondom dien disch in een klein Elzasser stadje in het gezelschap van verscheidene Fransche officieren. Natuurlijk werd er gesproken over den oorlog en de Maginotlinie, maar al heel spoedig nam het gesprek een andere wending, de oorlog was vergeten en met een prachtige, gedragen Stem reciteerde een kapitein verzen van Rimbaud. Ver- laine en Henri Bataille werden aangehaald, de heele moderne Fransche litteratuur passeerde de revue: we waren niet meer aan het front, maar in een litterairen kring. Et ga, e'est la France: dat is Frankrijk in 1940.... (Nadruk verboden). PROGRAMMA DONDERDAG 4 APRIL. HILVERSUM I 1875 M cn 411.4 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV. 8.00 Bericht ANP. 8.05—9.15 en 10.00 Gramo- foonmuz.. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gr. muz. 11.30 muziek (gr. pl.). 11.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO- orkest (12.451.10 Berichten ANP, gramofoon muziek). 2.00 Handwerkuurtje. 2.55 Gra mofoonmuziek. 3.00 Voor de Vrouw. 3.30 Gram. muziek. 3.35 Bijbellezing. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Revida- sextet en gramofoonmuziek. 6.45 Damles. 7.00 Be richten. 7.15 Internationaal overzicht. 7.45 Gra mofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP, internationaal overzicht, herhaling SOS-berichten. 8.25 Gramo foonmuziek. 8.45 Lezing: De levenswet der Chris telijke kerk onder het licht van Tambaram. 9.15 Christ. Radio-koor en gramofoonmuziek. 11.05 Gra mofoonmuziek. ca. 11.5012.00 Schriftlezing. HILVERSUM II 301.5 M. AVRO-uitzending. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor de Vrouw. 10.35 Ensemble Jonny Kroon (11.0011.15 Weekoverzicht). 12.00 Omroeporkest. 12.45 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 2.00 Vool* de vrouw. 2.30 Zang en piano. 3.00 Brei- en bor- duurcursus. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.00 Voor zie ken en thuiszittenden. 4.30 Gramofoonmuziek. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 AVRO-Amusemcntsorkest en solist. 6.30 Sporthalfuur. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Voor militairen. 7.30 Engelsche les. 8.00 Be richten ANP. 8.20 Fragmenten uit de opera „Die Entfiihrung aus dem Serail". 9.30 Rariiotooneel. 10.40 Orgel en piano. 11.00 Berichten ANP. 11.10 Avro-dansorkest. 11.4012.00 Gramofoonmuziek. ENGELAND 391 en 449 M Na 10.20 n.m. ook 342 M. 10.35 BBC-Schotsch orkest. 11.20 Concert. 11.50 Orgelspel. 12.20 Berichten. 12.35 Jack Payne en zijn Band. 1.00 BBC-orkest. 1.40 Orgelspel. 2.05 Holst-strijkkwartet, 2.35 Declamatie. 3.00 BBC- Harmonie-orkest. 3.50 Variété. 4.20 Berichten en causerie. 4.40 Kinderuurtje. 5.20 Berichten. 5.35 Voor de boeren. 5.55 Radiotooneel. 6.25 Muzikale causerie. 6.55 Zang. 7.05 Orkestconcert. 7.55 Orgel spel. 8.20 Berichten. 8.40 Causerie: War commen tary. 8.55 Gevarieerd programma. 9.35 Korte Avonddienst. 9.55 BBC-Northern orkest. 10.35 Jack Payne en zijn band. 11.20 Berichten. RADIO PARIJS 1648 M. 11.10 Zang. 11.35 en 12.05 Viool en piano. 12.35 Zang. 1.05 en 1.30 Fluit en piano. 2.20 Orkestcon cert. 4.20 Radiotooneel. 5.20 Opera-uitzending. 9.05 Fransche volkslieden met toelichting. 9.20 Radio tooneel. 10.0511.50 Nachtconcert. KEULEN 456 M. 4.50, 6.407.50 en 9.50 Gramofoonmuziek. 10.20 Omroeporkest en solisten. 11.20 Weermacht-concert 12.35 Populair-concert. 1.45 Muzikaal tusschenspel. I.50 Omroepkoor en -orkest en solist. 2.50 Literair- Folkloristisch programma. 4.20 en 5.50 Gramo foonmuziek. 6.35 Leo Eysoldt's orkest en solisten. 8.509.20 Zie Deutschlandsendcr. BRUSSEL 322 M. 11.201.20 Bont programma. 4.55, 5.50, 6.20 en 7.20 Gramofoonmuziek. 7.50 en 8.20 Omroeporkest en solist. 9.05 Bidstonde voor den vrede. 9.3010.20 Selectie uit de opera „Yolande" (gr. pl.) BRUSSEL 484 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 cn 12.30 Radio orkest. 12.501.20 Gramofoonmuziek. 5.35 Piano voordracht. 5.50 Omroepdansorkest. 6.35 Gramo foonmuziek. 7.20 Voor Soldaten. 7.50 en 8.35 Ra dio-orkest. solisten en sprekers. 9.30 Literair-muzi- kaal programma. 9.50—10.20 Omroepdansorkest. DFI 1 SUHLANDSENDER 1571 M. 6.35 Maandoverzicht met muziek. 7.20 Populair concert. 8.20 Berichten. 8.50 Joe Bund's kwartet. 9.20 Omroeporkest. 10.20 Berichten. Hierna tot II.20 Nachtconcert. 11.26—12.20 Militair program ma.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 9