Europa zal na den oorlog autarkisch zijn. Nauwe samenwerking van kleine landen geboden. NIEUWS IN 'T KORT. Wat doen de leerlingen de meisjes H. B. S, vrijen tijd? van in haar DÖNDERDX'G '4 'AP THE 194'O T-T A X -R T: F. MrS D' X "G B F X (5 OUD MINISTER VAN ISACKER: Niet warm voor tolunie op dit oogenblik. Woensdagavond heeft in de aula van het Kolo niaal Instituut te Amsterdam Z.Exc. Ph. van Isacker, oud-minister van Economische Zaken in België en Belgisch voorzitter van de economische com missie BelgiëLuxemburgNederland een rede gehouden over „De economische toenadering tus- schen Nederland en België". Het is met het oog op de agrarische moei lijkheden, die Nederland vooral sedert 1930 doormaakt en die zijn verhouding tot de Bel gische economie vrij gevoelig beïnvloeden, niet zonder belang de aandacht te vestigen op het speciaal acuut karakter dat het gemis aan evenwicht tusschen productie en verbruik op landbouwgebied heeft aangenomen, zoo zeide de heer Van Isacker. Aan den vooravond van den huidigen oorlog was van een evenwichtige internationale samen werking nagenoeg geen sprake meer. Het vrij handelsregiem van de eerste jaren der twin tigste eeuw was vervangen door het stelsel van de economische afzondering. Deze nieuwe gesteldheid van de wereldeconomie die, omstreeks 1930 was voltrokken, greep diep in de economische toestanden van landen als Neder land en België in. Op de meeste landen van Europa hebben we aldus spr. alleen een voor sprong door onze gunstige ligging op het drukste verkeerspunt van ons vaste land. Onze lage landen zijn de aangewezen markt plaats van West-Europa. De inzinking van den wereldhandel heeft nergens zoo veel schade be rokkend als in onze gewesten. België had in 1913 een in- en uitvoerhandel van 9 milliard goud- franken: in 1939 nog slechts van 4 milliard. Na 1924 zijn Nederland en België zich gaan toe leggen op een meer regionale uitbreiding der han delsrelaties. De breedere wereldmarkt werd toch hoe langer hoe meer gesloten. Het korte tijdperk der regionale economische ententes o.m. in West-Euro pa. in Scandinavië, aan de Baltische zee en in het Balkangebied brak aan. Waren deze ententes ge slaagd. wellicht waren ze de grondslag geworden van een nieuwe internationale collaboratie. Nederland en België zijn van deze nieuwe rich ting de baanbrekers geweest met hun Oslo-over eenkomst en ze hebben ook de meest concrete for mule van regionale samenwerking te Ouchy vast gelegd. De oorzaken die Ouchy hebben doen misluk ken zijn bekend: de agrarische kwestie, het die per inwerken van de economische crisis en vooral de meestbegunstigingsclausule. De heer van Isacker wijst er op, dat Neder land en België in hoofdzaak aan deze clausule de economische welvaart van voor 1914 te dan ken hebben. Maar de meestbegunstiging onder stelt eèn regiem van vrijhandel. Het mislukken van de officieele initiatieven van de Nederlandsche en Belgische regeeringen was voor iedereen duidelijk geworden in het najaar van 1937, toen de laatste poging van minister-president Co- lijn geen enkel practisch resultaat had opgeleverd. Onze taak is nu aldus spr. de mogelijk heden van elk oogenblik tot werkelijkheid te maken, deze mogelijkheden door grondige studie op te zoeken en te realiseeren, parallel met onze regeeringen te arbeiden, hun beslis singen voor te bereiden en aan de uitvoering er van mede te helpen, zooals het overigens werd vastgelegd tijdens besprekingen van de beide voorzitters der commissie met de ministers Pier lot en Steenberghe. Het pleit voor den realiteitszin van de leden van de permanente economische commissie dat deze van meet af zijn begonnen met de studie van de moeilijkheden, die op den weg liggen naar een vruchtbare samenwerking. Mij persoonlijk, zegt de heer van Isacker, wil het voorkomen dat de kern van de moeilijkheden ligt in het niet zoo compleet aanvullend karakter van beide landen op econo misch gebied. Nederland heeft niet uitsluitend een agrarische economie; België niet uitsluitend een industrieele economie. STEEDS GROEIENDE TOENADERING. Sedert de gebeurtenissen van 1 September is in onze beide landen de drang naar toenadering krach tig verstrekt. Hoe vaak hebben vooraanstaande sprekers in Nederland en in België, gedurende deze laatste weken het woord niet gevoerd om de stout ste plannen te ontwikkelen. Het woord tollinie heb ik aldus spr. herhaaldelijk gehoord. Ook in de permanente commissie is men overgegaan tot in tensievere besprekingen, tot een nog meer concreet beschouwen van de mogelijkheden van samen werking. Wij voelen ons, door een nog grootere afzon dering dan voor het uitbreken van den oorlog, tot meer daadwerkelijke hulpverleening ver plicht en vooral stellen we de vraag of, na den oorlog, de samenwerking niet als een onmis bare voorwaarde van onze economische zelf standigheid zal geboden zijn. HET OORLOGSPROBLEEM. Onderzoeken we dan eerst het oorlogsprobleem Het is normaal dat tegenover de blokkade, die de beide oorlogvoerende partijen hebben uitgeroe pen, landen als Nederland en België, tusschen de twee geblokkeerde gebieden gelegen, met de oor logvoerende landen economische oorlogsaccoorden afsluiten. De onderhandelingen zijn ver gevorderd aan Duitsche zijde en kwamen reeds aan Fransch- Engelsche zijde tot een resultaat. Wij zullen nu vooi'loopig weten waaTaan wij ons te houden heb ben. Voorloopig, want de oorlogsaccoorden zullen verder worden gewijzigd of aangevuld. Bij de onderhandelingen zelf kan gemeenschappelijk over-j leg onze macht vermeerderen. Laat ons deze accoorden uitputten zoo ver het kan en op elk gebied dat bereikbaar is, niet alleen om het onmiddellijke nut maar ook om, door inni ger samenwerking gedurende den oorlog, den na- oorlog voor te bereiden. De naoorlogsche samenwerking evenwel zal naar het spr. voorkomt de voornaamste zijn. Ze kan beslissend zijn voor de toekomst der beide landen. Niemand kan natuurlijk op dit oogenblik over een aldus spr. welke de economische ver houdingen zullen zijn tusschen de staten na den huidigen oorlog. Bewindslieden van oorlogvoeren de mogendheden voorspellen een nieuw tijdperk van internationale samenwerking. Wat we op dit oogenblik mogen vaststellen aan wijzigingen in de economische structuur leidt daartoe heelemaal niet. Nieuwe monetaire troebelen worden voorbereid en muntmanipulaties zijn reeds begonnen. Doch bo ven dit alles treft spr. het volgende verschijnsel: EEN NIEUW AUTARKISCH EUROPA. Toen Europa uit den wereldoorlog trad, dacht geen volk er aan in de autarkie zijn heil te zoeken. Het terugkeeren naar een re giem van vrijhandel was de begeerte van alle landen. Thans zoeken vrijwel alle oorlogvoe rende landen in de verscherping van de autar kie de oplossing voor hun economische oor- logsmoeilijkheden. Europa zal onmiddellijk na den huidigen oorlog autarkisch zijn ingericht. Een ommekeer op korten termijn omdat het vrede is geworden zou geen verschijnsel zijn dat met gevestigde economische wetten overeenstemt. De noodzakelijkheid wordt wel eens voor de klei nere landen in het vooruitzicht gesteld in het Euro pa van morgen, economisch aansluiting te zoeken bij een van de grootere groepeeringen die zich wel licht, op dit oogenblik, reeds aan het vormen zijn. Kleinere landen, totaal afgezonderd, zullen het in elk geval hard te verduren hebben in de wereld economie die men thans voorbereidt. Een grootere onderlinge economische gebondenheid moet, wat ook gebeure, de kleine mogendheden meer macht verzekeren, hen misschien in de gelegenheid stel len economisch geheel zelfstandig te blijven: en, in elk geval, veel politiek gevaar wegnemen indien verder steun zoeken bij grootere economische groe pen noodzakelijk mocht blijken. Geen landen zijn meer aangewezen om hun economische krachten nauwer te vereenigen dan Nederland en België. De koloniale gebieden moeten hierbij niet uitgesloten worden. NIET WARM VOOR EEN TOLUNIE Nu De heer van Isacker verklaarde verder: „Ik zal het niet wagen nauwkeurig omlijnde formules van economische samenwerking voor te stellen. De evolutie die we bijwonen is zoo wissel vallig. dat wat vandaag waarschijnlijk lijkt, mor gen als onmogelijk moet worden verworpen. Een Xederlandsch-Beigisch-Luxemburgsche tolunie werd reeds in het vooruitzicht gesteld. Als vurig aanhanger van de Nederlandsch-Belgische econo mische collaboratie klopt mijn hart er warm voor. Een politiek gevaar vormen tolunies alleen wan neer ze met groote mogendheden zijn afgesloten. Luxemburg voelt zijn zelfstandigheid volledig vei lig sedert het een tolunie heeft met België. Het vraagstuk der Nederlandsch-Belgische tolunie heeft dan ook heelemaal geen politiek aspect: het is een zuiver economisch probleem. Ik aarzel niet om te erklaren dat, in de gegeven omstandigheden, onze beide landen avontuurlijk zouden handelen indien ze onmiddellijk volledig de tolmuren tusschen beide landen afbraken. Wel kan ik in het verleden oogenblikken aanwijzen die de tolunie zouden heb ben toegelaten en ook in de toekomst kunnen deze betere dagen terug komen. Mijn formule blijft: In alle omstandigheden de banden zoo nauw toesnoeren als het economisch niet schadelijk kan zijn noch voor Nederland noch voor Bel gië. Graag voeg ik er bij dat de afbouw der belemmeringen geleidelijk verder moet gaan en ik druk de hoop uit dat deze zal leiden tot de verdwijning van alle versperringen. Aan mogelijke belemmeringen in het leven ge roepen door handelstractaten met andere landen afgesloten in tijden die met een anderen geest be zield waren als dezen van onze dagen, moet reeds nu aandacht worden geschonken. Kleinere landen, vooral sedert Ottawa* kunnen niet langer goed vinden dat slechts twee mogelijkheden voor hun internationale handelsrelaties openblijven: of de meestbegunstiging, of de tolunie. Door een soe pele toepassing van de meest begunstigingsclau sule moeten tusschenwegen openblijven. Geen schadevergoeding bij mijnexplosies. Naar de N. Rott. Crt. verneemt zal het departe ment van defensie, op advies van den landsadvocaat, geen vergoeding van schade uitkeeren aan hen, wier bezittingen door mijnexplosies schade, in welken vorm ook, hebben geleden. Men gaat hierbij uit van het standpunt, dat de Staat alles in het werk stelt om dergelijke explosies te voorkomen. Wel is echter de regeering bereid zonder eenige verplichting, een tegemoetkoming te verleenen aan hen, die door een dergelijke explosie onevenredig zwaar zijn getroffen in hun bedrijf of anderszins. Het algemeene beginsel is echter, dat geen vergoe ding behoeft te worden verleend. Opgebrachte logger weer in Sclieveningen terug. Woensdagmorgen is te Scheveningen binnenge komen de logger „Sch. 15", welke, zooals men zich wellicht herinnert, onlangs door een Duitschen ma rinetrawler werd aangehouden en opgebracht. Het schip was op dat moment pas op de vischgronden gearriveerd en vischte op een afstand van 10 mij van een Duitsch mijnenveld. De logger is toen te.' inspectie opgebracht onder den wal van Borkum Daar werden de scheepspapieren onderzocht. Na een dag werd de logger vrijgelaten met de mededeeling andere vischgronden op te zoeken. Het schip heeft verder ongemoeid kunnen visschen. Het zesjarig dochtertje van de familie S. is in de Boerenstraat te 's-Gravenhage onder een uit haar hengsels schietende ijzeren deur terecht gekomen en zeer zwaar gewond. Door het op hol slaan van het voor zijn wa gen gespannen paard is de 67-jarige landbouwer Th. Koot uit Hazerswoude om het leven geko men. Tengevolge van een val van den hooizolder is de 70-jarige landbouwer P. Timmers te Ge leen overleden. Op 48-jarigen leeftijd is overleden majoor J. H. H. Dommers van het 15e regiment infanterie en chef van den staf der 4e divisie. „Molshoop" bevatte onontploft projectiel. Personeel van den landbouwer de G. aan den Sloterweg te Hoofddorp was gisteren bezig op het land, om dit zaaiklaar te maken. Men ontdekte een soort molshoop, die wel is waar wat groot leek, dooh er werd aanvankelijk verder geen aandacht aan geschonken. Hedenmorgen moesten de mannen weer ter plaatse zijn voor hun werk en bij nadere beschou wing bleek de „molshoop" wel wat groot te zijn, waarop besloten werd het geval nader te onder zoeken. De spaden en schoppen kwam voor den dag en nadat de arbeiders ongeveer 2y2 meter in schuine richting en ter diepte van één meter in den grond hadden gegraven, vonden ze een niet ont plofte granaat. De politie werd nu op de hoogte gebracht en deze waarschuwde op haar beurt de militaire auto riteiten op Schiphol, om het gevaarlijke projectiel, dat vermoedelijk van afweergeschut afkomstig is, weg te laten halen. Ongelukken hebben hierbij niet plaats gehad, doch een waarschuwing om toch vooral voorzich tig te zijn met dergelijke dingen, is hier wel op zijn plaats. HOLLANDSCHE DRAAD- EN KABELFABRIEK. De directie van de Hollandsche Draad- en Kabel- fabriek te Amsterdam schrijft in haar verslag over 1939 onder meer: Het verheugt ons over 1939 wederom op een be vredigend resultaat te kunnen wijzen. Na voldoen de herzieningen voor afschrijvingen bedraagt het winstsaldo 695.479 (v.j. 658.869). Wij stellen voor, naast de in de winstverdeeling opgenomen uitkee- ringen, boven het volgens de statuten ten minste aan het reservefonds komende bedrag van 41.408 uit de overwinst nog 148.592 aan dit fonds toe te voegen, waardoor het tot 440.000 (250.000) stijgt. De directie stelt voor wederom een dividend van 7'/2% uit te keeren. VEREENIGING „HAERLEM". Voor de leden der Vereeniging „Haerlem" zal Woensdagavond 10 April a.s. in de Kroonzaal van café-restaurant Brinkmann, Groote Markt, Haar lem, de heer A. A. Kok. architect en secretaris van den Bond „Heemschut" te Amsterdam spreken over het onderwerp: „Uit den strijd tegen de ontsiering en voor het behoud der schoonheid in de stad". VEREENIGING NEDERLANDSCH FABRIKAAT. De jaarlijksche algemeene ledenvergadering der afd. Haarlem en omstreken van de Vereen. Neder- landsch Fabrikaat wordt Donderdagavond 11 April a.s. gehouden in een der zalen van café-restaurant Brinkmann, Groote Markt, Haarlem. Aan de leden, die van de oprichting der vereeni ging af dus gedurende 25 jaren lid zijn ge weest, zullen eere-diploma's worden uitgereikt Een tentoonstelling, waaruit veel te leeren valt. In de meisjes H.B.S. aan de Tempeliersstraat te Haarlem wordt momenteel een tentoonstelling ge houden, welke zeer interessant is. Ge zult u mis schien onze serie reportages onder het motto: Wat doet U in Uw vrijen tijd? herinneren, welke thans nog voortgezet wordt onder een nieuw devies „Pluk den dag"? Die artikelen gaan over groote men- schen. En ziet hier, deze tentoonstelling in de meis jes H.B.S. toont ons dat ook bij de schoolkinderen allerlei liefhebberijen bestaan. Mej. Zwitser, leerares in teekenen en Kunstge schiedenis. kwam op de gedachte om nu eens aan den dag te laten treden wat het kind in zijn vrijen tijd uitvoert, en men is in dit opzicht reeds tot resultaten gekomen, die gezien de schoolpresta ties niet altijd verwacht werden. Uiteraard ligt op deze tentoonstelling óók voor het lesgevend personeel van de school een staalkaart open van het innerlijke leven der leerlingen, dat wellicht door de belemmeringen, welke het schoolsche leven uiteraard met zich mede brengt, niet tot uiting kwam. Ouders en kennissen van de leerlingen kun nen heden avond en Vrijdagavond van half acht tot half tien deze merkwaardige tentoonstelling bezich tigen. Dank zij de groote medewerking, welke mej. Zwitser van de directrice mej. C. M. Burger onder vond, kon het denkbeeld van deze tentoonstelling een feit worden. Wij zullen een rondgang langs de volbeladen tafels maken en in het kort er wat van vertellen. Talrijke handwerkjes vertellen u van vele nuttig doorgebrachte uren. Men kan aan deze dingen, bijvoorbeeld aan de prachtige wollen trui van het meisje Tack zien met hoeveel plezier ze gemaakt werden. Op het gebied van handenarbeid valt veel te bewonderen. Denken wij alleen reeds aan de 15-jarige Liesbeth Schroder, die zulk mooi handsmeedwerk vervaardigt; de receptendoos, het vloeiblad, het kantoormaterieel en meer fraais zal dan ook den eereprijs wegdragen. De leerwerkjes zijn zeer aantrekkelijk; men zie eens hoe het meisje Mia Putz een compleet taschje heeft gemaakt, met wat daar allemaal hoort in te zitten. Die dingen zijn t.ot in de finesses zoo af. zoo vervuld van het kenmerk der liefhebberij: liefde-voor-het-werk. Broches en doosjes in aller lei variatie, ornamenten van gekleurde lak, welke zeer artistiek aandoen, trekken aan den belangstel lenden bezoeker voorbij. En men merkt ook op dat Annie Bal een verzamelaarster met hart en ziel is. Bij de dictaten van kunstgeschiedenis in dit geval gaan school en liefhebberij hand in hand weet zij passende plaatjes te verzamelen en Greet Mogendorff stelde een boekwerk samen over de geschiedenis van de Oostersche volken. Er zijn in totaal 165 inzendsters, wier werken door de leer lingen van een 5de klasse systematisch in het ten toonstellingslokaal uitgesteld zijn. Nog een paar namen willen wij noemen: Het meisje Yzer heeft bekers smaakvol beschilderd, en heeft er schik in zelf boeken in te binden. Guusje Rincker presteerde bijzondere dingen op teekengebied. Een treffend aardig teekeningetje van een paard van haar zal in afdrukjes verkocht worden om de kos ten van deze tentoonstelling te bestrijden. De film heeft kennnelïjk haar invloed op de liefhebberij an de leerlingen c'ocn gelden. Uit hout gesneden figuren uit de film „Sneeuwwitje", teekenin- gen van filmsterren en verzamelingen van Hollywoodsche onderwerpen geven daar blijk van. Zoowaar zijn er taai-ten geëxposeerd van kinderen, die thuis graag taarten bakken! Een poppenkamertje pronkt in zijn eentje. Een jury, bestaande uit de leeraressen mej. E. van der Boon, K. Hofstede Cru! en A. C. Zwitser zal aan ver scheidene inzendingen diploma's toekennen. Het is de bedoeling om ook in de toekomst tentoonstel lingen als deze te organiseeren, opdat de kinderen er op deze wijze toe geanimeerd worden om hun vrijen tijd zinvol te besteden en opdat zij reeds vroeg de beteekenis leeren kennen van de lief hebberij. VEREENIGING „VOOR DE KUNST". Het 15-jarig bestaan. EEN FEESTCONCERT OP 10 APRIL. Ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan van de Vereeniging „Voor de Kunst" te Haarlem wordt Woensdagavond 10 April a.s. door het Nieuw- Hongaarsch Strijkkwartet in den Stadsschouwburg een feestconcert gegeven. Voor dezen jubileum-herdenkingsavond is een eere-comité gevormd, waarin o.a. zitting hebben de burgemeester van Haarlem, dr. J. E. baron de Vos Steenwijk en de wethouders de heeren M. A Reinalda en D J. A Westerveld. In hel Jubileumnummer van het orgaan der ver eeniging wijdt de tegenwoordige voorzitter, de heer J. v. d. Boom. een artikel aan het 15-jarig bestaan, waarin hulde wordt gebracht aan hen die het werk der vereeniging in gang hebben ge zet: mej. Sarah C. van Aiohen. ir. J. B. van Loghem en H. van Herwerden Jr Zooals bekend is ir. Van Loghem onlangs overleden. Hij is niet lang voor zitter geweest: de vereeniging is hem grooten dank verschuldigd. Mej. Van Alphen is van het begin af secretaresse geweest op een wijze, die het doet betreuren dat zij enkele jaren geleden uit het bestuur is getreden Van bijzondere beteekenis is ook geweest het werk van wijlen Aug. M J. Sevenhuysen. die met zijn geheele persoonlijkheid vele jaren de vereeni ging heeft gediend als voorzitter. De heer Joh. E Post vervulde geruïmen tijd de functie van pen ningmeester en waarnemend voorzitter. Zooals velen nog zullen weten heette de vereeni ging vroeger „Kunst aan het Volk" Later werd deze naam een misvatting geacht, omdat er geen benaald soort kunst voor „het" volk bestaat. Het teere punt. de financiën, heeft de opvolgende besturen steeds voor groote zorgen geplaatst. Bii het begin van het seizoen 1939-1940 dreigde zelfs het fatale woord „opheffing", maar de leden heb ben toen door hun offervaardigheid het bestaan der vereeniging verzekerd. Eén zwak punt in de huidige constellatie is nog altijd het klein aantal vaste leden. Als een gelukkige bijzonderheid wordt nog ver meld dat het gemeentebestuur de vereeniging ver leden jaar een bijdrage heeft verleend uit het be kende reservefonds voor Kunsten en Wetenschap pen. met een motiveering, waaruit hooge waar deering voor „Voor de Kunst" bleek. Over het programma van het seizoen 1940'41 zullen weldra mededeelingen volgen. Het jubileumnummer bevat voorts o.a. eenige illustraties: „Passiebloemen" van Aart van Dob- benburgh. houtsneden van Jan Haak en J. Fran ken Pzn. en het bekende zelfportret van Jan Mankes. „CHEERIO". De H.A.V. ..Cheerio" zal ter gelegenheid van haar 1 '/-jarig bestaan een bijzonder thé-dansant organiseeren. Men engageerde hiervoor de Ne derlandsche Solistenbond „The Swinging Stars", met o.a. den pianist-leider Jan Staats, den tenor sax Bep Rowald en den trompetist Max Allegro en Joop en Bill v. d. Heuvel. Als attractie treden nog op: The Harmony Kings, die veel succes hadden in 't Rembrandt-theater. Bovendien zal aan de bezoekers(sters) een film foto worden uitgereikt. RECEPTIE „DE SPAARNESTAD". Ter gelegenheid van het gereedkomen van de verbouwing en den bouw van een nieuw gedeelte der fabrieken en magazijnen van de N V. Drukkerij „De Spaarnestad" te Haarlem, hielden directie en commissarissen een druk bezochte receptie, waar o.a. van hun belangstelling blijk gaven de heeren mr. J. B. Bomans, waarnemend Commissaris dei- Koningin; W. J. B. van Liemt, waarnemend burge meester van Haarlem; de Haarlemsche wethouder: mr. dr. F. A. Bijvoet en D. J. A. Westerveld; J Swens en jhr. dr. J. C. Mollerus, voorzitter en secre taris van de Kamer van Koophandel; J. Kruimel en H. J. L. Klein Schiphorst, voorzitter onderscheiden lijk van de afd. Groot en Klein Bedrijf der Kamer van Koophandel; mr. G. Sluis, president der Arr Rechtbank en mr. A. J. L. Lieshout, griffier bij he' Kantongerecht te Haarlem; mr. A. Bruch en mr. dr P. J. Witteman, leden van Ged Staten van Noord- Holland; M. L. A. Klein, voorzitter der rechtsche Raadsfractie. WANDELSPORT BLOEMBOLLENTOCHT „JAN PASSTOORS". De Haarlemsche Wandelsportvereeniging „Jan Passtoors" organiseert weer op Zondag 21 April een bloembollentocht van 20 en 30 K.M. Eerstgenoemd traject is voor personen van twaall jaar en ouder en dat van 30 K.M. voor personen van veertien jaar en ouder. De start heeft plaats bij het gebouw van den Haarl. Kegelbond aan de Tempeliersstraat des morgens tien uur. Voor ieder, die den tocht binnen 6V2 uur volbrengt, zal een origineele herinnering beschikbaar zijn. De inschrij ving sluit Maandag 15 April. Het secretariaat is gevestigd bij P. J. Janbroers. Dr. Schapmanstraat 67. Haarlem. DAMMEN. MILITAIR DAMKAMPIOENSCHAP TE HEEMSTEDE. Voor bovengenoemden wedstrijd werden in het Chr. Tehuis voor Militairen aan den Binnenweg te Heemstede de volgende partijen gespeeld: J. M. Ouaejans wint van E. Krouwel; E. de Graaf wint van E. Krouwel; J. M. Oudejans wint van W. Wiersma. SCHAKEN. H. S. G. 2—BLOEMENDAAL 2. Het tweede tiental van het Haarlemsche Schaakgezelschap heeft een competitiewedstrijd gespeeld tegen het tweede tiental van Bloemen- daal en heeft op dit team een flinke overwinnins behaald. Het Bloemendaalsche tiental telde vele invallers. Toch hebben ze flink partij gegeven de groote overwinning (82) was gedurende den wedstrijd niet te voorzien. De volledige uit slag luidt: H. S. G. 2Bloemendaal 2. C. v. d. GaagH. J. S. Beek 1—0 H. D. v. d. Ouw—J. Lankamp l_0 W. J. SaijesP. Schultink 10 Joh. van Teunenbroek—R. J. Plomp l—0 A. D. v. Steenis—R J. W. Tuning l—0 J. v. Putten—J. de Ridder l0 A. WehnesJ. de Vries 10 P. HalsemaC. ten Hengel 01 H. H. GroenewegF. Erlings 01 W. A. de BoerW. F. Cramer 10 Totaal 82 Het tweede tiental van het Haarlemsch Schaakgezelschap heeft hierdoor in de compe titie twee wedstrijden gewonnen, twee verlo ren en één gelijk gespeeld en dus 50 pet. van het puntenaantal behaald. HOCKEY WEDSTRIJDEN VOOR MIDDELBARE SCHOLEN. Ook dit jaar werd door de afdeeling Haarlem van de Vereeniging van Leeraren en Onderwijzers in de Lichamelijke Opvoeding een hockeytournooi georganiseerd voor de meisjesleerlingen van de scholen voor Gymnasiaal en Middelbaar Onderwijs in Haarlem en Omstreken. Ingeschreven werd door le H.B.S. B, 2e H.B.S. B. Midd. School voor Meisjes. Sted. Gymnasium, Kennemer Lyceum, Christelijk Lyceum en 't Kopje. Door de weersomstandigheden kon diit jaar niet in een halve competitie de krachtsverhouding ge meten worden, maar werd gespeeld volgens beker systeem. De finale werd bereikt door het Stedelijk Gym nasium en het Kennemer Lyceum, welke laatste school er na zeer spannenden strijd in slaagde, pas in de noodzakelijk geworden verlenging da overwinning en daardoor tevens het kampioenschap te behalen Na afloop reikte de voorzitter van de organi serende vereeniging aan de captain van het winnende team den wisselprijs uit, die indertijd was aangeboden door de afdeeling Haarlem en om streken van den Ned. Bond voor Lich. Opvoeding. KORFBAL. HAARL KORFBALBOND. OVERZICHT SENIOREN Animo-Ready won van Meerlebosch en neemt nu le eerste plaats in. Haarl. 2 moest met een 10 ne derlaag tegen THB naar huis teruggaan. De Zwa luwen bleken iets zwakker en verloren van OK 4 met 32. Aurora 2 bleef met 10 de baas van N. Flora 2. Palvu won van Aurora 3 met 20 en steeg een plaatsje. Haarlem 3 versloeg THB 2 met 42. OK 6 won met 50 reglementair van Watervliet 2. Aurora 4 verloor haar achtsten wedstrijd enwel te- Lgen Meerlebosch met 30. Ook SV 3 verloor. A. Ready 3 was sterker en won met 31. Meerlebosch 4 had moeite met Oosthoek 2, dat slechts met 10 verloor. OVERZICHT ADSPIRANTEN In de eerste klasse is Haarlem a kampioen. SV a neemt de laatste plaats in; haar laatsten wedstrijd, verloor het met 41 van Meerlebosch a, In de 2e klasse moest Meerlebosch b er aan ge- looven; Aurora won maar liefst met 80. THB, de a.s. kampioene versloeg Haarlem b met 30. De on dersten, Onder Ons en N. Flora verdeelden de pun ten 00. De derde klasse gaf A. Ready bSV b. De tweede verloor met 20. Haarlem c won van EHS met 10. RANGLIJSTJES SENIOREN EERSTE KLASSE: gespgew.gel.verl.pnt v.-t. gem. A. Ready 10 8 1 1 17 42—12 1.70 Meerlebosch 10 7 2 1 16 2914 1.60 Watervliet 10 7 2 1 16 42—24 1.60 O. K. 4 9 5 2 2 12 27—17 1.33 Aurora 2 10 3 2 5 8 20—27 0.80 Haarlem 2 8 3 0 5 6 16—22 0.75 Zwaluwen 11 2 2 7 6 2232 0.55 T. H. B. 11 3 0 8 6 31—45 0.55 N. Flora 2 9 0 1 8 1 6—43 0.11 TWEEDE KLASSE: O. K. 5 6 5 0 1 10 37—6 1.67 Oosthoek 8 4 3 1 11 19—19 1.38 A. Ready 2 9 5 2 2 12 26—13 1.33 Haarlem 3 8 3 3 2 9 19—15 1.13 Palvu 11 4 2 5 10 17—29 0.91 Aurora 3 10 2 3 5 7 14—19 0.70 T. H. B. 2 8 2 1 5 5 22—28 0.63 Meerlebosch 2 8 2 0 6 4 12—37 0.50 DERDE KLASSE A: O. K. 6 8 8 0 0 16 50—9 2.— A. Ready 3 6 5 0 1 10 36—6 1.67 S. V. 3 9 4 0 5 8 25—24 0.89 Meerlebosch 3 8 3 1 4 7 15—18 0.83 Watervliet 2 9 3 1 5 7 16—30 0.78 Aurora 4 8 0 0 8 0 661 0. DERDE KLASSE B: N. Flora 3 6 5 0 1 10 22—9 1.67 Meerlebosch 4 4 2 1 1 5 1111 1.25 Zwaluwen 2 4 1 1 2 3 76 0.75 Oosthoek 2 7 1 3 3 5 7—16 0.71 O. K. 7 5 1 1 3 3 11—16 0.60 RANGLIJSTJES ADSPIRANTEN EERSTE KLASSE: Haarlem a 7 6 1 0 13 325 1.86 O. K. a 6 3 1 2 7 15—7 1.16 A. Ready a 6 2 2 2 6 17—15 1.— Meerlebosch a 5 2 1 2 5 99 1. S. V. a 8 0 17 1 4—41 0.13 TWEEDE KLASSE: T. H. B. 9 5 3 1 13 11—4 1.44 Onder Ons 5 2 2 1 6 57 1.20 Aurora a 9 4 1 4 9 167 1. Haarlem b 8 3 2 3 8 1110 1. Meerlebosch b 6 2 2 2 6 1013 1. O. K. b 8 3 0 5 6 10—14 0.75 N. Flora 7 1 2 4 4 8—16 0.57 DERDE KLASSE A. Ready b 6 5 1 0 11 13—3 1.83 Haarlem c 6 2 3 1 7 64 1.17 S. V. b 5 1 2 2 4 8—7 0.80 E. H. S. 7 1 2 4 4 5—13 0.57 O. K. c 4 0 2 2 2 3—8 0.50 ZWEMMEN WERELDRECORDS VAN ALIE STIJL EN COR KINT ERKEND. De F.I.N.A. heeft de volgende wereldrecords er kend: 500 meter borstcrawl met een tijd van 6 min 28,4 sec. van Fernande Caroen (België), geves tigd op 3 Januari 1940 te Ostende; IOO yards schoolslag met een tijd van 1 min. 13 sec. van Alie Stijl (Nederland), gevestigd op 12 Januari 1940 te Amsterdam; 200 meter schoolslag met een tijd van 2 min. 56 sec., van Maria Lenk (Brazilië)gevestigd op 8 November 1939 te Rio de Janeiro; 400 meter schoolslag met een tijd van 6 min. 15,8 sec., van Maria Lenk (Brazilië), gevestigd op 11 October 1939 te Rio de Janeiro; 200 meter rugslag met een tijd van 2 min. 38.8 sec., van Cor Kint 'Nederland), gevestigd op 26 November 1939 te Rotterdam NEDERLANDSCHE ZWEMSTERS NAAR BELGIë De Belgische Zwem- en Reddingshond is voor nemens van de opbrengst van verschillende wed strijden een fonds te vormen voor de Belgische gemobiliseerde zwemmers en hun familie. Voor ait doel zal de bond in de eerste week van Juni een viertal internationale ontmoetingen organi seeren te Brussel, Antwerpen, Oostende en ver moedelijk te Gent De Kon. Ned. Zwembond heeft thans een uitnoodiging ontvangen om twee zwemsters te la ten deelnemen aan deze wedstrijden, welke uit noodiging in principe is aanvaard. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Garoet (uitreis) 3 van Port Said. Kota Pinang (thuisreis) 1 v. Belawan. Sitoebondo (uitreis) 3 te Belawan.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 10