Laatste B BURGERLIJKE STAND Nieuwe Uitgaven. H X S R E E M'S DXGBEAR De blokkade aan de kust van Oost-Azië. Verzet van Japan. TOKIO, 4 April. Naar verluidt heeft kapitein iYuzuru Okuma, een zegsman van de vloot, ver- ilaard, dat de Engelsche blokkade van Wladiwostok bij de Japansehe vloot op groot verzet zou stuiten, aangezien men niet wenscht dat de oorlog zich zal uitstrekken tot in de onmiddellijke nabijheid van Japan. De Japansehe vloot zou dan wel eens ge- Iwongen kunnen worden maatregelen te nemen te gen onwettigheden. De Amerikaansche manoeuvres in het Westelijk deel van den Stillen Oceaan wer den door hem genoemd „het zwaaien van een groot zwaard in de buurt van Japansch grondgebied". DéMARCHE TE LONDEN. LONDEN 4 April. In officieele kringen in Lon den wordt heden vernomen dat Japan in informeele diplomatiek contact de hoop tot uitdrukking heeft gebracht dat Groot Brittannië zou vermijden over te gaan tot vlootactie in de nabijheid van de Japan sehe kusten. (United Press) Fritz Thyssen te Parijs. PARIJS, 4 April (Havas) De uit Duitschland gevluchte industrieel Thyssen, die gisteravond uit Brussel te Parijs is aangekomen, heeft tegenover een medewerker van het „Journal" verklaard dat hij enkele dagen te Parijs dacht te blijven om in- koopen te doen en de stad te bezichtigen. Daarna zou hij naar Locarno terugkeeren, waar hij den winter reeds gedeeltelijk doorbracht. Chineezen vallen Japansehe lucht- bases aan. Aanzienlijke schade zou zijn toegebracht. TSJOENGKING, 4 April (D.N.B.) Volgens berichten uit Chineesche bron hebben bommen werpers gisteren Japansehe militaire bases aange vallen in de provincies Sjansi en Hoenan. Officieel wordt gemeld dat dertig Japansehe vliegtuigen zouden zijn neergehaald en vernield en dat verscheidene Japansehe opslagplaatsen van wapenen, munitie en benzines zijn verbrand. Een ander Chineesch communiqué meldt dat de Chineezen Maandag met succes te Woejang de Japansehe aanvallen op deze stad hebben afgesla gen. Werken van Mozart ontdekt. Binnenkort uitzending door den zender van Bohemen. PRAAG, 4 April (D.N.B.) In het muziek archief van een Praagsch klooster heeft men zes werken gevonden, welke geteekend waren met den naam Wolfgang Amadeus Mozart. Twee van deze werken waren tot dusver niet bekend, waaronder een B dur sonate in vier deelen voor piano, welke binnenkort voor den rijkszender van Bohemen yoor het eerst zal worden uitgevoerd. ,,Pravda" verlangt een krachtig Sovjetleger. MOSKOU, 4 April (Tass) De „Pravda" schrijft: De roemvolle afloop van onzen oorlog met Finland herinnert ons opnieuw aan de noodzakelijkheid ons Roode Leger en onze geheele defensie verder te versterken. De mogelijkheid van nieuwe provo caties tegen ons vaderland is niet uitgesloten. Het Sovjetvolk wenscht den vrede, doch ons land moet een steeds krachtiger leger en steeds mach tiger vloot bezitten om op elk oogenblik het voor nemen te verijdelen van provocateurs en oorlogs aanstokers om ons vaderland te overvallen. Het krachtige Roode leger is het betrouwbaai'ste bol werk voor den vrede. De 57 milliard roebel wélke zijn uitgetrokken voor de defensie, zijn een getuige nis van den wil en den wensch van ons geheele land. Militaire motorrijder verongelukt. PUTTEN (G.) 4 April. Vanochtend reed bij I-Iuinen, gemeente Putten, een colonne motorrijders en pantserwagens. Een der motorrijders, de 21-jarige H. Hatgers uit Apeldoorn, werd, toen een voor hem rijdende pant serwagen plotseling stopte, door een achter hem aankomende pantserwagen gegrepen. H. werd ernstig gewond en is tijdens het vervoer naar het militaire hospitaal overleden. Rede van Chamberlain. LONDEN, 4 April (Reuter). Minister-president Chamberlain heeft heden in Londen een redevoering itgesproken voor den centralen raad der conserva tieve partij. De premier herinnerde er aan dat hij eenigen tijd geleden beloofd had deze vergadering bij te wonen, wanneer hij niet zou worden verhin derd door openbare verplichtingen. Voortgaande zeide hij: „Ik heb vanmorgen naar de radio geluisterd om te hooren of er iets bewoog aan den anderen kant van den Rijn. Er was echter niets anders dan de afgezaagde oude bedreigingen en daarom besloot ik dat mijn openbare plichten mij niet zouden verhin deren de vergadering bij te wonen". Chamberlain wees er vervolgens op dat de partij - organisaties een groote bijdrage leverden voor de nationale inspanning, niet het minst door het bin- nenlandsche front standvastig te houden. „Wij zul len deze organisaties noodig hebben om ons te hel pen den vrede te winnen". Verwijzende naar een voor de vergadering op gestelde resolutie zeide de premier, dat men niet wist hoe lang het zou duren voor de vrede gewon nen zou zijn en welke omstandigheden dan zouden heerschen. Tot het zoover is geloofde hij dat „wij ons moeten houden aan den geest der resolutie, die inderdaad' verklaarde, dat in den oorlog wij zoo ver wij dat konden, den partijstrijd terzijde moe ten stellen, teneinde ons te concentreeren op het winnen van den oorlog". „Ik geloof niet, dat de natie in heel haar geschiedenis ooit zoo volkomen eensgezind is gewqest ten aanzien van de breede doelstellingen van onze politiek en onze vastbera denheid om dezen strijd voort te zetten tot wij ons doel hebben bei'eikt. Toen wij in September jl. dezen oorlog ingingen, voelde ik, dat wij hem moesten winnen. Thans na zeven maanden oorlog, gevoel ik tien maal zooveel vertrouwen in de over winning als in het begin". NEDERLANDSCH-BELGISCHE HANDELS COMMISSIE VERGADERT ZATERDAG. BRUGGE, 4 April (Belga). A.s. Zaterdag, des morgens om 11 uur, zal in het gebouw van het pro vinciale bestuur alhier de permanente Neder- Jandsch-Belgisch-Luxemburgsche handelscommissie ergaderen, onder leiding van den Belgischen oud minister van Isacker en den Nederlandschen oud- minister Posthuma. Op de agenda staat o.a. een onderzoek naar de kwestie van de aangehouden ladingen en naar de moeilijkheden welke zich voordoen in het handels verkeer tusschen Nederland en België. Na de bijeenkomst zullen de gedelegeerden de gasten zijn van den heer Baels, gouverneur der provincie en van de gedeputeerde staten van West-Vlaanderen, in het provinciale bestuursge bouw. De vorige vergadering der commissie werd ge houden te 's-Gravenhage. HAARLEM 4 April 1940. Ondertrouwd.' 3 April, J. F. van der Meij en J. E. Lambers; A. L. M. Vige en M. R. Gaiswinkler; A. L. P. Dingjan en M. M, M. Nawrotzki; H. J. Duisterhof en G. M. E. Stevens; H. Kruse en A. Pol; 4 April, W. Weinberg en A. S. Stahl. Gehuwd: 4 April, P. L. M. Kuijpers en A. G. van clen Berg; B. H. E. C. Breek en E. C. C. Hömann; H. J. S. Bijl en E. A. Haije; W. F. Kohier en J. J. Bloemen. Bevallen: 2 April, M. van LieshoutVierhout, d.: A. A. FonteijneSmink, z.; H. M. van 't Hofvan Straaten, d.; A. C. SmitVerbeek, z.; 3 April, G. Grootvan den Haak, d.; H. van den Broeke Scheeper, z.; P. W. Jansenvan Duijl, z.; R. P. Dc- VriendtPhilibert, d.; 4 April, C. P. Jorna Bottelier, d. Overleden: 2 April, N. LatensteinGrootes, 58 j., Schouwtjesplein; 3 April, L. K. A. Loth, 49 j., An- toniestraat; W. de Jong, 74 j., Lange Veerstraat. Bij het opmaken van het bericht betreffende den Burgerlijken Stand van Haarlem in ons nummer van Woensdag is eenige verwarring ontstaan. De daardoor onjuist geworden opgaven laten wij hieronder verbeterd volgen: Ondertrouwd 3 April: A. P. van Rooijen en M. P. van Delft; J. T. Neeskens en A. R. v. Ophen; K. L Duzee en J. J. Keuker; H. v. d. Heuvel en J. P. de Groot; J. Sjoerts en H. F. Hardesmeets; H. B. Be ringen en I. M. Snel; G. J. Stap en J. Baas; C. van der Neut en A. C. De Prie; W. J. Honing en A. Blok ker; C. A. van den Burg en W. S. van der Geest: T. Bergman en A. C. Onneweer; P. B. v. Galen en M. C. Knies; C. van Hengel en F. Sterk; H. A. Staats en W. A. E. Meijboom; J. van Elk en S. Blonk; J. A. M. Reijnen en J. C. M. Boon; C. H. Kemper en A. Wagemaker; A. W. Roussou en A. H Kuit; A. Kruijd en F. Hartman; F. H. Germans en G. Derks. Geboren: 31 Maart, C. SelhorstVoetelink, z.; J E. van der VossenPaul, z.; 1 April, E. M. van dei VeldenPiek, d.; A. TimmermanTimmerman, d. 2 April, G. Nuijten—Bakker, d.; H. Keulen—van Beusekom, d. EEN WILDE KOE. De vlucht op het boerenerf. Half drie gistermiddag was het noodlotsuur voor een vette koe, die op dat oogenblik aan het Slacht huis arriveerde, om darmen begrijpt de rest wel. Of de koe het ook begreep zal haar geheim wel blijven, maar juist toen ze de poort zou worden binnengeleidnam ze de beenen en haar vlugge koevoeten brachten haar in minder dan geen tijd op een weiland in de buurt, waar een geani meerde vervolging begon. Het duurde een heelen tijd, voordat de vluch telinge op het erf van een boerderij aan den Schalkwijkerweg was gedreven, waar ontkomen niet mogelijk was al probeerde het dier nog een schuur binnen te komen door een paar ruiten, die rinkelend het leven lieten. De jacht had de koe evenwel stevig geënerveerd, zoodat een politieagent,die bij de achtervolging assistentie verleende, het raadzaam achtte, het zekere voor het onwisse te nemen en met een paar welgemikte revolverschoten de koe buiten gevecht stelde. Daarna arriveerde aan slachlmasker en een keur meester en wat op het abattoir had moeten gebeuren had thans op het boerenerf plaats. VOORBEURS TE AMSTERDAM. De Amsterdamsche wisselmarkt gaf hedenoch tend voor sommige buitenlandsche munteenheden een onregelmatig verloop te aanschouwen. Het gedurende de laatste dagen ingetreden herstel voor het pond sterling kon zich heden niet voort zetten. Reeds te New York daalde de wisselkoers van het Britsche devies van 3.58 1/4 tot 3.55'/2. Te onzent vertoonde de Engelsche valuta een sterk fiuctueerend karakter. Bij opening werd aanvanke lijk op een koers van 6.71 gehandeld. Spoedig even wel kon de noteering na 6.72tot 6.73 V2 oploopen. Korten tijd werd zelfs op 6.74 gehandeld. Later in den ochtend evenwel sloeg het pond een beneden- waartsche richting in, zoodat vrij spoedig weer de openingskoers werd bereikt.Op een niveau van 6.71 yz kwam het tot eenige affaire. Voor de Fransche valuta voltrok zich te New York gisteren een daling van 2.03 1/4 tot 2.01 3/4. Vergeleken met den officieelen koers van gisteren met 3.83, werd bij ons het Fransche devies bij opening een stuk lager verhandeld. Begin-beurs be droeg de noteering 3.801/2> later in den ochtend trok de franc tot 3!81Vs aan. De dollar werd onveranderd op 1.88 3/8 tot 1.88 7/16 verhandeld. Wederom kon men heden waarnemen, dat grootere posten bij het egalisatie fonds moesten worden ondergebracht. De omzetten echter waren niet groot en de gedane transacties waren niet van buitensporigen omvang. De Belga was vandaag wederom aan den lageren kant, hetgeen verband houdt met de technische marktpositie van deze munteenheid. Gedurende de laatste weken is de belangstelling voor het Belgische devies vaak onregelmatig. Soms kan men groote behoefte van de zijde van den handel waarnemen voor de Belga. Zoodra echter deze vraag gedekt is, hetgeen tot koersstijgingen leidt, vertoont de Belga een neiging tot dalen. Bij opening werd een koers van 32.0832.09 genoemd, tegen een officieelen koers van 32.12 gisterenmiddag en 32.18 eergisteren. De Zwitsersche franc kon het gisteren behaalde koersavance behouden, en noteerde onveranderd 42.271/--. Duitsche marken golden wederom 75.57'/2. Voor de Scandinavische deviezen werden de volgen de koersen geadviseerd: Stockholm 44.90, Oslo 42.80 en Kopenhagen 36.40. Op de termijnmarkt waren de noteeringen slechts weinig veranderd. De noteeringen waren voor alle buitenlandsche termijnkoersen vrijwel onveranderd. Eenmaandsponden golden 1 cent, terwijl 3 maands- ponden 4 5/8 cent noteerden. Het agio van den dol lar was heden met 3/16 voor een maand en 3/4 cent voor 3 maanden wederom iets grooter. Op de niet-officieele effectenbeurs was de handel hedenmorgen van iets grooteren omvang dan gedu rende den laatsten tijd. Dit was geheel en al het ge volg van de zeer vaste stemming op de New York- sche beurs. Voor lokale aandeelen bestond eenige belangstelling, hetgeen, met uitzondering van scheepvaartaandeelen echter niet tot belangrijke koersstijgingen leidde. Amerikaansche shares daarentegen lagen over de geheele linie vast in de markt. Staalaandeelen werden tot drie punten hoo- ger verhandeld dan de officieele koersen van gis terenmiddag. Ook voor de minder courante shares bestond een vaste stemming. De onlusten in Rhodesia. (Men zie ook pag. 5). KAAPSTAD 4 April. Het aantal dooden bij de onlusten in Rhodesia is tot 17 gestegen. (United Press). Commissie voor de veiligheid van zeevisscherijschepen. 's GRAVENHAGE 4 April. Naar wij vernemen heeft heden de minister van waterstaat de com missie, welke tot taak zal hebben van voorlichting te dienen omtrent speciale veiligheidseischen voor zeevisschersvaartuigen in de bijzondere omstandig heden, ingesteld. Tot* voorzitter dezer commissie is benoemd de heer P. S. van 't Haaff, inspecteur voor de scheep vaart en tot secretaris ir. E. Smit, verbonden aan de scheepvaart-inspectie, te 's Gravenhage, en tot leden zijn benoemd de heeren: C. P. Damme, hoofd bestuurslid van den Centralen Bond van Transport arbeiders, te 's Gravenhage, ir. A. van Driel, scheepsbouwkundig adviseur van genoemde inspec tie, te 's Gravenhage, Jacob Groen, schipper ter visscherij, te Katwijk, W. Janssen, inspecteur voor de visscherij in het eerste district, te 's Gravenhage, G. Mante, luitenant te zee eerste klasse der Ko ninklijke Marinereserve, te 's Gravenhage, J. van der Meulen, 2e secretaris van het hoofdbestuur van den Centralen Bond van Transportarbeiders, te Rotterdam, J. Polderman, voorzitter van de reeders- vereeniging „IJmuiden", te IJmuiden, D. Taat, lid van het hoofdbestuur der reedersvereeniging voor de haringvisscherij, te Katwijk, en C. van der Wal, hoofdbestuurslid van den Ned. Bond van Christe lijke Fabrieks- en Transportarbeiders, te 's Gra venhage. Een Chineesche zesling? Op I April aangegeven Volgens het Chineesche persbureau wordt uit Sjanghai vernomen dat een vrouw uit Kanton, Wen genaamd, in een ziekenhuis te Sjanghai het leven aan zes zoons heeft geschonken. Moeder en kinde ren zouden het goed maken. Daar deze uitzonderlijke geboorte echter op 1 April zou hebben plaats gevonden, wordt een nauwkeurig onderzoek ingesteld VOOR DE KUNST. Zooals we reeds eerder hebben medegedeeld zal ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan van de Vereeniging „Voor de Kunst" op Woensdagavond 10 Aprfil door het Nieuw-Hongaarsch Strijd- kwartet in den Stadsschouwburg een feestconcert worden gegeven. Hiervan wordt ook melding ge maakt in een jubileumnummer van het orgaan der vereeniging. A. v. d. B. schrijft een hoofdartikel: „Vijftien jaren vereenigingswerk", waarin er aan herinnerd wordt, aan hoevelen door de avonden van deze vereenigeing hoog gunstgenot is geschon ken. Dit nummer, dat met eenige lraaie illustraties vex-sierd is, bevat ook de namen van het eere comité, dat voor het feestconcert gevormd is. Dit bestaat uit: Dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, Burgemeester; M. A. Reinalda wethouder van Openbare Werken, D. J. Westerveld, wethouder van Onderwijs; Mej. S. C. van Alphen; Dr. J. S. Bartstra, secretaris Volks-Universiteit; Mr. A. Beets, vorzitter der Haarl. Orkest Ver.; H. F. Boot, voorzitter van „Kunst zij ons Oöel! H. van Borssum Buysman, conservator van Teylers Museum; Aart van Dobbenburgh; Ir. G. Friedhoff; G. D. Gratama, directeur van het Frans Hals Museum; Ph. A. Mees, hoofdredacteur Oprechte Haarlemsche Courant; G. M. Nieuwenhuis, hoofd redacteur Kennemer editie Algemeen Handelsblad; Robert Reereboom, directeur-hoofdredacteur Haar lem's Dagblad; Joh. E. Post; mevr. M. E. Seven- huysenSchoorl; Leo Speet, hofdredacteur Nieuwe Haarl. Courant. VOETBAL VOORBEREIDING NEDERLAND—BELGIë. Hedenavond zullen de oefeningen voor de spelers die in aanmerking komen voor het Nederlandsch elftal, op het V.U.C.-terrein in Den Haag worden hervat. Naar wij vernemen zijn voor deze training ook uitgenoodigd Pienter (H.F.C.), de spil Schijvenaar (E.D.O.); en de halfspeler Fanger (D.W.S.) en de midvoor Van derf Hulst (Haarlem). De mogelijkheid bestaat, dat de Keuzecommissie nog andere spelers in de komende weken bij de oefeningen zal betrekken. SCHAKEN P. T. T. SCHAAKCLUB „DE TORENS" KAMPIOEN. Door haar laatsten wedstrijd tegen Onderling Genoegen uit Bennebroek te winnen met 6K-3]/2 is de P.T.T. Schaakclub „De Torens" te Haarlem kampioen van haar afdeeling geworden. Bij de N.V. Uitgeversmaatschappij „Kos mos" te Amsterdam is een tweede verbeterde druk verschenen van „Radiotechniek", een handboek voor de studie van radio zend- en ontvangtechniek door Ing. J. Roorda Jr. Bij de N.V. Haagsche Drukkerij en Uitgevers Maatschappij is verschenen „De Pachtwet een handboek voor studie en practijk, door mr. Ph. de Vries, advocaat te 's-Gravenhage. Dit is een tweede herziene druk. Bij de N.V. Heerenveensche Boekhandel is verschenen „Gemeentezaken" een beknopte be handeling van de voornaamste wettelijke bepa lingen betreffende gemeentezaken door A. van Ek, a.t.s te Heerenveen, met medewerking, van W. J. van der Ven. Bij de N.V. Bosch Keuning te Baax-n is ver sohenen „Zooals het was zooals het is", door W. W. Reys, leeraar Aardrijkskunde en geschie denis. Dr. J. A. vor der Hake schrijft een woord vooraf. Dit boek is verlucht met fraaie foto's en teekenin- gen. Bij de uitgeverij J. H. Meulenhoff te Amsterdam zijn in de serie „Handelscorrespondentie in mo derne talen" verschenen: „Duitsche Handelscorres pondentie in de praktijk" door F. Augustin, en „Fransche Handelscorrespondentie in de praktijk" door Y. Dubosq. De Amsterdamsche Universiteit heeft haar Almanak voor 1940 bij de Handelsdrukkerij A. B. Jonker te Amsterdam het licht doen zien. SANTPOORT TOONEELVEREENIGING „JAN v. DOMMELEN". Bovengenoemde tooneelvereeniging heeft op 't oogenblik in studie het blijspel in 3 bedrijven: „Millionnair tegen wil en dank" van Jaap v. d. Poll. Men hoopt het reeds op 21 April a.s. voor het voet licht te brengen. ZANDVOORT WERKLIEDENVEREENIGING ONDERLING HULPBETOON. Maandagavond houdt de Werkliedenvereeniging Onderling Hulpbetoon haar jaarvergadering in Ons Huis. Ter kennis van de leden wordt ge bracht, dat de periodiek aftredende bestuursleden H. Bluys, J. M. Bantjes, A. Slagtveld eri D. Keur bij enkele candidaatstelling zijn herkozen. Volgens het jaarverslag is 1939 voor Onderling Hulpbetoon een vrij gunstig jaar geweest. TOONEELVEREENIGING „ONS TOONEEL". De tooneelvereeniging „Ons Tooneel' geeft Zon dag 14 April in Groot Badhuis haar laatste uit voering in dit seizoen. Opgevoerd wordt het tooneelstuk in drie bedxljven, getiteld: „Slechts een baron". AANGEHOUDEN. Een 17-jarig meisje uit Amsterdam, dat op 26 Maart uit haar betrekking in Wormcrveer was weggeloopen, werd door de politie alhier aange houden en ter beschikking gesteld van den Com missaris der Kinderpolitie te Amsterdam ten einde onder het ouderlijk gezag te worden terug gebracht. H1LLECOM PATRIMONIUM. Voor de laatste maal in dit seizoen kwam „Pa trimonium" gisteracvond in een flink bezette vergadering bijeen, waarin als spreker optrad de heer J. Schenk met het onderwerp „Richt lijnen voor sociale en economische ordening in de maatschappij", waarbij uitvoerig het arbeids contract, arbitrale uitspraak enz. werden be handeld. De voorzitter, de heer J. O. Vermeer, knoopte hieraan nog eenige beschouwingen vast, waarna een uitgebreide gedachtenwisseling volgde. HAARLEMMERMEER FEESTVERGADERING VAN VOLKS ONDERWIJS. In de zaal van hotel De Beurs te Hoofddorp hield de Vereeniging Volksonderwijs een feest- vergadering. Te ruim 8 uur opende de heer de Geer, hoofd der Ulo-school te Hoofddoi'p, de vergadering en sprak zijn vreugde uit over de groote belang stelling. Na een filmvertooning voerden de heer en mevr Bos met den heer Bruinsma een aardig tooneel- stukje op. De heer de Geer sprak een kort pro pagandistisch woord. Dank werd gebracht aan de heeren Wessels, v. d. Zee, Terwee en Stolk voor hun bemoeiingen inzake den huisvlijtcur- sus. De resultaten hiervan wei-den in de pauze bezichtigd en zij waren de moeite waard. Op zeer verdienstelijke wijze voerde het echt paar Bos het tooneelstukje „Hoedenparade" op. De heer Z. du Boef gaf na afloop enkele aardi ge pianonummers. EMMABLOEMCOLLECTE. De afdeeling „Haarlemmermeer" van de Noord-Hollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis" is voornemens op Donderdag 18 April a.s. een speldjesdag te houden; verkoop van de be kende Emmabloempjes, waarvan de opbrengst ten bate kömt van de tuberculosebestrijding. De Emmabloem is al sinds jaren een goede bekende geworden van allen, die het goed mee- nen met hun medemenschen en zich gaarne een grooter of kleiner offer willen getroosten ter verzachting van het lot van hen, die aangetast zijn door die vreeselijke ziekte, die tuberculose heet. Gelukkig is door intensieve bestrijding de ziekte belangrijk beperkt en wordt door goede verpleging menige patiënt herstel van gezond heid gegeven, maarwaakzaamheid blijft steeds geboden.. Steeds weer worden er van Het Witte Kruis groote financieele offers ge- In het afgeloopen jaar moest de afdeeling Haarlemmermeer zich ongeveer f 10.000 ten kos te leggen aan de t.b.c.-bestrijding. Wanneer men bedenkt, dat er momenteel 18 patiënten ten laste van de afdeeling Haarlemmermeer in de ver schillende sanatoria verpleegd worden en dat zij er allen waarschijnlijk dit geheele jaar zullen blijven, is het duidelijk, dat 1940 in kosten zijn voorganger nog belangrijk zal overtreffen. Laat ieder een steentje bijdragen en Donder dag blijmoedig zijn offer brengen in het belang van zijn zieke medemenschen. Collectanten gelieven zich aan te melden bij de kringbesturen. Het bestuur der afdeeling Haarlemmermeer van „Het Witte Kruis" bèstaat uit H. G. Bult, voorzitter en R. Kelderhuis, secretaris. IJMUIDEN Een pleidooi voor onze trawler schippers. Waarom de I. S. Groen niet terugkeerde toen de scheepsboot weggeslagen was. Men schrijft ons van bevoegde zijde: In de commentaren ,die in de pers versche nen zijn met betrekking tot de aanvallen op Nederlandsche visschersvaartuigen zijn ver onderstellingen en beschuldigingen geuit, die een blaam inhouden voor de schippers van de „Viking Bank" en de „I. S. Groen" en die tot verkeerde conclusies zouden kunnen leiden ten aanzien van gebeurde met de „Protinus', Een en ander is reeds van de zijde der IJmuider Federatie weersproken met betrek king tot het beleid van den schipper van de „Viking Bank", terwijl ook is komen vast te staan, dat meerdere opmerkingen ten aanzien van de uitrusting van de „Protinus" onjuist waren. Naar aanleiding van de blaam, die geworpen is op den schipper van de „I. S. Groen", die zonder scheepsboot heeft doorgevischt in plaats van de thuisi-eis te aanvaarden en tegen wien een klacht is uitgebracht, zij het volgende opgemerkt. In normale omstandigheden is het geen gebruik, de thuisreis te aanvaarden, indien men dc scheeps boot vex-liest, hetgeen herhaalde malen ieder jaar i de visscherij voorkomt. Men maakt dan meestal de reis uit en voorziet zich daarna van een nieuwe boot. In dit geval ax-riveex-de de trawler na een moeilijke uitreis met slecht weer op de visscherij gronden, al waar men zich betrekkelijk veilig voelt, want het gevaar lag tot nu toe in de uit- en thuisreis. Dan toch gaat men door een betrekkelijk nauwen door gang tusschen twee mijnenvelden: terwijl bij de meer dan 300 vischreizen sinds het uitbreken van den oorlog naar het noordelijk gedeelte van de Noordzee tot nu toe het vischgebied gebleken is een veilig gebied te zijn. Op het moment, dat de weersomstandighe den eindelijk toelieten te gaan vissclien, sloeg de scheepsboot over boord en nu stond men dus voor Je keuze direct de betrekkelijk ge vaarlijke thuisreis te aanvaarden, dan we) eerst te visschen in dit relatief ongevaarlijke gebied en daarna de thuisreis te aanvaarden. De schipper heeft, doch eerst na gepleegd overleg met en medewerking van zijn beman ning, tot het laatste besloten: want men was van oordeel, dat het toch minder gevaarlijk was in dit mijnenvrij gebied te vissclien zon der scheepsboot, dan met een scheepsboot te gaan door het door mijnen belendende gebied. Van het beschieten van Nederlandsche vis schersvaartuigen was toen nog nimmer sprake geweest. Wanneer men nu verder In aanmerking neemt, dat deze schipper ook nu weer op bekwame wijze, evenals gedui'ende den geheelen oorlog, zijn schip tusschen de mijnenvelden door heeft gevoerd, bij het mitrailleurvuur van het Duitsche vliegtuig de noodige koelbloedigheid heeft betoond en veilig en wel bemanning en schip heeft thuisgebracht, dan gelooven wij, dat hem eigenlijk een woord van lof niet mag worden onthouden althans, dat hij zeker niet zulk een zware blaam, als uit de tegen hem ge formuleerde beschuldiging blijkt, verdient Laat men er eerlijk voor uitkomen: aan het be oefenen van de Zeescheepvaart, zoowel als van de visscherij onder de huidige omstandigheden is een zeker risico verbonden, dat men blijkbaar wil ne men, omdat de beoefening van beide takken van bedrijf ook gedurende den oorlog voor de voedsel voorziening en het economisch bestaan van ons Ne derlandsche volk, noodzakelijk is. Het zou niet te verwonderen zijn, als menschen, die over den groo- ten moed beschikken om hieraan mede te wei-ken, andere grenzen stellen aan de gevaren, die zij wèl en die zij niét mogen nemen, dan diegenen aan den wal, die thans over hen oordeelen. Het is niet juist, dat men het wil doen voorkomen, als zou de schip per van den stoomtrawler „I. S. Groen", die be kend staat als een enei-giek en bekwaam zeeman, die tenslotte toch zijn best heeft gedaan, onverant woordelijk spelen met het lot van menschonlevens. Wanneer straks het uiteindelijk oordeel onver hoopt zal zijn, dat de schipper in deze wel zeer bui tengewone omstandigheden anders had behooren te handelen, dan nog staat reeds nu wel vast. dat dit een kwestie van appreciatie zal worden, waarover ook anders kan worden gedacht en dat in elk geval geen sprake is van een verwaarloozing van zijn plicht, als hoe de aanklacht wel moet worden ge lezen. Marktberichten en besommingen. Tarbot 140130 cent per K.G. Tong 11184 cent per K.G. Heilbot 130—118 cent per K.G. Griet f 30—f 24 per 50 K.G. Middel schol f 30 per 50 K.G. Zetschol f 30 per 50 K.G. Kleinschol f31—f8,10 per 50 K.G. Bot f 8,60—f 4.90 per 50 K.G. Schar f 16—f 6,30 per 50 K.G. Tongschar f 30f 27 per 50 K.G. Poontjes f 6,20f 6 per 50 K.G. Groote schelvisch f 28f 25,50 per 50 K.G. Middel schelvisch f 29f 26,50 per 50 K.G. Kleinmiddel schelvisch f24f21,50 per 50 K.G, Kleine schelvisch f 22f 13 per 50 K.G. Groote gul f 20f 18 per 50 K.G. Kleine gul f 18f 13 per 50 K.G. Wijting f 9,10—f 3,80 per 50 K.G. Makx-eel f 12f 8 per 50 K.G. Vei'sche haring f8,50f8,10 per 50 K.G. Kabeljauw f 92f 42 per 125 K.G. Vleet 1' 2,75 per stuk Leng f 3,90f 1 per stuk Koolvisch f 1,65f 0,70 per stuk Rog f 17f 4,80 per koop. Afslag: 200 K.G: snoekbaars 37 cent per K.G. BESOMMINGEN. Manden: Trawlers: 320 Libra IJM 98 f 3330 595 Cornelis IJM 15 f 4820 120 Bruinvisch IJM 97 f 3920 Loggers: IJM 201 f900; KW 151 f940; KW 60 f 930; KW 29 f 800. Deensche kotter: E 19 f 1370. VERTROKKEN TRAWLERS. Nadat Woensdagmiddag de ELie Chenevière IJm. 161, de Caroline IJm. 26 en de Haarlem IJm. 9 naar zee zijn vertrokken, liggen ook heden weer eenige booten voor vertrek gereed, n.l.: Alma IJm. 44, Ewald IJm. 48, Reiger IJm. 106, en Willy Sch. 61. Matroos overboord geslagen en verdronken. Tragisch ongeluk op de Caroline. De schipper van den stoomtrawler Caroline IJM 26, die Woensdagmiddag naar zee is vertrokken, heeft medegedeeld, dat de 46-jarige matroos Schol der wonende, te Katwijk aan Zee, des namiddags tusschen 5 en 6 uur vermist werd. Hij was naar voren gegaan om een kop thee te halen maar men heeft hem niet teruggezien, zoodat hij op een onver- klaai-bai-e wijze over boord moet zijn geslagen en verdronken is zonder dat iemand er iets van heeft bemei'kt. De trawler heeft ondanks deze droeyige gebeur tenis, de reis voortgezet, booten naar zee gaan. BLOEMENDAAL RUSTHUIS „HUIZE WILDHOEF". De bouw van het Rusthuis Huize Wildhoef, op het bulten van dien naam is thans zoover ge vorderd, dat de opening in Juni tegemoet kan woi'den gezien. Hoe groot de belangstelling voor deze stichting is, blijkt wel uit het feit, dat reeds 68 apparte menten van de ruim 80 verhuurd zijn. AERDENHOUT BUIJRTVEREENÏGING AERDENHOUT— BENTVELD. Met bestuur van de B. A. B., als steeds actief, bereidt de leden der vereeniging een verrassing. Op Woensdag 10 April zal in de bovenzaal van restaurant Boekenrode de documentaire kleu renfilm van de N. V. Stoomvaart Mij. „Nederland" „Kleur en Glorie onzer Tropen" worden ver toond. HEEMSTEDE DAT LIEF NOG GOED AF. Woensdagmiddag wilde de heer J. J. H., wo nende Glipperweg 96, zijn auto in zijn garage rij den en stak daarvoor zijn richtingwijzer uit naar links. Op eens zag hij in vrij snelle vaart een motorrij wiel naderen, bestuurd door den militair D. J. G. uit Hilvei'sum. Daar H. reeds dwai-s op den weg reed, kon van uitwijken'geen sprake meer zijn. terwijl de militair blijkbaar te veel vaart had om te stoppen. G. vloog met zijn motor tegen de auto op met als gevolg dat beide voertuigen vrij ernstig beschadigd werden. Gelukkig liep het nog zonder persoonlijke ongelukken af. ONRECHTMATIG STEUNTREKKEN. De Heemsteedsche politie heeft weder tegen een tweetal steuntrekkers proces-verbaal opgemaakt, die vei-dacht worden opzettelijk aan den betrok ken gemeentelijken dienst minder opgegeven te hebben dan zij in werkelijkheid verdienden, waar door het hun gelukte een hoogere steunuitkeering -achtig te worden dan waraop zij x-echt hadden. Eén dezer steuntrekkers had zelfs enkele jaren achtereen kans gezien op deze wijze ziin inkomen aanmerkelijk te verhoogen.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 11