Haarlem's Dagblad Grooter bevoegdheden voor Churchill. De Koningin in Haarlem en omgeving De Landkaart. Aan het hoafd der tngeCsche ministers vaar de landsverdediging. Wijzigingen in het Britsche kabinet. Duitsche duikbooten aangevallen. Zeevisscherij. Artikelen 57e Jaargang No. 17421 Uitgave lourens Coster, Maatschappij voor Courant. Uitgaven en Algem Drukkerij N.V Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082. Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Donderdag 4 Xpril 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, loss'e nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. RegVlabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15. Groentjes zie rubriek. Het geval met de kaart van Europa, die in minis ter Reynaud's werkkamer op een ezel stond toen hij Sumner Welles en den Amerikaanschen zaakgelas tigde te Parijs, Murphy, ontving, zal voor het nage slacht een bizondere aanleiding zijn om zich over den „zenuwen-oorlog" van dezen vreemden tijd te verbazen. Het zal vermoedelijk om het geval lachen ook. Wij hebben gisteren gemeld hoe de groote bladen in Rome zijn losgebarsten in verontwaardiging. Wat *.vas er gebeurd? Éen fotograaf van het groote Fransche weekblad „Plllustration" had de drie hee- ren tijdens hun onderhoud gekiekt en toen kwam ook de kaart in volle glorie op de foto, want Mur phy zat er vlak naast. En toen l'lllustration het ding gepubliceerd had, op 16 Maart, duurde het tweeën halve week eer de Italianen het goed bekeken had den en er stukken over gingen schrijven. Merk waardig dat het zoo lang moest duren, in een zoo snellen tijd als de onze. Enfin. Zij ontdekten dan tenslotte dat de grenzen er zoo raar op getrokken 'waren. Italië stond erop zonder Triëst, dat weer bij Oostenrijk scheen te behooren. Albanië scheen den Italianen ook ontvallen te zijn. Duitschland vertoonde vreemde grenslijnen: Beieren maakte den indruk van een zelfstandigen staat, Polen was dat ook weer (met Pommeren erbij), het door Duitschland veroverde Tsjecho-Slowakije scheen met een stuk Hongarije verrijkt (alweer Hongarije). En zoo voorts. In hun ijver merkten de booze Italianen niet eens dat er nog veel meer raars in zat: dat België en Nederland een fusie schenen te hebben aangegaan, Denemarken aan Duitschland ten deel was gevallen en Zwitserland en Oostenrijk ook al één staat vormden. Deze laatste drie ver schijnselen zouden hen anders dadelijk hebben doen twijfelen aan hun veronderstelling dat deze kaart de politieke toekomstgedachten van Engeland en Frankrijk weergaf. En zij zouden dan niet ge zegd hebben, zooals b.v. de Regima FasciSta: „De nieuwe grenzen op de foto laten geen twijfel be staan; eindelijk heeft men door een zichtbaar do cument een duidelijk bewijs van de Fransche dank baarheid jegens Italië"enzoovoorts. Ik heb de foto in l'lllustration gisteren met be langstelling bekeken. Het ding had, weken geleden, al in onze Tijdingzaal gehangen. Het moest uit een stapel oude foto's worden opgedolven. En de ver klaring van het geval werd ons meteen duidelijk, ook al omdat al die grenslijnen maar zoo'n beetje ruw-weg getrokken waren: dat waren niet de lijnen die in werkelijkheid op de kaart stonden, maar dat was het werk van den retoucheur van de foto, wiens fotografen-vaktrots hem niet toegelaten had een beeld van Europa te toonen, waarop alleen maar kustlijnen te herkennen waren. Dat was zoo vanwege de sterke verkleining, ziet u! Welnu, toen had die retoucheur er zelf maar wat grenslijntjes door getrokken. Misschien wist hij niet veel van de grenzen in Europa, hetgeen zoo'n wonder niet zou zijn,' want oude schoolkennis baat daarvoor allang niet meer. Hoeveel menschen kunnen trouwens uit hun hoofd een kaart van Europa teekenen, met de staatsgrenzen erin? Probeert u het eens. Misschien heeft de retoucheur, omdat-ie nou eenmaal een Fransche employé was, tegen den naast hem zitten- den kameraad gezegd: „Ik zal Duitschland 'es wat afnemen". Wist hij veel van Triëst en zulke kleine landen als Denemarken, Zwitserland, België en Ne derland? Daar had-ie trouwens geen tijd voor. Zoo hebben wij gisteren het „internationale inci dent" verklaard. En vanmorgen komt de bevestiging uit Parijs: de retoucheur heeft lijntjes zitten trek ken. Ook zonder die bevestiging was het voor ieder, die nauwkeurig keek, al duidelijk genoeg. En daarom betwijfel ik wel een beetje of de ver ontwaardigde artikelen van de Italiaansche bladen heelemaal oprecht waren. Zochten zij niet een stok om den hond te slaan, daarbij vertrouwend op de goedgeloovigheid van hun lezers. De kans is des te grooter omdat geen denkend mensch ooit kan aan nemen dat een zoo schrander man als Paul Reynaud de „geheime bedoelingen van Frankrijk en Enge land" op een kaart in zijn werkkamer zou étaleeren en die dan nog laten fotografeeren ook. Kom nou! Het heele geval schijnt een kras staaltje van de minachting, die in dezen tijd voor de intelligentie van de massa der Volken getoond wordt. Telkens komen er weer van die voorbeelden, en lang niet alleen in Italië. Ongetwijfeld is een aantal men schen zeer onnoozel en bereid letterlijk alles te slikken, als het maar met veel rumoer wordt be kend gemaaktvan het gerucht af dat de melk- boer vertelt tot de onthullingen van bepaalde bla den toe. Maar gaan dingen als deze niet wat te ver? Ik geloof het wel: op den duur zal propaganda van dit soort haar uitwerking geheel moeten gaan missen. Omdat men, verdoofd door al het lawaai, tenslotte niet van dat alles meer zal gelooven Maar tijd zal het kosten. Wellicht zal deze wijs heid, in algemeenen zin althans, ook pas aan vol gende geslachten ten deel vallen. R. P. Invoering van spaarsysteem in Duitseliland. BERLIJN, 4 April Uit betrouwbare bron wordt vernomen dat het „vrijwillig spaarsysteem" voor alle arbeiders en geëmployeerden zal worden afgekon digd voor het einde van deze maand. Onder dit stel sel zal minstens tien percent van de verdiensten ge stort worden in centrale spaarkassen. Men ver wacht van dit plan, dat het een belangrijk fonds zal doen ontstaan, dat tér beschikking zal komen voor staatsinvesteeringen. (United Press). Vorming van een Arabisch front? JERUZALEM, 4 April. (Havas). Emir Abdallah van Transjordanië heeft een reis gemaakt naar Irak en in het midden in de woestijn gelegen kamp Rutbah een ontmoe ting gehad met den regent van Irak. De be spreking die in de Arabische wereld zeer de aandacht heeft getrokken, zou verband hou den met een streven naar coördinatie der Arabische pogingen tot vorming van een ge meenschappelijk front tegen een eventueel gevaar van buiten af. OFFICIEEL wordt uit Londen medege deeld, dat de volgende wijzigingen zullen worden gebracht in de Britsche regeering: Lord Chatfield treedt af als minister voor coördinatie. SIR KINGSLEY WOOD trad af als Engelsch minister van luchtvaart. Samuel Hoare wordt minister van lucht vaart. Winston Churchill zal, als oudste van de ministers van de departementen van de landsverdediging, voorzitter worden de com missie van deze ministers (n.l. leger, vloot en luchtvaart), die regelmatig zullen vergaderen met dc chefs van de drie staven als adviseurs om ten behoeve van het oorlogskabinet de voornaamste factoren van den strategischen toestand te bestudeeren, alsmede de vooruit gang in de operaties. Van tijd tot tijd zal deze commissie aan het oorlogskabinet voor stellen doen ten aanzien van de oorlogsvoering. Winston Churchill blijft Eerste Lord van de Admiraliteit. Kingsley Wood wordt Lord Privy Seal en Lord Woolton minister voor het voedingswezen. Verder wordt Majoor Try on kanselier voor het graafschap Lancaster. Ramsnotham, rijks commissaris voor de werkverschaffing, wordt minister voor opvoeding en graaf Delawarr, de minister van opvoeding, wordt commissaris voor de werkverschaffing. Morrison wordt minister van P.T.T. De parlementaire secreta ris van het ministerie van marine, Shakespeare, wordt minister voor den overzeeschen handel. Warrender, de financieele secretaris van het ministerie van oorlog wordt parlementair en financieel secretaris van het ministerie van marine. Sir Edward Grigg, parlementair secretaris van het ministerie van inlichtingen, wordt financieel secretaris van het ministéHe van oorlog. Kingsley Wood wordt voorzitter van de com missie voor binnenlandsche politiek, welke alle sociale vraagstukken en andere binnen landsche kwesties zal behandelen. Ook zal hij voorzitter worden van de commissie voor de voedselpolitïek, welke het voedselvraagstuk en den landbouw zal bestudeeren. Sir John Simon blijft minister van financiën en zal voorzitter van de commissie voor de economische politiek blijven. Sir Samuel Hoare zal op het ministerie van luchtvaart worden bijgestaan door Lord River- dale als vice-voorzitter van den raad voor de voorraden van het ministerie van luchtvaart, welke zich bezighoudt met de productie van vliegtuigen. In de officieele mededeeling wordt gezegd, dat het feit, dat sommige ministers een minder belangrijke post aanvaarden, niet ten doel heeft hen achteruit te zetten, doch alleen om van iederen minister in tijd van oorlog het beste gebruik te maken. Er zal geen minister van coördinatie wor den benoemd in opvolging van Lord Chatfield. SIK SAMLEL HOARE, de nieuwe Britsche minister van luchtvaart. Het ministerie voor de voorraden is gevoegd bij de commissie, waarvan Winston Churchill voorzitter is. Tenslotte wordt nog vernomen dat Hudson ver moedelijk tot minister voor de scheepvaart zal worden benoemd. In den brief met zijn ontslagaanvrage zegt Chat field dat de ondervinding hem heeft geleerd dat hoewel het ministerie in tijd van vrede noodzake lijk is, in tijd van oorlog de minister voor de coör dinatie minder verantwoordelijkheid draagt, aange zien de besluiten automatisch meer in handen van den minister-president liggen. Minister-president Chamberlain antwoordde dat hij tot zijn spijt hiermede in moet stemmen en dat hij in de toekomst geen voldoende mogelijkheid ziet om de kwaliteiten van Lord Chatfield in het kabinet voldoende tot ontplooiing te zien komen. Hij neemt derhalve het ontslag aan en dankt hem voor de bewezen diensten. De parlementaire correspondent van Reuter verneemt in de wandelgangen v5n het parlement, dat Winston Churchill op zijn nieuwen post goed zal worden ontvangen. De benoeming van Hoare in het ministerie van luchtvaart, waarvan hij reeds twee keer de leiding heeft gehad, zal eveneens goed worden ontvangen, vooral omdat men steeds meer van meening is dat in het ministerie een nieuwe drijfkracht wel noodig zou zijn. Men weet dat Hoare in staat is om de productie bij dit depar tement tot een maximum op te voeren. Engelsche pers niet tevreden. Een nader Reuterbericht meldt: De Britsche pers verwelkomt de benoeming van Churchill tot opperste leider van de landsverdedi ging, doch de overige wijzigingen in het kabinet worden met gemengde gevoelens ontvangen. Men betreurt over het algemeen, dat geen klein, compact oorlogskabinet is gevormd. De „Times" is van meening dat de wijziging geen groot enthousiasme te weeg zal brengen Het voor naamste doel schijnt de capaciteiten van verschei dene ministers op verschillende plaatsen te onderzoe ken. „De Daily Telegraph" had gaarne een soort coalitie-kabinet gezien. Doch het blad merkt op, dat dit niet mogelijk is door het besluit van de socialis tische partij, dat geen van haar leden een minister zetel zal aanvaarden. De „Daily Mail" dringt aan op de vorming van een oorlogskabinet. Het woord is aan Fliegende Blatter: Tijd is geld, heet het. En toch wordt het meeste geld weggesmeten om den tijd te dooden. Haarlemsche verzekeringsagent tot 10 jaar (met aftrek) veroordeeld Moord en brandstichting niet doodslag tuèl bewezen geacht. Tot tien jaar gevangenisstraf met aftrek van de geheele preventieve hechtenis heeft de Haarlemsche Rechtbank hedenmorgen den 33-jarigen Haarlertischen verzekeringsagent veroordeeld, die in den nacht van 11 op 12 Mei van het vorige jaar in de Hertzogstraat zijn 25-jarige collega P. A. F. J. de la Cham- bre met hamerslagen heeft gedood. De Officier van Justitie had in zijn requisitoir aangenomen, dat de verdachte zich had schuldig maakt aan moord en brandstichting en had een ge vangenisstraf gerequïreerd voor den tijd van 20 jaar. De verdediger Mr. Francois Pauwels had er in zijn pleidooi op gewezen, dat men deze zaak een zaak kan noemen met vele veronderstellingen n\aar met weinig zekerheden. Verder had hij de tenlaste-' legging bestreden en achtte hij den moord noch de brandstichting bewezen. Volgens pleiter was hier al leen sprake van zware mishandeling den dood ten gevolge hebbende. In haar vonnis heeft de Rechtbank alleen de doodslag bewezen verklaard en de beschuldiging van moord en brandstichting verworpen. Op grond van de verklaringen van de getuigen en van den ver dachte, heeft de Rechtbank den verzekeringsagent schuldig verklaard aan doodslag volgens art. 287 van het Wetboek van Strafrecht. Het betreffende artikel luidt: Hij, die opzettelijk een ander van het leven berooft, wordt, als schuldig aan doodslag, ge straft met gevangenisstraf van ten hoogste vijf tien jaar. Bij haar vonnis heeft de Rechtbank in aanmerking genomen de verklaringen van de deskundigen dr. C Klein en dr. L. Coenen, dat deze daad den verdachte niet ten volle kan woven toegerekend. Naar wij ver nemen zal de Officier van Justitie zich nog beraden of hij van dit vonnis in appèl zal gaan. I-Iij zal zich daartoe in verbinding stellen met den Procureur- Generaal van het Gerechtshof te Amsterdam, dit speciaal omdat de verdachte is vrijgesproken van de ten laste gelegde moord en brandstichting. Zooals men weet bevond verdachte zich sinds vo rig jaar Mei in preventieve hechtenis. De geheele preventieve hechtenis zal van de straf van 10 jaar worden afgetrokken. PLAATS een Groentje in Haarlem's Dagblad. Dit begrip heeft sinds lang burgerrecht verkregen. Van jaar tot jaar maakt een groeiend aantal onzer lezers gebruik van deze voordeelige rubriek. De Koningin in Haarlem. Hedenmorgen inspecteer de H. M. de Koningin op het zij-terrein van H.F.C. aan den Zuiderhoutweg te Haarlem eenige aldaar opgestelde troepenonder- deelen. JI.M. neemt afscheid na de inspectie. Boven: De Koningin tijdens de inspectie. Voor inspectie van legeronderdeelen H. M. de Koningin heeft hedenmorgen een be zoek aan Haarlem en omgeving gebracht. Ongeveer elf uur arriveerde de Vorstin bij^het R.-K. Vereenigingsgebouw aan den Heerenweg te Heemstede. Doordat aan dit bezoek geen rucht baarheid was gegeven, was de belangstelling van het publiek slechts gering. Aan den overkant van den Heerenweg, tegenover het Vereenigingsge bouw, stonden de leerlingen van de R.-K. Paro chiale Jongensschool onder leiding van de broeder onderwijzers opgesteld. De politie zorgde onder leiding van den inspecteur, den heer A. Berentsen, op een uitstekende wijze voor een goede orde. Uit het Vereenigingsgebouw woei de nationale driekleur. Toen de Koningin arriveerde zongen de school kinderen uit volle borst het Wilhelmus. Hare Ma jesteit was vergezeld van generaal De Jonge van Ellemeet; kapitein Van Lawiek van Pabst, de commandeerend generaal Van Karsten en freule Sehimmelpenninck van der Oye. De Koningin, die een grijs costuum droeg, werd bij den ingang van het Vereenigingsgebouw ont vangen door majoor R. H. Elshof en zijn adjudant Kroeze. Het bezoek aan dit gebouw, dat slechts tien mi nuten duurde, gold alleen het bezoeken der kwar tieren en het inspecteeren der troepen. Toen de Koningin te tien minuten over elf ver trok, hieven de schoolkinderen wederom het Wil helmus aan, waarvoor Zij minzaam met het wuiven van de hand dankte. Onder een luid hoera-geroep vertrok de stoet, voorafgegaan door een troep militaire motorrij ders, in de richting van Haarlem. Voordat de Koningin de grens van Haarlem pas seerde, inspecteerde zij eerst nog de troepen in de Jacoba-school aan de Lanckhorstlaan. Tegen half twaalf hedenmorgen arriveerde de Koningin aan de Zuiderhoutlaan te Haarlem, om via den ingang van het H.F.C.-terrein op den hoek van de Spanjaardslaan het grasveld terzijde van het eigenlijke H-F.C.-veld te betreden en de daar opgestelde troepen te inspecteeren. De Koningin werd omstreeks elf uur verwacht en reeds lang voor dat tijdstip verzamelden zich toe schouwers langs de sloot aan de Zuiderhoutlaan. Om ongeveer half elf werd daar onder de tonen van het Wilhelmus een officier van de administratie beëedigd, zoodat. het publiek toen een militaire evenement beleefde. Tegen 11 uur, 't tijdstip waar op de Koningin verwacht werd, groeide het aantal toeschouwers sterk; zelfs maakten sommigen ge bruik van de H. F. C.-tribune. Het verkeer werd tijdelijk omgelegd en onder leiding van inspecteur de Ridder had de regeling van het verkeer een vlot verloop. De commissaris, de heer» E. I-I. Tenckinck was aanwezig om persoonlijk op een goeden gang van zaken toe te zien. De Koninklijke stoet kwam van de Heemsteed- sche Dreef gereden. De wagen van de Koningin stopte voor den ingang, H.M. stapte daar uit en liep met Haar gevolg langs de in carrée-formatie opgestelde troepen. Onderwijl speelde het muziek corps het Wilhelmus. Zoowel bij de aankomst van de Koningin als bij het vertrek steeg hoera geroep uit het publiek op. Door den Spanjaardslana reed de Koninklijke stoet weer weg. NAAR DEN ZEEWEG. Tenslotte ging de Koningin met haar gevolg via Zandvoott naar het einde van den Zeeweg, waar ook de troepen geïnspecteerd werden. Alle toe gangswegen (ook langs het strand en door het duin) waren door militaire politie afgezet; niemand mocht passeeren. In Zandvoort bleef het hooge bezoek vrijwel onopgemerkt. Optreden der Britsche vloot. PARIJS, 4 April (Havas). De Britsche vlootstrijdkrachten hebben de laatste 48 uur verscheidene aanvallen op Duitsche duikbooten ondernomen. Hoewel het, zoo verklaart men in bevoegde Fransche marinekringen, nog niet mogelijk is, met juistheid de resultaten dezer aanvallen te vermelden, is men van meening dat de meeste er van met succes bekroond zijn. Voor de visschers op de baren Dreigen altijd stormgevaren, Ook in vollen vredestijd; Zij die voor ons visch gaan vangen Voeren daarvoor soms een bangen, Maar steeds harden, levensstrijd. Zij die in benarde dagen, Zooals thans, op zee zich wagen, Stellen in hun lichte boot, Waarin z' op de baren zwalken, Om de zeevisch te verschalken, Zich aan meer gevaren bloot. De verwanten, thuisgebleven. Zien hen steeds met angst en beven Weer vertrekken van de reè; En de hoop op goede vangsten Gaat gepaard met stille angsten Voor de arbeidstaak op zee. Wij kunnen slechts 't beste wenschen Voor die brave flinke menschen, Die daar in him kleine boot, Dobbrend op die zilte wijde Zee 't gevaar moeten bestrijden. Zwak en klein, maar sterk en groot. P. GASUS. HEDEN: 12 PAGINA'S. ira eer iüiiiiiliiiiiiiilllillilliiniiiiiiiiiiiiiüiüi urn iiiiiiiHiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii R. P.: De Landkaart. pag. 1 Minister van Boeyen geeft zijn visie op het conflict met de N. V. L. pag. 3 Oud-minister van Isacker: Europa zal na den oorlog autarkisch zijn. pag. 6 J. B. Schuil over: De minnaar van mevr. Vidal. pag. 2 K. de Jong: Kinderoperettes, pag 4. Laatste Berichten op pagina 7

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1