liet JOient en Jan Otiekd. Uit Haarlem's Gemeenteraad KLOPVEEGZUIGERS Kinderoperettes. DONDERDAG '4 APRIL 1940 H A' A R E E M'S DSGBEAC De stijging van de rente maant tot zuinigheid met de kapitaalsuitgaven. 68 krotten werden onbewoon baar verklaard. De gemeente krijgt een terrein aan den Korten Verspronckweg dat geschikt is voor tentoonstellingen. De niet-verlaagde inritten zullen uit het stadsbeeld verdwijnen. Dit het Frans Hals potje werd f 2000 beschikbaar gesteld voor de her stelling van een gobelin en 2500 voor een tentoon stelling van het gedrukte boek. Ook een expositie van het model van het Hildebrand-monument? De gevaren die in volkspensions schuilen zullen door B. en W. onderzocht worden Een agenda van 18 punten. Daaronder waren Verschillende belangrijke punten waarover dan ook discussie verwacht werd. Bovendien was de agenda.aangevuld met een in terpellatie over het brandgevaar in volkspensions, in verband met het noodlottige ongeluk, dat Zondag morgen in een volkspension aan den Zijlweg plaats had. Nu werd het toch nog 5 uur voor de voorzitter de zitting kon sluiten. Geldleeningcn. B. en W. stelden voor twee geldleeningen aan te gaan met de Rijkspostspaarbank van f 1.000.000 en f 1.500.000, op onderhandsche schuldbekentenis a pari, tegen een rente van 4 y2 pet en een looptijd van 40 jaar. De heer Castricum (r.k.) wees er op, dat de gemeente Haarlem voorzichtig moet zijn met het doen van kapitaaluitgaven omdat de rente nu reeds opgeloopen is tot 41/'2 pet. En nog is er blijkbaar het einde niet van de stijging van de rente in dezen oorlogstijd. Het is vreemd dat de Rijkspostspaar bank, die slechts 2.64 rente aan zijn spaarders geeft. 4i/2 pet. rente van geldnemers wil hebben. De heer Bijvoet (r.k.), wethouder, zei, dat hel niet noodig is, dat B. en W. gewaarschuwd worden om zuinig te zijn met kapitaalsuitgaven. De sluiting van deze geldleeningen getuigt juist van een voor eichtig financieel beleid. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen met de stem van den heer Castricum tegen. EEN BELANGRIJKE GRONDAANKOOP. Door B. en W. werd voorgesteld voor f 70.000 grond te koopen van de Nederlandsche Spoorwe gen. Dit zijn de volgende complexen: 11595 M2. aan de oostzijde van den spoorweg Haarlem—Uitgeeft en ten Westen van de Delft. Deze grond is bestemd voor spel en sport. 32734 M2. ten N. van de spoorbaan Haarlem— Zandvoort en ten Z. van den Korten Verspronck weg. Dit terrein is geschikt voor het houden van tentoonstellingen en overeenkomende doel einden. 10665 M2. ten Z. van de spoorbaan Haarlem— Zandvoort en ten N. van de Delftkade, welke grond zal dienen voor sport of voor een kinderspeel plaats. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen. De.heer van der Veldt (r.k.) zei dat er thans volkstuintjes op dje gronden gevonden worden. Hoe gaat het daarmee? De heer R e i n a 1 d a (s.d.a.p.), wethouder, zei dat B. en W. zullen trachten de belangen van die huur ders zooveel mogelijk te behartigen. KROTWONINGEN. Door B. en W. werd voorgesteld over te gaan tot onbewoonbaarverklaring van 68 woningen. De heer Noordhoff (s.d.a.p.) vond het goed krotten onbewoonbaar te verklaren, maar kunnen B. en W. niet toezeggen, dat zij de afbraak van die perceelen ook zooveel mogelijk zullen bespoedigen, want het stadsbeeld zal daarmee gediend worden. Door den heer Peper (communist) wei'd er op aangedrongen zoo spoedig mogelijk maatregelen te nemen om nieuwe huizen voor de bewoners der on bewoonbaar-verklaarde huizen te bouwen. De heer Visser (c. h.): Er zijn verschillende huizen die nu onbewoonbaar verklaard zullen wor den die nog wel geschikt zijn voor bewoning. Als er dus menschen zijn die nog graag wat in de huizen willen blijven wonen, moeten B. en W. soepel zijn wat de termijn voor ontruiming betreft. B. en W. deden bij monde van den heer Reina!- da (s.d.a.p), wethouder, de toezegging dat B. en W. nauwgezet den gang van zaken op de woningmarkt zullen volgen. Deze huizen kunnen niet meer be woonbaar gemaakt worden. De eenige oplossing is dus afbreken. Voor daartoe kan worden overgegaan moeten er andere huizen voor de bewoners beschik baar komen. B. en W. wijden daaraan hun aandacht. In den loop van dit jaar zal nog een voorstel gedaan worden om een zeker aantal woningen voor ouden van dagen te bouwen. Slechts in zeer bijzondere ge vallen zijn B. en W. bereid soepel te zijn met de ver lenging van den ontruimingstermijn. Het is jammer dat de gemeente niet bij machte is de onbewoonbaarverklaarde huizen af te breken. Al mogen de perceelen niet meer bewoond worden, het blijven eigendommen der eigenaars, die de huisjes helaas in veel gevallen verhuren als pakhuizen. Wil men dat niet, dan zou de gemeente de perceelen moeten onteigenen en dat kost veel geld. SLUITING VAN KAPPERSZAKEN OP ZATERDAGAVOND. Eind Februari besloot de raad reeds in beginsel het sluitingsuur voor kapperszaken op Zaterdag avond 9 uur te stellen (thans is het 10 uur). De Rechtsgeleerde Commissie had dit nu in de ver ordening vastgelegd. De raad vereenigde zich thans met de voorgestelde redactie PRECARIORECHTEN. B. en W. hadden voorgesteld dc Precario- verordening te herzien. De belangrijkste quaestie daarbij is die van de inritten. Er zijn nu 975 ver laagde inritten, waarvoor f 12 betaald wordt en 1560 niet-verlaagde, die met f 3 belast zijn. De houders van die niet-verlaagde inritten leggen veel al een balk voor het trottoir, wat leelijk staat en een gevaar voor het verkeer is. Daarom stelden B. en W. voor in het vervolg alleen verlaagde inrit ten toé te staan, maar het tarief dan op f 7.50 te stellen. Dan wordt per jaar f 2500 meer geld ont vangen, maar daartegenover staat dat de gemeen te eerst f 7800 moet uitgeven om de inritten te verlagen. Enkele sprekers o.a. mevr. Van Eek (V.D.) verheugden er zich over dat eindelijk de niet- verlaagde inritten zullen verdwijnen. De heer Re in al da (S.D.A.P.). wethouder, zei dat de wijziging 1 Januari 1941 zal ingaan. Zoo gauw mogelijk zullen alle inritten in orde gemaakt worden. De raad keurde dit goed. HET KOOKONDERWIJS. Eenige maanden geleden heeft de raad reeds op voorstel van B. en W. uitgesproken dat er geen aan leiding bestaat mede te werken aan de uitbreiding van de Prot. Christ. Nijverheidsschool te Haarlem met een opleiding voor de akte koken. Nu was het schoolbestuur in beroep gekomen bij de Kroon en moest de Raad advies in deze zaak uitbren gen. B. en W. stelden voor aan de Kroon mede te deelen, dat de Raad zijn standpunt handhaaft, om dat aan de huishoudscholen in Amsterdam en 's-Gravenhage nog leerlingen voor die opleiding geplaatst kunnen worden, zoodat er te Haarlem geen dringende behoefte aan bestaat. Bovendien is ter besparing van kosten centraliseering van oplei ding voor nijverheidsakten gewenscht. Mevrouw De Clercq (C.H.) deed nog een poging om den raad te bewegen wel medewerking te willen verleenen, o.a. uit de overweging dat voor de Prot. Christ, scholen in Nederland zoo'n oplei ding nog niet bestaat. De kosten zijn bovendien ge ring. Een voorstel, dat spreekster namens alle C.H. en A.R. raadsleden indiende, werd bestreden door den heer Westerveld (S.D.A.P.), wethouder van onderwijs, die er op wees, dat Haarlem reeds verschillende opleidingen van leeraressen bekos tigt, zoodat het billijk is als een andere gemeente zich ontfermt over de Prot. Christ opleiding. Het voorstel .van B. en W. behaalde met 27 tegen 7 stemmen de overwinning. HERSTELLING VAN EEN GOBELIN. Voor de herstelling van de gobelin „de inneming van Damiate" die in de oude raadszaal in het Stadhuis hangt wilden B. en W. f 2000 beschikbaar stellen uit het Fonds voor Kunsten en Wetenschap pen (het batig saldo der Frans Halstentoonstel ling). De heer Wolzak (A.R.) pleitte voor Neder- landsch „fabrikaat". B. en W. willen het doek door een Belg laten herstellen, maar er is in Blaricum ook een inrichting die zich op zulk werk toelegt. Laten B. en W. de zaak nog eens overwegen. De voorzitter meende dat de gemeente goed zal doen af te gaan op haar deskundige, mej. dr. Van IJsselstein in Den Haag. Toch zijn B. en W. bereid de quaestie nog eens aan deze deskundige voor te leggen, maar de gemeente mag geen risico nemen, daar het hier een historisch tapijt betreft dat niet te vervangen is. Met die toezegging nam de heer Wolzak noegen. Zonder discussie werd daarop het voorstel van B. en W. aangenomen. TENTOONSTELLING VAN HET GEDRUKTE BOEK. Het voorstel van B. en W. om een crediet toe te staan van f 2500 uit het Fonds voor Kunsten en Wetenschappen ten behoeve van een hier ter stede tijdens de Hildebrandfeesten te houden tentoon- toonstelling die in beeU zal brengen de ontwikke ling van het gedrukte boek, was aanleiding tot eenige gedachten wisseling. De heer Visser (c.-h.) vroeg of er ook nog iets komt van het plan om tijdens de Hildebrand feesten ook een tentoonstelling te houden van wer. ken van Haarlemsche schilders over oud- cn nieuw Haarlem. De schilders maken een moeilijken tijd door, zoodat de kans moet aangegrepen worden als er iets voor hen gedaan kan worden. De heer Klein (r.-k.) herinnerde er aan dat 25 jaar geleder, besloten werd een Hildebrand-mo- nument op te richten. (Geroep: 0 ja!) Kunnen B. en W. niet trachten op de tentoonstelling die nu georganiseerd wordt ook de modellen te exposee- ren van dit monument? Er moeten gipsmodellen zijn. Misschien krijgen wij het monument zelf als er weer 25 jaar zijn verloopen. De voorzitter: B. en W. zullen de vraag van den heer Klein aan de commissie voor het Hil- debrand-monument voorleggen. De Hildebrand-tentoonstelling die nu voorbereid wordt leent zich niet voor een combinatie met het plan, dat de heer Visser heeft aanbevolen. Men moet Haarlem ook niet overvoeren met tentoonstel lingen. In de naaste toekomst krijgen.de Haarlem sche schilders ook weer hun beurt. Het crediet werd aan B. en W. toegestaan. HET BRANDGEVAAR IN VOLKSPENSIONS. De heeren Noordhoff (s.d.a.p.) en H a p p (v.-d.) hadden elk eenige schriftelijke vragen ge steld over den brand in een volkspension in een bovenhuis aan den Zijlweg. De heer Noordhoff vroeg o.a.: „Kunnen B. en W. mededeelen in hoeveel perceelen in Haarlem huisvesting verleend wordt aan een groot aantal personen?" Als ook: „Zijn B. en W. bereid maat regelen te treffen, dat voor dergelijke perceelen de eischen van art. 113 der Bouwverordening alsnog worden gesteld? De heer H a p p wilde weten of er door Bouw en Woningtoezicht voor regelmatig toezicht op de volkspensions is zorg gedragen in gevolge genoemd artikel in de Bouwverordening. Voorts wat B. en W. denken te doen om een strengere toepassing van de bestaande bepalingen in de toekomst te ver zekeren en of het college bereid is onverwijld een onderzoek te doen instellen naar de situatie in zulke volkspensions, ten einde tp kunnen nagaan welke eischen met het oog op brandgevaar en hy giëne aan deze inrichtingen gesteld moeten wor den? De heer Rein aid a (s.d.a.p.), wethouder, deel de mede. dat de verbouwing van 1938 in het be doelde perceel geschiedde overeenkomstig de toen geldende Bouwverordening. Er zijn dat jaar op den zolder 4 kamertjes bijgebouwd, hoewel er al 5 waren. In dat zelfde jaar klaagd» de bewoner van het benedenhuis bij Bouw- en Woningtoezicht, die schreef, dat er in het pension ongeveer 20 perso nen woonden, die op oliestellen in de kamertjes kookten, een onderzoek werd toen door Bouw- en Woningtoezicht ^ingesteld, waarbij bleek dat er in de kamertjes op den zolder geen petroleumtoestel len werden aangetroffen. De wethouder deelde verder mede dat in 1939 de Bouwverordening werd h'erzien, waardoor het mogelijk was voor zulke perceelen nadere eischen te stellen. De directeur van Bouw- en Woningtoe- zich vond evenwel geen aanleiding die strengere bepalingen toe te passen op het bedoelde pension, temeer omdat de verbouwing pas van 1938 dateer- r Glorine is voor he» wasch- I goed een ideaal bleek- I middel. Hel is heel zuiver, zoodat U hef met gerust hart voor alles kunt ge- 1 bruiken. Het werkt krachtig en U hebt daardoor weinig/ noodig. En heel handig is I de maatverdeeling op del flesch, zoodat U gemakkelijk de goede hoeveelheid kunt uifschenken. het u>wclekrnulcUi In ScAoonrnaaktydl HANDELSONDERNEMING „EMKA" - APELDOORN (Adv. Ingez. Med.) de en omdat het bedoelde artikel in de Bouwver ordening werd gemaakt in verband met een groot winkelbedrijf, dus niet met het oog op zulke pen sions. De directeur gaf evenwel aan B. en W. in over weging om, nu uit een mededeeling van den Com missaris gebleken is, dat er meer van zulke volks pensions komen, maatregelen te nemen. Het college van B. en W. vindt zoo vervolgde de heer Reinalda in het gebeurde aanleiding om zoo spoedig mogelijk een onderzoek in te stellen naar den omvang van de volkspensions te Haarlem, Er blijken nu door de gemeente het toezicht op de volkslogementcn strenger gemaakt is, verschillende volkspensions te komen, die eigenlijk geen pen sions, maar logementen zijn, want er wordt blijk baar logies verleend aan den gaanden en den ko menden man.Het gemeentebestuur hoopt op de mede werking van de burgerij om te weten te komen waar zich zulke volkspensions bevinden. In het bijzonder hoopt het gemeentebestuur op de mede werking van de doctoren. Het is natuurlijk niet de bedoeling de rechten van de burgers in deze aan te tasten, het verhuren van kamers moet vrij blijven. De heer Noordhoff dankte voor de gegeven inlichtingen. Spreker betreurde het dat enkele hoofdambtenaren in hun verklaringen aan de per: verstrekt, getracht hebben elkaar de schuld te ge ven. Hoe stond het met het toezicht op de naleving van de Bouwvei-ordening? Wie waren daarmee be last? Hoeveel ambtenaren waren bekend met de on- gewenschte toestanden in het bedoelde pensioen' Het is in het algemeen goed als ambtenaren de hand boven het hoofd gehouden wordt, maar daarmee mag men toch niet te ver gaan. De heer H a p p vreesde dat het toezicht niet voldoende is geweest. Al waren in 1938 bij het eerste onderzoek geen petroleumtoestellen in de kamertjes gevonden, men had achterdocht moeten hebben en later nog eens moeten controleeren. Althans toen men door de wijziging van de Bouwverordening in 1939 grooter bevoegdheden had gekregen. Al was e; geen brand in dit perceel gekomen dan zou toch gedemonstreerd zijn, dat het toezicht in deze te kort geschoten is. Er zijn bovendien niet alleen in zulke volkspensions brandgevaren, maai- ook zedelijke en hygiënische gevaren. De hêer Reinalda, wethouder, zei, dat de raad de zaak ook niet moet overdrijven. In het oog moet gehouden worden dat de 9 kamertjes in het bedoel de pension voldeden aan de bepalingen der Bouw verordening. Er is van een verzuim geen sprake. Alleen is nu gebleken, dat meer toezicht op verschil lende pensions gewenscht is. B. en W. zullen over wegen wat in deze door de gemeente gedaan moet en kan worden. Met genoegen heeft spreker vernomen, dat de Wethouder van Sociale Zaken voor het onderzoek de medewerking heeft toegezegd van de ambtena ren van Maatschappelijk Hulpbetoon. Ook zal de burgemeester, als hoofd van den distributiedienst laten nagaan, in welke perceelen veel petroleum verbruikt wordt. Benoeming. Tot onderwijzer aan de Jan Ligthartschool werd benoemd P. C. van der Eerden te Haarlem. Lezing over Ouche in INorniamlië. Le Comte <le la Varende voor de Alliance Francaise. In een levendige causerie, waarin ernst en humor om beurten den boventoon voerden, heeft de Fransche romanschrijver le Comte de la Varende, bezitter van de Grand Prix du Roman de l'Académie Frangaise Woensdag avond een aandachtig gehoor een indruk gege ven van zijn geboortegrond: le pays d'Ouche, een door toeristen weinig bezochte streek in Normandië. Le Comte de la Varende, wiens romans de laat ste jaren geleidelijk grooter bekendheid hebben verworven, sprak over het land van Ouche met die liefde en dat enthousiasme, dat slechts eigen kan zijn aan hem, die van jongs-af in een bepaalde streek gewoond heeft. De spreker slaagde er vol komen in door zijn bezielende woorden de eigen gevoelens aan zijn publiek deelachtig te doen wor- den. Van dit merkwaardige stukje Frankrijk getuigde le Comte de la Varende dat het een volkomen aparte plaats in het uitgestrekte Normandië in neemt. Daar is in de eerste plaats de aanblik, dien het land van Ouche den bezoeker biedt: een com binatie van bosch en cultuurgrond, met de rivier als typische accentueering, een combinatie, die het land zijn eigen cachet geeft Er is in de tweede plaats het eigenaardige karak ter der bevolking. De bewoners van het land van Ouche zijn intelligent en energiek eenerzijds, doch anderzijds behept met bijgeloovigheid en melan cholie. Dit laatste verklaarde spreker als voortko mend uit de zorgen, die de arbeid op de uitgestrek. te, moeilijk te bewerken bouwlanden voor den boer met zich meebrengt. De contrasten in dit ge bied, de eindelooze cultuurgronden tegenover de intieme rivierdalen, zijn uitermate groot en het is helaas veelvuldig voorgekomen dat de gesteldheid van het land den boer tot een wanhoopsdaad bracht. Als typisch verschijnsel in het land van Ouche noemde spreker de vereering van den ram en de kat, die men dikwijls gesymboliseerd aantreft. Hierin kan men de invloeden bespeuren van Scandinavië en Egypte, welke Normandië in vroe ger eeuwen ondergaan heeft. Le Comte de la Varende besprak ook de positie van den landadel, waartoe hij zelf behoort. Deze grondbezitters zijn zich ten volle bewust van de taak, die voor hen weggelegd is. Zij voelen zich sterk aan hun grond verknocht, steunen de land bouwers, wanneer dit noodig is en beseffen den zwaren strijd, die de boer hier met en tegen de natuur te voeren heeft. Le Comte de la Varende, die zijn boeiend betoog over het land van Ouche met tal van anecdoten over de bevolking afwisselde, had aan het einde van den avond een enthousiast en hartelijk woord van dank van den voorzitter, den heer J. H. Sau- veur, in ontvangst te nemen. Nog zij vermeld dat de heer Sauveur in zijn openingswoord mededeelde dat hij dien dag vijftig jaar lid was van de Alliance Frangaise. Hij hoop te dat elk lid bijwijze van geschenk voor het nieu we seizoen deze lezing was de laatste van het loopende vereenigingsjaar een nieuw lid zou aanbrengen. HAARLEMSCHE BAKKERSLEERLINGEN BEHALEN PRIJZEN. Op de tentoonstelling, welke in de lokaliteiten van de vakschool voor banketbakkers te Amster dam was ingericht, werden aan de volgende Haarlemsche leerlingen der avondcursussen 1940 prijzen uitgereikt: J. W. Zuiderduin (2de prijs dragantwerk 2de klasse, en de 2de prijs voor ge blazen suiker 2de klasse). P. Sabelis (2de prijs garneerwerk vrije inzen ding., lste klasse).- EXAMENS. Apothekersassistent Geslaagd mej. H. Ch. Petri te Haarlem en de heer H. M. Martens te Haarlem. NED. BOND TOT HET REDDEN VAN DRENKELINGEN. Op Zaterdag 6 April zal door den heer A. J. Meijerink een causerie gehouden worden te Enk huizen; door den heer Joh. M. Schmidt zal daar de Bondsfilm worden vertoond. Op Vrijdag 12 April zal eerstgenoemde een voordracht houden te Heenvllet. 1)E BOLLENVELDEN BEGINNEN TE KLEUREN Ruim een maand later dan andere jaren begint er kleur op de bollenvelden te komen. De eerste narcissen staan in bloei en wanneer het weer maar eenigszins medewerkt, zal er aanstaande Zondag wel het een en ander te zien zijn, al zijn de kleur rijke plekken nog wel verspreid. Ook de crocu'ssen staan nog in vollen bloei. Wat de hyacinten be treft dit zal, naar men ons verzekerde, nog wel minstens 14 dagen duren, ofschoön de allervroeg ste soorten reeds een weinig kleur laten zien. DADER VAN DOODSLAG OP DEN LEMELERBERG In aansluiting op het bericht der vechtpartij op den Lemelerberg tusschen de zwervers Bisschop en D., waarbij eerstgenoemde dusdanig met een mes in het hoofd werd gestoken, dat hij Woensdagmorgen aan de gevolgen in het ziekenhuis te Deventer is overleden, vernemen wij nader, dat de rijksveld wachter er in geslaagd is den dader, die voortvluch tig was, op te sporen. De man is te Lemelerveld ii verzekerde bewaring gesteld. KEUZE UIT 10 VERSCHILLF.NDF MFRKEh DE STOFZUIGER CENTRALE HAGEMAN, GED. O. GRACHT 52 - Tel. 12762 - HAARLEM (Adv. Ingez. Med.) VOOR DE KINDEREN iQiNGEN DIE JE NOOIT VERGEET .5 Jeugd-misèrt Film-carrière Star"bestaan 'n Lach, 'n traan Bij de steeds hoogere eischen, dt op ieder gebied gesteld worden moet ook de prestatie worden op gevoerd. U stelt hoogere eischen aan Uw Sherry - Neem dan Ma manilla (2.-) 'n populatn Sherry van Zuid Spanje, licht van kleur en droog; een volmaakt con trast met wat men algemeen ah dry pale Sherry aangeboden krqgtQ 'n Sherry zooals de Spanjaard baar drinkt. 'n Sherry die jt nooit vergeel! Gêruerdaf/ïemnn (Adv. Ingez. Med.) Muzm Leerlingen van mej. Anny Bonarius hebben, mé pianobegeleiding van hun leerares, Woensdag» avond in den Stadsschouwburg een uitvoering ge. geven van drie één-acters, resp. als „Kinderope rette", .„Klucht" en „Operette" op het programing vermeld. De opvoering der kinderoperette „Als de kin. deren slapen" van M. A. Brandts Buys bood eeni ge tafereeltjes, die door hun kleurigheid en doei de uitstekende verzorging van costumes en grimea ring behaagden. „Schattig" was terstond na ha opengaan van het doek de hoorbare reactie van di aanwezige familieleden der kleine vertolkster^ „schattig" bleef het. Het was een poppenhistorif evenals het de vorige week vertoonde ballet „Cop pelia", maar geen pantomime als dit: de zang wa nu een voorname factor. En die zang was zeer zui ver. De gemakkelijk in 't oor vallende wijsjes z& ten er bij de kleinen perfect in. Overigens is d muzikale waarde dezer kinderoperette niet bijsta groot. Niet alleen geven de melodieën weinig ooi» spronkelijks te hooren een ervan herinnert b.j sterk aan het eertijds populaire ..Daisy" maa de verbindende tusschenspelen irriteeren door hu} onbeholpen en vaak volstrekt onnoodige modulat ties. De regie was over 't geheel zeer aardig; nij goed was het teveel samengedrongen staan il sommige tooneeltjes, waardoor datgene, wat zitj in het midden afspeelde volkomen onzichtbaar wa voor hen die aan de zijkanten der zaal zateq voorts dienen de wiegende walsbewegingen in de zelfde richting uitgevoerd te worden. Mej. Bon^ rius moge vooral met eerstgenoemd bezwaar rel -ning houden bij volgende uitvoeringen. Het kluchtige van „Poppemie Hemelcandidaa.^ het éénactertje van Fr. Gevels, is niet tot ons door. gedrongen. Het maakte op ons meer den indru) van een soort van allegorisch stukje met moreelj en sociale strekking, een stukje, waarin de gemoa delijkheid van den toon soms als b.v. in de uit drukking „De H. Petrus is met verlof" wel wj al te ver gedreven scheen. In de vertooning w3 vooral de duidelijke dictie te prijzen zelfs d kleire „Betteke" was steeds goed verstaanbaar 4 en de waardigheid van den „Engel Portier" wa niet minder goed volgehouden. Het geheel verliej in ietwat traag tempo en bij de costumeering hsi men indachtig kunnen zijn dat een polshorlogj toch niet geacht wordt, bij het ambtskleed van ee „Engelbewaarder" te behooren; immers de eeuwia heid kent geen tijd! Veel hooger eischen dan Brandts Buys' werkj stelt Johan Wagenaar's Operette „De fortuinlijk Kist" aan de vocale en muzikale bedrevenheid dé uitvoerenden. En nu strekt het tot lof voor me| Bonarius, dat al de tallooze moeilijkheden, die d intervallen, de rythmen en de soms enharmonj sche modulaties opleveren, volkomen overwonnei werden. Zoowel de één- als de meerstemmige zaa was steeds vlekkeloos zuiver en in het ensembj haperde het geen oogenblik. Maar, aan den ande ren kant, „zingen" volgens de regelen der kun! hoorden we niet. Het klonk alles, ook bij de hoofd personen, vocaal ongeschoold en daardoor veel i zwak in volume en expressievermogen. Met del muziek had men toch boven het vocale vermoga der leerlingen gegrepen, zoodat nu het geestige nil tot uitdrukking kwam. De aankleeding was ook ij dit stuk een lust voor het oog. Aan het einde boden eenige leerlingen mej. Bo narius bloemen en een fruitmand aan. K. DE JONG. U hebt ons laten zakken, professor, laat dat gevalletje nu ook weer eens stijgen zei de Dikke. Daarvoor moet Ik mijn toestel bedienen, antwoordde de prolessor. Goed, wist de Dikke, U klimt op Krent's rug en hij op den mijnen en dan klautert U zoo .Uw kamer in. En zoo gebeurde het ook. Met veel poespas stond het drietal eindelijk in een gymnasti- schen stand. Even uitblazen, zuchtte de professor,.en dan hijsch ik mezelf de kamer ln. En vervolgens transporteert U ons direct naar boven, liet nu de Dikke zich uit de diepte hooren. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP VRIJDAG 5 APRIL Progr. 1: Hilversum Progr 2: Jaarsveld en Hilversum I. Progr. 3: 8.Fr. Brussel 8.20 Pauze 8.30 Keule 8.50 Deutschlandsender 9.10 Pauze of diversen lij Ned. Brussel 1.20 Danmarks Radio pl.m. 2.20 Keul» 3.20 Pauze pl.m. 3.30 Keulen 4.20 Deutschlandsend) 4.50 West Regional 5.10 Danmarks Radio 5.35 E Brussel 6.20 Parijs Radio 6.50 Beromunster pl.m. 7.- Breslau of diversen pl.m. 8.20 Beromunster 8.35 Brussel 9.20' Beromunster, pl.m. 9.30 Fr. Brus^ 10.20 Pauze pl.m. 10.30 Deutschlandsender. Progr. 4: 8.Ned. Brussel 8.20 Engeland 9.! Pauze 9.50 Engeland 10.30 West Regional 11.50 Brussel 1.20 Pauze 1.35 West Regional 2.20 Parj Radio 2.50 West Regional 3.05 Danmarks Radio 3.i Engeland 4.20 Ned. Brussel 6.05 Keulen 6.20 Né Brussel 7.20 Fr. Brussel 7.50 Diversen of Gramofool muziek 9.20 Ned. Brussel 10.20 Parijs Radio lOj Boedapest pl.m. 11.05 Parijs Radio. Progr 5' 8.005.00 Diversen 5.005 09 Schevi ungen-Ber Dep v. Justitie. 5.097.00 Diverse 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Gevl rieerd programma van zang en muziek, verzorl door: Negers. 1. Ho Ho, Paul Robeson; 2. Le petite Tol kinoise, Jos. Baker; 3. Drink to me onley with thil eyes, Maxine Sullivan; 4. The blues with a feeliij Duke Ellington; 5. Lulu's back in town, Mills Bfl thers; 6. Wild Man Blues, Louis Armstrong; 7. dream of Jeanie with the ltght brown hair, Maxil Sullivan; 8. Sweet and slow, Mills Brothers; 9. Mia Morning, Duke Ellington. En Europeanen: 10. Komm im Traum, Meistd sextet; 11. Masquerade is over, Denny Dennis; I Ich had dich geliebt, Mimi Thoma; 13. Heaven c 1 wait, Ramblers; 14. Rhapsody in blue, Ambrose; 1 Das alte Spinnrad, Meistersextet; 16. Little sir ecfl V. Lyan en D. Dennis; 17. Down and out blues. Or qan, danceband, me; 18. South of the border, Ran biers. 8.00—12.00 Diversen.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 6