Geallieerden streven naar den totalen vrede. Rede tof de Ver. Stater Luchtgevecht boven de Noordzee. NIEUWS IN 'T KORT. Vonnis over Fransche communisten geveld. Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. DONDERDAG '4 APRIE 1940 HSSREE M'S D A" GELAD S PAUL REYNAUD: In een Woensdagavond tot de Vereenigd- Staten gehouden radiotoespraak heeft dc Fransche premier en minister van buitenland- sche zaken, Raul Reynaud, het oorlogsdoel dpr geallieerden uiteengezet en o.a. verklaard dat men geen genoegen zal nemen met een onech- ten vrede. Spreker zeide te weten dat de kleine neutrale naties in Europa, die thans in gevaar verkeeren in den geest met de geallieerden zijn. Deze naties zou den volgens Reynaud duidelijk inzien dat wanneer Frankrijk en Engeland den oorlog zullen hebben gewonnen, zij niemand onrecht zullen aandoen. Nog nimmer heeft men een neutrale ontmoet, die vreest door de geallieerden tot slavernij te zullen worden gebracht. Onze overwinning zal ons veroorlooven aan de kleine landen definitief veiligheid te ver zekeren. Zij zullen de plaats hebben, die zij bij de grooten moeten innemen. Indien Frankrijk een oorlog voert, welken Hitier het heeft opgedrongen, d.w.z. een totalen oorlog, is dat om in Europa''een totalen vrede te doen heerschen. Het zal er niet omgaan nog eens een vredes verdrag te maken, maar een vrede te maken en niets anders. Niet voor 25 jaar, doch voor onze kinderen en onze kindskinderen, in alle opzich ten zullen wij iets nieuws maken. Zoo zullen wij het vraagstuk der ontwapening volledig regelen. Wanneer Duitschland ontdaan zal zijn van die instrumenten voor agresise, welke het met zooveel hartstocht in serie vervaardigt, zal Europa weer adem kunnen halen en er aan denken hoe het zijn begrooting zal kunnen wijzigen. Men zal niet meer de begrootingen van thans zien ik zal ze begrootingen a la Hitier noemen waarbij zoo vele milliarden, die nuttiger hadden kunnen worden besteed voor het sociale welzijn voor over bewapening worden opgeofferd. Is het niet de rijkdommen der natuur verspillen, wanneer vemietigingswerktuïgen worden gekocht? Het hart krimpt ineen bij de gedachte aan alles wat gedaan zou kunnen woi-den voor de ongelukkigen, de kinderen, de werkloozen met de enorme bedra gen, welke men heeft moeten opofferen aan de oor- logsbegrootingen van de vredestijden, om zich te verdedigen tegen de bedreiging van Hitier. Wat de economische politiek aangaat, ook deze zal aan ge zonde beginselen moeten gehoorzamen. De levens ruimte voor ieder land is de geheele wereld. Laat mij u er in dit verband aan herinneren dat het me morandum, dat mij door Sumner Welles namens uw president werd overhandigd, ook de goedkeuring van de Fransche regeering heeft verkregen. De nieuwe vorm, welke de wereld zal aannemen, zal het verschuldigd zijn aan onze soldaten. Geen enkel vredesverdrag, de geschiedenis bewijst het, werd ooit aan de groene tafel gesloten, indien niet te vo ren het besluit op het slagveld was gevallen. De opvatting van vrede aan deze zijde van de Maginot linie is tegelijkertijd idealistisch en realistisch: na voor altijd een opnieuw verschijnen van chantage en agressie te hebben verhinderd zullen wij een huis bouwen, bewoonbaar voor alle menschen van goeden wil. Wat de vrede betreft, waaraan Duitschland aan de andere zijde der Maginotlinie kan denken, die kennen wij: een sinistere vrede, welke voorloopig te Warschau en te Praag heersckt. Een dergelijke vrede, indien hij al dezen naam verdient, zou de De Graaf van Athlone gouverneur- generaal van Canada. Oom van Koning George. De Koning van Engeland heeft de benoeming van den Graaf van Athlone tot gouverneur-generaal van Canada goedgekeurd. De Graaf van Athlone, die vroeger gouverneur- generaal van de Unie van Zuid-Afrika is geweest, is een broeder van Koningin Mary en dus een oom van Koning George VI. Bovendien is hij verwant aan het Nederlandsche Koninklijk Huis. De moeder van de gravin van Athlone was n.l. een zuster van wijlen Koningin Emma. In zijn nieuwe functie is hij de opvolger van wijlen Lord Tweedsmuir. Weer aardschokken in Anatolië. Gepaard met overstroomingen. Uit Ankara wordt gemeld, dat vannacht in het noorden van Anatolië opnieuw hevige aard schokken zijn gevoeld. De aardschokken gingen gepaard aan onge kend hoog water in het gebied van Amassia. De stad Amassia en dertig dorpen zijn over stroomd en de verschrikte bevolking vlucht. Men vreest, dat een aantal menschen om het leven is gekomen. Minder auto's op den weg in Duitschland. Taxi's op benzinerantsoen. BERLIJN, 4 April. De voortgaande beperkin gen van het particuliere verbruik van benzine heeft er toegeleid dat steeds minder autobezitters hun wagen gebruiken mogen. Het aantal taxi's in Berlijn was reeds tot op een i derde teruggebracht bij het begin van den oorlog. Aanvankelijk kregen deze driehonderd liter ben zine per maand, hetwelk ir. Januar, is verminderd tot 250 en kort geleden tot 7 liter per dag. Dit heeft er o.a. toe geleid dat de taxi-chauffeurs aan het eind van den dag slechts ritten accepteeren in de richting van hun eigen woning. (United Press). geheele menschheid bloot stellen aan een gevaar zonder weerga. Zij zou een definitieve „verduiste ring" beteekenen van die Christelijke beginselen, welke de Paus nog op Paaschdag met zooveel kracht heeft uiteengezet. Hij zou ook een verduistering be teekenen van die democratische beginselen, waaraan uw land zich sinds meer dan 150 jaar zoo gehecht neeft betoond. Tot de tanden gewapend en iederen dag sterker zullen wij met zooveel energie bande len dat er geen verduistering van de beschaving zal zijn. De zaak der geallieerden, die die der vrijheid is, zal zegevieren en het leven zal voor de vrije men schen opnieuw schoon zijn. Britsch en Duitsch toestel na duel beide neergestort. LONDEN, 4 April (Reuter). Naar officieel wordt medegedeeld, heeft een Britsche vlieg- boot gisteren boven de Noordzee den strijd aan gebonden met zes Duitsche vliegtuigen. Een der Duitsche toestellen werd neergeschoten, waarop de anderen het gevecht opgaven. In totaal zijn thans 53 vijandelijke vliegtui gen in het Britsche kustgebied sedert het begin van den oorlog neergehaald. Minstens een dozijn werd voorts zoo ernstig beschadigd, dat het twij felachtig is of zij ook hun basis weder hebben be reikt. De twee-en-vijftigste was een Heinkel, die door een Spitfire werd neergeschoten na een strijd van man tegen man. De Spitfire vloog echter eveneens in brand. De bestuurder werd gered. Dit gevecht geschiedde Woensdagmiddag. Gedurende het gevecht bleef de Britsche pi loot draadloos in contact met zijn basis. Hij sein de: „Heb Heinkel neergeschoten" „Duitscher in zee gevallen". „Visschersvaartuig heeft Duit- schers opgepikt." „Mijn toestel staat in brand". ,.Ik daal op zee". In een haven aan de kust van Yorkshire wer den later vijf Duitsche vliegers, van wie er twee gewond waren, door een patrouillevaartuig aan land gebracht. Vermoedelijk waren het de vlie gers wier toestel door de Spitfire is neergescho ten. De bemanning van het patrouillevaartuig had het luchtgevecht gadegeslagen en er aan deelgenomen met kanonvuur. Toen het Duit sche vliegtuig neerkwam, trachtten de inzitten den van hun rubberboot gebruik te maken, doch zij slaagden daarin niet. Het patrouille-vaartuig nam hen aan boord. Een der gewonden is in een ziekenhuis opgenomen. Officieel wordt medegedeeld, dat Duitsche bommenwerpers gistermiddag vijftien bommen op een convooi hebben laten vallen. De Duitsche toestellen veroorzaakten echter geen schade en werden door de begeleidende oorlogsschepen ver dreven. Een Heinkelvliegtuig viel een tweede con vooi aan, doch werd eveneens verdreven. „Succesvolle aanvallen" volgens de Duitschers. BERLIJN, 4 April (D.N.B.) De tekst van het heden door het opperbevel der Duitsche weer macht uitgegeven legerbericht luidt als volgt: „In het Westen geen gebeurtenissen van betee- kenis. In het Noordelijke deel van de Noordzee en voor de Britsche oostkust werden in den namiddag van den derden April Britsche oorlogsbodems, patrouillevaartuigen en gewa pende koopvaardijschepen door Duitsche gevechtsvliegtuigen aangevallen. Ondanks herhaalde luchtgevechten met Britsche ja gers en krachtig afweergeschut van de oorlogsbodems en koopvaardijschepen, gelukte het den Duitschen aanvallers een flink suc ces te behalen. Ernstig getroffen werden een torpedojager, een patrouillevaartuig en twee koopvaardijschepen, met een totalen inhoud van 7000 ton. Drie pa trouillevaartuigen en een koopvaardijschip wer den door de uitwerking der brandbommen ver nield. Door bomtreffers werden voorts zwaar beschadigd een patrouillevaartuig en drie koop vaardijschepen, met een totalen inhoud van 17.000 ton. Twee Duitsche vliegtuigen moesten een noodlanding verrichten. De bemanningen zijn gered. Een vliegtuig wordt vermist, Een En- gelsch jachtvliegtuig werd in het luchtgevecht neergeschoten". Duitsche vliegers in Noorwegen geïnterneerd. Een Duitsch vliegtuig is gisteren in de buurt van Stavanger verongelukt. Het tweemotorige Junkers- vliegtuig was om half vijf des m'iddags bij Feie boven Noorsch grondgebied verschenen. Een Noorsch watervliegtuig ging het tegemoet. Het Duitsche vliegtuig verklaarde motorstoring te heb ben en vroeg waar het kon dalen. Den Duitschers werd gevraagd te Sola te landen. Zij werden ver volgens geëscorteerd door twee Noorsche vlieg tuigen. Om half zes daalde het Duitsche vliegtuig bij Moseid, op een halve mijl van Sola. De be manning, welke ongedeerd was, stak het vliegtuig in brand. Een Noorsche militaire patrouille werd uitgezonden. De bemanning werd geïnterneerd. Onlusten in Rhodesia. Bij botsingen veertien inlanders gedood. In Nkana (Rhodesia) zijn bij onlusten 14 personen om het leven gekomen. Gisteravond is een contingent van 250 soldaten naar deze plaats gezonden. Blijkens nadere berichten hadden in de Nkana concessie troepen het vuur geopend op inheemsche stakers. De onrust was begonnen, toen 3000 stakers pro beerden 150 andere inheemschen, die hun loon in ontvangst wilden nemen, te hinderen. De politie is er niet in geslaagd de stakers met traangasbommen te verspreiden. De militairen hebben eenige schoten gelost. De menigte werd hierdoor niet afgeschrikt, znodat werd voortgegaan met schieten. De troepen hadden zich van schieten onthouden, totdat 14 po litiebeambten door steenworpen waren getroffen. Tenslotte trok de menigte zich terug. Er zijn behalve de dooden naar men gelooft on geveer dertig gewonden. Mislukte aanval op Franschen post. Duitschers gevangen gemaakt. Het Fransche legerbericht van Woensdagavond luidt: „Een kalme dag. In den afgeloopen nacht heeft de vijand getracht een onzer posten te over vallen. De aanval mislukte totaal en wij maakten gevangenen. Aan onze zijde geen verliezen. Bevestigd wordt, dat het derde Duitsche vliegtuig, dat in het legerbericht van 2 April als waarschijn lijk vernietigd opgegeven was, inderdaad is neer geschoten". Hedenmorgen werd gemeld: „Activiteit van contact-elementen, o.a. tusschen Blies en de Vogezen. Wij hebben verscheidene Duitsche patrouilles teruggedrongen". Zweedsch protest te Berlijn. Schepen zonder waarschuwing getorpedeerd. Het Zweedsche ministerie van Buitenlandsche Zaken deelt mede dat de Zweedsche regeering krachtig bij de Duitsche regeering heeft geprotes teerd tegen de torpedeering van de Zweedsche stoomschepen „Delaroe", „Liana" en „Osmed". De „Delaroe" werd op 12 Februari op ongeveer 200 mijl uit de westkust van Ierland zonder vooraf gaand onderzoek getorpedeerd. De kapitein is daarbij om het leven gekomen. De „Liana" en de „Osmed" werden op 16 Februa ri ter hoogte van de oostkust van Schotland zon der voorafgaand onderzoek en zonder waarschu wing getorpedeerd. Tien leden der bemanning van de „Liana" en dertien van de „Osmed" zijn om het leven gekomen. Engeland'» blokkadepolitiek. Tot overleg met de neutralen steeds bereid, zegt minister Cross. De Engelsche minister voor de economische oorlogvoering, Cross, heeft gisteravond voor de microfoon, sprekende over de werking van de blokkade gezegd dat de taak van zijn mi nisterie niets anders was dan het geheele econo mische stelsel van Duitschland aan te vallen en zijn uitgebreide oorlogsmachinerie te fnuiken. Refereerende aan de handelsovereenkomsten voor den oorlogstijd, welke gesloten zijn met Dene marken, Noorwegen en Nederland zeide Cross, dat het doel dezer overeenkomsten is den uitvoer van essentieele grondstoffen van bedoelde lan den naar Duitschland zoo veel mogelijk te be perken. Wij hebben zeer zeker niet de bedoeling deze landen te onthouden hetgeen zij in het eigen binnenland noodig hebben, maar wanneer vij vinden dat de bepalingen onze overeenkom sten niet worden nagekomen en dat essentieele grondstoffen haar weg naar Duitschland vin den, zijn er wapenen, welke wij in actie kunnen brengen om onzen greep op de nationaal-socialis- ten te verstevigen. In het bijzonder kunnen wij de neutrale in voeren uit het Britsche en het Fransche rijk beperken en de contrabandecontröle verscherpen. Behalve gevaar te loopen zijn invoeren door on ze controle te zien stopgezet, kan Duitschland slechts voortgaan in te voeren, wanneer zij ge lijkelijk kan voortgaan Duitsche goederen uit te voeren om er den invoer mee te betalen. Duitsch land had zelfs bij het begin van den oorlog slechts een geringe oorlogskas en het ophouden van zijn uitvoeren treft het nauwelijks minder hard dan de stopzetting van zijn invoer. .Dit alles zou ongelukkigerwijze van invloed zijn op en van ongemak voor de neutrale scheep vaart en handel en daar wij er natuurlijk naar streven een dergelijk ongemak tot een volkomen minimum, dat vereenigbaar is met onze taak oor log te voeren met den vijand, te beperken, zijn wij steeds bereid met neutrale handelaars over leg te plegen, ten einde te zien of wij zonder onze controle te verslappen de zaken voor hen niet gemakkelijker kunnen maken. Cross zeide nog. dat thans te Washington Engelsch-Amerikaan- sche onderhandelingen worden gevoerd over dergelijke kwesties, in het bijzonder over het on derzoek van brieven van neutrale landen. Gevecht nabij de Noorsche wateren. Hevig kanonvuur vernomen. Het Noorsche Telegraafagentsohap bericht: Den geheelen dag werd Woensdag in de buurt van Bergen, komende uit de internationale wate ren, geschutvuur gehoord. In de middaguren wer den twaalf vliegtuigen gezien. Er werden bommen geworpen op een Noorsch stoomschip, dat zich ter hoogte van Bergen be vond. Het is niet bekend of het schip getroffen werd. Er zijn ook schepen waargenomen ter hoog te van Bergen. De indruk bestaat dat een tamelijk hevig gevecht wordt geleverd. Er zijn in Finland bevelen gegeven voor de de mobilisatie van vier lichtingen. Naar verluidt heeft dit betrekking op mannen boven de 40 jaar. In een bijeenkomst der Kamercommissie voor dc Fransche marine heeft de minister van marine, Campinchi, medegedeeld dat nieuwe oorlogsschepen tot een totale tonnage van bijna 200.000 ton op stapel zullen worden gezet. Deze vlootuitbreiding betreft schepen van alle types. Twee jacht vliegtuigen zijn in Italië na schiet oefeningen met elkander in botsing gekomen en gevallen. De beide bestuurders kwamen om het leven. De „Sovjet der Nationaliteiten" heeft gister avond de begrooting voor 1940 met algemeene stem men aangenomen. Te Tessino in Zwitserland is de leider van een uitgebreide organisatie voor het smokkelen van ver- doovende middelen gearresteerd en opgesloten. Het is een zekere Bacula, die eertijds gevolmachtigd minister van Peru te Parijs was, doch den diploma- tieken dienst heeft moeten verlaten. De Hongaarsche minister van buitenlandsche zaken Csaky heeft gisteren den Duitschen minister van landbouw Darré ontvangen. De hertog van Aosta, onderkoning van Abes- sinië, is per vliegtuig van Addis Abeba naar Rome vertrokken. Uit Moskou wordt vernomen, dat Litwinof, die door Molotof is opgevolgd als volkscommissaris voor buitenlandsche zaken, ernstig ziek zou zijn. In de nabijheid van Norfolk (Virginia V. S.) is een bombardementsvliegtuig van de marine ver ongelukt. De beide inzittenden zijn omgekomen. Bijna terzelfder tijd is in Cleveland een jachtvlieg tuig van de landmacht omlaag gestort. De piloot is om het leven gekomen. Naar een Deensche vischkotter uit Frede- rikshavn heeft men sinds eenigen tijd vergeefs gezocht. Men vreest dat het schip met de vier op varenden verloren is gegaan. Negen parlementsleden tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het Fransche militaire gerecht heeftna be raadslagingen, die vier uur duurden, in open bare zitting zijn vonnis tegen de communisti sche beschuldigden bekend gemaakt. De negen afgevaardigden, die voortvluchtig zijn: Catelas, Duclos. Monmousseau, Dutilleul, Péri, Ramette, Rigal, Tillon en Thorez, zijn ver oordeeld tol vijf jaar gevangenisstraf, 5000 frank boete en vijf jaar verlies van burgerlijke en po litieke rechten. Zesentwintig beklaagden zijn veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf, 4000 frank boete en vijf jaar verlies van rechten. Florimond Bonte zag zich ver oordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf, 5000 frank boete en vijf jaar verlies van rechten. Negen be schuldigden, bij wie verzachtende omstandigheden in aanmerking zijn genomen, zijn veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf voorwaardelijk, 4000 frank boete en vijf jaar verlies van rechten Den vroegeren afgevaardigden, die voorwaardelijk veroordeeld zijn en in vrijheid zullen worden gesteld, wordt een ver blijfplaats aangewezen. Nederlandsch Schoolmuseum door brand gedeeltelijk vernield. Collectes loopen veel waterschade op. In den afgeloopen nacht omstreeks drie uur werd de Amsterdamsche brandweer gealarmeerd voor een uitslaanden brand, die ontdekt was in het perceel Prinsengracht 151, een kapitaal pand, waarin gevestigd is het Nederlandsch Museum voor Onder wijs en Opvoeding, bekend als het Nederlandsch Schoolmuseum, waar permanent een groote collec tie leermiddelen, platen en boekwerken betrekking hebbend op de gescheidenis van het onderwijs, en curiosa, o.a. op aardrijkskundig en folkloristisch gebied is tentoongesteld. Het gebouw bestaat uit twee verdiepingen en loopt diep tusschen de belendende perceelen door. Toen de brandweer arriveerde woedde het vuur in de bovenverdieping, voornamelijk aan de achterzijde en de hoofdbrandmeester W. de Boer zag de toe stand zoo dreigend in, dat hij het alarm groote brand liet geven. Met negen stralen, waarvan een aantal over de ladder naai- den achterkant werden geleid, gaf men water en omstreeks kwart voor vier kon de brand als bedwongen worden beschouwd, hoewel het vuur op verschillende plaatsen nog voortwoedde. Toen men het vuur zoover meester was, bleek, dat de brand voornamelijk had gewoed in het dak van het gebouw, dat gedeeltelijk gebouwd is boven een vliering, gedeeltelijk voorzien is van glazen lichtkappen. De schade tengevolge van het vuur bleek nogal mee te vallen, want vele vitrines op de gaanderijen, die langs de wanden der bovenver dieping zijn gebouwd bleken nauwelijks te zijn aangetast. Natuurlijk liep het gebouw en de daarin ondergebrachte collecties heel wat waterschade op. Men heeft echter weten te voorkomen, dat het vuur het achterste gedeelte van het dak heeft aan getast. Hoewel de oorzaak van den brand gedurende den nacht niet met zekerheid kon worden vastgesteld, bestaat het vermoeden, dat deze verband houdt met het feit, dat Woensdagmiddag loodgieters aan het dak met branders en laschapparaten hebben ge werkt. Eenige bewoners uit de omgeving verklaar den, des avonds omstreeks elf uur reeds een brand lucht te hebben waargenomen, doch toen zij ner gens iets verdachts zagen hebben zij zich te ruste begeven. DE BESCHIETING VAN NEDERLANDSCHE TRAWLERS. Het lid der Tweede Kamer de heer Woudenberg heeft aan de ministers van buitenlandsche zaken en van defensie de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Heeft de regeering nadere gegevens ontvangen over het beschieten van Nederlandsche visschers- vaartuigen op de Noordzee door Duitsche vlieg tuigen? 2. Is de regeering bereid haast het officieele protest tegen deze schending van onze souvereini- teit met de oorlogvoerende mogendheden in over leg te treden en ei op aan te dringen een regeling tot stand te brengen waardoor herhaling van der gelijke voorvallen wordt voorkomen? 3. Is de regeering bereid onze visschers zoo noo dig door inzet van convoieerende eenheden van de oorlogsmarine te beschermen? DRIE GEARRESTEERDE ITALIANEN IN VRIJHEID GESTELD. Onlangs zijn door de politie te Amsterdam vijf Italianen gearresteerd, verdacht van drie gerucht makende inbraken in de binnenstad, namelijk bij „Galeries Modernes", „De Hema" en bij het reis bureau Lissone, die in het afgeloopen half jaar zijn gepleegd. Deze vijf verdachten zijn Woensdag voor de raadkamer van de rechtbank geleid om te be slissen over de door den officier van justitie ge- requireerde gevangenhouding gedurende de eer ste dertig dagen. De rechtbank heeft na behande ling dezer zaak in raadkamer drie der verdachten op vrije voeten gesteld. Deze drie verdachten wer den, daar zij buitenlanders zijn, aan de vreem delingenpolitie overgeleverd. De twee andere ver dachten zijn in het huis van bewaring ingesloten. DEENSCHE VISCH VOOR AMSTERDAMSCHEN VISCHHANDEL? Op een vraag van het lid der Tweede Kamer de heer Wijnkoop betreffende invoer van Deensche visch in verband met den toestand van den Am- sterdamschen vischhandel heeft de minister van economische zaken als volgt geantwoord: Sedert de opheffing van contingentering van zee- visch medio November heeft de Nederlandsche Visscherijcentrale, als monopoliehoudster van den invoer, zooveel visch, als waaraan de handel be hoefte bleek te hebben, uit verschillende landen, waaronder Denemarken, ten invoer toegelaten. Hierbij is rekening gehouden met de belangen der Nederlandsche reederijen en voorts met de noodzakelijkheid, het mogelijk te maken, dot weder om de visscherij door Nederlandsche vaartuigen intensief zou worden uitgeoefend. Het is in dit verband noodzakelijk, dat slechts aan die groothandelaren machtigingen tot invoer worden verstrekt, die zich ook voorheen met den invoer bezighielden. Als regel kunnen dus geen machtigingen tot invoer worden gegeven aan groothandelaren, die vroeger nimmer regelmatig importeerden. Niettemin zal in een enkel geval, indien een groothandelaar zich wendt tot de Neder landsche Visscherijcentrale met het verzoek Deen sche visch uitsluitend ten behoeve van den Am- sterdamschen vischhandel in te voeren, kunnen worden nagegaan, of er in "zulk een geval, meer speciaal gelet op de geheele marktsituatie van versche visch, reden is aan een dergelijk verzoek te voldoen en door de vorst de aanvoer in Denemarken is verminderd, is het duidelijk, dat dit van in vloed is geweest op den invoer uit dat land. Frossard, de Fransche minister van informatie, bij aankomst per vliegtuig in Engeland voor de besprekingen met zijn Britschen collega Sir John Reith Handelsbesprekingen met België. Een Belgische delegatie onder leiding van den heer Boutquin, directeur van de afdeeling handelsac- coorden van het departement van buitenlandsche za ken en van den buitenlandschen handel en samen gesteld uit afgevaardigden van de ministers van Buitenlandsche Zaken en van den buitenlandschen handelt, van economische zaken en van landbouw zijn heden te 's Gravenhage aangekomen, teneinde met een Nederlandsche delegatie onder leiding van den heer Lamping, directeur van de handelsaccoor- den, onderhandelingen te openen over een verlen ging van het op 13 Juni 1939 gesloten accoord tus schen beide landen inzake contingenteeringen. Dit accoord loopt 30 April a.s. af. Namens de regeering van Luxemburg zal bij deze besprekingen tegenwoordig zijn de heer Majerus. (Adv. Ingez. Med.) BACK) ir~- i PROGRAMMA VRIJDAG 5 APRIL HILVERSUM n. 301.5 M. Algemeen programma, verzorgd door de NCRV. 8.Berichten ANP. 8.05 Schriftlezing, meditatie. 8.20 Gramofoonmüziek (9.30—9.45 Gelukwenschen) 10.30 Morgendienst 11.— Gramofoonmüziek 11.20 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmüziek 12.Berichten 12.15 Gramofoonmüziek (Om 12.30 Berichten ANP) 12.45 Toespraak 1.Quintolia en gramofoonmüziek 2.30 Christ, lectuur 3.Gramo foonmüziek 3.45 Kamermuziek en gramofoonmüziek 5.005.55 Declamatie en gramofoonmüziek. 6.00 Gramofoonmüziek 6.30 Tuinbouwcauserie 7.— Be richten 7.15 Letterkundige causerie 7.45 Gramofoon muziek. 8.— Berichten ANP, internationaal over zicht, herhaling SOS-Berichten 8.25 De Arnhem - sché Muziekkring 9.10 Causerie „Luchtbescherming voor het vee" 9.40 Actueel halfuur 10.10 Berichten ANP 10,15 Orgelconcert 11.Gramofoonmüziek. Ca. 11.5012.Schriftlezing. HILVERSUM I, 1875 en 414,4 M. 8.00 VARA 10.— VPRO 10.20 VARA 12.— AVRO 4.— VARA 7.30 VPRO. 9.— VARA 10.40 VPRO 11.00—12.00 VARA. 8.Berichten ANP, gramofoonmüziek 10.Mor genwijding 10.20 Gramofoonmüziek 11.Declama tie. 11.20 Orgelspel 12.— De Palladians 12.45 Be richten ANP, gramofoonmüziek 1.AVRO-Aniu- sementsorkest en soliste 2.Voor de huisvrouw 2.10 Het Oost-Nederlandsche strijkkwartet en gramo foonmüziek 3— Declamatie en gramofoonmüziek 3.30 AVRO-Dansorkest 4.— Gramofoonmüziek met toelichting 4.30 Orgelspel 5.Voor de kinderen. 5.30 Rosian-orkest 6.30 „Beeldende kunst", causerie 6.50 Zang met pianobegeleiding 7.Cyclus „Verworven heden, die niet verloren mogen gaan". 9.Radio- tooneel. 9.25 De Ramblers 9.50 Hobo en piano. 10.— VARA-orkest cn solisten. 10.40 Avondwijding li.— Berichten ANP 11.10 Jazzmuziek (gr. pl.) 11.40— 12.Gramofoonmüziek. ENGELAND. 391 en 449 M. Van 10.20—11.35 n.m. bovendien op 342 M. 11.20 Jack Payne en zijn Band 11.40 Kleinorkest 12.20 Berichten 12.35 Het Londensche ensemble 1.05 Varité 1.35 Boekbespreking 1.50 Kenilworth-octet 2.20 Reportage 2.45 BBC-Schotsch ork. 3.30 Repor tage 3.50 Militair orkest 4.20 Berichten en causerie (Welsch) 4.40 Kinderuurtje 5.20 Berichten 5.35 Zang en viola 5.50 Variété 6.20 Mededeelingen 6.40 Causerie „A Christian looks at the world" 7.20 Ge varieerd programma 7.50 Radiotooneel 8.20 Berich ten. 8.40 Causerie „Once a week". 8.55 liedjes 9.10 Reportage 9.20 BBC-orkest 10.Cabaret. 10.30 A1 Collins en zijn Band 11.— Schotsch grogr. 11.20 Berichten. RADIO-PARIS, 1648 M. 11.10 Pianovoordracht 11.20 Gevarieerd concert 12.05 en 12.35 Vocale duetten 1.05 Pianovoordracht 1.30 Fagotvoordracht 2.20 Orgelconcert 3,50 Piano voordracht 4.35 Het Gentil-ensemble 5.35 Kamermu ziek. 6.20 R. Legrand's Jazzorkest 6.50 en 8.20 Ra diotooneel. 9.05 Gevarieerd programma. 10.0511,50 Nachtconcert. KEULEN, 456 M. 4.50 Vliegeniersorkest 6.407.50: 8.30—8.50 en 9.50 Gramofoonmüziek. 10.20 Concert 11.20 Weensch symphonie-orkest 12.35 Populair concer.t 1.45 Muzi kaal tusschenspel 2.20 Leo Eysoldt's orkest en so listen 4.20 Folkloristisch programma 4.45 Piano duetten 6.05 Gramofoonmüziek 6.35 Omroeporkest en soliste. 8.509.20 Zie Deutschlandsender. BRUSSEL 322 M. 11.20 Gramofoonmüziek 11.50 en 12.30 Omroep- dansorkest 12.501,20 en 4.20 Gramofoonmüziek 4.55 Zang en gramofoonmüziek 5.50; 6.20 en 7.20 Gramofoonmüziek 7.50 Radiotooneel met muziek 9.3010.20 Gramofoonmüziek, BRUSSEL 484 M. 11.20 Gramofoonmüziek 11.50 en 12.30 Radio-or kest 12.501.20; 5.10 en 5.35 Gramofoonmüziek 7.20 Voor soldaten 7.50 en 8.35 Omroepsymphonie-orkest en solisten 9.3010.20 Gramofoonmüziek DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 6.35 Folkloristisch programma 7.20 Vliegeniersor kest 8.20 Berichten 8.50 Em. Rambour's orkest 9.20 jOmroeporkest 10.20 Berichten. Hierna tot 11.20 'Nachtconcert 11.26—12.20 Militair programma.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 9