NOURY BOUVY 'liet JOient en Jan Oliebol. Sloan's Een belangrijke industrie te Haarlem. Liniment tl h\ H.D.*V ertellini K' VRIJDAG 5 APRir 1940 HA A R-HEM'S - D AGBEAD Rondwandeling in het bedrijf van ,,de Spaarnestad". Bedrijven die geregeld werk hebben en dan ook een vast personeel onderhouden, zijn voor een stad van groote beteekenis. Meer dan industrieën die naar gelang de opdrachten binnenkomen nu eens 200, dan 500 man in dienst hebben, want door zulke schommelingen wordt de arbeidsmarkt immers ongunstig beïnvloed. Vooral in tijden van veel werk loosheid wordt het voordeel beseft van het bezit van bedrijven die geregeld op normale sterkte werken. Haarlem heeft in N.V. drukkerij ,.De Spaarne stad" zoo'» onderneming. Het gebouwen-cen trum tusschen Nassaulaan en Kinderhuisvest is in den loop der jaren uitgebreid tot een in dustriestad. waar niet minder dan 600 man arbeid vinden. „Keulen en Aken werden niet in één dag ge bouwd", ook dit fabriekscomplex niet. Toen „De Spaarnestad" ongeveer 30 jaar geleden de „Nieuwe Haarlemsche Courant" van den heer W Küppers overnam, was het een klein bedrijfje in de Jansstraat. Later werd het overgebracht naar de Kinderhuisvest, maar ook daar was het nog klein behuisd. Egn groote verbetering kwam toen de ver huizing naar een nieuw gebouw op de Nassaulaan volgde. Geregeld werd het complex uitgebreid. Degroot- Ete uitbreiding kon tot stand komen toen in 1936 het vroegere hospitaal van de gemeente werd aange kocht en een regeling tot stand kwam, waarbij de Kindërhuisstraat. die het bedrijf scheurde van het nieuW-aangekochte terrein, aan het verkeer werd onttrokken, waardoor een aaneensluitend fabrieks gebouw van 7000 M2. kon worden gemaakt. Onder leiding van den lieer Henri L. Klein Schip horst, architect van het N. I. V. A., is deze nieuw en verbouw uitgevoerd. Het was een groot werk, dat in de afgeloopen jaren ook aan talrijke bouwvak arbeiders werk heeft gegeven. Nu de ver- en nieuwbouw voltooid is, noodigde de de directie ons uit tot een bezichtiging van het bedrijf. Een wandeling door zoo'n groot bedrijf terwijl het in vollen gang is, is interessant. Men krijgt een in druk van de vele werkzaamheden die vereischt worden voor de lezer genieten kan van de foto's, illustratie en tekst van zijn weekblad. Het zijn in het bijzónder weekbladen die door „De Spaarnestad" gedrukt worden. Bij elkaar hebben die een oplaag van 700.000 per week. Wij zagen op de 6 rotatie persen o.d. de K. R. O.-gids drukken, verder de R.K Illustratie, „Panorama", „De Stad" „de Libelle" en „Beatrijs". Vooral de diepdruk-machines die met vier kleuren drukken, zijn wonderen van techniek. Maar voor er op die persen gedrukt kan worden, moet heel wat voorbereidend werk verricht worden, want het opbrengen van foto's en tekst op de cy linders van <Jie persen is een ingewikkeld procédé, waarin veel machines en een keurkorps van bekwa me arbeiders en technici aan te pas komen. De pro ducten die „De Spaarnestad" aflevert staan tech nisch op hoog peil, zoodat zij den naam van Haarlem, de stad van Laurens Coster, eer aan doen. Dit jaar is het 500 jaar geleden dat onze beroem de stadgenoot zijn uitvinding deed, die in staat stelde op zeer primitieve wijze te gaan drukken. Als hij nu nog eens zijn oogen kon opslaan en zien wat het nageslacht in die 5 eeuwen heeft uitge dacht om zijn uitvinding te volmaken, dan zou hy ongetwijfeld door verwondering overweldigd worden. Dat de bezoeker in het gebouw een fraai inge richte toonzaal vindt waar met de klanten over drqkwerk geconfefeerd wordt, is te verklaren, maar wie zal in het gebouw ook een volledig inge richte film-studio zoeken? Verder een flinke biblio theek en een aula? Geïllustreerde weekbladen kunnen natuurlijk niet met de dagbladen concurreeren wat actualiteit betreft. Toch wordt ook steeds meer naar snelheid gestreefd en de techniek is nu al zoo ver, dat de weekbladen nog foto's kunnen opnemen van bij zondere gebeurtenissen die slechts énkele uren voor de verschijning plaats hadden. Kosten noch moeite zijn gespaard om de techni sche inrichting van „De Spaarnestad" zoo modern mogelijk te maken. De administrateur kan in zijn werkkamer op een apparaat aflezen met hoeveel snelheid de rotatiepersen drukken die op misschien honderd meter afstand in het gebouw staan. Als hij in werkelijkheid wou controleeren zou hij mis schien 5 gangen moeten doorloopen, 10 deuren openen en twee trappen afdalen. En dat apparaat noteert bovendien de verrichtingen van de persen nog op papier met de juiste tijden er bij. De papiersnippers die afvallen bij de snijmachi nes die op verschillende plaatsen staan worden automatisch naar het papierhok gezogen. Het sneeuwt daar altijd confetti, zooveel zelfs dat die snippers meermalen op een dag tot balen geperst' moeten worden, om te voorkomen, dat het papier- hok ondersneeuwt. Er zijn kostbare installaties aangebracht om de resten van de inkt van de diepdrukmachines te ver zamelen, want daaruit worden weer bruikbare stof fen verkregen om opnieuw gebruikt te worden bij de inktfabricage. Die rotatie-persen moeten als leveranciers van het eindproduct 't geld verdienen, niet voor zich zelf maar ook voor alle andere afdeelingen in het bedrijf bovendien. Om alle opdrachten te kunnen verwer ken de weekbladen hebben enorme oplagen, zoo dat al draaien de persen snel, nog vele drukuren noodig zijn! wordt aan de rotatie-persen met een dubbele ploeg gewerkt. De eene groep arbeiders komt 's morgens op 6 uur, tot 's middags 2 uur, de andere van 's middags 2 uur tot 's avonds 10 uur. In zoo'n bedrijf worden enorme hoeveelheden pa pier en inkt verwerkt. Per week niet minder dan 145.000 K.G. papier'. Dat wil zeggen in een jaar 7.500.000 K.G. Als het papier dat in één week gebruikt wordt verwerkt werd tot een baan van 1 Meter breedte, zou de lengte 2210 K.M. zijn. Een flinke wande laar, die 50 K.M. per dag aflegt, zou 45 dagen noo dig hebben om zoo'n afstand af te leggen. De baan zou "den afstand AmsterdamConstatinopel om vatten! De bedrukte oppervlakte is niet minder dan 440 H A. Indien men de wekelijksche productie van Panorama, Katholieke Illustratie, Libelle en Bea trijs zou opstapelen, dan ontstond er een zuil van Vit K.M. hoogte oftewel 5 Eifeltorens op elkaar. In het papiermagazijn, dat een oppervlakte van 3000 M2. heeft, liggen enorme voorraden, maar dei administrateur die ons rondleidde, zei „dat is slechts voor 6 weken!" Als de Spaarnestad ook nog geen reserve-voor raad had in de oude margarinefabriek in den Waar- derpolder. dan zou zij niet gerust kunnen zijn in dezen oorlogstijd, nu de aanvoer onzeker is. De onderneming heeft haar eigen inktfabriek, die gevestigd is in de vroegere kloosterkapel. Van belang is mede te deelen, dat in het laboratorium thans proeven uitgewerkt worden om inkt voor de diepdrukmachines te maken zonder daarbij benzine te gebruiken. De resultaten die wij daarvan zagen waren reeds gunstig. Het zou inderdaad een uitvinding van beteekenis zijn, vooral voor dezen oorlogstijd, nu het transportwezen op alle beschik bare hoeveelheden benzine beslag wil leggen.. De 36000 K.G. inkt die elke maand verbruikt worden zouden zoo heeft een cijferaar uitge maakt voldoende zijn om den rijksweg Haar lemAmsterdam mee te beschilderen. ring maakt het atelier van den bekenden kunste naar Herman Moerkerk, den illustrator van „de Spaarnestad", want die kan niet werken zonder de bekoring van een kleurige artistieke rommel om zich heen te hebben. Hij tracht aan bezoekers van zijn atelier wel eens wijs te maken, dat een werk vrouw, die orde in de chaos wildé brengen, daar onder begraven geraakt is, zoodat het nog niet gelukt is haar terug te vinden! Natuurlijk is overal elders voor de hygiëne ge zorgd, die het geheele personeel ten goede komt. Ook profiteert ieder van de cantine, die er niet is om winst te maken. Om tenslotte nog een typisch staaltje te geven van den enormen omzet die de onderneming heeft, kunnen wij mededeelen, dat de expeditie-onder neming Van Gend en Loos een eigen kantoor in de verzendafdeeling van „de Spaarnestad" heeft! Elke week worden met de verschillende onder nemingen in ons land 120.000 K.G. vracht verzon den. In de ruime garage van de Spaarnestad staan niet minder dan 12 auto's die ook hun aandeel leveren aan het transport. Architect en aannemer hebben zich van een moei lijke opdracht die zij hadden bij de uitvoering van hun werk aan „de Spaarnestad" verdienstelijk ge kweten. Dikwijls moest onder zeer bezwa rende omstandigheden gewerkt worden, want het bedrijf mocht tijdens den bouw niet gehinderd worden. Het was, om een voorbeeld te noemen, noodig om een rotatie-pers die in een oud gebouw stond een nieuw onderdak te geven, terwijl de pers bleef draaien. Het nieuwe gebouw werd eerst om het oude gezet, waarna het oude werd weg gebroken! Bij den bouw werd 1325 M3. beton verwerkt, verder 156.600 K.G. betonijzer en 103.300 K.G. vloei-, constructie en smeedijzer. Het werk werd uitgevoerd door de N.V. Aan nemersmaatschappij „Noord-Holland" te Heems kerk, directeuren J. Henneman en J. Mok. Voorloopig is de bouwerij bij „de Spaarnestad" aan een einde gekomen. Voorloopig. Maar het be drijf bloeit, zoodat het ook wel zal blijven groeien. En groeien beteekent ook steeds meer uitbreiden. Komen die nieuwe tijden dan zullen er ook weer nieuwe zorgen komen, want nu is vrijwel alle be schikbare grond bebouwd. Er is alleen nog een stukje van 120 M2. onbebouwd, dat ligt achter het aardige monumentale poortje aan de Kinderhuis vest. dat van „Monumentenzorg" niet mocht wor den afgebroken. FILMVOORSTELLING VOOR OUDEN VAN DAGEN. Driehonderd ouden van dagen hebben Donderdag een vroolijken ochtend gehad in het Frans Hals Theater, waar hun een voorstelling van de film .,'t Zit in de lucht" door de directie van genoemd theater werd aangeboden. De dwaze avonturen van George Formby vielen bij de bezoekers bijzonder in den smaak en de lach scheen dan ook niet uit de zaal te wijken. Bovendien werden de oudjes op kof fie, koek en sigaren onthaald. Aan het einde van de voorstelling heeft de beheerder van een der tehuizen voor Ouden van Dagen woorden van dank tot de directie van het theater gesproken. Bij dezen dank wenscht het Comité Autotocht Ouden van Dagen :ich gaarne aan te sluiten. verhelpt U snel met Sloan's. Alleen maar betten op de stramme plaatsen. Niet wrijven! Weldra doorstroomt nieuw, frïsch bloed de pijnlijke plek ken. Stramheid en pijn wijken. De spieren ontspannen zich en worden weer lenig. In een minimum van tijd voelt U zich weer iong en in staat tot de langste wandeling! daoeft"ru/n> fPRIJS\ 80 O.) U KUNT thans besparen op Keukenzout! Let U maar eens op: Een lepel-met-kop gewoon zout heeft hetzelfde zoutend vermogen als een afgestreken eetlepel Bouvy! Dat komt door het Tri procédé Hiermede haalt Bouvy onher roepelijk elke on zuiverheid er uit Er blijft slechts over écht, zéér zuiver zout, in- en indroog, zónder schadelijke bestanddeelen, jo dium, of dergelijke bijvoegsels. Veilig, gezond envoor- deelig! '13 cL oer Kilopal KEUKENZOUT ^i/juJeKde^ DOOR HET TRI-PROCÉDÉn N.V. 3. 3. BOUVY ZOON Amsterdam Muiden (Adv. Ingez. Med.) BACH-UITVOERING VAN H. G. K. Door Haarlem's Gemengd Koor, dirigent de heer Jan Booda, zal op Maandag 15 April, in de Gemeentelijke Concertzaal, een uitvoering gegeven worden, van het Magnificat van "J. S. Bach, voor koor, soli, orkest, cembalo en orgel. Dit zal voor Haarlem een evenement worden, daar dit werk nog nooit te Haarlem werd uitge voerd. Men kan aannemen, dat dit werk tot een der allerschoonste werken van Bach behoort, hetwelk trouwens ook verschillende Bach bio- graphen erkennen. De groote moeilijkheden wel ke echter dit werk byna onuitvoerbaar maken, zullen wel de reden zijn, dat dit werk zoo weinig uitgevoerd wordt. De heer Booda echter, bekend om zijn groote voorliefde voor de kunst van Bach, heeft met groote toewijding en inspanning de studie ter hand genomen en gedurende vele maanden, vele malen per week met het koor op dit werk gestu deerd. Om ook tot een goed geheel te komen met het orkest, zijn reeds nu al verscheidene repetitie's gehouden met koor en orkest, zoodat alles er op ingesteld is, tot een goede uitvoering te komen. Men mag alléén maar hopen, dat vele muziek- vrienden zullen komen, om dit wonderwerk te hooren. (Adv. Ingez. Med.) PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZATERDAG 6 APRIL 1940. Progr. I. Jaarsveld en Hilversum I. Progr. II. Hilversum II. Progr. HL Fransch Brussel 8.00; Pauze 8. Keulen 8.30: Deutschlandsender 8.50; Pauze 9.10; Parijs Radio 9.20; Pauze of diversen 11.05; Ned. Brussel 11.20; Keulen pl.m. 12.35; Ned. Brussel 1.25: Fransch Brussel pl.m. 2.00: Ned. Brussel 3.20; Dan- msrks Radio of diversen 4.20; Parijs Radio 4.45; Danmarks Radio 5.20; Fransch Brussel 5.35; Wes+ Regional of diversen 6.20; Deutschlandsender 6.35. Fransch Brussel 8.20: Beromunster 9.20; Fransch Brussel 9.50; Deutschlandsender 10.35. Progr. TV. Ned. Brussel 8.00; Engeland 8.20: Pauze 10.20; West Regional pl.m. 10.25; Fransch Brussel 11.20; West Regional pl.m. 12.50; Engeland 3.50, West Regional 4.20; Ned. Brussel 5.10; Diversen 7.20; Danmarks Radio 7.40; Pauze 8.30; Ned. Brus sel 8.35; Boedapest pl.m. 10.40; Parijs Radio 11.20. Progr. V. 8.003.00 Divei«sen; 3.003.09 Scheve- ningen, Ber. Dep. v. Justitie; 3.097.00 Diversen: 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. 4 Verzoek- programma; 8.0012.00 Diversen. VOOR DE KINDEREN In het geheele. complex heerscht de geest van den "fij'd, koele techniek en rationalisatie van den 8 rbei'cf. Zoowel in.de t'abrieksafdeelingen als in de admmistratiegébouwen. Alleen een uitzonde- De professor grinnikte, maar gaf geen ant woord. Plots slaakte hij een gil en zakte op hetzelfde moment weer een eind omlaag. De Dikke was namelijk op zijn knieën gevallen, zoodat de toren van Babel gedeeltelijk in stortte. Klauteren jullie er maar weer af, com mandeerde hij. Maar dat is toch al te bar, zei de pro fessor kwaad, terwijl hij langs beide ruggen omlaag zakte. Dat zal ik U vertellen, mijn waarde, be toogde de Dikke. Plotseling ging me een licht op en dacht ik: Dikke, als die professor boven is, kan hij zijn toestel weer bedienen en kan hij toch proeven nemen. Het Triiiiteitslyceum. De jaarlijksche tooneeluitvoering. Het is de gewoonte, dat het Triniteitslyceum elk jaar een tooneelvoorstelling geeft en van deze gewoonte is ook dit jaar niet afgeweken. De feestavond, aangeboden door de schoolver- eeniging van hét Lyceum, werd gegeven in de bijna geheel gevulde zaal van het gebouw St.- Bavo in de Smedestraat, te Haarlem. Rector Vlaar heette de aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder de ouders en de vertegenwoordi gers van andere onderwijsinrichtingen en vestigde de aandacht op het groote belang voor de leerlingen van een goede samenwerking tus schen de ouders en de school. Aan den wensch van den Rector dat de talrijke aanwezigen een genoegelijken avond zouden hebben is zeker voldaan, want dit was werkelijk een uitmuntend verzorgde uitvoering, getuigend van groote toe wijding bij de spelers (allen natuurlijk leerlingen der school). Ook bleek dat de regie aan bekwame handen toevertrouwd was. De keus was dezen keer gevallen op een too- neelspcl in drie bedrijven (5 tafereelen) door Marcel Dubois, lid van de „Société des Auteurs" in de, geautoriseerde vertaling van J. C. van der Horst. Dit spel uit den tijd van omstreeks 1840 ver plaatst ons naar Londen en is opgebouwd uit de voornaamste gebeurtenissen van Dickens' be roemden roman Oliver Twist. Er was dus ruim schoots gelegenheid voor de jeugdige spelers ty pen te geven en dezen lieten niet na. daarvan gebruik te maken. Gelukkig zonder eenige over drijving, allen onthielden zich van het geven van charges, voor zoover het dan mogelij k was deze óf zeer brave óf buitengewoon slechte men- schen zonder eenige overdrijving als natuurlijke karakters uit te beelden. Men weet het: Dickens kende in zijn werken althans over het alge meen alleen uitersten, naar den goeden en naar den kwaden kant en een spel, naar gebeurte nissen uit zijn werk „opgebouwd", zal dezelfde eigenaardigheid vertoonen. Daar leefden dan voor ons op het tooneel de boosaardige Siks, de door en door slechte Monks, de sluwe, steeds op geld azende Bumble, de op het onnoozelé af onschuldige en brave Olivier Twist en Brownlow de rijke, edelaardige oude heer, met zijn eerlijken, ouden dienaar Bedwin, die in plaats van salarisopslag afslag komt vra gen omdat hij vindt dat hem, op zijn leeftijd, zijn volle loon niet meer toekomt. En zij allen hielden, in weerwil van hun nu en dan toch wel duidelijk aan den dag tredende onnatuurlijkheid, de aandacht gespannen, omdat zij zoo uitmun tend gespeeld en vooral: getypeerd werden. Hul de hiervoor zoowel aan de spelers als aan de re gie! In het tweede bedrijf hadden bij een donker gemaakte zaal en podium tooneelveranderingen plaats bij open doek. De costuums uit Dickens' tijd deden het uit stekend en werkten niet weinig tot de goede spheer mede. Het geheel maakte zulk een uitmuntenden in druk ook de rolvastheid liet niets te wenschen over dat wij den leiders van het Triniteits Lyceum dringend zouden willen verzoeken, toch vooral niet te breken met de gewoonte eens per jaar een tooneelvoorstelling te geven. Dit kan deze onderwijsinrichting en haar leerlingen al leen maar ten goede komen! Bond van Jonge Liberalen. De Liberalen en het platteland. Woensdagavond hield de afdeeling Haarlem van den. Bond van Jong Liberalen een vergadering pver: „De Liberalen en het platteland", waar het woord werd gevoerd door de heeren mr. Goudsmit, juri disch adviseur van „Landbouw en Maatschappij", en A. Buurman uit de Haarlemmermeer. De voorzitter, de heer C. Stapel, opende de vergadering, waarna mr. Goudsmit het woord kreeg. Spr. betoogde dat de boerenstand het fundament van de samenleving is, een gezond volksdeel, politiek een stabiele factor, wat deze liberalen vroeger zeer gc»?d begrepen heb ben; zij namen voor hun theorieën den landbouw als uitgangspunt. Gaandeweg hebben de liberalen zich daarvan echter afgewend: bij de bestrijding van het socialisme hebben ze zich teveel op het terrein van hun tegenstander begeven en later de boeren, die als kleine zelfstandigen hun natuurlijke bondgenooten waren, vergeten. Toen de landbouw dan ook om ge lijke behandeling met de andere volksgroepen vroeg, vond ze maai* moeilijk gehoor. T.a.v. den vrijhandel zeide spr. dat deze nooit meer consequent kan wor den doorgevoerd; de internationale vrije prijsvor ming is van de baan. Maar dan is het ook te verkie zen, dat men daarin meegaat en inplaats van den boer „steun" te verleenen een stelsel van heffingen aan de grens instelt om een nationale prijsbasis te scheppen, waarom dan vrije prijsvorming kan plaats vinden, waardoor dan ook het hoogst on-liberale landbouwcrisisapparaat met z'n ongeveer 7000 amb tenaren aanzienlijk ingekrompen kan worden. Spr. kwam er ook tegen op dat men zegt de boeren te .steunen"; als alles, wat de boer meer voor zijn pro duct krijgt dan de wereldmarktprijs is, „steun" moet heeten, hoe steunen we dan wel niet de industrie, die met prijsafspraken en contingenteeringen werkt! Spr. besloot met de liberalen op te wekken terug te keeren van de dwalingen huns weegs. Hierna was het woord aan den heer Buurman, die over de positie en de geschiedenis van den landbouw sprak. Geboren op het platteland, wist hij te schetsen hoe van af het begin dezer eeuw af tot nu toe de lasten van den boer steeds zwaarder zijn geworden. De prijzen werden ook wel hooger, totdat ze echter in 1930 kelderden. Spr. zette uiteen, dat toen de landbouw bij de liberale leiding niet dat begrip vond, waarop ze aanspraak meende te hebben. De steun maatregelen hebben de boeren wel uit den grootsten nood geholpen, maar toch bleef de minister steeds de politiek van het „tot aan de lippen" volgen. Pas met de mobilisatie is dat veranderd, en is een rede lijke belooning in uitzicht gesteld. De stad begrijpt veelal niet wat het platteland, niet alleen in economisch opzicht, voor haar beteekent: spr. wees op de polders die geheel en al door de grondeigenaren in stand gehouden worden. Tenslotte betoogde spr. dat uit onzen bodem nog veel meer ge haald kan worden: het is niet juist, dat als er meer menschen in den landbouw te werk worden ge steld, er meer „steun" betaald moet worden! Na een geanimeerde discussie sloot de voorzitter de vergadering. NED. BOND TOT HET REDDEN VAN DRENKELINGEN. Het aantal verdrinkingsgevallen vermindert, dat van reddingen neemt toe. Gedurende het eerste kwartaal 1940 verdronken in ons land 14 jongens, 6 meisjes, 37 mannen en 4 vrouwen: bovendien verdronk 1 man in een auto, tezamen 62 dooden. In bet eerste kwartaal 1939 verdronken in het geheel 96. Gered werden of wisten zich te redden in 3 maanden: 58 jongens, 10 meisjes, 108 mannen en 10 vrouwen; bovendien uit auto's te water: 39, in totaal 225 gered. In het eerste kwartaal 1939 bedroeg het aantal geredden: 153. Er reden te water 23 auto's, bussen en vracht auto's: eerste kwartaal 1939 bedroeg dit getal: 37. Bovendien kwamen nog in slooten of op het ijs te recht 48 auto's, zonder ernstige gevolgen voor de nzittenden: deze worden niet ingeboekt. Leert zwemmen! Zwemmen verhoogt de levens kans, den levensduur en de levensvreugde! verdubbelt Uw energie! fcl.50 PER FLACON - DUBBELE FLACON f,2.2$ (Adv. Ingez. Medl Kiek en de Mank door MAREN KOSTER. IEK had een mantel noodig. Een feit i weinig beteekenis misschien. Maar i die weten met hoeveel moeite en a het koopen een mantel gepaard gaan weten ook, dat de vermelding van het si pele feit minder moeilijkheden en kopzorgen i levert, dan het met goed succes volbrengen ei altijd gewichtige gebeurtenis in het leven t vrouw. Kiek had dus een mantel noodig. Over de kl. was ze het al eens geworden: bruin of bla zou het zijn. Maar zwart was eveneens niet verwerpen, bedacht ze daarna. Een zwarte m; tel stond deftig en gekleed. Of misschien 11> wat al te stemming als je pas 28 moet wordent „Bert, wat denk jij ervan?" had ze meteen haar man in haar tweestrijd betrokken „zou dezen keer eens een zwarten mantel neme Wat vind je?" Bert vond niets. Hij keek, verstoord op van het werk, waara hij bezig was en dat zijn volle aandacht vi eischte: een reparatie aan zijn horloge. „Zei je wat?" vroeg hij dan. afwezig en onj interesseerd. „Neen, ik zei niets", ziedde Kiek, „ik vru alleen maar of ik nu eens een zwarten man- zou nemen. Maar het is niet van belang, hei heelemaal niet van belang, hoor!" i „Maar zwart Is anders een goede kleur, een a goede kleur „Zwart is heelemaal geen kleur, zwart is alle maar zwart." „Boos?" i „Heb ik er soms geen reden toe? Jij luistl nooit, jij werkt maar!" Bert liet de radertjes en wieltjes voor wat waren, draaide zich een slag om, zag de vërb gen en verongelijkte Kiek en begon te lachen En het duurde niet lang of Kiek schaterde nr En waar twee lachen is geen plaats meer vc boosheid. „Wat wil je nu?" ,Dat jij morgen met me meegaat een man koopen". „Moet het?" „Ja. En jij mag zeggen, welke kleur ik me kiezen: bruin, blauw of „Grijs!" voorkwam Bert het zwarte gevai dat weer scheen te dreigen. En met zijn a' rond zijn vrouw: Jicht grijs, Gris-perle heet a is het niet?" „Ja, braaf onthouden, schat. Goed, dan wo: het grijs. En ben je nu niet reusachtig blij, <i je morgen met je vrouw mee mag?" Bert was een voorzichtig man en daarom i hij: „Reuze-blij. Dus morgenmiddag houd ik vo je vrij, kindje. Maar den volgenden dag had Kiek al lang s? Bert ooit die onzuinige belofte te hebben afs perst om met haar een mantel te gaan koopen Bert, die daar smaak, noch geduld voor hs Het zou weer niets dan haasten en jachten wo den. Je kon beter alleen gaan. Of met D Waarom had ze het haar niet gevraagd? 1 Bert nog op het laatste oogenblik afbellen, d zou complicaties geven, tenzij het toeval hal nog te hulp kwam. En het toeval kwam haar te hulp en wel in I gedaante van Bert's zuster Do. „Kiek, je moet met me mee naar Amsterdaü viel deze direct met de deur in huis, „een avow jurk koopen". „Jammer, maar ik moet met Bert mee". „Met Bert?" „Ja, we zouden een mantel voor me gaan ka pen." Over het gezicht van Do trok een grijns. „Met Bert een mantel koopen, hoe verzin 't?" „Bert heeft geen smaak en geen gedii ook. Neen hoor, wij gaan samen, je belt Be maar af. Of ik doe het. dat is misschien nog v zoo goed." „En Bert danweifelde Kiek, al half g wonnen. „Die vindt het allang goed, als hij het hoot gnuift hij zelfs van plezier. Wedden?" „Daarin vergis je je, Do, Bert gaat graag ra me mee' Do betwijfelde het, maar zweeg wijselijk. „Be: jij Bert op of ik?" maakte ze een eini aan de overwegingen van hart en geweten. „Ik", zei Kiek in actie komend. Maar toen ze daarna den hoorn weer op b toestel plaatste, was ze er van overtuigd ef hartelooze vrouw te zijn. Die arme lieverdnu nam ze beslist ei grijzen mantel. De arme lieverd voelde zich ondertusscht kip-lekker, stak een fijne sigaar op. Van die corvee was hij af. En met eere, dank zij de veranderlijkheid di vrouw. Kiek koos zich een zwarten mantel. Naar een grijzen had ze zelfs niet gekeken. (Nadruk verboden. Auteursrecht voorbeho! den.) INSTALLATIEZITTING KRIJGSRAAD UTRECHT. Onder groote belangstelling, vooral van militai zijde heeft hedenmorgen de installatiezitting plas gehad van den Utrechtschen krijgsraad onder pil sidium van mr. J. W. U. Doornbos.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 6