Laatste* BeuM&t Vermijd knagende rugpijn BURGERLIJKE STAND Ochtendbeurs Amsterdam O De Kleeding Verkoop Centrale VRIJDAG S 'AP RID 1940 KAARDE M'S DAG BE AD Ï3 Overtocht in recordtijd. NEW-YORK, 5 April. (Havas). De „Yankee Clipper" van de Pan American Airways, die van daag te New-York is aangekomen, heeft de vlucht heen en terug naar Lissabon volbracht in 43 uur 36 minuten. Dit is 5 uur en 19 minuten kor ter dan de in Juli 1939 door de Dixie Clipper van dezelfde maatschappij gemaakte recordtijd. FRANSCHE MINISTER VOOR DE BLOKKADE TE LONDEN. LONDEN, 5 April (Reuter). 'De Fransche minister voor de blokkade. Monnet is vandaag te Londen aangekomen voor het voeren van be sprekingen met den Britschen minister voor de economische oorlogvoering, Cross. Japansche handel door den oorlog geschaad. TOKIO 5 April (Domei). De woordvoerder van het departement van buitenlandsche zaken heeft medegedeeld dat de Britsche ambassadeur Sir Ro bert Craigie, op 13 April met de „Asama Maroe" naar de Vereenigde Staten vertrekt. Met dezelfde boot vertrekt de afdeelingschef van het departe ment van buitenlandsche zaken, Yamada, in zijn functie van eerste secretaris der Japansche am- basade te Washington, naar zijn nieuwe standplaats. De woordvoerder voegde hier lachend aan toe dat Craigdie en Yamada dus gelegenheid hebben over het geval met de „Asama Maroe" aan boord van dit schip zelf te spreken. Voorts zeide de woordvoerder dat de Japansche regeering de bespreking van de zilverkwestie met de Britsche regeering voortzet en tevens poogt een oplossing te vinc^n voor de an dere hangende kwesties. De toenemend moeilijke positie van de neutrale landen met betrekking tot den internationalen handel, aldus de woordvoerder, vereischt grootere aandacht. De moeilijkheid wordt grootendeels veroorzaakt door de politiek van. de oorlogvoerenden, welke den internationalen handel beperkt en de vrijheid van handel der neutrale landen schaadt. In den vorigen oorlog stond Japan aan de zijde der geallieex-den, daarom heeft het geen ervaring als neutrale staat, maar in het huidige Europeesche conflict is Japan neutraal, en bemerkt het dat de ongemakken, welke de neutrale landen ondervinden, grooter zijn dan verwacht werd. Een Britsche dagbladcorrespondent stelde hierop lachend de vraag: Waarom zou Japan deze moei lijkheid niet wegnemen door mee te doen? Waarop de woordvoerder eveneens glimlachend, antwoord de: Japan blijft vasthouden aan de politiek van niet inmenging. MILITAIR VERMIST. ROERMOND, 5 April. Sedert 26 Maart wordt alhier de militair W. A. de Vries uit Utrecht ver mist. Hij was in de nabijheid van Roermond met de bewaking van een schip belast. Het is niet uitgesloten dat de militair door de duisternis misleid, te water is geraakt. De Vries had echter een groot bedrag aan geld bij zich, zoodat men ook rekening houdt met de mogelijkheid van een misdrijf. UIT DE STAATSCOURANT. 's GRAVENHAGE, 5 April Bij K. B. van 3 April 1930 zijn met ingang van 1 April 1940 benoemd in vasten dienst tot ingenieur der genie, ir. J. A. Bouv en ir. E. A. M. van Trigt. Ëngelsch vliegtuig boven Neder- landsch-Indisch gebied verjaagd. BATAVIA, 5 April (Aneta-A.N.P,). De chef van de staf zeemacht in Nederlandsch-Indië meldt. Een Britsch watervliegtuig, dat zich op 3 April om 18 uur 30 bevond boven territoriaal gebied in de nabijheid van Makassar, werd door een Neder- landsch marinevliegtuig achtervolgd en verjaagd. POOLSCHE BEZITTINGEN IN LITAUEN VERBEURD VERKLAARD. KAUNAS, 5 April (Reuter)De Lïtausche regeering heeft besloten de bezittingen van wijlen maarschalk Pilsoedski verbeurd te verklaren. Ook het landgoed van den veroveraar van Wilna, gene raal Zeligovski, is verbeurd verklaard, omdat hij met gewapende strijdkrachten tegen Litauen heeft gevochten. BENOEMING. Naar wij vernemen is de heer P. A. Belger, hoofd der Koningin Emmaschool aan het Roerdompplein te Haarlem met ingang van 1 Augustus a.s. be noemd tot hoofd der Da Costaschool voor Chr. L.O. en UL.O. te 's-Gravenhage. Opstaan 't nachts, rheumatische pijnen, verlies van energie, gezwollen voeten, blazen onder de oogen, spit, pijn in de beenen. Zore. dat de afvoerkanalen goed werken. Ala Vloeibare afvalstoffen onvoldoende uit het lichaam verwijderd worden, hoooen zuurglften zich on. die Ow gezondheid benadeelen Vermijd kwade kansen. Oe zuurglften moeten uit het gestel verwijderd worden. Haal nog heden een flacon Foster's Rugolj» Nieren Pillen, het middel dat soaclaal oo de betreffende organen werkt. Duizenden menachen, die aan dergelijke verschijn eeten leden, getuigen, dat hun goede baat geschonken werd door FOSTER'S RUGPIJN NIEREN PILLEN Olc, modern. wetensch»ppell|k middel I» ver. krljgbur In drie verpakkingen I I.., f 1.75 en f 3— (Adv. Ingez. Med.) HAARLEM. Bevallen 2 April A. AlphenaarBoxs z., 3 April Ti E. J. van ZuthenDetmers z., A. C. Gerrits van der Vlist z., A. A. van EedenKrul z., J. M. R. RoelandsLamparter d., G. van Dongenvan der Linden z., 4 April M. S. CammengaBenit d., A. H. Rijbroekvan der Voort d., W. J. H. Simons Weijts d., C. C. OlsthoornStokman z., E. J. Meijer- Verneirs 5 April C. J. M. van Wooning—de Ruiter z. Overleden: 4 April W. ten Kate, 65 j., Lange Poellaan, J. S. HagelenMeyerink 66 j., Amster- damschevaart;- W. P. M. van Dam, 20 j., Kamper laan. Vorst stagneerde werkzaamheden aan Verspronck- en Kenaubrug. Over twee a drie maanden echter waarschijnlijk gereed. Dat de werkzaamheden aan de nieuwe Verspronck- brug en Kenaubrug door de vorst erfnstig zijn gestagneerd ligt voor de hand. Niet minder dan ruim elf weken moest het werk worden stopgezet en eerst begin Maart had de dooi voldoende door gezet om een normalen voortgang van het werk te verzekeren. Oorspronkelijk was erop gerekend dat men eind Maart de beide bruggen definitief zou kunnen openen doch zooals reeds gezed, de strenge winter heeft door alle moeizame berekeningen een streep gehaald. Hoewel het ook nu nog zeer lastig is een datum van opening te noemen, zoo werd ons toch medegedeeld, dat men over 2 a 3 maanden geheel gereed hoopt te zijn. Dan zullen dus de bruggen worden opengesteld en zullen ook de aan grenzende straten van een nieuw wegdek zijn voorzien. De helft van de Verspronckbrug is op enkele kleine werkzaamheden na gereed terwijl men juist vandaag begonnen is met de vernieuwing van het wegdek aan den kant van het viaduct Ook moeten nog eenige fundeeringswerkzaamhe- den worden verricht. Men stuit hierbij echter op de moeilijkheid, dat het verkeer zooveel mogelijk nor maal doorgang zal moeten vinden. Daarom is het noodzakelijk dat het werk steeds in gedeelten wordt verricht. Zoo wordt bij de Verspronckbrug eerst de eene helft en dan weer de andere onder handen ge nomen. Het is begrijpelijk dat ook dit eenigszins remmend werkt. Bij de Kenaubrug is men eveneens bezig met het wegdek te leggen. Gedeeltelijk is ook deze brug reeds geruimen tijd voor het verkeer opengesteld De Kinderhuissingel van deze brug tot aan de Pie- ter Kiesbrug is thans nog opgebroken doch de rio- leering van dit gedeelte is gereed. En nu komt er goed nieuws voor de Kinderhuis singel-bewoners: over een a twee weken zal de fundeering voor het wegdek gewalst worden en dan is het voornaamste leed geleden en behoeft men niet meer allerlei halsbrekende toeren uit te halen over wiebelende planken en zijn schoenen open te halen aan puntige steenen om zijn huis binnen te komen. Momenteel is men bezig met de vernieuwing van de rioleering op den hoek van de Joh. v. VIietstraat en de Pieter Kiesstraat bij de Pieter' Kiesbrug. Zooals men weet ligt het in de bedoeling, dat de Pieter Kiesbrug en de aansluitende weg door het Kenaupark zullen verdwijnen. Dit werk zal echter het laatst uitgevoerd worden omdat men de Pie ter Kiesbrug geregeld benut voor de omlegging van het verkeer. Dat is trouwens een buitengewoon lastig vraagstuk geweest, de verkeerskwestie. Het heeft O. W. veel hoofdbrekens gekost telkens te zorgen dat bestratings- en rioleeringswerkzaam- heden niet het verkeer geheel stagneerden. Daar door heeft men, ook hierbij steeds het werk in ge deelten moeten uitvoeren. Men heeft echter zooveel mogelijk getracht en daarin is men zeker ook ge slaagd voor het verkeer een, zij het dan soms ook bescheiden, doorgang vrij te houden. De vorst heeft intusschen natuurlijk ook andere werkzaamheden, die buiten verricht moeten wor den danig gestagneerd. Daarbij denken we dan aan de brug over de Jan Gijzenvaart en de riolee- rirgswerkzaamheden aan de Ged. Voldersgracht. Voor dit laatste 'werk was de aanbesteding reeds begin December gehouden terwijl tóen/pas en kele weken geleden kon beginnen met het open breken van het wegdek. Wat de aanvoer van materialen betreft ook daar bij heeft Openbare Werken met moeilijkheden te kampen,. Zoo is de aanvoer van hard blauw steen uit Estland door de mobilisatie zeer vertraagd. Bij de werkzaamheden voor de bruggen heeft ook dit weer stagneerend gewerkt. De overige materialen waren gelukkig in vol doende hoeveelheden aanwezig zoodat mobilisatie en oorlog daarop van geen invloed waren. VOORBEÜRSOVERZICHT. De Amsterdamsche wisselmarkt gaf vanmorgen voor de leidende munteenheden slechts geringe fuctuaties te aanschouwen. De omzetten in de ver schillende valuta's waren niet groot, terwijl de ge dane transacties slechts van beperkten omvang waren. Dit was voornamelijk het geval met den Anierikaansche dollar, in welk devies, ofschoon de noteering daarvan gedurende de laatste dagen op een niveau ligt, waarop het egalisatiefonds voor afgifte in aanmerking komt, toch niet zooveel ar- faire bestond, dat men bij het reguleeringsfonds moest komen aankloppen. Het pond sterling was hedenmorgen met 6.73 vrij aanzienlijk boven den offieieelen koers van gisterenmiddag met 6.70 5/8. De fluctuaties waren echter van zeer geringen omvang. Eenzelfde beeld gaf de Fransche franc te aanschouwen. Ook in deze valuta ging zeer weinig om. De iets hoogere uit New-York afgekomen wisselkoers, evenals voor het pond sterling werd te onzent geheel en al overgenomen. De noteering bleef met 3.81 V> eveneens iets boven den koers van gisteren. De Belga was hedenochtend wederom aan den Iageren kant. Bij een vorige noteering van 32.08 zakte de Belgische munteenheid vanmorgen tot 32.06 a 32.07 in. Zwitserland noteerde met 42.24 zoo goed als onveranderd, evenals Duitsche mar ken met 75.57 1/2. Voor de Scandinavische valuta werden de vol gende koersen vernomen: Stockholm 44.90, Oslo 42.80 en Koperhagen 36.40. Op de termijnmarkt waren de noteeringen nau welijks veranderd. Het disagio voor 1 maands pon den was met 1 1/8 cents fractioneel hooger; 3 maands ponden noteerden met 4 7/8 zoo goed als onveranderd. Het agio van den dollar was heden 1/8 cents voor 1 maand en 5/8 cents voor 3 maan den. Op de effectenbeurs was de niet-officieele han del hedenmorgen van kalmer, aard. Zoowel voor locale fondsen alsmede voor Amerikaanscne shares werden, vergeleken met de officieele koersen van gisteren, vrijwel dezelfde prijzen besteed. Slechts scheepvaartaandeelen vormden een uitzondering, aangezien de leidende fondsen in deze afdeeling bij kalme affaire meerendeels iets hooger kwamen te liggen. Koersen van de Ochtendbeurs te Amsterdam van heden van 10.30 uur tot 11.25 uur. Kon. Olie 231—232%. AKU 42 1/4—42%. Java-China-Japan Lijn 123. Beth. Steel 59%—59 3/4 U.S. Steel 46%. Republic Steel 17 1/8. Anaconda 23 3/823 7/16. Shell 9 3'4—9 13/16. North Am. Aviation. 18 5/818 3/4. Interc. Rubber 3 15/16. Illinois Central 9 3/49 13/16. BENNEBROEK VEREEN. VOOR ZIEKENHUIS VERPLEGING „BENNEBROEK EN OMSTREKEN". Op Dinsdagavond 16 April houdt de Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging „Bennebroek en Om streken" haar algemeene jaarvergadering in café Berg en Dal te Bennebroek. De agenda vermeldt o.a., behalve de jaarverslagen van secretaris en penningmeester, bestuursverkie zingen èn herziening van enkele artikelen van. de statuten en het huishoudelijk reglement. De vanwege de afdeeling Bennebroek en Om streken van het Witte Kruis georganiseerde cur sus voor eerste hulp bij ongelukken, zal op Woens dagavond 10 April in een der lokalen van de open bare school een aanvang nemen. Voor dezen cursus, die onder leiding van Dr. P. van Aalst zal worden gegeven, hebben zich ruim 40 personen aangemeld. H1LLECOM JUBILEUMUITVOERING „JAHN". Donderdagavond gaf de Chr. Gymnastiekver- eeniging „Jahn" voor een geheel bezette zaal in hotel Flora een uitstekend geslaagde uitvoering ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan. De oefenstof, vooral voor de jongeren, is zoo danig gekozen dat daarbij geen moeilijkheden worden ondervonden, hetgeen aan het geheel ten goede komt. De vlagoefening der dames (die alle 4 ook 10 jaren lid waren) was zeer fraai, de hup-, bank- en knotsoefeningen der meisjes liepen zeer goed van stapel. Bij de heeren was het hoogrek als altijd uitstekend; de vrije oefeningen van heeren en jongens benevens het paardspringen jongens was ook bijna foutloos. Zoowel bij dames als hee ren was het werken aan de brug onrustig. De jongste meisjes voerden een alleraardigst sprookje op met kobolden, elfjes en dwergen, waarvan de dansjes heel goed waren. De finale bestond uit een ballet, samengesteld door de leid ster der damesafdeeling mevr. ZeepvatKuneman, dat een daverend applaus verwierf en dan ook keurig van uitvoering was. Ds. Eerhard had een openingwoord gesproken. Burgemeester Van Nispen sprak ook zijn be wondering uit voor het gepresteerde en compli menteerde het bestuur. De heer J. Ouwendijk sprak als voorzitter der Hervormde Jeugdcentrale het slotwoord. Hij bracht dank aan mevr. Zeepvat, die van de op richting af leidster der dames-afdeeling is geweest: de heer F. Bischot Jr., kortgeleden als leider der heerenafdeeling benoemd, heeft met deze eerste uitvoering onder zijn leiding een uitstekenden in druk gemaakt. Beiden hadden een fraaie bloemen mand in ontvangst te nemen. IJMUIDEN Jubileum Mannenkoor „De Eendracht". Huldiging van vereeniging en dirigent. Ter gelegenheid van het 10-jarige jubileum had het mannenkoor „De Eendracht" een bij zonderen avond georganiseerd in de bioscoop „De Pont". Om half zeven recipieerde het bestuur teneinde de felicitaties der verschillende organisaties in ont vangst te nemen, felicitaties welke getuigden van het medelevenmet het wel en wee van het koor, dat in de tien jaren van het bestaan reeds veel heeft doorgemaakt. HET CONCERT. Voor het jubileumconcert bestond een goede be langstelling. Natuurlijk zullen we een dergelijke feestuitvoering niet tot in de détails recenseeren alhoewel het mannenkoor dezen avond de toets der critiek zeker wel doorstaan kon. Schrijver dezer regelen heeft het koor van het eerste concert af (concours harmoniekapel 1930) kunnen gadeslaan en vrijwel alle in dit decennium gegeven uitvoerin gen verslagen. Het koor hebben we zien groeien in aantal en kunnen hooren hoe het kwalitatief omhoog ging; we hebben van den neergang met leedwezen kennis moeten nemen en met vreugde daarop de stijgende lijn gevolgd waarlangs de zangers zich onder Stephen Jansen's muzikale leiding thans wederom bewegen. Temidden der vele bloemen, welke het podium versierden, opende het koor met Kothe's Jesu Dulcis memoria en De Avondklokken van Franz Abt, waaruit duidelijk bleek, dat de zangers van hun directeur reeds veel geleerd hadden op het ge bied van klankvorming en van uitspraak alsmede van koordiscipline. Er werd uitstekend gereageerd op Jansen's aanwijzingen en goede crescendi en decrescendi gemaakt. Het toonpeil had stabieler kunnen zijn. Dit laatste liet zich vooral voelen in Eduard Flipse's compositie De Noordzee, een werk, dat alle teekenen vertoont met enthousiasme geschreven te zijn en dat De Eendracht eveneens met geest drift zong. Het bekende Kerstliedje van Bernard Diamant slaagde in vele opzichten, vooral het zingen met gesloten mond. Jansen hield' de nuanceeringen terecht teer en nergens te geforceerd. In verband met het 25-jarige jubileum van den dirigent als toonkunstenaar huldigde de heer de Koning hem en bood hem namens De Eendracht een gouden horloge aan. Stephen Jansen, die 1% jaar het koor leidt, werd daarna nog met een grooten krans gelauwerd en een „hoera" toegezon gen. V. V. V. V. VERGADERT In het Herv. Vereenigingsgebouw hield de afdee ling Velsen van de Ver. voor Veilig Verkeer haar j aar vergadering. Na voorlezing van de notulen kwam de bestuurs verkiezing aan de orde. ter voorziening in de vaca ture H. IJ. Visser wegens vertrek en dr. R. Rutten, H. Medik, L. van Groningen en J. W. van Oosterom wegens periodieke aftreding. In verband met het af treden van den heer Visser bracht de voorzitter hem hartelijk dank 'voor het vele werk. dat de heer Vis ser voor de „vereeniging heeft gedaan. Op voorstel van het bestuur werd de heer Visser tot eerelid be noemd. In de vacature-Visser werd gekozen de heer Meijboom. De overige aftredende leden werden her kozen. Allen namen de benoeming aan. Bij de rondvraag bepleitte de heer Unger het in- invoeren van een parkeerverbod in de Hoofdstraat te Santpoort. Voorts vond hij het niet juist, dat de heg in het verbreede gedeelte van den Hagelinger- weg, wanneer men van het Zuiden komt. vlak voor den ouden weg staat. Hij wenscht hier een ver- keersstreep. Verder besprak de heer Ungen o.a. het één-richtingvereer in de Kalverstraat. Hij achtte het beter, dat deze straat aan de andere zijde wordt af gesloten. Uit de vergadering bleek, dat er op den Hagelin- gerweg al verkeerspalen staan, maar dat deze voort durend door de jeugd worden vernield. Het bestuur zal de kwestie van een verkeersverbod in de Hoofd straat onder de aandacht der politie brengen. Ook het één-richtingverkeer is reeds ter sprake gebracht Het aanbrengen van een verkeersplein bij de Ju- lianabrug, waarover eveneens door den heer Unger is gesproken zal ook te bevoegder plaatse ter sprake worden gebracht. Na de pauze hield res le luitenant J v. d. Dool inspecteur van politie te den Haag een causerie over „De veiligheid op den weg met betrekking op het al gemeen vervoer." DIEFSTAL VAN LOOD. Door de gemeentepolitie werd gisteravond circa negen uur de 20-jarige H., wonende te IJmuiden, in Velsen-Noord aangehouden, terwijl hij een groote hoeveelheid lood en vertind koper vervoerde. Bij onderzoek bleek dit ontvreemd te zijn van een der fabrieksterreinen in Velsen-Noord. H. is op het politiebureau te Velsen in arrest gesteld. ZANDVOORT FILMAVOND VOOR OUDEN VAN DAGEN. Hedenavond wordt in gebouw Monopole door het comité voor Ouden van Dagen een filmvoorstelling aangebodèn aan de oudjes. Er wordt een Holland- sche film vertoond, waarin o.a. optreden Johan Kaart enSylvain Poons. Verder wordt een interes sant bijprogramma vertoond. De strandpachters. De meesten zullen hun bedrijf in het seizoen kunnen uitoefenen. Dezer dagen werd bericht ontvangen dat het meerendeel der strandpachters gedurende het sei zoen weer op normale wijze hun bedrijf zouden mogen uitoefenen. Alleen voor de pachters in de omgeving van den Strandweg bestaan nog enkele moeilijkheden. Men hoopt evenwel ook deze nog te kunnen oplossen of tot een minimum te beperken. Mocht er onverhoopt mijnengevaar komen het geen niet te verwachten is in het seizoen dan zullen daartegen tijdelijk maatregelen genomen moeten worden. FEESTAVOND Z.V.V. ZANDVOORT. Zaterdag, 6 April geeft de Voetbalvereeniging Zandvoort in Groot Badhuis een feestavond voor haar leden en donateurs. Er is voor een zeer ge varieerd programma gezorgd. Sylvain Poons, de bekende revue-film- en radio-komiek treedt op als conferencier. Door de tooneelvereeniging Phoenix wordt een blijspel, getiteld „Arme rijken" en een drietal schetsen opgevoerd. Verder treden op The Harlem Negroes. Tot slot is er een bal onder leiding van den heer J. Stol met muziek van The Margians. BURGERLIJKE STAND. Opgave van 29 Maart tot en met 4 April 1940. Geboren: Florentius Gerardus Jozef, zoon van H. A. van Deursen en E. Jansen Kerkstraat 12. Ondertrouwd: G. H. van Zomeren en W. Vos, Brederodestraat 136. C. C. Snellens en H. Jan- se, Lange Heerenvest 12, Haarlem. J. de Wit en M. E. J. v. d. Steen, Noorderstraat 49. Getrouwd: T. P. Logmans en L. van Duivenbo- den, Ten Katestraat 8. HAARLEMMERMEER BURGERLIJKE STAND. van 29 Maart4 April 1940. Geboren: Janke d. van Tj. Jongsma en M. du Pon; Jan Cornelia Johannes, z. van G. Elshout en F. Knol; Willem, z. van J. M. Grauwelman en D. Heida; Johannes Jacobus Adrianus z. van J. S. Meegdes en C. E. Celie; Maria d. van J. A. Smit en M. van der Roest; Antonia d. van Th. F. Janssens en G. Keessen; Pleuntje, d. van Ch. Peters en J. A. van Luiing. Ondertrouwd: Cornells Stolk 27 jaar en Wou- terina Helena van der Heijden 21 j., Petrus Mar- tinus Daniël Krop, 32 jaar en Maria van der Vlugt 26 j., Dirk Groenewoud 24 j., en Lena Klootwijk 21 j. Getrouwd: Cornells Dal 44 j., en Jacoba de Boer 28 j., Gerrit de Jong 23 j. en Maria Mag- dalena Broer, 17 j., Cornells Johannes van Ophem 33 j. en Rosalina Maria Christina Roo- zen 25 j., Leendert Leeuwis 23 j. en Geessien Steen 19 j., Cornells Kamerman 24 j., en Jantje Vermooten 27 j, Pieter van Muijden 23 j., en Anna Beets 17 j. Overleden: Wendelina Verbeek 63 j. echtgen. van J. Hoogenhout; Hendrik Kabout 42 j., echtg. van J. de Best; Klazina Jannetje van Tol, 11 maanden, d. van M. van Tol. Hendrnkje Ymker 72 j., wed. van J. Borst; Margaretha van Kerk hof 80 jaar, wed. van C. van Egmond; Cornelia Oudshoorn 62 jaar echtg. van J. Zegstroo SANTPOORT De oudheidkundige opgravingen. Weer nieuwe vondsten. Destijds deelden wij reeds een en ander mede, om trent de interessante opgravingen, welke onder leiding van de Stichting „Vrienden van oud-Sant poort" op een terrein, behoorende tot het landgoed Duin en Kruidberg waren gedaan. Van den geestelijken vader der stichting, den heer J. S. Visser, vernamen wij, dat sinds dien weer opgravingen waren gedaan, die de belang stelling in hooge mate hebben getrokken van niemand minder dan prof. Van Giffen en dr. Braat, den conservator van het Rijksmuseum te Leiden. Men heeft hier scherven gevonden, die nog ner gens in Noord-Holland gevonden zijn en die da teeren uit den tijd van ongeveer 2000 jaar voor Christus. Een en ander is voor de stichting aanleiding ge weest om den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen om een subsidie te verzoeken, ten einde de opgravingen te kunnen voortzetten. Van den minister is inmiddels bericht ingeko men, dat hij het Rijksmuseum te Leiden opdracht zal geven nadere onderzoekingen te doen, zoodat binnenkort de komst van dr. Braat met speciale „voorgravers", deskundigen op dit gebied kan worden tegemoet gezien en de hoop gewettigd is. dat nog veel interessants „aan het daglicht" zal komen. LEZING OVER VERSTERKINGSKUNST Or.der auspiciën van de Stichting „Vrienden van Oud-Santpoort" hield de heer J. Reynaud, de be leende oudheidkundige. Donderdagavond in het Vereenigingsgebouw der Ned. Herv, Gemeente een lezing over het versterkingswezen van de vroegste tijden tot de Middeleeuwen, waarvan de heer Reynaud een speciale studie heeft gemaakt. „De grondgedachte om zich te beveiligen", aldus spr., „vindt men reeds terug bij de holbewoners, die zich. door een grooten steen te rollen voor hun .woning", beveiligden tegen roofdieren. De eerste versterkingskunst, die iets lijkt op de onze, vinden we bij de Egyptenaren. Er zijn ver werkingen gevonden, waarvan men meent, dat ze datceren uit den tijd van 50006000 jaar vóór Christus De Franschen waren zoo gelukkig in Abydos een versterkte woonplaats van den een of anderen Pharao te vinden. Het begin van de hindernis, welke men den -.'ijand in den weg wilde leggen, was een wal, die ater versterkt werd. Om deze hindernis nog „hin derlijker" te maken, graafde men er een gracht om heen. Verder werd de wal later de muur oorzien van een poort en éen of meer torens. In Egypte kende men ook de tempelburcht en de grensvesting. Al slaan we nu eenige duizendor» jaren over. dar zien we niet veel verschil in den vestingbouw. Dit vindt zijn oorzaak in 't feit, dat óe wjjze van aan vallen niet veel veranderde. Over deze wijze van oorlogvoeren uit deze vroe- Het MODERNE COSTUUM van ongekenaen levensduur worat verkocht in 2 eenheidsprijzen. GEMAAKT a contant NAAR MAAT 49— 59.- DEMI SALSONS en SPORT GÜ8- TUUMS in ae nieuwste aessins. Eenheidsprijs 29.contant Alléén Dij naast Slagers Verfhandel - TELEF. 17273 SCHAGCHELSTRAAT 19C (Adv. Ingcz. Med.) ge tijden is ons vrij veel bekend uit de reliefs van de Assyriërs, zoodat we niet alles behoeven te fan- taseeren. Op die reliefs zien we o.a. boogschutters, die zich door een „helper" met een schild laten dekken, een stormram op wielen, luchtzakken, waarmede men over de grachten voer enz. De „bliksem-oorlog" is niet nieuw. De Griek- sche troepen van 1500 voor Christus waren reeds zoo mobiel, dat ze onverwachts Cyprus, Kreta en deelen van Voor-Azië veroverden. De „gaoosrlog" was reeds in deze tijden bekend. Eev. mengsel van hennep, veeren, hars. pek enz. werd in brand gestoken en met d ook verdreef men den vijand uit onderaardsche gangen. En verder paste men in die grijze oudheid ook reeds den stelregel toe welke ook in de moderne wijze van oorlogvoeren nog steeds opgeld doet: Maak het terrein zooveel mogelijk onbegaanbaar. BLOEMENDAAL VEERTIGJARIG JUBILEUM B. ZIJLSTRA» Dinsdag 9 April a.s. viert de heer B. Zijlstra, wo nende Rijnstraat 102 te Haarlem, zijn veertigjarig dienstverband bij de Petroleummaatschappij „De Automaat". De a.s. jubilaris heei't deze veertig jaren in Bloemendaal zijn clientèle bediend op zoo danige wjjze, dat hij in deze gemeente een popu laire figuur is geworden BURGERLIJKE STAND. Bevallen: R. A. W. GronemanVisser d. (wo nende te Hengelo (0.). Ondertrouwd: J. F. van Rixel en J. C. A. van Halteren. Getrouwd: W. H. Baum en H. Hamel. K. Vos en M. H. Visse; H. Molenkamp en H. van Essen; M. F. de Wilde en G. Verlaan. Overleden: Geen. HEEMSTEDE BRIDGEDRIVE. De zesde ronde heeft plaats gehad van de com petitie volgens het „Howell-systeem" in het bridge- home „Lucky Seven" te Heemstede. Ook nu weer heeft de leidende ploeg, gevormd door de heeren Schalken en Ziemer, zich niet alleen weten te handhaven, doch zij heeft haar voorsprong op de nos. 2 nog vergroot, zoodat zij practlsch in veilig heid zijn. De dames Wafelaar en Bouman, die de tweede plaats bezetten, brachten het er ditmaal minder gunstig af, zoodat zij nog heel hard moeten op passen, willen zij die plaats niet verliezen. In deze ronde hebben mevr. Lohuis en de heer Schults. zich heel goed gehouden, al moeten zij tenslotte de eer van de ronde-overwinning aan de heeren Schalken en Ziemer laten. De uitslagen waren: 1 heeren Schalken en Zie mer 49% punt, 2 mevr. Lohuis-hr. Schultz 48 pun ten, 3 dames van Hoolwerf-Uni 441 -j punt. 4 fami lie Visser 4 punten. 5 mej. Proper-hr. v. Hoolwerf 39% pnt., 6 en 7 dames Wafelaar-Bouman en fa milie Göbel 39 pnt., 8 dames Guldemond-Weenink 35 J4 pnt. EMMABLOEM-COLLECTE. Namens het bestuur der Vereen, tot bestrijding der tuberculose schrijft de heer J. Laeijendecker, arts. ons: Zaterdag 6 April wordt in Heemstede wederom de Emmabloem-collecte gehouden. Ook dit jaar zij het mij vergund tot de inwoners van Heemstede een woord van opwekking te richten om flink bij te dragen tot het welslagen van deze collecte, niet met een onverschillig gebaar een dubbeltje te of feren als meer gegeven kan worden, maar zich te realiseeren welk een ellende het moet zijn, maanden achter elkaar door tuberculose te zijn gedwongen in bed te blijven, afgesloten van het leven en welke enorme kosten de bestrijding der tbc. met zich meebrengt. Toont allen uw dankbaarheid dat gij deze onge lukkige medemenschen kunt helpen, zoodat de bussen a.s. Zaterdag zwaar beladen samengebracht worden. AVOND VOOR MILITAIREN IN DE NED. HERV. KERK, WILHELMINAPLEIN In de Ned. Herv. Kerk op het Wilhelminaplein wordt hedenavond te 7 uur een nationale avond voor het garnizoen en genoodigden gegeven, waar als sprekers zullen optreden de oud-ministers prof. dr. Slotemaker de Bruine en dr. J. J. C. van Dijk. De avond zal verder worden opgeluister door de medewerking van Di Moorlag (zang), den heer A. Blankert (viool), Kommer Kleyn (declamatie) en het Ned. Herv. Kerkkoor onder leiding van den heer Egbert Vos.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7