Honderd jaren aariemmermeer. H i Haagsche spionnagezaak Overpeinzing voor een Crocus-perk. Twee dooden op onbewaakten overweg. CHEVROLET TRUCKS 1940 ,Xema" weer op het nest terug. A TERDAG 6 APRIL1 1940 HA'AREEM'S DAGBEAÖ geschiedenis der droogmaking van het Onze groote dichter Joost van den Vondel heeft eds in het jaar 1642 ir. een schoonen zang den van Holland gewaarschuwd tegen den wree- waterwolf die hem in het Haarlemmermeer u bijten in zijn hart. Een jaar tevoren had de wereldvermaarde mo- imaker Jan Adriaanszoon Leeghwater zijn Haar- nmermeerboek doen verschijnen. En bijna tweehonderd jaren waren versleten met aten en meten, toen op 5 Mei 1840 Mr. F. van Poll, staatsraad en burgemeester der stad Am- irdam als Voorzitter van de „commissie van be er en toezicht over de droogmaking van het larlemmermeer" te Hillegom achter de hofstede eslorg de eerste spade in den grond heeft ge- en de eerste zode aarde heeft opgekruid den ringdijk, welke over een lengte van meer 70 kilometer zou worden aangelegd en waar- het grootsche werk van de droogmaking van polder zou worden aangevangen. is de vraag gesteld of er geen aan- ding zou zijn om in de eerste week van de Mei 1940 een gedenkboek te laten verschij- of een eeuwfeest te vieren doch van andere de is de opmerking gemaakt, dat er toch in ver- nd met deze droogmaking gebeurtenissen zijn .veest van grootere beteeken is en waaraan geen istelijke herdenking verbonden is geworden of worden verbonden. In dato 22 Maart 1839 is door de Tweede Kamer r Staten-Generaal met bijna algemeene stemmen igenomen een opnieuw ingediend wetsvoorstel droogmaking, nadat in het vorige jaar een der- ijk voorstel met bijna algemeene stemmen was -worpen. feit is ongetwijfeld veel belangrijker geweest het volladen van den eersten kruiwagen met achter de geroemde boerderij en noch het noch het gemeentebestuur schijnen dit historische feit in het vorige jaar bijzondere te hebben geschonken! Als wij wel zijn ingelicht is in de onlangs ge- ïouden vergadering van hoofdingelanden van ien Haarlemmermeerpolder besloten om den latum 5 Mei 1840 ditmaal niet geheel onge- nerkt te laten voorbijgaan, doch op Maandag I Mei a.s. in het polderhuis een feestelijke vergadering te houden en daarbij eenige bij- :ondere personen uit te noodigen. geschiedenis vermeldt een lange rij van ge- en feiten, welke ieder op zichzelf en onderling verband van grooten invloed zijn ge op het geweldige werk hetwelk in de droog- ging van het Haarlemmermeer is tot stand ge- Andere herdenkingen. 25-jarige herdenking van de droogmaking het Haarlemmermeer (1 Juli 1877) is op fees- jke wijze gevierd, doch eerst op 19 Juni 1878 in 'band met het overlijden van Koningin Sophie. )e 50-jarige herdenking van deze droogmaking ili 1902) is eveneens feestelijk herdacht op 16 17 Juli 1902. )e 50-jarige herdenking van de instelling van gemeente (11 Juli 1905) is drie jaren later wel :onder luisterrijk gevierd in de dagen van 18 tot Juli 1905 ter gelegenheid van het houden van groote landbouwtentoonstelling te Hoofddorp, door H.M. de Koningin-Moeder persoonlijk bezocht. deze lijn verder doorwerkende zou dus de herdenking van het droogleggen van liet kunnen worden gevierd op 1 Juli 1952 en het wfeest van de stichting der gemeente op 11 i 1955. is wel moeilijk om uit een zoo groote rij van feiten een goede keuze te doen om een te organiseeren. n toch behoeft deze keuze voor het gemeente- tuur en polderbestuur straks niet moeilijk te i ieder geval niet voor het polderbestuur, want 3e geschiedenis van het waterschap: de Haar- mermeêrpolder heeft het jaar 1856 een zeer be- 'rijke rol gespeeld; dit is het stichtingsjaar voor waterschap. oor de Staten van de provincie Noordholland d in hunne vergadering van 19 Juli 1*854 vast- het algemeen reglement van bestuur voor in Noordholland; daarna stelden in hun vergadering van 20 Juli 1855 vast het reglement van bestuur voor den Haar- mermeerpolder. de tweede slotbepaling van dit regle- moesten al de bemoeiingen ten aanzien van bij het algemeen reglement aan college van dagelijksch bestuur of aan hoofd- Tegen ir. Sturm acht jaar gevangenisstraf geëischt. Vrijdag stond wegens spionnage voor de Rot- rechtbank terecht de vijftigjarige ir. W. J. H. Sturm van Duitsche afkomst, die, men weet, een belangrijke rol heeft ge- eeld in de Haagsche spionnagezaak, waarbij B., en de heer van H. en echtgenoote be- waren. Aan Sturm is ten laste gelegd overtreding n de artikelen 45 en 98 W. v. S.: poging tot zettelijk openbaar maken aan een buiten- ïdsche mogendheid en het mededeelen of in nden spelen van berichten en inlichtingen ïtrent zaken, waarvan geheimhouding in het lang van den staat wordt geboden. De zaak werd met gesloten deuren behandeld. Als getuigen waren opgeroepen dr. Th. P. van Kooy, van het departement van economische de kapitein van den generalen staf, J. Da- en de heer van H. was mr. D. A. van der Linden. officier van justitie heeft een gevangenis- af voor den tijd van acht jaar geëischt. hooge eisch van den officier van justitie vindt oorzaak in een samenloop van feiten, waar de maximum straf van 6 jaar met een derde l verhoogd. zijn requisitoir bracht de officier van justitie, J. C. v. Meischke naar voren, dat S. reeds eens ïroordeeld wegens bigamie en oplichting, tspraak op 17 April a.s. N HOOG ER BEROEP VAN HET ECHTPAAR VAN H. referendaris aan het departement van sociale de heer G. W. F. van H., die in verband met spionnage-zaak is veroordeeld tot 2 en 8 maanden gevangenisstraf, zal van dit niet in hooger beroep gaan. verluidt zou ook de echtgenoote van den Van H., die zooals bekend is veroordeeld jaar en 6 maanden gevangenisstraf, in het hebben berust en van hooger beroep hebben i ingelanden opgedragen, tot zoo lang elk dier colle- giën zijne taak zou hebben aanvaard, worden waar genomen door ccn commissie van drie- personen, daartoe door Gedeputeerde Staten aan te wijzen. Tot die commissie werden benoemd de heeren; Mr. P. Elias te Haarlem, Mr. A. H. van Wickevoort Crommelin te Berkenrode en L. J. van der Burch te Haarlem, die hun taak in September 1855 aan vaardden en het hun opgedragen gezag op 26 Fe bruari 1856 weder in handen van Gedeputeerde Staten hebber, neergelegd. Nadat die commissie de kiezerslijsten had opge maakt. ter inzage gelegd en vastgesteld en den huize Zwanenburg te Halfweg als plaats voor de verkiezingen was aangewezen, bleek uit de den 28 December 1855 en 17 Januari 1856, gedane stemop nemingen. dat tot hoofd-ingelanden waren verko zen de heeren: J. L. van der Burch te Haarlem, J. van der Breggen Fzn., te Rijnsaterwoude, Jhr. Mr. H. Hoeufft van Velsen te Amsterdam, P. M. Hoek te Wateringen, S. de Clercq Wz., te Hillegom, A. H. van Tienhoven te Ameide, J. Lanser te Zijpe, G. A. van Houweninge Gz. te Moordrecht, Mr. J. P. Amersfoordt te Amsterdam. M. P. T. Prévinaire te Haarlem, W. de Geus te Ursem en Mr. M. S. F. de Moraaz Imans" te Haarlem. Deze hoofd-ingelanden kwamen op 15 Februari 1856 te Halfweg het eerst bijeen tot onderzoek van de geloofsbrieven en benoemden in hunne verga dering van 27 Februari tot dijkgraaf den heer J. L. van der Bruch en tot heemraden de heer A. H. van- Tienhoven, Jhr. Mr. H. Hoeufft van Velsen J. van der Bruggen Fzn.. J. Lanser, Jhr. Mr D. T. Gevers van Endegeest en M. P. T. Prévinaire, die allen deze betrekkingen aanvaardden; later werden nog tot secretaris en penringmeester benoemd de hee ren E-. W. van Brederode en W C de Bruijn Kops. allen wonende te Haarlem. .Door deze benoemingen ontstonden zes vacatu ren in het collegie van hoofd-ingelanden, welke moesten worden aangevuld. Tot dat einde hadden op 13 en 27 Maart 1856 op nieuw verkiezingen plaats, waarbij tot hoofdinge landen werden gekozen de heer Mr. J. P. A. van Wickevoort Crommelin te Bloemendaal, J. W. M. van de Poll te Haarlem, Jhr. H. G. Barnaart te Haarlem, C. E. Duijts Cz. te Amsterdam, Ds. J. J. van Voorst te Amsterdam en H. van Wickevoort Crommelin te Berkenrode; daarmede was het col lege van hoofdingelanden voltallig. De jaren 1955 en 1956 liggen nog in een ver ver schiet. Laat ons echter hopen, dat de Haarlemmer meer dan even luisterrijk feest kan vieren als de bewoners van de Beemster dit bij het 200-jarig bestaan van hun waterschap hebben gedaan. Weer een Nederlandsche patrouille over de Duitsche grens. De „Limb. Koerier" meldt, dat in den nacht van Woensdag op Donderdag wederom een Nederland sche patrouille bij vergissing over de Duitsche grens geraakt. Thans had de overschrijding van de grens nabij Swalmen plaats. Tot heden zijn de Nederland sche soldaten nog niet teruggekeerd. Laat in den avond van Woensdag was de patrouille bestaande uit een sergeant, een korporaal en ach! manschappen, van den commandopost naar de grens gefietst, om te patrouilleeren in de omgeving van Swalmen. Toen de volgende patrouille, die de eerste moest aflossen, om twee uur in den nacht op de plaats van samenkomst kwam, wachtte men tever geefs. De eerste patrouille keerde niet terug. Aanvankelijk vermoedde men, dat de militairen door een of andere oorzaak oponthoud hadden ge had, doch toen men de heele route nauwkeurig na ging, vond men nergens een spoor, en rees het ver moeden, dat de soldaten, door de duisternis misleid, ergens in de bosschen langs de grens bij Swalmen bij vergissing op Duitsch gebied waren geraakt. Op dat gedeelte van de grens is namelijk nergens een afzetting of versperirng en in het nachtelijk duister kan men daar in die dichte bosschen. die aan weers zijden van de grens zijn, gemakkelijk op Duitsch gebied komen, zonder dat men het merkt. Van het moment af, dat de patrouille is uitgereden, heeft men niets meer van de soldaten gehoord. Po gingen, om iets te vernemen, of om de soldaten naar Nederland te doen terugkeeren, hadden tot nu toe nog geen resultaat. Tekort in kas van gemeente ontvanger te Breda. Naar wij vernemen is er een tekort ontdekt in de kas van den gemeenteontvanger van Breda, mr. C. Dit tekort bedraagt enkele dui zenden guldens. In de Vrijdagavond gehouden geheime verga dering van den gemeenteraad is den ontvanger ontslag verleend. door MELIS STOKE Wel ja, wel ja. Daar zijt ge, in uw beste kleeren! Wat ziet g' er allen frisch en feestelijk uit! Weest welkom vrienden. Is het ons ter eere dat ge zoo gul uw kleurig hart ontsluit? Ik zie u aan en voel me wat verlegen dat g'u zoo fraai en feestelijk hebt gekleed. Er is geen feest. Integendeel. Het leed van een verscheurde wereld grijnst u tegen. Ge hebt een garschen winter liggen droomen van 't lente-feest, het jaarlijksch aardsch festijn. Ik hoor uw zwijgend, stil verwijt; „We zijn „hier in een mooie boel terecht gekomen!" Geneer u niet. Ge komt niet ongelegen, en 't feestvertoon dat ge op aarde spreidt is welkom in een akeligen tijd die luttel deel in vreugde heeft gekregen. De vreugde die ge in uw brave bollen een winter lang zoo stil hebt voorbereid waardeeren we, in onze narigheid, en eigen schamel, aardsch gedoe, ten volle. 't Is wel eens pijnlijk om in groot tenue te komen als allen in hun grijze werkpak staan. Trek u de situatie maar niet aan, die u door niemand kwalijk wordt genomen. Integendeel, ge hebt wat kleur gegeven aan Hollands grond tot schansen omgewoeld. We hebben, door uw blijde komst, gevoeld at krachten er in onzen bodem leven. Wij kweekten u als feestelijke boden en zenden u de wijde wereld rond tot vredige versiering yan den grond en troost in alle zelf-gesc'napen nooden. Vrijdagavond omstreeks 8.30 is op den onbe waakten overweg in de Kortfoortstraat te Oss een ernstig ongeluk gebeurd, dat den 26-ja- rigen Eksters uit Nistelrode en den 24-jari- gen Verhoeve uit Nuland het leven heeft ge kost. Eksters bestuurde een vrachtwagen van de firma van der Oort uit Heesch. Verhoeve zat bij hem in de cabine. Bij het passeeren van den overweg werd de vrachtauto gegrepen door den trein uit 's-Hertogenbosch, welke om 20.29 uur te Oss moet stoppen. De auto werd in een langs de spoorlijn loopende sloot geworpen en totaal vernield. Beide in zittenden waren vrijwel op slag dood. Vrouw uit het rakhi gevallen en gedood. Vrijdagmiddag om twee uur was in de derde Wit- tenburgerdwarsstraat te Amsterdam de 38-jarige bewoonster van de derde verdieping van perceel nummer 52 bij het open raam bezig met het af- ichuieren van een kleed. Het kleed gleed haar daar bij uit de handen, zoodat de vrouw, toen zij het wil de grijpen, het evenwicht verloor en uit het raam viel. Zij kwam terecht op den betonnen vloer van de binnenplaats en was wij wel op slag dood. Er waren geen getuigen van het ongeluk. De rouw was alleen thuis met haar twee kinderen van respectievelijk vier jaar en vier maanden. Geen beperkingen meer in den afzet van zeep. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling de ondernemingen, welke zijn ingeschreven bij de sectie zeep van het rijksbureau voor chemische producten, van 1 Mei a.s. af geheel wij te laten in de door hen te verkoopen, af te leveren of in eigen bedrijf te ge bruiken hoeveelheden zeep. De thans bestaande quoteering van den afzet komt dan dus te vervallen. Mocht het in de toekomst noodzakelijk blijken op-1 nieuw tot quoteering over te gaan, dan zal de pe riode van 1 September 1938 tot 1 September 1939 weder als basisperiode gelden. Wat gebeurde er met de Adelante? „Als ik kon liep ik met een 50-mijlsvaart hiervandaan." Vrijdag gingen in IJmuiden tal van geruchten, cie niet nagelaten hebben in visscherijkringen eenige ongerustheid te veroorzaken. Waar de geruchten vandaan kwamen was niet gemakkelijk te constateeren. Zij wezen er op, dat er iets moest zijn geschied met de Adelante IJM 19. Ook werd nog de naam van een anderen trawler genoemd, maar dit bleek later heelemaal onge grond te zijn. Was de Adelante beschoten? Was men aan boord getuige geweest van een lucht- of zeegevecht? Bij informatie is ons gebleken dat een Katwijker logger gemeld heeft, dat hij een bericht had op gevangen van de Adelante aan de Haarlem, waarin laatstgenoemde trawler gewaarschuwd werd, niet Noordelijker te stoomen, omdat het waar de Ade lante zich bevond, (dat was op 59 gr. N.Br.) niet pluis was. Dit bericht onderging de noodige retouche en spoedig heette het in IJmuiden dat de Adelante beschoten was. Vele pogingen werden in het werk gesteld om iets naders te vernemen, maar deze hadden weinig succes. De directie van de V.E.M. heeft zich gister avond radiografisch met de Haarlem in verbinding gesteld. De marconist van dezen trawler heeft ge- antwoord „geen bijzonderheden te melden". Aan boord van de Adelante, voor zoover ons bekend, alles wel". Men meent nu wel met zekerheid te kunnen zeg gen, dat de Adelante n i e t is beschoten. Maar er is een bericht van dezen trawler opge vangen waarin o.a. werd gezegd: „Als ik kan liep ik met een 50 mijlsvaart hier vandaan". Dit wijst er op, dat er toch wel iets bijzonders is voorgeval len. De Adelante .evenals de Protinus, een boot van de Visscherij Mij. „De" Daad" was jl. Zaterdag naar de visscherij vertrokken. De trawler is van de 59 gr. zuidelijker gestoomd om elders te gaan vis- schen. LEZING VAN PROF. DR. A. D. FOKKER. Voor den Haarlemschen Weer- en Sterrekundigen kring houdt Prof. Dr. A. D. Fokker op Dinsdag 9 April in Teyler's Stichting een lezing over „De wer king van de waterdamp in de atmosfeer'. Natuurbescherming bij cultuur technische werken. Centrale commissie ingesteld. De ministers van Economische Zaken, van On derwijs en van Sociale Zaken, hebben een na tuurbeschermingsbeschikking getroffen. Wij ontleenen daaraan het volgende: De onder de voornoemde ministers ressortee- rende diensten voeren geen cultuurtechnische werken uit en verleenen bij de totstandkoming van zoodanige werken geen hulp, in welken vorm ook, dan nadat door of vanwege de minis ters van Economische Zaken en van Onderwijs is verklaax-d, dat daartegen uit het oogpunt van natuurbescherming en iandschapsschoon geen bezwaar bestaat. Voor zoover de ministers zich het nemen van 'n beslissing met betrekking tot 'n bepaald werk of bepaalde onr. goederen niet uitdrukkelijk hebben voorbehouden, zijn de directeur van het staats boschbeheer en de houtvesters van dezen dienst ieder voor zijn ambtsgebied bevoegd na mens de minister de hierboven bedoelde verkla ring af te leggen. Indien de houtvester ernstig twijfelt, stelt hij de zaak in handen van den directeur van het staatsboschbeheer. Indien deze meent op grond van ernstigen twijfel de verklaring niet te kun nen afleggen, stelt hij de zaak in handen van de ministers. De bij dezelfde beschikking benoemde cen trale commissie voor natuurbescherming heeft tot taak de ministers bij te staan bij de uit voering van deze beschikking en hen daaromtrent desgevraagd of eigener beweging van raad te dienen. De dienst van het staatsboschbeheer staat de centrale commissie bij de vervulling van haar taak terzijde. Indien de ministers van oordeel zijn, dat bij een verklaring, als bovenbedoelde, de belangen van de natuurbescherming en het landschaps schoon in belangrijke mate zijn betrokken, verzoeken zij de centrale commissie hen binnen een bepaalden termijn van raad te dienen. De ministers nemen geen beslissing alvorens het advies der centrale commissie hen heeft be reikt. Tot voorzitter der Centrale Commissie benoemd dr. E. J. Beumer. OÏEVROtET;' ORIGINEELE ONDERDEELEN EN "CHEVROLET SERVICE AMST. RIJTUIG-MAATSCHAPPIJ N.V. PLEIN 21 TELEF. 10558—11198 Off. Dealer Chevroiet-Buick. (Adv. Ingez. Med.) Het stoffelijk overschot van den Canadeeschen onderofficier vlieger J. Miller, die het leven verloor tijdens een noodsprong urt den neergeschoten Engelschen bommenwerper, is Vrijdag met militaire eer op de begraafplaats Crooswijk te Rotterdam ter roste gelegd. De laatste eerbewijzen een de groeve Geslaagde openingsvlucht van den luchtpostdienst op Lissabon. Vrijwel op den vastgeslelden tijd is Vrijdag middag te 16.25 uur het Douglas D.C. 3 vlieg tuig der K.L.M. „Xema", uit Lissabon aangeko men en op Schiphol geland. Hiermede is de eerste retourvlucht Amster damLissabon v.v. in den nieuwen regelma- tigen dienst volbracht, en verscheidene belang stellenden hadden zich op het platform en in de wachtkamer verzameld om aanwezig te zijn bij het besluit van dezen zoo belangrijken tocht. Er ging een driewerf hoera op, toen de beide be stuurders, gezagvoerder Parmentier en gezagvoerder van Balkom en de andere leden der bemanning uit de machine stapten. Met hen kwam, niet in functie en dus ook niet in uniform, mee terug gezagvoerder H. Brinkhuis, die in December de „Edelvalk" langs niet directen weg, nl. met speciaal toegestane tus- schenlandingen te Shoreham en te Madrid naar Lis sabon heeft gevlogen. Onderhoud met Parmentier en Brinkhuis De eerste reactie van gezagvoerder Parmentier op onze vraag, hoe de reis verloopen was, luidde: heel rustig en gewoon, niets bijzonders. Natuurlijk viel er over de beide vluchten, elk van bijna acht uur onafgebroken boven zee, nog wel iets meer te vertellen, want op geen enkele andere lijn der K. L. M. komt een dergelijk traject voor. Te 6.30 uur G.M.T. was de „Xema" 's morgens uit Lissa bon vertrokken en na een korte rust te Oporto om 8.56 uur uit Oporto. Te 9.52 uur passeerde het toe stel kaap Finisterre. De Golf van Biscaye werd in nog geen drie uur overgestoken. Te 12.51 uur zag men Ouessant, te 13.20 het Kanaaleiland Jersey en te 15.25 uur werd Duinkerken gepasseerd, nadat men te 15.00 uur ter hoogte van kaap Dungeness was ge weest. Deze opsomming geeft niet alleen een beeld van de vliegtijden, maar ook van de gevolgde route. Een der interessantste proefnemingen op deze reis wa ren de astronomische waarnemingen, welke men bijna om het uur heeft gedaan en die voor een groot deel de tengevolge van den oorlogstoestand ontbre kende radiopeilingen hebben aangevuld of vervan gen. Dit is een zeer belangrijke ervaring voor het toekomstige Transatlantische luchtverkeer der K. L. M., want reeds thans berust de navigatie op de bestaande transoceanische lange-afstands-verbindin- gen op astronomische waarnemingen met de lucht vaartsextant. Van Balkom heeft indertijd, toen hij met Hondong de „Snip"-vlucht naar West-Indië maakte, hiermee al eenige ervaring opgedaan, doch ditmaal hebben alle leden der bemanning waarnemingen gedaan, die overal, waar men ze, hetzij door radiopeilingen, het zij door landzicht kon controleeren, zeer nauwkeu rig bleken te zijn en uiterst geringe afwijkingen toonden. De heer Brinjthuis heeft van September tot nu in Lissabon gezeten waar een kleine K. L. M.-staf on der leiding van den heer H. Steensma is achterge bleven. Enkele malen heeft Brinkhuis met de „Edel valk" zoo men weet een D.C. 2-machine, vluchten gemaakt met Portugeesche autoriteiten. In het alge meen is men in Portugal zeer vriendelijk jegens Ne derland gestemd en er bestaan sterkere banden van sympathie voor ons land dan wij ons hier kunnen voorstellen. Van Balkom had weinig tijd om ons veel te ver tellen. Niet alleen had Parmentier dat al gedaan, maar bovendien moest hij hedenochtend om acht uur reeds weer gereed zijn voor de volgende vlucht naar Lissabon. Als tweede bestuurder gaat dan een der andere gezagvoerders mee, Steinbeck of Te Rol ler, die daarna op hun beurt weer als eerste zullen vliegen, opdat alle K. L. M.-gezagvoerders op deze route de noodige ervaringen zullen opdoen. „KRASNAPOLSKY" BESTAAT 75 JAAR. „Krasnapolsky" te Amsterdam bestaat dit jaar 5 jaar. In 1865 heeft een Poolsch emigrant, Adol- phe Wilhelmus Krasnapolsky, een eenvoudig kleer maker, van zijn spaargeld een verwaarloosd kof fiehuis aan de Warmoesstraat gekocht. Door vele oorspronkelijke denkbeelden, waarmee hij zijn tijd ver vooruit was, wist de heer Krasnapolsky voor zijn etablissement de positie te veroveren, welke het weldra tot ver buiten de landsgrenzen'bekend maakte. De laatste jaren mag „Kras" zich onder de uitstekende leiding van den tegenwoordigen directeur, den heer J. F. Staal, in een nieuwen opbloei verheugen. HET VLIEGTUIGINCIDENT TE PERNIS. Te Rotterdam is Vrijdagmiddag onder groote' be langstelling het stoffelijk overschot van den bij het lucht-ïncident te Pernis verongelukten Canadee schen onderofficier vlieger J. E. Miller met mili taire eer ter aarde besteld.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5