Openhartige mededeeling van generaal Ironside. lamnaal turn de Week Engeland had zeven maanden geleden de vuurproef niet kunnen doorstaan. eger pas veertien dagen gevechtsklaar. fcKTERDXG SP RIG Ï94Ö H S' S R L' E M'S D" S G B C S15 De chef van den Britschen gcneralen staf, rcneraal Ironside, heeft Vrijdag op het mi nisterie van oorlog vertegenwoordigers der Internationale pers ontvangen. Hij zeide o.a.: „De geallieerden mogen er zeer dankbaar voor ijjn dat zij zeven maanden tijd hebben ge kregen om hun legers te vervolmaken. Ik beef bij de gedachte, aan wat gebeurd zou bunnen zijn, indien de Duitscliers ons in het begin, toen wij vrijwel in het geheel jeen leger hadden, hadden aangevallen. Pas ledert veertien dagen kan men zeggen dat wij de moeilijkheden werkelijk te boven zün tekomen, maar thans zijn wij volledig voor bereid op alles, wat kan komen". jïeneraal Ironside zeide verder: „Ik heb de geal- Erde legers in het veld gezien en ik weet hoe brtreffelijk hun geest en hun opleiding is. Men iet niet vergeten dat de meeste van onze jonge- pinen geen militaire oefening hadden gehad, zoo- zij moesten worden opgeleid in veel korteren 1 dan den normalen termijn van zes maanden, jlet groote Duitsche leger, dat tegenover ons at, is een prachtige machine, doch het bezit ïn mannen, die aan den vorigen oorlog hebben dgenomen in een rang boven dien van kapi- D, terwijl wij en de Franschen groote reserves i ervaren leiders uit den wereldoorlog hebben, kan genie in het Duitsche leger zijn, maar men jjfelt er aan. Ik ken de meeste Duitsche comman- iten persoonlijk en ik ben er van overtuigd dat jzich ongerust moeten gevoelen, indien zij het be- [tot oprukken zouden krijgen. Zes maanden ge- pn zouden zij misschien geslaagd zijn, doch thans j. Zij hebben aan de grens gelegen met de dwaze tischgedachten van him kranten en het resultaat j leugenpropaganda, gecombineerd met de werke- fcheid van hun troepen, moet zeer slecht voor hun peel geweest zijn". pnside zeide voorts dat de Finsche oorlog Rus- d ten zeerste heeft ingespannen en de Russische Wingsbronnen heeft verzwakt. Het zou mogelijk Boot van cïienst Engeland- Noorwegen aangevallen. iche torpedojager verdreef de vliegtuigen. olgens het Noorsche dagblad „Dagen' is het Mira, dat een geregelden post- en passagiers- ïst onderhoudt tusschen Engeland en Noor- en, Woensdag door Duitsche vliegtuigen aan- allen. Hoewel de bommen geen doel troffen den twee leden der bemanning gewond. De tellen ondernamen den aanval acht maal, irna zij door een Britsche torpedojager verdre- iv/erden. Een machine werd zoo ernstig getroffen zij een noodlanding op zee moest verrichten, lrbij het toestel vernield werd, Een ander vlieg- j verdween in Oostelijke richting en volgens de phrijving der opvarenden van de „Mira" moet Ihetzelfde toestel geweest zijn dat, zooals ge ld, aan de Noorsche autoriteiten verzocht heeft landen wegens opgeloopen schade, jet vliegtuig landde daarop nabij Stavanger, Sr het door de bemanning in brand gestoken fd. De Duitsche vliegers werden geïnterneerd, in de „Mira" werd aangevallen, bevonden zich la honderd personen aan boord. EYNAUD ONTVANGT DEN FRANSCHEN GEZANT TE DEN HAAG. e Fransche minister-president Paul Reynaud (t Vrijdagochtend den Franschen gezant te Den g, baron de Vitrolles, ontvangen. GENERAAL IRONSIDE, de chef van den Engel- schen generaien staf. zijn dat Rusland elders onrust zou gaan verwekken, doch in dat geval zou het te doen hebben met lange verbindingslijnen die moeilijk gehandhaafd kunnen worden. Hét zou zichzelf nog meer verzwakken. Nader wordt gemeld, dat het ministerie van in formatie bij vergissing een Amerikaansch journalist toegang tot den generalen staf had verleend. Andere journalisten beklaagden zich daarover, waarop de minister-van orlog Ironside verzocht de geheele pers te ontvangen Engelsche nota's aan Zweden en Noorwegen overhandigd. Halifax ontvangt de gezanten. In officieele Engelsche kringen te Londen wordt vernomen dat de minister van buitenlandsche zaken, Lord Halifax, de gezanten van Zweden en Noorwegen heeft ontvangen om nota's voor hun re geeringen te overhandigen. Volgens United Press schijnt het dat Engeland door deze diplomatieken stap aan Zweden en Noor wegen heeft duidelijk gemaakt dat Engeland's poli tieke en strategische interesse in Scandinavië van vitaal belang blijft, ongeacht de Finsche capitulatie -oor Rusland. Men gelooft dat Engeland heeft doen weten dat het niet onverschillig kan staan tegenover een uitbreiding van Duitsche of Russische macht in Noorwegen en Zweden. Het is niet uitgesloten dat de beide Scandinavische staten als tegenwicht te gen de Russische vlootbasis op Hangö en het aanleg gen van een spoorlijn van Kandalaksja naar Ke- mijarvï steun zullen zoeken bij Duitschland. Een der gelijke actie zou evenwel door Engeland als een on vriendelijke daad beschouwd worden, zoo wordt vernomen. Bovendien zouden de beide gezanten te hooren hebben gekregen dat iedere Russische actie om nieuwe havens aan den Atlantischen Oceaan te verkrijgen door Engeland als een bedreiging voor Groot-Brittannië zou worden opgevat. In tegenspraak met vroegere berichten vernam United Press dat de Britsche uiteenzettingen aan het adres van Zweden en Noorwegen geen betrek king hebben gehad op de ijzerertsleveringen aan Duitschland. Hiervoor zijn reeds voorzieningen ge troffen in de Engelsch-Zweedsche en Engelsch- Noorsche handelsovereenkomsten. EUROPEESCHE PERSBUREAUX CONFEREEREN Op 3, 4 en 5 April is te Koperhagen een confe rentie gehouden van de directeuren van persbu- reaux, welke behooren tot de Vereenigde Euro- peesche Nieuwsagentschappen, t.w. de bureaux A. N. P. (Nederland,) Belga (BelgiN), S. T. T. (Fin land), M.T.I. (Hongarije), N.T.B. (Noorwegen), Ritzau (Denemarken) en T.T. (Zweden. Deze bureaux werken sinds eenigen tijd op tech nisch gebied samen om een rechtstreeksche uit wisseling aan elkaar en een rechtstreeksche ver schaffing aan andere bureaux te verzekeren van nationale berichten, hun eigen land betreffende, hetgeen geschiedt door middel van een centrum van uitzending, dat gevestigd is te Amsterdam. Het doel van bovengenoemde conferentie was de vraagstukken te bespreken, verband houdende met de organisatie van de ontwikkeling van dezen gemeenschappelijken nieuwsdienst. Andere pers- bureaux zullen eerlang tot deze samenwerking toe treden. MINISTER MONNET OVER I)E BLOKKADE. Krachtiger maatregelen teneinde de militaire capaciteit ran Duitschland te treffen. AANKOOPEN DER GEALLIEERDEN OP DE NEUTRALE MARKTEN. Na een onderhoud met zijn Britschen col lega, Cross, heeft de Fransche minister voor de blokkade. Monnet. die sinds eenige dagen te Londen vertoeft, de pers ontvan gen. Hij zeide volgens Havas, dat hij zonder tijd te verliezen een onderhoud had willen hebben met Cross, aangezien de nieuwe Fransche regeering de blokkade-maatrege len meer doeltreffend wil maken, niet jegens de neutralen, doch jegens Duitschland. Het is nooit de bedoeling van de Fransche regee ring geweest, maatregelen te nemen, welke de wettige belangen van de neutralen zou den kunnen schaden, doch de geallieerden zijn van meening dat zij alle maatregelen mo gen nemen, welke de militaire capaciteit van Duitschland kunnen aantasten. Na te hebben gesproken over de redenen welke de geallieerden hebben genoopt de wapens op te nemen, zeide Monnet, dat hij duidelijk wil doen uitkomen dat de maatregelen niet bedoeld zijn om de rechten van de vrije volken te fnuiken. Doch niemand moet eraan twijfelen dat de geallieerden zoo snel mogelijk en op de minst moordende wijze de overwinning zoeken. Niemand heeft het recht de oogen te sluiten voor de ontwikkeling van het karakter van den oorlog door den loop der eeuwen. Honderd jaar geleden was de oorlog nog een treffen tusschen de legers en wanneer een land niet betrokken was in een slag, dan kon het zich neutraal ver klaren. Op het oogenblik hebben de landen in een oorlog niet alleen hun legers, doch al hun kracht noodig en derhalve bestaat neutraliteit in het niet geven van economischen steun aan de oorlogvoerenden. Daarom, aldus Monnet hebben de geallieer den het recht een blokkade uit te oefenen welke den vijand kan beletten zich bij de neutralen te voorzien van goederen, welke hij noodig heeft. In dezen geest hebben Monnet en Cross de re sultaten van de reeds genomen en de nog te ne men maatregelen bestudeerd, opdat de geallieer den in staat zullen zijn beslissende slagen toe te brengen. Monnet verwacht groote resultaten van deze maatregelen. In antwoord op vragen van de journalisten zeide Monnet dat door de blokkade het oorlogs potentieel van Duitschland is verminderd, vooral wat betreft de voorziening van benzine, ertsen, rubber, textielwaren, metalen, leer en huiden, de ijzerindustrie in Duitschland ondervindt reeds moeilijkheden en thans is het zaak de lek ken in de blokkade te stoppen. Naar vernomen wordt zal Monnet heden in zijn bespreking met Cross voorstellen op de neutrale markten te koopen, teneinde op deze wijze Duitschland te beletten zich van materieel te voorzien. De geretoucheerde landkaart. Door persvertegenwoordigers bezichtigd. Havas meldt uit Parijs: Vertegenwoordigers van de pers zijn Vrijdag uitgenoodigd om de „landkaart van Reynaud" in oogenschouw te nemen, waarover deze dagen zoo veel te doen is geweest, doordat een foto daarvan door een retoucheur voorzien was van uit het hoofd ingeteekende grenzen. Zij hebben zich ervan kun nen overtuigen dat dergelijke grenslijnen op hel origineel niet voorkomen. De „Thetis" wor<lt hersteld. Vermoedelijk onder anderen naam weer in dienst. In officieele Engelsche kringen verneemt men, dat de duikboot „Thetis". die in het voorjaar van 1939 gezonken is. hersteld wordt en waarschijnlijk onder een anderen naam te zijner tijd weer in dienst gesteld zal worden. Verkenning boven de Duitsche kust. Volgens Engelsche lezing werden verscheidene oorlogsschepen uit de lucht aangevallen. Het Engelsche ministerie voor luchtvaart deelt mede dat Donderdagmiddag een formatie Britsche vliegtuigen van een bommenwerpeï-scommando. doorgedrongen is in de vijandelijke defensie en de Jadebocht en met succes de vlootbasis.van Wilhelms haven heeft verkend. Een vijandelijk oorlogsschip werd nabij Wilhelmshaveri waargenomen en met bommen aangevallen. Verder naar het Zuiden werden vier ^vijandelijke torpedojagers eveneens aangevallen en men gelooft dat schade is aange richt. De Britsche formatie leed geen schade. Geen van de vliegers werd gedeerd, alle toestellen keer den veilig naar hun basis terug, aldus besluit deze officieele mededeeling. Het Engelsche bericht wordt tegengesproken door het Duitsche Nieuwsbureau, dat spreekt van „een zuiver verzinsel". Donderdagmiddag heeft slechts een Britsch vliegtuig boven het gebied van den mond der Elbe gevlogen, zoo zegt het D.N.B. Het heeft daar, in verband met het hevige vuur van het luchtafweergeschut, twee bommen in het water laten vallen, zonder dat een doel in de nabijheid was. Verzwakt het Duitsche duikboot offensief? Reuter meldt uit London: Het is thans reeds ruim een week geleden, dat een Engelsch schip is aangevallen door een duik boot. Men gelooft dat de Duitschers moeilijkheden ondervinden bij het op peil houden van hun duik bootoffensief, aldus de vlootcorrespondent van Reuter. De duikbootvlootaanvallen komen in gol ven,, aangezien de duikbooten periodiek in zee gezonden worden en vervolgens, wanneer zij het overleven, terugkeeren naar Duitschland om uit te rusten en hersteld te worden. Deze golven wor den geleidelijk zwakker en minder veelvuldig. De grootste moeilijkheid van Duitschland ligt zonder twijfel in de bemanning van de duikbooten. Dit blijkt uit de groote jeugd van de duikbootbeman ningen, die kortelings gevangen genomen zijn. Ook zijn er aanwijzingen, dat het duikbootbouwpro- gram niet aan de verwachtingen heeft beantwoord en inderdaad is het twijfelachtig of de nieuwe aanbouw- thans het tempo der vernietiging bij houdt. Aangezien het aantal Engelsche jachttoe- stellen toeneemt, vermindert dienovereeakomstig de kans van iedere duikboot om veilig terug te keeren. Het optreden der geallieerden met diepte bommen wordt steeds doeltreffender en de ge volgen voor het moreel der duikbootbemanningen worden ernstiger, waardoor de moeilijkheden om de duikbooten van bemanningen te voorzien nog toenemen. Dertig jaar gevangenisstraf. Vonnis tegen berucht gangster. Een Havasbericht uit New-York meldt dat de be ruchte gangster Lepke. die door chantage belangrijke sommen wist los te krijgen van groote bakkerijen te New York tot 30 jaar gevangenisstraf is veroordeeld. Engelscli rechter aangevallen. Door vier steken ernstig gewond. Rechter Burgis, de president van het gerechtshof voor Lancashire en Cheshire, dat de zaken behan deld van hen, die gewetensbezwaren hebben tegen den militairen dienst, keerde Vrijdag na den gehee- len dag zijn functie te hebben vervuld naar huis, Hij bevond zich op het station van Manchester om met den trein naar huis te gaan, toen hij plotseling vier maal in den rug werd gestoken. In ernstigen toestand is hij naar het ziekenhuis gebracht. De po litie heeft een arrestatie verricht. Eiigeland's handelsbetrekkingen met Rusland. Verbetering in zicht? De diplomatieke correspondent van Reuter ver neemt dat de Sovjet-ambassadeur, Maisky. de kwes tie te berde heeft gebracht van verbetering der En- gelsch-Russische handelsbetrekkingen, zulks tijdens een recente ontmoeting met den minister van buiten landsche zaken. Lord Halifax. In Russische kringen wordt beweerd dat de geal lieerden zouden profiteeren van betere handelsbe trekkingen met Rusland. Indirect zoowel als direct, door de clausule in de pacten tot wederzijdschen bij stand tusschen Littauen, Letland, Estland en de Sovjet Unie. Deze clausule behelst voorzieningen ten aanzien van transportfaciliteiten via Rusland voor goederen uit de Baltische landen. De Oostzee is thans gesloten voor de Britsche scheepvaart, maar de Rüssen verklaren dat Enge land toegang zou kunnen hebben tot de voorraden van de Baltische landen, welke zouden kunnen wor den verscheept door Rusland via Moermansk of de havens aan de Zwarte Zee. Of het Russische trans portsysteem krachtig genoeg is om een zoodanig uit gebreide handelsroute bruikbaar te maken is zeer twijfelachtig. Het denkbeeld vormt echter een on derdeel van de Russische argumenten, die gericht zijn op de hervatting van normale handelsbetrekkin gen met de Westelijke mogendheden. Haringolie voor motoren. Proefnemingen in Zweden. Een speciale commissie is door het Zweedsche mi nisterie voor openbare werken aangesteld om proe ven te nemen teneinde vast te stellen of haringolie, die in groote hoeveelheden in Noorwegens tijdens het haringseizoen wordt vervaardigd, gebruikt kan wor den als motorolie voor visschersvaartuigen. Van een technisch' standpunt gezien zijn gunstige resultaten verkregen met een mengsel, bestaande uit 80 pet. haringolie en 20 pet. solarolie. Haringolie is veel duurder dan solarolie. maar kan in noodgevallen gebruikt worden, wanneer solarolie niet verkrijg baar is. Onregelmatigheden bij de lands- administratie in Indië. BATAVIA, 5 April, (Aneta-ANP) Verschenen is het verslag van de algemeene rekenkamer over 1939. Hieruit blijkt, dat in dat jaar 389 gevallen van on regelmatigheden in de landsadministratic ter kennis van de rekenkamer zijn gebracht. Van dit aantal wa- rgn 327 gevallen die betrekking hadden op fraudes en 62 gevallen van andere onregelmatigheden. Voor zoover tot dusver bekend bedraagt de scha de, veroorzaakt door fraudes f 73.667.07 en die ten gevolge van andere oorzaken f 24.464.95. De hoog ste fraude, voor zoover deze kon worden vastge steld, ligt tusschen de f 5000 en f 10.000. In vergelijking met andere jaren toont de schade, welke door fraude aan het land is toegebracht, een vermindering. Deze bedroeg n.l. in 1936 f 153.070, in 1937 f 116.957 en in 1938 f 111.140. Do schade door andere oorzaken bedroeg in 1936 f 32.275, in 1937 f 29.886 en in 1938 f 40.465. „Mauretania" heeft Honoloeloe weer verlaten. Bestemming van het schip geheim gehouden. Het Britsche mailschip „Mauretania", dat Don derdag te Honoloeloe was aangekomen, is gisteren weer vertrokken, na voorraden aan boord te heb ben genomen. De gezagvoerder heeft over de reis van New-York naar Honoloeloe vrij met de pers gesproken, doch hij zeide niets over de bestem ming van het schip. Brand in het s.s. Hoogkerk. Het s.s. „Hoogkerk" van de Holland-Britsch- Indië-Lijn was Donderdagnamiddag vrij onver wacht binnengekomen. Het had ligplaats genomen aan de Rijnhaven Z.Z. ter hoogte van de loods San Francisco en terwijl gisteren begonnen was met het lossen van de lading, verrichtten werklieden eenige noodzakelijke reparaties. Onder hen bevond zich ook een lasscher, die met een brandapparaat aan de buitenzijde van het schip aan den arbeid was. Toen de huid was doorge brand zijn vermoedelijk eenige vonken over gesprongen in het bunkemiim, ruim 3, dat geheel geladen was met kappen jute en balen onge brande pinda's en grondnoten. Gisteren om tien voor half vier namen althans aan boord vertoevendë werklieden een sterke brandlucht waar. Onmiddellijk werd een onder zoek ingesteld en toen bleek dat ruim 3 vol rook stond De jute had vlarr. gevat Onmiddellijk werd alarm gemaakt. Van alle zijden rukten de blusschers aan, doch het duurde tot vannacht 12 uur voor men het vuur onder de knie had. De nablussching zal nog wel eenige dagen duren. EEN TERUGBLIK NDAG 31 MAART. ns afscheid van de maand waarin de lente be- wordt met wat zon maar zonder warmte ge ien. Als het waar is dat Maart zijn staart roert. Jt deze Maart dat ditmaal wel zonder eenige ndelijke bedoeling gedaan. Zij had een voor- d aan de staartroering van mijn en anderer len moeten nemen, die als regel door vriend- ip voor den mensch verwekt wordt, por onze voetballers en hun verknochtsten iang is dit ook geen plezierige maand geweest, tiaag wordt de tegen België met 17 geleden plaag verder toegelicht met een volgende Ian nog wel op eigen terrein tegen het op sport- rel als op andere gebieden zeer bescheidene onschuldige Luxemburg. Vroeger plachten tve-elftallen dat met gemak te verslaan. En éts heeft men nu aan drie van onze ministers len vertoonen! Het is wel een beetje erg, al is een goede les. Niet voor de ministers bedoel ik, r natuurlijk voor de voetballers. En ik ril wel peetje als ik denk aan de termen waarin som- sportschrijvers van het aan voetbal verslaafde I zich nu zullen gaan uiten. Ons „nationale bla- I zal besmeurd" (of besmet of bevlekt) wezen, pullen „beladen zijn met smaad". De „débacle Antwerpen" zal door „de schande van Rotter- zijn gevolgd. it is natuurlijk allemaal onzin. Maar een mal ur is het wel geweest. Er is meer dat de voet- !rij benart en daartoe behoort de merkbare Jg van de publieke belangstelling. Met meer busiasme en' minder groote woorden, met geest- I ook al zijn er geen promotie- en degradatie strijden en al speelt men dus zoogezegd om den tr z'n baard, zal men die kunnen herwinnen, ers niet. Het is vreeselijk vervelend menschen te zien doen zonder toewijding en pit. En dat I ook voor sport. Ieder genre is goed behalve vervelende, heeft een Franschman gezegd. Hij Ite zich wat kras uit, maar dat het vervelende e zeer erg is staat vast. Vele voetbalwedstrijden tegenwoordig alleen maar vervelend. ANDAG 1 ARRIL. I traditioneele dag der grapjes. Ik heb er dit- 1 niets van gemerkt. In dezen tijd schijnt dit t van grappigheid niet meer aanvaardbaar te Hetgeen niet zeggen wil dat humor en geest jen afgedaan. Gelukkig niet: dc Heir-^ beware ervoor. Maar dat deze dag zonder Aj^.moppen popt is maar goed, want de historie van den trawler Protinus, nader aangevuld met berichten over beschietingen-uit-de-lucht van twee andere IJmuider trawlers, de Viking Bank en de S. Groen, maakt een ellendigen indruk in ons land. Van de Protinus zijn de kapitein en een matroos door den Duitschen vlieger met zijn bommen, die het schip naar den bodem der Noordzee zonden, gedood. Twee andere schepelingen zijn van ontbering omgeko men in de reddingboot. De overige acht heeft een Engelsche duikboot tenslotte aan boord genomen en aan land gebracht. Ditmaal zal het protest der Nederlandsche regee ring, te Berlijn ingediend, zeer scherp gesteld zijn. Het zal den aanval op het weerlooze visschers- scheepje zeer terecht „een volstrekt ontoelaatbare gewelddaad" noemen, bestraffing der schuldigen viagen en zich een eisch tot schadevergoeding voorbehouden. Deze punten zullen zelfs worden medegedeeld. Ik hoop en verwacht, dat ook het Duitsche antwoord zal worden medegedeeld. Mocht dit uitblijven, zooals al meermalen bij vroegere protesten het geval is geweest, dan zullen wij ook dat dienen te vernemen. Opdat wij volledig inge licht zijn. Want gevallen als deze zijn nu inderdaad een smaad en een schande, ons aangedaan. Dat dergelijke termen gebezigd worden als het een ver loren voetbalwedstrijd van het Nederlandsch Elf tal betreft is onzin en malle opschroeverij. Ik heb het hierboven al gezegd. Maar op een misdadigen aanslag, zooals op den trawler Protinus is gepleegd, zijn zij tenvolle toepasselijk. DINSDAG 2 APRIL. Op dezen dag veroordeelt de Haagsche recht bank den verdachte van den moord op een vee- kooper in Leidschendam tot levenslange gevangenis straf. Welke straf verdient de Duitsche vlieger, die twee weerlooze zeelieden aan boord van een visschersbootje, dat aan alle kanten van Nederland sche herkenningsteekens voorzien was, achteloos om zeep gebracht heeft en den dood van twee ande ren veroorzaakt door hun schip te vernietigen? Die eenvoudige vraag stel ik, in alle kalmte. Want het is goed en noodig dat wij een misdaad een misdaad en doodslag doodslag blijven noemen, al zijn we dan ook nog zoo neutraal. De dader van den moord in Leidschendam (of de daders: de veroordeelde beweert dat hij slechts medeplichtig is geweest aan den moord, die door een ander zou zijn bedreven) had berooving als oog merk. Welk oogmerk die Duitsche vlieger heeft gehad met zijn wilden aanval weet ik even wel niet. Niemand weet het. De eenige reden die men bedenken kan is: het Nederlandsche volk bang te maken. Als dit het motief is geweest berust het op gebrek aan kennis van onzen volksaard. Op deze wijze maakt men ons niet bang. Men maakt ons nijdig. Niet opgewonden-nijdig, zoodat wij onze zelfbeheersching verliezen, maar zeer bezonnen en zeer intens-nijdig. Er is vandaag toch ook een verheugend bericht wat zijn ze schaarsch en dat geldt de sterke afne ming der werkloosheid in onze cmm-ddellijke om geving. Te Haarlem is het aantal werkloozen in drie weken tijds met zeshonderd gedaald en nu op het laagste einde-Maart-peil van de heele reeks cri sisjaren gekomen, met uitzondering alleen van 1932 toen het nog iets lager was. In de omstandigheden kan men er geen groote toekomstverwachtingen aan verbinden. Dat ware overmoed. Maar men kan zich verheugen dat er tenminste nu een verbetering in treedt. Veel zal nog moeten gebeuren om een laag werkloosheids-totaal te bereiken. Er zijn nu nog 4216 werkloozen in de gemeente Haarlem.1318 min der dan een jaar geleden. WOENSDAG 3 APRIL. Chamberlain heeft weer gepraat over de neutra len. Alle oorlogvoerenden praten blijkbaar over niets zooveel en zoo gaarne als over de neutralen. Ik heb iemand gesproken die daar weer een andere verklaring voor had. Er zijn er al veel voor gege ven. Maar hij zei: „Het bestaan van de neutralen werpt zoo'n scherp licht op het bestaan van een oor log. En hun houding, al zeggen zij hei niet uitdruk kelijk, spreekt uit: „Wij hebben minachting voor jullie oorlog. Wij doen er niet aan mee. Ons zijn zulke middelen ter beslechting van geschillen te min." Dat zeggen de neutralen nu wel niet tot de oorlogvoerenden, maar hun neutraliteit zelf moet dien indruk wekken. Juist omdat de oorlogvoerende volken zelf in hun hart ook zoo'n minachting voor en afkeer van den oorlog en zijn methoden hebben. Net als ieder volk tegenwoordig." Wellicht zit hier heel wat in. Maar de Engelsche regeering houdt zich nu be zig met verscherping van de blokkade, vooral met het „stoppen van lekken" bij de neutralen. Zij wil geen producten uit het Vereenigd Koninkrijk meer leveren aan neutralen, die ze doorleveren aan Duitschland. Dat zegt Chamberlain. Andere Engel- schen duiden krasser opinies over de neutraliteit aan. Hun woorden zijn niet officieel maar wekken het vermoeden dat bij voortduring van dezen strijd de positie der neutralen steeds moeilijker zal wor den. Dat wil dan natuurlijk zeggen: die van de kleine Met Italië, de Vereenigde Staten en Japan is het een andere zaak. Ik zwijg maar van Rusland. Dat' noemt zich nu ook weer neutraal en ziet daar dus blijkbaar voordeel in. Wellicht gaan Stalin, Molotof en Worosjilof beproeven het Roode Leger te reor- ganiseeren en zullen zij geen nieuwen oorlog be ginnen eer zij meenen, daarin geslaagd te zijn. De geallieerde oorlogsraad schijnt over meer din gen gesproken te hebben dan bekend gemaakt zijn. Dat zou men tenminste wel moeten afleiden uit de voldoening bij de Franschen, wier invloed in Lon den sterk toeneemt. En ofschoon Reynaud nog min of meer gehinderd wordt door dat deel van de Fransche Kamer, dat hem bij zijn optreden heeft ge poogd te wippen en vooral door eenige losgelaten leden van het vorige kabinet krijgt men al den indruk dat deze scherpe kleine man een leider van bijzonder kaliber is, die zeer nauwkeurig weet wat hij v/il en dat doorzet ook. DONDERDAG 4 APRIL. Nu zijn er wijzigingen in het Britsche kabinet, waarbij Churchill de aanvoerder van een comité van vier, bevattend de ministers van de oorlogs-departe- menten en hun ambtgenoot van de bevoorrading (the Minister of Supply) is geworden. Deze laatste is de gelukkige die door de nationale humor, bfe- zield door den titel van het bekende boek „Alice in Wonderland", wordt aangeduid als „Alice in Blun- derland". En de graaf van Athlone, lid der Koninklijke Fa milie, wordt benoemd tot gouverneur-generaal van Canada. Hij is van 1923 tot 1929 al gouverneur van Zuid-Afrika geweest en diep in de zestig. Er moeten millioenen Europeanen in alle landen van Europa zijn die hem zijn nieuwe taak benijden. Een rustige, een eervolle, een lucratieve betrekking ver van Europa, in een land waar beschaving heerscht, te midden van blanken! Hoevelen, die met oneindig veel minder dan een gouverneur-generaalschap vol komen tevreden zouden zijn, snakken daar in dezen tijd naar. Al is het 'niet voor zichzelf, dan toch om de zekerheid te verwerven dat hun gezinnen een goede en veilige toekomst tegemoet zouden gaan „Wij streven naar totalen vrede", heeft Reynaud vandaag per radio tot Amerika gezegd. En hij legde uit dat hij daavmee bedoelde: niet voor twintig of vijfentwintig jaar. maar voorgoed: voor onszelf en alle komende geslachten. Het zou hoopvoller klinken als deze zelfde leus tijdens den wereldoorlog niet in Engeland was gevoerd. De wereldoorlog heette toen ..The War to end War". Er zal. om dat te bereiken, heel wat meer noodig zijn dan leuzen en dan oor logvoeren! want de groote proef op de som zal pas geleverd moeten worden als men begint te onder handelen en de wapens stilstaan. Maar nu verwacht Reynaud veel van het Fransch-Britsche economische accocrd, dat achter de schermen aan het groeien en zelfs aan het uit dijen schijnt te zijn. Hij herinnert in een artikel in The News Chronicle, een Londensch dagblad, aan de economische wording der 48 Amerikaansche staten die zich zoolang geleden reeds vereenigd hebben en stelt hun ten voorbeeld. Hij stelt trouwens Engeland cn Frankrijk ook alvast ten voorbeeld aan kleinere Europeesche volken en vraagt waarom zij hetzelfde niet zouden kunnen doen. Inderdaad is^e vraag der economische samenwerking van Nederland en Bel gië op het tapijt gebracht. Van Cauwelaert is er voorstander van. De oud-minister Van Isacker heeft erover in Amsterdam het woord gevoerd. Hij wil wachten tot na den oorlog. Het is de vraag tot wan neer men zal kunnen wachten met groote nieuwe plannen om uit de groote economische zorgen te komen. De Italiaansche bladen winden zich op over een geretoucheerde foto van een kaart van Europa in Reynaud's werkkamer. Zij meenen dat die de ge heime plannen der geallieerden weergeeft. Sumner Welles staat ook op die foto. In Amerika hebben ze hem gevraagd wat hij van de beweringen der Ita liaansche bladen denkt en ditmaal heeft hij heusch zijn meening gezegd. Hij heeft geantwoord: „Fan tastische onzin!" In Haarlem is de verzekeringsagent, die een an deren verzekeringsagent heeft gedood, tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld. Wegens doodslag. VRIJDAG 5 APRIL. Nu komt de Daily Mail uit den hoek en beweert dat een Britsch-Fransche Federatie in studie is. Er zou dan ook sprake zijn van een Britseh-Fransch parlement „ter bespreking van belangrijke vraag stukken". Als er „ter beslissing" stond zou ik het overtuigender vinden. En het spijt mij dat ik zoo vaak reserves moet maken, maar de bron waaruit dit bericht welt, de Daily Mail, behoort tot de bron nen die ik met twijfel beschouw. Het eene dagblad is het andere niet; als het nu b.v. in de Manchester Guardian stond zou het een heel andere zaak zijn. Maar ongetwijfeld zijn er dingen in de maak waar van we nog verbaasd zullen staan. En er zit voor mij aan dit bericht ook een vroolijke kant, want de gedachte aan een combinatie van de sfeer van de Chambre des Députés met die van het Lagerhuis moet voor iemand, die beider zittingen zoo vaak heeft bijgewoond, wel iets onweerstaanbaar bekoor lijks hebben. Hoe schoon' Als dat er ooit van komt moet ik het bijwonen! Verschillender parlementaire sferen zijn nauwelijks denkbaar en de gedachte aan een minister van het uitgestreken-correcte type van Lord Halifax of van het uitgestreken-juridische type van Sir John Simon, bestookt door een Franschen interpellant of door interrupties in den stijl van het Palais Bourbon is kostelijk. En dan de Salie des Pas Perdus vereenigd met „the lobby"! Er zijn gemakkelijker vereenigbare sferen in Europa denkbaar dan juist deze. En toch zijn het deze, die ongetwijfeld het dichtst bij de kans op ver- eeniging staan. Hetgeen eigenlijk een vingerwijzing inhoudt en tevens een nieuwe aanduiding geeft van de groote veranderingen, die hoe en waar dan ook in Europa op til zijn. Want wij ggan een anderen tijd tegemoet, al moet de voetbalmaniak, dien ik in den aanvang van dit stuk „taekle'de", nu niet meteen veronderstellen dat de namen Engeland cn Frankrijk verdwijnen zullen en plaatsmaken voor E- F- CEngeland-Frankrjjk-Combinatie. R. P.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 9