£aaUte> BuiM&t vaat uw faUaup! BURGERLIJKE STAND Vit de Omstxeken J MAANDAG 8 APRIL 1940 HAARLEM'S DAGBLAD Britsche vloot wil vechten als de Duitscliers gaan mijnenvegen. LONDEN, 8 April (Reuter). Reuter verneemt dat de mededeeling, die vanmorgen door de Fran sche en Engelsche gcanten aan het Noorsche depar tement van buitenlandsche zaken is overhandigd, identiek .was met de gemeenschappelijke Engelsch- Fransche verklaring, die in Londen is gepubliceerd betreffende de mijnen in de Noorsche wateren. Naar de meening in officieele kringen te Londen vormt de Engelsch-Fransche actie generlei gevaar voor de Noorsche neutraliteit noch voor Noorsche menschenlevens en schepen, dusverre den geallieerden zijn ontweken. In welingelichte kringen in Londen is het mijnenleggen zelf vandaag aangeduid als een ..hoogst bekwame operatie". Het geschiedde in den tijd van één uur zonder dat iets tusschen- beide kwam. Ten aanzien van de vraag wat gebeuren zal, wan- neei Noorwegen de geallieerde mijnen wegveegt, wordt als antwoord gegeven, dat er dan weer mij nen kunnen worden gelegd. Wanneer Duitschlanri het waagt een mijnenvegende operatie te onder nemen. zou de Britsche vloot een gevecht toejuichen. De Duitsche handelsroute van Narvik zal waar schijnlijk doeltreffend verzegeld worden door het mijngebied buiten den Westfjord, dat zich over 200 vierkante mijlen dwars over de fjordmonding uit strekt. Men herinnerd er aan, dat Chamberla:n de vorige week een samenvatting heeft gegeven van de situatie, toen hij zeïde, dat ofschoon Engeland nooit er naar zal streven letsel of verliezen toe te brengen aan de neutralen en ofschoon Engeland er naar streeft de regels in acht te nemen, niet verwacht kan worden dat het Duitschland toestaan om voor onbepaalden tijd te profiteeren van zijn gebrek aan gewetensbezwaren. LONDEN, 8 April (Reuter). Het is te Londen niet bekend of Noorsche schepen aanwezig waren bij het leggen der mijnen. In officieele kringen wordt verklaard dat de Noorsche regeering zoo spoedig mogelijk van de operatie der geallieerden in kernis is gesteld en de reden, waarom van de radio gebruik is gemaakt om het eerste bericht te geven, is dat het dringend noodig was de scheep vaart te waarschuwen voor de gevaren, welke de door mijnen versperde gebieden opleveren. Het is duidelijk, dat de schepen in de wateren langs de kust buiten de driemijlszóne moeten varen om de mijnenvelden te passeeren. Op de vraag of aan zulke schepen bescherming door Britsche oor logsschepen zou worden aangeboden, zeide de Lon. densche woordvoerder dat dit een kwestie was, welke de Noorsche" regeering wellicht te zijner tijd aan de Britsche regeering zou willen voor leggen. Er wordt voorts de nadruk op gelegd dat deze actie der geallieerden geesnzirs tegen eenig neu traal land is gericht en dat zij niet moet worden uitgelegd als kritiek, hetzij op Noorwegen, hetzij op Zweden, welker gevaarlijke positie te Londen en te Parijs zeer goed wordt ingezien. Noorsche regeering protesteert. Terugtrekken van schepen en mijnen geëischt. OSLO, 8 April (Noorsche Telegraaf Agentschap). De Noorsche regeering heeft een verklaring gepubli ceerd. waarin gezegd wordt dat Noorwegen een plechtig en ernstig protest laat hooren tegen de schending van zijn neutraliteit door de geallieerden. De regeering moet eischen dal de mijnen en oor logsschepen uit de Noorsche territoriale wateren worden teruggetrokken en de regeering moet zich het recht voorbehouden alle maatregelen te nemen, welke in verband met zulk een schending der neu traliteit noodig geacht mochten worden. Zweedsche regeering bijeen. STOCKHOLM, 8 April (Reuter). De Zweedsche regeering is vanmorgen bijeengekomen om te be raadslagen in verband met het leggen van mijnen in de Noorsche wateren en de gevolgen daarvan voor Zweden. In het huidige stadium wordt geen of ficieele Zweedsche mededeeling verwacht. Duilsclie oorlogsschepen stoomen naar het Noorden. Het Zweedsche blad Dagbladet weet te mel den dat een groote Duitsche vloot, ongeveer 15 schepen omvattende, door het Kattegat naar het noorden opstoomt. De meeste oorlogsbodems zijn door de Kleine Belt gevaren, de overigen gingen door de Sont. (United Press). Een groot oorlogsschip is vanmorgen gezien bui ten Bud. Om half tien lag de bodem slechts op een halven zeemijl afstand van de kust. Ook is een groot oorlogsschip gezien te Hustadvika, waar vijf stoomschepen werden aangehouden. Noorsche kustvaart gestaakt. BERGEN 8 April. De Noorsche kustvaart is geheel gestaakt. De schepen, die uit het noor den naar Bergen op weg waren zijn in ver schillende havens voor anker gegaan. (United-Press). Zweden werkt aan zijn defensie. STOCKHOLM, 8 April (Havas). De bladen hebben een communiqué, volgens hetwelk in ver band met de omstandigheden de defensiemaatrege len zullen worden uitgebreid Reactie in Finland. HELSINKI, 8 April. De Fransche en Britsche nota's aan Noorwegen en Zweden hebben groote belangstelling gewekt in Finsche politieke kringen. Men gelooft hier dat alke stap van de belligerenten die de toestand der neutralen meer precair zou kunnen maken,, vroeg of laat ook op Finland be trekking zal hebben. Het weekblad „Talouselama" dat dikwijls de meening weergeeft van kringen, die nauw bij de regeering betrokken zijn, schrijft in een politiek artikel: „De toestand van de neutrale landen ten Noorden van Duitschland wordt met den dag gevaarlijker. Noorwegen is in een gevaar lijker positie dan ooit tevoren wegens het Zweed sche erts dat.via de Noorsche wateren naar de Duitsche oorlogsindustrieën wordt vervoerd. In de nabije toekomst zal blijken of de strikte neutraliteit die de Scandinaafsche landen in de Finsche kwestie hebben aanvaard in staat zal zijn hen uit de klauwen van den oorlog te houden". (United Press). Blijde gebeurtenis aan bet Egyptische hof. Een prinsesje geboren. Koningin Farida van Egypte heeft het leven ge schonken aan een dochtertje. Moeder en kind ma ken het wel. Het Duitsche legerbericlit. BERLIJN, 8 April. (DNB) De tekst van het heden door het opperbevel van de weermacht uitgegeven legerbericht luidt als volgt: In den loop van den zevenden April ondernamen Duitsche vliegtuigen verkenningsvluchten boven het centrale deel van de Noordzee alsmede boven Noord en Midden-Frankrijk. Voorts maakten zij controle- vluchten boven de Duitsche bocht en het Westelijke front. Ten noorden van het eiland Sylt nam een es kader Messerschmitt toestellen 24 Britsche Welling ton bommenwerpers waar. Onze jagers schoten twee Britsche vliegtuigen neer en dwongen de overigen in westelijke richting terug te keeren. Aan het Westelijke front ontstonden herhaaldelijk luchtgevechten. Hierbij schoten onze jachtvliegtui gen vier vijandelijke vliegtuigen neer. Een ander toestel werd door luchtdoelgeschut neergehaald. Drie eigen machines worden vermist. Nankin*; beveelt Staakt de vijandelijkheden. NANKING, 8 April. (Domei). Dc regeering Wang Tsjing Wei heeft tot alle troepen in ge heel China het bevel gericht de vijandelijk heden tot nader order terstond te staken. Te vens heeft de militaire commissie instructie ontvangen de regeering op de hoogte te hou den van de naleving van dit bevel tot wapen stilstand door de Chineesche troepen. Bevoeg de waarnemers wijzen er op, dat de Chinee sche troepen die aan het bevel gehoor geven en de vijandelijkheden staken, zullen worden opgenomen in het nationale verdedigingsleger van de regeering van Nanking. Conferentie van Engelsche ambassadeurs. Reuter verneemt van officieele zyde dat Lord Halifax van middag om vier uur op het ministerie van buitenlandsche zaken de vergadering zal pre- sideeren van de Britsche gezanten in de Balkan- landen. De ambassadeurs van Groot-Brittannië te Mos kou, Rome en Ankara zullen eveneens aanwezig zijn. Dinsdagmiddag om drie uur zal eveneens een vergadering worden belegd. Er zullen nog meer besprekingen zijn met de gezanten. Later in de week zal een conferentie worden gehouden op het ministerie voor de eco nomische oorlogsvoering. Columbia door ongekende droogte geteisterd. Gebrek aan electriciteit het gevolg. BOGOTA, 8 April. In Columbia heerscht een buitengewone droge periode. Sedert 20 jaar is er niet zoo'n droogte geregistreerd. De autoriteiten zien zich genoodzaakt maatregelen te nemen ten einde het verbruik van electriciteit te beperken, aangezien de electrische centrales, die door water kracht gedreven worden, tengevolge van het weinige water niet meer op volle kracht kunnen werken. De couranten hebben zich genoodzaakt gezien hun edities aanzienlijk te beknotten, de banken, win kels enz. hebben voor verlichting, weer toevlucht gezocht tot de petroleumlamp, zelfs de radio-uitzen dingen zijn beprekt (United Press). DE MELKPRIJS. Niettegenstaande de regeering den prijs van de melk met 1 cent verlaagd heeft, is de melkprijs te Haarlem nog 15 cent per L. Naar wij vernemen heeft dit feit niets te maken met bovengenoemd conflict. Bij informatie bij den met het op pag. 3 vermelde conflict. Bij infor matie bij den melkhandel werd ons n.l. medege deeld, dat de stedenRotterdam, Utrecht, Den Haag en Haarlem buiten de door de regeering ge maakte bepaling inzake den melkprijs vallen. Beter-gesitueerden te Haarlem. Nadere gegevens over de stijging. In ons nummer van Zaterdag hebben wij mede gedeeld, dat uit de woningstatistiek der gemeente Haarlem biijkt, dat te Haarlem het aantal be woonde perceelen met een huurwaarde boven de f 600 in het jaar 1939 is gestegen van 4575 tot 4633, een vermeerdering dus van 58. Interessant is precies na te gaan tot welke huur- groepen die huizen behooren. omdat dit natuurlijk nog van invloed is od den financieelen welstand der bewoners. Deze vergelijking is ons mogelijk wanneer wij als basis nemen 1 Juli 1937, het tijd stip van de laatste woningtelling en 1 Januari 1940. In Haarlem werden bewoond: Huurwaarde. 1 Juli 1937 1 Jan. 1940 Stijging f 600—f 800 2379 2494 115 f 800—f 1000 343 878 35 f 1000 en hooger 1258 1275 17 Er werden dus 167 huizen met een huurwaarde boven de f 600 meer bewoond dan 2i/2 jaar geleden. Daarvan waren er 115 in de huurklasse f 600f 800, 35 van i' 800f 1000 en 17 van f 1000 en hooger. In dat tijdvak steeg het aantal beschikbare huizen dus bewoond en onbewoond tezamen in de ge noemde huurklassen alsvolgt: Aantal 1 Juli 1937 1 Jan. 1940 f 600—f 80'.) 2513 2601 f 800—f 1000 888 922 Boven f 1000 1315 1354 Er werden dus in die 2VÏ jaar 131 nieuwe huizen van f 600 en hoogere huur te Haarlem gebouwd. Het aantal bewoonde perceelen steeg met 167, zoodat, indien slechts nieuwe huizen bewoond wer den, er óók nog 34 van de oude betrokken moeten zijn. Maar natuurlijk is het aan te nemen, dat de verhuurde huizen meer over beide groepen verdeeld zijn, hoewel daarover geen statistische gegevens bestaan. Het aantal ledig staande huizen van f 600 en meer huur was dus op 1 Januari 1940 34 onder dat van 1 Juli 1937. Op 1 Januari 1940 waren onbewoond: 54 huizen in de huurgroep f 600f 800, 44 in f 800f 1001 en 49 boven de f 1000. Maar dit zijn slechts gedeeltelijk huizen die voor bewoning geschikt zijn. Van de 4716 huizen die op 1 Juli 1936 te Haarlem in de huurgroepen boven f 600 gevonden werden waren er niet meer dan 2751 zonder nering of bedrijfsruimte. Van de 1429 perceelen met een huurwaarde van f 1000 en meer waren er niet meer dan 527 voor ge wone bewoning bestemd. Wil Haarlem dus meer goed gesitueerde bewoners krijgen, dan zal het noodig zijn, dat de voorraad huizen die door deze menschen verlangd wordt, vergroot wordt. Dat er behoefte aan bestaat toonen de door ons gegeven cijfers aan. Op 1 Januari stonden hier slechts 49 perceelen open met een huurwaarde van f 1000 en meer. Maar daaronder waren 18 winkelhuizen: OOCEN OPEN Wist U dat, van Uw be hang? Dat Uw kamers door enkele guldens extra te besteden aan Uw behang, er wel dubbel zoo mooi en dubbel zoo voornaam ko men uit te zien? Bakker levert alle soorten behang van 15 ct. per rol tot zoo hoog als U maar gaan wilt. We hebben ruim 800 ver schillende behangsels in voorraad. H. M. BAKKER Gen. Cronjéstraat 135 Haarlem Telefoon 11657 Vakkundige behangers beschikbaar. (Adv. Ingez. Med.) „Engeland gaat te ver." Indruk te Stockholm. STOCKHOLM, 8 April (Reuter). Het grootste deel van het gewone publiek kwam eerst laat in den morgen op de hoogte van het feit. dat de geallieer den mijnen hebben gelegd in de Noorsche wateren. Toen de menschen het nieuws hoorden, waren zij met stomheid geslagen. De geallieerde operatie vormt dan ook het voornaamste onderwerp van ge sprek. Het departement van buitenlandsche zaken heeft geweigerd om eenigerlei officieel commentaar af te leggen. Tegenover Reuter werd echter in offi cieele kringen één meening uitgesproken, n.l. dat Engeland te ver ging. Een commentator zeide: „De oorlog wordt op ons gebied gebracht. Wat zal Duitschland tegenhouden om van zijn kant een actie te ondernemen? Wat zal gebeuren, wanneer Duitsch land aanbiedt de mijnenvelden weg te vegen van de Noorsche kust? Dat zou zeker leiden tot een groo- ten vlootslag in de Noorsche wateren. Ook zou Duitschland kunnen besluiten om beschermenden militairen bijstand aan Noorwegen aan te bieden en troepen over zee te zenden. Elk van deze stappen zou den toestand zeer ernstig maken en zou den Westelijken oorlog naar het Noorden overbrengen". Verwachting geldig van hedenavond tot morgen- wond ongeveer 19 uur: Voor het westen: Halfbewolkt tot helder, droog weer. Plaatse lijk nachtvorst, overdag zelfde temperatuur. Matige tot zwakke meest noordwestelijke wind. Voor het oosten: Betrokken tot halfbewolkt, overwegend droog weer, weinig verandering in temperatuur. Zwakke tot matige westelijke tot noordweste lijke wind. r HERMOM ETERSTAND: Hoogste gisteren Laagste hedennacht Hoogste heden F 52 F 44 F 46 Het gebied van hoogen luchtdruk, dat Zaterdag over Zuid-Scandinavië was gelegen, heeft zich in zuidoostelijke richting verplaatst, zoodat de kern thans met luchtdrukwaarden van 1032 mbar over Litauen is gelegen. Intscschen is de depressie-acti viteit over de Noorsche Zee nog blijven aanhouden, kleine storingen veroorzaakten zware regen langs de Noorsche kust, terwijl het daar op tal van plaat sen nog stormachtig waait. De depressiekern ligt thans met een diepte van 988 mbar tusschen midden Noorwegen en IJsland. Het storingsfront van dit la- gedruksysteem strekt zich naar het zuiden uit. Gis teren moet het zich over de Noordzee en de Britsche eilanden hebben bevonden, en het is in den loop van den nacht tot onze omgeving doorgedrongen. Het veroorzaakte daarbij toenemende bewolking en plaatselijk eenige lichte regen, terwijl de wind aan de kust reeds naar het westen en noordwesten ruim de. De nacht was tengevolge van de zware bewol king veel minder koud dan de nacht van Zaterdag op Zondag toen hier en daar nog flinke nachtvorsten zijn voorgekomen. In 't zuidwesten blijft de luchtdruk stijgen tenge volge van de ontwikkeling van het Azorenmaximum, dat zijn invloed reeds over Spanje uitstrekt. Op den Oceaan moet nog eenige depressie-activi teit bestaan, hetgeen duidelijk is uit de meldingen van de stations op Zuid-Groenland. Over IJsland is de barometer in de afgeloopen 24 uur zeer sterk ge stegen. Het Groenland maximum heeft zich belang rijk naar deze omgeving uitgebreid, en ten gevolge van een inval van koude lucht uit het hooge noor den is het daar belangrijk onder normaal. BAROMETERSTAND: Vorige stand 775 m.M. Stand van heden 767 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van Fa. KUIPERS en Zn., Opticiens. Zijlstraat 97. Tel. 12726. BELANGRIJKE TELEFOONNUMMERS: Politie 11850. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht 14141. Brandweer 15333 Dronken tuinman sprong in den Kloppersingel. Consternatie op de Kennemerbrug. Zaterdagavord heeft een dronken tuinman nog al eenige opschudding verwekt toen hij zich zigzag een weg baande over het op dit tijdstip zeer drukke Kennemerplein. Hij was echter blijkbaar nog niet tevreden met dit eerste succes van zijn optreden, want bij de Kennemerbrug gekomen klom hij on vervaard op de brugleuning tot groote ontsteltenis van de talrijke voorbijgangers. Hun schrik zou echter nog grooter worden want de tuinman was zoo verhit, dat hij afkoeling in het weliswaar niet al te schoone doch in ieder geval koele water van den Kloppevsingel zocht. Ook in het water maakte hij nog veel misbaar, doch het was zonder twijfel slecht met hem afgeloopen als een der voorbijgan gers de heer A. Rompa uit de Soendastraat zich niet le water had begeven en hem met behulp van omstanders op den kant had getrokken. Inplaats dat de tuinman zijn kordaten redder dankbaar was begon hij hem driftig uit te leggen, dat hij er zelf wel uit zou zijn gekomen daar hij zoo goed kon zwemmen. De politie heeft den natten tuinman, die uit Vo gelenzang kwam, mee naar het bui-eau genomen, waar hij gelegenheid kreeg zijn natte kleei'en uit te trekken en tusschen warme dekens zijn roes uit te slapen. Het ontwaken Zondagmorgen was na tuurlijk minder prettig! Hoofdpijn en een proces- vei'baal wegens openbare dronkenschap. „J. J. CREMER". De Kon. Letterlievende Vereeniging „J. J. Cre- Cremer" heeft voor haar slotvoorslelling in studie genomen „Adel in livrei" een symphonie van leu gens met een slot-accoord in drie bedrijven door Henk Bakker, onder regie en met medewerking van den auteui\ Wegens voorstellingen voor militairen (O. en O.) in Maart, ontbrak voldoende tijd van voorbe reiding voor de slotvoorstelling op 24 April en moest deze worden uitgesteld tot Woensdag 15 Mei aanstaande. VEEMARKT ROTTERDAM. 8 April 1940. Aanvoer totaal 1826, Vette runderen 723, Vette kalveren 165, Nuchtere kalveren 47, Schapen en lammeren 300. Varkens 590, Bokken 1. Prijzen per K.G.: Vette koeien le kwal, 7486, 2e kwal. 5872, 3e kwal. 46—56. Vette ossen resp. 74—82. 60—72. 48—58. Vette kalveren 130—145, 115120, 90100. Varkens (levend gewicht) 61 60. 59. Schapen 62 55, 40. Lammeren 65. 58, 50. Prijzen per stuk: Schapen le kwal. 39, 2e kwal. 29, 3e kwal. 20. Lammeren resp. 29, 21, 14. Vette koelen en ossen, aanvoer iets minder handel kalm, prijzen matig. Vette kalveren, aan voer iets korter, handel matig, prijzen onv. Scha pen en lammeren, aanvoer als vorige week. han del zeer traag, prijzen iets lager. Varkens, aan voer iets kleiner, handel redelijk, prijzen als vorige week. Verboden zóne voor de Amerikaansche schepen uitgebreid? NEW-YORK, 8 April. (Reuter). De correspon dent te Washington van de „Associated Press" schrijft heden dat het bericht, dat Engeland be paalde deelen van de Noorsche teiTitoriale wate ren van mijnen heeft voorzien, de vraag opwerkt, of de in oorlogstijd vastgestelde verboden zóne voor Amerikaansche schepen zal worden uitgebreid. De ambtenaren van het ddepartement van Buiten landsche Zaken kunnen nog geen commentaar ge ven op de Britsche aankondiging, welke te laat is gekomen voor publicatie in de ochtendbladen. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Inlichtingen aan het Bureau van Politie Smede- sti'aat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Bril, de Visser, Plataanstraat 40, boek, Hoogland, Acaciastraat 85, bril, v. 't Hoffstraat 103 ceintuur, Weijers, Orionweg 88, emmer met loodgietersge reedschap, de Vrind, Wouwermanstraat 15 rd., hondje, Verloop, Brouwersstraat 58, terrierhond, Saarloos, Oranjeboomstraat 87, damesarmbandhor loge, Koster, Spaanschevaarstraat 46, 2 jongens jasjes, Bureau van Politie Smedesti-aat; regenmuts, Brovens, Gen. Cronjéstraat 148, medaillon, v. Vliet, Wilnelminapark 37, portemonnaie, Huyboom, Tey- lerplein 10, pakje, de Huder, Lange Boogaardstraat 1 rood, heerenportemonnaie m.i.; Spari-eboom, Voorzorgstraat 21'. pet, Stouten, Bantamstraat 90, pai-kiet. Loeven, Duindoornlaan 25 Bentveld, kin- derportemonnaie. Bureau van Politie, Smedestraat, rijwielplaatje, v. Danzig, Olycanstraat 37, kinder- rijwiel, Bosch, Pegasusstraat 107, rijwielplaat,je, Ensink, Prinsessekade 30, kinderrijwiel, Kreule, Spaarne 80, rijwielplaatje in étui, v. d. Spek, Zo- merkade 63, dasspeld, Gorter. Schermerstraat 8 zwart, tasch m. i., Scheffer, Doelstraat 10 rood, zak met kolen, Prinsen, Zijlstraat 54 rood. VOORBEURSOVERZICHT. Op de Amsterdamsche wisselmarkt ging heden ochtend weinig om; de affaire was vei-geleken met de laatste dagen der vorige week iets ingekrompen. Ten opzichte van het pond sterling bestonden er nog al wat fluctuaties. Het Britsche devies opende met 6.74 fractioneel beneden den officieelen koers van Zaterdag jl. Onder den invloed van buitenland sche politieke berichten trad aanvankelijk een koersdaling in tot 6.72. Later in den ochtend ech ter ontmoette het pond eenige vraag .zoodat de no teering weer tot 6.74 kon oploopen. Het Fransche devies gaf weinig verandering te aanschouwen. Geheel overeenkomstig de iets ge daalde wisselkoers van de Engelsche valuta was ook de Fransche franc aan den lageren kant. Bij een vorige noteering van 3.82^£ werd vanmorgen op een niveau van 3.81 gehandeld. De Amerikaansche dollar bleef wedei'om op 1.88 3/8 gehandhaafd. De handel droeg een normaal karakter, gi-ootere posten gingen er niet om. Men kon niet waarnemen, dat bij het egalisatiefonds voor afgifte moest worden aangeklopt. De overige valuta's gaven nauwelijks eenige ver andering te aanschouwen. De Belga noteerde met 32.11 vrijwel onvei'anaerd, evenals de Zwitsersche franc met 42.25. Duitsche marlden golden 75.57J.4. Voor de Scandinavische valuta's werden de koersen als volgt geadviseerd: Stockholm 44.90, Oslo 42.80 en Kopenhagen 36.40. Op de termijnmarkt ondergingen de noteeringen geen wijzigingen. Het disagio voor 1 maands pon den was met 1 1/8 cents hetzelfde gebleven, even als 3 maands ponden met 4 7/8 cents. Het agio van den dollar was heden met 1/16 cents voor 1 maand en y3 cents voor 3 maanden beneden de vorige no teering. Op de effectenbeurs was de niet-officieele han del hedenochtend van kalrnen aai'd. De locale fond sen lagen verwaarloosd in de markt, met uitzon dering echter van suikei-aandeelen en scheepvaart fondsen, die tegen iets hoogere koei'sen wei'den vei'handeld. Eenige belangstelling ging uit naar Amerikaansche shares, die vooral voor staalwaar- den aanzienlijk hoogere noteeringen te zien gaven, geheel en al overeenkomstig de betere koersen, die Wallsti'eet afzond. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 12.uur. Londen 6.73. Berlijn 75.59^ Parijs 3.81 >2 Brussel 32.11. Zwitserland 42.25. Kopenhagen 36.40 Stockholm 44.90 Oslo 42.80. New York 1.88 3/3 Italië: Vrije lire 9.56 Reislirè 7.95. Bankpapier 6.25. Londen 6.73 Vz. Berlijn 75.57>/2. Parijs 3.81 V2. Brussel 32.09. Zwitserland 42.24'/2. New-York 1.88 3/R. HAARLEM 8 April 1940 Bevallen: 4 April, H. DixonMeeuwig, d.; C. Bes- selingDollé, z.; 5 April, I. H. T. Herkenhoff ge naamd Konersmannvan Oppenraay, d.; G. Smeets Koopman, d.; M. G. Aarsenvan Noort, d.; C. Schmitz—Veen, z.; 6 Api-il, I. A. Guinau—Taube, d.; G. G. M. MoviatLesger. z G. J. Hankel— Mudde. z.: A. TinkelenbcrgPlaten, z.: 7 April. A. H. van Bezuije-L-de Bruijn, z.; H. Moslertvan der Woude, z.; W. M. van der HaasHijkoop, d.: A. H RipMutsaers, d. Overleden: 7 April, J. L. Harren, 71 j., Scher merstraat; J. P. Magielse, 73 j., K. Heiligland. UIIHIlimillllillilllllllJliliUllIIIHIUJilllilllMlllMillllllilllillllllUilllJiJJÜtUU^^^^ IJMUIDEN Vischhandcl gedupeerd door het kopgebod. Stijve leng mag het hoofd niet verliezen. Zooals men weet, is dezer dagen het kopgebod uitgevaardigd, waarbii verboden is het vervoeren van bepaalde vischsoorten, wanneer deze niet van den kop is ontdaan. Het verbod betreft ka beljauw, hake en koolvisch grooter dan 55 c.M,, zeewolf en leng. Een uitzondering wordt o.a. gemaakt voor de z.g. uitleg kabeljauw. - Men heeft hierbij klaarblijkelijk niet gedacht aan de uitlegleng, zoodat de handelaars, die. deze visch koopen, genoodzaakt zijn ook deze; van den kop te ontdoen. Het heeft in den handel' groote ontstemming veroorzaakt, dat ook voor de stijve leng de uitzondering niet geldt omdat het koppen van stijve leng zeer nadeelig voor dea handel is. Een bepaalde, categorie van vischkoo-J pers heeft bijzondere interesse voor stijve leng,; maar deze visch verliest veel van haar waarde, wanneer ze onthoofd moet worden, evenals dit het geval is bij de kabeljauw. Het hoofdbestuur van den Nederl. Bond vair Kleinhandelaren in het Visch- en HaringbedrijJ heeft zich in verband hiermede tot den directeur van de Nederlandsche Visscherij-Centrale ge- wend met het verzoek, voor stijve leng dezelfde gl uitzonderingsbepaling in het leven te roepen als voor stijve kabeljauw s( BESOMMINGEN. J f 1700, KW. 132 f 850, KW. 153 f 580, 170, KW. 51 f 2750, KW. 28 f 1310, KW. Manden. Trawlers. 370 Christine IJm. 2 f 5780. 165 Dolfijn IJm. 103 f 4250. Loggers: KW. 103 KW. 33 f 6' 169 f 1600, KW. 89 f 870. Kotters: I KW. 77 f 1130, KW. 94 f 1590, IJm. 210 f 1430, jj WEEK VIER TRAWLERS AAN HET VISSCHERIJ- J BEDRIJF ONTTROKKEN. Tot heden zijn reeds vijftien trawlers voor an- dere doeleinden aan de visscherij onttrokken en|° dit vijftiental behoort tot de beste en grootste!? schepen van de vloot, zoodat deze vloot, die door het sloopen en verkoopen naar elders reeds zoo „uitgedund" was een groot deel van haar capa- citeit verloren heeft. En opnieuw staat een belangrijke aderlating i; voor de deur, want weer worden vier trawlers 6 voor ander werk dan het visschen op visch inge- richt. Hiertoe behooren niet minder dan drie;®, van de vier motortrawlers van de Visscherij Mij. f Piscator, nl. de Betje R.0.16, Claesje R.O. 46 en'^ Dirkje R.O. 53, alle voorzien van een motor van 500 P.K. De vierde boot, de Antje R.O. 15, gaat v niet „over", wegens haar te geringe voortstuwings capaciteit. Deze trawler heeft een motor va slechts 300 P.K. Weliswaar voeren deze traw lers niet het merk IJM., maar zij hebben toch steeds meegeholpen aan de voorziening van de markt van IJmuiden doordat zij steeds hun vangst alhier verkochten. Verder is ook de Maria van Hattem IJM. 1 voor het visscherijbedrijf ver loren Eens telde de vloot van IJmuiden bijna twin tig trawlers, waarvan de naam met een D begon, c thans nog slechts twee nl. Delft IJM. 17 en de Dolfijn IJM. 103, wel een bewijs hoe weinig er nog maar overgebleven is van de vloot, die eens1 de grootste was van alle havens op het vaste-1 land van Europa. VISSCHERIJ EXAMEN (STUURLIEDEN EN SCHIPPERS). C Geslaagd als stuurman op stoomzeevisschersvaar- fl tuigen: D. v. d. Plas, H. v. d. Niet en K. Ouwehand van Katwijk aan Zee. m Als schipper: J. v. d. Plas en C. Varkevisser van Katwijk aan Zee en J, Glas van IJmuiden. 'c Marktberichten en besommingen, v Tarbot f 1.55f 1.30 per kilo. Tong f 1.08f 0.63 idem. Heilbot f 1.35 idem. Griet f 28f 21 per 50 kilo. Groote schol f 20f 16 idem. Middel schol f 21f 18. Zetschol f 22f 18.50 idem. Kleine schol f 22.50f 8.70 idem. Bot f 9.50—f 5.50 idem. Schar f 11-f 3.30 idem. Tongschar f 26f 25 idem. Poontjes f 8 idem. Groote schelvisch f 23 idem. Middel schelvisch f 30 idem. Kleinmiddel schelvisch f 28f 19 idem. Groote gul f 22.50—f 21.50 idem. Wijting f 11f 4.20 idem. Versche haring f 12 idem. Steur f 1.1-9 per kilo. Kabeljauw f 84f 46 per 125 kilo. Leng f 3.50f 1.20 per stuk. AERDENHOUT TWEE WIELRIJDERS IN BOTSING. Zaterdagmiddag kwam de 10-jarige C. W. uit Zandvoort per rijwiel op den Zandvoorterweg met een anderen wielrijder in botsing waarbij hij viel en schaafwonden in het gezicht kreeg. Aari den politiepost te Aerdenhout werd hij door dokter Dippel verbonden en later door zijn vader aldaar afgehaald. HEEMSTEDE DAMES-DRIVE Voor de dames-drive in het Bridge-Home „Lucky Seven" te Heemstede bestond groote belangstelling. Gespeeld werd een z.g. vlagge-drive, waarbij het aan de dames Bi-ons-De Nijs gelukte, zes van het maxi mum te halen aantal van zeven vlaggen te behalen, waardoor zij beslag legden op de eerste plaats. De volledige uitslag luidde: le prijs: Dames Bons- De Nijs 6 vlaggen en 3210 punten; tweede prijs Da mes Meyer-Venlet 5 vlaggen en 3850 punten, derde Drijs Dames Vuyk-Hoogkamer 5 vlaggen en 1770 ounten, vierde prijs dames Rogmans-van Ebbing 4 vlaggen en 2220 punten, vijfde Dames Visser-Becker 4 vlaggen en 1910 punten. OPBRENGST EMMABLOEMPJES. De opbrengst van den verkoop der Emmabloempjes die hier Zaterdag plaats had, heeft opgebracht f 802. Dit is ruim f 50 hooger dan het vorfige jaar. OVERVEEN PLAATSING BRIEVENBUS. De waarnemend directeur van het Post- en Tele graafkantoor te Haarlem deelt mede, dat aan de Waldeck Pyrmondlaan hoek Prins Hendriklaan te Overveen een brievenbus is geplafctst.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2