'liet JOient en Jan Olie&ol. SteradentW^ De reddende hand. MAANDAG 8 APRIL 1940 HAARLEM'S DAGBLAD" Luditke$chermingsoe£ening met de blokbrandspuiten. l)rie branden gebluscht. Van den luchtaanval, dien Haarlem Zaterdagmid dag tc verduren heeft gehad, zult ge waarschijnlijk weinig hebben gemerkt. Daarom behoeft ge uw oor specialist nog niet te gaan raadplegen want het was slechts een imaginaire aanval, die uitgedacht was door den heer J. van Beek, hoofd van wijk VIII van de luchtbescherming en door inspecteur G.J.P. Ver schoor, het vakhoofd. Nu is het prettiger dat deze heeren luchtaanvallen op touw zetten dan dat even- tueele vijandelijke vliegers dat doen en laat ons dus hopen dat het hierbij blijft. Dc vrijwilligers die de blokbrandspuiten in Haar lem-Zuid thans bestieren hebben in ieder geval een nuttige oefen,n:.- gehad en zulke oefeningen kan men niet te veel houden. De Haarlemsche luchtbe scherming weert zich in dat opzicht dan ook dapper en over het werk, dat achter de schermen wordt verricht en waarvan de resultaten misschien en alweer naar wij hopen nooit zullen worden ge plukt, moet ge niet te licht denken. Het organisee- ren van de 2500 Haarlemsche vrijwilligers is zeker een zware taak. zelfs voor de breede schouders v inspecteur K. Rijpma, het adjunct-hoofd van de luch tbescherm ing Over de oefening van Zaterdagmiddag kan men zeker tevreden zijn en men kon wel zien dat er al veel en hard was gewerkt. Om 2 uur werd de uitkijkpost, die ondergebracht was in de Vccrhelmstraat 25 betrokken. Het hoofd van blok 8, de heer S. Plekker, gaf te half drie het bericht door, dat er een borrt was ingeslagen in de kerk aan de Van Oldenbarneveldtlaan. Onmiddellijk kwam de blokbrandweer in actie en nog geen drie minuten later gaf de slang reeds water en werd de brand spoedig bedwongen. Bij deze demonstratie was ook Haarlem's burgemeester dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, die eveneens het verdere verloop der oefening belangstellend volgde, aanwezig. Op den hoek van de Willem de Zwijgerlaan en de Crayenestcrlaan was eveneens een brandbom neergekomen doch ook hier wist de ijlings toege schoten blokbrandweer het vuur snel te bedwingen. Om alles nog echter te maken was er een hoop afval in brand gestoken zoodat de vlammen niet alleen figuurlijk doch ook letterlijk werden ge doofd. De ernstigste inslag had echter plaats gevonden op de Prinsessekade. De brand woedde zoo hevig, dat de blokbrandweer de hulp in moest roepen de waterleiding was ook onklaar geraakt van het wijkhoofd, die onmiddellijk de motorspuit naar de bedreigde plaats liet brengen. Bij deze spuit ontdekte men een klein defect in de toevoerbuizen waardoor er niet onmiddellijk water kon worden gegeven. Het defect was echter vrij spoedig verholpen en toen was ook deze brand snel gebluscht. Bij den luchtaanval werd ook nog twee personen gewond. Zij zijn in het wijkgebouw in de Boeken rodestraat verbonden. De materieele schade viel gelukkig nog al mee Het is bij deze oefening wel gebleken, dat de slangenwagenljes van de blokbrandweer uitermate nuttig zijn om begin van brand te blusschen. UW KUNSTGEBIT blijft rein door bet dagelijksche Obderhoud met /4TA (Adv. lngez. Med.) Slotbal Dansschool Kwekkeboom. Zaterdagavond hield de dansschool Kwekke boom haar slotbal in de zalen van het Gem. Con certgebouw te Haarlem. Een stemmige mengeling van avondtoiletten bewoog zich over den grooten dansvloer; het was, zooals gewoonlijk op de slot- bals van het dansinstituut Kwekkeboom van de Nieuwe gracht, bijzonder druk. Aan het begin van den avond heette de heer H. Kwekkeboom met eenige welgekozen woorden de aanwezigen welkom en introduceerde hen, die muzikale me dewerking zouden verleenen. ,,The Collegians", de twaalf man tellende band uit Den Haag speel de voortreffelijke, dansmuziek, en over de mu ziek van de Haarlemsche band „The Plaza Sere- naders" kon men ook niet anders dan lovend hooren spreken. Voorts vormden „The hot Rascals" een attrac tie, die er zijn mocht. Het slotbal heeft de bedoe ling het hoogtepunt van het seizoen te vormen, zoowel wat. de gezelligheid, de stemming als de danskunde betreft, en we mogen zeggen dat dit doel op dezen avond zeker bereikt werd. Een bij zonder dansnummer, uitgevoerd door leerlingen van den heer Kwekkeboom, oogstte veel succes. Vier dansparen, elk in een hoek van de dans vloer beginnend, voerden op de maat van de En- gelsche wals overeenkomstige figuren uit. In het algemeen kon de wijze waarop de leerlingen van een heer Kwekkeboom op dezen avond dansten, de bewondering wegdragen. De zaal was op aar dige wijze versierd, en tijdens de tango's droegen de lichteffecten zeer bij tot het scheppen van de juiste sfeer. Namens de loerlingen heeft de heer Van Hou ten den heer Kwekkeboom en zijn echtgenoote toegesproken en hen erkentelijkheid betuigd voor de genoten lessen. Den heer en mevrouw Kwekkeboom werd door de leerlingen een zeer fraaie groote staande lamp voor indirecte ver lichting aangeboden als blijk van de uitgespro ken waardeering. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRU.F, OP DINSDAG 9 APRIL 1940. Progr. I. Jaarsveld en Hilversum I. II. Hilversum II. lil: FransCh Brussel 8.Deutschlandsender 8.20 8.50. Diversen 8.50 Pauze of Diversen 19.10 Ned.- Brussel 11.20 Pauze of diversen 1.20. Deutschland sender 1.50. Pauze 3.20. Parijs Radio 3.50 Deutsch landsender 4.20. Pauze 4.50. Ned. Brussel 4.55, West- Regional of diversen 6.05 Parijs Radio 6.20. Deutsch landsender 7.50, Danmarks Radio 8.30, Ned. Brussel 9.20, Pauze 10.20, Deutschlandsender pl.m. 10.30. Progr. IV: Ned. Brussel 8.Pauze of diversen 8.20, Engeland 8.50, Pauze of diversen 10.05, Engeland 10.20, West- Regional 11.Fr. Brussel 12.20, Engeland 1.20. Danmarks Radio pl.m. 1.50 West Regional pl.m. 2.20 Fransch Brussel 4.20, West Regional 4.50, Danmarks Radio pl.m. 5.10, Fransch Brussel 5.35, Ned. Brussel 6.20, Fransch Brussel 7.20, Beromünster pl.m. 8.40 Fr. Brussel 8.55, Buromünster 9.20, Fr. Brussel 8.30, Engeland 9.50, Parijs Radio 11,20, Progr, V: 8.005.00 Diversen. 5.00—5.09 Scheveningen-Ber. Dep. v. Justitie. 5.09—7.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Uit Opera's van Verdi. 1. Fantasie uit La Traviata, Symphonieorkest. 2. De Troubadour (Verk. uitv.) Sol., Koor, Orkest 3. Rigoletto „Teurer Nama" Erna Berger. 4. Aida, Koor der Staatsopera. 5. Rigoletto „La donne a mobile", Jussi BjÖrling 6. Ein Maskenball, Heinrich Schlussnuss. 8.0012.00 Diversen. Uw lenuwert dragen den last.' „Ongeveer 3 maanden gebruik ik nu Sanatogen tegen nerveuze slape loosheid en vermoeid heid. Reeds de eerste nachten sliep ik rustiger en stond frisscher op. Dit maakte, dat ik de dagen met meer lust be gon en mij 's avonds minder ver moeid voelde. Ook is mijn eetlust er aanmerkelijk beter op gewor den", schrijft Mej. E. M. R. te G. (Adv. lngez. Med.) Volksvoorstellingen in den Haarlemschen Stadsschouwburg. Arbeidersorganisaties vormen adviescommissie. De laatste jaren was het bezoek aan de volks voorstellingen in den Stadsschouwburg te Haarlem ondanks de toch zeer lage entrées, zeer gering, zoo dat men zich terecht mocht gaan afvragen of deze nog wel in een behoefte voorzagen. Infox-maties leidden, tot de conclusie, dat niet kon worden aangenomen dat die behoefte niet meer bestond, doch tegelijk bleek een andere organisatie gewenscht wanneer betere resultaten verlangd wer den. Met medewerking van de commissie van toe zicht op den schouwburg is de directie ei'in ge slaagd, zich de medewerking in deze te verzekeren van drie arbeidersorganisaties, te weten de moderne de R.K. en de neutrale bond. Elk dezer organisaties heeft een lid aangewezen in de door de directie gevraagde -commissie van advies, en reeds hébben de eerste besprekingen tot resultaten geleid. Het ligt in de bedoeling in het komende seizoen 5 a 6 volksvoorstellingen te organiseeren, waarvan de data tevoren worden vastgesteld. Stukken zul len in overleg met de commissie van advies gekozen worden. Teneinde in dit seizoen nog de bedoeling van deze nieuwe oi-ganisatie bekendheid te geven wordt op 3 Mei een aldus georganiseerde volks- svoorstelling gegeven van het succesvolle tooneel- spel „Ik ben 17 jaar" door het Nederlandseh TooneeL VEREENIGING HAARLEM ZUID-WEST. Kinderuitvoering. De Vereenïging Haarlem Zuid-West doet veel ter behartiging van de belangen der bewoners van dat stadsgedéelte en daax-bij behoort natuurlijk ook, dat er veel voor de kinderen der bewoners wordt gedaan. Zoo werd onlangs met veel succes voor de kinderen een poppenkastvertooning gegeven en Zaterdagmiddag genoten de jeugdige bewoners van Haarlem Zuid-West weer van een heel aar dige en goed geslaagde kindervoorstelling in de tooneelzaal van Hotel „De Leeuwerik". En niet alleen de kinderen genoten, maar ook vele ouders, want de uitvoerenden waren uitsluitend Haar lemsche Zuid-Westei-lingem van wie één (nog wel een kleine actrice aan wie een „hoofdrol" was toe vertrouwd) den leeftijd van 5 jaar bereikt had! Opgevoerd werd n.l. het bekende sprookje „Roodkapje en de Wolf" en onder leiding van mevr. J. van Kampenv. d. Brink brachten alle jonge spelers en speelsters het er heel aardig al, maar het leeuwendeel van het succes was toch wel voor het vrijmoedige vijfjarige Roodkapje! Dat de wolf voortdurend op zijn achterste pooten liep en stond en dus ook al om zijn grootte meer van een beer dan van een wolf had, welk kind denkt daaraan? Het was een heel aardig geheel, mede door het leuke spel van den jagersman, de kabouter en het dansgroepje van de vier elfjes. Ook de mooie frissche costuums droegen bij tot het succes. Toen dit eerste nummer van het progx-amma ge ëindigd was, was de beurt aan een band, ook al bestaande uit kinderen der leden, die zeer ver dienstelijk eenige „songs" ten beste gaf en na de pauze vei'scheen een humoristische popenkoopman met zijn „Poppenkraam" ten tooneele. De levende poppen, o.a. een bruid en bruidegom, een Eskimo, een bakker, een bedelaar, een boer en een boerin, een page en een muzikant vervulden allen hun rolletjes met entrain en het succes was uitbun dig en welverdiend. Ook hier trokken de mooie costuums weer de aandacht. De voorzitter, de heer W. Hommes, had den middag met een enkel woord geopend en daarbij dank gebracht en mevr. v. Kampenv. d. Brink voor haar goede leiding en aan den heer J. Wes tendorp, die de begeleiding op zich had genomen. Beiden vex-leenden deze medewei'king geheel be langeloos. Het was voor de kinderen van HaarlemWest een echt-feestelijke middag! BE HAPPY. „Be happy" is een kring van menschen, die zelfs in dezen tijd den goeden moed en een vroolijken kijk op het leven niet verloren hebben, hetgeen lang geen kleinigheid is. „Be happy" noemt zich Cabaret-vei-eeniging, maar is eigenlijk, hebben we het wel begrepen, een niet al te uitgebreide vrien denschaar, die zoo het geheele jaar door een avondje per week in gezellig vei-keer doorbx-engt en daartoe in het winterseizoen voordracht- en caba retkunst beoefent en des zomers de tot dit seizoen behoorende geneugten smaakt, die dan wel van anderen aard zijn, maar de menschen toch ook happy maakt. Deze vriendenschaar had Zaterdagavond een groot aantal gestverwanten donateurs en andere belangstellenden uitgenoodigd en zoo was het een heel gezelschap, dat in Dreefzicht aanwezig was en door den heer M. van Bilderbeek welkom werd geheeten en dat daarna voorloopig een uurtje in gezelligen kout bijeen bleef, voordat de voorzitter der vereeniging, de heer L. Bi-aakman een woordje apart richtte tot den heer A. Richel, die als regis seur de vereeniging aan zich verplicht heeft en hem een stoffelijk blijk van de erkentelijkheid der leden overhandigde een huldebetoon, dat ook gebracht werd aan een vriendelijke dame, die den spelers nogal eens huisvesting verleent bij hun repetities en een vriendelijken heer, die almee het zijne tot den bloei der vereeniging bijdraagt. Na deze officieele passage ruimde de muziek, die onder leiding van den heer M. H. van der Horst zich had doen hooren, het podium voor het trio de Vos, dat, nadat aan een Haarlemsche Shirley Temple gelegenheid was gegeven, haar liedjes te zingen, een gevarieerd programma ten beste gaf. En daarna kwam natuurlijk de muziek weer op de proppen, want Dreefziclxt was Zaterdag tot drie uur open en zoo lang blijft men niet op zijn stoel zitten. FEESTAVOND „INTERNATIONAAL JEUGDVERKEER". De Ki'oonzaal van Brinkmann bood Zaterdagavond een vroolijken en ook veelkleurigen aanblik. Want behalve een groote Oranje cn een even omvangrijke rood-wit-blauwe vlag, kon men tevens de vanen van een groot aantal bekende en minder bekende landen waarnemen. Deze internationale sfeer was te ver klaren uit het feit, dat de Vereeniging voor Inter nationaal Jeugdverkeer (groep Haai-lem) haar twee jarig bestaan op feestelijke wijze vierde. Er werd een programma afgewerkt, dat den titel droeg „Elck wat wils" en dat bijna uitsluitend door leden van de vereeniging werd uitgevoerd. Het be gon met een proloog uitgesproken door eenige be stuursleden, waarin op rigineele wijze het doel van I. J. werd uiteengezet: het bevorderen van de vriendschapsbanden niet alleen tusschen de vol ken, dus internationaal, maar ook het kweeken van een vriendschapsband tusschen de jongeren van het eigen land. nationaal dus. Een streven, dat, vooral in dezen tijd, zeker lof waardig is te noemen. Verder werden eenige tooneelstukjes opgevoerd, die voor een deel betrekking hadden op het vereeni- gingsleven. Jammer was het, dat door de niet al te beste accoustiek veel verloren ging. Opmerkelijk was het spel van een nog jeugdig Amsterdamsch pianist, Simon Halie, die eenige klas sieke werken ten gehoore bracht. Zijn levendig spel ging gepaard met zooveel technische vaardigheid, dat het dikwijls moeilijk was te gelooven, dat een ama teur aan het werk was. Niettemin viel ook het overige gedeelte goed in den smaak, vooral het optreden van het dansorkest „The Tophatters". Deze band verzorgde ook de dansmuziek op het bal, dat tot drie uur duurde. Onder de aanwezigen bevonden zich de bestu ren van vele Haax-lemsehe Schoolvereenigingen, als mede vertegenwoordigers van het hoofdbestuur der Vereeniging voor Internationaal Jeugdverkeer. CHR. JONGEMANNEN VEREENIGING. De Chr. Jongemannenvereeniging te Haarlem hield Zaterdag 6 April in het gebouw der H.J.M.V. Lange Margarethastraat 13 haar 22e jaarfeest. Ds. Emmer opende de vergadering met gebed. Hierna sprak de voorzitter, de heer K. Tichelaar, een kort openingswoord. Het jaarvei'slag van den seeie- taris. den heer Chr. van Duffelen, werd goedge keurd. De Hawaiian band „The Bulbtown Serenaders" en „The 6 Rhythm Singers" traden vervolgens op. Mr. Vrolijk had meer succes dan de twee muziek gezelschappen met zijn bewonderenswaardige goocheltoeren. De schets die hierna werd opgevoerd door Grünwald e.a. was eveneens af evenals 't op treden van Johnny Perkins met zijn accordeon solo's. De traditioneele verloting ten bate van de ver eeniging leverde goede resultaten op.. De clou van den avond was wel het tooneelstuk „Het Nichtje van den Overste", dat door de leden der jubileerende vereeniging werd opgevoerd. Dit stuk werd buitengewoon goed gespeeld en viel dan ook zeer in den smaak. Na afloop hiervan kregen de medespelende dames, mej. Griffioen, die reeds voor de 5de maal meespeelde, mej. Pull en mej. Tichelaar bloemen, evenals de heer Tichelaar die de spelleiding had. Om pl.m. 12 uur sloot ds. Beker den avond. Dr. LIN YUTANG'S „LEVENSWIJSHEID MET EEN GLIMLACH". „Een boek van universeele beteekenis, dat ons wederom leert het leven te genieten, wat deze tijd ons bijna had verleerd." (Uit Dr. P. H. Ritter's Radiorede.) NED. BOND TOT HET REDDEN VAN DRENKELINGEN. Door den heer A. J. Meijerink werd Zaterdag avond te Enkhuizen een causerie gehouden over het doel van den Bond en het nut en de nood zakelijkheid in het waterrijke Enkhuizen een reddingsbrigade voor drenkelingen op te richten. Door den heer Joh. Schmidt werd de Bondsfilm vertoond en toegelicht. Het doel werd bereikt; een aantal dames en heeren gaf zich op om een brigade tc vormen. BRIDGECLUB ROSEHAGHE. In de onderlinge bridge-drive volgens Howell- systeem over 5 tafels, waren de uitslagen van de eerste 4 aankomende koppels, 1, de heeren Kuiper en v. Wees; 2. heer en mevr. Abbe: 3. heeren Suyck en Munsterman; 4. mevr! v. d. Hem en heer V. Soest. 31, 27'/», 26',4. 26 m.p. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1890. CONCERT DOOR „HAARLEMS STRIJKORKEST". Vrijdag 12 April vindt in de Gem. Concertzaal te Haarlem het jaarlijksehe concert plaats van „Haar lem's Strijkorkest", dirigent Felix de Nobel, ten bate van de afd. Haarlem der Centrale Vacantie- kolonies. Zooals gewoonlijk heeft De Nobel weer een aan trekkelijk programma samengesteld van oude en nieuwe werken welke voor strijkorkest zijn ge componeerd. Als solisten werken mede Co Opdam, fluit, en Renate Zwaardemaker, altviool. Een opwekking om dit traditioneele concert bij te wonen is uit muzikaal oogpunt zoowel als om het liefdadig doel dat er mede gediend wordt, niet misplaatst. ZILVEREN JUBILEUM ZUSTER ZWART. Ter aanvulling van het bericht in ons nummer van Zaterdag over» het zilveren jubileum van Anna Zwart, wijkzuster van wijk VI der Ned. Herv. Gemeente, wijkgebouw Zomerkade, te Haar lem, kunnen wij thans nog melden, dat de receptie die de jubilaresse Zaterdagmiddag in het Diacones- senhuis hield, buitengewoon druk bezocht was. Er maakten o.a. afgevaardigden van het bestuur van het Diaconessenhuis en van het Wijkbestuur hun opwachting. Namens het bestuur sprak ds. H. E. Beker Zuster Zwart hartelijk toe; namens het wijkbestuur voex-de dr. E. Emmen het woord en bood de jubilaresse een lamp aan. Verder waren er tal van andere cadeaux en vele bloemstuk ken (IN/T IN 1ETUGEN MUZIEK (Adv. lngez. Med.) Het jaarlijksch concert van „Apollo". „Apollo" gaf Zaterdag in het gebouw „Odeon" zijn jaarlijksch concert. Ik heb de uitvoeringen dezer onder leiding van Joh, B. Kok werkende mandoline club nu reeds vex-scheidene jaren achtereen bijge woond en telkens artistieken groei kunnen waar nemen. De nuanceering en de verdeeling van de klankstei-kte zijn steeds fijner geworden; op de eenheid van het samenspel, ook in de zeer oordeel kundig toegepaste rubato's, zou zelfs een oude mopperpot geen redelijke aanmerking kunnen maken; de keuze der uitgevoerde nummers toont een toenemende distinctie. Dus werd het luisteren naar de drie „Lyrische Stiicke" uit Grieg's op. 12 een waar genoegen: zoo mooi kwam het karakter, kwam elk stemmetje tot zijn recht. Niet minder voldeden het uitstekende samenspel en de juiste rhythmiek in de „Impres sions d'Espagne" van Boucheron en in „La Festa del Grano" van Macchiocci. De dirigent is er bo vendien is geslaagd om het door het tokkelen ont stane vibrato van tonen, die als aangehouden moe ten klinken, zóó gelijkmatig te doen maken, dat de hoorder er zich haast niet meer van bewust wordt. Het kan echter ook zijn, dat we gewend aan wisselstroom ver lichting, aan trilbeelden in de bioscoop en aan de onstandvastigheid van „eeuwig durende" pacten, ook tegenover snelle wisselingen in klanksterkte min of meer immuun geworden zijn. De prestaties der jeugdafdeeling van „Apollo" aan het begin van den avond kon ik door een hapering de verkeersmiddelen tot mijn leedwezen niet hooren. Gaarne zou ik daarvoor het intermezzo, het optx-eden van The Honolulu String Players" ge ruild hebben. Want dat gesleep en geslier van ba nale melodieën op twee horizontale gitaars is noch geestig noch mooi. Aardig was alleen de verzorgde aankleeding der „Players" al geleken ze nochtans weinig op rasechte Honoluluanen. Welwillende medewerking bij dezen „feestavond' vex-leende het bekende dubbelmannenkwartet „Aurora", onder leiding van K. Zeilmaker. Zes nummers heeft dit ensemble gezongen, en van die zes was er nu precies één, dat eenige muzikale waarde had. n.l. „Beati Mortui" van Mendelssohn. „Avondlied" van Joh. Verhulst is zeer aftandsch en de zoetigheden van Fr. Abt's „Zondagwijding" en Ed. Flipse's „Zondagmorgen" maken iemand gauw wee. Hoe iemand uit onzen tijd, als Ed. Flipse, nog met het versleten „bom, bam" aan kan komen, is me onbegrijpelijk. Een „bom" geeft VOOR DE KINDEREN Nadat het drietal weer in de kamer terug was en het luik gesloten, noodigde professor Knap onze beide vrienden uit met hem mee te gaan naar zijn zitkamer. Nadat hij hen een sigaar had laten, opsteken en Minah om thee had gebeld, stond hij op om een speech af te steken. Vóór hij echter één woord gesproken had, was de Dikke ook opgestaan. Ik zal U eens even duidelijk maken, pro fessor, wat ik nu van plan ben. Eerstens laat ik mij door Uw vriendelijkheid niet om den tuin leiden. 8 April: DE VLOEK VAN HET VERLEDEN. Een halve eeuw geieüen maakte de be handeling van een reentszaak beroering, Voor cie rechtbank stond een vrouw van middelbaren leeftijd terecht wegens dief stal van twee parapxuie's en een stukje zeep. Op zich zelf dus niets bijzonders, Maar het bijzondere zat daarin dat de ver-I dediger, Mr. Frank van Lennep, een zware beschuldiging tegen ae politie uitsprak. De beklaagde was vrouw Jut, die met haar man in 1876 mevrouw Van der Kouwen in Den Haag vermoord had. Het was een vreeselijke misdaad, die destijds sterk tot het volk sprak. Op de kermis konden! feestvierders hun verontwaardiging uiten' door hun kracht te beproeven met het slaan „op den kop van Jut". Jut is eenige jaren na zijn misdaad in de gevangenis gestorven. De weduwe Jut was wegens medeplichtigheid veroordeeld tot 12 jaar kerkerstraf. In 1878 kwam de weduwe Jut weer vrij, Zij had in de gevangenis berouw getoond, bovendien zoo goed opgepast, dat zij met een extra-toelage ontslagen was. Eindelijk; weer vrij. Vriendelijke en barmhartige lie den hielpen haar voort, zoodat zij als dienstbode onder een nieuwen naam haar brood verdiende. Onder het droeve verleden was een streep gezet. Maar toen kwam een rechercheur bij haar mevrouw voor een zaak waar de dienstbode geheel buiten stond een onder zoek instellen. De dienstbode werd ver hoord en bekende aan den politieman wie zij was. Natuurlijk had de man moeten! zwijgen, maar hij deed dit niet en vertelde aan mevrouw wie zij in haar huis had. De vrouw van Jut.... Hoewel mevrouw over haar dienstbode tevreden was, duurde het niet lang of dezej stond met haar pakje kleeren op straat,] Zonder werk. Opnieuw geschandvlekt. De wreede maatschappij wilde niet aan haar] reclasseering medewerken. Het gevolg was, dat zij ging zwerven en tenslotte die vrij waardelooze voorwerpen in een winkel stal, alleen om weer naar de gevangenis terug te kunnen gaan. ons in 't geheel geen Zondagmorgenimpressie me al blijft noch de Zondag, noch zelfs de Goede Vi dag er steeds van bevx-ijd. De vx-edige bomra zijn versleten of uit de mode, of het moesten pa fletten zijn. Ter zake: er was bij dit concert veel belangst ling: de geheele zaal was gevuld. K. DE JONG Reunisfen der Handelsavondschool. De ^Vereeniging van reünisten der Hande avondschool is een actieve en als ik me niet z( vergis, ook een bloeiende vereeniging. Daarv getuigen vele gezellige bijeenkomsten, caban avonden en tooneeelvoorstellingen. Mocht de m bilisatie de gelederen wat gedund hebben, 1 enthousiasme heeft daar niet onder geleden. „De reddende hand" behoeft deze reünist dus nog niet te worden toegestoken. Dat ze ec ter hun toevlucht tot het gelijknamige toone stuk van Henk Bakker hebben genomen kan m hun niet euvel duiden en behoeft geenszins syi bolïsch te worden opgevat of het moest dan dien zin zijn. dat de geheele wereld zoo langz merhand dringend een reddende hand nooc heeft. Maar laat men daarover zwijgen, Het si van liefde, list en leugens waar we nu over spr ken werd tenslotte niet op 's werelds sc'hom tooneel maar op het tooneeltje in hotel „1 Leeuwerik" opgevoerd en dat is niet het eeni verschil; dit was een kluchtig spel terwijl li andere meer een tragedie dreigt te worden. Bepalen we ons dus tot het kluchtige. Met g noegen zult U zeggen, want drama's zijn tege woordig goedkoop en in elk nummer van krant kunt ge er een groot aantal vinden. Bakker's ..Reddende Hand" heeft, figuurli dan altijd, niet zoo heel veel te beteekenen. H is een pretentieloos maar daarom geenszins o aardig blijspelletje, dat juist goede kost is vo dezen lente-tijd. Vlot gespeeld hebt ge er ei genoeglijken avond mee en dat hebben we Z terdagavond dan ook gehad. Conclusie: er we dus vlot gespeeld. Inderdaad. En dat was niet eenige deugd, van deze voorstelling; er wan eigenlijk maar weinig ondeugden. Een scenario schrijven voor een film pleegt g meenlijk niet tot de dagelijksche bezigheden eei boekhouders te behooren en als het onderwe hem dan nog noodzaakt met het nachtleven een groote stad kennis te gaan maken dan kunni er vreemde dingen gebeuren. Die geschieden ook prompt. Een achterdochtige echtgenoo maakt de zaa-k nog ingewikkelder terwijl die stallen en een jonge liefde bien étonnées se trouver ensemble tot aller bevrediging, m uitzondering van den dief dan, tot een gelukki ontknooping worden gebracht. Ook het scenar komt er. zij het dan niet van de hand van d( boekhouder. Er is een gulden regel voor dilettanten: gri niet te hoog. Dat hebben de oud-Handelsavoni scholieren ook ingezien en daarom werd de oi voering een .succes. Dat is in de eerste plaats danken aan Ton Luii, die den boekhouder bijzoi der aardig typeerde. Mej. Nel Kollerle en de hei Wim Tesselaar vormden het paartje, dat zoove hindernissen op zijn weg naar het geluk vim en dat ze tenslotte dat geluk vonden gunden v hen van harte. Frisch en vroolijk speelde oc Annie Hensen. die zich op het tooneel steeds vr ongedwongen beweegt. Van de overige med< spelenden viel Ger van Goor op door zijn b< heerscht spel terwijl Wim van Wieringen e« sympathieke vriend, Nel van Gooien een tyrai nieke echtgenoote en Jan Bom een flinke r< chercheur was. Mariüke Bom als de teleurgesteld freule en Co de Wilde als de doortrapte dief tx heerschten hun rollen uitstekend. De regie van mevr. J. G. van Goor-Brunni kreef was te loven al stonden sommige requ sieten dikwijls niet op hun plaats. De rolkenni was behoorlijk. Het was een vroolijke avond. B. K. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Bengalen (uitreis) 6 v. Suez. Kota In ten 6 v. Batavia te Rotterdam.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 6