Minister Koht op de bres voor de kleine naties NIEUWS IN 'T KORT. MAANDAG 8 APRIL 1940 HAARLEM'S DAGBLAD 5 Ernstige klacht tegen de oorlogsmet/loden ter zee. De Noorsche minister van buitenlandsche zaken Koht heeft in het Storting ten aanzien van de bui tenlandsche politiek van Noorwegen verklaard: Wij kimnen ons geen anderen oorlog indenken, waarin Noorwegen verwikkeld zou kunnen worden dan een, waartoe wij gedwongen worden voor de verdedi ging van onze onafhankelijkheid en vrijheid. Wij kunnen ons alleen buiten den oorlog houden door het voeren van een politiek van strikte neutraliteit naar alle zijden. Wij hebben dit gedaan in onze han delspolitiek, waar alle kwesties geregeld zijn door accoorden met de oorlogvoerenden, gebaseerd op het beginsel dat wij den normalen handel zooveel mogelijk trachten te handhaven. Ik geloof, aldus vervolgde Koht, dat wij getoond hebben dat wij onze territoriale wateren zullen ver dedigen tegen ieder die op onwettige wijze deze wa teren binnenkomt. De uitvoer van Zweedsch erts naar Duitschland. via Narvik wordt ongetwijfeld door velen overdre ven. De hoeveelheid is tijdens den oorlog tot een vierde teruggeloopen en thans gaat veel meer Zweedsch erts via Narvik naar Engeland dan naar Duitschland. Van het recht op vrijen doortocht voor •koopvaardijschepen in de Noorsche wateren profi- teeren de geallieerden minstens evenzeer als Duitschland. Ook is zoowel onze als de Zweedsche handel door accoorden met de oorlogvoerenden ge reglementeerd. Als de geallieerden zouden wenschen dat wij het vrije handelsverkeer, dat in stand gehouden wordt in overeenstemming met het internationale recht, dat de algemeene goedkeuring heeft verkregen en waaraan deze landen zelf reeds eerder hun goed keuring hebben gehecht, afbreken, dan zou dit óf hunzelf groote schade berokkenen óf, zoo deze af breking slechts ten nadeele van een der partijen zou blijken te werken, in flagranten strijd zijn met de neutraliteit, tot handhaving waarvan wij ons ver plicht hebben en dan zou ons land terstond in oor log zijn. Koht herinnerde aan de 21 protesten, die tot de oorlogvoerenden gericht zijn, tegen schendingen der neutraliteit door vreemde vliegtuigen, n.l. vijf tot Duitschland, tien tot Engeland en zes tot Sovjet Rusland. Op sommige dezer protesten hebben de drie landen geantwoord dat de neutraliteitsschen- dingen niet opzettelijk gepleegd zijn. Doch de neu- tialiteitsschendingen door vreemde vliegtuigen, die den laatsten tijd zijn voorgekomen, kunnen niet onopzettelijk gepleegd zijn. Wij stellen te Londen en te Berlijn een onderzoek in en hopen dat de bel- ligerenten met deze wijze van optreden, welke in militair opzicht geen enkel nut kan hebben, zullen ophouden. Wij kunnen niet door blijven gaan met protesteeren. Wij zullen zulke vliegtuigen neer halen. Met betrekking tot het geval van de „Altmark" zeide Koht. dat in alle essentieele kwesties betref fende de feiten tusschen de Noorsche en de Britsche regeering overeenstemming was bereikt.Slechts over een beginsel op het punt van het internationale recht bestaat nog geen eensgezindheid, doch ik hoop dat wij ook op dit punt tot overeenstemming zullen komen, zoodat Noorwegen de genoegdoening zal krijgen, waarop het wegens de openlijke schending van de neutraliteit, welke in dit geval is gepleegd, aanspraak kan maken, aldus de minister. Koht noemde enkele andere gevallen, waarbij hij verklaarde dat geen hiervan zoo ver was gegaan als dat van de „Altmark". Na de jongste redevoeringen van Chamberlain en Churchill, aldus spreker, ver trouw ik dat Engeland niet het plan heeft het inter nationale recht en onze neutraliteit te schenden. Verliezen ter zee. Koht vervolgde: Ik heb het thans gehad over de schendingen der neutraliteit van Noorsch land- en zeegebied. Doch buiten onze grenzen zijn wij het slachtoffer van schade en onrechtvaardigheid van anderen aard, midden op zee, waar onze zeelieden voor land en volk werken. Ongeveer 50 pCt. dei- verloren schepen is door de mijnen verloren gegaan en Koht betreurde het dat oorlogvoerenden op grond van het internationale recht mijnen op zulk een wijze mogen gebruiken. Doch van de ligging van mijnenvelden moet op behoorlijke wijze kennis worden gegeven en dit is slechts in een paar geval len gedaan. Bovendien zijn schepen door mijnen vernietigd op plaatsen, waar geen mijnenvelden zouden hebben gelegen en onder deze omstandig heden moeten wij wel aannemen dat een of meer der belligerenten niet in overeenstemming met de internationale rechtsregels hebben gehandeld. De Noorsche marine heeft tijdens den oorlog 62 drij vende mijnen gevonden en vernietigd en vastge steld dat zeven hiervan van Duitsche en twee van Engelsche makelij waren, terwijl er reden was om aan te nemen dat 12 andere Duitsch, 5 Britsch cn 13 Russisch waren. Overeenkomstig de besluiten der te Kopenhagen gehouden conferentie der ministers van buitenland sche zaken der Scandinavische landen heeft de Noorsche regeerïng aan de legaties in de betrokken landen op 1 April opdracht gegeven te protestee ren tegen een oorlogvoering ter zee, die gevoerd wordt in strijd met de Haagsche conventie no. 8 van 18 October 1907 en aan de regeeringen te ver zoeken er op toe te zien dat deze regels worden na geleefd. In sommige gevallen hebben wij niet kunnen vaststellen of een schip op een mijn geloopen of ge torpedeerd was, doch in minstens twaalf gevallen weten wij dat Noorsche schepen tot zinken ge bracht zijn door duikbooten of andere oorlogssche pen of door bombardementsvliegtuigen. In drie gevallen, waarbij het tot zinken btengen in wettigen vorm geschiedde, hebben wij niet kun nen protesteeren, maar in negen gevallen hebben wij een krachtig protest laten hooren en ons het recht voorbehouden schadevergoeding te eischen. Ook hebben wij de Duitsche regeering verzocht het vraagstuk op breeden grondslag te bespreken. Sterke bezwaren uitte Koht tegen het vuren op Noorsche vaartuigen door Duitsche vliegtuigen of duikbooten. Men kan zich moeilijk kalm houden, aldus Koht, wanneer men verneemt van dergelijke schietpartijen tegen onschuldige zeelieden, zooals bijv. het bombardeeren van de Noorsche mailboot „Mira" op weg van Engeland naar Noorwegen met meer dan honderd menschen aan boord. Wij kunnen niet aanvaarden dat de Duitschers het recht hebben zich aldus te gedragen, zelfs indien dit Noorsche schip onder Britsche bescherming voer. Wij kunnen niet begrijpen dat de Duitsche soldaten zulk een optreden in overeenstemming achten met hun gevoelens van menschelijkheid. Een dergelijk optreden verwekt in Noorwegen een verontwaardi ging, welke in het belang van geen enkele oorlog voerende mogendheid kan zijn. De Britsche bladen hebben het denkbeeld geopperd dat Noorwegen niet op dezelfde wijze dient te protesteeren tegen der gelijke schendingen, als tegen, wat zij noemen, tech nische schendingen. I Maar wat de Engelschen noemen ..technische schendingen" betreft niet alleen formeele kwesties van wettig karakter, zij hebben ook een geweldige Oorlogvoerenden dienen de erkenning van het bestaansrecht der volken ook in pracfijk te brengen. politieke werkelijkheid, want niemand kan blind zijn voor het feit dat dergelijke schendingen kunnen leiden tot verwikkelingen welke de Noorsche terri toriale wateren en misschien zelfs het Noorsche land kunnen maken tot een slagveld voor de oorlogvoe renden, in welk geval Noorwegen bij den grooten oorlog betrokken zou worden. Dientengevolge ver dedigt Noorwegen niet alleen een recht, maar ver dedigt het tevens zichzelf tegen de mogelijkheid in den oorlog te worden meegesleurd. Het vraagstuk van de zoogenaamde onschuldige neutraliteitsschcndingen betreft dus den werkelijken grondslag der Noorsche politiek en is inderdaad van vitaal belang voor het Noorsche volk. De Finsch-Russische oorlog. Overgaande tot den Finsch-Russischen oorlog zeide Koht: toen de oorlog was afgeloopen en ik vrijer kon spreken, was ik in staat te verklaren dat Duitschland het als een vijandelijke .handeling beschouwd zou hebben indien Noorwegen óf aan de Britsche en Fransche troepen vergunning verleend zou hebben via Noorsch grondgebied naar Finland te trekken, óf indien Noorwegen zelf Finland met gewapende strijdkrachten zou geholpen hebben. Het laatste optreden zou eveneens beschouwd zijn als een onderdeel van de Fransch-Britsche oorlogvoering tegen Duitschland. Sinds geruimen tijd wist ik dat de Duitsche re geering dit standpunt huldigde en kort geleden werd dit bevestigd door een somi-officieele ver klaring van het Duitsche Nieuwsbureau. Dit beteekent dat een Noorsche inmenging in Finland van geen nut voor Finland geweest zou zijn, doch alleen gevaarlijk zou geweest zijn voor ons zelf. De Zweedsche regeering huldigde hetzelfde standpunt en uiteraard moesten Noorwegen en Zweden in dit vraagstuk een zelfde politiek volgen, zoowel om geografische als om poli tieke redenen. Nooit heeft Finland ons om militairen bij stand verzocht. Vervolgens sprak Koht over de aan Finland geboden materieele en menschlievende hulp. De sympathie met Finland is tot uiting gekomen in den wil tot opoffering. Deze bereidwilligheid is in ons land nooit zoo sterk gevoeld als tijdens den oorlog met Rusland. Koht memoi-eerde den dapperen Finschen tegen stand en de bewondering, welke men gevoelde voor het Finsche volk. Tevens vermeldde hij de voor genomen militaire hulp der geallieerden, welke te laat zou gekomen zijn. Het Noordsche defensieve verbond. Overgaande op de kwestie van een defensief verbond tusschen de Noorsche landen zeide de mi nister dat het denkbeeld waarschijnlijk daaruit voortspruit, dat de vrede Finland uit militair oog punt zwakker heeft gemaakt. De regeering heeft de Noorsche militaire auto riteiten verzocht het vraagstuk uit militair oog punt te bestudeeren. Dit is van belang, maar van nog meer belang zijn wellicht de politieke over wegingen. Koht vermeldde de Russische bezwaren tegen een dergelijk verbond en zeide dat Finland moet letten op de Russische interpretatie van het vredes verdrag, aangezien Noorwegen en Zweden aan dit vredesverdrag geen deel hebben. Doch hoe het ook zij, aldus Koht, ik ben van meening dat wij beter kunnen wachten met eenig besluit te nemen inzake zulk een verbond, totdat de betrekkingen tusschen Finland en Sovjet Rusland duidelijker zijn gewor den. Het moet immers voor Finland een kwestie van het grootste belang zijn met zijn machtigen oos telijken nabuur in blijvenden vrede te kunnen leven. De Noorsche regeering zal het land niet binden zoolang het Storting niet de gelegenheid gehad heeft zich hierover uit te spreken. Op het oogenblïk is het van meer belang er voor te zorgen dat Finland wordt hersteld en ik ben er zeker van dat wij in Noorwegen, zoowel de regeering als de particulieren, bereid zijn hulp te verleenen. De verwikkelingen in Finland en de verdere ontwikkeling in Europa van de laatste jaren, heeft voor alle kleine landen ter wereld zeer dringende vraagstukken doen ontstaan. Wij vragen ons zelf af of wij niet het recht hebben te bestaan en in vrijheid en onafhan kelijkheid te leven. Wij aanschouwen het vreemdsoortige feit, dat alle oorlogvoerenden verklaren dat zij in beginsel ook recht op nationale onafhankelijkheid handhaven. Wij, kleine landen, moeten dientengevolge kunnen eischen dat de oorlogvoerenden er mede ac- coord gaan dat beginsel in de practijk te vol gen. Het is van vitaal belang voor ons dat het recht van iedere natie op een onafhan kelijk bestaan volledig erkend wordt. Wij hopen dat de groote landen dat recht tijdens den oorlog zullen eerbiedigen en'dat zij na den oorlog dat recht zullen verkondigen. Wij ge- looven niet dat een blijvende vrede in de wereld op een andere grondslag kan berusten. De Amerikaansche presidents verkiezingen. Norman Thomas candidaat der socialisten. De socialistische partij van de Vereenigde Staten heeft in haar jaarlijksche vergadering den nationalen leider Norman Thomas aangewezen tot socialistisch candidaat bij de presidentsver kiezingen in 1940. Zijn programma behelst socia lisatie van de essentieeele industrie en niet- deel nemen aan den Europeeschen oorlog. Italië als koloniale mogendheid. Expositie te Napels. De eerste Italiaansche koloniale tentoonstel ling. genaamd „Mostra Triënnale delle terre Italiane d' Oltremare" (expositie van den Ita- liaanschen arbeid in de overzeesche provinciën) zal van 9 Mei tot 15 October op de uit de geschie denis bekende Flaegreïsche velden in Napels gehouden worden. De tentoonstelling zal niet alleen een beeld ge ven van den kolonialen arbeid van het moderne Italië, maar ook een volledig overzicht van dezen arbeid sinds den tijd. dat de eerste Romeinsche legioenen Afrikaanschen bodem betraden. Belgische trawlers beschoten. Schepen voerden duidelijke nationaliteits- kenmerken. Het persbureau Belga verneemt uit Oost ende: Opnieuw zijn drie Belgische vls- schersbooten op de Noordzee door vliegtuigen beschoten. Deze trawlers, welke duidelijke nationaliteitskenteekenen droegen, waren rustig aan het visschen. Verwijzende naar de vele gevallen, dat trawlers op de Noordzee beschoten zijn. verklaart de Raad voor de Scheepvaart te Oostende dat deze aanval len door niets gerechtvaardigd worden, aange zien die trawlers in vrije wateren vischten, duide lijk de nationale kleuren vertoonden, geen deel uitmaakten van een convooi, onbewapend waren, geen enkel radiobericht hebben uitgezonden en uitsluitend aan het visschen waren om de Bel gische markt te voorzien. Luchtgevechten boven zee en land. Groepen vliegtuigen slaags bij het eiland Sylt. Het Engelsche ministerie van luchtvaart deelt mede dat Zondagmiddag een patrouille van de Britsche luchtmacht tijdens een verkenningsvlucht boven de Noordzee slaags is geraakt met vijande lijke vliegtuigen. Een vijandelijk toestel werd ver nield en vermoedelijk werd een ander beschadigd Twee Britsche vliegtuigen zijn niet naar hun basis teruggekeerd. Het Duitsche Nieuwsbureau maakt van dit ge vecht eveneens melding. Het bureau geeft de vol gende lezing: Zondagmiddag heeft een aantal Duitsche jacht vliegtuigen, dat boven de Noordzee patrouilleerde, ongeveer 150 K.M. ten Noorden van het eiland Sylt 24 Britsche Wellington bombardementsvlieg tuigen tot een gevechta gedwongen. Twee Britsche toestellen werden omlaag geschoten. De andere werden genoodzaakt in Westelijke richting af te trekken. De Duitsche jagers leden geen verliezen. Het hoofdkwartier van de Koninklijke Britsche luchtmacht deelt verder mede, dat Zondagochtend een pat?ouille jachtvliegtuigen nabij Mctz op een sterke vijandelijke patrouille is gestooterr De vijand viel aan en het resultaat van een aantal gevechten op groote hoogte was dat een Messersehmidt 109 nabij Bouley aan den Moezel omlaag werd geschoten. Alle Britsche vliegtuigen keerden naar hun basis terug. VUURTOREN AANGEVALLEN. Verder zijn te Londen berichten ontvangen over de eerste Duitsche luchtaanvallen op Britsche vuurtorens. Volgens deze berichten hebben in de afgeloopen week twee Duitsche vliegtuigen, die van een niet geslaagden aanval op Scapa Flow terug- keeren, met de machinegeweren geschoten op de vuurtorens Duncansby Head en Stroma aan de noord-Oostelijke punt van Schotland. Er zijn geen slachtoffers gevallen. LEGERBERICHTEX. Het Duitsche legerbericht van Zondag meldt dat zich in het Westen geen bijzondere gebeurtenis sen hebben voorgedaan. Het luchtwapen heeft op 6 April luchtverkenningen ondernomen boven Noord en Midden Frankrijk. Een Duitsch Dornier- verkenningsvliegtuig werd daarbij door vier Cur- liss-machines aangevallen. Het verkenningstoestel verweerde zich zoo lang, tot de tegenstanders door gebrek aan brandstof moesten wegvliegen. Het landde behouden op zijn basis. Het Fransche legerbericht van Zondagavond luidt: „Eenïge artillerievuur in het gebied ten Westen van de Vogezen. Levendige activiteit in de lucht. Vijf vijandelijke vliegtuigen werden omlaag ge schoten, waarvan een door een Britsch vliegtuig". Hedenmorgen werd gemeld: „Opnieuw artillerievuur in het gebied ten Wes ten van de Vogezen. Plaatselijk optreden van patrouilles". LUCHTALARM. In den nacht van Zaterdag op Zondag is in Noord-West Frankrijk luchtalarm gemaakt. Er deed zich echter niets bijzonders voor. Op de Orkaden is Zondag driemaal luchtalarm- gegeven. Gevechtstoestellen stegen er op, doch ook hier viel niets bijzonders te melden. Het stadje Amite in New Orleans (V.S.) Is geteisterd door een zeer zwaren cycloon. Het centrum der stad is geheel vernield. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. Er is dringend hulp verzocht aan het Roode Kruis. Generaal-majoor Temperley. de bekende Engelsche commentator op militair en krijgs kundig gebied, is op 62-jarigen leeftijd te zijnen huize bij Beaconsfield overleden. Tengevolge van een tornado in Zuid Louisiana (V.S.) zijn minstens zes personen om het leven gekomen, terwijl aanzienlijke materieele schade is aangericht. Twee kerken zijn vernield, goederenwagons zijn van de rails geblazen en tientallen auto's zijn omgewaaid. De Duitsche minister van landbouw Darré is gistermiddag uit Boedapest vertrokken. Zijn Hongaarsche collega heeft hem op het versierde station uitgeleide gedaan. Een sterke politiemacht heeft Zondag tegen den avond ongeveer 1500 betoogers verspreid, die voor het gebouw der Fransche ambassade te Londen wilden protesteeren tegen de gevangen zetting van Fransche communistische afgevaar digden. De kerk te Glarus in Zwitserland is volledig in de asch gelegd. De totale schade wordt ge raamd op 300.000 tot 400.000 frank. De kerk was gebouwd na den grooten brand in 1861. iGlarus is de hoofdplaats van het gelijknamige Zwitsersche kanton. Het heeft ongeveer 5000 in woners). De Amerikaansche ambassadeur te Parijs. Bullitt, die twee maanden in de Vereenigde Sta ten is geweest, is met den „Atlantic Clipper" naar Europa vertrokken. - Het militaire gerechtshof heeft Semart en Tournemaine. twee vroegere communistische lei ders van den bond van spoorwegabeiders, tot drie jaar gevangenisstraf. 2000 frank boete en vijf jaar verlies van burgerrechten veroordeeld. In den afgeloopen nacht is brand uitgebro ken op de petroleumvelden in het Prahovadal (Roemenië). Het vuur, dat voedsel vond in de pe tr oleu mvópr r ad enbreidde zich snel uit tot een motorenfabriek. Men gelooft dat de schade zeer groot is. De Italiaansche staatsspoorwegen hebben besloten dezen zomer geen z.g. pleziertreinen tegen verminderd tarief meer te laten rijden wegens de noodzakelijkheid zuinig te zijn met brandstof op de lijnen welke met stoomtractie worden bereden. In Engeland zijn de jongelieden, die in 1939 den 25-jarigen leeftijd hebben bereikt,, of tus schen Maart van dit jaar en nu den 20-jarigen leeftijd hebben bereikt, onder de wapenen ge roepen. Het aantal dezer opgeroepenen wordt op 300.000 geraamd. Noorsch schip in den nachf getorpedeerd. Dertien opvarenden omgekomen. Het Noorsche stoomschip „Navarra". groot 2118 ton, is naar Reuter uit Londen meldt in de noordelijke Schotschc wateren, op dertig mijl afstand van de kust, zonder waarschu wing door een Duitsche duikboot getorpe deerd. De vier officieren en negen leden der bemanning kwamen om het leven. De veertien overlevenden werden gered door het Finsche stoomschip „Atlas", dat hen aan land heeft ge bracht. De Navarra, die in den nacht van Vrijdag op Zaterdag verging, zonk twee tot drie minuten nadat de torpedo het schip had getroffen. Twee booten werden uitgezet, doch een daarvan kap seisde en slechts vier van de in het water te rechtkomende mannen konden worden gered. De Duitsche duikboot is gezien door de opva renden van de ,Navarra". De onderzeeër bleef dertig minuten in de nabijheid zonder een po ging te doen om de slachtoffers te redden, al dus meldt Reuter. De „Navarra" is het 55ste Noorsche schip, dat door Duitsch optreden of Duitsche mijnen verlo ren is gegaan, waardoor 410 Noorsche zeelieden om het leven zijn gekomen. De verloren Noorsche schepen hadden een totale tonnage van 120.000 ton. Ontzettende explosie. De overlevenden van de „Navarra" hebben te Kirkwall aan een medewerker van United Press hun wedervaren beschreven. Bjorna Pederson, de hoofdsteward, vertelde: „We werden zonder een enkele waarschuwing aangevallen om ongeveer twee uur in den nacht. Ik was beneden toen het schip onder een verschrikkelijke explosie schudde. Ik werd naar voren geworpen, waarbij ik met mijn gezicht heftig door een deur sloeg. Half versuft hoorde ik nog twee heftige slagen, terwijl de gang scheef ging staan tot ze bijna horizontaal stond. Twee matrozen renden langs mij heen, schreeu wend „Duikboot, kom snel aan dek!" Een van de passagiers verscheen in nachtgewaad en wilde wat kleeren, doch wij duwden hem onmiddellijk aan dek. Toen ik aan dek kwam zag ik dat het niet lang meer zou duren voor het schip zonk en dat net water aan stuurboordzijde reeds over het dek spoelde. Mannen strompelden uit de luiken aan dek, de meesten slechts half gekleed. Er werd hier en daar licht gemaakt en een reddingboot ge streken. Ik klom in een van de booten toen de or der werd gegeven haar te laten zakken. Juist toen zij het water bereikte sloeg de zee over ons. Het volgende wat ik me kan herinneren is dat ik in het water spartelde en onder de oppervlakte gesleurd werd en dat, toen ik boven kwam, ik met mijn arm tegen den kant van onze reddingboot sloeg. Ik bleef om hulp schreeuwen en voelde even later een hand op mijn schouder. Vervolgens werd ik aan boord getrokken. Ik hoorde schreeuwen in het water nabij onze boot en de man die mij redde trok iemand aan boord, die aan het eind van zijn krachten was". Nieuwe functie voor Paasikivi. Gezant te Moskou. De Finsche regeering heeft het agrément ver zocht voor Paasikivi als Finsch gezant te Moskou. De Opperste Sovjet heeft dit agrément verleend. De Opperste Sovjet, heeft Zotof benoemd tot Rus sisch gezant in Finland en Derevyahski tot ge zant van de Sovjet Unie in Letland. Vrouw vestigt snelheidsrecord in de lucht. De Amerikaansche aviatrice Jacqueline Cochrane heeft het wereldrecord op 2000 K.M. geslagen met een gemiddelde uursnelheid van 521.428 K.M, Het record stond op naam van den Dultscher Ernst Siebert met een gemiddelde uursnelheid van 500.507 K.M. Jacqueline Cochrane verrichtte haar vlucht tusschen Burbank en Albuquerque in Nieuw Mexi- com et den eendekker Scversky op een gemiddel de hoogte van 4800 M Huwelijk als middel tot spionnage. Britsche autoriteiten zullen krachtig tegen „schijnhuwelijken" optreden. LONDEN, 8 April. De Britsche autoriteiten zijn thans besloten om een einde te maken aan de .schijnhuwelijken", nadat ontdekt is geworden dat Duitsche vrouwen door deze procedure een Britsch paspoort trachten te verkrijgen met het doel waar devolle informaties te verzamelen. Speciale afdeelingen van Scotland Yard en af- óeelingen van het ..Intelligence Departement" stel den „zwarte lijsten" samen van verdachte perso nen. die door nieuwe rechtbarken ondervraagd zul len worden. De rechtbanken zullen deze week voor het eerst functionneeren. Het onderzoek, dat naar de schijnhuwelijken is ingesteld, heeft merkwaardige feiten aan het licht gebracht. Zoo zou bijvoorbeeld een Duitsche vrouw een ambteraar van het ministerie van Marine kort voor den oorlog hebben gehuwd. Na twee da gen was zijn verdwenen. In verscheidene andere gevallen is aan het licht gekomen dat verscheiden Duitsche vrouwen die Britsche mannen gehuwd hebben, slechts zoolang gebleven zijn als noodig was om een Britsch paspoort te bemachtigen. De politie heeft aan het ministerie van Oorlog een speciaal rapport uitgebracht betreffende der gelijke huwelijken en pogingen worden aangewend om de vermiste echtgenooten op te sporen. (United Press). UITWISSELING VAN KRIJGSGEVANGENEN. Naar volgens Havas verluidt zal het eerste con tingent Duitschers, dat door de Franschen zal wor den uitgeleverd, uit 20 personen bestaan. Het to taal aantal gevangen Duitschers burgers, dat zal worden uitgewisseld door bemiddeling van het In ternationale Roode Kruis, zal vermoedelijk eenige duizenden bedragen. Het eerste Duitsche contingent wordt 15 April in Genève verwacht. Denzelfden dag zouden de Fran sche burgergevangenen uit Duitschland vertrekken om via Genève naar hun vaderland terug te kee- ren. VREEMDELINGEN AANGEHOUDEN OMDAT ZIJ IN DE NABIJHEID VAN VERDEDIGINGS WERKEN WAREN GEKOMEN. Twee Belgen, die in Amsterdam logeerden wil den in verband met het mooie weer Zondag een tochtje maken. Zij gingen per auto de provincie Noord-Holland in en hadden het ongeluk in de stelling Den Helder terecht te komen. Toen bij een controle bleek, dat zij vreemdelingen waren, werden zij rvaar het politiebureau meegenomen en tegelijk ontstond het gerucht van spionnage: vreem delingen in de nabijheid van verdedigingswerken. Bij onderzoek bleek echter dra, dat er van spion nage geen sprake was en de vreemdelingen kon den daarna ongestoord hun weg vervolgen. De opcenlen voor (le gemeenten op de Winstbelasting. Aan de memorie van antwoord inzake de heffing van opcenten ten behoeve van de gemeente op de winstvelasting het volgende ontleend: Hoeweli het ontwerp inderdaad, zooals verscheidene leden naar voren brachten, aan de gemeente uit hoofde van de nieuwe opcenten dezelfde opbrengst wil verzekeren als zij tot dusver ontvingen als opbrengst van de opcenten van de dividend- en tantième-belasting, is toch niet geheel juist de daaraan verbonden con clusie, dat de gemeenten niet mede zouden profi- teeren van de voordeelen, welke de vervanging van de bestaande uitdeelingsbelasting door een winstbelasting in fiscaal opzicht heeft. Immers zijn de hoogere inkomsten, welke het rijk door de be doelde vervanging zal verkrijgen, mede bestemd om een deel van de dekking te vormen voor de ruim 26.000.000 welke op de begrooting van het departe ment van binnenlandsche zaken worden uitgetrok ken ten behoeve van de gemeenten. Het feit, dat, zoo het aantal opcenten op 15 be paald blijft en de raming der regeering van de op brengst der winstbelasting, welke aan den veiligen kant gepornen is. niet overschreden wordt, sommige gemeenten eenig verlies kunnen lijden, is juist, maar daarom is dan ook het aantal opcenten thans slechts voor één jaar vastgesteld. De bedoeling is, tegen het volgend jaar het resultaat der nieuwe belasting uit dit gezichtspunt na te gaan. Een garantiebepalmg, als waarop gedoeld wordt, zou zeer ongelijkmatig werken, daar het vaak van allerlei toevallige omstandigheden afhankelijk is, of de opbrengst van een heffing als deze in een bepaald jaar hoog dan wel laag is. Bovendien kan de ontbinding van een enkele rendabele naamlooze vennootschap, als gevolg van de invoering der winst belasting, voor de gemeente harer vestiging onder bepaalde omstandigheden een aanmerkelijke winst beteekenen in den vorm van een hoogere opbrengst van de opcenten op de gemeentefondsbelasting, welke van die ontbinding het gevolg kan zijn, ter wijl dan tegelijk een daling intreedt van de op brengst der winstbelasting in vergelijking met die van de dividend- en tantièmebelasting Bij nota van wijzigingen wordt o.m. het volgende voorgesteld: Aan artikel 2 wordt een lid toegevoegd van den volgenden inhoud: Indien, overeenkomstig artikel 26 bis van de wet op de winstbelasting 1940, de winstbelasting geheven wordt alsof een naamlooze vennootschap was op gegaan in een lichaam dat al hare aandeelen bezit, worden de inrichtingen van eerst-bedoelde naam looze vennootschap beschouwd als inrichtingen van dit lichaam Hoofdpijn, Kiespijn. altijd een poeder of cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets.genaamd..Mijnhardtjes' 2stl0ct Doos50ct. AUi .'«gei u.'H.) PPOEPAMMA DINSDAG 9 APRIL 1940. HILVERSUM I 1875 en 414 M. KRO-Uitzending. 8.Berichten A.N.P. 8.059.15 en 10.Gra- mofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur .12.— Berichten. 12.15 Musiquette. 12.45 Berichten A.N.P. gramofoonmuziek. 1.10 KRO-orkest. 2.Vrouwen uur. 3.Modecursus. 4.KRO-orkest. 4.45 Gra mofoonmuziek. 5.KRO-Melodisten en solist (5.45- 6.05 Felicitaties). 6.35 Sportpraatje. 7 Berichten. 7.15 Psychiatrische lezing. 7.35 Militaire muziek. 7.50 Voor militairen. 8.Berichten A.N.P.mede- deelingen. 8.15 Stedelijk orkest van Maastricht en soliste (9.009.20 Voor de jeugd). 10.Gramofoon muziek. 10.10 Rococo-octet. 10.30 Berichten A.N.P. 10.40 Gramofoonmuziek. 10.45 KRO-Boys en solist. 11.1012.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II 301.5 M. AVRO-uitzending. 8.Berichten A. N. P. 8.10 Gramofoonmuziek 8.3Ó Saxofoon, klarinet en orgel. 8.50 Gra mofoonmuziek. 10.Morgenwijding 10,15 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 En semble Jetty Cantor. 11.Voor de huisvrouw. 11.30 Ensemble Jetty Cantor. 12.15 Gramofoonmuziek. (Om 12.45 Berichten A.N.P.) 1.Omroeporkest en soliste. 2.Voor de vrouw. 2.10 Omroeporkest cn soliste. 2.45 Knip- en naaicursus. 3.45 Lyra-lrio. 4.30 Kinderkoor. 5.Kinderhalfuur. 5.30 Omroeporkest en gramofoonmuziek.. 7.Voor de kinderen. 7.05 AVRO-Dansorkest. 7.30 Engelsche les. 8.Berich ten A. N. P„ mededeelingen. 8.15 Internationaal overzicht. 8.35 Bonte Mobilisatietrein. 9.45 Gramo foonmuziek.. 10.30 AVRO.Amusementsorkest en so listen (opn.) 11.Berichten A.N.P. 11.10 AVRO- Dansorkest 11.4012.00 Gramofoonmuziek. ENGELAND 391 EN 449 M. Na 10.20 n.m. ook 342 M. 11.35 BBC-Schotsch-orkest. 12.20 Berichten. 12.35 Gramofoonmuziek. 1.Orgelspel. 1.20 Cello en piano 1.55 Interviews. 2.20 Harry Roy en zijn Band 2.50 Vesper. 3.20 Variété. 3.50 Koorconcert. 4.20 Berichten. (Welsch). 4.30 Kinderuurtje (Welsch). 4.50 Kinderhalfuur. 5.20 Berichten., dialoog over voedselproblemen. 5.35 Uit Frankrijk: „Friends and Allies", causerie. 5.45 Detective-programma. 6.20 Uitzending voor veilig verkeer. 6.40 Muzikale causerie. 7.10 Radiotooneel. 7.40 Pianoduetten. 7.50 Variété. 8.20 Berichten. 8.40 Nieuws uit-New-Zea- land. 8.55 Concert. 9.35 Gewijde uitzending. 9.50 BBC-Northern orkest. 10.40 Harry Roy en zijn Band. 11.20 Berichten. RADIO PARIS 1 VI. 11.10 Zang. 11.35 Pianovoordracht. 12.05 Viool voordracht. 12.35 Zang. 1.05 en 1.30 Fluit en piano. 2.50 RadiotoonceL 3.50 Pianovoordracht. 4.05 Engel sche volksliederen. 4.35 Kwartetconcert. 5.35 Calvet- kwartet. 6.20 Lichte muziek. 6.50 Gramofoonmuziek met toelichting. 7.05 Piano en viool. 8.05 en 9.05 Radiotooneel. 9.20 Chansons. 10.05 en 11.05 11.50 Lichte muziek. KEILEN 456 M. 4.50 Gramofoonmuziek. 6.407.50 Omroeporkest 9.50 Gramofoonmuziek. 10.20 Fabrieksorkest. 11.20 Omroepkleinorkest. 12.15 Muzikaal tusschenspel. 12.35 Populair concert. 1.45 Gevarieerd concert. 2.20 Omroeporkest en -koor cn solist. 3.30 Solisten- concert. 3.50 Folkloristisch programma. 4.10, 4.45 en 5.50 Gramofoonmuziek. 6.35 Leo Eysoldt's orkest pianoduo en solist. 8.50 tot sluiting: Zie Deutsch- landsender. BRUSSEL 322 M. 11.20, 12.30—1.20, 4.55, 5.50 en 6.20 Gramofoon muziek. 7.20 Voor soldaten. 7.50 Omroeporkest, declamator en het Omroep-tooneel-ensemble. 9.30 10.20 Gramofoonmuziek. 484 11.20 Gramofoonmuziek, 11,50 eih 12.30 Radio orkest. 12.201.20 Gramofoonmuziek. 4.20 Omroep- tooneel-ensemble 9.3010.20 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 484 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 en 12.30 Radio orkest. 12.201.20 Gramofoonmuziek.. 4.20 dans- orkest 5.35 Het Kon. Koor „Santé Domingo" en de Armenische Kerkzangers. 6.10 Gramofoonmu ziek. 7.20 Voor soldaten. 7.50 Radio-orkest en solist 9.3010.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLAXDSENDER 1571 M. 6.35 Soldatenkoren. orkest van de Weermacht en de Rijksarbeidsdienst en solisten. 7.35 Otto Do- brindt's orkest. 8.20 Berichten. 8.50 Otto Dobrind's orkest. 9.20 Omroeporkest. 10.20 Berichten. Hierna tot 11.20 Nachtconcert. 11.26—12.20 Militair pro- yamma

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 9